FC Vlaardingen moeizaam langs Huizen Snel -axP* naar de Peugeot dealer vooreen gratis Peugeot herfstcontrole. E ctuenop Informatie geven over ontplooiing en groei w co Rubinstein schiep eigen atmosfeer ANNO 2014 Met Andere Moorden Winst in verlenging Chili verloor in Maassluis Waterweg-topscorer Doelstelling Bibliotheekweek Joh.de Heer-Antobedrij! b.v. ■lil (0 0) O C O eigentijdse muziek is toekomstmuziek O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O r DE HAVENLOODS. DINSDAG 8 OKTOBER 1974 VLAARDINGEN Niemand hield er zaterdagmiddag aan de Marathonweg na zeven kwartier voetbal nog rekening mee, dat FC Vlaardingen'74 en de kam pioen van Nederland bij de ama teurs Huizen in het resterende kwartier van de verlenging enige verandering konden brengen in de nog steeds gehandhaafde dub- belblanke stand. Strafschoppen zouden dus de beslissing gaan brengen in dit bekerduel en daar wachtte iedereen, terwijl de regen naar beneden gutste, eigen lijk alleen op. Want als ze voor hetsspel hadden moeten blijven, hadden ze beter naar huis kun nen gaan. De Vlaardingers namelijk hadden de grootste moeite met Huizen gehad. Misschien dat deze amateurs bij de betaalde spelers nauwelijks enige inspi ratie konden verwekken. Misschien speelde de onderschatting toch een belangrijke rol. Feit is in ieder geval, dat de FC Vlaardingen geen schijn meer was van het team, dat een week voordien NEC in de tang had ge nomen. Het veTzet stond nu erg laag en aan het veranderen van de versnelling werd nie.t gedacht. Langzaam voetbal dus en dat was precies wat Huizen aansprak. Met tien man verdedigen en Vlaardingen maar in alle rust zoeken naar gaten, die er niet waren: de Huizense verdedigings overmacht was te groot. Gevaarlijker waren de contra-attaques. Huizen kreeg wel de ruimte en snel gespeeld via spelverdeler Henk van Metelen kreeg Huizen prachtige kansen om de FC Vlaardingen via de zijdeur van het bekervoetbal af te laten gaan. Maar Huizen zocht het doel meters te hoog. Niettemin kreeg ook FC Vlaardingen zei het minder in aantal - zijn kan sen. Huizen-doelman Bert Visser bleek echter niet van talent gespeend, terwijl hij in erg hachelijke situaties zelfs de hulp van de lat (prachtige inzet van Jan Roodbol) kreeg. Jan van Baarcn: ,,lk wist, dat wij het moeilijk zouden krijgen. Huizen hel? ik twée^ipaal ?ien lü$etballen. We zijn "erdoor en dat is. MAASSLUIS - Chili gaat niet alleen in eigen land ten onder, maar gister avond ook in Maassluis tijdens de gemeenteraadsvergadering. De Chili- kwestie was in de vorige raadsvergade ring ook al aan de orde geweest. De ChiJibeweging Rotterdam had in een brief van 23 augustus de raad gevraagd te protesteren bij de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken tegen de massale processen in Chili. Door de heren Knoth (VVD) Deibei (CDA) - deze twee zitten nu niet meer in de raad - en Zwaard (WM80) was in de vergadering van 27 augustus een motie tegen dit verzoek ingediend, daar zij van mening waren dat iets dergelijks niet tot het mandaat van een gemeenteraad behoort. De stemmen moesten toen gestaakt worden met 9 tegen 9. Vorige week werd opnieuw gestemd. Chili verloor. Met 12 tegen 9 stemmen. Het verzoek van Duimelaar (PvdA) om de vraag van de Chilibeweging met het hart te beantwoorden inplaats van met het verstand werd „harteloos" beant woord. Ophieuw een agendapunt: de gezame- lijk regionale brandweerbestrijding die zal gaan heten „Brandweerschap Noor delijke