1 Ftoren Werkgroep wil begeleiding voor leidster en ouders - 1 Vijfvoudige padmoet innerlijk rein maken 127.8° 98ct dulèn termeulen termeulen Veerplein moet „hart" van Vlaardingen worden PERZISCHE TAPIJTEN DERAG Met De Havenloods naar première Holiday on Ice termeulen Aantal peuterspeelzalen onvoldoende DE HAVENLOODS, DONDERDAG 31 OKTOBER 1974 44-555 Wim Becker vertaalde eerste nummer van „Satsang"5 MAASSLUIS - Het eerste nummer van „Satang" is in Nederland begeleidende verschijnselen van hoog uitgegeven. De meeste lezers zegt dit waarschijnlijk niets. Toch is het ontwikkelde technische samenleving blad bestemd voor de lezers of om juister te zijn voor iedereen. De ,atpn hnn tanrien 7,en F-eoiome en man die verantwoordelijk is voor de tekst is de 54-jarige Indiër Vasant Paranjpe. Hetgeen hij beweert is afkomstig van de Vedas. Dit zijn de oudste ontcijferde gegevens omtrent de kennis van al het ontstane. Het woord Vedas komt voort uit het Sanskriet; het werkwoord Vid betekent kennen (weten). Voor zover men (ook wetenschappelijk) na kan gaan zijn de Vedas in vele opzichten de voorlopers van het Oude Testament geweest. Er zijn namelijk teksten die letterlijk hetzelfde zijn. De teksten zijn niet alleen terug te vinden in het Oude Testament, maar ook in de werken van Boeddha en Mohamed. Vasant Paranjpe is, in opdracht een sadguru, geestelijke meester) deze kennis van de Vedas aan- het versprei den in de gehele wereld. Binnenkort komt hij (opnieuw) naar Nederland. De vertaler in Nederland van zijn werk, dat in „Satsang" gepubliceerd wordt, is de eveneens 54-jarige Wim Becker. Hij woont in Maassluis, met vrouw en twee kinderen. Sinds enige tijd werkt hij niet meer omdat hij afgekeurd werd wegens rugklachten. Van beroep was hij W.T.K. vroeger: machinist op een schip) en zodoende heeft hij veel van de wereld gezien. Op 15 juni dit jaar ontmoette Wim Becker Vasant voor het eerst op een yoga-bijeenkomst. Vasant sprak de be zoekers toe in het engels, Becker ver- Draka polyaether matrassen (s.g. 35) voor een gezonde nachtrust, nacht-in nacht-uit... jarenlang. Een maar liefst 15 cm dikke matras met doorgestikte borders en damasten in goud of blauw. Eén zijde afgedekt met schapenwol: houdt de warmte vast en werkt anti-slip. Normaal betaalt uf 175,-- tot f319,-- nu 80x190 cm 90x190 cm f 137,80 90x200 cm f 157,80 120x190 cm f 179,80 130x190 cm f 199,80 140x190 cm f209,80 140x200 cm f229.80 n "Rooskleurige" aanbieding. Veredelde rozenstruiken, vanaf 3 tak, reeds gesnoeid voor het voor jaar, om de hele zomer van een rozenfestijn te genieten. In de kleur en rood, rose, geel, oranje, wit en dubbel kleurig. Grootbloemige struikrozen, nu per stuk voor Zakje Wolf Rozenmest f 0,50 taalde. Zonder veel tekst en pitleg overhandigde, zoals Becker vertelt, Vasant hem een stapeltje papieren. Vasant vroeg Becker of hij het wilde vertalen. Op deze vraag reageerde hij positief. Het was niet zo dat Wim Becker niets wist van hetgeen hij las. Al sinds zijn kinderjaren had hij zich verdiept in zaken als mystiek, de vele soorten van geloof, astrologie, reihcarnatie, psychologie en parapsychologie. Na jaren van zelfstudie en talrijke ervarin gen in vele landen was hij er van overtuigd dat er één grote krachtbron is die door de mensen God, Mohamed, Boeddha enz. genoemd wordt die alles bestuurt en regelt. De mens is echter vrij om te kiezen of hij naar deze wetten, die God gevormd heeft en dus God zelf is, zal leven. Datgene wat hem nu door Vasant gegeven werd beantwoordde bijna alle