Denhen over de toehomst Verkoop van wenskaarten grote steun voor Unicef SENSATIE BIJ SUNLITE 24K aan prijzen humanitas puzzelaktie NIET VOOR DE HALVE WINKELPRIJS- MAAR VOOR NOG MINDER 35.— 50.— 65.— (sunutc)scHIEWEG 99a KKtsai 100. uniksja??? ..wij heten u-n-i-s-k-a/parket. prijssurprises bij ter meulen ter meulen prijssurprises bij ter meulen PERZISCHE TAPIJTEN DERAG DE HAVENLOODS, DONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 48-551 D e feestdagen zoals Kerst en Nieuwjaar staan weer voor de de ir en de voor een goed doel - kan de vraag gesteld worden waarom ook Unicef, vele wensen die de mensen elkaar rond die tijd toezenden via kaarten en brieven, is voor UNICEF ook dit jaar weer aanleiding wenskaarten via de talrijke vrijwilligers en vrijwilligsters te verkopen. In een tijd waarin men eigenlijk wordt overspoeld met wenskaarten - al of niet het wereldomvattende Kinderfonds, waarvan de befaamde komiek Danny Kaye voorzitter is, met wenskaarten op de markt moet komen. En hoeveel van de opbrengst van deze kaarten nu eigenlijk direct aan kinderen in de derde wereld ten goede komt. Vijfentwintig jaar geleden zat het Kin- eerste wenskaart werd gemaakt naar Deze kaart werd op kleine schaal derfonds ook al in de geldzorgen. Het een tekening van een Joegoslavisch gedistribueerd en was meteen een kon niet voldoende geld bij elkaar meisje, die hem gemaakt had uit dank- doorslaand succes. Dit bracht de Uni- krijgen om al die projecten uit te baarheid voor de hulp die Unicef cef-mensen op een idee, dat sindsdien voeren, die het had goedgekeurd en die direct na de Tweede Wereldoorlog aan het graag zou helpen uitvoeren. De de kinderen van haar land had gegeven. al miljoenen guldens in de algemene Unicef heeft doen vloeien. HUMANITAS gezinsverzorging HUMANITAS bejaardenhulp W HUMANITAS kinderbescherming rm DOE MEE EN WIN VIJFHONDERD GULDEN! HEEFT U DE PUZZEL OPGELOST strekening 217523 te kunt de oplossing oo de ADRESZIJDE moet U dan, zegels bijplakken. (Plak zegels bij, want boven i 070. Rotterdam-3. in HUMANITAS te f 5.00 EXTRA aan Nederlai ^HUMANITAS" THeemr door jantje Een jonge wasbeer uit Maasbree vervaardigt spots voor de teevee; „Ik ben vertelt hij bij een meertje, het biologisch voorwasbeertje". Een virus toonde te Voormshoop de werking van een mirkoskoop: „Eerst kom je op een glasplaat, bloot, dan word je 1000 maal vergroot". herder is in ons blad een verzameling van dergelijke kolderrijmen verschenen. Deze zijn later uitgegeven. „Dierenlantijnen 1" is verkrijgbaar bij uitgeverij L. J. Boucher te Den Haag. Prijs Unicef is namelijk helemaal afhanke lijk van vrijwillige bijdragen van rege ringen en particilieren. De Unicef is namelijk helemaal afhankelijk van de vrijwillige bijdragen van regeringen en particulieren. De jaarlijkse wereldwens- kaartenactie heeft nu zo'n omvang gekregen, dat die niet meer weg te denken is als aktie. Naam Dat is de geldkant van de zaak, heel belangrijk. Maar er is nog een andere kant. Doordat de mensen de Unicef- kaarten kopen en versturen komt de naam Unicef over de gehele wereld. Ontvangers die niets of weinig van het Unicef-werk weten, worden erdoor aangespoord meer inlichtingen te vra gen. Elke verzender en ontvanger is minstens één keer per jaar met zijn gedachten bezig met de Unicef-gedach- te. De verkoopactie van Unicef-Wenskaar- ten is hard en hard nodig. Behalve de opbrengst en de propaganda die er het gevolg van zijn, is er voor Unicef nóg een groot voordeel aan verbonden: dóór deze aktie kunnen Nationale Uni- cef-Comités - óók het Nederlandse hun werk voor het Kinderfonds beter doen Belangeloos Door deze actie worden particulieren bij het Unicef-werk persoonlijk betrok ken, krijgen ze gelegenheid bij te dra gen aan een grote internationale actie voor kinderhulp. Kunstenaars staan hun werk belangeloos af voor repro- duktie, mensen kopen kaarten en ver zenden die aan hun vrienden en rela ties, kinderen en volwassenen helpen bij de kaartenverkoop (dat is een heel karwei) en zo doet ieder op zijn manier iets aan deze wereldactie. Men moet goed begrijpen dat de ver koopactie