Minder vervuiling in Schiedamse straten r Opnieuw technisch onderzoek naar huizen binnenstad Door gebruik van plastic vuilniszak „Geven voor Leven" vraagt collectanten Kinderdagverblijf in „Marijke paviljoen" DE HAVENLOODS 0 isopfon v Minder bezoekers in Sportfondsenbad Sanering bedreigt oude centrum Sint Nicolaas in aantocht BROERSVEST 85 dinsdag 12 november 1974 23e jaargang no. 77 editie SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 SCHIEDAM - De verontreiniging van de Schiedamse straten is het vorig jaar ^Jerk teruggelopen. Dit valt te verklaren door een nieuwe verordening, waarin werd verboden grof huisvuil aan te bieden in papieren dozen en zakken. Men mocht alleen vuil aanbieden in de bekende plastic vuilniszakken, die de KOMO-keur dragen. Dit schrijft de gemeentelijke Vervoer-, reinigings-, ontsmettings-, en marktdienst in haar jaarverslag van 1973. De VROM-dienst is van mening dat de bewoners van Schiedam zich goed hebben gehouden aan de nieuwe voorschriften over het gebruik van plastic zakken Het schoonhouden van de straten stuit nog steeds op veel problemen. Zo verhinderen geparkeerde auto's het on derhoud van straten. In samenwerking met de politie is hier echter een oplossing gevonden, die in het bijzon der geldt voor sterk vervuilde, straten. Er wordt namelijk tijdelijk een par keerverbod ingesteld in de betreffende straat, zodat de mensen van de VROM-dienst hun werk naar behoren kunnen verrichten. Het klandestien gestortte vuil op braakliggende terreinen, in bermen en sloten werd regelmatig opgeruimd. Toch blijft de hoeveelheid vuil binnen redelijke grenzen, mede als gevolg van regelmatig toezicht en controle door het toezichthoudend personeel van de VROM-dienst en soms door de politie. Om de straatvervuiling tegen te gaan, heeft de VROM-dienst op verschillen de plaatsen in de stad en in het bijzonder in de nabijheid van scholen, V voor het Koningin Wilhefmina Fonds. Deze collecte wordt georganiseerd in samenwerking met net actiecomité „Geven voor Leven", waarvan me vrouw Lems-Koch de voorzitster is. rt ingezamelde gelden komen ten goede aan de kankerbestrijding bij Voor deze bestrijding is een Om deze collecte tot een succes te maken, heeft het comité wel collectan ten nodig. Belangstellenden kunnen zich melden bij mevrouw Lems, tel. 261350, mevrouw Bierens-de Haan. tel. 705032 en bij mevrouw Visser, tel. 704376. VLAARDINGEN - Per 1 november is als direktrice van het Vlaardingse Kinderdagverblijf mej. VV. Slooff in dienst getreden. Zij zal zich de komende maanden bezighouden met het treffen van voorbereidingen voor een goede huisvesting, het starten van het dagverblijf, het leggen van contacten in Vlaardingen o.d. Over enkele maanden zal een feitelijk begin worden gemaakt met de opvang van kinderen van 0-7 jaar in het Vlaardingse kinderdagverblijf. De kinderen zullen daar een „vervangend thuis" vinden van 's morgens tot het einde van de middag. In het „Marijke paviljoen" van het voormalige ziekenhuis aan de Hofsingel worden dezer dagen en weken bouwkundige voorzieningen getroffen, zodat de inrichting en aankleding rond de jaarwisseling kunnen plaatsvinden. De verbou wing wordt verzorgd door de aannemer Onderdelinden in samenwerking met de architekt van Pelt. Het ligt in de bedoeling maximaal 50 a 60 kinderen in de leeftijd van 0 tot 7 jaar (dus ook baby's alle werkdagen van de week op te vangen. Het zullen kinderen zijn van alle gezindten en achtergrond, hoewel gestart zal moeten worden met een sociaal