vragen die hij had over de mens, het leven en de dood, over de drijfveren van die mens die leeft tussen de aarde en de hemel.Behalve deze uitbreiding van Jcennis probeert hij nu de conse quenties hiervan in zijn dagelijks leven in te voeren. Eén van de manieren die de Vedas voorschrijft om vele span ningen die de tegenwoordige mens ondervindt te laten verdwijnen is het zgn. „Vijfvoudige pad". Een methode, die de innerlijke mens rein moet ma- Wim Becker: „Deze oude kennis is in de loop van de tijd jammer genoeg, verloren gegaan, een aantal gebruiken werd gehandhaafd, maar de mens ken de op den duur de betekenis er niet meer van. Ik merk dat de huidige mens er meer en meer rijp voor begint te worden. Vooral de jongeren. Figuren als Plato, Socrates en Phytagoras o.a. hebben van de kennis der Vedas afge weten, zo bleek uit onderzoekingen". In de Verenigde Staten, Denemarken, Duitsland en Canada, waar Vasant geweest is, ondervindt het tijdschrift grote belangstelling vertelt Becker. laten hun tanden zien. Ecologie en ethiek zijn de meest in het oog sprin gende slachtoffers. De mens gaat zich dat steeds meer realiseren. Maar de vervuiling zit hem niet alleen aan de buitenkant, de binnenkant (innerlijk van de mens) is eveneens vervuild. Er zijn zoveel problemen, maar het begint er op te lijken dat de mens zelf het grootste probleem vormt. Hoe je God ook noemen wilt, dat doet er niet toe. Je moet er naar verlangen, er naar hunkeren. Elk mens heeft een geweten. De Satsang-filosofie gaat uit van reihcarnatie. Het geweten is de pré-herinnering aan in vorige levens opgedane ervaring. We herinneren ons weinig of niets. De reden hiervan is dat we er nog niet rijp genoeg voor zijn orrl het aan te kunnen ervaringen uit een vroeger leven te kennen". Er zijn volgens Wim Becker echter wel talrijke voorbeelden van mensen die dat wel hebben" Wetenschappelijk is het alle maal nog niet bewezen maar de weten schap houdt ons van het geloof weg. De wetenschap vraagt om bewijzen, en hierbij gaat het om vertrouwen en Hoe staat zijn gezin tegenover al deze zaken? Becker vertelt dat zijn vrouw en kinderen volledig achter hem staan, maar dat hij er zelf het meeste mee bezig is. ,,Er wordt dagelijks over gepraat, het is niet de bedoeling de kinderen in deze richting te duwen, ik geloof niet dat dit juist zou zijn.Ze moeten zelf hun weg in het leven zoeken,daarbij komt dat ze niet zoals ik of wie dan ook zijn. Elk mens is uniek dus zal hij het toch een beetje anders doen dan de ander. En het eerste nummer van het tijd schrift Satsang, dat tweemaal per maand zal verschijnen, staat de beteke nis en de werking van het vijfvoudige pad beschreven. De eerste stap heet „agnihotra". Dit is het reinigen van de atmosfeer met behulp van vuur, dit is in elk huis uitvoerbaar. De tweede stap wordt „daan" genoemd, dat betekent bezitsverdeling. „Daan" handelt over het verdelen van voedsel, geld, kleding enz., in de geest van nederigheid. Ten derde wordt „tapa" genoemd. De bete kenis ervan is boetedoening. Letterlijk betekent het woord verwarming. De mens verwarmt zich te veel aan com fort, volgens Satsang. Het stelt: „Als de mens zijn. afhankelijkheid van zijn comfortabele omgeving vermindert, vergroot hij de mogelijkheid om echt gelukkig te worden". Als vierde trede is er het „karma". Dat betekent aktiviteit. Dit duidt op het thema: Wat men zaait zal men oog sten. Er is geen aktie, goed of slecht, die niet zijn consequenties heeft. Ideaal zou zijn wanneer we ons onderscheidingsvermogen