Bowling-centrum recreatief object voor de regio Werktijdverkorting bij „De Ploeg" Martelingenonmacht van de macht Omvangrijk rapport door Schiedam Tien banen in Holy Dag van de rechten van de mens „Misdaad" in Maasland EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. dinsdag 10 december 1974 46e jaargang no. 95 KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 VLAARDINGEN Tijdens de vergadering van vorige week woensdag ging de gemeenteraad zonder hoofdelijke stemming accoord met een college-voorstel tot gronduitgifte aan Bowling Rotterdam B. V. Een belangrijk moment voor Hüib Preij en Tom Hoog, die de jonge, actieve directie vormen van het Rotterdamse bowlingcentrum. Im mers na acht maanden plannen maken, praten met gemeentelijke functionarissen en zoeken naar gunstig gelegen bouwgrond, staat nu het licht op groen voor de verdere realisering van hun tweede vestiging. De eerste werd in oktober 1973 door burgemeester Thomassen in de Rotterdamse le Jerichostraat geopend. Niet alleen in de Maasstad bleek grote belangstelling te bestaan voor dit centrum ook vanuit de regio kwamen grote aantallen bezoekers. Deze nieuwe recreatie-vorm sloeg geweldig aan en binnen vier maanden na de opening van de Rotterdamse banen waren er daarom al plannen om de vleugels snel uit te slaan. Het is niet toevallig, dat men juist Vlaardingen gekozen heeft, hoewel ook aan andere vestigingsplaatsen is gedacht. In eerste instantie namelijk was Dordrecht kandidaat, maar viel af nadat enige regelmatig in Rotterdam bowlende Vlaardingse inwoners zich tijdens een gesprek met Huib Preij en Tok Hoog afvroegen waarom men niet in westelijke richting dacht, Vfaar- dingen immers kent nauwelijks ver maakscentra. De inwoners zijn voorna melijk aangewezen op Rotterdam voor hun avondje uit. Deze motivatie bleek doorslaggeven, want na het doorzien van de reserve- ringslijsten bleken er vrij veel aanvra gen uit Vlaardingen en omgeving te komen. Maar dat was niet de enige reden waarom definitief voor deze stad gekozen werd. Huib Preij: „Vlaardin gen is een gemeente, die qua grootte een eigen bowlingcentrum kan dra-* Na enige besprekingen met wethouder Kloots (toen nog belast met de betref fende portefeuille werd definitief ge kozen voor een vestiging aan de Anna van Saksenweg. „Het contact met de gemeente Vlaardingen was erg pret tig", aldus Tom Hoog. „De eerste reactie van wethouder Kloots was zeer positief. Hij heeft ons diverse plaatsen gewezen waar we mogelijk konden bouwen. Daarbij was ook de Broek polder, nabij de rijksweg-afrit Vlaar- dingen-centrum. Dat was voor ons in zoverre aantrekkelijk, dat het vanaf de rijksweg makkelijk te bereiken was. Het is echter niet doorgegaan, omdat voor de Broekpolder het wegenplan nog niet bekend was en het bestem mingsplan gewijzigd moest worden, wilden we er bouwen. Dat zou de bouw eindeloos vertraagd hebben. Trouwens het centrum in Holy is dadelijk even makkelijk te bereiken". Vandaar Holy dus. „We hebben begre pen, dat de uitgaansmogelijkheden in deze wijk weinig voorstellen", stelt Tom Hoog. „We hopen er door 'dit bowlingcentrum wat aan te kunnen doen. Het zal immers de gehele dag geopend zijn en voor iedereen bereik baar. Ook voor de dames, die na het winkelen nog een kopje koffie willen drinken en voor dames, die in de morgenuren voor een leuk gereduceerd tarief willen spelen". Tien Banen Het Vlaardingse centrum krijgt tien banen, die naast