De Kleine Aarde werkt in praktijk aan milieuverbetering Is God aanwezig En hoe dan? 1 nieuws termeulen Nierstichting heeft dringend behoefte aan collectanten Folkloristische dagen op Flevohof termeulen unisco??? ...wij heten u-n-i-s-k-a/parket. termeulen termeulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 31 OKTOBER 1974 44-550 Lezing in Rotterdam Henk van der Loo, wetenschap pelijk onderzoeker spreekt over „De Kleine Aarde" op donder dag 7 november voor de Ned. Ver. voor Gezond Leven en Natuursgeneeskunde in Ge- boüw Atrium, Karei Doorman straat 143, Rotterdam-C. Aan vang 8 uur. In Boxtel is een kleine werkgroep, die zich De Kleine Aarde noemt. Deze bestaat uit jonge onderzoekers en streeft naar milieuverbetering in de meest algemene zin van het woord. Zij houdt zich o.a. bezig met tuinbouw zonder chemische bespuiting, voeding, energie-opwekking en -besparing. Al deze objecten hebben wèl één gezamenlijk doel nl.: geen uitputting, maar verbetering van de aarde en haar milieu. Op de proeftuin van de Van Cooth Hoeve in Boxtel is spuiten met che mische middelen uiteraard taboe. Kees Bos, de vaste stafmedewerker voor de tuinbouw, zegt hierover: „Het experi ment in de tuin bestaat hierin dat oude methoden herontdekt worden. De kunst is het natuurlijk evenwicht, zon der chemische spuitmid delen, tot zijn recht te laten komen. Indien echter bestrijding nodig is, dan met natuurlij ke bestrijdingsmiddelen. Bij ons staan in het veld de gewassen en de groenten van het seizoen er zeer florissant bij. De smaak van deze zuivere natuurpro- dukten, zonder oppepmiddelen in de bodem en groeiaanjagers uit de spuit is veel beter dan van de doorsnee-pro- dukten uit de winkel, Hij, die het werkterrein van De Kleine Aarde in Boxtel bezoekt, ziet al direct een koepelhuisje en een zonnecolector. In deze tijd, waarin van vele kanten geageerd wordt tegen de bouw van kerncentrales, is het van groot belang, dat een groep jonge onderzoekers ex perimenteert met de alternatieve me thoden van energiewinning. Niet alleen de eriergie„winning" is van groot belang. „De meeste energie zou- Zet er een 'spot' op. is niet meer nodig. Met de zware kunststof véerklem bevestigt u deze spot met gemak op wandmeubels, tekentafels, plantenbakken e.d. Beugel en spot zijn er in oranje, groen, bruin, geel, rood en wit. Deze geheel verstelbare spot nu kompleet met snoer, stekker en tussenschakelaar den we kunnen besparen", aldus Sietz Leeflang projectleider op de proef- boerderij, „wanneer de Nederlandse huizen beter gebouwd worden. Weinig huizen hebben een goede isolatie in de spaumuur. En eigenlijk zou elke wo ning dubbele ramen of liefst nog, zoals in Zweden, driedubbele ramen moeten hebben. Ondanks de strengere winters gebruikt een Zweeds huis maar een derde van de stookkosten, die in een Nederlandse woning moeten worden uitgegeven". In 1973 heeft De Kleine Aarde de Margriet-Milieuprijs gewonnen. Het is opmerkelijk dat deze groep in zo korte tijd reeds zovele resultaten heeft be reikt y oec|ing Naast de bovengenoemde experimen ten staan nog vele andere op het programma: o.a. een verandering in de voeding, zodat we met minder, doch kwalitatief beter voedsel toekomen en als beloning een betere gezondheid verwerven. De Kleine Aarde is al ge start met de verkoop van de biolo gische verbouwde groente en met zelf gebakken brood aan de reformhandel en verkooppunten in Brabant. Veel meer zal Henk van der Loo, een vari de jonge onderzoekers, vertellen op de openbare bijeenkomst die voor donderdag georganiseerd is door de Nederlandse Vereniging voor Gezond Leven en Natuursgeneeskunde. De heer Van der Loo zal zijn causerie met dia's toeüchten. Er is gelegenheid tot vragen stellen. De proeftuin van De Kleine Aarde UW HULP - HUN LEVEN. Dat is het motto, waaronder dit jaar op 7, 8 en 9 november de collecte voor de Nier