Wat te doen met (beetje) poen voor Kameroen? p-yf- Iman Kars werd .eerste Dan" KUNSTGEBITTEN EJ. Mathies benoemd tot hoofdredacteur Havenloods Initiatiefnemers vragen suggesties t V -UITLATEN" BANKSTELLEN """'""i""50' 695.— ""it"',':: 795,— Unie B.L.H.P. 1975 i/opkif SLAAPKAMERS ^w... KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL, 35.29.11 maandag 30 december 1974 23e jaargang no.90 EDITIE VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O VLAARDINGEN - Zo in de laatste dagen van een jaar wil men nog weieens overdenken wat men in de afgelopen tijd werkelijk gepresteerd heeft. De vraag: was het allemaal goed wat ik deed? dringt zich dan snel op. En als we deze vraag enten op de Vlaardingse bevolking, dan hebben wij de neiging ons diep te schamen. Dan kijken we niet naar slechts het jaar 1974. Neen. we nemen er 1973 maar bij. In dat jaar vierde Vlaardingen zijn 700-jarig bestaan. Met een slim gevulde kas van 650.000 gulden hebben de Vlaardingers toen uitbundig de bloemetjes buiten gezet. Aanvankelijk zou 200.000 gulden daarvan gereserveerd worden voor de ontwikke ling van een project in het Afrikaanse Kameroen. Dit zou het „feest" compleet moeten maken. Immers, een feest zonder geven is geen feest. We herinneren ons nog de verontwaar diging die ds. Joh. Lever uitsprak toen vast kwam te staan.dat ingevolge een koninklijk besluit gemeentegeld niet besteed zou mogen worden aan ontwikkelingssamenwerking. Hij zei toen: „650.000 gulden uitgeven aan feestneuzen mag, maar een deel daar van schenken aan minderbedeelden in de derde wereld is verboden". Vanuit de gedachte, dat ds. Lever niet de enige Vlaardinger was die zo dacht is toen getracht een particuliere actie te ontketenen om in het jaar, dat de 650.000 werd opgesnoept, toch die 200.000 gulden te verzamelen voor onze naasten in Kameroen. In juni 1972 reeds werden alle Vlaar dingse organisaties en alle bij de or ganisatie van de V 7-feesten betrokken figuren hierover per brief benaderd Een paar maanden later werd een speciaal gironummer geopend en regel matig werd in dit blad de aandacht gevestigd op de actie. Daadwerkelijk Op de brieven kwamen slechts 25 antwoorden binnen. In een deel daar van werd desgevraagd meegedeeld, dat de betrokkene wel bereid was de actie bij de Vlaardingers aan te bevelen, maar geen mogelijkheden zag om DAADWERKELIJK aan de actie mee te werken. Andere brieven of telefo nische reacties boden die mogelijk heden wél. Wat de vereniging „Vlaar dingen 700 voor Kameroen" (uit sluitend drie bestuursleden) had ge hoopt, een massale inzet van de Vlaar dingse organisaties, volgde echter niet. Slechts van enkele organisaties kwa men echte actieplannen v.d. grond. Zo stelde de 25-jarige toneelver. „De Fak kel" haar gehele jubileumviering in het teken van de actie en voerden de.raad van de gemeenschap van kerken en het Leger des Heils en het NVV actie onder haad leden. Ook spanden een aantal particulieren zich in. Zo ont wierp illustrator (o.a. van Viva) Braldt Bradts een prachtige poster, waarvan 10.000 stuks in full-color tegen ge reduceerde prijs gedrukt werden door drukkerij Van. Dooren, De onoverko- menlijke kosten werden betaald door de heren C. Bogaard, P. de Goede en C. Kuijlman. Voorts maakte de heer Th. Eikema horfderden litho's en ve rkocht deze ten bate van de actie. De initiatiefnemers werden gedwongen zelf acties te organiseren of acties te animeren. Daarbij vonden zij weliswaar vaak gehoor. Zo stonden