elkaar zullen komen te liggen. Bovendien komt er een goed geoutilleerde, open keuken met een op de banen uitzicht biedend restaurant. Tevens krijgt het centrum een zaal voor vergaderingen en recepties. De banen zullen worden uitgerust met de nieuwste Amerikaanse touwloze bowlingmachines. Parkeerruimte is er voor 4.0 auto's. Men hoopte in februari 1975 -maar dat hangt grotendeels van het verkrijgen van de bouwver gunning af - te kunnen starten met de bouw, zodat medio september de ope ning zal kunnen plaatsvinden. „Je zou je kunnen afvragen, of we onszelf met een centrum in Vlaardin gen geen concurrentie aandoen", vYaagt Huib Preij zich af. De vraag naar bowlingbanen is echter nog steeds sterk stijgende. „Overstelpend", meent Vijftien jaar geleden werd bowling vanuit de Verenigde Staten op het Europese vasteland geïntroduceerd. Bowling was ontstaan, nadat de regering van de FS in de jaren dertig alle drank en gokspelen op de zwarte lijst had geplaatst. Het oorspronkelijk vanuit Europa naar dat land overgewaaide kegelen viel onder de boycot, omdat daarbij grote sommen geld vergokt werden.Om deze wet te omzeilen veranderden de AmeriKanen het kegelen op alle essentiële punten, zodat een nieuw spet geïntroduceerd werd. En dat werd wel door de Amerikaan se regering toegestaan. Zo maakte men de baan breder en langer en de bal lichter. Ook heeft een kegelbal slechts één gat en een bowlingbal drie gaten. Het verdere verschil tussen kegelen en bowling is de vorm en de opstelling van de kegels. VVD houdt informele avond in de Serre VLAARDINGEN - De VVD houdt op maandag 16 december een informele avond voor haar leden en belangstel lenden in de Serre. Het kamerlid Pol de Beer zal zijn indrukken van een reis door Zuid-Vietnam en Taiwan geven. Hij zal daarbij dia's vertonen. Doordat de openbare behandeling van de gemeentebegroting medio februari plaatsvindt zullen de VVD-fractieleden hun visie hierop in januari geven. Akwarellisten in „Het Weeshuis" VLAARDINGEN Vrijdag 13 decem ber wordt er in de expositiezaal van „Het Weeshuis" een expositie geopend van werk van Nederlandse akwarellis ten. De tentoonstelling is samerigesteld onder verantwoording van de Neder landse Kunststichting en duurt tot 28 december. „Het Weeshuis" is op werkdagen ge opend van 14-17 uur, zaterdagen van 10 tot 17 uur en op vrijdagavond van 19-21 uur. De zondagen en de beide kerstdagen is de expositiezaal gesloten. Toegang gratis. NKV huldigt jubilarissen SCHIEDAM - De afdeling Schiedam van de NKV houdt op vrijdag 13 december een bijeenkomst in gebouw Arcade, Lange Haven 71, aanvang 20 uur. In deze bijeenkomst zullen de leden die resp. 25, 40, 50 en (>0 jaar lid zijn van de organisatie gehuldigd worden. Na de huldiging wordt er een bingo wedstrijd gehouden. SWM vervoert droogkamer SCHIEDAM - Gisteren vond in Schie dam een omvangrijk transport plaats vanaf de Schiedamse Werktuigen en Machinefabriek in de Zijlstraat naar het Hoofd. De S.W.M. heeft n.l. via de Bond van Friese Coöp. Zuivelfabrieken in Fries land te Leeuwarden een opdracht ont vangen tot levering van een complete melkpoederfabriek voor de verwerking van ca. 300.000 liter melk per dag aan de Coöp. Zuivelindustrie te Gerkes- klooster. Een deel van de verstuivingsdroogin stallatie, waarin melkprodukten wor den gedroogd tot poeder, werd ver- Toneelgroep ONI in Stadsgehoorzaal VLAARDINGEN - Op donderdag 12 december geeft de toneelgroep „O.N.l." een uitvoering in de Stadsge hoorzaal. Opgevoerd zal worden het stuk „Boemerang". De toneelgroep „O.N.l." is ontstaan uit een jeugdvere niging meer dan 20 jaar geleden. Het repertoire van de vereniging be staat uit kluchten en blijspelen, maar ook werden vele karakterstukken ge speeld. Het stuk „Boemerang" tekent de ups en downs van de gefortuneerde familie Ten Strake. Kaarten voor de voorstelling, die f3,- bedragen kunnen worden afgehaald bij J. de Voogd, Van Hogendorplaan 117d, telefoon 706404 en bij me vrouw M. van Wijk, Nassaulaan 18, telefoon 341195. voerd en wel de droogkamer van deze installatie. Hoewel deze installatie niet tot de grootste geleverde installaties behoort, heeft de droogkamer afmetingen van circa 7 meter diameter en 10 meter hoogte. Het gewicht bedraagt ca. 14.000 kg. Door de plaatselijke situatie was het niet mogelijk, de droo'gkamer in delen te vervaardigen en ter plaatse op te bouwen. Derhalve is de droogkamer in zijn geheel in de fabriek van de S.W.M. te Schiedam gereed gemaakt en zal per schip naar Gerkesklooster worden ver voerd eh aldaar met zware kranen in het gebouw worden gebracht. Het transport vanaf de fabriek naar het Hoofd gaf uiteraard enige moeilijk heden als gevolg van nauwe doorgan gen in Schiedam en obstakels zoals lichtmasten, verkeerslichten etc. Het transport vond plaats in nauwe samen werking met de verkeerspolitie van Schiedam. Om 8 uur werd begonnen aan de fabriek met het ophijsen. Per schip wordt het gevaarte via het IJssel- meer naar de plaats van besteriiming vervoerd. Kerstconcert in Maasdijk MAASDIJK - Op woensdag 18 de cember wordt er in de Gereformeerde Kerk een kerstconcert gegeven door de organist Jan van Westenbrugge uit Maassluis. Het concert bevat werken van Bonefaas, Balbastre, Bach, Men delssohn, Franck, Widor en v.d. Berg. Het concert begint om kwarf over acht. Tom Hoog, „en we mogen ook niet uit het oog verliezen, dat mensen, die mogelijk voordien nooit gebowld heb ben, nu wel in eigen omgeving zullen gaan spelen". Naast gezelligheidssport is bowling ook een wedstrijdsport. Aan de diverse centra is daarom veelal oók een vereni ging verbonden. In Rotterdam omvat deze vereniging nu reefs 150 leden, „Uiteraard zullen we ook in Vlaardin gen trachten zo'n vereniging op te richten", aldus Tom Hoog. „Nu is het niet zo, dat we ons bestuurlijk wat met die vereniging zullen bemoeien. We geven de eerste aanzet tot de oprich ting. We brengen de mensen bijelkaar. stimuleren ze als het ware en die kiezen dan een bestuur". Dat Vlaardingen er rpet dit bowling centrum een recreatief object bijkrijgt staat inmiddels wel als een paal boven water. En dat is dan ook voor de regio een belangrijke wetenschap. MAASSLUIS - De Maassluise oliefa- briek „De Ploeg" verkeert in moeilijk heden. Afgelopen vrijdag hoorden een aantal werknemers, dat ze vanaf maan dag voorlopig niet meer op het werk hoefden te verschijnen. Volgens een woordvoerder van de directie van „De Ploeg", waar men oliehoudende zaden voor de voedingsmiddelenindustrie ver werkt, gaat het om een tijdelijke werk tijdverkorting. Hij had zeer goede hoop dat de problemen binnen twee tot drie weken overbrugd zullen zijn. „De moeilijkheden, waar we momen teel mee zitten, zijn te wijten aan diverse internationale ontwikkelingen. Ook andere bedrijven in onze sector hebben er last van", aldus de woord voerder. Overigens is men van de zijde van de directie van „De Ploeg" erg spaarzaam met mededelingen over de aard en de omvang van de genomen maatregelen. Directeur Rood reageerde met twee woorden: „geen commen- De betrokken werknemers zien de situatie aanzienlijk minder optimis tisch in als de leiding van het bedrijf. Eén van hen vertelde dat de helft van het kantoorpersoneel en vrijwel alle produktie-werknemers thuis kunnen blijven. Hen is meegedeeld, dat ze voor de eerste zes weken kunnen rekenen op een volledig doorbetalen van het salaris. Hiervoor krijgt het bedrijf een uitkering van het ministerie van sociale zaken. Deze maatregel is ingevoerd omdat door de huidige economische situatie veel bedrijven in ons land zich. genoodzaakt zien voor hun personeel of een gedeelte daarvan werktijdver korting aan te vragen. het bedrijf aanzienlijk uitgebreid. Bij de overname werd bekend gemaakt, dat er plannen bestonden om de aktivi- teiten verder te stimuleren. De Ameri kanen zagen in West-Europa grote mo gelijkheden voor het vervaardigen van voedingsmiddelen op basis van soja meel, een bij „De Ploeg" veel gebruik te grondstof. Bij dè o de in Maassluis gevestigde dochteron derneming „De Merwede" betrokken. Daar maakt men voornamelijk produk- ten als slaolie en slasausen. Voorlopig blijft dit bedrijf volledig draaien. Er zijn echter aanwijzingen dat men na het opmaken van de aanwezige voor raden ook daar tot de invoering van een werktijdverkorting zal overgaan. Ernstig Volgens de werknemers heeft de direc tie verteld, dat ze geprobeerd hadden een werktijdverkortings-uitkering voor twaalf weken te krijgen. Dit werd echter niet toegestaan. Dit verzoek illustreert wel, dat de problemen nogal ernstig zijn. De oliefabriek- werd eerder dit jaar overgenomen door een Amerikaans concern, ADM. Daarvoor al had men „De Toverbal" mist een beroepskracht MAASSLUIS - Aan het open jongerencentrum „De Toverbal" in de Reinestraat zal een cafévergunning worden verstrekt. Het gezicht van deze jeugdsociëteit is in de loop def jaren nogal veranderd. Voordat deze vergunning verstrekt werd, kon men de Toverbal reeds-het beste betitelen als jeugdcafé. In de afgelopen jaren had de Toverbal menig boeiend programma. Er speelden vele bekende groepen, er werd aan yoga en theater gedaan. Ook in de creatieve sektor kon de jeugd terecht. Helaas worden er nu slechts films gedraaid en spelen er regelmatig groepen. De toekomst ziet er voor'de Toverbal niet al te best uit. Het ontbreekt haar aan financiële middelen en misschien nog wel het meest aan een beroepskracht. Daarbij komt dat het gebouw in dat gedeelte van Maassluis staat, het oude centrum, waar als wethouder Hummelen zijn zin krijgt, vele oude huisjes zullen worden afgebroken. Van gemeentezijde is echter verklaard dat als de sanering doorgang mocht vinden het oude schoolgebouw in de Reinestraat bewaard zal blijven. Inmiddels, zo zegt de gemeente is het overleg tussen haar en het aktiekomité „Behoud oude binnenstad Maassluis" geopend. Op dinsdag 10 december wordt er een openbare vergadering van B. en W. en het komité in de Prins Bernhardschool, Dr. Becjerkaab 50, gehouden, aanvang 20.00 uur. Naar wordt verwacht zal het definitieve besluit over renocatie of sanering in het voorjaar 1975 vallen. Afgelopen donderdag 5 december ontvingen alle inzenders van een adhesiebetuiging voor behoud van de oude binnenstad een Sint Nicolaas kaart van B. en W. met daarop de volgende woorden: De belangstelling voor