Dieren hebben steeds meer sociale functie in onvolledige gezinnen Wijk vereniging „De Komponist" moet verhuizen naar Ontmoetingscentrum Eranott 24?> Dierenarts H. v.d. Knoop: termeulen NU 249,- Voorzitter Van Dorsten: Bericht kwam als een koude douche termeulen PE HAVENLOODS, DONDERDAG 31 OKTOBER 1974 44-556 „Door de toenemende contactarmoede en vereenzaming in onze maatschappij gaat het hebben van dieren steeds meer een sociale functie vervullen. Voor bejaarden en onvolledige gezinnen kan het een belangrijke factor zijn dat zij een levend wezen bij zich hebben als gezelschap, aanspraak en twist. Als je soms ziet hoe veel levens vreugde de mensen in het houden van een dier kunnen vinden. Dan is het ook uit oogpunt van de opvoeding van kinderen heel belangrijk dat zij rekening leren houden met andere wezens. Overigens hebben mensen bij aankoop van het dier vaak nog geen idee van de kosten, de verzorging en de voeding. Ze verdiepen zich ook niet in het speciale karakter en de levensbehoeften van het dier". Aan het wcord is dierenarts H. v.d. Knoop uit Krimpen aan de Lek, die in deze gemeente sinds enige jaren een polikliniek voor kleine huisdieren heeft. „Een belangrijk onderdeel van het werk is om het juiste dier bij de juiste mens te brengen wat tot een gelukki ger relatie mens - dier kan' voeren. Daarvoor is niet alleen kennis van het dier nodig maar zeker mensenkennis. Er zijn mensen die hypernerveus wor den van een bepaald dier. Op zijn beurt wordt het dier dan vaak zenuw patiënt van z'n baas. Soms mag het dier alles, net als de kinderen. Een anti-autoritaire opvoeding is onge schikt voor honden. Een hond houdt van vaste regels en voorschriften". (vandaar de folders: opvoeding, de bijtende en verwende hond). Daarnaast wordt er nog veel gezondigd tegen de voedingswetten. In een aantal folders wordt de voedingsbegeleiding uiteengezet voor het moederloze dier, het jonge en volwassen dier en een aantal diëten opgesteld. Het met de pot mee-eten is wel wat verminderd maar het is voor velen toch nog moei lijk te aanvaarden dat een dier niet net als zij drie maal per dag eten nodig heeft. Welvaart „Vermeerdere welvaart doet de vraag naar rasdieren ontstaan. Als grootste welvaartverschijnsel zie je nu het teveel doorfokken, zonder rekening te hou den met de erfelijke achtergronden en het karakter van het dier, waardoor zwakke plekken steeds vermeerderd worden. Het is een gewetenloze handel die voor de dieren die te zwak geboren worden zowel als de mensen die ze krijgen een droevige zaak is. We krijgen dermate zwakke stumpers hier, dat we ze al op jonge leeftijd moeten laten inslapen. Vandaar dat ik ook probeer zo vroeg mogelijk voorlichting te geven. Wij sturen de mensen ook uit sluitend naar goede kennels". In zijn kliniek heeft dokter Vai\ de Knoop een aantal publicaties vervaar digd die daar voor iedereen liggen. Daarnaast hangt er in de wachtkamer een overzicht van alle hondenrassen met hun karaktereigenschappen, is er een vitrine waarin dieetprodukten zijn uitgestald en hangt er een wandbord met allerlei informatie over dieren in de vorm van krantenknipsels, tijd schriften en folders van Artis over papegaaien, landschildpadden, kana ries, tropische vogels en apen. Er wordt erg veel gebeld om informatie, daarnaast wordt vaak bemiddeld tus sen puppies zonder moeders en moe ders zonder puppies, zo ook voor katten. De heer Van de Knoop vindt het werk Een blouse voor iedere dag. In deze tijd van het jaar kunt u eigenlijk niet zonder zo'n mooie acryl jersey blouse. Ze staan bijzonder leuk op rokken en pan talons. Door het vlotte model - lange puntkraag, lengte naden, om geslagen manchetten - en de moderne kleuren is deze blouse eindeloos te kombineren met spencers, vestjes e.d. In appelgroen, bruin, maisgeel, oranje