van Wenskaarten en Agen da's in de grond natuurlijk een com merciële zaak is. Iemand die geld neertelt voor Wenskaarten koopt daar mee een mooi en bruikbaar artikel iets waar hij wat aan hééft. Het niet helemaal een pure gift aan Unicef, al wordt het Kinderfonds er ook finan cieel mee gesteund. Dus is het logisch dat er onkosten aan verbonden zijn: drukken, in doosjes sorteren, verzen den. Het deel dat rechtstreeks ten goede komt aan hulpprojekten voor kinderen in ontwikkelingslanden ligt tegen de vijftig procent van de ver koopprijs. Projecten Dit geld gaat naar de algemene kas van Unicef, waaruit de meeste langlopende projekten worden gefinancierd. Dat is erg belangrijk, want het is niet zó moeilijk geld voor Unicef te krijgen voor een bepaald land. waar door een acute ramp kinderen in nood verkeren, maar het is wél heel moeilijk geld voor Unicef te krijgen als het gaat om het voorkómen van zo'n ramp en om projekten die in de toekomst moeten doorgaan en waarvan het resultaat niet direct zichtbaar is. Di t percentage van 50 is - in vergelij king met zuiver commerciële kaarten verkoop - tamelijk hoog en het kan zo hoog zijn, omdat geen enkele verkoper weer voor zichzelf een percentage van de prijs vraagt. De verkoop geschiedt namelijk zonder provisie geheel door vrijwilligers. Iemand die meehelpt ver kopen, wordt er materieel niet beter van; wél innerlijk, doordat hij zijn steentje bijdraagt aan het mogelijk maken van het grote Unicef-werk voor de lijdende jeugd in de derde wereld. «few#»*»-' Tot voor kort wekten zulke woorden als „denken over de toekomst"associaties aan een verloofd stelletje, een paartje dat zich de toekomst indacht, met het hutje op de hei, het ene bord en één vork en één lepel, om zich dan langzaam uit te breiden tót het eigen huis, de vakanties buitenslands en alles wat samenhangt met onze welvaartsmaatschappij. Zonder in huichelarij te vervallen kan je er nog geen woord kwaad van zeggen, want heeft niet elk mens zijn toekomstdromen, vooral als hij jong is en zijn die toekomstdromen werkelijk helemaal doortrokken van de voorstelling van een opofferingsgezind leven Dat neemt niet weg dat onze gedachten tegenwoordig al gauw een andere richting uitgaan wanneer wij horen dat het gaat over „denken over de toekomst". In die gedachten spelen de oliecrisis, de verwarring in de wereld van het geld, de rapporten van de club van Rome en wat dies meer zij een voorname rol. De toekomst? Dan denken we aan de wereld, aan de voorspellingen ten aanzien van een steeds verder gaande ontwikkeling van wetenschap en techniek aan een steeds groter comfort. Of moet ik zeggen: gaande ontwikkeling van wetenschap en techniek, aan een steeds groter comfort. Of moet ik zeggen: hoe meer onheilsprofeten. In een interview met Aldert Schipper (Trouw) verklaarde de zeventig-jarige Groninger professor Bart Landheer: Ik kan niet zeggen dat ik de komende vijftig jaar met grote opgewektheid tegemoet zie. We kunnen aan het eind komen van onze hulpbronnen en dan blijft er natuurlijk nog de kans op het uitbreiden van een lokaal konflikt tot een grotere oorlog. Die kans wordt groter naarmate de landen zich zwaarder bewapenen Het zal niet veel moeite kosten om dit soort uitspraken van geleerde en wijze mensen te vermenigvuldigen. De stemming van „het kan niet op" is duidelijk omgeslagen in een zekere zorgelijkheid waarbij hier en daar al hardop gesproken wordt over de grote vraag „hoe wij kunnen overleven Denken over de toekomst is er niet eenvoudiger op geworden. Intussen is het minstens zo opvallend dat de kerk in haar boodschappen, de predikanten in hun preken, de geestelijken in hun beschouwingen datzelfde woord toekomst steeds meer in de mond nemen. Er zit iets in om dat spreken te dateren vanaf de verschijning van een boek van de bekende Duitse theoloog Jürgen Moltmann. Hij noemde die publikatie: Theologie van de hoop. Sedertdien is het gesprek over die hoop en de toekomst vrijwel niet meer tot rust gekomen. Het denken over de toekomst is zelfs in veel gevallen tot een soort norm geworden voor de vraag of iets belangrijk is