„Aanpak kankerbestrijding moet krachtiger worden" GZ-PERSONEEL BEKRITISEERT VORM VAN INTEGRATIE Mirnegroep van Jan Rebel in de Ark Pretfestival met Peppi, Kokki en Kluk-Kluk i/opkur Stichting Vriende ii Vclll Thoraxcentrum in openbaarheid Nieuwjaarsconcert van Operakoor uitgegroeid tot gewaardeerde traditie Commissie reageert op publicatie rriëtz auto banden bM dinsdag 7 januari 1975 24e jaargang no. 2 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 Rotterdam bezit mogelijkheden voor integraal centrum „Het is onbegrijpelijk dat door de bevolking van de „rijke landen" tot nu toe niet meer pressie is uitgeoefend om tot een veel krachtiger aanpak van de kankerbestrijding te komen. De recente behandelingsgeschiedenis van de Amerikaanse presidentsvrouw Betty Ford die in vele kranten beschreven is hangt een van de vijftien thans levende vrouwen in de Westerse landen boven het hoofd. Wie kan met dergelijke ingrijpende behandelings methodes, - helaas op dit ogenblik nog de enige effectieve - blijvende vrede hebben? Bovenge noemde ernstige woorden sprak vorige week prof. dr. D.W. van Bekkum tijdens de officiële ingebruikneming van een nieuwe vleugel ten behoeve van de kankertherapie in de Dr. Daniel den Hoedkliniek te Rotterdam-Zuid. Professor Van Bekkum, die voorzitter is van de European Organiza tion for Research on Treatment of Cancer, sprak als zijn mening uit dat om dit probleem op te lossen veel meer zowel fundamenteel experimenteel als wel klinisch onderzoek noodzakelijk is. „Er word! gesteld", aldus spreker, „dat klinisch onderzoek ter beoorde ling van nieuwe behandelingsmethodes niet meer in één klinisch centrum mogelijk is en dus in nationaal of zelfs internationaal verband dient plaats te Door de omvang van de operaties is het oude idee van zogenaamde totale kanker instituten waar dit fundamen tele, experimentele en klinische werk aan kanker wordt verricht ook nauwe lijks meer uitvoerbaar. Een integratie van groepen die op alle niveaus met kankeronderzoek bezig zijn èn niet noodzakelijkerwijs in het zelfde gebouw gehuisvest behoeven te worden moet daarvoor in de plaats komen". Professor Van Bekkum is er van over tuigd dat de regio Rotterdam alle mogelijkheden bezit die voor de for matie van een integraal kankercentrum vereist zijn. Een concentratie van therapie in het Rotlerdamsch Radio Therapeutisch In stituut in de Den Hoedkliniek, het experimenteel kankeronderzoek in het Radiobiologisch Instituut te Rijswijk en een belangrijke hoeveelheid klinisch en fundamenteel onderzoek in het Academisch Ziekenhuis en de medi sche faculteit te Rotterdam. In verband hiermee en gezien het feit, dat er mensen gereed staan die bereid zijn zich hiervoor in te zetten is het van belang dat de opbouw van zo'n integraal centrum zo snel mogelijk van de grond komt. ..Men moet 'beseffen dat mensen die op een bepaald ogenblik de mogelijk heden en het enthousiasme hebben om met iets nieuws te beginnen meestal niet bereid zullen zijn om zich al te lang bezig te houden met een projekt waar niet voldoende voortgang in zit, omdat zij hun capaciteiten en energie zonder moeite op andere projekten kunnen richten", eindigde professor Van Bekkum waarschuwend. Nieuwe vleugel In de nieuwe vleugel van de kliniek zijn een nucleaire-, een computer- en een bestralingsafdeling ondergebracht. De kosten daarvan