tp DE HAVENLOODS Definitief ontwerp Voornesestraat klaar fl V pvl Geweld te verklaren uit onvrede met gebouwde omgeving NIET ALLEEN LEZEN krijge Huisartsen *en electrospel -UITLATEN- KUNSTGEBITTEN EXPOSITIE massief eiken meubelfabriek r Oisterwijk j BANKSTELLEN Luchtverontreiniging door zwaveldioxide verminderd Ierse kinderen komen weer naar Schiedam JanvanderHnlst Behang Wijkcentrum Noord biedt tal van mogelijkheden donderdag 10 oktober 1974 23e jaargang no. 68 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 Het rapport „Jeugd en Wonen" is gisteren openbaar gemaakt. Het is het resultaat van een onderzoek, dat onder leiding van de studiesecretaris van de Stichting Ruimte voor de Jeugd, drs. D. J. R. B. M. Verwer werd gehouden van eind 1972 tot midden 1974 in opdracht van de Provinciale Jeugdraad Zuid-Holland. In het rapport moesten richtwaarden te vinden zijn voor 1) benodigde open ruimte en overdekte accommodaties voor de vrije tijd van kinderen en jongeren in hun onderscheiden ontwikkelingsfasen en 2) de situering van deze ruimten in het woonmilieu en de relatie met overige sociale, culturele, recreatieve en educatieve voorzieningen. Voor de samenstelling van het rapport werden in 15 van de 150 gemeenten van Zuid-Holland gesprekken gevoerd over deze materie met ambtelijke deskundigen. Verder werd de heer Verwer bijgestaan door een aantal deskundigen op verschillend terrein (planologie, stedebouw, jeugdzaken en plantsoenenaanleg). Het voorwoord van het rapport eindigt met de zin: „Het is de wens van al degenen, die zich zo intensief met de totstandkoming van dit rapport hebben beziggehouden, dat dit rapport niet alleen zal worden gelezen, maar ook dat de richtwaarden die daarin zijn verwerkt spoedig zullen worden gebruikt om de jeugdigen die ruimte te bieden die zij voor hun ontwikkeling zo hard nodig hebben Informatie en nadere gegevens over het veldonderzoek in de 15 Zuid-Hollandse gemeenten liggen ter inzage bij de Provinciale Jeugdraad, Benoordenhoutseweg 23, 's Gravenhage en bij de Stichting Ruimte voor de Jeugd, Weena 732, Rotterdam. Haar is het rapport ook verkrijgbaar a f 15, Bijeenkomst in De Hoeksteen9 SCHIEDAM Op dinsdagavond om - acht uur is er in de kerk „De Hoek steen" aan de B. K. laan een bijeen komst voor belangstellenden, die meer willen weten over de reformatie met Tijdens deze bijeenkomst zal het woord worden gevoerd door ds. Heg- ger, die priester is geweest. Hij zal voornamelijk spreken over de algehele verwording en over de roep naar zeker heid, uitzicht en een vaste toekomst. Tijdens deze bijeenkomst kan men ook luisteren naar een zangkoor of zelf zingen. Deze avond wordt georgani seerd door het comité „In de Rechte Straat". SCHIEDAM - Over enige tijd zal in de wachtkamers van de meeste Schiedamse huisartsen een electro spel liggen, gebaseerd op gezonde voeding. Deze spellen zijn beschik baar gesteld door de Hartstichting, die er in totaal twintig heeft toege zegd. Volgens een woordvoerder van de afdeling Schiedam, hebben niet alle artsen hun medewerking verleend, het zou gaan om tien procent. Het waarom is niet be kend. Noordsingel 91-93 REPARATIES 1 ste klas werk 20-karaats GOUDEN KROONf 25- U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met trams 3, 6, 8 en 9 en busli)nen 32, 34, 39 en 49. Ondiepe waterplassen leiden de aandacht af van gevaarlijke waterkanten Een straat in een oude wijk, vol geparkeerde auto's. Van de stoep is een klein stukje opengebroken. Het is een hele verademing voor het kleine jongetje, dat nu eens lekker kan rommelen met straatstenen en zand. Het jongetje prijkt op de kaft van een nieuw rapport, dat eigenlijk verplichte kost zou moeten zijn voor ouders, buurt- en wijkorganen, jeugd- en opbouwwerkers, onderwijzend personeel, planologen, stedebouwers en ambtenaren van de diverse overheids diensten. En dat is niet overdreven. In „Jeugd en wonen - Richtwaarden voor een