Tekort aan donor-nieren moet verminderd worden Na transplantatie een heel ander mens E co ctuenrfp gij. Een hoboist met vijf poten "O mpf: Nierpatient Aart ten Hoopen: CO prQm ■3 Ji DE HAVENLOODS, DINSDAG 5 NOVEMBER 1974 Dringende oproep Nierstichting Nederland Vandaag aan de dag sterven mensen nog onnodig aan niervergiftiging, door tekort aan kunstnieren en doordat er te weinig nieren voor transplantatie worden aangeboden. Toch werden in 1974 de mogelijkhe den voor kunstnierbehandeling (dialyse) in Nederland uitgebreid en het aantal niertransplantaties was qroter dan in voorafgaande jaren. En toch sterven er nog onnodig mensen aan niervergiftiging, omdat de behoefte aari behandeling het beschikbare aantal plaatsen overtreft, leder jaar komen er namelijk ca. 300 nierpatiënten in het stadium, waarin dialyse voor het redden van hun leven onvermijdelijk is geworden. Dit aantal draagt bij aan de groei van een catergorie nierpatiënten, die vroeger - slechts tien jaar geleden - niet bestond, omdat er voor hun kwaal geen behandeling mogelijk was. Die groei is één van de reden, die meer niertransplantaties dringend noodzakelijk maken, omdat bij elke transplantatie een plaats voor een nieuwe patiënt aan een bestaande kunstnier vrijkomt. Een veel belangrijker motief is echter, dat een geslaagde transplantatie de betrokkene, doorgaans tot een beter, normaler bestaan in staat stelt dan het gebonden leven dat de kunstnierpatiënt moet leiden. Uit die 150 liter wordt circa 2 liter urine afgescheiden, waarmee tal van schadelijke stoffen worden verwijderd. Via een buisjessysteem wordt een groot deel van de voor het lichaam belangrijkste zouten en water weer in het bloed teruggebracht. Dialyse of zuivering van het bloed buiten het lichaam door middel van een kunstnier. Naast uitbreiding van het aantal trans plantaties van plus minu.s 125 in 1973 tot het, door deskundigen nood zakelijk geachte getal van 400 per jaar is het nodig, dat meer patiënten worden opgeleid om zichzelf - thuis of elders - met een kunstnier te be handelen. Dit laatste om zoveel moge lijk te voorkomen dat er slachtoffers vallen, doordat de ziekenhuizen de stijgende vraag naar kunstnierbehande ling niet kunnen verwerken en het fatale „neen" moeten verkopen. De nieren De nieren zjjn twee boonvormige orga nen van ongeveer 12 cm. lang, 7 cm. breed en 3 cm. dik. Ze liggen links en rechts van de wervelkolom bovenaan achter in de buikholte. Vanuit de grote lichaamsslagader (aorta) wordt via de beide nierslagaders bloed toegevoerd en via de nieraders weer teruggevloeid. De in de nier geproduceerde urine verlaat via de beide urineleiders de nier. Bovenop de nieren liggen de bijnieren, één links en één rechts. De bijnieren hebben met de eigenlijke nieren niet zoveel te maken, het zijn hormoonproducerende klieren. De nieren zijn in wezen twee ongeloof lijk ingewikkelde en fijn uitgebalan ceerde filterapparaten. Filters die niet verstopt raken en. in de meeste geval len, levenslang elke dag zo'n 150 liter vloeistof filtreren. Ook hebben de nieren als belangrijke taak het regelen van de samenstelling en de hoeveelheid van de verschillende lichaams-vloeistoffen, wat o.m. tot een goed evenwicht tussen zuren en basen leidt. Daarnaast hebben de nieren tot taak bepaalde orgaan-systemen te beïn vloeden. Zq scheiden de nieren een stof af die de aanmaak van rode bloedlichaampjes regelt. De werkingswijze van een kunstnier verschilt fundamenteel van de wijze, waarop een nier de lichaamsvloeistof fen reinigt. In een kunstnier wordt bloed onstolbaar gemaakt (door de stof heparine). Met behulp van diffusie (vermenging van ongelijksoortige niet vaste stoffen - red.) en ultrafiltratie is het mogelijk met een kunstnier de functie van de echte nieren ten dele te vervangen. Deze behandeling noemt men de z.g.n. hemodialyse. Oplossing Uit het voorafgaande blijkt dat wan neer bij een storing van de nierfunctie geen ingrijpen volgt dit de dood tenge volge heeft. Elke verbetering