Oecumenisch ideaal kreeg nieuwe inhoud in Taize INKEER EN OVERLEG Drukte in de legerplaats" van Taizé. Uit alle werelddelen Eenvoud en bezinning Ontspannen bijeen zijn in Taizé. Onop houdelijk wordt tot stilte gemaand. te vervallen", heeft Roger Schutz, thans 53 jaar oud, onlangs verklaard. De communiteit wil alleen maar een proces van bezinning op gang brengen, inspireren en een zekere spiritualiteit op de gasten overdragen. Nederland lijkt verder weg dan de kilometerteller aangeeft. Het ligt mis schien ook aan de breedtegraad, dat Taizé iets van een zuidelijke onge dwongenheid ten toon spreidt. Het reusachtige tentenkamp doet me den ken aan het volk Israël in de woestijn. Een regen van kwakkelen en manna op etenstijd zou me nauwelijks verbazen, temeer omdat enkele sterk behaarde gasten in een soort kemelsharen man tels, best voor Mozes od Aaron zouden kunnen doorgaan. Ook zij dragen het hier verkrijgbare halsketinkje, met een kruisje als hanger. Hunkering Wat komt deze onafzienbare schare, waarover de broeders met innerlijke ontferming bewogen zijn, hier zoe ken? In elk geval geen dogma's of instituties. Twistgesprekken over pre destinatie of vooronderstelde wederge boorte zouden het gros van de bezoe kers als geheimtaal in de oren klinken. In hun enigszins flower-power-achtige hunkering naar communicatie is geen plaats voor leerstelligheden. Daar ver moeien de kloosterlingen hen ook niet mee. Velen komen niettemin tot de conclusie, dat er ook een stille kracht uitgaat van deze steeds wisselende sa menleving op een terrein van 25 hecta- Toch is er geen sprake van fanatisme of de geëxalteerdheid, van mensen die zojuist een nieuw geloof hebben om helst. Zelfs als in de nachtwake duizen- Op Paasmorgen 1949 legden, in een toen nog volslagen onbekend Frans dorpje, zeven reforma torische christenen de kloostergelofte af. Zij aanvaardden de eeuwenoude monastieke regels van een leven in celibaat, armoede en gehoor zaamheid. Zo ontstond voor het eerst een broe derschap van protestanten. De basis daarvoor was reeds gelegd in het eerste oorlogsjaar, toen de jonge theologie studerende Zwitser Roger Schutz, zijn veilige berglandje verliet en in Taizé een nieuw leven begon. In dit straatarme gehucht ontmoette hij een boerin, even nooddruftig als de weduwe van Zarfath. Zij bewoog hem er toe, één van de vele leegstaande huizen te betrekken en de armoede van haar dorpsgenoten te gaan delen. Sindsdien zijn het meel in de fles en de olie in de kruik toereikend gebleven. een signaal. Armoede en eenvoud wor den in deze communiteit sterk beklem toond en daarmee richt men een teken op in een door consumptiedrift be heerste wereld. Het gemak van de middelenfcomfort) gaat altijd in tegen de creativiteit en verbrijzelt de scheppingskracht, aldus een uitspraak van de prior. Wie par does uit het welvaartsluilekkerland in dit kamp aankomt, ervaart dat als een totale ommekeer. Kartonnen borden, beschilderd met hanepoten van letters, wijzen me de weg naar het perscen trum, een kale barak, maar de rekken liggen boordevol stencils en er staat zelfs een telex te ratelen. Deze primi tieve wegwijzers brengen me ook in noodziekenhuisjes, het rommelige postkantoortje, de „wijken" met groe pen van meer dan honderd nationali teiten en plaatsen waar goedkope leef tocht verkrijgbaar is. Op diverse plaat sen worden zonder winstoogmerk spij zen en dranken verschaft, zoals ooft dat al de eerste rimpeltjes vertoont en schaars belegde broodjes. Wijn, sterke drank en drugs worden streng uit deze kraampjes geweerd. ren; zij wanen zich reeds op de grazige weiden (green pastures) waar de wolf en het lam eens tezamen zullen neder- liggen. den kaarsen branden en de stilte aan zwelt tot een geruis dat tot tranen toe zou kunnen ontroeren, blijft er sprake van een wat onderkoelde mystiek. De broeders kennen duidelijk de gevaren van een oppervlakkige vervoering. Zij hebben zelfs soms iets terughoudends in hun analyses van „het wonder" en