HAVENLOODS Veel woonproblemen in centrum Schiedam EXPOSITIE Cf Gemeentebegroting heeft gat van 1,2 miljoen oudste handgemaakte meubelen ter wereld te zien t/m 14 december bij de Spits Voorlopig geen woningen in de Broekpolder PvdA blijft vóór programcollege Inspraak over andere mogelijkheden TH0NET de spits binnenhuiskunst Dinsdag 19 november 1974 23e jaargang no. 79 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 SCHIEDAM In de periode september tot en met december van het vorig jaar zijn er in totaal 274 personen in contact geweest met de raadsman van Schiedam. Van deze 274 mensen kwamen er 65 uit Nieuwland (23,7 procent), waarmee deze wijk „bovenaan" staat wat betreft het aantal bezoekers. Ruim 20 procent van hel aantal mensen kwam uit het Singelkwartier. Verder waren er ook nog een aantal bezoekers die van andere gemeenten kwamen. Het is gebleken dat het grootste deel van de bezoekers komt uit de categorie mensen tussen de 56 en 65 jaar. Een opvallend verschijnsel is, dat van de groep mensen, waarvan verondersteld wordt dat zi'j met moeilijkheden te kampen hebben, namelijk de mensen die 25 jaar of jonger zijn, bijna niemand contact De bewoners van het Nieuwe Westen kunnen voortaan met hun problemen terecht in hun eigen wijk. Zaterdag middag werd in de Van der Palmstraat de buurtwinkel voor deze wijk ge opend. De buurtbewoners die de win kel kwamen bezoeken verleenden direct medewerking om de winkel een fleurig aanzien te geven. Van thuis werden namelijk stekkies" meege brachtwaardoor de sfeer in de buurt winkel in ieder geval verzekerd is. heeft gezocht met de raadsman. Over het algemeen zijn het vooral de oudere mensen die naar de raadsman gaan. Van de mensen die contact opnamen met de raadsman in de maand oktober van het vorig jaar, was het grootste deel gehuwd (67,9 procent) en ook was er een vrij grote groep weduwen (15,1 procent) terwijl het aantal weduwnaars dat contact opnam met instituut sociaal raadsman, relatief gezien, erg klein is, namelijk 1,9 procent. Vooral bij de huisvrouwen liggen veel problemen, die de raadsman moest proberen op te Igssen. Deze groep kwam in de maand september van 1973 21 keer in contact, terwijl de getallen voor andere beroepen in die maand vaak niet boven de „5" uitkomen, maar ook is er nog een andere groep mensen, die regelmatig naar de raadsman gaan dat zijn namelijk de mensen die geen werk hebben. Er zijn veel Schiedammers die met woningproblemen zitten. In totaal kwamen er in de genoemde maanden 78 mensen naar de raadsman toe, om hulp te vragen bij woonproble men. Deze problemen zijn vooral in het centrum van de stad groot. In het verslag van de raadsman over de vier laatste maanden van het vorig jaar, staat te lezen dat ruim 50 procent van het aantal gevallen uit het centrum, ging Over de woonproblemen. Leest men dit, dan valt het aantal gevallen van woonproblemen uit de wijken Gorzen en Singelkwartier mee. Hier schommelt het aantal woonproblemen in verhouding met het aantal bezoekers rond de 15 procent, terwijl men juist zou verwachten dat in deze wijken het aantal woonproblemen groter is. Maar het kan ook zijn dat in deze wijken de bewonersverenigingen veel werk voor de raadsman voorkomen, omdat juist hier de problemen van het wonen grondig worden aangepakt door de bewonersverenigingen. Verder is er een grote groep mensen die hulp wil hebben van de raadsman wanneer het gaat om juridische zaken en belastinegen. Misschien kan het zijn dat in de nabije toekomst de taak van de raadsman op dit terrein wat verlicht kan wórden, omdat onlangs in Schiedam een wetswinkel is geopend in he: zoldertheater in de Teerstoof, waar iedere dinsdagmiddag om half drie mensen kunnen komen met problemen over o.a. juridische aangelegenheden. SCHIEDAM - De gemeentebegroting van Schiedam voor het volgend jaar laat een tekort zien van 1,2 miljoen gulden. Doordat de uitgaven stijgen, zullen de bewoners van Schiedam het komende jaar meer geld in het laatje van de gemeente-kas