Wie wonnen prijzen in kleurwedstrijd? 128.80 Waarnaar zoekt de mens? euniskó??? termeulen Homogene klanksfeer" tijdens promenadecocert „Wij vrouwen gaan demonstreren voor abortus prettige feestdagen termeulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 5 DECEMBER 1974 49- 550 Duizenden kinderen zonden tekening in Als jullie de afgelopen dagen eens een kijkje op ons redaktiekantoor hadden kunnen nemen, zou je vast erg verbaasd zijn geweest. Overal, op alle bureaus, tafels, zelfs op de stoelen en op de vloer lagen grote, dikke stapels, kleurplaten of enveloppen, pakketjes en kokertjes met prachtige gekleurde tekeningen. Het is geweldig wat jullie bij elkaar gekleurd hebben. Alleen voor die arme jury was het een heel moeilijke opgave. Want ga maar na: hoe moet je nou in een stapel van meer dan 2000 prachtige kleurplaten precies de aller, allermooiste vinden? Natuurlijk hebben de juryleden ook op een aantal speciale dingen gelet. Ze keken niet alleen of er mooi gekleurd was, maar ook of het origineel gedaan was. Bij de kleurplaten van de allerkleinsten was hier en daar duidelijk de helpende hand van vader of moeder te ontdekken en ja, hoe mooi die kleurplaten dan soms ook waren: ze vielen natuurlijk niet in de prijzen. Sommige kinderen hadden er iets heel bijzonders van gemaakt. Ze plakten bijvoorbeeld lapjes op de plaat, of ze verfden de tekeningen. Ook waren er kinderen die ons een briefje stuurden en daarbij een mooie tekening of een gedicht, zoals het volgende komt het toch wel tot zijn Gedicht ,,Ik heb dit plakwerk voor u gemaakt Eerst ben 'k wel wat in de war geraakt ...wij heten u-n-i-s-k-a/parket. En het lijkt zelfs nog wel Ik hoop dat het voor u ook zo zal Maar u moet het van niet te dichtbij bekijken Daarom zal ik u dit zeggen: U moet het, als u het bekijkt, niet te dichtbij leggen Voor de maker van dit fraaie gedicht hebben we een verrassing, maar nog eventjes geduld. Jullie begrijpt wel dat het vreselijk moeilijk was en het liefst zou de jury dan ook alle kinderen een prijs geven, want het gaat er maar om of je je best gedaan hebt en dat heeft iedereen natuurlijk, dat kan je zo zien. Jammer genoeg zijn er niet zoveel prijzen be schikbaar, dat snap je wel hè? Het gaat trouwens ook in de eerste plaats niet om de prijzen, maar omdat het leuk is aan een wedstrijd mee te doen en iets moois te maken. Zo, nu hebben jullie lang genoeg in spanning gezeten. Hieronder kun je lezen wie er gewonnen heeft. Weet je het nog? De hoofdprijs in elke groep is f30,-, de tweede prijs f20,-, de derde prijs f 15,-, en de vierde prijs f 10,-. Kinderen die zó mooi gekleurd hebben dat ze bijna in de prijzen vielen krijgen van ons een eervolle vermelding: daar om zetten we hun naam hierbij in de krant. Groep A In groep A (voor kinderen tot en met 5 jaar) werd de hoofdprijs gewonnen door: Marco Hennekam, Lodijk 34 te Rotterdam-16 (5 jaar). De tweede prijs is voor Peter Eldering, J.A. Beijerink- straat 65 te Nieuwerkerk aan den IJssel (5 jaar). De derde prijs is voor Sim one Scholt, Polderweg 148 te Schiedam (5 jaar) en de vierde prijs is voor Annemieke Groenendijk, Abts- weg 88 te Rotterdam (3 jaar). Een eervolle vermelding krijgen: Petra Westveer, Hazelaarstraat 12 te Oud- Beijerland (4 jaar), Geert Vogelaar, Westersingel 8 te Berkel (5 jaar), G. Vonk, Hoeksekade 26 te Bergschen- hoek (2 jaar) en Petra Verheij, Lust hofstraat 19, te Vlaardingen (3 1/2 Groep B In groep B (voor kinderen van 6 en 7 jaar) werd de hoofdprijs gewonnen door: Carlinde v.d. -Moezel, H. Bos mansplaats 126 te Schiedam (7 jaar), De tweede prijs is voor Marcel Gerla, Rozenboomlaan 37 te Voorburg (7 jaar), de derde prijs is voor Rob Bamberg, Parklaan 36 te Rotterdam (7 jaar) en de vierde prijs is