Delta". Het was de bedoeling van B. W. om in te stemmen in 'deelname aan deze brandweergemeen schap, het zal echter nog wel enige tijd duren voor dit kan gebeuren. Later zal de gehele organisatie in handen komen van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Anton Wustrow had hierover enkele kritische opmerkingen: Maassluis zit vijf jaar vast aan deze brandgemeen- schap. De kosten zijn dan dubbel op; eerst ▼oor „Noordelijke Delta-" dan voor Rijnmond. Er zitten 42 mensen in de raad van deze brandweergemeenschap, want er doen 42 gemeenten aan mee, dus hebben wij slechts 1/42 stem. Wustrow zag liever dat Maassluis direkt in zee ging met Rijnmond. Een motie van Duimelaar, Brons en hem bjj de PvdA om direkt samen te werken met Rijnmond, werd verworpen met 15 i tegen 6 stemmen. Directeur benoemd voor Onderwijs begeleidingsdienst Het algemeen bestuur van de Stichting Onderwijsbegeleidingsdienst Nieuwe Waterweg-Noord heeft de heer H. Spanjersberg te Rotterdam benoemd tot directeur. De heer Spanjersberg (43) is thans plaatsvervangend rektor van de Wolfert van Borseler.-scholenge- meenschap te Rotterdam. Hij zal zijn nieuwe functie met ingang van 1 janu ari 1975 gaan uitoefenen. Het werkgebied van de stichting omvat de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. In elke van deze drie gemeenten heeft de stichting een vesti ging. De hoofdzetel is gevestigd te Vlaardingen, op het adres Schiedamsè- weg 97. Dit pand wordt thans ver bouwd. Het secretariaat van de stich ting bevmdt zich voorlopig ter gemeen tesecretarie van Maassluis. dacht ik, het belangrijkste Anton HUyer bracht na 115 minuten spel met een harde schuiver eindelijk de verlossing. FC Vlaardingen mag op 24 november tegen FC Groningen ver der bekeren, maar het zag een beker met erg zure wijn aan zich voorbij gaan. Huizen kon met opgeheven hoofd vertrekken. Overzicht van de overige tijdens het weekeinde gespeel de beker-, competitie- en vriendschap pelijke wedstrijden: EXCELSIOR M - NOORDW1JK 2-4 (rust 1-3) competitie. Na een vrij zwakke en slordige eerste helft herstelde Excelsior zich, maar toen was het eigenlijk al te laat. Doelpunten: Arie van der Sar (1-0), Barten (1-1), Broring (1-2), Kartsten (een straf schop 1-3), Arie van der Sar (strafschop 2-3) en Bröring (2-4). HEINENOORD - HVO 1-3 (rust 0-2) Hoewel HVO bijna niet van zijn eigen helft is uitvallen voldoende i goed u EXCELSIOR P (rust 0-1) vriendschappelijk. Een wedstrijd, die vriendschappelijk negon, maar twee minuten voor het officiële einde vijandig ys. Erno Elfers, Aad H GOZ - MVV'27 4-1 (ru kwam na vijf minuten v op 0-1. De ploeg u i Mijns rronde echter Kansen betere inzc LYRA - Een daverende derby, waarbij de'angst om te verliezen de boventoon voerde. Bram van der Hout scoorde halverwege de eerste helft direct uit een hoekschop voor Maasdijk. FORTUNA DRL 0-1 na verl. (rust en eindstand 0-0) beker. Hard werkend Fortu- na werd pas in de laatste minuut van de verlenging op achterstand gezet. DRL scoor- EDS DE HOLLANDIAAN 4-3 na verl. (rust 1-1, eindstand 3-3) beker. Een discuta bele strafschop bracht EDS in de laatste minuut van de eerste verlenging in de volgende bekerronde. Voor De HoUandiaan scoorden: Gerard Huis in 't Veld, Joop Jansen en Harry Hartog. HOEK VAN HOLLAND SPOORWIJK 1-0 (rust 0-0) beker. Hoewel Hoek van Holland na de pauze wat gas moest terug ontknoping. Cees van der Pol bracht Hoekse Boys op 1-0, waarna Louis Knipscheer (via twee strafschoppen) vpor