E HAVENLOODS Beatrixpark biedt meer recreatiemogelijkheden Bibliotheek: drempelvrees wegnemen nAVüiiMsq Swieb en Malle Pietje in de Doelen PCG: Verlaging erfpacht betekent geen schade voor woningwetbouw Poldervaart meer opgenomen in landschap I Blauwe "brug verdwijnt MÜYS"SCO Reduktiebon - Lectuurvoorziening voor zieken en beiaarden oxirane 0PERRT0R BEZORGERS (STERS) BROERSVEST 85 dinsdag 15 oktober 1974 23e jaargang no. 6° EDITIE SCHIEDAM 1 VERSCHUIMT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN SCHIEDAM ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER KRIMPENERWAARD E O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 SCHIEDAM De eerste fase van de inpassing van de Poldervaart in het Beatrixpark is gereed. Na jaren van overleg en werken is de vaart opge nomen in het park, waardoor er nog meer mogelijkheden zijn ontstaan voor recreatie. Vóór de werkzaamheden lag de vaart een stuk hoger dan het om ringende landschap, waardoor het niet gezien kon worden als een onderdeel van het Beatrixpark. Op initiatief van de heer A. Wiebes, hoofdingenieur-directeur van de direc tie Zuid-Holland van Rijkswaterstaat, werd al in 1961 een commissie ge vormd om de vele plannen in het gebied waar de gemeenten Vlaar- dingen, Schiedam en Rotterdam elkaar raken, te bezien. Men kwam tot de conclusie dat de Poldervaart moest worden opgeheven. Het opheffen van een vaart, die een belangrijke rol speelt in de water huishouding van een gebied, is niet eenvoudig. Men kon pas spreken van opheffing toen het gemaal bij de Park haven in Rotterdam en het gemaal in de Haven dijk klaar was. Na de ophef fing van de functie van de Poldervaart, beraadde de gemeente Schiedam zich over de toekomstige bestemming die de Vaart moest krijgen. Het was nu mogelijk het waterniveau te laten zakken. Hiermee valt samen dat ook de dammen van de vaart aanzienlijk konden worden verlaagd, waardoor het geheel een stuk lager kwam te liggen. Plannen Dit paste weer in het plan om de vaart een deel uit te laten maken van het Beatrixpark. In 1968 werden de eerste plannen ontworpen. De Poldervaart zou bijna helemaal gedempt worden, waardoor er een groot stuk park bij zou komen, maar door inspraak en veranderde ideeën over natuurbehoud, werd dit plan drastisch gewijzigd. De Poldervaart, gegraven rond 1280, zou behouden blijvenop een klein stuk na. De heer De Block hierover: ,,Het zou erg jammer zijn een historisch water geheel te dempen. We zaten echter met het probleem van de hoge dammen, waardoor het bijna onmoge lijk was de vaart in te passen in het park, maar toen het waterpeil kon worden verlaagd, hadden we meer mo gelijkheden De Poldervaart werd een stuk uitge diept en ook de dammen werden verlaagd. Het resultaat is, dat men nu staande in het park niet meer tegen hoge dammen aankijkt, maar dat men de vaart goed kan overzien. Doordat de dammen lager kwamen te liggen moesten er ook andere voorzieningen getroffen worden, zoals het verlagen van de brug over de vaart bij het Duivenpad. Doordat een klein deel van de vaart is gedempt, kunnen nu ook bewoners van de nieuwe Schiedamse wijken makkelijker naar het park komen. Door deze ontsluiting is de aantrekke lijkheid van het „vernieuwde" Beatrix park nog groter geworden. Door de demping van het zuidelijke deel van de Poldervaart verliest de Blauwe brug zijn functie, maar in de toekomst zal er een andere brug wor den aangelegd, die gebruikt kan wor den voor voetgangers en fietsers. De heer De Block: „De Blauwe brug verliest zijn functie. Het is niet moge lijk de brug te verplaatsen omdat dit erg veel geld gaat kosten en daarom zal de brug worden afgebroken, wat wel jammer is. In andere steden heeft men ook wél eens oude bruggen verplaatst, maar daar is men wel van terug geko men, omdat na verloop van tijd de hele brug weer herbouwd moest worden". Functie Welke functie het water van de vaart in de toekomst krijgt, is nog niet bekend. Volgens de heer De Block van