welkom in kinderkadoland en't vergrote tuincentrum! Ganzenbord is projectie van reis door het leven Tankercleaning krijgt maar voor een jaar vergunning mm Hartstichting gaat leden per wijk werven Politie zoekt getuigen De vernieuwde tweede etage is open 'n speelgoedparadijs voor uw kinderen... 'n tuincentrum-lustoord vooru... Kom winkelen met het hele gezin! DE HAVENLOODS, DONDERDAG 10 OKTOBER 1974 41-554 Tentoonstelling Oude Spellen in Stedelijk Museum SCHIEDAM - Ter van de uitgave van 10 Oud-Hol landse Familie Spellen, naar de originele drukken, is er in het Stedelijk Museum in Schiedam van 2 oktober tot en met 3 november een expositie van oude spellen. De tentoonstelling geeft interes sante informatie over de oor sprong van diverse spellen. Maar ook de visueel ingestelde nostal- gist zal aan zijn trekken komen, omdat de spellen prachtig geïllus treerd zijn. Vroeger deden gan zenborden ook dienst als versie ring aan de wand. Het oudste kaartspel schijnt uit 1379 te dateren, gemaakt voor hertog Wen- ceslas van Brabant, 78 speelkaarten met de hand beschilderd op perka ment en opgewekt met goud. Naast deze dure kaarten, bestemd voor vorstelijke personen, moeten toen ook al eenvoudige kaarten bestaan hebben voor het volk. Een Leids verbod op kaarten en dobbelen in 1379 duidt daarop. In 1612 constateerde de Franse hof arts Aerord, dat de jeugdige Lodewijk XJV zich bijzonder met het ganzen bord amuseerde. Het oudste bord op de tentoonstelling dateert uit 1724. Spellendoos De spellen die in de doos zijn opgeno men zijn: Ganzenspel, Circusspel, Eif fel Torenspel, Brandweerspel, Reis door het leven, Wandelspel, Rijm Quartetspel, Beeld domino, Loterijspel en Waarzegspel. Bij enkele van deze spellen komen bepaalde karaktertrekken van de Ne derlander naar voren. In de moralise rende versjes van het Rijmquartet bij- Bezoekers kunnen zelf ook spelen. voorbeeld, in de prentjes en verklarin gen van De Reis door het leven, of in de rijmpjes van het loterijspel. Zelfs de verschijning van het kwartet spel alleen al heeft een soortgelijke achtergrond. Het eeuwenoude gewone kaartspel werd vaak als zondig be schouwd. Vandaar dat men een on schuldiger spel in het leven riep. Dat bood bovendien de mogelijkheid er in woord en beeld een opvoedkundige strekking aan te geven. Waarzegster Het itraditionelekaartspel in deze collectie is zeer bijzonder. Het bestaat uit de kaarten waarmee de Franse waarzegster Mile Lenormand rond het begin van de 19de eeuw te Parijs werkte. Ook Napoleon heeft haar di verse keren geraadpleegd. De explicatie van de betekenis der kaarten heeft men gehandhaafd in een bestaande oud-Nederlandse vertaling. Het Ganzenbord - waarvan men be weert dat\ de Grieken het tijdens het beleg van ;Troje al speelden - is niet zomaar een luchtig spelletje. Het zit vol mysterieuze symboliek, ernst en diepzinnigheid, waar in vroeger eeu wen wel degelijk waarde aan werd gehecht. De yweg over het bord met zijn vele obstakels was een projectie van de reis van de mens door het leven. De keuze van de gans was niet toeval lig: zij stond bekend als de meest waakzame vogel die met overleg reisde. Getallen Ook in de getallen zit veel symboliek. Dat het eindpunt 63 is komt bijvoor beeld doordat de 6 en de 3 samen de „kwade negen" vormen. Het 63ste levensjaar werd zelfs moordjaar ge noemd, omdat men hierin de meeste kans zou hebben om te sterven. De oneven getallen stonden in de oudheid als het gunstigst bekend, spe ciaal de 3, de 7 en de 9. Op de even getallen had men het niet begrepen, want die brachten onheil. De 4 samen met de vijf echter vormde de „goede negen". Veelzeggend in dit verband is, dat men de gansjes op het bord telkens de drie of vier hokjes tegenkomt.'Ook dit is een vorm