DE HAVENLOODS Ik voel me niet thuis ineen grote-mensen-wereld1 EXPOSITIE massief eiken j meubelfabriek H Oisterwijk Kruising Mozartlaan Vivaldilaan tijdelijk afgesloten Schiedam krijgt geen camping „Hee, neem een boek m Rosman stelt college vragen -UITLATEN- KUNSTGEBITTEN BANKSTELLEN 795.- i™ Reduktiebon donderdag 17 oktober 1974 23e jaargang no. 70 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 SCHIEDAM Maandagmiddag heeft dokter A.C.J. Schaars afscheid genomen van het personeel en collega's van het Noletziekenhuis, na daar 27 jaar gewerkt te hebben als kinderarts. Voor velen geen onbekende, en daarom werd deze receptie druk bezocht. Men kon tevens kennis maken met zijn opvolger, de heer B.A. Leliveld, die in vast dienstverband voor de Noletstichting gaat werken. In de loop der jaren heeft dokter Schaars een groot aantal kinderen behandeld en velen noemen hem niet voor niets de kindervriend. Hijzelf schat het aantal consulten op 400.000. Deze consulten vonden niet alleen plaats in zijn spreekkamer in het ziekenhuis, maar oojc veel in de consultatiebureau's in Schiedam, Overschie, Rotterdam-West, Vlaardingen en Kethel. ■Wij ontmoetten de heer Schaars in zijn spreekkamer van het consultatiebureau van Vlaardingen. Het is maandag en voor hem de laatste officiële werkdag in het Noletziekenhuis. Een lange man, die er jong uit ziet. Snel pratend begint hij: „Ik noem mezelf altijd kinderarts- oude-stijl. Dit wil zeggen dat ik meer aan de preventie en voorlichting doe dan aan het klinische werk. Daarom ben ik in de loop der tijd ook verbon den geweest aan zoveel consultatiebu reau's. Het blijkt dat erg veel ouders behoefte hebben aan een persoonlijk gesprek over hun kind. Jonge moeders zijn in het begin erg labiel en juist dan is het erg belangrijk, dat je ze weet op te vangen. De kinderen zijn in de loop der tijd erg veranderd volgens de heer Schaars Vroeger waren ze stil, en men had moeilijk contact met ze, maar kinde ren die in deze tijd zijn geboren, zijn veel eigenwijzer, lopen eerder en heb ben vaak al op jonge leeftijd veel te vertellen. Maar het gevolg is dat ze ook moeilijker te besturen zijn voor de ouders en ook hierin worden ze gehol pen door dokter Schaars. Grondig Over zijn werk zegt hij: „Ik kijk de kinderen grondig na en vind altijd wel iets. Maar ik begin om de kinderen op hun gemak te stellen. Als dat gelukt is, kan ik alles met ze doen en komen ze graag terug. Vaak weet ik al wat er aan de hand is met een kind, voordat de ouders mij het verhaal hebben verteld. Dit komt door het groot aantal kinde ren dat ik in de loop der jaren heb behandeld, maar fouten maak ik na tuurlijk ook. Ik zie me vaak als een keurmeester op een hondententoon stelling. Niet dat ik kinderen vergelijk met honden, maar zo'n keurmeester heeft ook altijd snel in de gaten wat er aan de hand is met een hond. Dokter Schaars ziet zichzelf als een tegenpool van de klinische kinderartsen, die veel werken met chemische tests en de gegevens daarvan gebruiken voor het opstellen van een behandelingsmetho de. De klinische methode heeft veel effect, maar men moet volgens dokter Schaars niet vergeten dat het persoon lijk contact met de ouders en het kind erg belangrijk is. De arts moet het kind niet zien als een te behandelen object, maar ook als wezen. Dokter Schaars kwam op de dag van de bevrijding naar Vlaardingen, waar hij werkte in het noodziekenhuis van