van de kunstnierapparatuur is een stap voor uit. Hoe verfijnd de techniek ook mag z(jn... een kunstnier die qua functie gelijkwaardig is aan een echte nier is heden ten dage nog ondenkbaar. Een geslaagde niertransplantatie is voor de chronische nierpatiënt zelf veelal de beste oplossing. Bij transplantatie moet de weefsel overeenstemming van donor en patiënt voldoende aanwezig zijn, anders wordt het getransplanteerde orgaan afgesto ten. Hoe meer overeenstemming hoe geringer de kans op afstoting. Aangezien volmaalcte weefsel-overeen stemming slechts gevonden wordt bij één-eii'ge tweelingen, ligt het voor de hand dat.de eerste blijvend geslaagde transplantatie werd verricht bij een lovereenstemming en afstotingsreacties aanzienlijk toegenomen. Door sterk werkende geneesmiddelen kunnen deze reacties worden tegengegaan. De „ontvanger" die een geslaagde nier transplantatie heeft ondergaan is door gaans in staat weer als een vrijwel volwaardig mens te leven. Wordt de getransplanteerde nier afgestoten dan gaat de patiënt weer terug naar de kunstnier. Computer Voor niertransplantatie komen twee donor-groepen in aanmerking: lle vende donoren (alleen bloedverwanten' bij grote urgentie2) overleden dono ren. Op het gebied van transplantaties is er een internationale samenwerking. Hier voor is de Stichting Eurotrans plantopgericht, waarin Nederland, West-DÏiitsland, België, Oostenrijk en Zwitserland samenwerken. De Scandi navische landen, Engeland en Frank rijk zijn bij dit net betrokken door zuster-organisaties. Door middel van computers worden alle gegevens van nierpatiënten geregistreerd. zodat wanneer over een nier beschikt kan worden - men direct weet wetk geval het urgentst is. Spanning De sociale en psychische begeleiding van een nierpatiënt na de transplanta tie blijkt noodzakeljjk, Maar afgezien daarvan zal hij doorgaans redelijk in de maatschappij kunnen functioneren. Met de hemodialyse-patiënten is dit dikwijls anders gesteld. De kunstnier- WiWUWANVUVWMWMMWIMAM Op 7, 8 en 9 november wordt de collecte van de Nier Stichting Ne derland gehouden. De opbrengst van deze inzameling (in 1973 ruim 2,1 miljoen gulden) is bestemd méér niertransplantaties - ook door voorlichting over het afstaan van de nieren na overlijden; méér kunstnieren ook voor thuisdiaiyse; méér levensvreugde voor nierpati ënten; méér onderzoek om nierziekten te voorkómen. De collecte is de belangrijkste in komstenbron voor de Stichting. Vooral met dit geld moet gezorgd worden voor het behoud en de leefbaarheid van het bestaan van een steeds stijgend aantal chro nische nierpatiënten. Het postgiro van de Nier Stichting Nederland (Amsterdam) luidt: 388.000. Ook door lid te worden steunt u de Nier Stichting (mini mum contributie f 10,- per jaar; voor min. f 100,— wordt u lid voor het leven), KmuiKKTiW ^^^LGIRO 3 88ooo^M behandeling (2 x 12 uur per week) geeft een belangrijke spanning zowel voor de patiënt als voor zijn omgeving door de strenge leefregels, een streng dieet, medicamenten en geregeld con troleren van de shunt (in- of uitwendi ge aansluiting voor de kunstnier): Op dagen of avonden van de dialyse kan men geen afspraken maken, zware lichamelijke arbeid en de meeste spor ten kunnen niet worden beoefend: reizen en op vakantie gaan leveren problemen op; sexueie potentie bij mannen wordt geringer, vrouwen kun nen doorgaans geen kinderen meer krijgen. De patiënt moet dus leren leven met zijn situatie, waarbij begelei ding van sociologen en psychologen onontbeerlijk is. Nóg groter dan de noodzaak van méér geld en méér mankracht hiervoor is de vermindering van het tekort aan do- nor-niéren. In 1976 zullen voldoende donor-nieren ter beschikking moeten komen voor het verrichten van 400 transplantaties. Dit kan gebeuren door dat de medische staf van elk zieken huis de volle aandacht besteed om elke potentiële donor-nier aan zijn bestem ming te helpen en door zoveel moge lijk mensen te bewegen een handge schreven codicil te dragen (zie voor beeld), waarin hij verklaart na zijn ai ter beschikking te dood zijn t c(o£ tuf natëwdboot 5'm'aait /$74 Elke getransplanteerde patiënt bete kent weer een plaatsje vrij voor een nieuwe dialyse-patiënt, die anders ten dode opgeschreven is. Aart ten Hoopen is 33 jaar. Als baby begon hij eigenlijk al te tobben met zijn nieren, omdat deze niet zijn meegegroeid. „Als een ander één glaasje nodig had om zijn dorst te lessen, had ik er vijf nodig", vertelt Aart ten Hoopen. „Er is echter nooit iets bij me opgemerkt. Tot in 1970. Toen moest ik voor een oogcontrole naar het Dijkzigt- ziekenhuis, omdat een afwijking geconstateerd was. Daar ontdekte men, dat ik idioot veel plaste. Mijn bloeddruk was bovendien te hoog en ik werd op dieet gesteld. Toen kwam men tot de conclusie dat mijn nieren niet goed functioneerden. Dat bleef zo'n tijdje door sudderen. Ik verhuisde in 1972, want voor mijn dieet had ik een keuken nodig. Vlak voor Kerstmis werd ik na een controle opgeroepen: mijn eiwitbeperking moest nog meer dalen. Eigenlijk had ik dit zelf al tijdens mijn vakantie ontdekt. Ik moest opgenomen worden en toen werd besloten dat ik aan de kunstnier moest". Ten Hoopen: „Je weet voor jezelf wanneer je dieet niet verbeterd kan worden, dat er geen alternatief is. Je hebt de keus tussen óf de dood óf de kunstnier". Ik onderging een operatie, waarbij een „shunt" werd ingezet, een aansluiting voor de kunstnier. Deze shunt wordt vlak onder de huid ingezet en is beter dan een bovenhuidse aansluiting, om dat hierbij de kans op infectie groter is. Open shunts zijn voor acute geval len wanneer ineens gespoeld moet wor- „In maart 1973 kwam ik aan de kunstnier", vervolgt Ten Hoopen. „Vooraf werd mij alles verteld. De pompenkamer werd me getoond, ik maakte kennis met mensen die daar spoelden enz. Alles is erg nieuw voor je. Je komt daar ook in aanraking met mensen die gespoeld worden. Dit ge beurt 12 uur achterelkaar en dat twee maal per week. Ik werkte toen al halve dagen, want met mijn dieet kon ik al geen heie dagen meer werken". Zag je tegen het spoelen op? „Ja, de ene keer voel je je rotter dan de andere keer. Je hebt daarnaast dan nog je strenge dieet: eiwitbeperkingen, zoutloos, kaliumbeperking. Overal zit namelijk kalium in, in fruit, groentp, koffie, enz. Daarvoor krijg je dan een vervangend dieet van bijvoorbeeld 100 gram appel is één tomaat, enz.". „Je praat er niet erg veel over. Ik was erg stil op mijn kantoor. Men wist dat ik maandag en donderdag in het ziekenhuis was, maar er werd verder niet over gesproken". Aart ten Hoopen spoelde 1 5 maanden. Toen kwam op 18 juni 1974 onver wachts de mededeling dat hij getrans planteerd kon worden. Kruisproef Ten Hoopen: „Ik voelde me de 17e juni heel slecht en stond op het punt mijn chef op te bellen om te zeggen dat ik niet kon komen. Toen ging de 'telefoon. Het was het Dijkzigt zieken huis met de mededeling dat er een nier beschikbaar was gekomen. Je eejrste reaktie: je schrikt je lam. Ik ben met een taxi naar het ziekenhuis gegaan, waar bloed werd afgenomen voor de kruisproef. Daarna wordt een druppel tje van je bloed bij de te transplanteren nier gebracht. Vervolgens moet je een paar uur wachten. Deze kruisproef moet negatief uitvallen, het bloed mag niet klonteren. Is de kruisproef nega tief, dan gaat de transplantatie door. Transplantatie is altijd afwachten. De organisatie begint al uren van tevoren té draaien. Daarvan weet je niets tot het moment dat je een telefoontje krijgt en dan nog is het de vraag of de nier geschikt voor je is. Zo niet, dan ga je weer naar huis. Daar was ik ook op voorbereid. Het is een toevalligheid wanneer je weet waar je nier vandaan komt. Ik weet dat de mijne uit Bonn komt. Mijn weefseltype is erg af wijkend. Als de weefseltypes niet over eenkomen, wordt de nier ineens afge stoten. Door middel van een computer in Leiden worden de gevallen die voor een niertransplantatie in aanmerking komen, geselecteerd op leeftijd, urgen tie, lichamelijke bijzonderheden, enz. Aart ten Hoopen: „Wanneer je bericht krijgt dat je getransplanteerd kan worden, schrik je je lam." 