en zwart. Maat 38 t/m 48. Van f 1§J9&Vooi wat betreft contact met dieren, men sen en wetenschappelijk gezien derma te boeiend en veelomvattend dat hij er niet op uitgestudeerd denkt te raken. „Het voldoet mij meer dan een algeme - ne praktijk. Elke vrije minuut besteed ik dan ook aan studie. Ik neem er steeds een ander specialisme bij. Voor heen liepen we in de diergeneeskunde zeker tien jaar achter op Amerika. Deze achterstand wordt echter inge haald. De ontwikkelingen gaan bijzon der snel. Om het allemaal bij te kun nen houden, dienen we een paar maal per jaar cursussen te volgen en vakcon gressen te bezoeken. We moeten toe naar he peil van de volledige kinderger neeskunde. Dat is niet ineens te realise ren, het is nog te weinig gespeciali seerd, maar wij werken naar een vorm die de kindergeneeskunde zo ver moge lijk benadert. Dit is ook de eis die diereneigenaren tegenwoordig stellen. Dwaalspoor De wil om te leven is bij een dier zeer sterk aanwezig". Dat een dier niet praten kan vindt dokter Van de Knoop alleen maar een voordeel. „Je kan dan nJ. niet op een dwaalspoor gebracht worden". Per patient neemt hij een kwartier a twintig minuten. „Een poli kliniek zoals dit er een is trekt mensen aan die niet alleen maar voor een prikje komen, maar die werkelijk het beste met het dier voor hebben, de oprechte interesse, belangstelling en begeleiding willen en dat heeft tijd nodig. Het komt voor dat de mensen een operatie niet aanvaarden. Er is natuurlijk altijd overleg over de medi sche noodzakelijkheid en wenselijk heid, daarnaast wordt er rekening ge houden met de opvattingen van de eigenaar. Het is het afwegen van belan gen. Geld hoeft daarbij niet een over wegend bezwaar te zijn. Men kan zich tegenwoordig voor ziektekosten van het dier verzekeren (ongeveer f 35,- p.j.). De ervaringen over het nakomen van de verplichtingen van de verzeke ringsmaatschappijen zijn goed, hoewel het nog vrij nieuw is en alles nog van de grond moet komen. Bij de dierenbe scherming in Rotterdam wordt er een gratis spreekuur gehouden, wat helaas voor een particuliere instelling niet mogelijk is. Hoe meer gespecialiseerd en uitgebreid de behandeling kan zijn hoe hoger ook de kosten zullen zijn. Om een polikliniek te kunnen begin nen moet men een flinke financiële basis hebben. Ik zat reeds dertien jaar in de streek met een grote praktijk, waarvan ik driekwart heb afgestoten en aan een jongere collega heb overge daan. Daarna ben ik een eenmanskli- niek begonnen op modern niveau, waaraan ik blijf bouwen en waaraan ik steeds een specialisatie toevoeg". Huisbezoeken „Het is belist niet zo dat ik geen huisbezoeken zou willen afleggen. In noodgevallen doe ik dat ook wel, maar een hond voelt zich thuis op zijn eigen terrein. Daar duldt hij eenvoudig niet zo gauw dat iemand anders iets aan hem doet. Hij is dan ook veel nerveu zer. In de polikliniek is hij op vreemd terrein en even uit de balans. Dan aanvaardt hij de bemoeiing sneller. De opvang en aanpak van een dier in de polikliniek is zeer belangrijk. Dieren zijn nerveus als ze bij de dokter komen en kunnen zelfs in paniek raken. Door rustig tegen ze te spreken en ook de baas op zijn gemak te stellen wordt hij kalmer. Dit is ook zeer belangrijk bij operaties. Ik heb eens een heel actief meisje gehad die heel goed kon werken maar de dieren werden van haar activi teit zo nerveus dat ik niet meer kon werken", aldus de heer Van de Knoop. „Er bestaat een veelheid van medicij nen, maar het is niet zo dat je kan zeggen: deze medicijnen tegen die ziekte. Men heeft te maken met indivi duen en een ieder reageert anders. Nieuwe behandelingen of medicamen ten worden vaak toegepast met de hoop op een beter resultaat. Soms gaat dat niet op en soms wel. Als het wel opgaat heeft men weereen