van symboliek. In de loop der eeuwen werd het ganzenbord herhaaldelijk in dienst ge steld van politieke, historische en zelfs godsdienstige ontwikkelingen en con flicten. Vooral in het eerste en laatste geval maakte men graag gebruik van de out, doolhof, dood en gevangenis om de tegenstanders belachelijk te maken. De prijs van de doos bedraagt f 17,50. SCHIEDAM De Nederlandse Hart stichting, afdeling Schiedam, gaat dit jaar de ledenwerving anders aanpak ken. In voorgaande jaren werd ieder huisgezin bezocht, maar dit is niet meer te doen. Daarom worden de activiteiten nu per wijk georganiseerd. Dit jaar worden er kleurenfolders uit gedeeld in de omgeving van de Laan van Bol'Es, Bijdorp en de omgeving van het Johan de Wittplein. Deze keuze is willekeurig en volgend jaar komen andere delen van Schiedam aan de beurt. Deze folders worden nog deze week uitgereikt en de Hartstichting vraagt aan de bewoners van genoemde wijken, deze folders niet direct weg te gooien, omdat er veel informatie in staat over de activiteiten van de stich ting. Volgende week gaan tien leden van de stichting op pad om de bewoners die een folder hebben gehad, te bezoeken en misschien lid te maken. Een lid maatschap voor deze stichting kost tien gulden per jaar. Schaaktoernooi voor scholieren SCHIEDAM - Evenals voorgaande ja ren zal er in de a.s. herfstvakantie een schoolschaak- en damtoernooi plaats vinden. Aan dit toernooi nemen onge veer 150 jongens en meisjes van het voortgezet onderwijs deel. Het schaaktoernooi wordt gehouden op maandag 21 en dinsdag 22 oktober a.s. in de aula van de Scholengemeen schap Spieringshoek. De leiding berust bij de schaakvereniging Schiedam en de schaakvereniging Groenoord. Het damtoernooi wordt gehouden op woensdag 23 en donderdag 24 oktober a.s. in de aula van de Scholengemeen schap Nieuwelant. De leiding van dit toernooi is in handen van de Damclub Schiedam. De toernooien beginnen 's morgens om 9 uur. Op de tweede dag van elk toernooi, worden de deelnemers op nieuw ingedeeld in groepen. Bepalend daarbij is de rangorde van de eerste dag. De Schiedamse jongeren die zich via de school nog niet hebben aange meld, maar alsnog willen dèelnemen, kunnen zich op de eerste dag van het toernooi alsnog melden bij de wed strijdleiding. KNNV organiseert excursie naar Schouwen SCHIEDAM Morgenavond om acht uur is er een bijeenkomst van de Vogelwerkgroep van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereni ging, in 't Nieuwelant. Zondag organi seert de KNNV een excursie naar de „inlagen" op Schouwen. Leden kun nen zich opgeven bij de excürsieleider, de heer P. Boom, tel. 347782. De excursie vertrekt om negen uur van Vlaardingen-Oost. Verder is er op vrij dag 11 oktober een bestuursvergade ring ten huize van mevrouw Kerkhoff, Nieuwe Damlaan 557 in Schiedam. SCHIEDAM Het tankerschoonmaakbedrijf Tankercleaning heeft van het college van B. en W. van Schiedam een hinderwetvergunning van slechts één jaar gekregen. Het Schiedamse bedrijf heeft enkele maanden geleden een vergunning aangevraagd voor de uitbreiding van het bedrijf. Deze uitbreiding bestaat uit de bouw van een tank van 5000 kubieke meter voor een betere olie- en waterscheiding. Alvorens een uitspraak te doen over het al of niet verlenen van deze vergun ning heeft het college van B. en W. informaties gevraagd aan de Arbeidsin spectie in Rotterdam, de Inspecteur van de Volksgezondheid in Den Haag en het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater in Voorburg. De infor maties die hierdoor verkregen werden, gaven het college aanleiding tot het verlenen van een vergunning voor slechts één jaar. Deze vergunning is verleend omdat er nu nog onvoldoende inzicht bestaat over de koolwaterstof-emissies