jongelui snel klaar om op zaterdag 19 mei 1973 tijdens de eerste höogtijdag van het V 7-feest patat en limonade ten bate van de actie te verkopen. Zo werkten de musici van het „Maten-orkest" en de nu op de nationale hitparade hoog genoteerde folk-rockgroep Fungus gratis mee aan de jubileumavond van De Fakkel. Zo boden een aantal zaken lieden geld of goederen aan. Doel Het beoogde doel f 200.000,- voor een school voor opleiding, van inlands mid denkader in Kameroen, werd echter bij lange na niet bereikt. Slechts 46 parti culieren stortten een bijdrage op post rekening 204.000 t.n.v. actie Vlaar dingen 700 voor Kameroen. Met de opbrengsten van diverse collectes, bij dragen van drie organisaties en de opbrengsten van acties werd door de Vlaardingse bevolking nog geen 8000 gulden bijeen gebracht voor de verre naasten in Kameroen. Moeten de initiatiefnemers dan het project in Buea opgeven en, yoor een ander ontwikkelingsproject in Kame roen kiezen? De mogelijkheden daartoe zijn groter. Immers reeds vorig jaar hebben de initiatiefnemers contacten gehad met mensen in Kameroen. Zelfs heeft de zendeling N. van der Stoep een bezoek aan Vlaardingen gebracht. Hij stond positief tegenover het Novib-project in Buea, maar had in eigen omgeving ook noden. Zo dacht hij bijvoorbeeld aan projecten op het gebied van de me dische verzorging. Overhevelen Eén ding staat vast. De initiatiefnemers van de actie „Vlaardingen 700 voor Kameroen" kunnen niet veel langer meer wachten met het bepalen van hun standpunt. De mensen in Kame roen willen weten waarop zij kunnen rekenen. Trouwens de Novib heeft in internationaal verband afspraken over dat project en wil ook weieens wat uit Vlaardingen weten. Wat moeten de initiatiefnemers doen? Zij willen all? Vlaardingers laten mee- bepalen hoe zij moeten handelen. Zij menen, dat zij de keuze hebben uit vier antwoorden. 1) De Kameroeners via de Novib mee delen, dat de tachtigduizend Vlaardin gers geen kans zien om 200.000 gulden bij elkaar te brengen voor een goed project in Kameroen. En derhalve ver tellen, dat zij maar andere bronnen daarvoor moet aanboren. 2) De Kameroeners, via zendeling Van der Stoep, laten weten dat de tachtig duizend Vlaardingers, die ter viering van het 700-jarig bestaan van hun stad 650.000 gulden besteed hebben, een kleine achtduizend gulden bij elkaar gescharreld hebben voor „iets" in Ka meroen. 3) De Kameroeners en de Novib niets verhellen. Doen of onze neus bloedt en via terug- en misschien herstortingen het beschikbare geld aan iets anders besteden. 4) De Kameroeners via de Novib laten veten, dat d. orgdnuüi-i Van een Vlaardingse actie door allerlei omstan digheden niet vlot verlopen is, maar dat zij binnen afzienbare tijd kunnen verwachten dat de voor het project in Buea beiTodigde gelden in Vlaardingen boven water worden gebracht. Een bedrag, dat schril afsteekt bij de 650.000 gulden, die ter viering van het zevenhonderd jarig bestaan werd be steed. Mede omdat het comité (later stichtingsbestuur V 7) had laten we ten, of beter gezegd, het initiatief had genomen om de mensen in Kameroen te laten meefeesten, kregen de initia tiefnemers enige hoop toen bleek dat ondermeer door inning van niet in de begroting opgenomen toegangsprijzen en' door afgelasting van een aantal wel begrote activiteiten maar liefst f. 130.865,- van de 650.000 niet be steed waren. Dit hoop bleek ijdel. Dat batige saldo werd anders besteed. Ons plaatselijke Roode Kruis kreeg