mr. Brouwer. Hij regelde onder meer de distributie van voedsel dat uit het buitenland werd aangevoerd. In 1947 werd hij door het bestuur van de Dr. Noletstichting aangezocht om te wer ken op de kleine kinderafdeling van het Wit-Gele Kruis Dokter Schaars bezig met zijn spreekuur op het consultatiebureau in Vlaardingen - TAFELS* STOELEN £)J WANDKASTEN BANKSTELLEN TV KASTEN JW DEKENKISTEN M Toonzaal: BERKEL [Z.H.] Noordeindse- I weg 116 (langs het water), tel. ;l' I 01891-4670, geopend: ma t/m za 9-18 uur, vrijdagavond tot I 21 uur M gang AUTOTEST J In onze uitgave van aan staande dinsdag, naast het gebruikelijke algemene en sportnieuws uit eigen om geving, weer een autotest. Deze keer wordt de Dat- sun 120 Y onder de loep I genomen. Gemeente stelt technici aan Onderzoek naar renovatie mogelijkheden woningen SCHIEDAM - Het ligt in de bedoeling dat de woningdienst van Schiedam over enige tijd de beschikking krijgt over een drietal technici, die gaan onderzoeken welke huizen in aanmerking komen voor renovatie. Deze drie technici worden te werk gesteld in het kader van de werkloosheid bestrijding. Wie het loon van deze drie mensen gaat betalen is nog onduidelijk. Dit onderwerp werd besproken op de commissievergadering van de gemeen telijke woningdienst op maandag avond. Wethouder Chris Zijdeveld maakte bekend dat het ministerie van Volkshuisvesting aan het vorig college bekend heeft gemaakt de kosten voor 100 procent te zullen vergoeden. Wel moest er dan per 1 oktober een ant woord gegeven zijn aan het ministerie over de tewerkstelling. Maar toen over deze zaak contact werd opgenomen met het ministerie van Volkshuisvesting, werd gezegd dat niet alle kosten betaald worden door de overheid. Wethouder Zijdeveld: „Het bleek dat men slechts 69 procent van de kosten wilde vergoeden. Dit komt neer op een bedrag van f 43.877,— dat wij dan moeten betalen. Daarom leek het ons zinvol om aan de sociale dienst te vragen of men inderdaad drie men sen beschikbaar had voor het werk en dat bleek inderdaad zo te zijn. Ook is er genoeg werk voor de drie technici". Het is nog niet zeker of men de technici na een jaar moet ontslaan. Er is werk genoeg, maar het hangt af van de mate van financiële steun die ver kregen wordt van de overheid. Het ligt namelijk niet in de bedoeling dat op verkapte wijze meer personeel in vaste dienst komt, maar dit buitenkansje wil de gemeentelijke woningdienst niet voorbij laten gaan, ook al kost Tiet dë gemeente Schiedam geld. t de drie technici te werk te stellen in het kader van de bevorderingsplicht van de gemeente. Dit houdt in dat de mensen dan niet ontslagen kunnen worden en dat de overheid 90 procent van de kosten financiert. Wethouder Zijdeveld bleek echter niet op de hoogte te zijn van deze mogelijkheid en beloofde na te gaan of men inderdaad de drie mensen kon laten werken volgens het voorgestelde regeling. Omdat er haast is zegde de wethouder verder toe de voordeligste oplossing te gebruiken. H AARIMPORT BKOERSVELD 169 SCHIEDAM Telefoon 26.82 89 tegenover onze dameskapsalon SCHIEDAM - LEZING - Op maandag 21 oktober zal professor B. M. S. van Praag een lezing houden voor de Academische Kring in Schiedam over de vraag:- „Wat is ons in komen waard? Bij de behandeling van dit onderwerp wordt gebruik gemaakt van een onderzoek dat in België heeft plaatsgevon- zuster Ehrentruda. In 1949 werd het Jiernadette pavilloen geopend. Daarna