Kinderen willen uit de „openluchtkamertjes" Denhen over de dood 1?5 Florence termeulen termeulen y*~t25r Nationale jeugdcollecte Jantje1 Beton zegt: de jeugd staat op het spel! termeulen termeulen museumnieuws ESrunott 1' In Ahoy' is altijd wat te Weven. iiilf DE HAVENLOODS, DONDERDAG 14 NOVEMBER 1974 46-550 Een groot assortiment voor een klein prijsje. Een grote partij beha's van bekende merken in meer dan 10 verschillende modellen en kleuren. In soft-look, met voorgevormde cups of vormvaste cups, uit de prijsserie van f 6,95 tot f 9,95. Maten A 65 t/m 75 en B 65 t/m 85 Tafeltje dek je... Maar doe 't wel gezellig. Met dit fraai gedekoreerde porseleinen servies. Het is 61-delig (12 pers.) en bestaat uit: ontbijt- eet- en thee servies, en een koffiekan. Het mag dan waar zijn dat we vinden dat kinderen recht hebben op spelen, maar dat neemt niet weg dat spelen nog steeds wordt gezien als de toegift op het vervullen van onze plichten. Hoe kan het ook anders na zoveel eeuwen van lang en hard werken. Niet dat ik bezwaar heb tegen werken, integendeel! Maar werken verwordt tot een vloek als er niet ook het verfrissende spel is. Dat is even essentieel als eten en drinken en daarom spelen we ook altijd, zelfs in omstandigheden die daar allerminst aanleiding toe schijnen te geven. Eigenlijk moeten we af van de tegenstelling spelen en werken want die is niet juist in die zin, dat het één belangrijker zou zijn dan het ander. Spelen en werken insprireren elkaar en naarmate we er meer in slagen deze beide als een geheel te zien zal er meer sprake zijn van harmonieus leefpatroon. Bij het spelen van kinderen buiten de woning denken we eigenlijk automa tisch aan de speelplaatsjes zoals in onze nieuwe wijken worden gereali seerd. Eerst waren we er blij mee maar nu er zoveel zijn valt het ons op dat ze eigenlijk allemaal zo hetzelfde zijn. Zouden bij de aanleg ervan weinig onderhoudskosten en geringe kwets baarheid van het materiaal niet zwaar der wegen dan de spelbehoeften? Met andere woorden: zijn het geen „open lucht-kamertjes" geworden waarin kin deren gestald kunnen worden? In gunstige gevallen zijn er ook nog de speeltuinen. Daar staat een hek om heen en daar is toezicht. Het idee van de speeltuin zoals wij ze kennen is circa honderd jaar oud. Sindsdien is er echter enorm veel veranderd. De werktijden werden korter, de schooltijden over 't algemeen langer. We werden van landbouw en veeteelt naar de industrie gedreven. We groei- flet Andere Woorden De uitslag van de puzzel van luidt: „Aan het volk kent mer Kwaad voedsel, kwaad broedsel" De prijswinnaars zijn: N. M. Grc singel 56 in Vla: w Van der Turfkade 13 in Brielle en J. M. de Ruiter, Kerkstraat 21 in Bleiswijk. Deze winnaars krijgen tien gulden thuisgestuurd. uwsstniska??? ...wij heten u-n-i-s-k-a/parket. den van drie naar dertien miljoen inwoners, die bovendien op dezelfde oppervlakte moeten leven temidden van een helse caroussel van miljoenen auto's. We wilden naar de verste uit hoeken van de aarde en naar de maan. Wij zijn andere mensen geworden. Maar ondertussen staat er in de speel tuin nog altijd de wip en hangen er de schommels. Natuurlijk, we hebben het er niet bij gelaten. We zijn gaan zoeken naar passende alternatieven. Er zijn speelplaatsvariaties ontstaan. We ken nen ze naast de speelplaatsen en tuinen als bouw-, water- en avonturenspeel- plaatsen en als trapveldje en ruige terreinen. Meer en meer gaan ook de schoolspeelplaatsen buiten de school tijden open en is het gras in onze