of medische indicatie. Dat wil zeggen, dat in de thuis-omgeving van het kind sociale of medische omstandigheden een verblijf van het kind in een verzorgde en gezonde omgeving wenselijk of nodig maken. Voor de verspreiding van ons bi ad vragen wij voor direkt BEZORGERS/STERS Minimum leeftijd 15 jaar Aantrekkelijke /'CLx Aanmelden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28. papierbakken aangebracht (in totaal 257). Veel van deze bakken zijn er in de loop der tijd vernield, doordat het vuil in de bakken in brand werd gestoken. Wrakken In 1973 heeft de VROM-dienst in nauwe samenwerking met de politie tal van autowrakken afgevoerd. Deze wrakken stonden meestal lange tijd onbeheerd op de openbare wegen van de stad. Enkele wrakken werden eerst naar het opslagterrein van de politie vervoerd, voor nader onderzoek, of omdat men ze nog niet wilde vrijgeven. De rest werd direct door een sloper weggebracht. Zo zijn er in 1973 in totaal 352 autowrakken afgevoerd en 8 andere voertuigen. Schiedam kent veel vaarten en sloten. Dat ook hier vervuiling optreedt, zal niemand verwonderen. De VROM- dienst heeft haar handen vaak vol om deze vervuiling een halt toe te roepen. Maar uit de cijfers van het jaarverslag blijkt dat de vervuiling ten opzicht van andere jaren enigszins is afgenomen. In 1972 werd er 54. ton drijvuil afgevoerd en in 1973 30 ton. Of deze dalende lijn zich voort zal zetten, is moeilijk te zeggen, omdat het gewicht aan drijf- vuil jaarlijks sterk verschilt. In het kader van een proefneming, uitgevoerd door de Verenigde Glasfa brieken, die de herverwerking (recy cling) van glas bestudeert, heeft het college van B. en W. vorig jaar besloten een proef te nemen met het .plaatsen van een 13-tal containers. Deze contai ners werden geplaatst op voetpaden bij de winkels, zodat het voor het publiek niet veel extra moeite kostte afvalglas in deze containers te deponeren. Sinds het begin van deze proefneming (half april 19731 is circa 140 ton afvalglas door het publiek ingeleverd. Wel werd geconstateerd dat deze hoe veelheden geleidelijk zijn teruggelopen. Waaraan dit ligt, weet de VROM-dienst niet. Daarom wordt onderzocht of deze proef voortgezet wordt, in de toekomst. vult de spouw van uw gevel deskundig met SIGMA ROUF, spouwmurenschuim ÜF THEOD. KERSSEN uv. Blokmakerstraat 57 R'dam <W) tel.: 25.31.21 I Projectgroep voor onderhoudsbeurt Stadsgehoorzaal VLAARDINGEN Lr zal een project groep worden ingesteld die de voorge nomen grote onderhoudsbeurt voor het Stadsgehoorzaalcomplex ambtelijk zal begeleiden. Als voorzitter zal optre den wethouder A. G. Kloots en als secretaris de heer M. Bot. Verder maken de direkteur van de Stads gehoorzaal, de heer W. B. van Ginne- ken, het hoofd van de afdeling bouw kunde van het bedrijf gemeentewer ken, de heer G. N. v.d. Gugten en de opzichter die met het dagelijks toe zicht op dit projekt belast gaat wor den, deel uit van de groep. De gemeenteraad stelde in zijn ver gadering van 3 oktober voor dit doel een krediet van f. 595.000,- beschik baar. zijn door B. en VV. ii heren M. de Baai Winter en W. Prins. Bezoektijden Holy-ziekenhuis gewijzigd VLAARDINGEN De tijden voor het patiënten bezoek in het Holy-zieken huis zullen met ingang van 1 december gewijzigd worden. De bezoekuren wor den als volgt: dagelijks 14-14.30 uur en van 19-20 uur, zondags van 1 3.30- 14.30 uur en van 19-20 uur. Kinderafdeling: 14 14.30 uur en 18—18.30 uur. Klasse-afdeling 14-15 uiir en 19-20 uur. MAASSLUIS - Zondagmiddag