of. niet. Heeft het met de toekomst te maken dan moet het geval, besproken worden, heeft het dat niet dan moeten we er ons niet langer mee bezighouden. Geen beste tijd voor mensen die de geschiedenis bestuderen. Zondag aanstaande begint de kerk een nieuw jaar. De eerste vier zondagen van het jaar (de vier zondagen voor kerstfeest) heten advent, een woord dat zoveel als toekomst betekent. Alleen, het komt van advenit, Hij komt, en die Hij is in het christelijk geloof Jezus Messias. De kerk verwacht dus geen neutrale, gunstige of ongunstige toekomst, maar de kerk verwacht iemand, nl. Jezus. De voorstelling die men daar vroeger bij had hing samen met het wereldbeeld, men zag hem in de toekomst uit de lucht komen, „op de wolken des hemels"en die wederkomst werd dan vaak op verschillende wijze begeleid geacht door allerlei katastrofale verschijnselen. Niet zelden werd die verwachte wederkomst een punt van diskussie en vaak van een scherp uiteengaan van de verwachtingen. Er waren en er zijn nog altijd mensen, die de tijd beweren te kunnen noemen. Iedereen is van dergelijke voorspellingen op de hoogte. In het algemeen zal men goed doen zich hier wat bescheidener op te stellen en zich herinneren het woord van Jezus, waarin dat weten omtrent het tijdstip ontzegd wordt. Maar er zijn meer dingen die wij wat dat betreft niet weten. Ook het hoe van zijn wederkomen is ons onbekend omdat ook dat ons overgeleverd is in beelden die de mensen van toen aanspraken en door moderne mensen moeilijk verstaan kunnen worden. Maar één ding blijft overeind staan: advent, Hij komt. Hij is in aantocht. Dat is de kracht van het geloof. Wij werken en leven niet in het wilde weg, zonder uitzicht. Er komt iemand op ons toe, iemand met heil, met heling van ons leven, met het omgekeerde van de somberheid die vandaag over ons leven trekt En dat geeft ons moed voor de toekomst. Ook voor die toekomst waar de kranten van vol staan. Wij mogen er kracht uit putten om de negatieve machten te weerstaan, om niet toe te geven aan stemmen die zeggen dat er toch niets verandert. Het kan blijkbaar wel. Daarvoor kwam Hij onder ons, met die totale inzet van zijn leven tot de dood en met die belofte dat RESTANTEN JALOEZIEEN IN DIVERSE MATEN EN KLEUREN t/m 1 mtr. breed ongeacht de hooc t/m 1.50 mtr. breed ongeachule^hoogti t/m 2 mtr. breed ongeacht de hoogte |onge BREDER DAN 3 MTR. dagelijks geopend van 9-5 uur 's woensdag gesloten a.s. vrijdagavond koopavond, y- t/m 3 mtr. breed ngeacht de hoogte t/m 2,50 mtr. br ongeacht de hoogte Hij ons, ook al komt Hij ons verborgen voor, niet alleen zal laten. Visserman. Amnesty International Aandacht voor nooddecreten op Zuid-Korea Bij het verzoek van president Ford v; de Verenigde Staten aan Zuid-Korea wü Amnesty International de aandacht vestigen op de mensenrechtelijke situa tie in Zuid-Korea. De afgelopen maanden vonden talrijk arrestaties onder zogenaamde noodde creten plaats. Schending van de rech ten van de mens geschiedt voortdurend door aanhoudende detentie van enkele honderden personen, die zich kritisch over het regiem uitlieten. Op 23 oktober schreef Martin Ennals, secretaris-generaal van Amnesty Inter national, een brief aan president Ford. Hij herinnert de president traan dat honderden mensen in gevangenissen verblijven vanwege de, inmiddels inge trokken, noodmaatregelen, en dat dit een uiting is van de voortdurende schending van de elementaire menselij ke vrijheden van meningsuiting, verga dering en geweten, die wel erkend worden door de Koreaanse constitutie. Amnesty International stuurde tevens een telegram aan president Park van Zuid-Korea met het verzoek de gevan genschap van 203 personen te be ëindigen en 8 doodvonnissen niet te doen uitvoeren. Uit een missieverslag voor Amnesty International van de Amerikaan Bulter blijkt dat in Zuid- Korea door middel van nooddecreten iedere vorm van democratische rechten en vrijheden onrustbarend onderdrukt worden. Kindertrainingspakken van West duits fabrikaat: uitstekende kwa liteit Helanpa met een katoenen binnenzijde. Het jack heeft een deelbare optilon rits, gebreide