Stichting wordt gehouden. Met ais doel: *méér transplantaties per jaar *méér dialyseplaatsen wat meer vreugde in het leven van de nierpatiënt o.a. vakantie door dialyse-mogelijkheid ter plaatse) onverminderde medisch-wetenschappelijke aandacht voor het voor kómen en bestrijden van nierziekten in Rotterdam extra aandacht voor een reële behoefte, n.l. de sociale begeleiding van de nierpatiënten, die in Rotterdamse ziekenhuizen gedialyseerd worden. Wie een paar uurtjes van zijn/haar tijd beschikbaar wil stellen om te collecteren, helpt daadwerkelijk mee, om deze doelstellingen te reali seren. Wilt u helpen? Ja? Geef u dan nu meteen op aan het bureau der Vereniging tot Steun aan de Nierstichting, Karei Doormanstraat 111, Rotterdam-3002, telefoon 13.54.10. Collectanten met mintens f. 50,- in de bus doen mee aan een verloting met als ter beschikking gestelde prijzen: tien draagbare radio's. Ook giften op onze postrekening no 489.000 zijn welkom. T" Flevohof toont door middel van agra rische bedrijven en tentoonstellingen aan stedeling en plattelander, hoe het tegenwoordig op de moderne agra rische bedrijven toegaat en probeert daardoor de misvattingen, die vaak ten aanzien van de uitvoering van deze bedrijfstak, uit de weg te ruimen. Dit alles wordt omgeven door recreatieve mogelijkheden, zodat een fijn dagje uit gewaarborgd is. Gezien de huidige hang naar het verle den, gaat Flevohof hieraan op 31 oktober, 1, 2 en 3 november een scala van aktiviteiten toevoegen, die samen gevat worden als folkloristische of boerendagen voor stedeling en platte lander. In tegenstelling tot de moderne appa ratuur, die tegenwoordig in de land bouw gebruikt wordt, is Flevohof be zig met de inrichting van een tentoon stelling van oude landbouwwerktuigen en gebruiksvoorwerpen. Deeluitma kend van deze tentoonstelling zijn onder andere een Ford-trekker uit 1904, een heel oude dorsmachine, de inrichting van een zuivelfabriek en een oude bakkerij, oude wagens, ploegen, oude wagens, dorsvlegels en allerlei andere grote en kleine voorwerpen. Iedere dag zal <je werking van een oude dorsmachine op gezette tijden gede monstreerd worden, terwijl vrijdag- en zaterdagmiddag door de drie gebroe ders Brinkhuis uit Raalte, die allen de JS-jarige leeftijd gepasseerd zijn, ge werkt zal worden om met een dorsvle gel te werken. Op donderdag- en vrijdagmiddag en zaterdag en zondag gedurende de gehe le dag, zal de boerendansgroep „De Stedeker Dansers" bestaande uit 8 paren in klederdracht, op Flevohof optreden, terwijl op donderdag- en vrijdagmiddag en zaterdag tevens de boerenkapel „De Toestebollen" het feestelijke karakter van deze dagen zal onderstrepen. Ook de tegenwoordige vraag naar an tiek toont de duidelijke nostalgie aan: een antiekbeurs met grote sortering van Perzische tapijten, oude meubelen, klokken, zilverwerk, tin, koper, porse lein, etc., past dan ook zeker in het programma van deze dagen. Continue zullen in het hoofdpaviljoen films vertoond worden, waaronder een film over de droogmakingswerkzaam heden, eèn film over oude oogstgebrui- ken en een film over het leven op de bodem van de Zuiderzee. /an tie Een lama wonende te Drouwen houdt lezingen voor Beter Bouwen „Somtijds verliest men", zegt hij droog, „de extra spouwmuur uit het oog" Een donderpadje te De Schijf acht het éen nuttig tijdverdrijf in beekjes, poelen, vijvers, vennen te donderjagen en te jennen. Uw kunstgebit blijft op zjjjn plaats en doet geen pijn meer! Het soepele plastic houdt het Smig kussentjes blijven soepel: kunnen 1 beschadigende laten zich gemakkelijk GESKL'S B.V., Postbus 1 JA,GEZELLIG SAMEN NAAR VAN OS 'n lekker kopje koffie drinken en dan gelijk vrijblijvend kennismaken met de nieuwe Lamatex mantels. Wij laten u dan ook graag zien wat wij hebben in wollen mantels - ja ponnen rokken - blouses - over- gooiers en pantalons. VAN