werd in de blaaslial van de tennisclub Be Quick de al vele malen wegens de slecht'e weersomstandigheden uitgestelde finale voor het Nederlands kampioenschap mixed-dubbel gespeeld. Nick Fleury en Tine Zwaan veroverden de titel door Fred Hemmes en Judith Salomé in slechts twee sets te verslaan. Over het krachtsverschil tussen de twee dubbels zeggen de setstanden voldoende: 6-3, 6-2. ZIE ELDERS IN ONZE KRANT SCHIEDAM Op 17 november bestaat het Sportfondsebad van Schiedam 40 zorgt de bouw van zwembaden en ook jaar. Ter gelegenheid van dit feit, organiseert het zwembad deze week tal van de exploitatie. In de loop der jaren activiteiten. Het hoogtepunt is wel de zwemwedstrijd, waaraan wordt deel- groeide het succes en inmiddels zijn er genomen door politieke figuren, deelnemers van de politie, en hoofden van Nederland 80 Sportfondsenbaden, diensten van de gemeente Schiedam. Deze zwemwedstrijd wordt vanavond ^ie v?"g jaar zwemgenot boden voor 5 J 17 mihoen mensen. Ook nu no« zit er gehouden, van negen tot tien uur. Toch zit er aan het.feestelijk karakter van deze week een 'zorgwekkende kant. Er komen steeds minder Schie dammers zwemmen in het Sportfond sebad. Dit jaar is het bezoekersaantal zelfs met 23 prdcent teruggelopen. Hierdoor verminderen de inkomsten sterk, terwijl ook de verhoogde prijzen van olie, gas, water en licht, ervoor zorgen, dat het zwembad met een exploitatie-tekort komt te zitten van een kleine 100.000 gulden. Het blijkt dat veel zwemmers zijn „verhuisd" naar het nieuwe zwembad Zuid. In de veertig jaar van het bestaai. van het zwembad zijn er in totaal 9.413.554 miljoen bezoekers geweest, maar de directrice van het zwembad, mevrouw Hazebroek, ziet de toekomst somber tegemoet. Volgens haar heeft het zwembad steun nodig van de ge meente. Een directe bedreiging in de toekomst, ziet de directrice echter niet Vijftig jaar geleden werd in Amster dam de Sportfondsenorganisatie in het levért geroepen. Deze organisatie ver- MAASSLUIS ,,De huizen die nu leeg komen zullen niet meer verhuurd worden als pakhuis. De huizen zullen rtet als in andere gemeentewoningen onderhouden worden en bij elk huis dat leeg komt zal worden onderzocht of we deze opnieuw kunnen verhu ren". Dit zegde wethouder Han Hummelen het aktiecomité en de aanwezigen toe tijdens de infor matie-avond (donderdag). Dit waren de voornaamste dingen die hij zei over de oude binnenstad, die bedreigd wordt door het sa neringsbeest. De ayond, georga niseerd door het comité „Behoud oude binnestad Maassluis" werd zeer goed bezocht door wijkbe woners en belangstellenden. De zaal was overvol. Het comité behandelde de wethouder over het algemeen tam, voor het grootste deel wist hij de aanval len op hem gericht goed te pare- Op dit moment zijn er nog geen mensen bezig met plannen voor een nieuwe wijk. Er zal opnieuw een tech nisch onderzoek worden verricht naar de toestand van de huizen. Dit was één van de eerste eisen van het comité dat ingewilligd werd. Deze keer zullen er behalve, zoals de eerste keer gebeurde, gemeenteambtenaren ook onafhanke lijke personen deelnemen in éen spe ciaal hiervoor in het leven geroepen werkgroep. Dit eiste het comité omdat zij van mening is dat er de eerste keer beslist niet van objectiviteit gesproken kon worden. Volgens Hummelen is B. en W. objec tief. „We hebben geen bedoeling raads leden iets op te dringen", zo sprak hij. Een terechte vraag van het actiecomité aan de wethouder luidde: „Hoe ver klaart u dat er in de verkiezingsfolder