's Avonds om zeven uur werd ik naar je drinkt, het eiwitgebruik, urinemetin- de operatiekamer gereden. Om 12 uur gen en temperaturen, enz. nachts lag ik in de steriele tent, waarvan Rotterdam er twee kent. De verpleging is ook geheel steriel, je bent De laatste dagen word je erg verwend in het ziekenhuis. Dan volgt de vreug de wanneer je naar huis mag. Je hoeft afgesloten van alles. Daarna krijg jeniet alles meer af te wegen. Wel moet .ie je vochtgehalte bijhouden omdat je vooral niet te weinig mag drinken. Je krijgt goede voorschriften mee'van het ziekenhuis. Bij de minste verandering moet het ziekenhuis gewaarschuwd worden, voortdurend sta je onder con trole. Je hebt ook veel aan het contact met andere nierpatiënten, omdat je veel kunt leren uit hun ervaringen. heel sterke middelen, die afstoting moeten voorkomen. Je bent dan heel vatbaar, vandaar ook de steriele ver pleging". De eerste weken na de transplantatie zijn voor een nierpatiënt zeer span nend. Hoe reageert het lichaam op de getransplanteerde nier en gaat de nier werken. Iedere nierpatiënt kijkt dan met spanning uit naar de eerste urine. Ten Hoopen: „Na mijn transplantatie ben ik de eerste weken normaal gedia- lyseerd (bloedzuivering viade kunst nier - red.), omdat ik nog geen urine- produktie had. De nier moest aan het werk gaan. Toen dit gebeurde hield de dialyse op. Mijn dieet werd langzaam uitgebreid. Op 7 juli kwam ik uit de steriele tent. Mijn vatbaarheid was minder en ik mocht bezoek ontvangen, die in speciale kledij binnenkwam. Ik voelde me een heel ander mens. Ik mocht vruchtesappen drinken en an dere dingen eten. Dat was een hele gewaarwording. Ik mocht de telefoon gebruiken en kontakt zoeken met de buitenwereld. Dat had je wel nodig, omdat je in je eentje lag. Ook word je geleerd hoe je een dagboek moet bijhouden, d.w.z. hel noteren van de hoeveelheid vocht dat Normaal leven Hoe staat het met de afstotingsver schijnselen Ten Hoopen: „Het is een normaal verschijnsel dat na' een niertrans plantatie diverse afstotingen plaats vinden. Dit komt bij iedere patiënt voor. Door de artsen word je dit al verteld in het ziekenhuis. Je hoopt natuurlijk dat je de nier mag houden, maar zelfs artsen weten niet hoe lang het duurt voordat zeker is dat de nier wordt afgestoten. De oudste nier in Amerika is 11 jaar, in Nederland 6 jaar. Je denkt niet aan afstoting. Je bent blij dat je straks weer gaat lopen en fietsen en dat je een zo normaal mogelijk leven kan gaan leven. Dat je nooit 100 procent wordt, is wel duidelijk". HANNY VROEGH ii •4-f O Als je Heinz Eriescn wil spreken en hij is niet thuis en dat is hij meestal niet dan moet je heel wat net- en abonneenummers draaien om hem te pakken te krijgen. Dat lukt dan toch meestal niet. Maar het kan je wel gebeuren dat als je het opge geven hebt, hij plotseling met een wapperende jas je kantoor komt binnen vliegen. Hij steekt dan gauw een sigaretje op, vertelt een mop en voordat je wil zeggen wat je te zeggen had is hij alweer als een wervelwind de kamer uit. Een driekwarts (reuk ligt in je asbak. I Veel te doen Met de hobo en de dirigeerstok in zijn tas is hij op weg door het ganse land. Hij is le hoboist van het Rotterdams Philharmonisch Orkest en, net als vroeger zijn eigen leraar, dé wereldberoemde Jaap Stotijn, hoofdleraar van het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag, voorts dirigent van het in Amsterdam gevestigde Nationaal Jeugdorkest. Verder heeft Heinz de leiding van twee bekende fanfare-korpsen: die van het Noordbrabantse Beek en Donk en St. Michael uit Thorn (Limburg). Het laatstgenoemde korps won deze zomer nog met lof de le prijs in de afdeling harmonie van het Wereld Muziek Concours dat eenmaal in de vier jaar in Kerkrade wordt gehouden. Korpsen uit vele landen namen daaraan deel. Daarnaast ziet hij nog kans om kamermuziek te