Bewoners maken eigen plan voor Van 't Hoffplein 98ct 72?° jhem&he Schiedam doet mee aan internationaal pop-gala Veel oude woningen komen in aanmerking voor subsidie DIENST New Uruguayan Theater in de Tee termeulen termeulen Schiedam krijgt wetswinkel Feest rond opening De Vrijheid i m termeulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 31 OKTOBER 1974 44-554 SCHIEDAM - Enkele vertegenwoordigers van de bewonersvereniging Schiedam-Oost en enkele leerlingen van lagere scholen uit de betreffende wijk hébben gistermiddag aan de wethouders Chris Zijdeveld en Hans van der Wilk een nota aangeboden over het Van 't Hoffplein in Oost. Deze nota, samengesteld door de werkgroep Groen- en speelgelegenheid, omvat een concreet plan voor een herziening van het betreffende plein. Het plan is opgesteld om de gemeente te laten zien welke mensen er bij de bewoners leven over het plein. De bewonersvereniging vond het noodza kelijk dit plan op te stellen, omdat er bij de gemeente plannen zijn het plein opnieuw te bestraten. Men hoopt nu dat de gemeente rekening wil houden met de naar voren gebrachte wensen van de bewoners en de kinderen. Op zaterdag 3 augustus hadden de leden van de vereniging van de gemeen te de beschikking gekregen over een keet, die werd geplaatst op het Van 't Hoffplein. Deze keet diende als een „informatiecentrum". Belangstellen den konden er een formulier invullen met een aantal vragen over wensen omtrent het plein. In de week van 4 tot 11 augustus heeft de werkgroep ook nog een kleine steekproef gehou den onder bewoners rond tót plein. Mening Om ook de mening van de kinderen te weten te komen, werd aan enkele scho len verzócht .kinderen opstellen te laten schrijven over het plein. Hieraan werd meegewerkt door de Prof. Kohn- stammschool, de St. Jansschool en de St. Aloysiusschool. Voor de inrichting van de speelplaats heeft de werkgroep inlichtingen ge vraagd aan de Stichting Ruimte voor de Jeugd. Deze stichting houdt zich bezig met studies, adviezen en voor lichting over de ruimtelijke aspecten van de vrijetijdsbesteding van oud en jong. Een van de algemene uitgangspunten van het opgestelde plan is, dat de aan te leggen speelplaats veilig bereikbaar moet zijn voor de kinderen. Dit houdt o.m. in dat met name het gemotori seerde verkeer zoveel mogelijk moet worden teruggedrongen. Dit is bereikt door het aanbrengen van drempels en vernauwingen in de straat. Voor het plan heeft dit als gevolg dat het verlengde van de 's Gravesande- straat voor een deel wordt versmald, zodat er ook meer ruimte beschikbaar komt voor speelruimte. Zandbak De werkgroep Groen-en speelgelegen- SCHIEDAM - Morgenavond is er in het zoldertheater in de Teerstoof een voorstelling van het New Uruguayan Theater met het stuk „De stem van de overwonnenen The New Uruguayan Theatre is een groep, die al geruimetijd 'n ons land opereert, maar nog tamelijk onbekend is. vanuit Dordrecht it Tijdens het vorige seizoen kon Schie dam voor het eerst kennismaken met deze Zuidamerikaanse theatergroep, toen zij hun eerste Europese toneel stuk „Genocide Magnus Circus" even eens in het Zoldertheater opvoerden. Morgenavond brengen zij hun nieuwste stuk „De stem van de overwonnenen". Het stuk is geen echt toneelstuk in de bekende betekenis van het woord maar veel meer een collage van muziek, volksliederen, filmfragmenten, dia's en toneel. Medewerkenden zijn Mabel Gonzalez, Ana Camacho, Roberto Genta en Juan Tajes (tevens de regisseur). De historische