zo goed konden gebruiken dat juist handelen er het gevolg van is. De vijfde en laatste stap is „swadhyaya", ofwel zelfstudie. Na de ding van de noodzaak het Vijfvoudige pad te volgen naar vrede en zegen". Voor de lezers die geinteresseerd zijn in de kennis die Vasant beschrijft in Satsang, is het misschien leuk om te weten dat dit tijdschrift gratis ont vangen kan worden. Voor verdere informatie over het blad en haar inhoud kan men terecht bij Wim Becker, tel.: 12949 Maassluis. ANNEMIEKE VAN DER HOUWEN. Chaos „Het is volgens Vasant Paranjpe in wezen allemaal niet zo moeilijk als de mensen vaak wel denken. Ze hebben er zelf een grote chaos van gemaakt en dat kunnen ze nu niet meer aan. De wereld bevindt zich op drempel van een nieuw tijdperk, dat genoemd zou kunnen worden „De eeuw van de bio-energie". De techniek heeft zijn rol bijna uitgespeeld en de onvermijdelijke JJktt '^jjL VLAARDINGEN - Volgens de jeugd- gemeenteraad zal het Veerplein het „hart" van Vlaardingen moeten wor den. In een discussienota geven zij enkele punten aan, waardoor het nu te kleine centrum beter tot zijn recht zal komen. In het algemeen zal het Veer plein mogelijkheden moeten bieden op het gebied van evenementen voor de Vlaardingse bevolking. De weekmarkt van de Broekweg zal naar het Veerplein verplaatst moeten worden. Een meer centraal gelegen markt geeft behalve meer sfeer, voor het publiek ook het voordeel dat het dichtbij het winkelcentrum gelegen is, waardoor het boodschappen doen ver eenvoudigd wordt. Ook zou er volgens de leden van de jeugdgemeenteraad een terrasje moe ten komen, naar het idee van het V-7 paviloen dat verleden jaar op het Lies veld heeft gestaan. Verder zou er gelegenheid tot straatverkoop gegeven moeten worden, bijvoorbeeld zoals dat op het Rotterdamse Beursplein ge- De Kermis zou er naar toe verplaatst kunnen worden en ook andere evene menten zouden op het Veerplein ge houden moeten worden. Het uiterlijk en het nut van .het Veer plein zou verbeterd kunnen worden door plaatsing van meer bomen, bloembakken en eventueel verplaatsba re banken. Om dit te kunnen realiseren is het dan wel noodzakelijk het mid dengedeelte van het terrein vrij te houden en door middel van sierbestra ting te egaliseren. Door deze gedwongen verhuizing vreest De Komponist in moeilijkheden te komen. Het bestuur hield zich nog wat op de vlakte in verband met de toezegging van de heer Smit om op korte termijn over deze affaire overleg te openen maar de leden overspoelden de wethouder met vragen en - in een enkel geval verwijten. Eén van de aanwezigen verweet de wethouder dat men wel inspraak krijgt maar pas na het nemen van een definitief besluit. 3 collectie tegen zeer interessante prijzen teitsklassen. Wij leveren uitsluitend Per; en van betrouwbare kwaliteit met garantie. ROTTERDAM: Boezemweg 136-138, tel. 14.06.19, t.o. Veemarkt lijn 1, 3, 8, 9 en bus 36 en 37. HILLEGERSBERG: Freericksplaats 9, tel. 18.77.00 lijn 4, bus 35. Vanuit omliggende gemeenten bereik baar met lijn 2 en 4. SCHIEDAM: Rubensplein 12, tel. 26.19.75, bus 52 54 en 59. Vanuit Westland berfeikbaar met lijn 53. 