REEIIWUR Klein groot van van buiten binnen ctuencia AUTO TEST Broedek* B.V. Jean Sibelius (1875-1975) Hunter „Power Rack"bij Metz Autobanden B.V. I Bill II Uw beste wonen begint bij BERBER TAPIJTEN ISI.IPPENil HOE KOMT DAT?I Charmant bezoek bij Ford Research Minimumprofiel van 1 mm voor personenbanden Weena (naast Groothandelsgebouw) Centrum - rel. 136045 Koperstraat 18 - Ommoord - Tel. 216044 Kat. Lagedijk 1 - 25 (R'dam Zuid) Tel. 856858 TOT 1-1-1975 DIVERSE TYPEN MET Tel.843688 AANTREKKELIJKE KORTINGEN (EVT. KENTEKEN OP 1975). DE HAVENLOODS. DINSDAG 17 DECEMBER 1974 Rotterdam, Binnenwegplein, 010-141800 Stadhouderskade3, 020-160491 nfiv niiversum, leeuwenstraat 45/47, 02150- 14565 IliEïK Tilburg. Spoorlaan 340, 013-422326 „Venlo, Koninginneplein 46, 077- 16616 - VRIJ TOEGANG, elke werkdag van 9 tot 17 uur 30 vrijdags lot 21 uur 's maandags gesloten. de grootste kollektie meubelen en woningtextiel onder één dak in Nederland speciale aanbieding handgeknoopte zuiver wol zeer hoogpolig door gemêleerde garens apart structuur-effect. DIREKTE IMPORT UIT INDIA De Driversclub, het initiatief van twee Utrechtse meisjes Carta I'iscalini en Annemieke Kemper om-particulier- chauffeurs te leveren aan vermoeide, geblesseerde of alcoholhoudende auto mobilisten, is deze week begonnen met de uitgifte van creditcards, waarop door geheel Nederland overdag 's avonds chauffeurs kunnen worden besteld. Ruim 2500 bedrijven, die regelmatig via de grootste organisatie op het gebied van studenten arbeidsverlening ASA studenten als tijdelijke werk krachten inschakelen, zullen de ko mende weken van de ASA Driversclub een gratis creditcard op naam ontvan gen, waarmee tot middernacht door het gehele land werkstudent-chauf feurs kunnen wórden besteld. SAMENSTELLING WIEGE'.DAM Het jaargetijde waarin menigeen een enkele maal met zijn auto in een slip raakt staat weer voor de deur. Een slip is niet altijd te voorkomen. Toch is het gewenst eens stil te staan bij de omstandigheden die de kans op onnodig sloppen vergroten. Wellicht steekt u er iets van op en kunt u een aantal oorzaken nog wegnemen voor het zover is. uniforme montage bandenspanning/belasting bandafmeting/wagengewicht. WEG- EN WEERSOMSTANDIGHEDEN: het soort wegdek regen, sneeuw, ijzel, vorst waterfilm op de weg. RIJDER: snelheid waarmee u rijdt stuurmanskunst voldoende afstand bewaren. De 25-jarige Venicia Day, een fotomo del uit Guyana, was dezer dagen op bezoek in het Research- en Ontwikke lingscentrum van Ford in Engeland. Daar is een ultra-moderne afdeling, waar Fords op de rollentestbank onder extreme weersomstandigheden worden getest. Eén druk op de computerknop is voldoende om een ijskoude pooltem- peratuur te krijgen of de ijle lucht,, die op bergpassen heerst, maar ook om de hitte en de vochtigheid van het oer woud te kunnen bereiken. Het zomerweer in Engeland is al pre cies zo koud als bij ons. Venicia was blij een bezoek te kunnen brengen aan deze afdeling, waar Fords juist werden getest onder tropische omstandighe- Ford's test-ingenieur Dave Heslop had het bijzonder warm in deze testruimte, maar voor Venicia leek het of zij even terug was in haar geboorteland Guya na. Ze friste Dave wat op door zijn voorhoofd met eau de cologne te betten. Binnenkort wettelijk verplicht Eindelijk is het dan zover! De minister van Verkeer en Waterstaat zal rond 1 januari 1975 en misschien zelfs eerder, zijn handtekening zetten onder een wetsontwerp, dat een minimumprofiel verplicht stelt voor autobanden. Vele instanties op het gebied van liet wegverkeer hebben zich voor een dergelijke maatregel beijverd. Het is zeker dat deze maatregel de verkeersveiligheid ten goede zal komen. Inmiddels is al bekend geworden, dat mét ,het ingaan van de nieuwe wettelijke