moeten storten. Hiervoor worden er een aantal tarieven verhoogd. Dit zijn de binnenhavengelden (opbrengst 40.000 gulden), de woonwagen- en woonscheeprechten (opbrengst 2.200 gulden), de reinigingsrechten «opbrengst 131 000 gulden), de onroerendgoedbe, SlS'"i lasting (opbrengst 666.800 gulden) en een verhoging van het rioolrecht (opbrengst 160.000 gulden). Deze verhogingen zorgen voor een extra inkomen voor de gemeente-kas van 1 miljoen gulden. coilege van B. en W. sterk op aange drongen, zoveel mogelijk te bezuini gen. Dit had als resultaat, dat de heer De Block, direkteur van de Dienst Gemeentewerken, bezuinigingen in voerde, die achteraf toch wel wat teveel zouden vragen van de post Gemeentewerken. Zo waren er onder- In totaal gaat de gemeente Schiedam het volgend jaar 77.991.000 miljoen gulden uitgeven. Voor het algemeen beheer wordt 9,4 miljoen gulden uitge geven, voor de openbare veiligheid 10,5 miljoen, voor de volksgezondheid 2 miljoen, voor volkshuisvesting 2,7 miljoen, voor de openbare werken 17,4 miljoen, voor het onderwijs 17,1 miljoen, voor cultuur, recreatie en sport 6,9 miljoen, voor de sociale zorg en maatschappelijk werk 7,1 miljoen en de overige uitgaven bedragen 4,5 miljoen. Nieuw voor Schiedam is de onroerend- goedbelasting. Met de invoering van deze belasting komen de straatbelas ting, de personenbelasting en de grondbelasting te vervallen. Deze drie belastingen brachten in andere jaren ruim 3,6 miljoen gulden op. De nieuwe onroerendgoedbelasting gaat 8,9 mil joen gulden opbrengen, waardoor er een meeropbrengst te zien is van 5 miljoen gulden. Deze 5 miljoen gulden moet opgebracht worden door zowel de eigenaren als gebruikers van huizen. Dit houdt echter niet in, dat huurders veel meer moeten gaan betalen. Deze Bezuinigen In de gemeentebegroting is sprake van een „primitieve" begroting. Dit zijn de globale cijfers, die iedere tak van dienst heeft opgemaakt. Voordat deze begroting werd gemaakt, is er van het door er inderdaad bezuinigd kon wor den, maar bij nader inzien, is deze ppst toch weer teruggebracht op de begro ting, omdat anders de kosten van het onderhoud van bepaalde objecten over twee jaar weer teveel zouden oplopen. Over de achtergrond van bepaalde ver hogingen e.d. is nog weinig bekend. Dit staat allemaal in de beleidsnota's maar die zijn nog niet uitgegeven. Pas tegen het eind van dit jaar worden die verwacht. Op 13, 15, 16, 20, 22 en 23 januari zal de begroting door de ge meenteraad worden behandeld. Barok Ensemble concerteert in Oude Kerk* Het Rotterdams Barok Ensemble zal op zaterdag 23 november in de Oude Kerk aan de Aelbrechtskolk in Rotter- dam-Delfshaven een concert geven on der de vaste dirigent Iskar Aribo. Uitgevoerd worden Fantasia en drie motetten van de Engelsman Martin Peerson (1572-1651). Deze composi ties zijn nog nooit eerder voor koor en orkest uitgevoerd. Aribo bewerkte ze speciaal. Eveneens, van Engelse oor- 4li|i v VLAARDINGEN Zaterdag werd in de Willihrordusschool aan de Ajrop in het centrum een speelgoedbeurs gehouden, 's Morgens was er de mogelijkheid speelgoed in te leveren, 's middags werd het verkocht. De opbrengst bedroeg ruim f400. waarvan f 150, voor het Unicef bestemd is. De bedoeling is tweemaal per jaar een speelgoedbeurs te houden. Bloemschikcursus in Ontmoetingscentrum VLAARDINGEN ln het ontmoe tingscentrum Westwijk aan de Floris de Vijfdelaan 2, start op donderdag 21 november een korte cursus bloem schikken. De cursus zal in hoofdzaak bestaan uit het maken van kerststukjes en staat onder leiding van de heer H. Dickhoff. Aanvang half negen. De kosten van de cursus bedragen f5,-. Opgaven bij het ontmoetings centrum telefoon 348993 of bij me vrouw Den Breems, telefoon 344997. VLAARDINGEN - De vergadering van de commissie algemene zaken is verschoven van maandag 18 november naar woensdag 20 november en wordt gehouden in het stad huis, aanvang 20 uur. stel voor straatnaamgeving in het middenge deelte van Holy-Noord. Het eerste