DE HAVENLOODS, DONDERDAG 10 OKTOBER 1974 FOTO'S: ILLUSTRATIE-ARCHIEF J. VAN RH1JN Nadat de Britten gewaar werden, dat zij met hun conventionele cavalerie en infanterie op open terrein niets konden uitrichten voerden zij nieuwe begrippen Boeren in stelling tijdens de slag bij Colenso. in als khaki-uniformen en loopgraven. Des onverzettelijke leider van de Afrikaanse Boeren, Paul Kruger met zijn echtgenote. „Long Tom" was het door de Britse troepen gevreesde pronkkanon van de Boeren. Op bovenstaande foto wordt het met vereende krachten een heuvel opgetrokken. Hieronder staat het, gesierd met vlag, gereed voor het vervoer door Transvaal. Op 11 oktober, vijfenzeventig jaar geleden, begon de ongelijke strijd, die wij „de Boerenoorlog" noemen, maar die in de geschiedenis van Zuid-Afrika als de „Tweede Vrijheidsoorlog" geboekstaafd staat. Twee-en-dertig maanden lang bood een actieve strijdmacht van nog ,geen veertigduizend Boeren tegenstand tegen een Brits Leger, dat wel meer dan tienmaal zo groot was. De Britten pasten de tactiek der „Verschroeide Aarde" toe duizenden Boeren vrouwen en kinderen stierven in de Engelse concentratiekampen, waar de toestanden allertreurigst waren. Met zijn meedogenloze poging om de zelfstandige Boerenrepublieken Transvaal en Oranje-Vrijstaat politiek en economisch op de knieën te krijgen en een eind te maken aan het „Krugerisme", haalde Engeland zich de verontwaardiging van de hele beschaafde wereld op zich. Maar de Britse regering zette door en Engeland won tenslotte de strijd, waarin het goud van Zuid-Afrika een passieve, maar niet onbelangrijke rol speelde. In geen land is destijds zoveel sympathie opgebracht voor de Boeren als in het „stamverwante" Nederland. Er werd gewerkt met hulpacties en tentoonstel lingen, concerten en protestvergaderingen en met de verkoop van souvenirs, boeken liederen en platen. Koningin Wilhelmina aarzelde tenslotte niet om de uitgestreden „Oom Paul" met de Gelderland te doen halen. In de Afrikaanderwijk in Rotterdam en in Transvaalbuurten elders worden in een aantal straatnamen de nagedachtenis aan grote figuren uit de strijd geëerd. Zoals Martinus Steyn, de laatste president van de republiek Oranje-Vrijstaat; generaal Christiaan de Wet, de doorzetter in de slag bij Nicholsonsnek, de gue rilla strijders Louis Botha en Jacobus Hercules de la Rey; generaal Louis Jou- bert, de strateeg van Spioenkop en Colenso; generaal Petrus Andries Cronjé, die na de capitulatie van Paardenkop door de Engelsen naar Sint-Helena werd gebrachten niet in het minst natuurlijk aan die koppige oude staatsman met zijn pandjesjas en hoge hoed: Stephanus Johannes Paulus Kruger. Een gepantserde Britse trein, die door de soldaten „ffdende doodkisten" genoemd werden.

De Havenloods | 1974 | | pagina 9