de overige Hoekse doelpunten zorgde, VLAARDINGEN - Op donderdag 10 oktober te 19.30 uur zal in het stadhuis een openbare vergadering plaats vinden van de commissie voor agglomeratieaangelegen- Op de agenda staat o.m. een brief van de minister van verkeer en waterstaat aan het college van burgemeester en wethouders inzake het advies bestuur en beheer zeeha vengebieden van de commissie Zeehaven- Het eerste halfuur bestaat er voor het publiek gelegenheid vragen te stellen. TSIi\ mag dan zeven punten uit vier wedstrijden behaald hebben, daarmee staat het nóg niet eens aan de top van het klassement. Voorlopig moeten de Vlaardingers nog drie concurrenten voor laten gaan. die de volle buit uit het kwartet wedstrijden binnenhaal den. Dat kost trainer Jan van den Berg echter totaal geen hoofdbrekens, want liever blijft hij nog enige maanden onopvallend op het tweede plan om vanuit de achtervolgerspositie re kun nen toeslaan. Al dat favorietengedoe zint hem totaal niet. Niettemin kan ook hij er niet omheen, dat zijn team weer bezig is met een goede seizoenstart. ..Het heeft ons niet tegen gezeten", zegt hij toeli wat gas terugnemend. ..Neem nu die 5-0 zege op Schoonhoven. Goed, die jongens waren nog ongeslagen. Dat zal de jongens misschien iets geïnspireerd hebben, maar in twee wedstrijden on geslagen zijn zegt me weinig: je kan net een paar zwakke tegenstanders getroffen hebben. Bij ons lieten ze tenminste al snel het hoofd hangen". Hoe makkelijk hei soms ook mag gaan Van den Berg wil op zijn quivive blijven. Hij vertrouwt de gang van zaken in zijn afdeling namelijk hele maal niet. .Normaal moet je met zeven punten op de eerste plaats staan. Dat dit nu het geval is vind ik dus niet zo'n ramp, maar het betekent ander zijds wel, dat we in een vreemde afdeling terecht gekomen zijn". Van daar ook het puur voorzichtig gestel de: ,,TSB kan meedoen in de strijd om de bovenste plaatsen In een winnend team heeft pok Jan van den Berg nog geen verandering durven aanbrengen. Immers Wim Maurits had voor zijn schorsing een vaste plaats in het team. ..Omdat het echter lekker draait vind ik het verant woord om de huidige opstelling te handhaven. Dat betekent, dat, ik, Maurits achter de hand moet houden. Dat heeft hij in de beste verstandhou ding geaccepteerd. Alleen is het nu zo, dat Roelof Jansen, die op de plaats staat waar Wim Maurits normaal speel de. in Utrecht studeert, hetgeen dik wijls gepaard gaat met enig vormver- lies. Daarom weet ik het zelf nog niet wie ik zaterdag zal gaan opstellen". Nu is een trainer nooit tevreden over zijn team. Dus ook Jan van den Berg niet: „Het zou veeI beter kunnen." Wat zijn dan nog de wensen? „Het voetbal zelf zou veel beter kunnen. Ik zou die ploeg best eens lekker op balbezit willen laten spelen. Het gaat beter dan in het begin, maar ik geloof, dat we taktisch nog niet helemaal rijp zijn. We hebben er in ieder geval wel de spelers voor. Het is bekend, dat ik niet van dat lange-trappen- maar voetbal houd. Natuurlijk mag ik na vier wedstrijden niet verwachten, dat ze het voetbal spelen, dat ik zo graag zou willen. Het is alleen al leuk om te merken, dat ze proberen datgene uit te voeren, waar we in de voorbereiding over gesproken hebben. Het is alweer enige ren met een soort jaren geleden, da: meewarige tolerantie Arthur Rubinstein te van „ach, al die dui- Rotterdam (in een zenden nootjes ko- piano-recitaloptrad, men to.ch maar netjes Het was dus een bui- op hun