OS „fijn om er te zijn" PAUL KRUGERLAAN 221 Den Haag tel. 070/39.09.01 Vanaf station Holl. Spoor met lijn 6 of 12. Bij aankoop vergoeden wij Uw reis kosten voor 2 pers. Donderdag koopavond. heeft Flevoland een showelement aan het veehouderijbedrijf kunnen toevoe gen: een groot aantal koeien en paar den, geselecteerd uit het beste fokvee uit de regio zal tijdens dit folkloris tische evenement te bezichtigen zijn. Het Produktschap voor Zuivel verzorgt dagelijks een aantal demonstraties, waarbij gratis advies wordt gegeven over de diverse mogelijkheden met zuivelprodukten en bovendien kunnen de bezoekers genieten van de klaarge maakte hapjes. In de overdekte en verwarmde wandel gangen, die de expositiepaviljoens met elkaar verbinden, zullen dagelijks vele oude ambachten aan het publiek ge toond worden, waaronder klompenma ken, sigaren maken, houtdraaien, het maken van stoelmatten, Staphorster stipwerk, Makkumer aardewerk, net ten boeten en breien, kaarsen maken, wolspinnen, kleden knopen, etc. Op zaterdag 2 november organiseert Flevohof een boeldag df erfhuis. Naast een vaste inbreng van goederen wordt een groot aantal spontaan ingebrachte spullen verwacht. (Belangstellenden hebben gratis toegang). Als feestelijke afsluiting van de boeren- of folkloristische dagen is er op zondag 3 november een boerenbruiloft. De vaste gasten van het bruidspaar uit Twente, komen uit alle streken van het land. Hoewel het bruiloftsgezelschap vanzelfsprekend in de originele kleder dracht van de betreffende streek zal verschijnen, kunnen alle bezoekers van Flevohof ook aan de feestelijke boe- renmaaltijd deelnemen. Deze maaltijd zal muzikaal opgeluisterd worden door een boerenkapel en de dansgroep „De Stedeker Dansers". Zuid-Amerikaans vakbondsleider spreekt in Rotterdam José Ramon Rangel Parra, secretaris generaal van de Latijns Amerikaanse Landbewerkers Federatie, FCL, komt maandag (4 november) in de Irene- Carloszaal, le etage van het Groothan delsgebouw te Rotterdam, aanvang 20 uur. Met behulp van een tolk zal hij een inleiding houden, waarna er gelegen heid tot het stellen van vragen en discussie is. Ook zal de film „Fuerza Grande" (eendracht maakt macht) worden getoond, die door de FCL is gemaakt ten dienste van het bewust- wordingswerk onder de Zuid-Ameri kaanse arbeiders. De avond wordt georganiseerd door de Stichting Ontwikkelings Samenwer king Vakbeweging en CLAT Rijn mond. Bultmann, een groot theoloog van deze eeuw, heeft eens de vraag opgeworpen of wij eigenlijk wel over God kunnen spreken. Over God spreken betekent immers dat Hij in de derde persoon komt te staan, Hij wordt een werkelijkheid buiten ons, die we menen te kunnen beschouwen en overwegen. En is God nu juist niet die werkelijkheid die onze werkelijkheid totaal omvat? Je kunt tot God spreken, in de tweede persoon, net als in een gesprek, maar over Hem, kan dat? 't Merkwaardige is dat er tegenwoordig meer mensen zijn die 't moeilijk hebben met 't omgekeerde. Zij vinden het moeilijker om tot God te spreken, om te bidden, dan óver Hem ie spreken. Dat laatste is min of meer vanzelfsprekend. God is een verschijnsel waarover je kunt spreken en denken. Je zou 't zo kunnen zeggen: zijn aanwezigheid wordt minder beleefd, maar Hij kan wel eventueel een onderwerp van gesprek zijn. Daarom kan Jt z'n nut hebben om daar eens over na te denken: hoe is God aanwezig? Als ik denk aan een paar liederen die in de kerk gezongen worden dan kom ik al een beetje dichter bij het onderwerp. Veel kerkgangers zullen het lied van Gerhard Tersteegen) kennen dat zo begint: „God is tegenwoordig, God is in ons midden, laat ons diep in 't stof aanbidden". Het lied gaat verder met te stellen dat we daarom voor Hem moeten zwijgen. Alles in ons moet zich voor Hem neigen, we moeten de ogen neerslaan en Hem prijzen. Maar hoe Hij aanwezig is komen we niet