waarschuwen de gasten er voor al te sterke bindingen met Taizé aan te gaan. Wie hier nieuwe bezieling heeft gevonden moet de wereld in, op zoek naar de juiste verhoudingen tussen strijd en aanbidding. Thuis kunnen zij cellen vormen om aan het werk te gaan. Er worden geen leden geboekt, geen exacte leefnormen voorgeschreven. Taizé volstaat met een elementair christendom, een zichtbaar maken van het geloof in dé diepte (de persoonlij ke beleving) en de breedte: hebben omhelsd. Zelfs als in de nachtwake duizenden kaarsen branden en de stilte aanzwelt tot een geruis geloofsbeleving in de „hoogte" wordt daaraan nog toegeveogd een ontwikkeling van crea tiviteit, gevoel voor schoonheid en expressie. De christen mag ook een spelende mens zijn. Daarvan getuigde de groep, die ik lege gamellen naar de keuken zal brengen in een opgewekte reidans. Vol? Taizé kan en wil geen permanente geborgenheid aanbieden; de klooster bezetting zit voorlopig op het maxi mum. „Le capitale mondiale de l'oecu- menisme" zoals de kranten dit cen trum wel noemen, wil zich niet binden aan structuren. De jongeren krijgen hier gelegenheid tot zelfonderzoek en heroriëntatie, met name in de cellen, gespreksgroepen van niet meer dan zeven mensen, bij voorkeur gevormd uit zoveel mogelijk nationaliteiten. In plenaire zittingen worden dan later de ervaring uitgewisseld. wereld is er vol van. In Taizé zijn het actuele gespreksthema's. Jongeren stel len de klemmende vraag of en hoe een engagement mogelijk is met politieke stromingen en vakbewegingen. Op een persconferentie met de jeugd uit La tijns Amerika én Afrika, werd al over wogen, in hoeverre men zich (als laat ste redmiddel) van geweld mag bedie nen om een tyrannje tje verdrijven. De kerken, die men in de communiteit trouw wil blijven, zuljen zich volgens de in Taizé heersende opvattingen niét langer mogen compromitteren met systemen van uitouitmg en ongebrei delde consumptie. Zal ook deze ziens wijze tot conflicten aanleiding gaan geven? Uitdragen Op deze vragen komt uit Taizé nog geen duidelijk antwoord. Roger Schutz heeft aangekondigd, dat hij binnenkort Chili zal bezoeken, om daar te doen wat zijn hand vindt om te doen. Ontroerende getuigenissen van geno digden uit de Derde Wereld, hebben tijdens het concilie de gevoelens van verantwoordelijkheid en machteloos verdriet opnieuw versterkt. Maar onder het dak van de zeven aangebouwde circustenten zaten ook kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, de enige gasten die privilegieën geno ten, want zij kregen een klapstoeltje als zetel aangeboden. Zitmeubelen zijn uitermate schaars in Taizé. De waarne mers kwamen boodschappen voorlezen van aartsbisschoppen, prelaten, kardi nalen en zelfs de paus. Deze leidslieden kunnen alles wat hier gaande is niet negeren, maar hun proclamaties von den onder de jeugd weinig weerklank. Ze werken te onpersoonlijk genoemd, te diplomatiek en ontsierd door ge meenplaatsen. Voorlichting Twee uur later geeft Roger Schutz een persconferentie in de betonnen kelder die als sacristie dienst doet. Bijna honderd journalisten verdringen zich om de tengere, ascetische prior, klim men door de ramen en laten hun camera's snorren. In verblindend kunstlicht geeft broeder Roger ant woord op de geroutineerde vragen. Europese massamedia maken zich meester van het wonder. Is deze con cessie aan de publiciteit een stap op de weg naar verdere integratie met de wereld daarbuiten? Taizé wordt in de pers gerubriceerd en gecatalogiseerd als de zoveelste stroming in de verdeelde christenheid. Het is of de eerste bloesem door de wind van een harde realiteit wordt meegevoerd. Er wordt op de broeders een toenemende druk uitgeoefend om zich duidelijker uit te spreken over actuele noodsituaties in de wereld. Men verlangt politieke- en sociale stel- lingname. Zal dit op den duur leiden tot een scheiding tussen havikken en duiven? Als Taizé op deze schier onoplosbare problematiek een ant woord weet te vinden, zal er