van Tankercleaning. Verder is aan de ver gunning nog een aantal voorwaarden gesteld. Het is niet toegestaan tank schepen en tankauto's schoon te ma ken, waarbij bepaalde stankverwek- kende stoffen in de buitenlucht kun nen komen, zoals mercaptanen, acry- laten, aldehyden, amines en stoffen die dezelfde hinderlijke stankeigenschap pen hebben. VLAARDINGEN - De brigade commandant van de Koninklijke Marechaussee in Rotterdam verzoekt degene die op 17 september 1974 omstreeks 7.15 uur getuige is geweest van een aanrijding op de Floris de Vijfdelaan, ter hoogte van perceel 64, te Vlaardingen, zich bekend te maken. Bij deze aanrijding waren twee auto's betrokken, waarvan één, een rode Simca 1000, geparkeerd stond. De bestuurder van de andere auto is na deze aanrijding doorgereden zonder zijn identiteit bekend te maken. Door een onbekende getuige is een papier, vermeldende een kenteken, on der de ruitenwisser van de aangereden Simca gedaan. Zij die inlichtingen kunnen verstrek ken worden verzocht contact op te v nemen met genoemde brigadecomman dant, telefoon 010-360855 toestel 13. Ook is het niet toegestaan schepen en auto's schoon te maken tijdens de waarschuwingsfasen 2 en 3. Tank auto's zijn nu uitdrukkelijk vermeld, omdat Tankercleaning op 8 augustus j.l. stankoverlast heeft veroorzaakt door het schoonmaken van een tank auto met butyraldehyde. SCHIEDAM STEDELIJK MUSEUM: Tot 15 okto ber is in het museum van Schiedam, Hoogstraat 112, de tentoonstelling Konfrontatie 15 te zien, met werken van Zoltin Peeter, Henk Dil, Willem Kerklaan en Richard Witthern. STEDELIJK MUSEUM: In het mu seum is tevens een tentoonstelling „Spellen uit grootmoeders tijd" te zien, die duurt tot en met 20 oktober. ZOLDERTHEATER: In het Zolder theater in de Teerstoof, Nieuwstraat 12, is vanavond, morgen- en overmor- genavond het cabaret Honoloeloe te zien met het stuk „Leuke Vent". De aanvang op alle drie de avonden is negen uur. De toegang is f 7,50 en voor houders van een Cultureel Jonge ren Paspoort en 65-plussers f 6,-. Re serveren bij de Schiedamse VVV, tel. 266000. ZOLDERTHEATER: Zaterdagmiddag om 14.30 uur is er in het Zolder theater in de Teerstoof een proef- theater voor de kinderen met „Wij bij Balettoo" (kindertoneel). De toegangs prijs bedraagt f 2,50. VLAARDINGEN - STADSGEHOOR ZAAL: zaterdag 12 oktober, Grafin Mariza, Hoofdstad Operette, aanvang 20.15 uur. LIJNBAANHAL: zaterdag 12 oktober, Popgroep Trace, voorprogramma Finch, aanvang 20 uur. STADSGEHOORZAAL: woensdag 16 oktober, cabaretmiddag voor Vlaar- dingse bejaarden, cabaret „Prikke- been", aanvang 14 uur. STADSGEHOORZAAL: donderdag 17 oktober, Bevrijdingskoor met het orkest van de Nederlandse Kabel- fabriek, aanvang 20 uur. VISSERIJ MUSEUM: Dia-klankbeeld over de Reddingsmaatschappijen, geor ganiseerd door Aart Pontier, aanvang 20 uur. BOVENZAAL HARMONIE: donder dag 17 oktober, dia's Vincent van Gogh, aanvang'20 uur. EXPOSITIEZAAL „HET WEES HUIS": van 11 tot en met 26 oktober „Stapel 2", deze expositie toont werk van Vlaardingse kunstenaars. Eveneens wordt van 11 tot en met 26 oktober een expositie gehouden van werk van leerlingen van de scholengemeenschap „Groen van Printerer". Schiedamse schooltuin deelt prijzen uit SCHIEDAM - Het tuinseizoen 1974 nadert zijn einde. Op de officiële sluitingsdata zullen de kinderen die dit verdiend hebben, een diploma uitge reikt krijgen. De beste tuindertjes van iedere groep krijgen bovendien nog een mooie plant cadeau. De uitreiking van de diploma's en planten zal plaats vinden op de schooltuinen aan de Vlaardingerdijk/Vijfsluizen en aan de Sweelincksingel 7 in Groenoord. De data van de prijsuitreiking zijn: voor de groep maandag en donderdag: op donderdag 10 okt. 1974 om 16.45 uur; voor