achtergrond wordt ge vormd door de vrijheidsstrijd- van de halfbloed indiaan José Gabriel Condor- canqui, beter bekend onder zijn bij naam Tupac Amarü, tegen de Spaanse overheersers rond 1800. Met zijn guer rillagroep van 100 curaca's, Inca-india nen, verovert hij het grootste deel van het hoogland van het voormalige Inca rijk, maar tenslotte wordt hij door een Spaanse overmacht, door onderling on begrip gesteund door mede-onderdruk ten zoals creolen en mestiezen. In Duitsland "Jiffy 7" is pot, grond en voeding ineen! Het samenstellen van een goede voedingsbodem voor stekken en zaden is een vrijwel ondoenlijke zaak. Dit is de oplossing, "Jiffy 7 turftabletten"; samengeperste tabletten-turf, met voedingsstoffen. Leg het tablet in een bakje met water en het zwelt op tot een potje waar u niets meer aan hoeft te doen. Het netje houdt het in vorm. U hoeft er alleen nog maar een stekje o.i.d. in te zetten. Een kweekbakje met 8 "Jiffy 7" turftabletten kost normaal f 1,70 SCHIEDAM - Volgend jaar organi seert de Schiedamse Gemeenschap, af deling Internationale Uitwisseling een kindertekeningtentoonstelling, waar aan wordt deelgenomen door alle leden die betrokken zijn bij de jeugd uitwisseling. Iedere deelnemende stad levert onge veer 50 tekeningen. Deze vijftig teke ningen zijn weer een selectie van wed strijden die op scholen gehouden zijn. Ook in Schiedam wordt een selectie gemaakt uit tekeningen die leerlingen van scholen hebben gemaakt. Volgend jaar is Schiedam de organisator, maar het jaar daarna weer een andere stad. De Schiedamse Gemeenschap zou graag willen dat de tentoonstelling gehouden wordt in het Stedelijk Museum, maar de heer Hans Paalman, directeur van het museum, zegt hier over: „Het is wel een leuk plan, maar in het museum is geen plaats. Wij hebben voor het hele jaar al een programma vastgesteld en zo'n grote tentoonstelling als die van de kinder tekeningen, kunnen wij niet opnemen. Er is wel ruimte in de aula, maar die plaats lijkt mij niet geschikt". Waar de tentoonstelling dan wel ge houden gaat worden is niet bekend. Ook de heer Pillard, directeur van de Schiedamse Gemeenschap, heeft er geen idee van. De Schiedamse Gemeenschap krijgt het volgend jaar druk. Niet alleen de tentoonstelling van de kindertekenin gen moet georganiseerd worden, maar ook is er de viering van het 700-jarig bestaan. Verder moet er een selectie gemaakt worden uit een aantal gegadigden voor een groots pop-gala in Eslingen in Duitsland. Iedere partnerstad van de Internationale Uitwisseling levert één groep. Er zal een gratis concert ge geven worden voor alle bewoners van Eslingen. De deelnemende groep uit Schiedam zal er niet rijk van worden, want alleen de gemaakte kosten wor den vergoed, maar het kan natuurlijk een mooi begin zijn voor meer bekend heid van de deelnemende groep. De pop-gala wordt gehouden in juni van het volgend jaar. SCHIEDAM - Zaterdagavond komt Dimitri van Toren in het zoldertheater de Teerstoof. Deze liedjeszanger geniet grote bekendheid in Nederland. Enkele liedjes van hem: Hé kom aan, Tussen hemel en aarde, Gelaatstrek van een lied, warm en stil, zullen we dansen of hard weglopen. De toegangsprijs bedraagt f 7,50 (CJP 65-plussers f 6,00). heid heeft een maquette gemaakt (zie foto), waarop duidelijk te zien is wat men van het plein wil maken. Er moet een geaccidenteerd terrein komen met een zo groot mogelijke visuele variatie. Het terrein moet bestaan uit een gras veld, zand en verharde bodem. De begrenzing