van de PvdA letterlijk staat: „Mede dankzij dé inspanningen van Han Hum melen wordt bijvoorbeeld het oude stadshart van Maassluis niet verder gesloopt. Integendeel zelfs. Het wordt opgeknapt". „Huizen voor zo'n lage huur zijn niet meer te bouwen", vindt hij, „er zijn nog best leuke woningen van te ma- Het actiecomité noemde het zelfs boe renbedrog. Hummelen antwoordde dat hij hier nog steeds achter staat. „Er zijn nu echter andere voorschriften op tafel gekomen t.a.v. de eisen aan een huis. Daar hebben we rekening mee te houden". Enkele eisen zijn o.a.: 1. voldoende sanitair, 2. de oppervlakte van een huis moet 70 m2 zijn; daarbij komt zo vertelde Hummelen, dat er ook t.a.v. renovatie en rehabilitatie van een huls of wijk een en ander veranderd is. Hel ministerie van volkshuisvesting vindt lang niet elke renovatie juist. 1. De renovatie mag niet te kostbaar zijl (f 40.000,- maximum). 2. De weken en voorschriften voor een huis moeten nageleefd worden. 3. Na de renovatie moet een huis nog 25 jaar meekunnen. 4. De huur mag na de renovatie to max. f 1 OP. - verhoogd worden 5. In het algemeen komen panden van voor 1920 niet meer in aanmerking voor renovatie. Een groot gedeelte van de omstreden panden in de binnenstad zijn van voor 1920. „Je kunt de huizen niet laten staan zoals het nu is, dat is toch iedereen met me eens? Niemand antwoordde of knikte. De mensen worden nu mooie eengezins woningen voorgeschoteld, met vol doende sanitair en ruimte maar toch bleek duidelijk dat de meesten het nog niet zo zagen zitten. Ze hebben liever dat hun huidige huisje opgeknapt Het actiecomité stelde verder vragen over het uiterlijk van Maassluis' oude binnenstad. Zal dit ooit in dezelfde sfeer teruggebracht kunnen worden? Hierop antwoordde Hummelen: „Er zullen geen flats komen. Ik ben ervan overtuigd dat er een manier zal worden gezocht om de huizen aan te passen aan de overige bebouwing". Het persbericht dat de sanering van de desbetreffende wijk aankondigde, is door het grootste gedeelte vanJ de bewoners verkeerd uitgelegd, zei de wethouder. Hij moest echter wel toe geven, dat het persbericht „een mislei dende en onduidelijke formulering in hield". Misschien een reden voor de betrokken gemeentebestuurders derge lijke belangrijke persberichten in het vervolg eerst nog eens door te lezen, dat voorkomt moeilijkheden. Toen- Hummelen opmerkte: „Toch niet alle huisjes in uw wijk zijn paleis- jes? zei er niemand wat. Paleisjes hoeven ze ook niet. Maar als deze huisjes opgeknapt worejen, zijn de be- n gemeentesecretaris Kramer woners al tevreden. Binnenkort wordt het comité uitgenodigd door B. en W. voor een volgend gesprek. A. v.d. H. 17 miljoen mensen. Ook nu nog zit e: groei in deze organisatie, wat blijkt uit de 11 nieuwe baden, die in voorberei ding zijn. Maar wat betreft Schiedam is er geen sprake meer van „groei" Uitbreiding openbaar huishoud-onderwijs VLAARDINGEN Op 29 oktober heeft de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen het plan van scho len en afdelingen van voortgezet on derwijs, die in de jaren 1975, 1976 en 1977 voor bekostiging uit s rijks kas in aanmerking zullen worden gebracht gepubliceerd. In dit plan zijn voor het gemeentelijk voortgezet onderwijs in Vlaardingen opgenomen een afdeling inas (inrich tingsassistente) en een afdeling i.h.n.q (individueel huishoud- en nijverheids onderwijs), beide te verbinden aan de Openbare school voor huishoud- en nijverheidsonderwijs, Planciusstraat 2 Beide afdelingen kwamen