spelen, zoals bijvoorbeeld jongstleden zondag toen hij met het Rotterdams Hobokwartet (Friesen - hobo, Hettema - viool, Oldeman - altviool, Ruijsenaars - cello) achtereenvolgens twee concerten gaf in de wijkcentra Larenkamp en Middelland. Op dinsdag de 19e 's avonds speelt het Hobokwartet in de Klimmende Bever, IJsselmonde. Warempel hij heeft ook nog tijd om bij tijdén wijle te gaan vissen. Als hij dat allemaal heeft gedaan, schijnt hij nog bezig te zijn met een ver zamelingvan alles wat met - u gelooft het niet hoba te maken heeft. Promenadeconcert Lezers, komt vöoral natfr fÜinz Friesen luisteren als hij zaterdag aanstaande in het Promenadeconcert van het R.Ph.O. onder leiding van Willem van Otterloo het Concert voor hobo en strijkers in Es van Vincenzo Bellini (1801 - 1835) speelt. Hij staat temUj(0M van een erg aantrekkelijk prom- programnn d»t hierbij in de agenda in zijn geheel is afgedrukt De Franse componist Hector Berlioz 1803 - 1869) van wie vanavond en morgenavond in de abonne mentsconcerten CD en CW de Symphonie Fantastique en zaterdagavond in het Promenadeconcert de ouverture Le carnaval roma'n wordt gespeeld dinsdag S en woensdag 6 november, 20.15 uur abonnementsconcerten CD/CW dirigent Willem van Otterloo solist Gérard Poulet, viool Rimski-Korsakow - Ouverture Groot Russisch Paasfeest Mendelssohn - Vioolconcert Berlioz Symphonie fantastique zaterdag 9 november, 20.15 uur promenadeconcert dirigent Willem van Otterloo solist Heinz Friesen, hobo J. Chr. Bach - Sinfonia in Bes op. 18 nr. 2 Schubert - Entr'acte en balletmuziek Rosamunde Bellini - Hoboconcert Berlioz - Ouverture Le carnaval romain Saint-Saëns - Danse macabre Bizet - Arlésienne suite donderdag 14 en vrijdag 15 november, 20.15 uur abonnementsconcerten F/A dirigent Edo de Waart solist Michel Block, piano Bartók - Muziek voor snaarinstrumenten, slagwerk en celesta Mozart - Pianoconcert in d KV 466 Brahms - Eerste symfonie Georges Bizet (1838- 1875) met wiens Arlésienne suite het Promenadeconcert van zaterdag wordt besloten. Als gebruikelijk zien wij uw inzending weer tegemoet uitsluitend per brief kaart. U moet de kaart adresseren aan: Met Andere Woorden, Postbus 5204, Rotterdam. Oplossingen moeten uiter lijk dinsdag 12 november binnen zijn om mee te dingen naar de prijzen. Op lossingen van de winnaars vindt u in ons blad van donderdag 14 november. Op elke genummerde regel moeten twee woorden van respectievelijk 6 en 4 letters worden ingevuld. Elk woord van 4 letters is samengesteld uit het voorafgaande woord van 6 letters en beide overblijvende letters plaatst men, in de zelf te vinden volgorde, in de beide cirkeltjes achterin. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „vervolgens - karakter", dan moest worden inge vuld „daarna - aard" en dan kwamen de beide overblijvende letters A en N of N en A in de cirkeltjes achterin. Bij juiste oplossing van de gehele puzzel leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden twee oude zegswijzen. 1 schip der woestijn - grondsoort; 2 papierformaat - bouwvallig huis; 3 slotwedstrijd - fout; 4 jammer - mu- ziekteken; 5 trapper - balk; 6 verzuim - ladder; 7 verder - steenmassa; 8 plooi baar - vacht; 9 leer - bloedvat; 10 landbouwgerei - grondsoort; 11 rond dak - vergrootglas; 12 vroeger - op nieuw; 13 doodsbeen - deel van mond; 14 deel van Overijssel - voedsel; 15 onb. v.n. woord - afloop; 16 hekel - inkeping; 17 bos - verlegen; 18 somma - modewoede; 19 vis - plantsoen; 20 duister - modder; 21 voldoende - bek ken; 22 familielid - struisvogel; 23 blaasinstrument - vaartuig; 24 gevat - leidsman; 25 dorsgerei - telwoord. Als oplossing moeten alleen de heide zegswijzen worden ingezonden. Donderdag 14 noyembcr organiseert Ma Vrouw Maatschappij Rotterdam een open avond in liet Trefcentrum, Generaal van der lleydcnstraat 40. Het thema van i is: „De taak van de vakbeweging", aanvang ll m H S 6 7 8 9 10 II 12 13 19 IS 16 11 18 19 20 21 22 23 29 25

De Havenloods | 1974 | | pagina 3