belangrijke stap vooruit gedaan. Ik ben tegen ondeskundig en ongenuanceerd ge bruik van het dier voor onderzoeken, maar het kan niet helemaal verworpen worden. De medicijnen voor mensen zouden nu niet zo ver zijn zonder dierproeven. Ik ben wel tegen bepaalde vormen en fel tegen zomaar weten schappelijk geliefhebber. We hebben allemaal een bepaalde verantwoording voor dieren. Ze zijn van ons afhanke lijk". VLAARDINGEN - B W stellen voor de vergoedingen voor het bijwonen van zowel de vergaderingen van de gemeenteraad als die van de door de gemeenteraad ingestelde commissies met ingang van 1 januari 1974 vast te stellen op f 70,- per lid per vergade- Spuitje „Ik vind het een voorrecht voor dieren dat je ze in kan laten slapen. Waarom moeten ze tot de bodem van hun ellende gaan? Ze merken er niets van en glijden zo weg. Ergerlijk vind ik het aanbod van zgn. plotseling agressief en bijtende honden tegen de vakantietijd. Ik probeer daar zoveel mogelijk in te bemiddelen. Maar om erger te voorko men zoals steen om de nek, inslaan van de hersenen en levend begraven, waar ik al mee te maken heb gehad, geef ik ze tegenwoordig toch een spuit. Wat dat betreft ben ik helemaal omge zwaaid. Ik ben tot de overtuiging gekomen dat het mensen, die van hun dier afwillen, altijd lukt, maar daar vaak met veel lijden voor het dier. Ja er is nog veel dierenleed, maar we zijn geloof ik toch op de goede weg en daar hoop ik aan mee te kunnen werken", zo besluitdokter Van de Knoop. ü.H. Dierenarts H. v.d. Knoop opende enkele jaren geleden in Krimpen aan de Lek een polikliniek voor kleine huisdieren. Onder kleine huisdieren wordt verstaan, dieren die in het algemeen voor liefheb berij gehouden worden (gezelschapsdieren). Een polikli niek is een plaats waar uitgebreider behandelingen plaats kunnen vin den, waarbij de patiënten over het algemeen zover worden gebracht dat zij dezelfde dag weer naar huis mogen. Niet bij shock of ernstige aanrijdingen. In die gevallen blijven de dieren in de kliniek waar ze onder voortdurende controle staan en via een babyfoon ook 's nachts direct in verbinding met de huisgenoten staan zodat meteen ingegrepen kan worden indien Sinds enkele maanden is men druk gezig een röntgenonderzoekkamer in te richten die tevens geschikt is voor netvlies- en andere oogonder zoeken, (onderzoeken naar blind heid die voorheen niet mogelijk waren). Een volwaardige röntgen- apparaat staat in een door een loodwand afgeschoten ruimte naast een onderzoektafel. Hierop kunnen ook de grootste honden doorgelicht worden, wat erg nog nakomelingen gefokt worden. Drie assistenten en twee hulp assistenten staan dokter Van de Knoop terzijde. Het zijn hoofd assistente Anneke Ek, leerling assistente Willy Stout, volontaire Mieke Koster en als part-time assistentes: Sjoukje Balkstra en scholier Yvonne v.d. Bent. Als goede assistente moet je een duizendpoot zijn. Er zijn vele meisjes die dit werk willen doen, maar van de honderd zijn er misschien tien geschikt. Bovendien zijn er in heel Nederland niet meer dan ca. honderd plaatsen beschik baar. Dat beroep stelt zware eisen op allerlei gebied. De minimum eis is een Mavo-opleiding. Daarna volgt een schriftelijke cursus van ongeveer anderhalf jaar (vieren dertig lessen, een maal per veertien dagen een les), gevolgd door een examen. Men moet niet alleen intelligent zijn, maar ook goed met dier en mens om kunnen gaan, voorraden bijhouden, medicijnen bestellen, laboratoriumonder zoeken verrichten, foto's ontwikkelen, narcose bedienen en bereid zijn de vloeren te boenen. Om zelfstandig te kunnen werken heeft men wel drie jaar nodig. De vele activiteiten in de poli kliniek zijn alleen maar mogelijk als het hele gezin meeleeft. Mevrouw Van de Knoop heeft de totale financiële en administratief