Gemeentewerken, wordt er momenteel onderhandeld met verschillende vereni gingen en bevolkingsgroepen over deze bestemming. Tijdens de werkzaamheden heeft de Dienst Gemeentewerken aan de zuide lijke kant van de" vaart een grote hoop zand laten aanbrengen, waardoor er een soort „heuvel" is ontstaan, die dienst kan doen als een uitkijkpost. Hierdoor kan de herkenbaarheid van het park vérgroot worden. Stilstaand water vervuilt snel. Men moet er voor zorgen, dat er regelmatig doorstroming kan plaatsvinden en dit heeft men bij de Poldervaart gereali seerd door de stadsboezem aante sluiten op de vaart. Een boezem zorgt ervoor dat het overtollige water van een gebied weg kan bij hevige regenval. Deze junctie van de Poldervaart nood zaakt niet tot een „hogere" vaart, waardoor er geen belemmeringen wa ren de bodem te verlagen. weet,u dat er zoveel soorten gevelstenen zijn? Zowel voor binnen als voor buiten? Nee? Dan moet u eens bij ons ko men kijken. Bouwmaterialenhandel bv VLAARDINGEN - Op maandag 16 sep tember zal er in het stadhuis een openbare vergadering worden gehouden van de Vlaar- dingse Raad voor Sport en Recreatie. Op deze bijeenkomst, die om 19.30 uur begint zal o.a. de begroting 1975 aan de orde komen. Op 22 en 23 oktober, in de herfstva kantie, komen Swiebertje, Malle Pietje. Bromsnor en Saartje naar Rotterdam. De voorstellingen in de Doelen begin nen om kwart over twee (14.15 uur). Toegangskaarten zijn uitsluitend ver krijgbaar aan de kassa's van de Doelen, dagelijks van 10-16 uur. De prijzen zijn f 4,-, f 5,- en f 6,- inclusief plaatsbespreken. Gebruikmakend van onderstaande reductiebon krijgt men één gulden korting per persoon. Meer informatie over dit jeugdfeest in de herfstvakantie in onze donderdag- Deze reductiebon voor de voorstel lingen van „Asjemenouzei Swieb" op dinsdag 22 en woensdag 23 oktober is geldig voor ten hoog ste vier personen. De bon geeft recht op één gulden korting op één van de drie rangen, de prijzen worden dan f 3,—, f 4,— en f 5,-. De lectuurvoorziening aan bejaarden, zieken en gehandicapten is een aspect van het openbare bibliotheekwerk met een geheel eigen karakter. Het gaat om een categorie lezers voor wie wegens leeftijd, gezondheidsredenen of handi cap een aangepaste voorziening nood zakelijk is. Dit geldt in het bijzonder voor degenen onder hen, die niet (meer) zelf naar de bibliotheek kunnen komen om boeken te lenen, inlichtin gen te vragen of een krant en tijd schrift in te kijken. De openbare bibliotheek gaat er van uit dat elke lezer aanspraak mag ma ken op dezelfde service, dus ook de oudere of de gehandicapte lezer. Dit betekent allereerst, dat de bibliotheek zelf toegankelijk moet zijn voor hen en dat tegenwoordig bij de bouw van nieuwe bibliotheken hiermee rekening wordt gehouden. Ook wat betreft de lectuurvoorlichting past de bibliotheek zich aan bij de mogelijke wensen van de gehandicapte en de oudere lezer. Het betreft niet een ander genre boeken, zoals weieens wordt verondersteld, maar wel een anders gerichte voorlichting. Dit kan zijn door te wijzen op de grote-letter- boeken (uitgave Grote Letter Biblio theek te Eindhoven) die met hun extra grote en duidelijke druk bestemd zijn voor de slechtziende. Ervaringen met de tot nu Toe versche nen ca. 85 titels wijzen er op, dat deze uitgaven in een grote behoefte voor zien en een onmisbaar onderdeel vor men van het boekenbezit van de bi bliotheek. Ook kan de bibliotheek inlichtingen geven over hulpmiddelen bij het lezen, zoals de leeslinealen, die de letters vergroten en die het mogelijk maken om boeken met gewone druk nog zo lang mogelijk te blijven lezen. En zeker zal men wijzen op de braille- en gesproken boeken die de blindenbi bliotheken gratis uitlenen. Kan de lezer niet meer zelf naar de bibliotheek gaan, dan komt de biblio theek bij de lezer thuis, ot cleze zelf standig of in een bejaardencentrum woont of tijdelijk in een ziekenhuis verblijft. Dit is de service, die de bibliotheekdiensten