nauwkeuriger te weten. Een ander lied is minder bekend, maar begint hier en daar evenzeer graag gezongen te worden. Het is van Huub Oosterhuis. De eerste twee coupletten luiden zo: Heer, onze Heer, hoe zijt Gij aanwezig en hoe onzegbaar ons nabij. Gij zijt gestadig met ons bezig, onder uw vleugels rusten wij. ook kunnen zeggen. Die sprak graag over Gods schuilgaan in alle dingen en in alle personen. Hij dacht dan aan een mombakkes dat God voordeed. Maar Huub Oosterhuis gaat verder: „Hij is met hart en ziel aan ons getrouwd Het eerste lied doet denken aan de Openbaring van Johannes, waar God op een hoge verre troon zit. God is daar de wereldregent, die gebiedt en voor wie engelen en mensen het gelaat moeten bedekken. Bij het tweede lied denk je gemakke lijker aan Mozes, met wie God omging als met zijn vriend, en aan Abraham, bij wie God zomaar op bezoek kwam. Gij zijt zo menselijk in ons midden. Het doet vooraldenken aan Jezus van Nazareth, zoals die hier was, in alle mogelijke en onmogelijke menselijke situaties. Je kunt het eigenlijk nauwelijks beter zeggen, dan dat Hij menselijk in ons midden is. Mensen hebben ons van Hem verteld. Je vader of je moeder of een onderwijzer op school Of misschien heb je de verhalen door de radio of over de televisie gehoord. Dat lijkt een heel zwakke schakel in het geheel. Hangt God zijn aanwezigheid op aan mensen? Ja, dat zou je wel kunnen zeggen. Mensen vertellen elkaar over God en luisteren daarbij weer op hun beurt naar andere mensen. Mensen die er heel dicht bij gestaan hebben, zoals de schrijvers van de evangelieverhalen. Mensen die altijd maar verhalen vertelden. Verhalen over God, waarin God voorkwam en soms ook niet, maar Hij was nooit weg te denken. Hij is menselijk in ons midden. Mensen herinneren ons aan Hem. In 't bijzonder mt Jezus hier, als iepiand die dient en die lijdt. En die en vrede en vergeving en een nieuw begin. God is menselijk in ons midden. In de vragen die mensen ons stellen, met hun Gij zijt niet ver van wie Uaanbidden, niet hoog en breed bij ons vandaan, Gij zijt zo menselijk in ons midden dat Gij dit lied wel zult i hun discriminatie of eenzaamheid. De ouder wordende rr Er is een duidelijk verschil tussen deze twee liederen. Beide zingen van Gods aanwezigheid, maar dan begint het onderscheid. In het eerste woont God „in 't licht daarboven" en „in hoge hemelsferen". In het tweede is God onzegbaar nabij", „niet hoog en breed bij ons vandaan"en „menselijk in ons midden". Verderop wordt zelfs gezegd, dat God diep in alles verscholen is. Dat had Luther honger of dorst, en het kind. Soms kan je het best begrijpen dat er veel mensen zijn die vragen of God er nog wel is. Is Hij niet afwezig? Heeft Hij zich niet teruggetrokken? Als je de verhalen hoort manifesteerde Hij zich vroeger veel duidelijker. Het is stil geworden van Gods kant. Maar in die stilte schuift Hij mensen onder onze ogen. Misschien is dat onze vergissing dat we denken dat Hij niet aanwezig is, maar intussen is Hij aanwezig, midden onder ons, onder de mensen. Om op die manier de woorden en verhalen die ons van Hem gedaan worden weer gestalte te doen krijgen. Visserman Reductiebon 1 Bij inlevering van deze bon tijdens J I de folkloristische dagen op 31 ok- I j tober, 1, 2 en 3 november 50 procent reductie op de normale j toegangsprijs. (Kinderen tot 13 jaar normaal f 2,50 nu f 1,25, vol- I wassenen f 5,- nu f 2,50). j Tevens aan de kassa verkrijgbaar pakketten a f 10,- met toegangsbe- j wijs, kopje koffie bij aankomst, I lunch en volledig programma. Kwaliteit is de hoofdzaak... Ook al is de lage prijs een erg prettige bijkomstigheid. Shokai stereo hoofdtelefoon met een frekwentiebereik van 25-15.000 Hz, impedantie 8 ohm. De prijs? Alleen dit weekend nog geen dertien gulden. Met Andere Moorden In onze vorige puzzel kwam veertig maal de letter R