zakelijke leiding. Daarnaast staat ze de hele dag klaar voor de telefoontjes. Ook de beide dochters helpen mee. Op haar elfde jaar moest de oudste in nood situaties al hele spreekuren assi steren. Zij heeft erg veel liefheb berij in katten en heeft tijdens haar laatste vakantie geld verdiend voor een Angorakatje, dat nu als een dot grijze wol door het huis rolt langs de Afghaan en de Tekkel. Het publiek ziet hen alleen tijdens de spreekuren, maar daarbuiten is er zoveel werk (het voorbereiden en afwerken van de spreekuren, de operaties e.d.) dat ze heus niet klaar zijn met acht uur werken. Men is zo'n twaalf tot zestien uur per dag in touw. Vol-automatisch stopwatch-horloge Zeer sportief model. Bij uitstek geschikt voor tijdmeting en gebruik bij sportwedstrijden, auto-rally's, enz. Met de bekende Seiko-precisie en -kwaliteit. automatische opwinding. dag- en datum-aanwijzing aparte sekonden- en minuten- teller snelheidsmeterring. stalen band. waterdicht, schokvrij. volledige garantie. IBinnenweg 45 - Rotterdam Telefoon (010) 11 6615 V Koopavonden geopend telefoon MAASSLUIS - De jeugdtoneelgroep „De Lierepiep" geeft op zaterdag 9 november een voorstelling in gebouw De Ark, Rem- brandtlaan 2. Opgevoerd wordt „De boer achter slot". De voorstelling begint om 14 uur. Voorverkoop kaarten h" Duba, Lepelaarplantsoen 15121 of aan de zaal vanaf halt twee. VLAARDINGEN - In de foyer van het gebouw Triangel wordt donderdag 31 okto ber weer een avond voor 35-piussers gehou den. Op deze avond worden ouders van leden, oud L V-ers, belangstellenden en geïnteresseerden in het werk van de CJ.V. 's avonds is de foyer vacht Vanaf 20.00 i MAASSLUIS - Voor de tweede maal binnen korte tijd heeft een Maassluise PvdA-wethouder voor opschudding gezorgd bij een deel van de bevolking. Haalde twee weken geleden Han Hummelen zich het ongenoegen van de bevolking van het oude centrum op de hals door als wethouder van ruimtelijke ordening het principe-besluit te onderschrijven een deel van de binnenstad te slopen, maandagavond kwam zijn collega Koos Smit met een nare mededeling voor wijkvereniging „De Komponist". Tijdens de algemene ledenvergadering van deze wijkvereniging deelde de heer Smit het bestuur en de aanwezige leden namelijk mee, dat hun wijkgebouw na het thans lopende winterseizoen zal verdwijnen. De Komponist zal haar aktiviteiten niet kunnen voortzetten in een nieuw eigen gebouw, maar is dan aangewezen op het in aanbouw zijnde Ontmoetingscentrum aan de Uiverlaan, gelegen buiten de Komponistenwijk. „Een koude douche" noemde wijkvereniging-voor- zitter John van Dorsten dit bericht. De nieuwbouw aan de Uiverlaan Het was „De Komponist" al wel vanaf de oprichting bekend dat het huidige onderkomen - een houten gebouw aan de Mozartlaan - slechts een tijde lijke voorziening was. Men had echter, gevoed door het voormalige bestem mingsplan Haydnlaan en door gesprek ken met de gemeente, steeds de hoop dat deze tijdelijke huisvesting plaats zou maken voor een nieuw wijkge bouw aan de Haydnlaan (ingetekend in voornoemd bestemmingsplan) of ge koppeld aan het nieuwe dienstencen trum bij het bejaardencentrum De Schutsluis aan de Westlandseweg. Voor deze laatste mogelijkheid heeft de wijkvereniging zelfs twee jaar geleden op verzoek van de heer Don van de gemeentelijke Sociale Dienst een schetsplan gemaakt op basis van de binnen de wijkvereniging bestaande wensen. Daarna heeft men echter van dit plan niets meer gehoord. Het bestemmings plan Haydnlaan ging ook niet door omdat het Openbaar Lichaam Rijn mond daar zijn veto over uitsprak, omdat de daarin geprojecteerde wonin gen binnen de door Rijnmond vastge stelde stankgrenzen voor woonkernen lagen. In opdracht van het gemeente bestuur wordt nu echter gewerkt aan een nieuw bestemmingsplan voor het