van het terrein ziet de werkgroep het liefst d.m.v. heesters en struiken en bij de keuze van de inrich ting is getracht een scheiding aan te brengen tussen de gedeelten van de kleinere en grotere kinderen. Ook zijn eenvoudige voorzieningen voor oude ren aangebracht, om zodoende het contact tussen te verschillende leef tijdsgroepen te versterken.Ook is er ruimte gereserveerd voor een zandbak, omdat zand en water voor kinderen geliefde materialen zijn. Uit het onderzoek dat de werkgroep gedaan heeft, bljjkt dat veel mensen graag zouden zien dat het terrein geschikt gemaakt zou worden voor kinderen tussen de zes en tien jaar. De bewonersvereniging hoopt d.m.v. dit onderzoek een bijdrage te leveren tot het verbeteren van het plein, dat al jaren niet meer voldoet aan de eisen die tegenwoordig gesteld worden aan kinderspeelplaatsen Over de financiële aspecten van het plan is nog weinig te zeggen. De heer G. Brouwer voorzitter van de bewo nersvereniging hierover: „Dat laten wij aan de gemeentq over. Maar wij heb ben berekend dat het ongeveer een kleine honderdtachtigduizend gulden kost. Dit cijfer is natuurlijk niet exact, want wij zijn geen experts in het opstellen van begrotingen". Mocht het plan inderdaad doorgaan, dan is volgens de heer Brouwer de situatie in Schiedam Oost nog verre van ideaal. Er moeten volgens hem meer speelterreinen worden aangelegd, ook al hoeven die niet zo groot te zijn. „Een wijk heeft behoefte aan meer speelplaatsen. Niet alle kinderen kun nen spelen op het Van 't Hoffplein. De maquette dierde werkgroep zelf gemaakt heeft. Een groots tapijt voor een kleine prijs. Dit mooie gemêleerde tapijt is bijzonder geschikt voor grote ruimten. Door de geluiddempende schuimrubberrug is het onnodig een ondertapijt te kopen. Dit maakt het nog voordeliger. Inde hoofd kleuren beige en oranje. Dit kamerbreed tapijt (380 cm breed) koop u nu per meter voor slechts SCHIEDAM Het is bekend dat er in Schiedam een groot aantal woningen staan die niet voldoen aan de moderne eisen omtrent de indeling en de uitrusting. De laatste jaren wordt er veel gedaan om hier paal en perk aan te stellen. Zo heeft de Schiedamse gemeenteraad maandagavond besloten een krediet goed te keuren voor het aanstellen van drie werkloze technici, die belast worden met de inventarisering van huizen die in aanmerking komen voor renovatie. Veel huizen hebben geen behoorlijke slaapkamer, geen goede keuken en vaak ontbreekt er een closet met goede waterspoeling of een douche. Door het aanbrengen van bepaalde verbeteringen zou het woongenot voor veel Schie dammers een stuk vergroot kunnen worden, maar veel van deze verande ringen kunnen vaak niet worden uitge voerd omdat het geld hiervoor ont- Om te bevorderen dat die verbeterin gen worden uitgevoerd, is'de overheid bereid in belangrijke mate de kosten van deze noodzakelijke verbeteringen te betalen. Daarom kan de gemeente Schiedam, met steun van de overheid, subsidie verlenen voor het verbeteren van vooroorlogse woningen. In het algemeen geldt de regeling voor woningen die vóór 1945 zijn gebouwd en dan maakt het niet uit of de eigenaars natuurlijke personen zijn of rechtspersonen als N.V.'s, pensioen fondsen, stichtingen, enz. Dit houdt in dat subsidie kan worden KERKDIENSTEN Grote kerk 10 uur: ds. M.C. Baart - H.Doop, 17 uur: ds. P. Molenaar, Jaarsveld. Bethelkapel 10 uur: ds. H.J. Groenewegen gezinsdie nst. Opstandingskerk 10 uur: ds. S. Tijmstra - Open Deur-dienst ra.m.v. Herv. Jeugdkoor