verhuisde de kinderafdeling naar de nieuwbouw van het Noletziekenhuis aan de Stadhouderslaan. Plannen Zoals bekend, bestaan er sinds kort plannen tot een nauwere samenwer king tussen de twee Schiedamse zie kenhuizen, om te voorkomen dat een van de twee in de toekomst gesloten moet worden. Mocht dit plan door gaan, dan is er één kinderafdeling teveel en misschien ook wel een kin derarts. Dokter Schaars: „Het aantal kinderen neemt nog steeds af, alhoe wel die lijn de laatste maanden minder snel daalt. Toch kan ik me voorstellen dat één kinderarts voldoende is. De kinderbedden van het Noletziekenhuis worden nu al slecht bezet. Dit komt weer door de veranderde medische aanpak, die meer poliklinisch gericht is. Hierdoor worden er veel minder kinderen opgenomen. Wanneer we vroeger iets zeker wilden weten, werd een kind voor een paar dagen opgeno men. Tegenwoordig zijn de onder zoeken grondiger en is het niet nodig dat de kinderen opgenomen worden ter observatie". Vervanger Voor dokter Schaars zit de „zieken huis-tijd" er op. Vanaf dinsdag werkt hij er niet meer. Toch heeft hij nog anderhalf jaar langer gewerkt als de bedoeling was, omdat het moeilijk bleek een vervanger voor hem te vin den. Zoals gezegd, is het van hem bekend dat hij erg goed met kinderen kan opschieten. Zelfs zo goed dat hij zelf zegt zich niet op zijn gemak te voelen in de grote-mensen-wereld. Zelf heeft hij geen kinderen, omdat hij al „vader" is van 3000 kinderen per jaar. „Hierdoor kan ik onbevangen de pro blemen zien" zegt hij. Maar helemaal stoppen met werk, kan de heer Schaars nog niet, daarom blijft hij zijn praktijk thuis houden en blijft hij regelmatig de consultatiebureau's waaraan hij verbonden is, bezoeken zodat nog veel Schiedamse ouders hem SCHIEDAM -- Afgelopen maandag is de kruising Eduard van Beinumlaan - Mozartlaan - Vivaldilaan grotendeels afgesloten voor het verkeer. Alleen de verbinding Mozartlaan - Vivaldilaan in beide richtingen via een tijdelijk aange legde weg blijft mogelijk. De Eduard van Beinumlaan bij de Vivaldilaan wordt afgesloten voor alle rij verkeer. Het verkeer wordt geleid via de Peter van Anrooylaan en de Laan van Bol'Es. Bovendien wordt de Churchill- weg tussen de Laan van Bol'Es en de Mozartlaan opengesteld voor beide richtingen. De RET-bussen 52 en 53 rijden ge durende deze omlegging via de Peter van Anrooylaan. Tijdelijke haltes wor den geplaatst in de Vivaldilaan (bus 53) en in de Peter van Anrooylaan en de Laan van Bol'Es (bussen 52 en 53). Passagiers die gewend zijn gebfuik te maken van de haltes in de Eduard van Beinumlaan zullen derhalve bij de tij delijke haltes moeten in- of uitstappen. Thea Beekman. SCHIEDAM - Schiedam krijgt geen camping voor doortrekkers. Dit heeft het college van B en W besloten. De Schiedamse V.V.V. had het college verzocht in te stemmen met de aanleg van deze camping, die gesitueerd was in Schiedam-Noord. B én W voelen er momenteel weinig voor om een niet onaanzienlijk bedrag uit te trekken voor de aanleg van deze camping omdat er nog talloze wen sen van de Schiedamse ingezetenen vervuld moeten worden. Verder vraagt het college of er wel behoefte bestaat aan zo'n camping, omdat een soortgelijke gelegenheid ook in Rotterdam bestaat en die is matig bezet. Het college meent ook dat de ontwikkeling van het gebied Midden-Delfland vanzelf mogelijkheden voor een camping zal geven. Een doortrek-camping