perken niet meer taboe. Dat betekent' in ieder geval een verruiming. Nieuwe prioriteiten Maar wat kinderen vooral nodig heb ben is dat ze spelenderwijs kunnen participeren in onze samenleving. Daarvoor moeten ze de mogelijkheden hebben en daar moeten ze bij geholpen worden. Kinderen kunnen (nog) geen protestacties opzetten als het hun on mogelijk wordt gemaakt te spelen zo als zij willen. Zij zouden ook wel de straatstenen willen opbreken maar dan om er mee te spelen. Zij willen de „openluchtkamertjes" uit en ervaren wat een actieradius is, namelijk die spanningsverhouding tussen het veilige huis en de lokkende verte. In wezen begint de tocht naar de maan niet op volwassen leeftijd vanuit een lanceer basis maar bij het begin van het leven, vanuit de wieg. Daarom moeten nieuwe prioriteiten aan onze woningbouw worden gesteld, met alle consequenties van dien: Geen jonge kinderen in de hoogbouw. Geen opsluiting van onze kinderen in speelplaatsjes en speeltuinen maar ook het spelen door de gehele buurt moge lijk te maken. Daarvoor moeten de auto's wijken. Hoogste prioriteit is niet de auto voor de deur en de kinderen concentreren op centrale plaatsen maar omgekeerd. Geen bepaling van het aantal woningen per hectare zonder te denken aan de speelbehoeften van kinderen. Deze week wordt in ruim 650 plaatsen van ons land de jaarlijkse nationale jeugdcollecte gehouden. Er wordt huis-aan-huis gecollecteerd, voornamelijk door de jeugd zelf. Zaterdag wordt bovendien een straatcollecte gehouden. De opbrengst van deze collecte van het Nationaal Jeugd Fonds (het fonds van Jantje Beton) is voor de helft bestemd voor de plaatselijke jeugd- en jongerengroepen die meedoen. De andere helft wordt gebruikt voor het verstrekken van bijdragen en renteloze leningen ten behoeve van tientallen concrete projecten op het terrein van de leef- en speelruimte voor de jeugd in ons Spelen is ook voor het gewone en gezonde kind nodig om een mens te worden. Maar buiten is er nauwelijks ruimte. En binnen evenmin: de huizen worden steeds kleiner en gehoriger. Het probleem van de leef- en speelruimte wordt dan ook een zeer urgent probleem. Het Nationaal Jeugd Fonds doet daar wat aan. Door oplossingen te zoeken voor financiële noodsituaties, experimenten mogelijk te maken en een nieuwe aanpak te stimuleren. Daar is geld voor nodig. Geld dat met bussen en lijsten bijeen moet kómen via de nationale jeugdcollecte. Ook giften zijn welkom op giro 1247 t.n.v. Nationaal Jeugd Fonds, Utrecht. ant/e De rijke luizen uit het Noorden verkiezen zuidelijker oorden: „De Kempen", roepen ze verbeten, „de Grote en de Kleine Nete! Een uil zegt van het boekenbal: „Men ziet belezen femmes fatales met op hun sex-pullovertjes Lady Chatterley's lovertjes". Jantje Beton zegt: wij staan op het spelEn hij bedoelt: als wij niet kunnen spelen, wat kunnen we dan eigenlijk nog wel? Hij bedoelt ook: als we niet kunnen spelen dan staan we echt op het spel. Het is de moeite waard om naar Jantje te luiste ren, want het is niet zomaar een kreet. Het is, in alle nuchterheid, een zeer reële opmerking. Vele gewone, gezonde kinderen staan immers inderdaad op het spel door het funeste gebrek aan vol doende leef- en speelruirrtte. Geen speelplaatsen wegdrukken naar de snipperige overschotjes aan gezrond binnen de bebouwing. Geen versnippering van het openbaar groen om de eentonigheid van de woningbouw te camoufleren, maar een groensituatie creëren waarin gespeeld kan worden. Meer voorzieningen treffen die een natuurlijke