voor Carla van de Merwe, Van Riebeekstraat 28 te Bolnes (7 jaar). Een eervolle vermel ding krijgen: Albert Hulshof, Hilde- gaarde 28 te Maasland (6 jaar), Ada de Vos, C. Huijgensstraat 6 te Capelle a.d. IJssel (7 jaar), Jan van 't Hof, Ravel- straat 38 te Ridderkerk (6 jaar) en Marjan Mudde, Oosterlekdijk 29 te Krimpen a.d. Lek (7 jaar). Groep C In groep C (voor kinderen van 8, 9 en 41* 10 jaar) werd de hoofdprijs gewonnen door: Monique Smeele, Zuidvliet 107 te Maassluis (10 jaar), de tweede prijs is voor Sylvia Kremer, Alkenlaan 67 te Capelle a.d. IJssel (9 jaar), de derde prijs is voor Bertjan Owens, Dijkje 147 te Bolnes (8 jaar), en de vierde prijs is voor Ton van Dorp, Jan Steenlaan 8 te Stolwijk (10 jaar). Een eervolle vermel ding krijgen: Richard Euser, Croos- wijksestraat 61 te Rotterdam (10 jaar), Linda 4e Vries, Heer Vrankestraat 50 te Rotterdam (9 jaar), Marieke Cree- mer, Jaagpad 42 te Barendrecht (8 jaar) en Bertine Lok, Wandeloordstraat 65 te Rotterdam (jaar). Liduinaplein 12 te Schiedam (12 jaar), de derde prijs is voor Theo Collignon, Am. v. Solmstraat 21 te Schiedam (11 jaar) en de vierde prijs is voor Hugo Bes, Burg. Gründemanstraat 22 te Ber kel (11 jaar). Een eervolle vermelding krijgen: Astrid van Heezik, Burg. Bou- Groep D In groep D (voor kinderen van 11 en 12 jaar) werd de hoofdprijs gewonnen door: Tonny Langelaan, Mendelssohn- plaats 27 te Vlaardingen (11 jaar), de tweede prijs is voor Pauline de Bie, St. Dit is uniek Nog nooit heeft u kans gehad de Draka- cel polyether matras "Flamingo" (s.g.40) zó voordelig aan te schaffen. Deze -door de t.v. reklame bekende- matras is door de Nederlandse Vereniging Van Huisvrouwen goedgekeurd. Hij is licht van gewicht, aan twee zijden beslaapbaar, en afgedekt met diolen. Damast in blauw en goud. Nu met minimaal 50 gulden korting I 80x 190 cm nu van 179.-- voor 90x190 cm 210.- nu f.148,80 130x190 cm 310.- nu f.218,80 90x200 cm 230.- nu f.168,80 140x190 cm 340 - nu f.238,80 120x190 cm 285.- nu f.198,80 140x200 cm 370,- nu f.258,80 instrument, dat door zijn minia tuur-proporties vooral in de hoge ligging aan klank-expressie en -vo lume inboet, een boeiende klank voordracht te verwezenlijken. Dat hem dit niettemin is gelukt, stem pelt hem tot een uitnemende bla zer, die naast een goede embouchure over een formidabele techniek beschikt. Gesteund door een stijlvol spelend strijkorkest werd het piccoloconcert van Vival di door de jonge en talentvoile Steinmann voortreffelijk op de zaai overgebracht. Een vol klankafwisseling gespeelde Willem Teil-ouverture, waarin de cellogroep uitmuntte door een zui vere klankweergave van de inlei ding en de meesterlijke instrumen tatie, vooral van de blazersgroep, in briljante klankflitsen over het orkest ontvonkte, scheidde ons van de vertolking van het trombone concert van Rimski-Korsakow, dat door Bas Dekker zo glansvol en prachtig van toonvorming werd ge speeld. En met welk een formida bele techniek weet hij zijn instru ment te hanteren, zodat men niet weet wat meer te waarderen valt: zijn embouchure en aanzet, waar mede een goede toonvorming valt of staat, of de schuif techniek, waarmede hij de moeilijkste passa ges moeiteloos overbrengt. Het harmonie-orkest van het Phil- harmonisch onderhield de binding met de solist gaaf en decent van klank. Over de gehete Unie was het ap plaus overweldigend. IDO EYL ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★-! Om een heterogeen programma met werken van Vivaldi, Rossini, Rimski-Korsakow, Strawinsky en Gounod op één rij te zetten en in de uitvoering daarvan toch een homogene klanksfeer te bewerk stelligen, daartoe moet een gast dingen t wel van goede huize zijn. Welnu, door zijn veelzijdige erva ring als musicus en