een auto a f. 40.000,- cadeau, in het nade lig saldo van de consumentenbeurs Vlaardingen Present werd f. 8.448, bijgedragen en het restant (f. 82.417,--) werd gereserveerd voor duurzame verfraaiing van ons 'eigen Vlaardingen. Onszelf De gereserveerde 650.000 gulden werd derhalve volledig besteed in het belang van de Vlaardingers. Alles dus voor onszelf. En wat doen we voor die verre naasten'' De drie bestuursleden van de vereniging „Vlaardingen 700 voor Ka meroen" weten het ook niet meer. Ze hebben ter beschikking zo'n kleine 8.000 gulden. Het NVV, dat de mis lukking van de Kameroen-actie al vreesde heeft de door haar bijeenge bracht f. 6.000,- zelfs al min of meer gereserveerd voor een project in La- tijns-Amerika. De initiatiefnemers van de actie voor Kameroen zitten thans voor een gewel dig probleem. Wat moeten zij doen. Moeten zij allen, die geld voor Kame roen gestort hebben hun bijdrage te ruggeven? Dit levert vele administratie rompslomp op, waarvoor men niet wil terugdeinzen overigens. Dit betekent echter tevens, dat allen die bewust voor een bijdrage aan Kameroeners hebben gekozen de pas wordt afgesne den. De initiatiefnemers van de actie „Vlaardingen 700 voor Kameroen" wachten met spanning de antwoorden van de Vlaardingse bevolking af. Die antwoorden kunnen worden gezonden aan het secretariaat van de vereniging „Vlaardingen 700 voor Kameroen", p/a Koekoekstraat 7, Vlaardingen. Ui terlijk 31 januari 1975 wordt bepaald wat Vlaardingen voor Kameroen bete tot Zendeling Van der Stoep kwam speciaal naar Vlaardingen. Verantwoording De laatste verantwoording van de stortingen op f.250,- A.A.. mej. M.T., f.10,- J.H.. 1.2,5-0 H.v.d.L., postrekening 204.000 dateert van 7 juni 1973. Daarna f.10,- A.S., f.25,- K.P., f.5,- mevr. C.H.M.-de V., f.30,- werden nog geregistreerd: R.J.M. f.50,-, J.T. f.25,-. mej. M.N., f.50,- mevr. J.E.D.. f.9.- P.v.V., f.20,- EAv.d.B. f.25,-, f.190,-, jeugdcombo, f.425,47 Zon- B.G.C., f.5,- M.v.d.V., f.10,- J.v.d.S., f.20,- J.J.R., nehuis, f.536,-, wijkraad van kerken Westwijk, f.25,- C.W.J.de G„ f.2,50 J.H., f.10.- P.L.K., f:50 f347 73 K1H, f.25,-, G.v.d.B., f. 10,- C.M.T.K., f.20,-, C.A.V. f.10,-, L.W.M.K. f.25,-, G.D. f.366,-, Collecte mej. W.Chr.v.Z., f.7,50 mevr. H.v.B.-N., f.30,- mevr. G.v.H.-B., f.100,- J.M.B., f.365,75 Gem. van Kerk., f.10,- N.den D.-M., f.10,- A.v.d.S., f.25,- J.M.v.D., INterk. Werkgr. Holy F.500,-, straatcollecte f.100,-, H.K. f.25,-, A.R. f. 10,-, F.J.v.d.f. 100,-, Hum. Verb, en f.25,-N.N. REPARATIES 1ste klas werk 20-karaats GOUDEN KROON f25- U kunt er op wachten. INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met trams 1,3 en 9 AL Met ingang van 1 januari a.s. zal De Havenloods weer geleid worden door een eigen fulltime hoofd re- dacteur. Als zodanig is de heer H E. J. Mathies benoemd. Hoewel Amsterdammer van ge- boorte is de heer Mathies (43) geen vreemdeling in de Maasstad: in de jaren 1963 tot '65 was hij redac- teur van de Nieuwe Rotterdamse Courant voor de rubriek financiën •x- en economie. Tevoren was hij in een soortgelijke functie werkzaam geweest bij de Haagse Courant. If Aan zijn Rotterdamse periode kwam een einde door zijn vertrek naar de redactie van Het Vaderland in Den Haag, eerst als redacteur Mr buitenland, later als parlementair redacteur. In die jaren woonde hij in Zoetermeer, waar hij in 1966 gekozen werd tot lid van de ge- ■X meenteraad, twee jaar later ook tot Mr lid van het dagelijks bestuur van het