bedragen, inclusief de aanschaf van nieuwe apparatuur, f 1 1.350.000,- Bovendien bevindt zieli in de vleugel het zeer bijzondere Binnen RRTI-kringen wordt nog ge dacht aan een uitbreiding van de akti- viteiten met o.a. een vroege opspo ringskliniek voor tumoren. Voor deze aktiviteiten zullen echter weer nieuwe ruimten gecreëerd moeten worden. In verband met de bouwstop voor zieken huizen zal deze uitbreiding, waarmee men omstreeks 1975 had willen begin nen. voor onbepaalde tijd dienen te worden uitgesteld isolatie met garantie THEOD. KERSSEIM Btokmakersti I tel. 25.31.21 VLAARDINGEN Woensdagmiddag om 14.00 jur wordt de kinderfilm^.De Gouden Draak" in de Harmoniezaal vertoond. Reductiebon Deze bon is geldig voor het Pretfes- tival op Zondagmiddag 12 januari 1975 met Peppi qn Kokki en Kluk-Kluk (aanvang 14.00 uur), voor ten hoogste vier personen. Eén gulden per persoon korting op alle rangen. De prijzen worden dan f3,-, f4.- en f5. Donderdag 9 januari organiseert de Stichting Vrienden van het Thoraxcentrum Dijkzigt een bijeenkomst in de Beatrix-Irene-Carloszaal van het restaurant Engels in het Groothandelsgebouw. Met deze bijeenkomst zal de Stichting voor de eerste maal in de openbaarheid treden. MAASSLUIS Opnieuw treedt Jan Rebel, eigenaar van de Maassluise balletschool, vrouw die in een flat woont. De naar buiten met een door hem opgeleide groep. Ditmaal is het de minegrocp die de »k|eine" mirnegroep geeft een demon- hoofdrol zal spelen op vrijdagavond 10 januari as. inde zaaide Ark stratie van niimeuitbeeldingen. De mirnegroep is ongeveer twee jaar geleden opgericht en is in de loop der tijd dooThet^^ate afwisseling wordt geleverd uitgegroeid tot een jeugdgroepje van 11 d 12 jarigen en een groep tieners die op deze strijkkwartet avond het leeuwenaandeel voor hun rekening nemen. Enige tijd geleden trad dit Maassluise inimegezelschap met succes op in het Amsterdamse Jeugdtheater. „Ik dacht dat het nu wel eens tijd werd voor een optreden in eigen stad. Daar om heb ik de Ark afgehuurd en met medewerking van de M.K.S. heb ik deze grote avond georganiseerd" zegt Jan Rebel. Behalve de eigen leden treden eveneens een tweetal gastdansers op. Het zijn I Actie voor socialisten in Portugal SCHIEDAM - Ook in Schiedam is er een actiecomité opgericht, bestaande uit vertegenwoordigers van PvdA, PPR en PSP, voor de Portugese Socialisti sche partij van Mario van Soares. In maart worden in .Portugal verkiezingen gehouden, voor de toekomst van Por tugal en de demokratie in Zuid-Europa is het van groot belang dat de socialis tische partij goed uit de verkiezingen komst. Daarom houden de PvdA en de Vara op 25 januari een landelijke actie. Bijdragen kunnen gestort worden op giro 8887, t.n.v. de penningmeester van de actie Portugal, Hilversum. Tana Mekain (Amerikaanse) mannelijke danser van de Nonchalanc spot op de t.v., Willy Roemers. Zij zullen samen een klassieke pas de deux „Giselle" en „Bluebird" uitvoeren met Willy Roemers zal behalve dit ook nog een duizenden jaren oude mimeuitvoe- ring geven. „Allarippu" zoals dit heet, is afkomstig uit Java, en vormtéén van de tempeldansen in dat land De mirnegroep speelt o.a. een zeer oud stukje „kermismime" uit de 15e eeuw. Dit soort pantomime spel is afkomstig uit Italië oorspronkelijk en werd door Italianen in Frankrijk gespeeld op plei nen en