dirigent heeft Anton Kersjes met zijn directie het Promenadeconcert van het Philharmonisch bewezen daar toe volledig in staat te zijn. Zijn tacteren is geheel in overeenstem ming met de verscheidenheid der expressieve middelen en stijlvor men: duidelijk, ontspannen en toch beheerst. Dit maakt zijn ma nier van werken veelzijdig en voor al muzikantesk. Zo zat ik kwa klank en sfeer onder het spelen van het Faust-ballet van Gounod weer in de Parijse Grand Opéra uit de twintiger jaren, zó suggestief was de vorm- en klank- weergave van deze toch wel wat gedateerde muziek. Tijdens de ver tolking van de symfonische suite de Vuurvogel van Strawinsky be hoefde je de programmatoelichting niet gelezen te hebben om het sprookje van prins Iwan in sfeer, klank en expressie te ondergaan. Wat heeft ons orkest toch prachtig gereageerd op de intenties van de dirigent. Vóór de pauze stonden het pic coloconcert in C van Vivaldi, de ouverture Wilhelm Tell van Rossini en het tromboneconcert in Bes van Rimski-Korsakow op één rij. In allerlei bladen zult u dezer dagen het volgende stukje kunnen lezen: Zoeken doen we allemaal. Ken je dat gevoel ook? Je vraagt je ineens af: wat ben ik eigenlijk aan het doen? Waar loopt het allemaal op uit, dat leven van mij? Ik ben onderweg, maar waarheen? Ik ben op zoek, maar waarnaar? Daar sta je dan. Dat zijn erg goeie momenten. Je wilt niet klakkeloos doorgaan. Je wilt weten waar je aan toe bent. Het gekke is dat je dan helemaal alleen staat. Ja, zoeken doen we allemaal. Maar toch moet je zelf kiezen. Niemand anders kan dat voor je doen. Je maakt uiteindelijk zelf de dienst uit. Je bent mens. Je zoekt je weg. Thuis, Op school. In de maatschappij. Of waar dan ook. Er zijn zoveel wegen. Veel omwegen. Veel overwegen en overwegingen. De vraag is: waar leiden ze naar toe? Het stuk eindigt, zoals u ziet, met een vraag. Een vraag, waar we vaak niet uitkomen, en die we dus makkelijk zo maar wegdringen. Maar we zouden er ook samen eens over kunnen praten. En daarvoor geeft zo'n stukje mogelijk een aanleiding. Waar die stukken vandaan komen? Daarover zal ds. B. ter Haar, Jeugdhavenpredikant, u volgende week inlichten. In een folder las ik enige denkbare reacties op deze publicatie: Verwonderde gezichten: Ben je gek! Ik zoek niet.... Onverschillige gezichten: Je mening telt toch niet mee.... Waar zul je je druk over maken! Berustende gezichten: God maakt de dienst uitdus.... Hoopvolle gezichten: Zou ik dan eindelijk mijn verhaal eens kwijt kunnen? Bange gezichten: Dood gaan wij allemaal.... Ik ben altijd bang, dat ik verkeerd kies. Kan de Bijbel ons misschien bij ons zoeken helpen? Daarin ontmoeten wij overal dymens, die op zoek is. Dat zoeken kan het gevolg zijn van zowel goede als kwade bedoelingen. Men kan iemands ziel zoeken" d.w.z. iemand naar het leven staan, iemands ongeluk zoeken. Ook komen wij er mensen tegen die, zoals dat genoemd wordt, „het aangezicht van de Heer zoeken": die verlangen naar een levende ontmoeting met een God nu. Misschien is de bekendste passage in de bijbel, waarin over het zoeken gesproken wordt, de z.g. 'Bergrede met de oproep van Jezus om eerst het Koninkrijk en Zijn gerechtigheid te zoeken (Matth. 