opnieuw sprake zijn van een wonder. LEO J. LEEWIS. kender ervaren dan in l'Eglise de la Réconciliation, de verzoeningskerk, van buiten een bunkerachtige recht hoek, binnen een geheiligd soort Para- diso, zij het dat er geen wierook geurt. Er liggen stapels bemodderde schoenen en laarzen bij de deur en velen, die barrevoets gaan, wassen nun voeten onder een kraan. Als het geregend heeft veranderen de akkers waarop gekampeerd wordt men woont hier voornamelijk in tenten - in spekglad de modderpoelen. En daar draagt ook dit godshuis de sporen van. De veelal in hedendaagse nomadenkleding gehul de bezoekers, vermoeid van hun lange reizen (vaak als lifters) zitten of liggen op de grond, volkomen ontspannen. Waar in andere kerken banken staan ligt alleen maar een reusachtig, jute-achtig tapijt, dat tegen een stootje kan. Ik zie een oosters aandoend tafe reel van mensen op doorreis, die in een oase luieren en tot zichzelf komen. Sommige lezen op hun rug liggend de Taizé-stencils, andere storten voorover ter aarde om te mediteren. Tussen dit gekrioel zitten de witte gestalten van dienstdoende broeders op hun krukjes, gereed voor een (fluisterend) gesprek of de biecht. Eenvoud Drie keer per dag wijden de frères zich hier aan hun offices: psalmgezang van ontroerende schoonheid, schriftlezing en, als belangrijk element, lange perio den van stilte en inkeer. Hun diensten kenmerken zich door een volstrekte eenvoud en bevatten geen wezens vreemde elementen, gericht op speciale interessen van de jeugd. Hoewel de broeders trouw büjven aan hun kloosterorde, is het eertijds mono tone leefpatroon in feite volslagen ontregeld. Tientallen van hen zijn be trokken bij het opvangen van de gas ten, samen met honderden vrijwilli gers. Niettemin balanceert dit kampe ment soms op het randje van de chaos. De organisatie draagt na zoveel jaren nog altijd de sporen van improvisatie en opperste soberheid. 'Toen onlangs het jongerenconcilie werd geopend was de ontvangst van enkele tienduizenden gasten weliswaar doeltreffend, maar op het karige af. Dit moet duidelijk gezien worden als Het eenvoudige kleine dorpje Taizé in het zuiden van Bourgogne. Improvisatie Taizé zweert bij een naar de ludieke zwemende improvisatie. Het absolute hoogtepunt daarin werd bereikt, toen met Pasen 1971 de kerk te klein bleek en men er een tent tegenaan bouwde, na in allerijl een muur te hebben gesloopt. Er wordt niet zwaar getild aan Je dingen die voorbij gaan onder het motto: leven is beweging en we zijn een volk onderweg. Deze voorlopigheid is Taizé's geloofs belijdenis. De broeders willen onder geen beding de spontaan op gang gekomen „beweging" verstrarren, door die vast te leggen in een systeem. „Wij maken ons niet los van harde, autori taire en koude doctrines om in andere Op een zonnige morgen zie ik overal op de velden en voor de grauwe legertenten honderden jongelui, die en kleine kringen bijeenzitten en met grote ernst spreken over alles wat hen beweegt. Zijn hun harten brandende in hen? Veel waarnemers ontdekken in dit heuvelland oerelementen van het christendom en vergelijken de menigte met de eerste gemeente, te Jeruzalem eendrachtig bijeen in afwachting van de heilige geest. De prior is van me ning, dat deze geest moet waaien waarheen hij wil, vandaar zijn nadruk op flexibiliteit en voorlopigheid. De moeilijkheid is, dat onder de jeugd in toenemende mate wordt aangedron gen op een concretisering van het geloof en de daaruit voortvloeiende solidariteit. Er moeten, zegt de prior, nieuwe structuren worden geschapen om het de mensen weer mogelijk te maken, elkaar lief te hebben. Daartoe zullen echter bestaande machtscon centraties moeten verdwijnen. Uitwas sen van het kapitalisme, autoritaire systemen, geweld, onrecht, uitbuiting, beschermende welvaart, vulgariteit, de Mediteren op de spoorrails bij het kleine station van Taizé. Het is overigens nooit in de student opgekomen om zich in Elia's profetenmantel te hullen en van Taizé het