f li wu uoGt m soaue om om ouD~ROTrmm Renovatie Vettenoordsepolder start met inventarisatie Internationale organisatie zoekt steun in Nederland Aanleg Mozartlaan gaat gewoon door ahoy' kpppelkoers FUiVfiiiijq Bewoners maken kennis met gemeenteraad Jan van der Hulst Behang Europees kampioenschap ^nnia verzeker'n9en ^tegeltje^^ tegeltje aan de wand... MUYS"SCO Jongerencongres BEZORGERS (STERS) m$e,pkat$ wSari^jwoijde Winkelcentrum dinsdag 22 oktober 1974 23e jaargang no. 71 EDITIE |v SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 VLAARDINGEN - Woensdag 16 oktober werd de 6e openbare wijkavond in de Vettenoordsepolder benut om kennis te maken met de nieuwe gemeenteraad. Er hadden echter nogal wat raadsleden afgezegd en wethouder Bas Goudriaan arriveerde pas om 21.30 uur, omdat hij verplichtingen elders had. Een van de eerste onderwerpen van gesprek betrof het viswater bij het Mendelssohnplein. Een zeer gevaarlijk punt, volgens één van de vragenstellers. De heer Krabben antwoordde dat het noodzakelijk was voor de brandbeveiliging. Na enig heen en weer gepraat besloot men dit onderwerp maar uit te stellen tot de volgende wijkavond. Aan Bas Goudriaan werd gevraagd wat hij dacht te doen a.'.n het toegenomen gevaar van verkeer ;n de PKD-straat en Prins Hendrikstraat, doordat de Rönt- nBilOVdtlG genstraat en de Verheystraat van ver keersdrempels voorzien zijn. Aanvan kelijk ging de wethouder daar niet op in en zei dat hij daar niets van wist. Maar de BHW had vorige maand al een brief met 100 handtekeningen ver stuurd, volgens één van de aanwezigen. De wethouder antwoordde toen dat hij er geen zicht op had, omdat er twee groepen waren. Maar in deze kwestie is men het volkomen met elkaar eens en het college kan één dezer dagen dan Bas Goudriaan sprak daarna over de renovatie. Er zijn plannen om acht werkloze bouwvakkers de woningen te laten inventariseren, die voor renovatie in aanmerking komen. Er zal een projectleider aangesteld worden om de inventarisatie te begeleiden. Deze gegevens zullen in een kaart systeem worden ondergebracht en daaruit zal een kosten- en batenanalyse worden opgesteld, waarmee men bij het rijk om subsidie zal kunnen vragen. Ook zal er een projectcoördinator wor den aangesteld om de renovatie van de Vettenoordsepolder te begeleiden. Deze man zal de contacten leggen tussen de gepieente en de wijkbewo ners en bekijken hoe er gesubsidieerd moet worden. Ook zal er een project groep benoemd worden, waarin verte genwoordigers van de wijk zitting zul len hebben. Om de bewoners de gelegenheid te geven zich op de hoogte te stellen van de gang van zaken zal er een informa tiebureau in de wijk komen. Er werd gevraagd of dit ook buiten de gewone werktijden geopend zal zijn. De wet houder zei dat hij hierover eerst met de betrokken ambtenaren zou moeten spreken. Juist de informatie aan de bewoners wordt door de Wijkgroep VOB van groot belang geacht. Eerder op de avond had men al dia's vertoond over de wijk en suggesties gegeven hoe het eventueel zou kunnen worden. Sanitair OOK IN UW HUIS BROERSVEST 85 SCHIEDAM Maandag na 13.00 uur geopend. TEL.010-26.97.02 Donderdagavond - koopavond. Op de vraag oj er nu al iets gedaan kon worden aan de slechte sanitaire voor zieningen antwoordde Bas Goudriaan: „We, zullen eerst moeten wachten op de inventarisatie van de acht, eerder kunnen we niets doen Over dit antwoord was de vragensteller niet tevreden. Hij vond het een schan de dat men 29 jaar na de oorlog nog in de tuin moet kakken. Hierop bleef de wethouder het antwoord schuldig, maar het raadslid mevrouw De Vries nam hem in bescherming door te zeggen dat het niet aardig was om dit Strijd voor „Verenigd Frontvan arbeiders Italië is