aanleiding tot spel geven en die voor kinderen ook als herkennings punt dienst kunnen doen. Voor kleurrijke benen... Panties in goede kleuren die goed kombi neren met de nieuwe najaarsmodekleuren. Deze 40 denier Helanca panty is er nu in: bruin, denimblauw, steenrood, bordeaux, camel, mosgroen enz. Wij verkopen deze extra sterke, super elastische mode-panty met ingezet kruisstukje in de maten 36 t/m 44 denier-panty Het zal wel aan de steeds korter wordende dagen liggen en aan de duisternis die ons in deze herfst zo ruim toegemeten is, maar we zijn geneigd wat meer aan de dood te denken dan anders. Voor katholieken ligt dat mede aan het ,,allerzielen van het begin van deze maand en voor protestanten misschien aan de naderende „donkere dagen voor de kérst". Moet een mens aan de dood denken? Is het „memento mori", gedenk te sterven een noodzaak? Een soort gebod dat je niet straffeloos kunt overtreden Nu ik er zelf zo over zit na te denken, valt me op dat er heel wat jaren in m'n leven zijn geweest die in mijn herinnering staan als jaren zonder gedachte aan de dood. Misschien begint het wat op gang te komen als je wat ouder wordt. Eerlijk gezegd, geloof ik niet in een somber bevel, waardoor je speciaal eens diep moet gaan zitten nadenken over je eigen dood. Ik kwam er eigenlijk op doordat we zondag jongstleden in de kerk dat merkwaardige regeltje zongen: „Zijn die ons de dood aanzeggen wel uw engelen, o Heer? De dichter van dit lied (29 uit het Liedboek van de kerkenAd den Besten, klaagt in de eerste vijf coupletten over het raadsel dat in zijn dood voor hem staat. Vooral als hij aan God denkt. Wever, die mijn leven weefde, haalt Gij zo uw werk weer uit? "Hij kan dat niet goed begrijpen. Er zit een wending in het lied bij het zesde vers, dan herinnert de dichter zich dat God tot hem gezegd heeft: „leef dan, mens. Ik geef u heden 't leven als een heilig recht". Hoe dat kan bezingt hij verder: „mijn zonden zijn voor U verleden tijd". Het is duidelijk dat zijn denken over de dood met denken aan God te maken heeft. Is dat eigenlijk niet voor ieder mens zo? Goed, hij kan zich volledig gedistantieerd hebben van God en enig geloof, maar toch, als de dood in het vizier komt dan schiet er soms ineens die gedachte doorheen: en God dan? Hoe kan dat allemaal? De vraag naar de dood heeft duidelijk twee kanten. De eerste is die van het einde van dit aardse leven. De tweede, die van: en dan? Die eerste vraag hangt samen met onze beleving als mensen, dat wij graag een betékenis aan ons leven zien. De zin van het leven is een geliefd onderwerp voor onze gesprekken. Heeft mijn leven werkelijk betekenis? En, met die dichter, blijven wij tegelijk staan voor dat raadsel: waarom moeten wij eigenlijk sterven? In de christelijke kerk is dit vaak in verband gebracht met onze zonde, onze opstand tegen God, onze zelfgewilde vervreemding van God en de goede geboden die Hij ons gaf. Moderne mensen zullen hier misschien protesteren en verklaren dat ze daar nooit aan denken. Dood is dood. En of mijn leven betekenis heejt gehad dat zal wel na mijn dood beoordeeld worden, daar hoef ik me hier niet druk over te maken. Of, ik wil het wel graag, maar wie zal het zeggen? Toch ben ik geneigd het op tg nemen voor dat verband tussen dood, zonde en God. Ik ben me bewust dat mensen die dit verband beweerden te beleven in het verleden er vaak een uitvlucht van gemaakt hebben om helemaal alleen op zichzelf en eigen dood gericht, de ander te vergeten en de maatschappij aan z'n lot