„HET BLIJFT TOCH EEN BEPERKTE OPLOSSING' Kinderen met andere ogen de natuur laten zien 569- 6?8 WOVAR over proef met nachtbussen vanOs f termeulen termeulen fcir» Proces tegen Franse Kalimijnen termeulen KREUGER Kees de Grijp over Jeugdnatuur clubs termeulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 10 OKTOBER 1974 41-555 Met het openbaar vervoer elke nacht van elk punt binnen een redelijke tijd naar elk ander punt. Dat is kortweg de wens van de Werkgroep Openbaar Vervoer Agglomeratie Rotterdam (WOVAR). De uitgewerkte plannen over een nachtbuslijnen-net hoopt de werkgroep binnenkort in een nota openbaar te maken. „De proef van de gemeente om per 1 november met nachtbussen te gaan rijden is natuurlijk verheugend. Maar het blijft een tijdelijke en zeer beperkte oplossing. Bovendien is het wel kostbaar in verhouding tot het verleende dienstbetoon. Wij zien het meer als een overgangsmaatre- Dit zegt WOVAR-secretaris A. P. van Eijsden als reaktie op de plannen van de gemeente Rotterdam om per 1 november, wanneer de alcoholcontrole met blaaspijpjes wordt ingevoerd, tus sen half één en half drie dertig extra bussen in te zetten om late reizigers veilig thuis te brengen. Een maatregel die overigens alleen in het weekeinde wordt ingevoerd. „Het is inderdaad de enige oplossing die op korte termijn FIJN OM ER TE ZIJN Enorme sortering zowel sportieve als klassieke modellen in alle denkbare bontsoorten. Maten 36 tot 52. uit als bont ftama&x is licht en warm %Maïêx is "pijnloos" bont de prijs is ook pijnloos voor U er is geen dier voor gestorven. ZcZStltl/cX is alleen verkrijgbaar bij VanOs DEN HAAG Raul Krugerlaan 221 Tel.070/39.09.01 Vanat station Holl.Sp. met lijn 6 en 12. aankoop vergoeden mij uw Vuil? Geeft niet... Deze acryl tricot blouse is makkelijk te wassen, snel droog en hoeft u niet te strijken. Een sportief model met dubbele manchetten en een pasje middenvoor. Nu nog dragen uw kinderen hem enkel, straks onder 'n spenser. In rood, geel en groen met ruim vijf gulden voordeel. Van f_13r8&-t/ffiT"Ï6^95 maten 92 t/m 116 Q50 was te realiseren. Wij kunnen ons voorstellen dat de horeca-wereld wel blij zal zijn aldus Van Eijsden. Is men enerzijds als werkgroep wel ingenomen met de snelheid waarmee verkeers-wethouder mr. J. Mentink de nachtbus-proef wil doorvoeren, ander zijds heeft men de nodige bedenkin gen. „Om drie maanden met een aantal bussen in de nacht te kunnen rijden, is een bedrag van f 180.000,- gemoeid. Het is nog maar zeer de vraag of het Rijk met deze regeling zal meegaan. Gebeurt dat niet dan moet de geVneen- te voor de kosten opdraaien. Eeridure grap dus". Populair Een ander bezwaar van WOVAR is dat het nachtvervoer in zijn beperkte om vang moeilijk populair kan worden. „De term „borrelbus" dreigt ingebur gerd te raken. En daarmee schrik jè^ een hoop mensen af. Alsof nachtbus- sen een vergaarbak worden voor café's die sluiten", merkt Van Eijsden op. De leden van de werkgroep - en dit om misverstanden te voorkomen - bestaat uit particulieren die zich belangeloos bezig houden met de problematiek van het openbaar vervoer, hebben een al ternatief plan dat door één hunner is opgesteld. Het is van Pax Kroon die onlangs aan de TH in Delft is afgestu deerd met o.m. een studie over het nachtvervoer bij de RET. Kroon is voor ambtelijke instanties geen onbe kende want in zijn kaboutertijd pous seerde hjj ooit eens een plan het openbaar vervoer geheel gratis te ma ken. Het plan van ir. Kroon voorziet in een vaste dienstregeling van bussen, die volgens