totale gebied Koningshoek vanaf de Westlandseweg tot en met het stuk braakliggend terrein tussen Haydnlaan en spoorlijn. Bundeling „En daarin zal zeker geen ruimte gereserveerd worden voor een wijkge bouw", zo vertelde wethouder Smit. De Komponist is dan ook gedwongen om met haar veelomvattende aktivitei- tenprögramma een plaats te zoeken in het Ontmoetingscentrum, evenals waarschijnlijk wijkvereniging „De Flat", die de bewoners van de burge- meesterswijk bundelt. De stichting Ontmoetingscentrum kan trouwens niet zonder de wijkverenigin- gen. Het ministerie van CRM wil name lijk het centrum alleen maar subsidië ren als daarin aktiviteiten voor een wijk van tenminste 15.000 mensen worden geboden. En zonder deze sub: sidie zal een rendabele exploitatie van het centrum, waarin drie kerkgenoot schappen en de gemeente deelnemen, onmogelijk zijn. Korting B W willen namelijk niet meer min of meer willekeurig wijkverenigingen financieel steunen maar op basis van een vaste verordening subsidies toeken nen. In de nieuwe verordening, die binnenkort openbaar gemaakt zal wor den, staan ook mogelijkheden om de financiële nadelen van een verhuizing naar het Ontmoetingscentrum te com penseren. Als verder „voordeel" noem de de wethouder het voornemen om „grootverbruikers" korting te geven op de huurprijzen. Voordat de nieuwe verordening er komt, worden de wijkverenigingen in de gelegenheid gesteld om hun mening achtergrond plus de noodzaak van wijkwerk in het Ontmoetingscentrum in verband met de subsidie niets anders dan „onder de koude douche" gaaa staan om de woorden van voorzitter Van Dorsten nog eens aan te halen. „We zullen er mee moeten leren leven. Maar meteen rijst al de vraag wat we nu nog kunnen investeren voor het komende seizoen, bijvoorbeeld voor de defecte disco-installatie. Zeker hier over willen we ook graag op korte termijn met de gemeente praten", aldus John van Dorsten. DAVID VAN DER HOUWEN het wijkgebouw aan de Mozartlaan over het concept te geven. Het is overigens de bedoeling van het ge meentebestuur om in de toekomst meer overleg te plegen met de wijk verenigingen, organen „die onmisbaar zijn in de samenleving", aldus wethou der Smit. Later, tijdens de discussie over het vertrek naar het Ontmoetingscentrum, voegde hij daar nog aan toe: „dat de aktiviteiten van de wijkverenigingen te belangrijk zijn voor noodgebouwen. Maar we kunnen natuurlijk niet in elke wijk een nieuw gebouw neerzetten." De Komponist kan door deze beleids- VLAARDINGEN - Op maandag 4 november speelt het Residentie Strijk kwartet in de serie Kamermuziekcon certen in de Muziekkamer van het Visserijmuseum. Het kwartet bestaat uit Alexandru Lascea, le viool, An- tonin Rous, 2e viool, Liviu Stanese, altviool en Agnes Jas, cello. Het Residentie Strijkkwartet treedt sinds enkele jaren met veel succes op in binnen- en buitenland. Op het pro gramma staan voor de pauze kwartet ten van de schepper van het strijkkwar tet Joseph Haydn en van Ludwig van Beethoven, die in zijn strijkkwartetten opus 18 geïnspireerd is door zijn leer meester Haydn. Na de pauze wordt een kwartet van de Franse componist Maurice Ravel ten gehore gebracht. Het concert begint om kwart over acht. Kaartverkoop aan het Visserijmuseum, Westhavenkade, telefoon 348722. Het volgende concert in de serie vindt plaats op dinsdag 17 december. Dan concerteren Antony Woodrow, contra bas en Anner Bijlsma, cello. Opgeruimd staat netjes... ir opgeruimd is nog handig ook. Alle moertjes, schroefjes, boutjes, weerstanden, zekeringen enz. krijgen een overzichtelijke plaats in dit hobby/wandrek. De 24 bakken (90x105x50 mm) hangen op een grijs stalen rek van 63x40 cm, het komplete rek krijgt een plaats boven de werkbank. Nu voor een echt hobbyprijsje, j

De Havenloods | 1974 | | pagina 9