over te laten. Dat weet ik. Toch neem ik het ervoor op. Ook al omdat mensen die dit verband ontkennen ook hun uitvluchten hebben. Ik geloof namelijk dat het een dimensie aan ons leven geeft die het nu juist tot een menselijk leven maakt. Het begrip zonde mag afgesleten zijn, dan moeten wij het opnieuw bezien en misschien vullen. Zelfs God kan een versleten woord worden, dat we alleen in verlegenheden in de mond nemen, maar dat pleit allemaal nog niet tegen een werkelijk menselijke beleving van dood, zonde en God. Ja, is dit nu niet eigenlijk leven, dat je dit bewust doormaakt en meemaakt? Ik leef hier onder mensen, ik werk en sta in relatie tot mijn medemensen. Ik hoef alleen maar aan de wereldvoedselconferentie in Rome te denken of ik begin te begrijpen wat zonde en schuld zou kunnen zijn. Ik kan me natuurlijk verschuilen achter de massa, maar wie gelooft zulke alibi's nog? Het is een goed ding dat je in onze tijd dubbel moet opletten wat je zegt omdat er altijd wel iemand in de buurt is die je de netelige vraag stelt: en wat doe jij er dan zelf aan? Je kunt wel zeggen dat het schandalig is dat mensen van de honger sterven, maar ben je zelf bereid er een paar stappen voor terug te doen? Ons leven is een geschenk en een opdracht, maar wat maken we van die opdracht? Het geschenk willen we wel. Maar als die twee nu eens onverbrekelijk samenhangen? Dan kan ik me indenken dat er mensen zijn die over hun schuld nadenken. En die er iets aan willen doen. Ze willen het goedmaken. Dat zal moeten gebeuren. Wij zullen onze schulden ten opzichte van de uitgebuitenen moeten proberen te vereffenen. Maar kan het helemaal? Wij kunnen de doden niet terughalen. Er zal ons iets vergeven moeten worden. Niet om er vanaf te zijn. Niet om lekker te kunnen slapen, maar wil ons leven niet werkelijk ondergaan in de dood? Nadenken over de dood is geen luxe. We komen er vaak doöYaan de bronnen van ons leven. Tenminste als we de dood, en ons leven, in verband zien staan met wat God met ons wil en als we eerlijk genoeg zijn om te erkennen dat die vervreemding van God en van wat Jezus van Nazareth wilde misschien wel onze grootste vervreemding is. Want vanuit het zuiden gezien heten wij hier in het noorden altijd nog naar die gehangen man. Visserman De stedebouwkundige vormgeving van onze nieuwe wijken moet zodanig wor den opgezet dat er natuurlijke speel ruimte ontstaat waar het wat ruig is en waar men zijn initiatief kan ont plooien. Waar wat intimiteit en wat verschil in hoogte is en waar de brand netel en de distel even duidelijk aanwe zig is als de madeliefjes op onze gazons. Speelplaatsen moeten weer functioneel worden door afwisseling in spelattribu- ten. Periodiek zouden ze moeten wor den verwisseld, zodat er steeds iets anders is om mee te spelen. Ook rechten Dit allemaal eis de bereidheid van de volwassenen om meer voor hun woon genot te betalen. Meer openbaar groen gaat ten koste van de grootte van de eigen tuin. Auto's verder van huis betekent meer lopen. Het is allemaal waar, maar het gaat om kinderen (en ouderen) die ook in dit opzicht rech ten hebben. Kinderen die zich kwaliteiten moeten eigen maken om later staande te kun nen blijven. Deze kwaliteiten verwer ven ze niet alleen, en soms in het geheel niet, in de geëigende opvie- dingscentra zoals gezin, kerk en school. Het ergert me eigenlijk als dit niet doorkomt in acties die jongeren over allerlei zaken organiseren. Voor die acties heb ik alle begrip, zelfs als ik het er wel eens niet mee eens