halfuur bestaat er voor het publiek gelegenheid vragen je stellen. Een zeldzame combinatie van fluit en fagot is te horen in Symphonie Con- certe van Jean Baptiste Brével uit de rococo-tijd. Van Bruckner worden ver tolkt de motetten Christus Factus Est en Os Justi a capella. Van de hedendaagse cdmponist Bern- hard van den Sigtenhorst Meyer wor den Landelijke Miniaturen voor hobo gespeeld. Besloten wordt met Laudate Dominum van Albert de Klerk. Oor spronkelijk gecomponeerd voor orgel bewerkte de dirigent dit voor koor en orkest. Solisten zijn: Johan Wemelink, fagot; Gert van der Endt, fluit en Marry Jongsma, hobo. De aanvang van het concert is kwart over acht. Kaarten zijn o.'a. verkrijg baar aan de kerk. Koninginnebrug tijdelijk afgesloten SCHIEDAM Omdat de V.R.O.M.-dienst de Buitensluis in de Voorhaven moet gaan uitbaggeren, zal de Koninginnebrug over de Voorhaven van woensdag 20 november a.s. om 18 uur tot donderdag 21 november 16 uur voor alle verkeer zijn afgesloten, wat óók geldt voor de voetgangers. Ook het scheepvaartverkeer zal ge durende die tijd gestremd zijn. Het baggeren is onderdeel van de normale onderhoucjs-werkzaamheden en zal geschieden door de eigen bagger molen van de V.R.O.M.-dienst. „IK BEN EEN BIJZONDER GEVAL, DOKTER" Niet alledaagse gebeurtenissen uit di dagelijkse praktijk van een Rotterdamsi arts, vol esprit en humor. U las er al iets van in ons blad Met ingang van heden verkrijgbaar bi iedere erkende boekhandelaar. ONLEESBAAR GEHEEL Het ligt in de bedoeling van het college van B. en W. om de begro- baar" te maken. De begroting (drie dikke boekwerken), kan men daar om ook kopen bij de kassier van de gemeente, eerste etage van het Stadskantoor. Voor tien gulden heeft men de beschikking over de aanbiedingsnota, het meest „lees bare" stuk. Voor veertig gulden heeft men de beschikking over alle drie de boekwerken. Toch blijft het de vraag, hoeveel mensen iets snappen van alle cij fers. Op een van de eerste bladzij den staat, dat de gemeentebegro ting sluit met een tekort van 1,2 miljoen gulden. Daarna zou men verwachten hoeveel de gemeente denkt uit te geven en hoeveel men denkt te krijgenMaar niets van dat alles, pas op blz. 96.' staat te lezen wat er uitgegeven wordt en wat de inkomsten 'zijn. Op blz. 13 staat verder te lezen dat het totale gemeentelijk budget 203.715.000 miljoen gulden be draagt. Maar op de beruchte blz. 96 staat te lezen dat de gemeente van plan is om 77,9 miljoen gulden uit te geven. Hierdoor wordt alles wel erg ingewikkeld gemaakt. J. v.d. V. MAASSLUIS Vanaf zaterdag 16 november zal gedurende twee weken Maassluis van nu en Maassluis van vroeger getoond worden in het ge meentelijk museum door middel van plus minus 250 foto 's, enige tekenin gen en gravures. Er zijn een groot aantal foto 's bij die hiervoor nog nooit VLAARDINGEN - Op maandag 25 no vember is de heer A. Langendam 40 jaar als binnenhuis-architect in dienst van de BV Stijlmeubelen Oud Vlaardingen v/h Sprij. Hij zal deze dag worden gehuldigd door de Verder zal burgemeester Heusdens om 12 uur namens het gemeentebestuur zijn geluk wensen komen aanbieden. Om 12.15 uur wordt er een receptie gehouden. VLAARDINGEN - In een extra „Achterban", het partijblad van de PvdA zegt het Dagelijks Bestuur dat de PvdA Vlaardingen vóór een progressief programcollege blijft. Eén van de voor waarden is de mogelijkheid voor een behoorlijke bezetting. Het vertrek van wethouder Lydia van Duijn wordt een schok genoemd. Wie haar zal opvolgen is nog onzeker. Door de ziekte van Henk Krabben is tijdelijk een tweede gat ontstaan. „Gelet op zijn inzet, ervaring en belangstelling, was Krabben een voor de hand liggen de opvolger", aldus het Dagelijks Be- Zaterdag 16 november kwam de frac tie bijeen om zich te beraden terwijl op maandag 18 november een buiten gewone ledenvergadering werd gehou- de grootste kollektie, "de meeste stijlen,speciale prijzen, waar vind je die? ^IAN VAN DER HULST BEHANG schiedam broersvest 85 tel. 