vaste routes moeten rijden: het uitgangspunt van de WOVAR-nota. Meer Het nachtelijk openbaar vervoer wil de werkgroep op de eerste plaats meer aantrekkelijk maken. En dat voor ver schillende groepen reizigers. De men sen die op familiebezoek zijn geweest, het uitgaanspubliek, het woon-werk- verkeer.... Bovendien vindt men het gewenst dat - afwijkend van het Men- tink-plan - het hele RET-vervoersge- bied wordt bestreken. In overleg met het streekvervoer kunnen eveneens de woonplaatsen Ridderkerk, Krimpen aan den IJssel en Spijkenisse van de nachtregeling gebruik maken. Het WOVAR-idee bedoelt een verfij ning te zijn van het personeelwagensys- teem dat de RET al kent. „Er rijden nu al nachtbussen maar zoals het woord al zegt, wordt er hoofdzakelijk gebruik van gemaakt door het RET- personeel. Toch vinden wij het type rend dat ze ook nog eens 80.000 „overige passagiers" vervoeren! aldus de WOVAR-kontaktman. Hij gaat ver der: „ons plan omvat dus meer. Wij gaan uit van een half-uur-frenquentie. Dit lijkt ons 's nachts een redelijke eis. De haltes, die de bussen aandoen, zijn in de studie van Pax Kroon allemaal binnen ten hoogste een kwartier loop afstand of één kilometer. Voeg daarbij ,dat we het hele lijnennet van de RET Wellicht krijgt de nachtbus per 1 no vember minder concurrentie van de personenauto's kunnen bedienen en naar onze mening is een ideale vorm van nachtvervoer gevonden". Niet duurder De veronderstelling dat de WOVAR- nota kiest voor een aanmerkelijk duur dere oplossing wordt door van Eijsden van de hand gewezen. „Het voert te ver om alles getalsmatig aan te tonen. Maar ruw geschat komt één en ander op het volgende neer. De dertien personeelsbussen die nu rijden, kosten jaarlijks ruim negen ton. Daar staat f72.000,- aan inkomsten tegen over. Met de kosten van de gemeente lijke nachtbusregeling erbij, 720.000 gulden, komt dat op ruim 1,6 miljoen gulden. Ons idee, dat 24 man perso neel zou vragen, komt neer op een jaarlijkse last van f 2.078.000,-. Aan inkomsten verwachten we circa drie ton. We zijn er vanuit gegaan dat de nachtbussen in zijn populaire vorm 400.000 passagiers moeten gaan ver voeren. Half miljoen Nu nog een verlaten bushalte, midden in de nacht. Zal-ie straks na 1 novem ber weer recht staan? Dat is nog maar éénderde van wat Amsterdam 's nachts vervoert! Hij rekent verder voor dat bij inschakeling van de gemeenten Krimpen aan den IJssel, Spijkenisse en Ridderkerk er nog eens een bedrag van een half miljoen bij komt. „Het argument dat Rotterdam 's nachts een dooie stad is waar niets valt te beleven, willen wij maak je een uitstapje aantrekkelijker. En dat is voor een stad waar meer horeca-bedrijven dan elders een nacht vergunning hebben, geen overbodige WIEGER DAM Laat dit voordeel niet over- overwaaien. In dit jaargetijde wil het wel eens flink stormen. Binnenshuis hoeft u daar geen last van te hebben. U kunt alle kieren bij ramen en deuren goed afsluiten met dit tochtband. Dat scheelt meteen in de warmte, en dus ook in stookkosten! Dit zelfklevende tochtband koopt u nu per rol (30 mtr lang, 9 mm breed, 5 mm dik) voor slechts VLAARDINGEN Zaterdag 12 oktober or ganiseert de Tourix-sport-organisatie een basketbal-tournooi in de sporthal aan de Floris de Vijfdelaan 35 te Vlaardingen. Aanvang 18.15. Voor punlgave, antieke klokken is er maar één adres. Van Roon,de stadsuurwerk- maker van Vlaardingen. vanRoon juwelier-antiquair Hoogstraat 216-218. Vlaardingen Drie Westlandse kwekers en de Stich ting „Reinwater" zijn een proces be gonnen