ben, maar waarom boven 15-jarigen zich distan- ciëren van degenen die nog jonger zijn, ontgaat me. Zij weten nog het scherpst wat ze in hun kindertijd tekort kwa men en zij weten wat in de toekomst van de kinderen van nu geëist zal worden. Maurits van Haaien Nu ook berberkleurig. Bent u uitgekeken op uw meubels, maar vindt u een nieuw ameublement te duur? Knap ze dan zelf op met deze fabriekspartij meubelstof. In de modekleuren berber, groen, oranje en rood. Deze bijzonder stevige meubelstof koopt i nu per meter (130 cm breed) Hans Wesseling, yogaleraar aan het Meditatiecentrum De Kosmos in Am sterdam, geeft zondagmiddag 17 no vember om 15 uur in het Museum voor Land- en Volkenkunde, Willemskade 25, Rotterdam, een yogademonstratie. In het museum is namelijk een kleine presentatie van yoga ingericht op de tweede verdieping. Foto's en teksten geven een beeld van wat yoga eigenlijk Gezien de beperkte accommodatie van de aula (150 zitplaatsen) wordt men verzocht om 14.30 uur aanwezig te zijn. Brandweervoorschriften laten niet toe dat ook publiek in de zaal mag staan. De toegang is gratis. Echte ontspanning is overwonnen spanning, dat is iets wat de yoga ons zou kunnen leren. Hiermee besluit Hans Wesseling zijn bijschriften bij de reeks foto's die hij van zichzelf ligt maken voor deze expositie over yoga in het museum. Yöga betekent juk, zoals een juk twee ossen samenbrengt, zo kunnen de ademhalingstechniek (pranayama) en de lichaamshoudingen (asana's) ener zijds en de meditatieoefeningen (samadhi) anderzijds, die tezamen ver staan worden onder het woord yoga, spanningen wegnemen die tussen lichaam en geest kunnen optreden en die oorzaak kunnen vormen vjn veel lichamelijke en geestelijke ellende. Yoga dus als therapie, als middel tot middel tot gezondheid van lichaam en geest die volgens de oeroude leringen uit Ipdia, een eenheid vormen. Door zijn lichaam te beheersen zou men ook de geest kunnen leren beheersen en omgekeerd. In westerse landen valt de nadruk meestal op het lichamelijke aspect van yoga, de zogenaamde hatha yoga en er zijn talloze groepen en groepjes die er zich mee bezighouden. RECTIFICA TIE Onlangs publiceerden wij in deze ru briek een foto waar -op informatie van het Historisch Museum- bij vermeid stond, dat het een beeld was van de Oude Haven en het Haringvliet in de dertiger jaren. Dit was -zoals veel lezers ook opmerkten- onjuist. Op de foto waren te zien de Nieuwe Haven en de Oude Haven. In het Historisch Museum te Rotter dam wordt thans aandacht besteed aan de periode 1920- 1940. Er draait een dia-klankbeeld, groepen bejaarden pra ten over de „goeie ouwe tijd" en er is nu ook een opstelwedstrijd voor de 4e, 5e en 6e klassen van de basisscholen. De bedoeling is dat de leerlingen pra ten met „iemand van voor de oorlog". Een opa, oma, oom of buurvrouw, die zich nog goed herinnert hoe het was. Na het gesprek, bijvoorbeeld over het verkeer, de sport, uitvindingen, enzo voorts moet een verslag, een verhaal of een opstel gemaakt worden, dat tot 15 december kan worden opgestuurd naar het Historisch Museum, Korte Hoog straat 31, Rotterdam, met vermelding van naam, adres en leeftijd. Op de envelop vermelden: Opstel. De vier leukste inzendingen worden be loond met een fikse boekenbon. God schiep de mensen naar zijn beeld 't Staat in de schrift te lezen Daar 't gros der mensheid donker is Zou 't best eens kunnenwezen Dat God, enkel licht, tóch kleurling is Met negroïde trekken Of zuiver Indiaanse misschien. Daar sta je dan voor Codes