's-Maandags tot 13 uur gesloten - koopavonden geopend Herdenkingsdienst in Grote Kerk VLAARDINGEN - Op donderdag 31 oktober wordt de jaarlijkse herdenking van de kerkhervorming gehouden in de Grote Kerk op de Markt. Het openingswoord wordt gesproken door ds. P. Vermaat, hervormd predikant. Ds. D. Rietdijk predikant van de gere formeerde gemeente zal spreken over „Hervormd? Het slotwoord spreekt ds. D. J. Klein Onstenk, predikant van de Chr. Gere formeerde Kerk te Maassluis. Mede werking wordt verleend door het ge mengd zangkoor Ethan" o.l.v. Gerrit Paalberends en Aad Zoutendijk, orgel. De dienst begint om 20 uur. Traditiegetrouw brengen wij weer de première van Holiday on lee tegen greduceerde prijs voor onze lezers. Deze eerste voorstelling is op maandag 18 november in het Sportpaleis Ahoy en de aanvang is 20 uur. Als u gebruik maakt van onderstaande bon ontvangt u de volgende reductie. Eerste ring in plaats van f 15,— nu f9,50 en Tweede ring in plaats van fll,- nu f6,50. Kinderen betalen respectievelijk f'7,50 en f 5,50. De kaartverkoop is bij al onze kantoren en agentschappen. Alsmede in Nieuwerkerk aan de IJssel bij Vanderkaay-reizen, Beethovenlaan 1. De genoemde prijzen zijn inclusief f 0.50plaatsbespreken. Op vertoon van deze coupon kunnen ten hoogste 4 toegangs bewijzen worden gekocht voor de Nederlandse première van Holiday on Ice op maandag 18 november in het Sportpaleis Uitsluitend 'op vertoon van deze bon en voor deze voorstelling tegen de prijzen f9,50 en f 6,50 en voor kinderen f 7,50 'en f5,50. (Ditzelfde verwijt uitten ook de bewo ners van de binnenstad aan het adres van B. en W. Red). Vooral organisatorisch vreest men bij de wijkvereniging moeilijkheden. Het inpassen van het veelomvattende pro gramma (aktiviteiten op dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag, en za terdag) in het totaal van het Ontmoe tingscentrum was voor veler, één van de hoofdproblemen, die men al zag opdoemen. Maar ook de excentrische ligging van het nieuwe onderkomen ten opzichte van de wijk leek een ernstig bezwaar. Wethouder Smit zag de zaak aanmer kelijk optimistischer in. Volgens hem zullen aÜe gebruikers van het Ontmoe tingscentrum o.a. door deelname in het uiteindelijke bestuur alle gelegen heid krijgen al hun wensen op tafel te leggen. Ook de ligging zag hij niet als een (onoverkomelijk probleem. Vooral dit laatste bracht diverse leden van „De Komponist" op de vraag of het misschien het voornemen van de gemeente is om te komen tot een bundeling van wijkverenigingen in één groot gebied zoals Maassluis-West. De heer Smit ontkende dit met klem. „Het ligt beslist niet in de bedoeling van het gemeentebestuur om de wijk vereniging tot samenwerking te dwin gen. Dit soort zaken willen wij graag overlaten aan het particulier initia tief". Volgens één van de aanwezigen, die vanaf het begin aktief bij de De Kompenist betrokken is geweest, zal het gezamelijk gebruik door meerdere verenigingen van één gebouw echter welhaast onoverkomelijk leiden tot een gedwongen besluit om te gaan samenwerken. Na afloop van de verga dering was de twijfel algemeen of het toekomstige missen van een „eigen" gebouw niet zal leiden tot het verloren gaan van de huidige wijkgebonden sfeer, die een zekere vertrouwde inti miteit waarborgt. Het niet meer beschikken over een eigen gebouw zal voor De Komponist ook financiële consequenties met zich meebrengen. Men zal namelijk de be nodigde zalen in het Ontmoetingscen trum moeten huren. De heer Smit kon nog niet zeggen hoe hoog de huurprij zen komen te liggen omdat het advies hierover nog door het bestuur van de stichting Ontmoetingscentrum bespro ken moet worden. Volgens ingewijden zullen de huurprijzen echter zonder meer hoog zijn. Ook het feit, dat de wijkvereniging niet meer zal kunnen profiteren van de winst op barverko pen voor het komende begrotingsjaar geschat op 5.500 gulden) vormt een flinke schadepost. Hierop