6:33). Aan het zoeken van de mens gaat een bepaalde keuze en levensinstelling vooraf. Wat men zoekt is belangrijker dan dat men zoekt. In de Bijbel is naast de mens, die op zoek is, ook sprake van God, die zoekt. God zoekt de mens. Hij bedoelt met dat zoeken het geluk, het heil van ons mensen. De mens moet worden, zoals hij bedoeld is. Dikwijls wordt om dat zoeken concreet te maken het beeld van de herder gebruikt, die de verdwaalde schapen niet in de steek laat, maar ze opzoekt en naar de stal terugbrengt. We kunnen ook denken aan ons kinderspel van verstoppertje spelen". Dan moest je zoeken. Vanaf het begin had je je kameraadjes al in zoverre gevonden dat je wist dat ze er gewoonweg waren! Op grond daarvan begon het spel om hen allemaal te vinden in hun schuilplaats. En als je ze dan gevonden had, was er altijd een gevoel van opluchting, van ontspannenheid en blijdschap. Velen hebben al meermalen aan den lijve ondervonden, dat ook God zich voor zijn mensen vaak verbergt. Dan legt Hij het op onze weg, Hem te zoeken. En vanzelf ook: Hem te vinden: want „Wie zoekt vindt! (Matt. 7:8). Op grond daarvan begint ons levensspel Hem helemaal te vinden. Als wc dit werkelijk beleven kunnen als een spel met Hem zelf, is er vanzelf al blijdschap te midden van de spanningen, die het „zoeken" natuurlijk óók met zich meebrengt. Heb je Hem ontdekt als een belevenis voor je eigen leven, dan is er in diezelfde mate ook een opluchting, ontspannenheid en blijheid. Je zocht Hem trouwens in een vertrouwen, dat Hij er is. Net zoals bij een zoekspel. Je hoort nu nog wel eens kinderen roepen: „Kom mddaadr! ik schei d'r mee uit! Dan komen de anderen langzamerhand uit hun schuilhoeken te voorschijn.... met een sip gezicht, want het spel is uit en dood gemaakt. Kapot. Iedereen doet verveeld. Zo ook: wanneer je als kind van de Vader de moeite van het zoeken zwaarder beleeft dan de vreugde dat je Hem al zoekende tot op zekere hoogte allang gevonden hebt, dan kan de verleiding soms groot zijn, om er de brui aan te geven. Dan heb je iets doodgemaakt. Dan is er een belangrijk stuk van het levensspel kapot en het gejubel is uit. Tenzij je weer opnieuw begint... Als kind begon je toch eigenlijk ook weer steeds opnieuw. „Gelukkig zij ■t geheel hun hart". Dr. KJ. Kraan. die Hem zoeken n mannlaan 97 te Rotterdam (11 jaar), Henk van Renesse, Julianastraat 53 te Berkel (12 jaar), Helga Baas, Kon. Julianastraat 19, Nieuwerkerk a.d. IJs sel (11 jaar) en Peter de Njjs, Van de Kloot Meijburgstraat 10 te Rotterdam (12 jaar). Naar aanleiding van de laatste ontwikkelingen rond de abortus de brief van de bisschoppen, het beleid van minister Van Agt, de angst van politici om voor abortus een kabinetskrisis te riskeren wordt het hoog tijd dat vrouwen weer eens hun stem laten horen, om hun toch al moeizaam verworven recht op abortus te verdedigen. Om dit te realiseren is het landelijk actiecomité „Wij vrouwen eisen" opge richt. Dit actiecomité organiseert op 14 december a.s. een massale demon stratie in Amsterdam. Het stelt de volgende eisen: „Abortus uit het wet boek van strafrecht"; „Abortus in het ziekenfondspakket" en „vrouw be slist". „Zolang er geen goede voorlichting is ter voorkoming van zwangerschap, zo lang er nog huisartsen zijn die weigeren voorbehoedsmiddelen te verstrekken, zolang er nog mensen zijn die verbie den voorbehoedsmiddelen te gebrui ken en zolang voorbehoedsmiddelen falen, moet abortus mogelijk zijn. A- bortus, uitgevoerd in ziekenhuizen en klinieken, moet een normale medische behandeling worden. Daarom: abortus uit het strafrecht! Niet alleen vrouwen met geld moeten behandeld kunnen worden, maar alle vrouwen. Daarom: abortus in het zie kenfondspakket! Onderbreking van zwangerschap moet voorbehouden blijven aan de vrije be oordeling van de rechtstreeks belang hebbende vrouw. Daarom: vrouw be slist! Deze eisen worden onderschreven door o.a.: NVSH, MVM, COC, Humanis tisch Verbond R'dam, Vrouwenpraat- T elef oonnummer AA onjuist In de zojuist uitgegeven telefoon gids van Rotterdam is een fout geslopen in het nummer van de AA-Rotterdam (Anonieme Alco holisten). Het juiste telefoonnum mer moet zijn: 127370. Doos met 12 kerstballen, geheel zilverkleurig, in 2 modellen, voor een sfeervolle kerstboom. Nu voor slechts