Aangezicht Daar sta je met je blanke supprematie Je rekent nauwelijks op gratie Het onheil dat je eeuwenlang hebt aangericht Het wordt je aangerekend, 't Is waar Je hebt je psalmen braaf gezongen En bijbels uitgedeeld Geen brood, oh nee, geen brood Je zaaide voor jezelf Je graaide voor jezelf Je hebt jezelf verrijkt Tenkoste van degeen die tot slaven maakte En dan verkwanselde per stuk Of 't koopwaar was Die zich verzetten heb je uitgeroeid Je hebt je medemens vernederd en verkracht Je hebt hun grond ontnomen Je hebt heel slim apartheid uitgedacht Je hebt hele stammen afgeslacht Onteerd, gebombardeerd. Verwacht geen medelij van hen die 't overleefden 't Zijn mensen net als jij Even wreed, dezelfde streken Doch 't recht staat aan hun kant Je hebt ze bestolen, uitgebuit Je baadt jezelf in weelde Leen de Zwart. Kampeerboeren zelf de boer op De in de Stichting Vrije Recreatie verenigde „kampeerboeren" gaan de komende maanden zélf de boer op. Niet om te kamperen, maar om méér deelnemers te werven. Dit jaar is geble ken, dat met name in de Randstad grote behoefte bestaat aan meer kam- peerplekjes bij boerderijen en in boom gaarden. De SVR kreeg in zijn tot „hoofdkan toor" ingerichte caravan in Meerkerk eind augustus bezoek van CRM-staats- secretaris Meijer. Vorig jaar had hij reeds aangekondigd eens nader kennis te willen maken met het wel en wee van de SVR, met name met de wijze waarop deze organisatie van vrije kam peerders met hulp van vrijwilligers nu al vier jaar functioneert. Hij toonde zich verrast over de werkwijze. SVR-voorzitter Wim van den Berg heeft bij die gelegenheid te kennen gegeven, dat de SVR overweegt zich zelf op te heffen, omdat nog steeds een gevolg is gegeven aan het SVR-ver- langen het „kamperen bij de boer" op beperkte schaal te legaliseren. Nadere inlichtingen: SVR, Broekseweg 77, Meerkerk, tel. 01837- 516. VLAARDINGEN - De lijstencollecte waar van de opbrengst is bestemd voor de plaatse lijke gezinsvervangende tehuizen de „Her man Frantsentehuizen" (Helpt Elkander) en het gebouw „De Tweeling" (Philadelphia) heeft ruim f22.500,- opgebracht. In 1973 bedroeg de opbrengst f 24.500,- en in 1972 do 14 nov ncrv-voetbal-trofee Deze keer met Rotterdam Ahoy' tegen de Rest van Nederland en Amsterdam tegen België. Voorts wielrennen om de NCRV-Wieler-Trofee. za. 16 t/m eigenhandig zo. 24 nov. De nationale beurs voor de doe-het-zelver. Nog groter en grootser dan voorgaande jaren. ma 18 t/m holiday on ice zo. 24 nov. 20 jaar in Rotterdam, ditmaal met Milena, Wolfgang Schwarz en.. Asterix en Obelix. do.28 nov. auto ahoy' t/m di. 3 dec. Automobielbedrijf Van Gorp presenteert de allernieuwste j modellen in vele soorten en j prijsklassen. i za. 30 nov. eric clapton 20.00 uur De toppopper van 1974 in Nederland en voor duizenden fans in het Sportpaleis. za 30 nov en de postduif zo. 1 dec. Internationale duivententoon- stelling met meer dan 3000 postduiven, waaronder de grote kampioenen. zo 1 dec ahoy' op zondag 09.30 uur Hèt wielerevenement op de vroege zondagmorgen voor de gehele familie. Geweldig gezellig kaartverkoop voor het sportpaleis verkoop aan de kassa op de metrobrug, ma t/m za 10-16 uur, tel. van 11-16 uur: (010) 812144 en bij de voorverkoop adressen, alle WV-kantoren in Nederland en bij de Informa- tlek in het winkelcentrum Zuidplein, voor de Tentoonstellingshallen verkoop aan de kassa bij de hoofdingang. telefonische inlichtingen: (010) 812122. WM ■npHHlip BS IHS rotterdam - zuidplein

De Havenloods | 1974 | | pagina 13