bankroet. Het land hikt aan tegen gigantische internationale schulden, die waarmee moet worden voorkomen dat vooral door de „oliecrisis" enorm zijn toegenomen. Elke week verschijnen meer het levenspeil van de arbeidende bevol- berichten in de krant over sociale onrukt, over stakingen, gewelddaden tussen king vercler daalt. Daarbij moet het rechts en Ms. Znid-ltalië steek, de cholera de kop op. Anterika probeer, rijn greep op Italië te versterken. Commentatoren hebben het erover dat Italië wel gaten die dan vallen moeten worden eens Europa's Chili zou kunnen worden. Duidelijk is al over wier ruggen dit alles gevuld door steun uit de andere Euro- gaat en over wier ruggen beslist niet. pese landen. Volgende week komt Marcel Zoccali naar Rotterdam. Hij was tot voorkort een De handel met die landen en ook met vooraanstaand bestuurder van de jongerenorganisatie van de Italiaanse Socialis- in6 1 "et6' "oostbfok^'^JoegosbviT tische Partij (PSI). Tótdat hij bij zijn mede-bestuurders (en zo ook bij het Roemenië misschien) neemt daarbij hoofdbestuur van de PSI) kwam met een voorstel dat erop gericht was om Italië toe. Onder druk van een solidariteits- voor een totale ineenstorting c.q. een fascistische dictatuur te behoeden. Een beweging zou de produktie in de be- voorstel dat zo buiten de gangbare lijn van de partij viel dat Zoccali prompt uit Jen gericht onecht' nuuLTmodukten zijn functie werd gezet. Het voorstel was in juli geformuleerd Europa: ook voor Nederland, door de International Caucus of Labor het op dit moment (nog) redelijk goed Committees (Internationale Vergade- gaat, maar dat onverbiddelijk wordt ring van Arbeiderscomitees), het inter- meegetrokken, wanneer elders in nationale raam van de National Caucus Europa economische recessie optreedt, of Labor Committees in Amerika, de Waarbij juist de onmachtigen in die European Labor Committees (ELC) en landen de klappen krijgen, verwante organisaties in Canada, Japan Het voorstel, in feite een integraal en Australië. Deze organisaties economisch programma, is bepaald in- schijnen vooral in Amerika, maar ook grijpend te noemen. Het vraagt om een in Europa (West-Duitsland, Frankrijk, „Verenigd Front" van de arbeidende Italië, Zweden, Denemarken) aan de bevolking in Europa, dat nodig zal linkerzijde van de maatschappij steeds zijn, wil het voor Italië voorgestelde meer aan gezag te winnen. Zij houden beleid levensvatbaar blijken, er een intensief internationaal informa tiesysteem en tijdschriften in verschil- Minder .afhankelijk lende talen op na. In Nederland is de ELC nog praktisch Want wat h°udt dat beleid in? Ten onbekend. Sinds twee maanden echter ®e|"st? v.,nd?.n de Labor Committees heeft de organisatie een vestiging in at In 'ta^,e de Socialistische Partij Rotterdam. Van daaruit zijn inmiddels samen met de grote Italiaanse Com- dc progressieve partijen, de vakbe- mumstische Partij en de linkervleugel weging en een reeks van andere orga- van de sociaaldemocraten regeringsver- nisaties benaderd. Verder hebben de antwoordelijkheid moeten aanvaarden, deelnemers aan de Kalkar-protesttocht dan komt het: die regering zou dan kunnen kennisnemen van de ELC-visie "I?" uPj-'* op energiegebied: tegen kernsplitsing (wat we doorgaans kernenergie noemen) en vóór een grootscheepse ontwikkeling van de veilige kernfusie. gen, voor schorten. Maar waar gaat het de ELC in grote lijnen om? Volgens de Labor Com mittees (en daarin staan zg niet alleen: Luns had het er maandagavond in de Erasmusuniversiteit ook over) staat Europa voor een enorme economische recessie. Eentje vergelijkbaar met die uit de jaren dertig, zo niet erger. Het duidelijkst manifesteert zich dat in Italië. Volgens de ELC ook is dit in