Industrieschap en van het O- verlegorgaan Haagse agglomeratie, in 1970 verruilde de heer Mathies X zijn woonplaats Zoetermeer voor Apeldoorn en zijn functie van pa r- 1; lementair redacteur voor die van redacteur voor bestuurlijke en ker- X kelijke zaken van de Nieuwe Apel- Mr doornse Courant en de daarmee verbonden bladen. Door-zijn grote kennis van gemeen- te-- en provinciaal-politieke zaken X en van alles wat met intergemeen- X telijks samenwerking te maken werd hij ook in Apeldoorn at spoedig niet alleen een gezagheb- bende journalist maar daarnaast X ook een door zijn kundigheid ge- waardeerd bestuurder op velerlei ]jj[ levensterrein. Een paar van zijn functies: voorzitter van de wijk- raad 'Zevenhuizen, een voor Apei- doorn nieuw orgaan voor een nieu- -X- we wijk, waaraan Mathies duidelijk rich ting heeft gegeven.f Verder: lid van een stuurgroep wijkopbouwwerk in Apeldoorn, voorzitter van een a.r.-kiesvereni- ging, hoofdredacteur van Her vormd Apeldoorn. In landelijk ver band: secretaris van de Raad voor de zaken van pers en publiciteit, een adviesorgaan van de hervormde synode, en lid van de bestuursraad van de (landelijke) ARP. En jour- nalistiek-organisatorisch: lid van het algemeen bestuur van de Ne derlandse Vereniging van Journalis ten en voorzitter van de afdeling Het Oosten van deze N. V.J. Om al deze functies te kunnen vervullen zijn twee dingen nodig: een stevige dosis werkkracht en een intensieve belangstelling voor de samenleving. Mathies heeft bei de. Vooral de plaats van de mens, de enkeling binnen die samenleving boeit hem - vandaar zijn telkens weer opduikende activiteit voor het werk in de stadswijken, voor de gemeentelijke politiek en voor de agglomeratie van steden en dor pen. Rotterdam betekent voor Evert Mathies een geweldige uitdaging. „De problemen in Rotterdam en de Rijnmond zijn een stuk fascine rend dynamiek voor hem.' Rotter dam durft de problemen aan, het is een uitdaging om via „De Hawn loods", dat vanoudsher een sterk opiniërend blad is, een steentje pij te kunnen dragen tot de oplos sing". vindt hij. Aantrekkelijk noemt hij verder dat „De Haven loods" in een groot aantal edities verschijnt. „Het is fijn dat ik nu de wijken in ga en de problemen die daar leven naar boven kan bren gen". januari) in Schoonhoven vestigen, maar zijn volle aandacht zal onver flauwd op het Rotterdamse gebeu- fen gericht zijn. Wij vertrouwen dat De Havenloods onder de leiding van deze nieuwe hoofdredacteur opnieuw als maat- schappij bewuste krant met een eigen gezicht haar invloed zal uit oefenen. Directie. Het gezin Mathies zal zich (half MAASSLUIS - Een donderend ap plaus van het talrijke publiek in de Olympia-hal begeleide zaterdagmiddag 21 december de graduering van Iman Kars 15 iit de eerste dan «(zwarte band). De budo-bond baseerde haar besluit om hem de zwarte band toe te kennen op de bijzondere prestaties, die hij dit jaar als judoka geleverd heeft. Hij werd namelijk met het team van budo-sport Mahorokan kampioen van Nederland, werd zelfs individueel kam pioen van Zuid-Holland en Nederland. Iman Kars is'nu de jongste zwarte banddrager in Zuid-Holland. Deze graduering was één van de hoog tepunten van het kerstjudotoernooi, dat Mahorokan voor haar jeugd had georganiseerd. Tevens werd de Reinier Hulsker-bokaal uitgereikt aan de judo ka van het jaar. Deze onderscheiding wordt door Mahorokan toegekend aan het lid, dat zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de vereniging