the young voices" o.l.v. Hans d. Kruijf. Aula, Pinasplein 10 uur: ds. D.J. Spaling ur: ds. E.C.B. Kok - Gerbrandy viering St. Martinusker Dorpskerk 10 i De Rank 19 uur: Jeugddienst. •s. J.W. v. Swigchum, nlijke Herv./Geref. \rk 17 i verkregen voor de verbetering van eigen woningen en van huurwoningen. De geldelijke steun wordt slechts gege ven als die woning in haar geheel weer op peil wordt gebracht. Daarna moe ten de woningen nog tenminste 15 jaar huisvesting kunnen bieden. Ook kan subsidie worden verkregen voor het splitsen van een grote woning in twee of meer woningen; het samen voegen van kleine woningen; het ver bouwen van een gebouw tot wonin- g(en). In het algemeen komt de subsidie van de gemeente neer op 30 procent van de verbeteringskosten, maar in het algemeen tot geen hoger bedrag dan f4.200 per woning. Een verzoek om AKTIE MOEDERS VOOR MOE DERS: Mevr. Verkaik-Mennen, Diepenbrockstraat 8, Schiedam, tel. 70.26.46. E.H.B.O. weekenddiensten van vrijdag avond 22.30 uur tot maandagochtend 7.30 uur Gemeente Ziekenhuis, Burg. Knappertlaan 7,5, tel. 26.91.26. HUMANITAS: spreekuren woensdag middag van 14-15 uur in het Bejaar dencentrum Thurlede, Nieuwe Dam- laan 759, tel.'70.70.44. SCHIEDAM - Op 5 november zal in Schiedam een Wetswinkel in gebruik genomen worden. Het bureau wordt gevestigd in het zoldertheater in de Teerstoof. Het bureau voor rechtshulp, zoals het officieel genoemd wordt, is een afdeling van het gelijknamige bureau in Rotterdam, dat ontstaan is uit het voormalige bureau van consultatie in het Arrondissement Rotterdam. Dit bureau is samengesteld uit advocaten, deurwaarders en deskundigen en verleent rechtsbijstand aan men sen voor wie de kosten een bezwaar zouden kunnen zijn. Het ligt in de bedoeling dat iedereen die juri dische problemen heeft, kosteloos advies kan krijgen voor de oplossing van deze problemen. Misschien is soms al een kort advies voldoende, soms wordt hulp verleend anet het opstellen van een brief en soms wordt verwezen naar een advocaat of deurwaarder. De hulp van een advocaat of deurwaarder kan in sommige gevallen kosteloos worden verleend. Dit hangto.m. af van de financiële situatie van de cliënt. Ook over dit soort zaken verstrekt de wetswinkel informatie. De wetswinkel zal voorlopig één zittingsuur per week houden en'wel, op dinsdagmiddag om half drie. toekenning van subsidie moet bij het gemeentebestuur worden ingediend voordat met de werkzaamheden een begin is gemaakt. Over dit onderwerp is een vouwblad met toelichting uitgegeven door het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Dit blad is voor de gemeente Schiedam te verkrijgen in het Stadskantoor, Emmastraat 1, tel. 260500 bij de afd. Openbare Werken op de 5e etage of bij de Woningdienst op de 7e etage, waar ook inlichtingen zijn te verkrijgen. SCHIEDAM - In verband met de officiële opening van de molen „De Vrijheid" op dinsdagmiddag 5 novem ber a.s. zal een feestelijke optocht door de stad worden gemaakt met een met balen meel beladen oude kar-met- paard, vergezeld door het muziekkorps Excelsior met majorettes. De optocht start om 15.45 uur bij de molen en gaat via Spinhuispad, Ooievaarssteeg, Grote Markt, Lange Kerkstraat naar het Broersveld waar voor Bakkerij W. v.d. Krogt een show wordt gegeven. Daarna gaat het terug via Hoogstraat, Dam, Kethelstraat en Noordvest naar de molen De Vrijheid. Gemeenteraad De gemeenteraad van Schiedam heeft maandag besloten het voorstel om de heer J.A.M. Broeren, ambtenaar