010-269702 donderdagavond koopavond maandag n rotterdam-mathenesserdijk 261a tel. 010-370947 vrijdagavond koopavond 13.00 uur geopend afgedrukt waren. De totale hoeveel heid bestaat uit zo 'n 800 a 900 foto 's. Er is voor deze expositie een keus gemaakt uit de foto 's die het binnen- dijkse gebied (Noorddijk- Zuiddijk- Hoogstraat) vormen. Het ligt in de bedoeling het buitendijkse gebied (Haven, sleepdienst en overig gedeelte) op een in het voorjaar geplande ten toonstelling te exposeren. De foto's van de huidige tentoonstel ling zijn afgedrukt in de afmetingen van 24 x 30 cm. Op de zolderverdie ping van het museum krijgt de visserij in al haar facetten de nodige aandacht. Het leven op de loggers, de hardwer kende kuipers en de boetsters zijn gedrapeerd rond de scheepsmodellen, die daar, buiten de wilde wateren, rustig op de bovenverdieping staan. De tentoonstelling is niet alleen interessant voor de echte „Sluizers" maar ook voor de nieuwe „aanwas", want de situaties die op de foto 's te zien zijn, behoren toe aan de jaren W00-1930 en aan de situatie zoals die nu, in 1974, is. Er is wel één en ander veranderd. Maar zoals het er op dit moment uitziet zal er, als een groot deel van de binnenstad zou moeten verdwijnen, nog veel meer veranderen. Misschien zien we dan over een aantal jaren weer op een expositie in het gemeentemuseum hoe het toen (1974) was. Zo gaat het oude Maassluis meer en meer leven, maar op papier is dat wel een erg dor leven. VLAARDINGEN - In de aanbie- dingsnota van de gemeente begroting 1975 wordt aan de I Hoogstraat I 85/87/95/99/101 Rotterdam 1 Telefoon 010 - 13 70 12 Broekpolder een tijdelijke be stemming, niet zijnde een woon bestemming, gegeven. Stond in het ontwerp-streekplan Rijn mond nog, dat het noordelijk deel van de Broekpolder bestemd was voor woningbouw vóór 1986 en het zuidelijk deel daarna, bij de vaststelling van het streekplan is aan de gehele Broekpolder de bestemming gegeven van bebou wing na 1986. Ook de Vlaardingse gemeente raad wil zich in de komende periode tot 1986 nog beraden over de mogelijke bestemming van de Broekpolder. Tegen deze achtergrond is het college van mening, dat bij het vervaardigen van het structuurplan voor Vlaardin gen ervan zal moeten worden uitge gaan, dat aan de Broekpolder een tijdelijke bestemming moet worden gegeven. Het college is van plan eep inspraakprocedure te starten over de overblijvende mogelijkheden. Het college wil verder in het komende, begrotingsjaar de basis leggen voor een omvangrijk stadsvernieuwingsprogram ma. Dat houdt in dat het gemeente bestuur de mogelijkheid heeft eige naren te dwingen de woningen in bewoonbare staat te brengen c.q. te houden. Daarbij wordt tevens gedacht aan het parallel laten Verlopen van rehabilitatie-projecten. In het kader van deze projecten zal ook de woon-omgeving verbeterd die nen te worden. Hierbij denkt het college aan het opnieuw inrichten van het openbaar gebied, herstratings- programma, maatregelen inzake het verkeer en parkeren, groenvoorziening en speelgélegenheid Een vrij groot deel van het woning bestand is eigendom van diverse woningbouwverenigingen Het overleg Holy-Noord Het bestemmingsplan Holy-Noord biedt pp korte en middellange termijn de mogelijkheid de woningbouw te continueren. Voor het centrum van Holy moet nog een plan ontwikkeld worden. De raad zullen hierover nog nadere voorstellen bereiken. Syn chroon met de bouw van woningen in Holy-Noord zal de voorbereiding met betrekking tot het 'centrumgebied in deze stadswijk moeten lopen. Het een trum moet een eigen functie in de totale wijk Holy gaan vervullen. Een inspraakprocedure hierover is reeds op gang. De wijze waarop meer lijn in de inspraak kan worden gegeven, waarbij ook gedacht wordt aan de inschakeling van de bevolking, een projectontwik kelaar en externe adviseurs, is nog in studie. Binnenkort zal deze problema tiek in een afzonderlijke nota aan de raad worden voorgelegd.

De Havenloods | 1974 | | pagina 1