tegen de Franse Kalimijnen in de Elzas, die jaarlijks tonnen afvalzout in de Rijn lozen. Vertegenwoordigers van de Franse mijnen zijn door mr. J.R. Voute uit Amsterdam, gedagvaard om voor de Arrondisements- Rechtbank in Rotterdam te ver schijnen. Aan de rechter wordt verzocht om te verklaren, dat het op zeer grote schaal lozen van afvalwater door de Kali mijnen onrechtmatig is ten opzichte van eisers en dat de Kalimijnen ver plicht zijn de hierdoor aan eisers be rokkende en te berokkenen schade te vergoeden. De Westlandse tuinders gebruiken veel Rijnwater voor de bevloeiing van hun gewassen. Door het hoge zoutgehalte van het water ontstaat vaak grote schade. nan HOUTMAN MUZIEK EN PIANO S SCHIEDAM SINGEL 114 116 TEL 2688 71 •VLEUGELS *KLEININSTRUM. BLADMUZIEK •PIANO'S GITAREN Bier- en wijnfeest 'in De Instuif SCHIEDAM - Zaterdagavond organi seert sociëteit De Instuif haar jaarlijks bier- en wijnfeest in de grote zaal van gebouw Arcade. De zanger Tony Mar tin zal optreden en hij wordt begele'id door het orkest James Jill and Jack son. Om twaalf uur 's nachts wordt de muzikale begeleiding overgenomen door de Instuif drive-in discotheek. Entree voor leden is vijf gulden en voor niet-leden zes gulden. Blijvend mooie wandbekleding. Weet u wat zo fijn is van dit wand- vinyl op papierbasis? Wanneer u er een spons over haalt, ziet het er weer als nieuw uit. Verkrijgbaar in 30 dessins en kleuren. Per rol i (10 mtr lang, 53 cm breed) betaalt u nu slechts de helft van de normale SCHIEDAM In de maand is de bevol king van Schiedam met 63 personen ge daald. In totaal wonen er nu 79011 mensen in Schiedam, tegen 79831 in de maand december van het vorig jaar. Gedurende die tijd wonen er in totaal 820 minder inwoners in de stad. Een groot aantal Schiedammers (40) vertrok naar Gelderland. Zie die nieuwe mode met veel niveau en fascinerend door verscheidenheid U ziet in onze zaak internationale mode, die is aangepast aan uw wensen, uw smaak en uw persoonlijkheid. Er is altijd ^„klas sieke lijn". Goede, betrouwbare kleding heel gaaf en verantwoord. Maar ook de zeer vooruitstrevende mode to nen wij u graag. De Jeugdnatuurclubs, vroeger Jeugd- natuurwacht geheten, werden 16 jaar geleden opgericht door de heer C. H. Voorhoeve, die er naar streefde in heel Nederland afdelingen te stichten. Er bestaan thans 60 afdelingen in het hele land. Het geheel werd destijds door het bedrijfsleven gefinancierd tot de ge meente er zich mee ging bemoeien. „Het liep een poosje aardig", vertelt Kees de Grijp (26), medewerker op het bureau Natuurrecreatie en -educatie, „maar op den duur wilde het bedrijfs leven niet meer. De gemeente was het namelijk niet eens met de gang van zaken. Door middel van snoep, sinaas appelen en een film moesten de kinde ren gepaaid worden om lid van de JNC te worden. Daar bedankten wij voor. De gemeente heeft toen de hele zaak tot zich getrokken en zich afgezonderd van de landelijke stichting. Tegelijker tijd werd de naam veranderd in JNC", aldus Kees de Grijp. Doorgeven „Stadskinderen zijn een beetje blind geworden", vervolgt hij. „Het is onze bedoeling hen te leren de natuur met andere ogen te gaan zien. Hierbij ver diep ik me niet teveel in allerlei biolo gische toestanden, wat ik vroeger wel deed. Kinderen snappen dat toch niet. Je hoeft de namen van bomen niet in kinderen tesstampen, dat vergeten ze toch weer. Wij gaan nu het bos in en bekijken alles: we praten over het groen, de schutkleuren, de vogels, de paddestoelen en de mossen en wat je wel en niet mee naar huis