plaats". Bei- tenkansje dat wij hem nu twee avonden ach ter elkaar met het Rotterdams Philhar- monisch Orkest als solist in het 4e piano- Ludwig v. Beethoven konden horen. Over Rubinstein kan men niet schrijven als over een andere pianist en dat ligt maar ten dele aan zijn hoge leeftijd (hij is in 1886 ge boren). Het ligt vooral het bijzondere zienswijzen ko men voor Rubinstein niet in aanmerking, daar hij ten eerste vuurwerk heeft nage streefd en ten tweede omdat hij niets zieligs heeft. Hij beheerst zijn partijen zodanig (en hij heeft een breed repertoire) dat hij er boven staat en met ware musiceer- vreugde de innerlijke waarden naar voren kan halen. Het valt beeldig aangepast aan de musiceertrant van Rubinstein. wiens cadenzen (solo-passa ges in de symfonie) overigens een extra genot opleverden. De enige aanmerking zou kunnen zijn, dat deze het Andante wel een beetje al te behoed zaam speelde. Aan Beethoven was Mozarts opgewekte tot de opera Nozze di Figaro voorafgegaan, een stuk dat ondanks de bekendheid niet verveelt. Het werd spiritueel uitgevoerd met fijn afgewogen klankverhoudingen, muziekgenot dat hij daarbij bovendien op Na de pauze volgde de derde symfonie in D van Anton Bruckner, die een uitstekende, zij het wat forse, uit voering kreeg. De "ff symfonie is goedgeor- fff ',%esiceerd. Maar helaas Beet hove ns concert m n,oest dit lange werk G is heel interessant dat 0p en\^e lyrische verschaft door eigen atmosfeer van zijn spel. dat zijn forti nooit hard worden en zijn pianissimi steeds dui delijk geprofileerd blijven. zonder dat zij het weten, een musicus of zanger (es) waarderen op de manier van een atleet die erg hard kan lopen of erg hoog kan springen. Ook zijn er luisteraars, die een wonderkind of in dit geval een won- dergrijsaard gaan ho- hceft een dankbare pianopartij. Het or kest. onder de voor treffelijke leiding van Fdo de Waart, begon al dadelijk zeer geïn spireerd en hield tot het eind toe de span ning vol, tevens voor- en dansante passages na, vrij arm aan mu zikale gedachten is, enigzins als een anti climax werken na het Beethoven-conccrt met zijn bloeiende thematiek. Ad Interim. SCHIEDAM Op vrijdag 11 oktober start de Bibliotheekweek in Nederland, die duurt tot en met 19 oktober. De week is niet in de eerste plaats bedoeld om meer lezers te krijgen, maar eerder om de mensen te laten zien wat een openbare bibliotheek te bieden heeft, in welke richting zij haar werk wil gaan ontplooien en welke beperkingen deze groei in de weg staan. De Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek van Schiedam zal ook deelnemen aan deze Bibliotheekweek door het verspreiden van de Lezers krant, een uitgave van de Openbare Bibliotheken van Nederland en door het organiseren van verschillende akti- viteiten. Zo zal er op 12 en 19 oktober een informatiestand staan op de hoek van de Hoogstraat en de Koemarkt en op de volgende punten: ontsteking (door elektronische motortestl-occu- antivries, watérslongen en ventilotorriem-verlichtipg (/o nodig verstellen! banden-uitlaat. Alleen in de periode 7t/m 18 okt.Maak'n afspraak. Admiraliteitskade 82 - tel: 010 - 119060 Walenburgerweg 87 - 107, tel: 010 - 241700 Nieuw Mathenesserstraat 11, tel: 010 - 260320 zullen er tentoonstellingen in de bibüotheken opgezet worden. Deze tentoonstellingen zullen de aandacht vestigen op bepaalde onderdelen van het bibliotheekwerk. In de centrale bibliotheek aan de Lange Haven komt een expositie van „Het