uw wijk heeft ons getroffen i Met zulke aktieve burgers vinden wij dat we boffen. Maar wat het ook wordt: saneren of renoveren, daarover gaan we eerst met elkaar confereren. de grootste kollektie, de meeste stijlen,speciale prijzen, waar vind je die? ^AN VAN DER HULST BEHANG schiedam - broersvest 85 tel. 010-269702 donderdagavond koopavond maandag na 13.00 rotterdam-matheriesserdijk 261a tel. 010-370947 vrijdagavond koopavond Martelen is iemand urenlang onderste boven ophangen, electrische schokken toedienen in een cel opsluiten waarin licht en geluid niet door kunnen dringen. Zweden komt op de tweede plaats en Engeland en Duitsland staan samen nummer drie. Het martelen wordt steeds meer geperfectioneerd. Het gebeurt in zijn meest moderne vorm met electronische middelen. Vooral in landen als Marokko en Brazilië schijnt dit volgens rapporten van Amnesty schrikbarend te alles gebeurt, voor ons zo op het oog, ver van ons bed. Bij nadere beschouwing zijn. Urenlange fluitsignalen, iemand neerleggen met boven zich uren, dagen (tot van het martel gebeuren komen we niet tot alleen die verre landen als Brazilië, Chili, Marokko, Viëtnam, Korea, Turkije en het Midden Oosten, maar ook Ierland, Engeland en de DDR vallen hieronder. Martelen is iemand in een tijgerkooi stoppen, iemand slaan, iemand trappen. Dit Vandaag, 10 december, is het de dag van de rechten van de mens. Deze universele rechten zijn op 10 december 1948 door de Verenigde Naties aangenomen. Deze rechten zijn er om mensen te beschermen. Het gaat hier om artikel 5 dat luidt: „Niemand zal onderworpen worden aan martelingen, of aan wrede, onmenselijke of vernederende behandeling of bestraffing". Ondanks dit wordt er in meer dan 60 landen gemarteld. Amnesty International, de internationale organisatie die zich inzet voor de vrijheid van meningsuiting en werkt voor politieke gevangenen (of gevangenen wegens een bep. geloofsovertuiging) voert nu een campagne tegen het martelen. Deze campagne duurt niet slechts deze ene dag maar is een blijvende zaak. Een brochure: „Martelen... niet te geloven" is het gevolg van samenwerking van Amnesty International en de Raad van Kerken in Nederland in de campagne tegen het martelen. Doel van deze campagne is dat mensen zich gaan realiseren dat dit dagelijks gebeurt en op grote schaal. Volgens Amnesty International bestaat de mogelijk heid om zich af te zetten hiertegen. Door middel van druk uitoefenen op de regeringen van de „martellanden" ziet Amnesty meer en meer resultaat. Gelukkig zitten er steeds minder mensen jaren achtereen in gevangenissen zonder dat er een proces is gehouden. Wordt er dan toch een proces gehouden, dan zijn dat regelmatig stomweg schijnprocessen. In véél landen vertegenwoordigt een advocaat Amnesty. Deze woont het proces bij en verstrekt het hoofdkantoor van A.I. de gegevens over dat desbetreffende proces. Door de grote belangstelling die Amnesty heeft en krijgt in veel landen in de wereld krijgt zij steeds meer invloed. In Nederland telt zij de meeste leden. zo lang de gevangene het uithoudt) een felle lamp op hem gericht. Verder is ook een „probaat middel" onregelmatige electrische schokken, het onregelmatig toedienen is pijnlijker dan regelmatige.... Het gruwelijke en mensonterende is bovendien dat hiervoor speciaal mensen opgeleid worden. Het zogenaamde efficiënte martelen dus. Ook nu, op dit moment ondergaan een onbekend, maar wel groot aantal