is bestemd voor kampeerders die slechts één of twee nachten verblijven op zo'n camping. De camping van Schie dam zou plaats bieden aan onge veer 10 caravans en 20 tenten. Voor de camping kwamen twee a drie terreinen in Schiedam-Noord in aanmerking. Het commentaar van de heer Ruud Pillard op deze beslissing: „Ik vind het jammer dat het nu niet door kan gaan. Het was goed voor de promotie van onze stad wanneer wij een camping te bieden hadden, ook al was die maar klein. Uit de ervaring die we opgedaan hebben in de loop der jaren, is gebleken dat het wenselijk zou zijn dat Schiedam over een eigen camping kan beschikken. Door de ontslui ting van het gebied rond deze stad had ik goede hoop op een redelijk bezet terrein. Wel kan ik de moti vering van het college van B en W begrijpen. Alleen het argument dat de camping van Rotterdam slecht bezet is, vind ik hier niet van toepassing, omdat de situatie in Schiedam anders is". Onder het motto „Héé, neem een Doek mee" vindt van 19 tot en met 30 oktober 1974 de Kinderboekenweek plaats. Gedurende deze Kinderboekenweek ligt in de boekhandel een geschenk klaar, dat bij aankoop van f 8,50 aan kinderboeken wordt uitgereikt. Het is het boekje „Twee is teveel", geschreven door Henk Barnard en geïllu streerd door Fiel van der Veen, dat behalve een leesboek ook een speel-, kleur- en doe-boek is. De dit jaar toegekende Gouden en Zilveren Griffels en de Gouden Penseel zullen op de eerste dag van de Kinderboekenweek, t.w. zaterdag 19 oktober om 11 uur in het Luxor Theater in Rotterdam worden uitgereikt. De keuze van dit jaar voor de Gouden en Zilveren Griffels was erg moeilijk, aldus het juryrapport. Enerzijds omdat er in 1973 zoveel jeugdboeken zijn verschenen, anderzijds vanwege het vrijwel ontbreken van boeken van Ne derlandse aüteurs voor het jonge kind. Het reglement voor de jurering stelt de leeftijdsgrens voor het beste kinder boek tot 12 jaar. Daardoor kon de jury de Gouden Griffel voor het beste kinderboek toekennen aan „Het wereldje van Beer Ligthart" van Jaap ter Haar, omslag: Rien Poortvliet. De Gouden Griffel voor het beste jeugd boek werd toegekend aan „Kruistocht in spijkerbroek" van Thea Beekman, omslag: F. van Vliet. Zilveren Griffels werden toegekend aan: „Het olifanten beest" van Paul Biegel, ill. Babs van Wely, „Stefan en Stefan" van Gertie Evenhuis, ill. Bert Bouman en „Tussen galg en gekkenhuis" van Leo Garfield en andere vertaalde boeken. Dit jaar werd voor de tweede maal een Gouden Penseel toegekend. De Gouden Penseel is een aanmoedings- prijs voor een Nederlandse illustrator- /trice, wan wie het werk nog geen algemene bekendheid geniet. Door de jury werd het werk van 28 illustra toren beoordeeld, verschenen in 1973. Bij deze beoordeling speelde, naast de illustraties, de relatie tussen tekst en beeld een belangrijke rol. De Gouden Penseel 1974 werd door de jury unaniem toegekend aan het werk van Wim Hofman „Koning Wikke- pokluk de merkwaardige zoekt een rijk". Zijn zwart-wit pentekeningen vormen in al hun variaties een eenheid met elkaar en met de tekst. Zij zijn vaak verrassend van compositie Het zijn kijkvondsten met listig verborgen simpele moetieven, geestig en vol hu- Daarnaast had de jury grote waar dering voor Anne mie Heymans „Emily's ei". Haar teergekleurde pen tekeningen in dit 19-eeuwse en Engels aandoend prentenboek zijn briljant te noemen en zullen kinderen zeker aan