menselijk woongebied" is het kind nu een volledig recht gedaan. Het rapport, prettig leesbaar en met levendige illustraties, hikt aan tegen de zogenaamde „kwantitatieve normen" die voor woongebie den vaak worden gehanteerd, maar die volstrekt geen garantie bieden voor een menselijke woonomgeving. Neem het openbaar groen. Als een gemeente voldoet aan de gestelde norm waardeert men dat positief. Bóven de norm is helemaal goed, want „veel is goed". Maar zo is het niet. Mensen hebben in hun omgeving niet in de eerste plaats veel ruimte nodig, maar goede ruimte: ruimte waar je wat mee kunt doen, die je kunt beleven, bespelen. doen: veiligheid, tolerantie, beschut ting, intimiteit, afwisseling, niveauver schillen en een directe verbinding tus sen „binnen" en „buiten". Tot dit rijtje kom je wanneer je bekijkt welke specifieke behoeften mensen vooral kinderen - in de opeenvolgende leef tijdsfasen hebben. Die behoeften ver schillen. Maar dat mag niet betekenen, vindt „Jeugd en wonen", dat je voor de diverse leeftijdsgroepen gescheiden oplossingen gaat zoeken. „Kinderen spelen niet alleen met of naast elkaar, maar ook met of naast ouderen/volwassenen. Ze kijken naar elkaar, beleven plezier aan elkaar en leren van elkaar. Eikaars nabijheid betekent' voor beiden een verrijking en verlevendiging. Daarom mag een woon gebied in principe niet in vakje^ wor den verdeeld, ieder met een eigen bestemming. De verschillende delen van een woongebied moeten in princi pe voor meervoudig gebruik (tege lijkertijd en na elkaar) openstaan". Nog te veel worden speciale speel plaatsen gepland die aantrekkelijk moeten zijn voor de jeugd. Men begint echter te ontdekken dat eigenlijk de gehele (directe) woonomgeving ge schikt pioet zijn voor het spelen. „Bin nen een woongebied - met een straal van 300 a 400 meter van de huizen, waarbinnen de meeste kinderen blijven spelen - mogen geen geboden of ver boden gelden die kinderen bij het spelen belemmeren". Alle onderdelen van het woongebied moeten logisch op elkaar aansluiten en vanzelfsprekend worden bewoond, gebruikt en „be speeld". Alles moet zo zijn ingedeeld dat de bewoners er ook weer gemak kelijk op kunnen voortborduren. Er is intimiteit nodig. Dat krijg je door de ruimte die je hebt kleinschaliger te maken. Door een sterke geleding van die ruimte wordt de omgeving beter toegankelijk en prettiger. Dat geldt vooral voor kleine kinderen die nog erg weinig aan kunnen en tegelijk kunnen overzien. Wijken als Ommoord en Vlaardingen- Holy maken dan geen erg beste beurt: daar vinden de kinde ren aan de voet van „hun" flat uitge- Ergens in het rapport stelt samensteller drs. Domien Verwer: „Veel jqugd-bal- dadigheid en -criminaliteit, die zich over de gehele wereld uit in allerlei vormen van geweld, is waarschijnlijk voor een deel te verklaren uit een al dan niet bewuste onvrede met de gebouwde omgeving Een belang rijke oorzaak voor vandalisme zou identiteitsverlies kunnen zijn. Dat treedt op door verlies van status, door de eentonigheid van de bebouwing, maar vooral ook door de bureaucra tische (ondoorzichtige) totstand koming van de woongebieden". „Een woongebied moet niet ge drag voorschrijven, maar moge lijk maken". Flatbouw is voor kinderen sowieso uit den boze: zij hebben behoefte aan een directe verbinding tussen de woning en de woonomgeving. „Peuters en kleu ters kunnen dan aan iedere impuls om te spelen - ook buiten - zoveel mo gelijk gevolg geven, zonder daarvoor telkens begeleiding door ouderen no dig te hebben. Dat remt de sponta niteit af". Er wordt in hoogbouw dan ook minder buiten gespeeld dan in laagbouw. Hoogbouw bevat allerlei - voor kinderen ook beangstigende - barrières. „Kinderen die in galerijflats wonen durven niet alleen naar buiten omdat zij hun eigen voordeur niet kunnen terugvinden". Micro-klimaatjes Beschutting in de woonomgeving, te gen wind en regen, is ook belangrijk, zeker bij hoogbouw waar vaak