kostbare boek". In de filialen in Schiedam komen onderwerpen als milieu-hy- gicne, beroepskeuze e.d. aan de orde. Een medewerkster van de Schiedamse bibliotheek heeft een stripverhaal ge maakt, waarin de gang van het boek door de bibliotheek heen, is vastge legd. De ziekenomroep Zieken Om roep Schiedam heeft het plan in een reportage met interviews de lectuur voorziening van de Openbare Biblio theek in het Gemeenteziekenhuis en het Noletziekenhuis aan de orde te stellen. Gedurende de laatste jaren heeft het openbaar bibliotheekwerk een enorme ontwikkeling doorgemaakt. De binnen kort te verwachten invoering van de wettelijke regeling van openbare bibliotheken zal nieuwe en krachtige impulsen tot een verdere ontwikkeling geven. In 1960 bleek al dat de bestaan de subsidievoorwaarden ontoereikend waren. Deze voorwaarden dateren uit 1921. De bibliotheekwet maakt de subsidiëringen overal in het land gelijk en past ze tevens aan, aan de,eisen die gesteld worden aan het bibliotheek werk. Hieronder volgt het programma van de Landelijke Bibliotheekweek: vrijdag 11 oktober: 17 uur Off. ope ning door Staatssecretaris W. Meyer van C. R. M. in het Jaarbeurs Congres centrum. Op 11, 12 en 14 oktober is er tevens een Informatiebeurs in het Congrescentrum; zaterdag 12 oktober: 10-16 uur Biblio theekdag Voortgezet Onderwijs; 10-17 uur Bibliotheekdag Lager Beroepson derwijs; maandag 14 oktober: 9.30-18 uur Bibliotheekdag voor bibliothecarissen; dinsdag 15 oktober: 10-17 uur Oriën tatiedag ambtenaren en Welzijnswer kers; woensdag 16 oktober: 10-18 uur Bibliotheekdag Bejaarden werk. Zie kenhuiswezen, Gehandicaptenzorg; zaterdag 19 oktober: Sluiting Biblio theekweek. I II c5 Kleinzoon: Opa 'Dpa: ja.jongen Kleinzoon: Opa. heb jij wel 'ns gehoord van Gitimalaya voor marimba en orkest van de Japanse componist Takemitsu? Opa: Of ik daar wel 'ns van gehoord heb? Je om> en ik hebben zo'n jaar of veertig geleden de wereld première nog meegemaakt. Ja, dat was nog in de Doelen, je weet wel dat bruin uitgeslagen marmeren gebouwtje, ja precies, het staat vlak naast ons prach tige Rotterdamse Operahuis, waar die ouwe de Waart nu de scepter, of liever zijn dirigeerstok zwaait, ha. ha. Nou diezelfde Edo de Waart diri geerde toen die wereldpremière. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest dat in die dagen met hem als chef-dirigent naar de wereldtop doorstootte, begeleidde die avond de destijds fameuze Japanse marimbaspeelster Michiko Takahashi, weet je nog vrouwtje? Oma: Ja, ik weet het nog maar al te goedje was wat jaloers omdat ik mijn ogen niet van die knappe Edo kon afhouden. Opa: Mens mens, dat was nog eens een tijd. Ik weet ss het nog best. Voor dertig gulden, de huidige prijs van één sigaartje, kon je toen een abonnement kopen op de serie Z van vijf concerten met pro gramma's waar je nou nog met nostalgie aan kan terugdenken. Had je al een abonnement op een andere concertserie of had je een jeugdpaspoort, dan was het nog goedkoper. Oma: Gek eigenlijk, die muziek vonden we toen bijzonder en een beetje moeilijk. Nu klinkt het zo prachtig in onze oren. Het was echt toekomstmuziek. I Rotterdammers zijn voorlijk, daarom nemen Rotterdamse muziekliefhebbers een abonne ment op de serie Z74/75. Kijk 'ns wat een programma's! kijk 'ns wat een medewerkers! Z-5 concerten 22 november EDO DE WAART Michiko Takahashi, marimba Hindemith- Konzertmusik, op. 50 Takemitsu - Gitimalaya voormarimbaen orkest (wereldpremière)1 T. de