col en manchetten, de pantalon steekzakken en optilon ritsen. In de kombinatie appelgroen/ korenblauw. Nu geen 40-50 gulden, maar maat 116 NYLteSt Helanca Nog even en het is weer kerstmis. Maak het dit jaar nog gezelliger. Dit rode kerst tafellaken met wit borduursel geeft de maaltijden een extra feestelijk tintje. Ook de vier vingerdoekjes hebben dit witte borduursel. Het tafellaken meet 120x160 cm. Nu met ruim 6 gulden voordeel. Vanr£jMM>0 voor De wens van vele moeders deze Leifheit shampoomaster met grote flacon shampoo. Een handige hulp voor het snel en grondig reinigen van vloerbedekking. Deze shampoo master, die bij ons toch al zo voor delig was, verlagen we alleen vrij dag en zaterdag nog eens extra in prijs. Van voor Een flatgebouw is een betonnen woonfabriek Met veertien woonlagen Op elke woonlaag afgehokt Betonnen schotten schot na schot Tot zesendertig hokken Veertien maal zesendertig is vijf- honderdvier Vijfhonderdvier hokken van beton Met gipsen schotten ingedeeld Tot modern wooncomfort Centraal verwarmd, geïsoleerd. Vijfhonderdvier gezinnen Van gemiddeld vier personen Vijfhonderd maal vier Tweeduizendenzestien mensen wo- In één betonnen woonfabriek Tweeduizendenzestien mensen aanééngerijd en opgestapeld. Niemand die nog iemand kent Of weet wie boven of beneden Vijfhonderdenvier huisnummers Een tot vijfhonderdvier Op nummer twintig is feestrumoer een dochter trouwt Op nummer veertig wordt gerouwd Op nummer driehonderdvijftien ligt iemand ziek met hoge koorts Ergens daarboven wordt gierend in beton geboord Op no. vierhonderdtwaalf wordt gevochten een bons, een gil, dan wordt het stil Op nummer vierhonderdtachtig sterft een mens in eenzaamheid 't gaat ongemerkt. Na weken wordt het lijk gevonden, 't is al ontbonden. Op no. vijfhonderdenvier zit stil een oude vrouw te staren naar de telefoon die niet meer bellen wou. Liften braken stomgeworden men- Liften slikken stomgeworden men- Moderne tijd Een woonfabriek Een stuk gecompresseerde een zaamheid. Leen de Zwart. ff et \ndere Moorden De oplossing van de puzzel Met andere Woorden in De Havenloods van vorige week was: 55x de letter N. De prijs winnaars, die automatisch tien gulden thuisgestuurd krijgen, zijn: mevrouw E. Jeltsema-Schaap, Hemingwayplaats 236 te RotterdamF. C. de Mul, Cron- jéstraat 14c, Rotterdam; mevrouw J. Holl-van de Velden, Heemskerkstraat 2 te Bleiswijk. Zoals de lezers van De Havenloods wellicht gemerkt zullen hebben, is er afgelopen dinsdag geen puzzel versche nen. Dit hield verband met het feit dat vandaag de grote Humanitas puzzel is afgedrukt. In de krant van volgende week dinsdag kan men de nieuwe puzzel Met andere Woorden weer ver wachten. Actiegroep Morele Herbewapening bezoekt Rotterdam Tot 5 december brengt een Europese actiegroep van Morele Herbewapening een bezoek aan Nederland. De groep bestaat uit 25 mensen, voornamelijk jongeren, uit 9 landen, waaronder In dia en Zuid-Afrika. Een van de doel stellingen van de groep is het verant woordelijkheidsbesef in en tussen de Europese landen en dat van Europa ten aanzien van de Derde Wereld te vergroten. Tijdens een recent bezoek 'aan Berlijn kreeg de groep steun van West-Ber- lijns burgemeester Klaus Schiitz. In Berlijn, Aarhus en Kopenhagen legde de groep contacten met studenten, werkende jongeren en parlements leden. In Nederland staat ondermeer een openbare bijeenkomst op het program ma in Rotterdam (30 nov., 15 uur, Groothandelsgejxmw) onder het mot to: „Een nieuwe maatschappij, een nieuwe mentaliteit, een nieuw milieu... beginnen met nieuwe mensen". Grot» collscti» tegen zl k waliteitsklassenWij lavaren uitsluitend Parzi tapijten van betrouwbare kwaliteit met garantie. S.A. Derakhshan ROTTERDAM: Boezemweg 136-138, tal. 14.06.19, t.o. Veemarkt lijn 1, 3. 8, 9 en bus 36 an 37. HILLEGERSBERG: Freericksplaats 9, tal. 18.77.00 lijn 4, bus 35. Vanuit omliggende gamaantan bereik baar mat lijn 2 an 4. SCHIEDAM: Rubensplein 12, tal. 26.19.76, bus 52 54 an 59. Vanuit Westland bereikbaar mat lijn 53. 's-Maandags tot 13 uur gesloten - koopavonden geopand.

De Havenloods | 1974 | | pagina 7