tocht gaten zijn ontstaan. Hoogteverschillen in de omgeving behoren tot de midde len waarmee intimiteit en beschutting tegen wind te bereiken zijn. Dergelijke niveauverschillen (minuscule zowel als metershoge) kunnen bovendien wor den ervaren als logische of juiste onver wachte eigenschapppen van de buurt. Kinderen kunnen ervan afglijden of springen, tegenop klauteren of zich erachter verstoppen. En er ontstaan plaatselijk verschillende micro-kli maatjes (door een andere vochtigheid en temperatuur), wat weer een meer Boutique Pour Hommes POOPOO Hoogst r. 60/ Schiedam TAFELS STOELEN WANDKASTEN BANKSTELLEN TV KASTEN DEKENKISTEN Toonzaal: BERKEL [Z.H.] Noordeindse- weg 116 (langs het water), tel. M 01891-4670, geopend: ma t/m Bjj 9-18 uur, vrijdagavond t Vrije toegang normale prijs f 1350.- Hoekbankstel in ribcord voor I Wwl Massiefeiken QQC LUNSTROO - MEUBELEN Rotterdam, Industriegebouw. Oostzeedijk 234, Bleiswijk, Hoefweg 129. Geopend dinsdag t/m zaterdag 10 - 17 uur Vrijdag koopavond tot 21.00 uur. origineel deens junckers parket direkt gebruiksklaar massief hardhout, 22 mm dik eiken, beuken, essen, enz. 22typen, v.a. A Q bij muys& roggeband km. Gustoweg 41-47 Rotterdam voor informatie 010-264955 3 Meetresultaten, uitgevoerd onder ver antwoordelijkheid van de Coördinatie commissie Meting Luchtverontreini ging Zuid-Holland, hebben aange toond, dat de luchtverontreiniging door zwaveldioxide in vergelijking met voorgaande jaren vermindert. Vooral in het Westland is er sprake van een duidelijke vermindering. Aangenomen wordt dat dit een gevolg is van de overschakeling op aardgas bij de tuin- dersbedrijven. Toch worden de door de Gezondheidsraad voor zwaveldioxi de aanbevolen normen in het Westland nog overschreden. De concentraties in het Rijnmondgebied liggen daaren tegen onder deze norm. Voorzover het onderzoek met indica torplan ten gericht was op de emissies uit het verkeer, toont dit duidelijke verschillen aan voor wat betreft de loodverontreiniging in de onderschei dene steden, waar plantenbakken waren opgesteld. Mogelijkerwijze is dit een gevolg van verschillen in de snel heid ,van de verkeersafwikkeling. De ehtyleenschade bleek aan. bakken, die bij verkeerslichten waren geplaatst, in het algemeen hoger dan aan elders langs de weg geplaatste bakken. Op de buiten de steden aangelegde proefveldjes werd schade gekonsta- teerd aan fresia's, tabak, spinazie en luzerne. Fresia's worden gevoelig ge acht voor fluorschade, tabak en spina zie voor fotochemische luchtverontrei niging en luzern voor zwaveldioxide. Schadesymptomen aan planten zijn echter niet altijd duidelijk aan één bepaalde oorzaak toe te schrijven. Ten aanzien van de gekonstateerde schade mag derhalve niet zonder meer gesteld worden, dat deze het gevolg is van een voor de desbetreffende indicatorplant te hoge concentratie van luchtveront reiniging. SCHIEDAM Het ligt in de bedoeling dat rond Pasen 1975 weer een groep Ierse kinderen naar Schiedam komt. Het gaat om een groep van veertig kinderen, die leven in een van de steden in Ierland, waar regelmatig bomaanslagen plaatsvinden. Deze kinderen leven iedere dag tussen de strijd van de katholieken tegen de protestanten. De kinderen die naar NederlanJ komen, leren in drie weken om te gaan met leeftijdgenoten, die een andere godsdienst hebben. Begin dit jaar was er ook een groep Ierse kinderen in Schiedam en met veel succes werd hun geleerd om te gaan met leeftijdgenoten. Verbroederd ver trokken ze na drie weken weer. Jan van Roon, die deze activiteiten coördineert, zegt hierover: „Deze cur sus wordt gegeven door de leiders van de groep. Nederland stelt het geld beschikbaar en de omgeving waar de kinderen tot rust kunnen komen". De kosten voor het verblijf van drie weken in Nederland zijn dit jaar wel een stuk hoger als andere jaren. De groep van veertig kinderen die begin dit jaar in Schiedam was, kostte onge veer f18.000, maar