mensen op de hierboven beschreven manier martelingen. Martelingen, onmacht van de macht. Voor verdere informatie Amnesty International, Amsterdam, tel. 02a 224674. Campagne tegen martelingen, postgiro 454000. MAASLAND - De misdaad, wordt morgen, woensdag ll december, in Maasland met een glimlach opgediend door het welbekende „Amsterdams Werktheater". Het stuk, dat het Werk theater speelt, heet dan ook „Mis daad" en is enkele jaren terug al menig keer gespeeld. Dat gebeurde onder meer in Noorwegen en Los Angeles. Het Werktheater trekt veelal volle za len. In Amsterdam hebben ze hun eigen theater genaamd „Het Katten gat". „Misdaad" is door enkele mensen van de groep en prof. G. P. Hoefnagel verbonden aan de Erasmusuniversiteit te Rotterdam (criminologie) geschre- Causerie Japans bloemschikken VLAARDINGEN Woensdag 11 de cember spreekt in „Triangel" voor leden en introducée's mevrouw E. de Jonge-Kulpe over het onderwerp „Ikabana Japans bloemschikken". Aanvang- 20 uur; Mevrouw de Jonge heeft vele jaren in Japan gewoond. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de afdeling Vlaardingen e.o. van de Kon. Ned. Mij. voor tuinbouw en plantkunde. Samenzangavond in s Gravenzande Op dondèrdag 19 december wórdt er in de Dorpskerk te 's Gravenzande een koor- en samengangavond gehouden. Het programma staat in het teken van Kerstmis. Medewerking aan deze avond verleent het gemengd koor „Stem des Volks" uit Naaldwijk o.l.v. A. A. van Buuren en de organist Jan van Westenbrugge uit Maassluis. Aanvang kwart over acht. SCHIEDAM Vorige week woensdag heeft burgemeester A. J. Lems de prijswinnaars van de Sint Nicolaas-actie van de winkeliersvereniging City Centrum bekend gemaakt. Hij deed dat door aan het rad te draaien en zo de winnende lotnummers te laten verschijnen. Het slot van de actie werd ingezet met een feestelijke zang- en lichtshow en werd gehouden op het Emmaplein. De hoofdprijs van de loterij-actie was een auto, ook waren er enkele geldprijzen. ven. Het stuk gaat over de grote en kleine misdaden, hun berechters en tot uiting komt tevens, „Wat is de misdaad en wat is straffen? Volgens prof. Hoefnagels is het een unieke gebeurtenis dat „Misdaad" uit de doos gehaald en gespeeld wordt. Enige maanden geleden trad deze thea tergroep al eens eerder op in Maasland. Toen brachtten zij het stuk „Avond rood". Dit spel handelde over'bejaar den zonder twijfel een geraffineerde titel. Plaats van de „Misdaad" is het Dienstencentrum aan de Hammer- dreef. Aanvang 20 uur, toegangsprijs bedraagt slechts f 2,S0. De uitvoering staat onder auspiciën van de Cultuurkring Masalant. Het Dienstencentrum, jeugdsocieteit Polle pol en de sectie criminologie van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. Werkgroep voor woningbouw Steendijkpolder MAASSLUIS - Burgemeester en wet houders hebben êen werkgroep inge steld, die plannen voor woningbouw in de Steendijkpolder gaat voorbereiUcu. Van deze werkgroep maken deel uit: de heer J. A. Hummelen, wethoudei; van stadsontwikkeling, volkshuis vesting en ruimtelijke ordening, de heer H. Kramer, gemeentesecretaris, de heer P. van der Snoek, voorzitter van de Algemene Woningstichting Maas sluis, de heer J.H. Kloet, directeur van de dienst van gemeentewerken, en de heer F. Mansens, chef van de secre tarie-afdeling stadsontwikkeling. De werkgroep .komt op vrijdag 13 december voor de eerste maal bijeen.

De Havenloods | 1974 | | pagina 1