van de afdeling openbare werken, voor te dragen als vertegenwoordiger van de gemeente Schiedam in de stichting „Molen de Vrijheid", van de agenda afgevoerd. Dit voorstel wordt nu eerst nog eens besproken in de commissie Algemene Zaken. De heer Rosman (CDA) vroeg waarom de heer Bolmers geen zitting wilde nemen als vertegenwoordiger van de gemeente, in de stichting. Hierop antwoordde Wethouder Bol mers: Ik ben zeer vereerd met het voorstel van de heer Rosman, maar ik heb geen behoefte om zitting te nemen in deze stichting. Hiermee zou ik de heer Broeren in een kwaad daglicht kunnen zetten. Nee, de heer Broeren is naar mijn mening een goede vertegen woordiger". Jubilaris bij Zethameta VLAARDINGEN - Donderdag 24 oktober was de heer H. W. Lange, chauffeur-monteur bij de Zuid- Hollandsche Metaalmaatschappij „Zethameta" B.V. 25 jaar in dienst van dit bedrijf. Op verzoek van de jubilaris is die dag op het kantoor van Zethameta in aanwezigheid van alle medewerkers/sters, aandacht aan dit feit geschonken. De heer W. H. Roodenburg, één der direkteuren, dankte de heer Lange voor de prestatie die hij in dp afgelo pen 25 jaar heeft geleverd, onder aanbieding van een cadeau onder cou vert, terwijl de heer J. A. Bellingwout, mededirekteur, de jubilaris de zilveren legpenning met de daarbij behorende oorkonde van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel overhandigde. Namens de personeelsvereniging felici teerde de heer C. v.d. Vlies de heer Lange en liet zijn felicitaties vergezeld gaan van een cadeau voor huiselijk gebruik. Ruilbeurs Excelsior VLAARDINGEN - Op maandag 4 november houdt de afdeling Vlaardin- gen van de Ned. Vereniging „De Ver zamelaar" weer een ruilbeurs. Vanaf 19 uur kunnen belangstellenden terecht in zaal Excelsior, Oosthaven- kade 9 waar prentbriefkaarten, scheepsfoto's, postzegels, lucifersmer ken, sigarenbandjes, munten, suiker zakjes en vele andere zaken geruild kunnen worden. STEDELIJK MUSEUM - Ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van het Stedelijk Museum is er een tentoon stelling in de aula van het museum. Tevens is er in het museum dé tentoonstelling Konfrontatie XVL met werken van Marinus Fuit, Steven vah der Kruit, Theo Schuurman en Ton Orth. De openingstijden van het museum zijn: zaterdag van 10 tot 5 uur en zondag van 12.30 tot 5 uur. Andere dagen van 10 tot 5 uur. De toegang is gratis. ZOLDERTHEATER Morgenavond is er in het zoldertheater in de Teer stoof een voorstelling van het New Uruguayan Theater met het stuk „De stem van de overwonnenen". De aanvangstijd is negen uur en de toegangsprijs bedraagt f 7,50 (CJP en 65-plussers f 6,-). Op zaterdag 2 november is het in tót zoldertheater in de Teerstoof een optreden van de liedjeszanger Dimitri van Toren. De toegangsprijs voor deze voorstelling bedraagt f 7,50 (CJP en 65-plussers f 6,-). Aanvang 9 uur. Zaterdagmiddag is er in het zolder theater in de Teerstoof om half drie popstudio Hindrik met „Bombazijn en Maneschijn". De toegang voor dit poppentheater bedraagt f 2,50. MAANDAG; Muziekkamer Visserij museum, 20.15 uur Residentie Strijk kwartet. WOENSDAG; Harmonie 14.00 uur Maro-kinderfüm de film „Abott and Costello in mexico" zal wórden getoond. Een grote partij beha's van bekende merken in meer dan 10 verschillende modellen en kleuren. In soft-look, met voorgevormde cups of vormvaste cups, uit de prijsserie van f 6,95 tot f 9,95. Maten A 65 t/m 8 7 65 t/m 90 en C 70 t/m 95.

De Havenloods | 1974 | | pagina 3