ook voor op het plan van scholen van vorig jaar. Voor de afdeling i.h.n.o. is nu het jaar 1975 als jaar van aanvang van de bekostiging door het rijk aangemerkt. Dat wil zeggen, dat - onvoorziene omstandigheden voorgehouden - op 1 augustus 1975 met deze nieuwe vorm van huishoudonderwijs kan worden begonnen. Het individueel huishoud- en nijver heidsonderwijs onderscheidt zich van het lager huishoud- en nijverheids onderwijs door een eenvoudiger leer plan, dat naast .de algemene vakken vooral veel aandacht besteedt aan het vak zorg voor voeding, kleding, woning en gezondheid en aan naaldvakken. Doordat met kleinere leerlinggroepen kan v/orden gewerkt, is een meer individuele benadering van de leerlin gen mogelijk. Het i.h.n.o. kan ook worden gevolgd door meisjes die met goed gevolg een school voor elementair buitengewoon onderwijs hebben door lopen. Zowel het lager als het indivi dueel huishoud- en nijverheidsonder wijs hebben een vierjarige cursusduur. V LAARDINGEN - Burgemeester en wet houders hebben de heer C. Schol te benoemd tot lid van de gemeentelijke w.s.w.-commis- sie en de w.s.w.-subcommissie- in de plaats van de heer J. van Roon. De heer van Roon zal wel als plaatsvervanger blijven fungeren VLAARDINGEN Volgende week zaterdag komt Sint Nicolaas in Vlaar dingen. Om half elf 's morgens zal hij per boot aankomen op de Westhaven- kade. Ter verwelkoming zijn op de Westhavepkade ter hoogte van het Visserijmuseum aanwezig de Flar- dingha ruiters en het muziekkorps „De Pijpers" Zij zullen de Sint en zijn Pieten begeleiden naar het stadhuis waar zij verwelkomd zullen worden door burgemeester J. Heusdens en' het bestuur van het Koopcentrum Vlaar dingen, dat Sint Nicolaas uitgenodigd heeft. Na de officiële ontvangst gaat 'Sint Nicolaas met zijn hoofdpiet naar het Holy-ziekenhuis. waar hij om ongeveer 12 uur aankomt. Alle zieke kinderen krijgen dan een cadeautje, 's Middags zijn de Sint en zijn Pieten weer in het koopcentrum. Ter gelegenheid van de komst van Sint Nicolaas wordt er 'in het koopcentrum een actie door de winkeliers gehouden. Onder het motto „Wat is fout in het koopcentrum" is het mogelijk vanaf woensdag 13 november vier weken lang mee te doen. De deelnemende winkeliers hebben een product in hun etalage staan dat niet in hun branche past. Het publiek moet de fouten opsporen en op een wedstrijdformulier invullen. De hoofdprijs bestaat uit een weekend Londen of Parijs. JAN VAN DER HULST BEHANG Middagschooltijd kleuterscholen gewijzigd VLAARDINGEN - Sinds het begin van dit schooljaar hebben de Vlaar dingse openbare lagere scholèn mid dagschooltijden van half twee tot half Met ingang van deze week zijn de middagschooltijden van de openbare kleuterscholen hieraan aangepast. Deze aanpassing was gewenst, omdat nu oudere kinderen hün jongere broers en zusjes naar school kunnen brengen en om half vier weer afhalen. zaterdag 23 november gehouden. Bur gemeester M. K. van Dijke zal de goed heiligman om 14 uur begroeten aan de Haven, ter hoogte van de Taanstraat. Vervolgens gaat het gezelschap te voet naar de Markt waar met medewerking van de Harmonievereniging „Kunst na Arbeid" liedjes zullen worden gezon- Van 15 tot 16.30 uur zijn de Sint en een aantal zwarte Pieten in het gym nastieklokaal aan de Brederolaan aan wezig (ingang naast kleuterschool „De Woelige Roef". Alle kinderen en hun ouders zijn daar welkom. HAARIMPORT BROERSVELD 169 - SCHIEDAM Telefoon 26.82",89 tegenover onze dameskapsalon.

De Havenloods | 1974 | | pagina 1