vooruitlopend werkt de ge meente echter al enige tijd aan een nieuwe subsidieverordening voor het wijkwerk. Alvorens het nieuwe onder komen ter sprake te brengen had wethouder Koos Smit, die sinds de samenstelling van de nieuwe raad de speciaal ingevoerde portefeuille „wijk- aangelegenheden" beheert, al over die nieuwe regeling gesproken. Voor kleurrijke benen... Panties in goede kleuren die goed kombi neren met de nieuwe najaarsmodekleuren. Deze 40 denier Helanca panty is er nu in: zwart, bruin, denim- blauw, steenrood, bordeaux, camel, mosgroen, enz. Wij verkopen deze extra sterke, super elastische mode-panty met ingezet kruisstukje in de maten 36 t/m 44 Van f3föSvoor - 40 denier- Cantate-dienst in Hoek van Holland HOEK VAN HOLLAND - Op zondag 3 november wordt er in de Gerefor meerde Kerk een cantate-dienst gehou: den. Uitgevoerd wordt de cantate: Jesu meine Freude van Buxtehude. Liturg is drs. Ab Haaima, cantor Arend v.d. Meiden. Medewerking verleent het gereformeerd kerkkoor, Jan de Ko ning, orgel, Margaret Roest, sopraan; Jan van Oordt, bas, Mia Bentvelzen, hobo en N. G. Nieuwenhuijzen, violon cel. De dienst begint om 19 uur. VLAARDINGEN - De Algemené Stichting Vlaardingse Bejaardenzorg organiseert voor alle Vlaardingse be jaarden op woensdag 20 november een filmmiddag in de Stadsgehoorzaal. De kleurenfilm „Please Sir" zal worden vertoond. Aanvang 14 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar op dinsdag 5 november 's morgens van 10-12 uur, 's middags van 2-4 uur in het Diensten centrum aan de Emmastraat 71 Hoe U ook wilt reizen, wij verzorgen het reisburo: rotterdamsedijk 401 iet, 26.90.60 Feestverlichting blijft beperkt Ook in de komende decembermaand zal in Rotterdam de feestverlichting beperkt branden om energie te bespa ren. Feestverlichting in winkelstraten zal maar mqgen worden ontstoken tussen 3 uur 's middags en 12 uur 's avonds. B. en W. hebben deze voor waarde verbonden aan dé ver gunningen die aan winkelbedrijven worden verstrekt voor het aanbrengen van feestverlichting op straat. In overleg met middenstandsorganisa ties en met de Kring van Rotterdamse Grootwinkelbedrijven is tot de beper king besloten. Behalve daadwerkelijke energiebesparing zal de maatregel, naar B. en W. hopen, de Rotterdammers met de neus op de noodzakelijkheid drukken om bij te dragen tot behoed zamer omspringen met elektriciteit. Ook de gemeente zelf zal zich beper kingen opleggen met het ontsteken van verlichting in kerstbomen e.d. Met deze maatregelen wil Rotterdam tege moet komen aan de opmerking van minister Lubbers van Economische Za ken, op 4 maart van dit jaar bij de opheffing van de maatregelen tot be perking van energiegebruik, dat een zuinig gebruik van energie nodig blijft. VLAARDINGEN Een werkgroep van de gezamenlijke peuterspeel zalen in Vlaardingen heeft een beleidsnota samengesteld om duidelijk heid te scheppen in het peuterspeelzaalwerk. Gezien de grote behoefte die er blijkt te bestaan aan peuterspeelzalen, streeft de werkgroep ernaar het huidige aantal van acht te verhogen tot dertig. Dan nog zal er slechts ongeveet 50 pet. van de kinderen, in. de leeftijdsgroepen van twee en drie jaar, gebruik kunnen maken van deze speelzalen Men hoopt dat het mogelijk zal zijn twee speelzalen per jaar op te richten. Vlaardingen is door de Werkgemeen schap Kindercentra in Nederland aan gewezen als proefpolder voor begelei ding. Eén keer in de maand bespreken de leiders van de peuterzalen hun problemen in de werkgroep, met medewerking