verplichting tegelijkertijd intensief dooi de politie zal worden gecontroleerd. De minimumprofieldiepte is in Oostenrijk, Zweden en Tsjecho-Slowakije op 1,6 mm. gesteld. Nu bevindt ons land zich in de groep met 1 mm: Finland, Denemarken, Noorwegen, West-Duitsland, Joegoslavië, Zwitser land. Italië, Frankrijk, België en Groot-Brittannië. Maar als het gaat om de verkeersveiligheid zouden we misschien beter tot de kopgroep mogen behoren. Metz Autobanden B.V. aan de Vinkenstraat 54/60 te Rotterdam heeft een Nederlandse primeur. Een elektronische schokbreker-testbank en half verzonken uitlijn-apparatuur („Hunter "Power Rack") die volgens direkteur Metz nog niet eerder in ons land is geïmporteerd. „Het grote voordeel is dat de wielen binnen de kortste keren zijn ingelijnd. Lange wachttijden behoren tot het verleden", aldus de heet Metz. Tijdens de uitgebreide - kostenloze - winterinspektie van de personenau to,die door de VACO erkende banden servicebedrijven aan de automobilisten verstrekken, wordt behalve het onder stel van de auto, de banden en de schokdempers, óók de algehele toe stand van de akku onder de loep genomen. Een in slechte staat verkerende akku veelal zichtbaar door sterk optreden de korrossie of eén zwakker branden van de koplampen bij stationair draaien van de motor - maakt een vlotte start moeilijk of zelfs onmoge lijk. En dat gebeurt altijd op een ongelegen moment! Een regelmatige kontrole kan deze problemen voorkomen. Alleen het bij vullen met gedistilleerd water - een „welkome service" bij de benzinesta tions is een onvoldoende basis voor een goed akku-onderhoud. De akku dient op de juiste manier te worden getest en indien bijvoorbeeld bijladen noodzakelijk is dan zal dit moeten geschieden met gekwalificeer de laadapparatuur, daar anders de levensduur van de akku sterk wordt bekort. Vele erkende bandenspecialisten staan met vakkundig personeel en goede apparatuur voor de automobilisten klaar. Een deskundige kontrole voor het begin van de winter zal veel narig heid en ergenis voorkomen. MOTOR: 4 cilinders in lijn - 843 cc. KOPPELING: Enkelvoudige droge plaatkoppeling. VERSNELLINGSBAK: 4 gesynchroni seerde versnellingen vooruit en een achteruit. MATEN EN GEWICHTEN: wielbasis 2,027 m; lengte 3,451 m; breedte 1,421 m; hoogte 1,328 m; gewicht 670 kg- STUURINRICHTING; gedeelde stuur- kolom met twee kruiskoppelingen; REMMEN: hydraulische remmen met gescheiden reincircuits; BENZINETANK: achterin geplaatst, inhoud 30 liter; SNELHEID: max. ca. 125 km/uur; PRIJS: incl. BTW f. 6560,-; MOTORRIJTUIGENBELASTING: f. 225,02 per jaar IMPORTEUR: Leonard Lang B.V. Stadhouderskade 113, A'dam. Voor- en achterkant van de carosserie zijn uitgevoerd als kreukelzones, ter wijl het passagierscompartiment spe ciaal versterkt is. Tijdens het rijden heeft men naar alle kanten voldoende zicht. Vooral de voorruit is in verhou ding vrij groot. Het zicht door middel van de spiegels zou echter wel iets ruimer mogen zijn. Bagage De kofferruimte bevindt zich vóór onder de kap en is niet overdreven ruim. Die ruimte heeft wel de bestuur der. Hij heeft voldoende beenruimte en zal met z'n knieën ook niet zo gauw het stuur raken. Achterin is plaats voor 2 personen. Ook hier is voldoende „zitruimte", alhoewel de ruimte voor de benen hier wat krapper is. Resumerend kan men stellen dat de kleine 133 alle eigenschappen in zich heeft voor een groot succes. Het is zonder meer een aanwinst op onze automarkt; zeker in een tijd waarin het economisch aspekt en de prijsklasse een belangrijke rol spelen bij de aan schaf. Die uiterlijke indrukwekkendheid had Sibelius echt niet nodig. Luister maar eens naar zijn muziek: een en al stoere, rustige grandeur. Het gekke is dat de prachtige muziek van Sibelius met