centrum te maken voor een wonderbaarlijke spijziging van de geest. Hij wilde op deze heuvelrug in Bourgondië slechts tot zich zelf inkeren en overleggen wat hij, in samenwerking met gelijkgezinden, kon doen voor zijn naasten. In het veilige, knusse Zwitserland voelde hij zich niet langer thuis. voor het evangelie te winnen, halen deze discipelen een rijke vangst bin nen. Hun netten dreigen te scheuren. Toch bedienen zij zich niet van opzien barende wervingstechnieken. Er speelt geen beatband in hun kerk, ze blijven trouw aan het celibaat en houden zich streng aan de regels van hun daginde ling. Menige in poptalk geoefende do minee heeft zich op zijn slecht be zochte instuif catechisatie al afge vraagd, wat toch het geheim kan zijn van dit magnetisme. Dit geheim is misschien, dat er in Taizé eigenlijk niets bijzonders gebeurt. De broeders - waaronder zeven landgeno ten - gaan gewoon hun gang en heb ben zelfs nooit pogingen gedaan om de jeugd tot zich te trekken. Ze zijn zelf overrompeld door deze vloedgolf en dreigen er soms door meegesleurd te worden. „Om uit te leggen wat hier gaande is, zou je heilige moeten zijn, schilder of kind", heeft een Zuid-Ame rikaan verklaard. Hoewel ik aan geen van deze voorwaarden kan voldoen, wil Taizé wel een tip van de sluier voor mij oplichten. Bezinning Tussen jongelui die dansen op de muziek van herdersfluit, schalmei of snaarinstrumenten, betreed ik de voor hoven, waar een grote klokkestoel domineert. Wie naar deze wijnstreek wil gaan om voornamelijk als David achter de ark te huppelen, komt echter bedrogen uit. Er wordt veel meer tijd besteed aan meditatie, bezinning, ge bed en nuttige arbeid, zoals de corvee diensten. Borden met „Silence", „Silencsio" en andere vertalingen van het woordje „stilte" worden herhaaldelijk geheven. Zelden heb ik dit stil-zijn indrukwek- Het waren e^rst vluchtelingen die daar van gingen profiteren, later verwaar loosde kinderen, zwervers en verdruk ten. In het nauwelijks honderd inwo ners tellende dorp leerde hij de boeren nieuwe landbouwmethoden te gebrui ken en zich op coöperatieve grondslag te organiseren. Het zaad schoot wortel. Broeder Roger is thans prior van een communiteit met bijna tachtig kloosterlingen, die zich echter niet uit de wereld hebben teruggetrokken. Zij voegen de daad bij het woord en nemen normaal deel aan het arbeidsproces. Als arts, architect, pottenbakker, glazenier, publicist, e- lectriciën en slager of door als boeren te werken in de landbouwcoöperatie. Eén van de broeders doceert zelfs computerkunde aan de Technische Ho geschool te Cluny. Alle salarissen en inkomsten worden afgedragen aan de communiteit en met de financiën maakt men telkens schoon schip, zodat reserveringen hier een onbekend begrip zijn, evenals pri- vé-bezittingen. In toenemende mate is het geld dat de broeders verdienen nodig voor de uitzending van fraterni- teiten, kleine groepen, die overal ter wereld hulp gaan bieden aan behoefti- gen en vertrapten. De mannen in hun witte pijen verte genwoordigen een rijke variatie aan kerkgenootschappen - die zjj ook trouw bljjven - twintig nationaliteiten en vele sociale klassen. Deze plurifor miteit wordt overkoepeld door een radicale verbroedering. Sinds kort heeft dit oecumenische ideaal nieuwe inhoud gekregen, toen ook rooms- en orthodoxkatholieken zijn toegetreden. Voldoende? Is deze ontwikkeling toereikend om van een wonder te kunnen spreken? Vast staat, dat Taizé veel minder publi citeit zou hebben gekregen, als hier het land van Saone Loire niet tevens de legerplaats was geworden voor een schare die niemand tellen kan. Uit heel de wereld stromen jongeren toe naar dit centrum van bezinning. Deze pelgrimage is tot op heden een groot raadsel gebleven, hoeveel studies er ook aan gewijd zijn. Als er gespro ken wordt over het wonder van Taizé, is met name dit verschijnsel in het geding. Terwijl elders schier wanhopige pogingen worden gedaan om de jeugd

De Havenloods | 1974 | | pagina 17