hoofdzaak het werk van de multi nationale ondernemingen en dan voor al van degenen die worden beheerst door de machtige Amerikaanse Rockefeller-familie. En die zou dan weer een flinke vinger in de pap hebben bij de handel en wandel van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. De kolossale internationale schulden waarmee Italië kampt zijn vooral geste gen door de verhoging van de olie prijzen tijdens de oliecrisis. F.n die crisis is naar de indruk van de ELC kunstmatig tot stand gebracht door de zeven grote oliemaatschappijen, de „Zeven Gezusters". Het voorstel van de Labor Committees en Zoccali betreft in eerste instantie Italië, maar heeft onmiddellijke conseciuenties voor de rest van Verwacht mag worden dat dat zal Recessie leiden tot repercussies van de zijde van de multinationals en volgens de ELC mogelijk ook van militaire (NAVO? De Labor Committees noemen een reeks maatregelen Op korte en langere termijn waarmee die repercussies opge vangen zouden moeten worden en ttige produkten voor de grootste groep van de bevol king. Dit, ruwweg, is dat „Verenigde Front" waarvoor de ELC op dit moment steun aan het vergaren is. Bijeenkomst Het is allemaal nogal wat en - naar is gebleken - niet iets waar men zo maar één twee drie in stapt. Om de analyse van de Labor Committees en de bedoe lingen van het programma te verduide lijken heeft Marcel Zoccali de afge lopen maanden heel Italië afgereisd. Deze week is hij begonnen met een Europese reis die hem langs Zweden, Denemarken, Duitsland en Frankrijk voert. En volgende week dus langs Rotterdam. Woensdagavond 23 oktober is hij te gast op de Erasmusuniversiteit. In het gebouw aan de Burgemeester Oudlaan 50, zaal B2, zullen hij en leiders van de ELC uit verschillende landen het woord voeren en met de aanwezigen van gedachten wisselen. De bijeen komst, die om half acht begint, is voor iedereen vrij toegankelijk. Vertalers zijn aanwezig. Er zal ook worden ingegaan op de situatie aan de Italiaan se universiteiten. Een dag eerder wordt in kleiner ver band een bijeenkomst gehouden waar voor vertegenwoordigers van de pro gressieve partijen, de vakbeweging en andere groeperingen worden uitgeno digd. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de ELC, Joe Cohen (hij is Engels man), West Sidelinge 210, Rotterdam, tel. 15.84.68. Vrijdag 25 oktober Aanvang 20.00 u Sportpaleis Ahoy' Rotterdam met o.a. Schuiten-Renz Sercu-Pijnen Kemper-Gilmore Karstens-Stam Een van de wielerevenementen ir mogelijk gemaakt door „Maar de toiletten moeten steeds gere pareerd worden, dan kan men deze toch net zo goed in het huis verplaat sen", opperde één van de leden van de wijkgroep. Ook hierop had wethouder geen antwoord. Gerard Schut stelde nu dat de nadruk gelegd moest worden op de sociale begeleiding. Bas Goudriaan vond dat men eerst de technische aspecten moest bezien en later de sociale. Tenslotte benadrukten de leden van de wijkgroep VOP dat de Maassluisedijk ook in het structuurplan opgenomen zou moeten worden, zodat het winkel centrum zonder gevaar bereikt zou kunnén worden. Eerder dit jaar had de gemeente al een verkeerstelling gehou den, maar die bleek om de een of andere reden niet te kloppen. De wijkgroep had toen zelf een onderzoek ingesteld en de gegevens naar de ge meente gestuurd. Men wilde graag ant woord hierover hebben, zodat even tueel voorlopig iets aan deze toestand gedaan kan worden. Geen van de aanwezige heren wist echter waar het rapport was, maar men beloofde het zo snel mogelijk op te sporen en te bekijken. Stuif-in stuif-uit in De Heipaal VLAARDINGEN Vanaf woens dagmiddag 23 oktober is de Hei paal weer iedere week open voor handarbeid. De afgelopen weken zijn de kinderen, die kwamen