uitzonde ring eigenlijk van het in vroeger jaren bijna stuk- gespeelde Finlandia en ook wel van de Valse Triste zo weinig in Nederland wordt uitgevoerd. Over zijn 5e symfonie schreef de componist in 1935 zelf: „Ik vroeg me af of ik een vijfde symfonie moest schrijven of niet. Dit probleem hield mij bezigomdat het mij heimelijk kweldevoortdurend symfonieën te schrijven in een tijd, waarin alle componisten zich bezig hielden met andere expressievormen. Mijn hardnekkigheid was een doorn in 't oog van vele critici en dirigenten en pas in de laatste jaren is er verandering in die opinie gekomen. Misschien heeft de naam mijn symfonieën kwaad gedaan, maar aangezien zij vertegenwoordigen wat ik onder de idee van een symfonie versta, kan ik hun moeilijk een etiket opplakken dat een verkeerde indruk zou geven van waar ik naar streefde". Misha Malsky Deze musicus met het oudtestamentische voorko men is in Riga geboren. Hij was nog maar acht jaar toen hij aan een serieuze muziekstudie begon. In 1962 werd hij toegelaten tot het conservatorium van Leningrad. Zijn leraar daar was de cello-pedagoog E. Fischmann. De studie ging goed, want drie jaar later won Maisky hij was toen zeventien de eerste prijs in een wedstrijd waaraan cellisten uit alle delen van de Sovjet-Unie deelnamen. In 1966 nam hij in Moskou deel aan het Interna tionale Tsjaikowski-concours. Hij was de jongste deelnemer en kreeg een eervolle vermelding. De voorzitter van de jury noemde hem de „Rostropowitsj van de toekomst". Rostropowitsj zelf hoorde hem daar ook en nam hem onmiddellijk, zonder zich iets aan te trekken van de daarvoor bestaande omslachtige toelatings met begeleiding van het Rotterdams Philharmonisch Orkest in de Vara-matinee op de vrije zaterdag. Donderdag- en vrijdagavond speelt hij met het Philharmonisch het Celloconcert in a van Saint-Saëns. Alle drie concerten worden gedirigeerd door Hans Vonk. Donderdag 19, vrijdag 20 december 20.15 uur abonnementsconcerten F en A dirigent: Hans Vonk solist: Misha Maisky, cello Strawinsky - Danses.concertantes Saint-Saëns - Celloconcert in a Sibelius - Vijfde symfonie Zaterdag 21 december 15.00 uur Vara-matinee op de vrije zaterdag dirigent: Hans Vonk solist: Misha Maisky, cello Strawinsky - Danses concertantes Tsjaikowski - Rococo variaties Schumann - Tweede symfonie AUTO rijgedrag over - neutraal - onderstuur. ONDERDELEN VAN AUTO: schokdempers remmen besturing. Behalve deze snelwerkende outfit is het bedrijf zelf ook drastisch ver bouwd. Het autobandenservicebedrijf is niet alleen gemoderniseerd maar ook tien keer groter geworden. „De vraag naar een vlotte en uitgebreide service voor banden <s zo groot geworden, dat onze ruimte veel te klein was. Geluk- Een eerste kennismaking met de Fiat 133 moet wel prettig verlopen. De indruk die hij aan de buitenkant wekt, spreekt hij binnen tegen. Wekt de 133 uiterlijk de indruk van een kleine wagen, wie instapt zal meteen ontdekken dat binnenin voldoende ruimte is. Het rijden is prettig (de Fiat 133 is erg handelbaar en gemakkelijk te parke ren) terwijl de wagen economisch in het gebruik is. Uiterlijk doet dc wagen enigszins denken aan de Fiat 126 en 127 modellen, alhoewel er in totaliteit toch wel sprake is van een geheel eigen gezicht. En dat is iets wat de Spaanse construc teurs (de Fiat 133 wordt in licentie in Spanje gebouwd door de Seat-fabrieken) ook voor ogen moet hebben gestaan: een nieuwe wagen met duidelijke Fiat-trekjes. Het interieur van de Fiat 133 doet bijzonder prettig aan. Strak gelijnd, weinig franje en overzichtelijk. Door het vrij forse stuurwiel is er voldoende zicht op het instrumentenpaneel. Het rechthoekige paneel bevat onder meer een snelheidsme ter, kilometerteller en waarschuwingslampjes voor