groepen R'dam, Socialisties-feministie- se vrouwen R'dam, Dolle Mina R'dam, groep 7152 R'dam, Rooie Vrouwen R'dam, NVV-vrouwenbond, stichting RJSV, RSSV. De demonstratie op 14 december be gint om 14.00 u. op het Museumplein en eindigt om ongeveer 16.00 uur op het Beursplein, waar verschillende spreeksters het woord zullen voeren. Om 11.30 uur wordt verzameld in het C.S. R'dam, vanwaar men met de trein en bussen vertrekt. Inlichtingen bij: Conny v.d. Berg, tel. 010- 166957 en Werkgroep Vrouwen, tel. 010- 360650. Avondrit en cabaret voor bejaarden en gehandicapten De Stichting Gedupeerde Groepen 18 t/m 65 plus en de Stichting Bejaarden 65 plus organiseren op 19 december voor gehandicapten en bejaarden een avondrondrit door het verlichte Rijnmondgebied. Vanaf 15.30 uur worden de deelnemers in groepen van tien opgehaald, alleenwonende inva liden en bejaarden die niet kunnen lopen, worden door vrijwilligers thuis afgehaald en weer thuis gebracht. De rondrit begint om 16.30 uur en gaat door Rotterdam, Schiedam, Vlaar dingen, het Europoort- en Botlek- gebied en vervolgens naar het winkel centrum De Bongerd in Rijswijk, s' Avonds is er in het Skyway motel bij Zestienhoven een maaltijd gevolgd door een gezellige avond met mede werking van het Internationaal Folkloristisch Dansensemble Nitsanim; de nieuwe Pedro-show met mede werking van de organist/accordeonist John de Vries; de Troubadours Gert en Voor verdere informatie over de rond rit en de avond (die ongeveer om 11 uur zal zijn afgelopen) kan men terecht bij bovengenoemde Stichting, tel. 236208. Historisch: Uitspraak van een lieve vrome dame uit gegoede Zuid-Afrikaanse emigran ten-burgerstand op vakantie in ons land: „Ik woon al 20 jaar in Durban Van apartheid als probleem „had ik nog nooit gehoord „Ik hoor er hier voor 't eerst van „Jullie proberen ons een probleem „aan te praten Jullie zijn jaloers op onze welvaart Wij werken hard God is met ons „En alles sal altijd reg kom...! Wat heerlijk dat de Verwoerds, de Vorsters, de Botha's mogen regeren over zulke lieve zulke nai'eve mensen van Nederdietse stam. Godvruchtig! En alles zal toch reg kom... De lieve vrome dame heeft het zelf gezegd.... Straks, wanneer 't te laat is Wanneer niks nie reg gekom is nie De tribunalen worden opgericht als ééns in Neurenberg De rekening op tafel ligt voor deportaties voor met voeten treden van de rechten van de mens... Straks zullen de blanken die 't nog overleven dolend door de ruines van hun Zuid-Afrikaanse steden kunnen uitroepen: „We hebben het niet geweet nie.... Bekende kreet als u 't nog weet. Leen de Zwart ln het Gemeentearchief, Mathenesserlaan 315, wordt tot 5 januari op werkdagen van tien tot vijf uur en op zondag van elf tot vijf uur de tentoonstelling „van minuut^ tot minuut; notarissen en hun archivalia" ge houden. Dit ter gelegenheid dat 250 jaar geleden het Rotterdamse notariskantoor Schadee, thans bekend onder de naam Nau- ta, Lambert en Blussé, is opgericht. Close- up tandpasta. Dankzij de radio- en t.v. reklame weet iedereen al hoe goed die is. Daar hoeven we dus niets meer ovei te zeggen. We willen alleen nog even vermelden dat wij deze tandpasta in rood en groen hebben, en dat wij ze nu extra voordelig aanbieden. Per twee (grote) tubes nu Van f 2,98 In 1975 wordt alles weer duurder. Ook de Bruynzeelkeukens. Koopt u daarom dit jaar nog! Dat scheelt een stuk. Prijs vinden wij natuurlijk ook belangrijk. Maar nog belangrijker vinden wij kwaliteit en service.Waarom? Nou eenvoudig, omdat uw keuken er volgend jaar nog moet zijn en ook het jaar daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en daarna bruynzëel Bruynzeel Verkoopfiliaal Westblaak 61, Rotterdam 010-117440

De Havenloods | 1974 | | pagina 4