markten. Hoog op de wagens speelden zij hun spel. In die tijd werden zij door de Franse bevolking ook wel de „wagengroepen" genoemd. Verder laat de groep een satirisch uitgevoerde „rechtzaak" zien. Dit stuk is zeer modem te noemen. Als laatste onderdeel wordt „de Flat" gespeeld. Dit spel verhaalt over een schizofrene VLAARDINGEN - Op dinsdag 7 januari om 20.00 uur worden in de Oosterkerk aan de Schiedamseweg (bij Verpl. Chasséeplein) plannen ter verbetering van de levensom standigheden van de Vlaardingse gastarbei ders en hun gezinnen uitgewerkt. twee meisjes en twee jongens zitten van twintig jaar. In dit kwartet zit o.a. Melis Rebel, zoon van Jan Rebel. Hij schreef een aantal werken waarvan er op deze avond enkele uitgevoerd zullen worden. De Jazzgroep die al enkele keren optrad in Maassluis danst twee moderne dan sen. In totaal kan de bezoeker een beeld krijgen dus van wat er zoal gebeurt aan de Maassluise balletschool. Vrijdag 10 jan. om 20.00 ::..r in zaal De Ark aan de Rem'brand tlaan V oorlichtingsavond voor gastgezinnen Ierse kinderen VLAARDINGEN Op woensdag 8 januari wordi in de Pax Christi kerk. Reigerlaan 51. Vlaardingen-Holy, de voorlichtingsavond voor de gastgezin nen gehouden, welke wordt georgani seerd door de Landelijke Stichting Hulp Noord-Ierland. De gezinnen die zich ais gastgezin hebben opgegeven, hebben een per soonlijke uitnodiging gehad maar be langstellenden zijn van harte welkom. Aanvang 20.00 uur. Met het nieuwjaarsconcert van jongstleden woensdag, dat in de stampvolle Doelenzaal door het Rotterdams Operakoor en -Orkest werd gegeven, heeft Piet Struijk bevestigd wat ik van het tweede Nieuwjaarswensconcert in 1968 verwachtte: dat deze concerten tot een cvengrote traditie zullen uit groeien ah die van het Weense Symfonie Orkest o.l.v. Willy Bos- kovsky. Welnu: het Nieuwjaars wensconcert. dat door de dirigent- hun self werd gepresenteerd en hóe mag dig worden genoemd aan wat We nen ons Hollanders jaarlijks brengt. Onze plus was dat.au fond „ons" programma een grotere variëteit op vocaal, instrumentaal en vocaal-so listisch gebied bood en daardoor kwalitatief even hoog mag worden aangeslagen als de prestaties van onze Weense kunstbroeders. Nu hog de realisatie hel Nieuw jaarsconcert voor de televisie uitge zonden' te. krijgen en het Rotter dams Opérakoor en -Orkest kan als pendant op een lijn worden gesteld met Je Wiener Philharmoniker. En dan te heden ken dat dit alles gent. die slechts beschikt .otter een heterogeen samengesteld orkest, dat slechts met een repetitie van twee uur zijn taak volledig moet beheersen Voor dit concert had Piet Struijk zich van de medewerking verze kerd van de nog steeds briljant zingende sopraan Antoinette fie- m essen, van de for te-tenor met een sterke lyrische uitdrukking in zijn voordracht, Willy Caroti. van de talentvolle, jonge bas-bariton Hans Schijen, die, naarmate hij ouder wordt vooral in het lage register- aan volume zal winnen, en van Henk Smit met zijn sonoor klin kend hasgeluid. We hoorden voor de pauze dit viertal in de opera 's Nahucco en II Trovatore ran Verdi. Mosé in Egtt- to van Rossini, Die Zauberflöte van Mozart en in l Lombardi van Verdi. \yaarin de Concertmeester Louis van Son excelleerde in de technisch uitermate moeilijke solo, die hij ook in de cantilenen met een opvallend mooie loonvorming speelde