van d'e Stichting Welzijn. Het is de bedoeling dat er in Vlaardin gen gezocht wordt naar goede begelei ding voor de leiding en de commissies van de speelzalen en Waar nodig voor de ouders van de kinderen. Daarmee hoopt men te bereiken dat door een regelmatige training en begeleiding de leidsters beter in staat zullen zijn om vroegtijdige ontwikkelingen en fakto- ren die schadelijk kunnen zijn voor de verdere ontwikkeling van het kind te signaleren. Als eerste stap is er op initiatief van de gezamenlijke speelzalen de mogelijk heid van overleg met het medisch- sociaal begeleidingsteam geschapen, waarop een beroep kan worden gedaan bij problemen van kinderen en ouders op medisch en sociaal gebied. Een vaste begeleider, die regelmatig de speelzaal bezoekt en helpt bij het opzetten van nieuwe speelzalen ont breekt echter. De werkgroep streeft naar een gehonoreerde deskundige be geleiding. Voorlopig heeft men een deskundige bereid gevonden, die deze taak voor één jaar op zich zal nemen. De werkgroep is van mening dat de toelating tot de speelzaal in principe gratis zou moeten zijn, evenals bij kleuterscholen. Omdat dit door de huidige subsidieregeling niet mogelijk is, probeert men de tarieven in ieder geval zo laag mogelijk te houden. Het is een voorwaarde dat de gevraagde bijdrage voor de ouders geen beletsel mag vormen hun kind naar een speel zaal te laten gaan. Op grond hiervan zal de ouderbijdrage naar draagkracht worden vastgesteld. Men denkt hierbij aan een basistarief van f,1,50 per ochtend. Het exploitatietekort per speelzaal bedraagt ongeveer f 3.500,-. In de meeste speelzalen werken iedere ochtehd of middag 2 of 3 vaste leid sters, bijgestaan door één of meer hulpmoeders afhankelijk van het aan tal aanwezige kinderen. Tenminste één van hen zal een voor dit beroep ge schikt geachte opleiding voltooid moeten hebben. Zolang er geen peuterleid(st)er-oplei- ding bestaat moeten de leid(st)ers in ieder geval veel begrip en gevoel voor peuters hebben. Uitgaande van de be hoefte die bijde leiding bestaat, wordt er in Vlaardingen naar gestreefd door middel van begeleidingscursussen van de Werkgemeenschap Kindercentra in Nederland, de leidsters in staat te stellen hun taak nog beter te vervullen. Participatie Het is de bedoeling om de ouders zoveel mogelijk hij de gehele gang van zaken in de peuterspeelzalen te betrek ken. Zy kunnen op deze manier kennis nemen van wat hun kinderen in de speelzaal aan ervaring opdoen en samen met de leidsters verantwoorde lijkheid dragen voor wat er in de speelzaal gebeurt. Ouderparticipatie in de speelzaal gebruiken als leerelement voor de ouders en zich zodoende gedurende de komende schoolperiode van het kind actief op te stellen. Toch zou de werkgroep graag zien dat er meer belangstelling komt van de kant van de ouders. Een gunstig voor beeld is de VOP. De peuterspeelzaal is daar een zaak van de ouders, voor het in stand houden ervan zijn de ouders verantwoordelijk. Bij opgave van peu ters wordt daar aan de ouders gevraagd zitting te nemen in één van de commis- De groeiend behoefte aan kinderop vang wijt de werkgroep aan de veran derde woonsituatie met enerzijds veel flats en daarnaast weinig speelmoge- lijkheden rondom de woningen. Daar bij komt nog de toenemende verkeers drukte, die het buitenspelen voor de kinderen veelal onmogelijk maakt. Ook het wegvallen van de gêne van {le zijde van de ouders is volgens de werkgroep een oorzaak dat er tekort aan peuterspeelzalen is.

De Havenloods | 1974 | | pagina 7