spreken, aldus het juryrapport. Elders in deze krant meer kinderboekennieuws. i Ben W o •r de van de commissie die moet bepalen waar de twee miljoen gulden van de afkoopsom van het watercontract aan wordt uitgegeven. Deze commissie is in het begin van dit jaar ingesteld, maar de heer P.osman vraagt of deze com missie al met zijn werkzaamheden is gestart. Mocht deze commissie inderdaad zijn gestart, dan is het de bedoeling dat binnen een half jaar verslag wordt uitgebracht over de resultaten van het onderzoek en de werkzaamheden, aan het college van B en W. De heer Ros- man vraagt of het college van B en W kan zeggen, of de bedoelde commis sie inderdaad begonnen is, en als dit niet zo is, waarom niet. Deze vragen zijn gesteld omdat het college tijdens de laatste raadsvergade ring een voorstel over speelvoorzie- ningen, die betaald worden van het geld van de afkoopsom, van de agenda heeft' afgevoerd. De heer Rosman vraagt dan ook of het niet mogelijk is dat de prioriteiten beter kunnen wor den gesteld. .SERVICE 30 minuten Noordsingel 91-93 010-242075 Brede Hillediik 97 010-856443 REPARATIES 20 karaats GOUDEN KROONT 25- U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met trams 3. 6, 8 en 9 en bushinen 32, 34, 39 en 49. Vrouwencabaret in de Teerstoof SCHIEDAM - Vanavond vindt de tweede uitvoering plaats van het vrou wencabaret van Natascha Emanuels in het zoldertheater in de Terrstoof onder de titel „En de vrouw die kiest een heer". Aan dit cabaret wordt meegewerkt door Mies de Heer, Lida Engelsman en Carla Wildschut. De muzikale bege leiding is in handen van Wiebè Cnos- sen, piano, en Reindert Schipper be speelt bas en gitaar. De titel van het stuk wijst naar de stelling dat de vrouw ook de man kiest en dat de heersende rol van de man mede bepaald wordt door de vrouw. Met dit programma staat de man cen traal, maar dan gezien in de relatie tot en vanuit het gezichtspunt van de vrouw. Morgenavond en op 25 en 26 oktober worden ook voorstellingen ge geven. De toegangsprijs bedraagt f 7,50 c BROERSVEST 85 JAN VAN DER HULST BEHANG Tentoonstelling in museum SCHIEDAM - Van 18 oktober tot 18 november is er een expositie in het stedelijk museum van Schiedam geti teld „Konfrontade XVI". Er worden werken vertoond van Mari- nus Fuit, Steven van de Kruit, Theo Schuurman en Ton Orth. Het museum is dagelijks geopend van 10-17 uur en op zondag van 12.30-17 uur. LUNSTROO MEUBELEN Rotterdam, Industriegebouw 'Oostzeedijk 234, Bleiswijk, Hoefweg 129. 'Geopend dinsdag t/m zaterdag 10 - 17 u.ur Vrijdag koopavond tot 21.00 uui cfrtoDerfmaeherfctva- kantie, komen Swiebertje, Malle Pietje, Bromsnor en Saartje naar Rotterdam. De voorstellingen in de Doelen begin nen om kwart over twee (14.15 uur). Toegangskaarten zijn uitsluitend ver krijgbaar aan de kassa's van de Doelen, dagelijks van 10-16 uur. De prijzen zijn f 4,— f 5,— en f 6,— inclusief plaatsbespreken. Gebruikmakend van onderstaande reductiebon krijgt men één gulden korting per persoon. Meer informatie over dit jeugdfeest in de herfstvakantie elders in deze krant. Deze reductiebon voor de voorstel- j lingen van „Asjemenouzei Swieb" op dinsdag 22 en woensdag 23 oktober is geldig voor ten hoog- ste vier personen. De bon geeft recht op één gulden korting op één van de drie rangen, de prijzen worden dan f 3,-, f 4- en f 5,-. Boutique Pour Hommes POO-POO Hoogetr. 60/Schiedam

De Havenloods | 1974 | | pagina 1