kunt nemen. We bezoeken heem tuinen en laten de kinderen aan de schillende planten voelen en ruiken. De bedoeling is dat deze kinderen hun kennis doorgeven aan de ouders. Dat is veel belangrijker dan dat ze alle planten en bomen bij naam kennen Eenmaal in de maand, op woensdag- of zaterdagmiddag, hebben de leerlingen .een activiteit. In het programma zijn bijvoorbeeld opgenomenbezoeken aan Diergaarde Blij dorp, kinderboerde rijen, gemeentekwekerij, speurtochten in parken en andere natuurterreinen enz. Daarnaast verzamelen de kinderen allerlei materialen voor hun JNC-muizenboek, waarvoor zij elke maand nieuwe opdrachten ontvangen met beschrijvingen en suggesties over een bepaald „natuurhistorisch" facet. Teneinde te kunnen beoordelen of de leden werkelijk voldoende belangstel ling tonen, krijgt elk kind een stempel- boekje, waarin hun aanwezigheid bij elk evenement wordt aangetekend. Trouwe bezoekers ontvangen na een jaar een herinneringsteken. Milieu-bewust „In de winter ligt het wat moeilijker", merkt Kees de Grijp op. „Daarom geven wij de kinderen vantevoren een hint om op hun speurtochten bijvoor beeld bladeren, schelpen en andere voorwerpen, die niet milieu-vernielend zijn, mee te brengen. Wij geven hen ook veren van beesten. In de kerst vakanties worden er dan allerlei stukjes gemaakt, waarvoor wij de leiding in structies en suggesties geven. Dit jaar hebben we getracht de kinde ren wat milieu-bewuster te maken. Maar dat is een moeilijke zaak. Je kunt papier gaan prikken, maar dat ligt er de volgende dag weer en dat werkt op kinderen deprimerend. Daarom trach ten wij bij hen begrip te kweken voor de te gebruiken materialen bij het maken van kerststukjes. In het voor jaar gaan wij naar Diergaarde Blijdorp, waar we bepaalde facetten behandelen, dus niet alleen maar beesten kijken. We praten dan over het behoud van de dieren, over de huid en het haar. We leggen hen uit waarom kunstbont be ter is dan echt bont enz. In de zomer krijgen de kinderen een potplantje mee naar huis, dat ze zelf moeten opkwe ken. Hierna wordt dan een tentoon stelling georganiseerd". Contributie Het onderwijzend personeel wordt regelmatig van alle activiteiten van de JNC op de hoogte gehouden met het doel het gestuurde materiaal in de lesuren te gebruiken. „Het is jammer dat de communicatie met de scholen nog niet optimaal is", merkt Kees de Grijp op. „Ons bureau verzorgt voor lichtingsmiddagen met een film en een praatje om nieuwe leden te werven in de 5e klassen op de lagere scholen. De kinderen ontvangen een instructie omtrent doel en werkwijze van de JNC. Hierna kunnen belangstellende kinderen zich tegen een betaling van een contributie van f 5,- per jaar, als lid opgeven. Het vaststellen van een contributie heeft tot gevolg gehad dat het aantal leden van 2000 in 1973 naar 700 in 1974 gezakt is. Wij streven nu echter meer naar kwaliteit dan naar kwanti teit. En de heffing van f5,- heeft tot gevolg gehad dat de kinderen regel matiger aan de activiteiten deelnemen. Dat was vroeger niet het geval, zodat het gemiddelde hetzelfde is gebleven". Alle excursies, reisjes en bezoeken aan instellingen zijn gratis. Als extraatje krijgen de kinderen, die van school gaan in de 6e klas een reisje naar een of ander natuurreservaat aangeboden. Een probleem in diverse stadswijken is het vinden van vrijwilligers voor de JNC. Kees de Grijp: „Wij hebben nu zo'n 700 kinderen in acht wijken, maar we zouden ook in Hoogvliet, Spangen en het Oude Noorden en Westen zo graag een natuurclub willen