steeds naar huis gestuurd, omdat er geen leiding was. Er zijn nu vier mensen gevonden, die op woens dagmiddag met de kinderen willen werken. Hulp van ouders is uiter aard hog welkom. Kinderen tussen 5 en 3 jaar kun nen van half vier tot vijf uur in de Heipaal terecht voor handarbeid en spelletjes (voor oudere kinderen tot 12 jaar is de donderdagavond club van 7.15 8.15 uur). De con tributie is in afwijking van vorig jaar, vastgesteld op f 3,00 per maand. Dit bedrag wordt op de eerste woensdag van de maand betaald, dus in dit geval pas op woensdag 6 november. Omdat het knoeien met verf en klei niet altijd te voorkomen is, wordt aangeraden de kinderen oude kleren aan te doen of een schortje mee te geven. Tenslotte nog een dringend beroep op de ouders om zich als leiding op te geven. Gezien de nu aanwezige leiding kunnen er niet meer dan 20 kinderen geplaatst worden. Men kan zich als leidster opgeven in de Heipaal bij Ineke Vogels of op woensdagmiddag bij de leiding van de stuif-in stuif-uit: mevrouw Ro vers, Fatricia Often, Cocky Róók of Jaap Gomes. of op de vloer. Doet er niet toe. De mooiste vindt u bij: SCHIEDAM - Op zaterdag 16 novem ber a.s. organiseert het Geref. Jeugd- zendingsteam en de Hervormde Jeugd raad te Schiedam, voor de eerste maal een jongerencongres. Het doel van deze dag is om de jongeren die lid zijn van kerken die bij het N. Z. R. aange sloten zijn, dichter bij de zending te brengen. Er zal de film van „Kom over de Brug" vertoond worden. Deze film z.al door Jan Filius worden toegelicht. De dis cussie die deze film losmaakt zal te vens door hem worden begeleid, samen met personen die in de zending werk zaam zijn, Ds. R. J. v.d. Veen zal spreken c/er de ontwikkelingen in de zending, met name over de verhouding Zending-Anti Racisme. De groep „Manna" uit Delft zal in dit speels opgezette program zorgen voor de muzikale klanken. Tevens bestaat er gelegenheid om in formatiestands te bezoeken, die zijn bezet door actie- en zendingsgroepen. Deze dag die om 11 uur 's morgens begint, zal in de Magnalia-Deiker-k, Albardastraat 69 te Schiedam gehou den worden. Toegang gratis. MAASLAND In zaal Het Trefpunt opende Feyenoord's stervoetballer Wim van Hanegem vrijdagavond de bazar van MVV'27. Dat het actie comité hiermee recht in de roos had geschoten bleek reeds op de openings avond toen vele honderden bezoekers uiteraard mede gemotiveerd door de mwezigheid van Van Hanegem - de drempel van dé, bazar-zaal passeerden. Ook de gehele zaterdag stond het evenement in het centrum van de Maasland.se belangstelling, zodat MVV'27 tenslotte weer bijna tiendui zend gulden kon toevoegen aan haar bouwfonds. ZIE ELDERS IN ONZE KRANT SCHIEDAM - Ondanks de protesten van verschillende groepen, gaat de aan leg van wegen, waaronder de Mozart laan, in Schiedam-Noord gewoon door. Enkele dagen geleden is men zelfs begonnen met de aanleg van de tweede rijbaan van de Mozartlaan. Juist tegen deze aanleg zijn vanuit de wijk veel protesten gekomen, die zijn gebundeld in een aktiegroep, die gesteund wordt door de wijkvereniging Groenoord en Omstreken en het aktie-comité Woud- hoek. Deze aktiegroep verzet zich vooral tegen de aanleg van een vierbaans Mozartlaan. Men is nu bang dat deze de funktie van hoofdweg naar Vlaar- dingen gaat krijgen, waardoor er een sterke toêffiame van verkeer kan ko men. Enkele dagen geleden heeft het aktie-comité een onderhoud gehad met vertegenwoordigers van de gemeente, waaruit bleek, dat de aanleg van de vierbaansweg gewoon doorgaat, zoals wel blijkt uit de gestarte aktiviteiten. Toch bestaat er nog hoop, dat de bewuste weg tweebaans wordt. De heer H. N. Zonneveld, woordvoerder van het comité zegt hierover: „Ze zijn nu wel begonnen