de groep dinsdag en vrijdag: op vrijdag 11 okt. 1974 om 16.45 uur; voor de groep woensdag en zaterdag: op zaterdag 12 okt. 1974 om 9.30 uur. Vijf november opening 'De Vrijheid' SCHIEDAM - Nu de restauratie van de molen „De Vrijheid" aan de Noord- vest vrijwel gereed is, zal de officiële opening plaatshebben op dinsdagmid dag 5 november a.s. De heer J. Jesse- run, hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is gevraagd om de molen „De Vrijheid" weer in bedrijf te stellen. Het feestelijke gebeu ren zal zich in een eigen sfeertje in en rond de molen afspelen. Met ingang van 9 november a.s. zal de molen De Vrijheid ook voor he pu bliek ter bezichtiging toegankelijk zijn op zaterdagen van 10.30 tot 16.30 uur, met rondleidingen om het half uur in het seizoen en om het uur buiten het seizoen. Inlichtingen hier over verstrekt de V.V.V.-Schiedam, telefoon 266000. SCHIEDAM - De Cooperbaan in het Volkspark in Schiedam-Zuid wordt opgeknapt. Wanneer dit precies gaat gebeuren in nog niet bekend, omdat dit van het weer afhangt. Zoals bekend, consta teerde de Nederlandse Hartstichting, afdeling Schiedam al twee weken na de ingebruik neming, dat er vernielingen waren aangericht. De bordjes waarop staat te lezen wat voor oefeningen gedaan moeten worden, waren vernield. Lang zaam maar zeker raakte de Cooperbaan in verval. De afdeling Schiedam van de Nederlandse Hart stichting heeft over deze zaak overleg gepleegd met de Plantsoenendienst. Besloten werd, dat de Cooperbaan hersteld zou worden. De afstanden tussen de verschillende onderdelen van de Coo perbaan worden nu met verf of plastic op het asfalt aangegeven, maar daarvoor moet het iwel droog weer zijn. De heer Zaalberg van de Plantsoenendienst: „Het is niet erg veel werk, maar ook de uitvoerder moet het weten te passen in zijn werkschema. Ik verwacht dat het over een week of twee klaar zal zijn. Hoe duur het is, weet ik niet, maar veel zal het niet zijn. De Schiedammers hebben overigens niet erg veel gebruik gemaakt van de Cooperbaan. Na enkele weken was de lol er af en kwamen niet veel sportieve mensen meer trimmen. Alleen een leraar van de MTS maakte met zijn leerlingen gebruik van de baan, omdat de school aan de overkant staat. De verbouwing is nu zover, dat we twee grote afdelingen openen. Vrije-tijds-afdelingen voor uw kinderen en voor u. Ruim opgezet, omdat winkelen pas echte vrije-tijds-ontspanning is als u de ruimte hebt. Vandaar de brede looppaden en de overzichtelijke indeling. De speelgoedafdeling is nu groter dan ooit! Een waar kinderkadoland vol speelgoed van klein tot groot voor groot en klein. Dit jaar wordt het Sint wel erg gemakkelijk gemaakt. Er is keus te over op de nieuwe tweede etage. Van bromtollen tot breimachines, van bouwsteentjes tot buikspreekpoppen. Keus te over, ook in gezelschapsspelen die steeds meer "in" raken. Test uw geduld met Mens-Erger-Je-Niet, uw talenknobbel met Scrabble, uw zakelijk inzicht met Moneymaker, uw reislust met Europa-Tour. Kinderkadoland denkt aan iedereen! Een extra groot stuk groen in hartje stad. Nu nog meer keus, binnen en buiten op het dakterras. Bloembollen, planten, heesters en koniferen om uw balkon, tuin of huiskamer op te fleuren en... alles wat voor een goede verzorging nodig is. Of dat nu een eenvoudig plantespuitje, een schoffel of een professionele grasmaaier is... groen-liefhebbers vinden er alles. Fijn dat ter meulen open is als u vrij bent. Elke dag van 9 tot 6 uur, dus ook op maandagmorgen en elke vrijdagavond tot 9 uur. Dag-in, dag-uit kunt u bij ter meulen ontdekken dat goed best goedkoop kan zijn. Minstens even fijn is onze garantie. Bijna spreekwoordelijk. Niet goed, geld terug. Dat maken we waar, altijd!

De Havenloods | 1974 | | pagina 3