voor bejaarden, zieken en gehandicapten van een groot aantal openbare bibliotheken en pro vinciale bibliotheekcentrales bieden. Het zijn door het rijk gesubsidieerde afdelingen, die des lectuurvoorziening aan bejaarden, zieken en gehandicap ten verzorgen. VLAARDINGEN Ook de fractie van de* PCG heeft in een brief gereageerd op uitlatingen van het NVV, afdeling Vlaardingen, vorige week over de erf- pachtsprijzen in Holy-Noord. De frac tie ontkent dat de toekomstige kopers door de wijziging van het voorstel van B. en W. bevoordeeld worden en dat daardoor de sociale woningbouw duur der en de huren opgejaagd worden. Het PCG-raadslid M. Mooij: „De totale investering in Holy-Noord en de door het college berekende prijs per woning hebben wij niet gewijzigd, zodat de opbrengst niet wordt verminderd. De ze investeringen worden gefinancierd door het gemeentelijk financierings fonds, dat dit jaar een rente berekent van 6,8 en volgend jaar van 7,1 pro cent. Het college stelde voor de erf pachtscanon van de volgend jaar in erfpacht uit te geven gronden op 9 procent van de grondprijs te bereke nen. Het daaruit volgende bedrag zou dan 5 jaar worden gehandhaafd. Na die 5 jaar verwacht het college dat de erfpachts canon op grond van de bepalingen, die vorig jaar zijn vastgesteld, zullen wor den verhoogd met ca. 30 procent en dan op 11,5 a 12> procent zullen komen". Dat is naar de mening van de PCG en VVD te vergaand. Door het erfpachts percentage op 9 te stellen zou aldus de beide fracties jarelilang winst gemaakt wordenDaarom is voorgesteld de ca non vast te stellen met een percentage van 8. Hierdoor zal het grondbedrijf de eerste drie jaar meer ontvangen dan in rekening wordt gebracht en de laatste twee jaar minder, maar in totaal wordt dan geen verlies geleden. „Dat de grondprijzen en daardoor ook de huren voor de sociale woningbouw door de door ons voorgestelde bereke ning ongunstigworden beihvloed is onmogelijk. Het voorstel is gunstig voor de toekomstige kopers van wo ningen en brengt aan de overige wo ningwetbouw geen schade". Informatie-avond over Cuba-rels VLAARDINGEN - Op zaterdag 19 oktober zal er in het PSP-pandje, Schoolstraat 37 een vergadering worden gehouden over de Cuba-reis in 1975. Paul Boute, die in 1971 met een dergelijke reis meeging, zal een indruk geven van wat er tijdens de reis te verwachten is. Na deze avond zal de groep definitief worden gevormd en zal er met de voorbereidingen worden begonnen. Iedereen die serieus overweegt mee te gaan, is van harte welkom op deze avond. Aanvang 20 uur. Nadere inlichtingen Ria Zeef, telefoon 345760 of 352186. 3p K OXIRANE CHEMIE (NEDERLAND) producent van propyleenoxyde, een hoogwaardige grondstof voor de plasticindustrie zoekt voor de bediening van haar Produktie-installaties een (voor de 4-ploegendienst) f Technische vooropleiding en enige ervaring in de process-industrie is vereist. Leeftijd vanaf 20 jaar. - Belangstellenden wordt verzocht hun sollicitatie te zenden aan Oxirane Chemie (Nederland), postbus 7195, Rotterdam-Botlek. Voor de verspreiding van ons blad vragen wij voor direkt Minimum leeftijd 15 jaar Aantrekkelijke bijvei dienste Aanmelden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28. DE HAVENLOODS [tffig MAASSLUIS - Vrijdagavond opende wethouder Koos Smit de tennishal van Be Quick. Voor deze opening bleek een grote belangstelling te bestaan. Onder de 200 aanwezigen waren ook de wethouders Vansder Knaap en Hummelen, het hoofd bureau jeugd- en sportzaken J. M. Deursen en van gemeentewerken F. Mansens. Tevens waren er vertegenwoordigers van het district Rotterdam van de KNLTB. In zijn rede voerde wethouder Smit het vooruitstrevende sportbeleid in Maassluis ten tonele. Belangrijker was echter, dat hij liet doorschemeren, dat de raad voor sport en recreatie meer verantwoordelijkheden toegeschoven krijgt. Zo zullen namelijk alle gemeentelijke sportaccommodaties door de raad beheerd gaan worden. Door middel van