Leeuw - Midare (Marimba solo) Strawinsky - Le sacre du printemps 3 januari The London Sinfonietta DAVID ATHERTON Schönberg- Ein Stelldichein Haydn - Lyraconcert (fluit en hobo) Busoni - Berceuse Ligeti - Kammerkonzert Maxwell Davies - Alma redemptoris mater Schönberg - Kammersymphonie I 7 februari FERDINAND LEITNER M-«ot®"s«s§fi'd'id - Uudspaanse madrigalen Martin - Concert voor 7 blazers, slagwerk en strijkers Baird - Sinfonia breve Falie - El retablo de maese Pedro 28 februari JEAN FOURNET Elly Ameling sopraan Bernard Kruysen, bariton Groot Omroepkoor Messiaeni - L'ascension Fauré - Requiem 25 april Concertgebouworkest BERNARD HAITINK Dorothy Dorow, sopraan Paul Verhey, fluit Werner Herbers. hobo Mozart - Ouverture Idomeneo Schönberg - F.rwartung Ligeti - Dubbelconcert Janacek - Sinfonietta Abonnementen f. 30,- 65 plus en CJP f.15,- houdersvan andere RPhO abonnementen f. 20,- aan de kassa, telefonisch 132490 of schriftelijk antwoordnummer 640 Rotterdam (postzegel hoeft niet). C,Y4r„ f al degenen die een abonnement Cr A ir<t hebben op de serie Z, krijgen gratis toegangsbewijs voor het I.S.C.M. concert van het Rotterdams Philharmonisch Con cert op vrijdag 25 oktober in de Doelen. EDO DE WAART Raymond Delnoye, fluit Bart Berman, piano Michel Roche, cello Breuker - Castiglioni - Ara beschi Feldman -JCello and Orchestra Reinbert de Leeuw - Abschied donderdag 17 en vrijdag 18 oktober 20.15 uur abonnementsconcerten F/A dirigent Edo de Waart solist Harro Ruijsenaars, cello Mozart - Serenade in D, K.V. 204 Richard Strauss - Don Quixote Als gebruikelijk zien wij uw inzending weer tegemoet uitsluitend per brief kaart. U moet de kaart adresseren aan: Met Andere Woorden, Postbus 5204, Rotterdam. Oplossingen moeten uiter lijk dinsdag 15 oktober binnen zijn om mee te dingen naar de prijzen. jp elke genummerde regel van deze anagram-puzzel moet een woord van 6 en een woord van 5 letters worden ingevuld. Elk woord van 5 letters is samengesteld uit het voorafgaande woord van 6 letters. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „bedstee - ra vijn". dan moest worden ingevuld „al koof-kloof" en de resterende letter a kwam dan in het cirkeltje achterin. Bij juiste oplossing van de gehele puzzel leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, een zegswijze. I deel van been - deel van film; 2 talisman - halfbloed; 3 opmerkzaam - familielid; 4 klep - vloerbedekking; 5 sinds - ai; 6 krachtsport - projec tiel; 7 hartstocht - speer; 8 smakelijk - inham;9 opzettelijk - lichaamsdeel; 10 veranda - onbeschreven; 11 fout - dis; 12 overmoedig - rund; 13 blaasin strument - agent; 14 Europ. land - sierfles; 15 borg - langzaam; 16 assis tent - vlaskam; 17 stalling gaarne; 18 bekende Rotterdamse voetbalclub - kleur: 19 snor - alleen; 20 Europ. land - muziekspel;,21 altijddurend hoofdtooi van dier; 22 leuning - buigzaam; 23 deel van gelaat - afgod; 24 vogel - krachtig; 25 hoeder - scheepseigenaar: 26 deel van erfenis - nummer; 27 muziekgezelschap - kalm! 28 ingedijkt land - schaak stuk. Als oplossing moet alleen de zegswijze worden ingezonden. MAASSLUIS like woensdag 18.00-19.00 uur zal er in liet zwe „Dol-fijn" gelegenheid tot zwemmen ■nimler-vnlidcn zijn. Indien er van groep personen zijn. die behoefte lu aan vervoer naar het zwembad, besla mogelijkheid zieh op te geven hij de h Abbas., 1 1 3 4 5 6 7 8 9 10 II IX 13 14 IS 16 17 18 19 10 XI IX <?3 11 IS 16 I XI 1 18 R> 1

De Havenloods | 1974 | | pagina 3