en dat getoond heeft in zijn of haar gedrag, sportiviteit en inzet, maar vooral als mens. Iman Kars bleek ook deze kwa lificaties te bezitten en mocht daarom uit handen van de winnaar van vorig jaar, Lisbeth Beeks (14) het kleinood in ontvangst nemen.Dat alle goede dingen voor Iman Kars, die dag uit drieën bestonden bewees hij later op de mat, door in de finale van de clubkampioenschappen Richard Popio- lek na twee minuten met een vijfde heupworp naar de tweede plaats te verwijzen. Derde werd A. van Tooren na een zege op C; Backelandt. Iman Kars kreeg de zwarte band uit handen van zijn leermeester Koos Ilen- neveld. Scheffe zwaargi R. van lichtge: 1. D„J. Ente, 2. M. I.'r. van Buuren, 2. L. Verberg, 2. P. icht 9-10 jaar: jii 3. St. van Vli ïiddengewicht 9-10 jaar: 1. N. Boelrijk, Snellen van Vollenhoven en 3. M. i iwaargewicht 9-10 jaai Kuitert en 3. M. Veen; jchtgewicht 11-12 jaai Lahey en 3. D. Peute; middengewicht 11-12 jaar: 1. A. ten Hoeve Klein, 2. J. Ente, 2. P. Uitslagen Overige uitslagen van de Mahorokan-j kampioenschappen: MEISJES: lichtgewicht 8,jaar: 1. J. hoff, 2. M. Jansan en 3. R. Vis Middengewicht 8-9 ja zwaargewicht 13-14 jaai ten Hoeve en 3. E. van 1 lichtgewicht 15-16 jaar: en 3. E. Ei N. Schut, 2. Si. 30 minufap Noordsingel 91-93 010-242075 Brede Hilledijk 97 010-856443 met 5 jaar gatantie op binnenwerk Massief eiken Qf}5. Oostzeedijk 234, Bleiswijk, Hoefweg 129. Geopend dinsdag t/m zaterdag 10-17 uur Vrijdag koopavond tot 21.00 uur kring Waterweg Noord. wenst al haar leden een voorspoedig Boutique Pour Hommes POO-POO Hoogstr. 60 Schiedam Gemeente krijgt nieuwe computer SCHIEDAM Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland hebben de goedkeuring verleend aan de volgen de besluiten van de gemeenteraad van Schiedam, waarbij kredieten zijn ver- f 162.000,- voor de aanschaf van een derde „office computer" f 19.313,- ten behoeve van de restauratie van de molen „De Vrij heid" f 10.000,- voor de aanleg van hel- lingbanen naar de Kippenbrug over de Nieuwe Haven - f 4.000, - voor de uitbreiding van de inventaris bij de Sociale Dienst - f 2.620,- voor het inrichten van een hoofdkamertje en de aanschaf van gordijnen voor de St. Catharinaschool f 25.000,— voor het onderhoud van oude woningen en pandenbezit. Verder is goedkeuring verleend voor wijziging van de begroting 1974 betref fende: vergoedingen bij het ontruimen van bedrijfsruimten in verband met de uitvoering van Deltawerken de werkgroep Organisatie gemeente lijk apparaat voorschot op de extra vergoeding per lokaal en per kleuter als bedoeld in art. 73 lid 3 van de Kleuteronderwijs wet. Op zaterdag 25 januari 1975 wordt in de Glazen Zaal van het Rotterdamse Ahoy' complex de beurs Mineralen en Gesteenten gehouden. Er is één voor deel, dat voor allen geldt; de prijzen zijn erg laag als u tenminste niet voor f 5,- een knots van een diamant, een prachtige opaal of een geheel heldere toermalijn verlangt. Toch kunt u voor een paar gulden bijvoorbeeld een va- renafdruk van x miljoen jaar oud kopen. I THEOD. KERSSEN t» Elokmakerstraat 57 R'dam (W) tel.: 25.31.21 ï^de grootste koliek tie, de meeste stijlen,speciale prijzen, waar vind je die? ^AN VAN DER HULST BEHANG Schiedam - broersvest 85 rotterdam mathenesserdijk 261a tel. 010-269702 tel. 010-370947 donderdaqavond koopavond vrijdagavond koopavond maandag na 13.00 uur geopend wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61.

De Havenloods | 1974 | | pagina 1