voor. De goede oplossers, die een prjjs veroverden, zijn: F. Streefkerk-Van Latenstein, Europasingel 22, Bergschenhoek; J. Peet, Sidelingeplein 192, Rotterdam en C. Calmer, De Baronie 116, Capelle aan den IJssel. Zjj krijgen binnenkort een tientje thuisgestuurd. Op de rommelmarkt Liep ik te neuzen Op de grond wanordelijk gespreid Een theepot zonder oor De resten van een wekker Een poppenhuis, een kwispedoor Een hamer met gebroken steel Een berenmuts en weet ik veel Een foto van de koningin Een stofkam en daar tussenin Een beeld van hout! Gesneden uit de hand naar 't scheen Ik vroeg: wat kost dat ding? De koopman zei: U hébt een goede neus Dat ding dat is uniek antiek 't Kost honder gulden 'k Liep door. Aan 't einde van de markt Wéér tussen rommel Nóg zo 'n beeld Volkomen identiek Dus tóch niet zo uniek? Speurend onder een aanvoerwagen Aan kijkers'oog onttrokken Ontdekte ik drie dozen Waarin wel tachtig van die beelden Allen gelijk In vloeipapier gewikkeld „Made in Japan Ik dacht: zó word je nou vernikkeld of is 't vernaggeld? Leen de Zwart Tot de zeldzaamste voorwerpen in de collectie antiek speelgoed van het HISTORISCH MUSEUM, behoren deze poppen uit het midden der 19e eeuw, met hoofdjes en handjes van papier mSché en zeer gedetailleerde kleertjes. Strijkkwartet, bestaande uit Alexandru Lascae(eerste viool), Antonin Rous (tweede viool), Liviu Stanese (altviool) en Agnes Jas (cello). Aanvang 20.15 uur, toegangsprijs f 4,50 (65-plus en c.j.p.'ers f.2,50). Kaartverkoop en reservering uitslui tend in het \/isserijmuseum. West- havenkade 53, Vlaardingen (tel.: 010- 348722). Deze grote kunstlederen beauty case is ovaalvormig. Hij is geheel gevoerd en heeft aan de binnenzijde diverse aparte vakjes. U kunt er werkelijk al uw make-up in kwijt. De sluiting bestaat uit een stevige rondom lopende rits. Verkrijgbaar in rood. groen en geel. voor Land- en Volkenkunde te Rotter dam wordt zaterdag 9 november tus sen 10.30 en 15 uur in de aula van het museum een bijeenkomst georgani seerd in samenwerking met het Insti tuut voor Godsdienstcommunicatie In- terreligio over „de religieuze betekenis van het dier". Conservatoren van het museum geven een toelichting op de mythische dieren in hun gebied; dr. J. Schouten, direk- teur van de Stedelijke Musea te Gouda, spreekt over de slang en zijn mytholo gische achtergrond. Dr. G. J. F. Bouri- tius, lektor godsdienstwetenschap te Tilburg, over de mens tussen dier en Belangstellenden wordt verzocht zich vóór 5 november op te geven bij het Instituut voor Godsdienstcommunica tie, Postbus 52005, Rotterdam, tel.: 010- 115111 of 010- 194687. De kosten zijn f 2,50 waarvoor ook koffie wordt geschonken; men moet echter wel zelf zijn lunchpakket mee brengen. Maandagavond 11 november wordt in het Historisch Museum het eerste van een reeks concerten gegeven, die gratis toegankelijk zijn. Deze kamermuziek uitvoeringen komen to stand onder auspiciën van het Goethe Institut en worden in de stijlkamers van het museum gegeven. Het concert begint om 20.15 uur. Het Westduitse Tedesco trio verzorgt deze eerste avond. In de pauze is de 17e eeuwse herberg van het museum „de Pappegay" voor de concertbezoe kers geopend. Toegangskaarten zijn vanaf 4 novem ber gratis verkrijgbaar bij het Goethe Institut, 's Gravendijkwal 50/52, en aan het Historisch Museum, Korte Hoogstraat 31 te Rotterdam. Dinsdagavond 5 november wordt in de muziekkamer van hét Visserijmuseum te Vlaardingen de tweede uitvoering gegeven in de serie kamermuziek concerten van dit seizoen. Dit concert wordt verzorgd door het Residentie vrouwen die graag pantoffels dragen echter wel. Voor hen is er goed nieuws. Wij bieden een partij damespantoffels uit de prijsklasse van 9 tot 14 gulden met forse korting aan. Er zijn diverse modellen en kleuren. Maat 38-41. Nu per paar voor

De Havenloods | 1974 | | pagina 15