nu kost alles f 30.000,-. Jan van Roon: „Hier,bij hoort f 5000, vliegkosten, die niet meer door de Landelijke Stichting kan worden opgebracht. Verder zijn er nog de bureau-kosten, die normaal ook door de stichting werden betaald". De werkgroep Schiedam, die deze we ken organiseert, ziet echter geen moei lijkheden ontstaan door de gestegen kosten. „Wij willen het geld door de Schiedammers laten betalen. Hoe dat weten we nog niet, maar waarschijnlijk organiseren we een collecte of anders een fancy-fair. Ook schrijven we de Schiedamse bedrijven aan en hopen zo het geld te krijgen" SCHIEDAM - De Dienst Gemeente werken van Schiedam heeft aan de bewoners van de Voornesestraat het definitieve ontwerp toegestuurd over de herbestratingsplannen voor deze straat. Bij het opstellen van de defini- f OOK IN UW HUIS SCHIEDAM - Tijdens de hearing, door de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord en de Wijkvereniging Groenoord georganiseerd op 23 septem ber, is door de directeur van de Gemeentewerken, ir. De Block, toegezegd dat er nadere informatie zal worden verstrekt over het te bouwen Wijkcentrum Schiedam-Noord. terwijl door het aanbrengen van een levendige bekapping, de manifestatie van het geheel wordt benadrukt. Ook is zowel aan de Zuidzijde als aan de Noordzijde vah het complex de bekapping zodanig uitgevoerd, dat met de overbouw de begane grondruimte van Wijkgebouw IV een overluifeling ontstaat, die het gevoel van herberg zaamheid goed tot zijn recht doet komen.In de gebouwen worden onder meer de volgende diensten onderge bracht: medische dienstverlening, maatschappelijke dienstverlening, schoolgeneeskundig onderzoek, crea tief werk, hobbyruimtcn, cursusruim ten, algemeen en gespecialiseerd maatschappelijk werk, ontspannings ruimten voor het beoefenen van spor ten, expositieruimten, een dependance van de Schiedamse Muziekschool, ver gaderruimten, een filiaal van de biblio theek c.q. discotheek en een kinder- Dit centrum is samengesteld uit vijf verschillende gebouwen, die ieder een eigen functie krijgen. Twee van deze gebouwen, voor de PTT en een van de wijkgebouwen, bestaan uit twee woon lagen. De ruimte tussen de verschillende de len is bedoeld als openbaar overdekt voetpad, op enkele plaatsen verruimd tot open patio's. Hierdoor wordt te vens een goede onderlinge bereikbaar heid en toegankelijkheid verkregen, BROERSVEST 85 SCHIEDAM Maandag na 13.00 uur geopend. TEL.010-26.97.02 Donderdagavond - koopavond. tieve plannen heeft de Dienst Gemeen tewerken zoveel mogelijk rekening ge houden met de suggesties die door de bewoners naar voren zijn gebracht tijdens de bijeenkomsten van 16 tot en met 20 april. Verder is er rekening gehouden met de veiligheid van spelende kinderen en voetgangers door meer drempels en vernauwingen toe te passen. Dit houdt niet in dat er beknot is op de aanwezi ge parkeerruimte in de nabije omge ving van de woningen. Ook wordt het uiterlijk van de straat- verbeterd door het aanbrengen van meer plantvakken en bomen. Uit het onderzoek dat de bewonersvereniging Schiedam-Zuid en kele maanden geleden heeft gehouden, bleek al dat veel bewoners graag wat meer groen in de wijk zien en ook zijn er een aantal suggesties naar voren gebracht over stallingen voor fietsen en veilige parkeerplaatsen. De heer A. Zwamborn van de bewonersvereniging is van mening dat het plan dat de Dienst Gemeentewerken heeft opge steld, nu definitief is. Dit omdat veel bewoners al direct positief hebben gereageerd op de voorstellen. De Dienst Gemeentewerken heeft met de herhestrating van' de Mariastraat veel ervaring opgedaan en men zag daarom deze straat als een mooi voor beeld voor andere straten. Ook met de herbestrating van de Mariastraat is rekening gehouden met de wensen en suggesties van de bewoners, waardoor er een straat optstond die voor de bewoners aantrekkelijker werd. al hard gewerkt wordt.

De Havenloods | 1974 | | pagina 1