oprichten. Kinderen kunnen wij ge noeg krijgen, maar voor de leiding ligt het moeilijker. Vroeger werden de benodigde mensen gewoon aange wezen: een parkwachter, een agent, onderwijzend personeel. Nu krijgen we soms de medewerking van een bos wachter. Via het muizenblad, dat maandelijks wordt verstuurd, vragen wij de aan dacht van de ouders. Het kost hen eenmaal in de maand een woensdag- of zaterdagmiddag. De begeleiding van de groepen wordt geheel door ons bureau verzorgd. De organisatie van de activi teiten laten wij aan de wijkcomité's over, die uit wijkbewoners zijn samen gesteld. Wij beschikken nu over 93 vrijwilligers in leeftijd variërend van 20 tot 69 jaar. Er worden geen speciale eisen aan de vrijwilligers gesteld. De begeleiding vindt plaats door het geven van cursus avonden, die eenmaal per twee weken plaatsvinden. Voor alle excursies ont vangen zij een speciale handleiding. Leiding Het gebeurt ook vaak dat wij met de leiding op pad gaan, voorafgaande aan een excursie, om hen te laten zien wat aan de kinderen verteld kan worden. Er zijn 10 vrijwilligers per wijk nodig anders kan niet gestart worden. In Ommoord is vorig jaar een JNC opge richt. Daar wordt veel aandacht aan het milieu besteed. De kinderen zijn bijvoorbeeld naar een rioolzuiverings installatie in Capelle geweest. Het enthousiasme hiervoor was enorm. Wij willen steeds dichter bij huis blij ven, vervolgt Kees de Grijp. De kinde ren zien al genoeg op de televisie over allerlei natuurgebieden, maar weten vaak niets over de vogels in eigen bossen te vertellen. Er is zo allemach tig veel te zien in de stad en naaste omgeving, zoals het Kralingse bos, het Zuiderpark, het Park aan de Westzee- djjk, de Rhoonsche grienden, natuur reservaten in Oostvoorne en Hoek van Holland enz. Maar ook de Rottemeren worden interessant. Aanmelden Momenteel zijn er Jeugdnatuurclubs in de volgende wijken: Alexanderpolder, Ommoord, Kralingen, Oude Noorden, Schiebroek, Lombardijen, Vreewijk en Zuidwijk. Vrijwilligers en nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij het Bureau voor Natuurrecreatie en -educatie, tel. 17.24.38. „Hoe eerder hoe liever", merkt Kees de Grijp op, „anders is er weer een activiteit voorbij". HANNY VROEGH In een achttal wijken in Rotterdam bestaan sinds enkele jaren Jeugdnatuurclubs, waarvan leerlingen van de 5e en 6e leerjaren van de basisscholen lid kunnen worden. Door middel van natuurspeurtochten, excursies, filmvoorstellingen, huisdieren keuringen, werken met natuurprodukten, potplantenkweek- wedstrijden en andere maandelijks georganiseerde activiteiten worden de jonge deelnemers op speelse wijze met de levende natuur in aanraking gebracht. Het aantal deelnemers, dat in Rotterdam lid van de Jeugd natuurclubs is, bedraagt 700 kinderen. Deze staan onder leiding van een 100-tal vrijwilligers, die geheel belangeloos en met groot enthousiasme de activiteiten van de Jeugdnatuur clubs voorbereiden en begeleiden in nauwe samenwerking met het bureau Natuurrecreatie en -educatie, dat ressorteert onder de gemeente Rotterdam. Springbox voor een gezonde slaaphouding. Het is gezond slapen en uitgerust opstaan met deze Olga springbox. Een werkelijk kompleet bed dat bestaat uit een polyaether matras (s.g. 35) met daaronder een even dikke verende laag die zorgt voor de ideale slaaphouding. In goud, lila of blauw. Zonder hoofdbord. 140x200 cm van f 750,- voor hoofdbord f 139- sluimerrol f 59,- lits jumeaux(2x90x200 cm) f.748.-/hoofbord f.194.-/sluimerrol f.94.-

De Havenloods | 1974 | | pagina 7