watertemperatuur, oliedruk, accu en groot licht. Vrij centraal op het dashboard geplaatst zitten twee luchtroosters voor frisse lucht. Direkt daaronder (ook gemakkelijk be reikbaar vanuit de veiligheidsriemen) de asbak. Onder het dashboard (in het midden) bevinden zich de knoppen voor kachel (ruim voldoende) en licht. De bedieningshandels voor groot licht, stadslicht en richtingaanwijzer bevin den zich links aan het stuur. Erg gemakkelijk in de praktijk bleek de handel voor de ruitenwissers, rechts aan het stuur. Rechts onder het dash board tenslotte is een kleine open bergruimte. Het interieur ademt verder een sfeer van eenvoud. Alles wat men van een wagen in deze prijsklasse mag verwachten zit erin, maar is zeer een voudig afgewerkt. Motor De Fiat heeft een 4 cilinder motor met 843 cc. En onder meer afgaande op deze krachtbron (het uiterlijk en de prijsklasse) mag men voorzichtig ver wachten dat de 133 in de toekomst de plaats van de 850 zal gaan innemen. De 133 start (ook op een koude ochtend) vrij gemakkelijk, zij het met behulp van de choke, die bij de hand rem, tussen de voorstoelen geplaatst is. Alhoewel men geen al te grote presta ties van de motor moet verwachten zijn die gezien het type wagen zeker voldoende. De topsnelheid schommelt tussen de 120 en 125 kilometer. Het pookje, midden op de vloer geplaatst schakelt licht; vier gesynchroniseerde versnellingen vooruit en achteruit. Rijgedrag Wat het rijgedrag betreft kan gezegd worden dat de 133 erg gemakkelijk te hanteren is. De wagen stuurt licht en is gemakkelijk te parkeren. Op de grote weg bleek de auto toch wel wat last van zijwindgevoeligheid te hebben, al hoewel hij zonder veel krachtvertoon gemakkelijk in de koers te houden is. De hydraulische remmen (gescheiden circuit) werkten uitstekend. Een vrij lichte pedaaldruk was voldoende om een flinke remkracht op te wekken. En dat is iets wat vooral vrouwen als prettig zullen ervaren. Dit veiligheidsaspekt is door de Spaan se Seat-fabriek echter niet over het hoofd gezien. Groots Ofschoon hij wat grimmig formaliteiten, als leerling op het Moskouse Conser- kijkt, is de hiernaast afge- vatorium. beelde meneer niet bezig In 1969 verzorgde hij met zijn medestudent kadu naar het in zijn onderarm- Lupu een cyclus van alle bestaande Beethoevn holster gestoken schiettuig werken voor cello en piano. te grijpen. Nee, het is de bekende Finse componist T Jean Sibelius. Maar in de Naar lSrael tijd toen de foto gemaakt is dacht men nog dat je Hij emigreerde in 1973 naar Israël en won kort indrukwekkend op de kiek daarna al het Internationale Celloconcours Cassado moest staan. Daarom in Italië. fronst Sibelius zijn wenk- Zijn Amerikaanse debuut maakte hij in november brauwen en steekt hij. net 1974 in de Carnegie Hall in New York. als Napoleon eerder deed, In Nederland was zijn optreden voor de televisie zijn hand onder zijn jas. verleden jaar een opmerkelijke gebeurtenis. Hij speelde toen de Rococo-variaties van Tsjaikowski. In dat zelfde stuk is hij zaterdagmiddag te horen ln Engeland en Amerika worden zijn zeven symfonieën en zijn symfonische gedichten meer gespeeld dan de werken van Mahler en Briickner samen. Het is daarom goed dat Hans Vonk de vijfde symfonie op het programma van de concerten van a.s. donderdag en vrijdag heeft gezet. Lezers, komt eens vaststellen dat de Engelse en Amerikaanse muziekliefhebbers gelijk hebben. BANDEN: soort profiel profieldiepte rubbersamenstelling kig kunnen we onze cliënten nu weer goed ontvangen", vertelt direkteur Metz. Dat de autobezitter de weg naar de oranje pui van Metz B.V. wel weet te vinden, was zaterdag te zien toen het bedrijf 'open huis' hield. Op de foto: direkteur Metz met zijn nieuwe uitlijn-apparatuur.

De Havenloods | 1974 | | pagina 3