het luiden van een bel opende hij daarna de tennishal, waarin demonstratiepartij gespeeld werd door het duo Bastings en Scheerers. ZIE ELDERS IN ONZE KRANT Motto: „Veelzijdig, actueel, voor iedereen' D'66 Maasluis opgeheven MAASSLUIS De afdeling D'66 Maassluis- Maasland heeft op haar vergadering van 4 oktober besloten zich op te heffen. Redenen hiertoe zijn het feit, dat de kiezer D'66 reeds de rug heeft toegekeerd en dat de principes, zoals vastgelegd in het „Appel" in 1966 (waaronder het standpunt over „splin terpartijen") zijn verlaten. Hoewel de afdeling in principe reeds tot opheffing had besloten na de laatste ver kiezingen, heeft zij gewacht op het D'66 congres van 21 september, De uitslag van de stemmingen op dit congres was duidelijk voor opheffing van de partij, zodat de partij is opgeheven. Zaterdag begint de Kinder boekenweek. Ter gelegen heid daarvan donderdag in onze krant speciale aan dacht voor het kinderboek en voor de activiteiten, die in het kader van die week plaatsvinden. c JAN VAN OER HULST BEHANG VLAARDINGEN - Deze week staan alle bibliotheken wijd open voor belangstellenden. Onder het motto „Veelzijdig, actueel, voor iedereen" wordt tot en met 19 oktober de landelijke bibliotheekweek gehouden. Op 18 september is de wet op de openbare bibliotheken door de 2e Kamer goedgekeurd. Het Nederlandse Bibliotheek- en lectuurcentrum heeft aan deze goedkeuring een belangrijk aandeel gehad, maar het heeft daarbij wel bemerkt, dat de openbare bibliotheek in de wet genoemd als basisvoorziening, niet alleen voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, maar ook op het onderwijskundig vlak, bijvoorbeeld de permanente educatie, bij een groot deel van het publiek een onbekende instelling is. De openbare bibliotheekweek is bedoeld om te laten zien hoe een bibliotheek anno 1974 er uit ziet. Vorige week vrijdag opende wèthouder Ton Kloots de Vlaardingse bibliotheek week in het hoofdgebouw van de gemeentebibliotheek aan de Fransenstraat. „Drempelvrees om deze instellingen te bezoeken en te gebruiken is zelfs in 1974 een nog niet overwonnen hinderpaal. In dit opzicht loopt Nederland sterk achter bij de Angelsaksische landen en Scandinavië. Dat de wettelijke erkenning aan deze toestand een einde zal maken is een oprecht levende verwachting, maar zal niet zonder inspanning van de openbare bibliotheek zelf verwezenlijkt kunnen worden", aldus de wethouder. In de Vlaardingse bibliotheken worden jaarlijks ruim 250.000 boeken uitgeleend in de jeugdafdelingen. Dat zijn ontspanningsverhalen en informatieve boeken. De dienst aan de bejaarden, met uitleningen in twee dienstencentra en één bejaardentehuis „De Wetering" boekte dit jaar een aantal van 12 000 boeken terwijl in' de afdelingen voor volwassenen in hoofdgebouw en filialen 350.000 uitleningen geteld werden. De directrice van de bibliotheek mej. C. Edelman stelt nadrukkelijk dat er naar gestreefd wordt het boekenbezit zo actueel mogelijk te houden. In de studiezaal op de 1e etage is een uitgebreide collectie knipsels en brochures over gebeurtenissen van vandaag, die veelvuldig geraadpleëgd worden. De toegang tot deze studiezaal is vrij. Groeiende is ook de belangstelling voor de studieboeken. In de hoofdbibliotheek is de uitlening aan romans en studieboeken (waaronder vreemde talen) gelijk. Behalve de boeken zijn er ook platen in de discotheek, waar de muziekliefheb bers hun hart kunnen ophalen aarr de collectie van ruim 2000 platen. De discotheek is gevestigd in de gemeentebibliotheek aan de Van Hogendorplaan 100b. De filialen van de bibliotheek zijn gevestigd in de Westwijk, Dirk de Derdelaan 43, Oostwijk, Van Hogendorplaan 100b, Holy, De Loper 28. Inlichtingen' over de openingstijden en de prijzen van de uitlening bij de centrale bibliotheek of in de filialen. VEELZIJDIG DÏHEEK# m - Wethouder Kloots achter de speciaal ingerichte boeken- en brochuretafel in de gemeentebibliotheek.

De Havenloods | 1974 | | pagina 1