met de aanleg van de tweede rijbaan, maar van de wethou ders Van der Wilk en Zijdeveld heb ik vernomen, dat zij nagaan in hoeverre rekening gehouden kan worden met de wensen van de bewoners. Dit houdt dus in dat de aanleg van de tweede Voor de verspreiding van ons blad vragen wij voor direkt Aai...relden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28. DE HAVENLOODS ,Wijs mij de plaats waar ik woonde", deel 1 en deel 2, samengesteld en geschreven door Joop Mekes, opnieuw verkrijgbaar bij al onze kantoren en agentschappen, zie voor de adressen de eerste Duo-pagina. Beide delen kosten f, 9,-- per stuk, garengenaaid formaat 18 x 22 cm. Een levendige rondgang door de oude stad met verklarende tekst met in ieder deel ongeveer tweehonderd foto's. In 1969 brachten wij een fotoboekje uit in groen-wit-groene cmslag. Dit boekje heeft nu de vijfde druk gehaald. Het tweede deel is in rood-wit-rode omslag, met uiteraard andere foto's en afbeeldingen van Rotterdam zoals de stad eens was. Verder afbeel dingen van een Domiciliekaart uit 1920; een broodkaart uit '14-'18, een tabakskaart uit 1940 en bij voorbeeld een zeldzame prent van „Eén cent de duikelaar". Het tweede deel bevat voorts een plattegrond van Rotterdam omstreeks 1930 over vijf pagina's verdeeld. U kunt ook per giro bestellen door overmaking van f. 21, (inclusief portokosten) op postrekening 18.3.44 t.n.v. De Havenloods te Rotterdam met vermelding „Oud Rotterdam". U ontvangt beide boekjes via de post. rijbaan misschien stopgezet kan wor den. Dit kost wel erg veel geld, maar in dit geval speelt geld geen rol. De aanleg van deze weg is erg ingrijpend en voor lange duur. Daarom moeten de voorde len en de nadelen eerst goed worden bekeken alvorens een beslissing geno men wordt". Doordat de weg vierbaans wordt, kan er veel verkeer gebruik van maken, wat veel overlast geeft aan de omwonen den. Volgens de heer Zonneveld kan de Mozartlaan ook goed funktioneren als tweebaansweg. Het overige verkeer kan dan verwerkt worden door andere wegen, die misschien iets aangepast moeten worden. Dit geeft het voor deel. dat de lasten verdeeld worden over meer bewoners, zodat de overlast in het algemeen een stuk kleiner wordt, vooral voor de mensen die aan de Mozartlaan wonen. Het standpunt van het comité blijft hetzelfde: géén aanleg van de Mozart laan met vier banen. De heer Zonne veld is van mening, dat alles nog wel goed kan komen, maar het zal nog wel even duren eer de machine tot stil stand is gebracht. Het aktie-comité heeft vorige week ook gereageerd op de bouw van het nieuwe winkelcentrum in Schiedam- Noord. „Ik wil met kLem benadruk ken, dat wij vóór de bouw van het centrum zijn, maar de plaats waar het komt te staan is o.i. niet helemaal juist. Hierbij gaat het vooral om de toegangswegen van het winkelcentrum. De Zwaluwlaan zie ik niet als ideale toegangsweg en ik zie meer heil in het verlengen van de Churchillweg, maar dan moet het centrum op een andere plaats gebouwd worden", is de mening van de heer Zonneveld. Opening molen De Vrijheid SCHIEDAM De heer J. Jesserum, hoofddirekteur van de Rijksdienst voor Monumentenzorg, zal op dinsdag 5 november molen De Vrijheid offi cieel in gebruik nemen. Op zaterdag 9 MAASLAND - In verhand met de bouw an de brug over de Zuidgaag, waaraan naandag 21 oktober werd begonnen, zal de 8 Herenstraat vanaf de Huis te Veldelaan an de Chr. Nijverheidsschool voor liet ijdend doorgaand verkeer gedeeltelijk afge- - iat gelegen sloten zijn. Di panden zullen wel bereikbaai verkeer. De omleiding zal door borden worden aangegeven. Voor U, voor hem voor haar Volgende week dinsdag 29/10 aandacht voor de VERPLEGENDE en VERZORGENDE beroepen

De Havenloods | 1974 | | pagina 1