reffeiijk en Zeiler),die juweeltjes van vertolkmgskuns, werden. Onder nummer Ui werden twee verzoeken gerealiseerd, te we ten: een Allegro uit het 1()e orgel concert van Handel, voortreffelijk door de organist Aad van der Hoeven op liet grote Doelenorgel gespeeld en door de strijke het orkest al even vi begeleid, en „We shall i dat inderdaad ontroerend door Henk Smit, het Rotterdams Opera- koor en de organist Aad van der Hoeven in de zaai is overgekomen. Ook het koor verdient lof mor de seti ,.,1 werden ge zongen. En last, but not least: liet orkest, dat op bewonderenswaar dige wijze en mei groot vakman schap de ouverture tot Nahucco van Verdi en'de diverse begeleidin gen heeft gespeeld, waardoor het s geweest voor tie -n het kot liet -geslaagde erd he sin He, program de i diri- Zo'n vierhonderd hartpatiënten zullen de bijeenkomst bijwonen, waarin een team specialisten van het Thoraxcen trum onder leiding van prof. P. G. Hugenholtz onder meer de algemene problematiek van de hartpatiënt zal bespreken. De bijeenkomst begint om 19.00 uur. In maart 1973 werden de eerste initia tieven genomen om te komen tot het oprichten vn bovengenoemde stich ting. Na tal van voorbereidende bespre kingen werd tenslotte op 18 november 1974 de akte van oprichting gepas seerd. De initiatiefnemer voor de op- rohtjnn van de stichting, de heer A. li. voosfeld te Breda, weet zich inmiddels gesteund door een groot aantal (oud)patiënten van het hartcen- trum te Rotterdam Uit opmerkingen en brieven van (oud)patiënten was gebleken dat zeer velen het hartcentrum in Diikzigt een warm hart toedragen. Velen van hen 17e eeuws pand te koop MAASLAND Wie biedt voor een historisch 17e eeuws pand? Het gaat hier om het pand de ..l'ynas" in de 's Herenstraat 20-21 Momenteel is het nog eigendom van de gemeente Maas land. In 1969 werd het pand gekocht en de laatste bewoners, de fam. Zwaard zijn er per 1 januari uit ver trokken. „Pynas" staat op de lijst van monumentenzorg. Het verkeert in zeer slechte staat. De nieuwe koper móet wel bereid fcw.in zes maanden na d< koop om een restauratieplan bij de Rijksdienst voor Monumentenzorg in te dienen. Verder isvan de verkoopvoor waarden opgenomen dat de koper de bepalingen van d: huurwet t.a.v. deze woning in acht moet nemen. Het pand zal onderhands verkocht voelden de behoefte „iets terug te wallen doen" zoals bijvoorbeeld good will kweken voor het Thoraxcentrum, hulp bieden bij bepaalde aktiviteiten, alsmede financieel bijdragen aan be paalde projecten. Wat dit laatste be treft wordt duidelijk de wens geuit dat financiële hulp direkt aan het Thorax centrum ten goede moet komen, als regionaal centrum in Zuid-West Neder land. Deze gevoelens van (pud)patjënten van het Thoraxcentrum om „iets terug te willen doen" hebben -tenslotte geleid tot de oprichting van de stichting Het doel van de stichting bestaat uit het ondersteunen en stimuleren van de aktiviteiten van het Thoraxcentrum Dit alles in de ruimste zin. MAASSLUIS - Op zaterdag 4 januari 1975 verzorg; de heer L. 't Hart, stadsbeiaardier van Delft. Leiden en Amersfoort en direk teur van de Stichting Nederlandse Beiaard school in Amersfoort, van 15.00 tot 16.00 uur het wekelijks carillonconcert in de Grote Kerktoren van Maassluis. Theater van de Lach in Stadsgehoorzaal VLAARDINGEN John Lanting's Theater van de Lach komt zaterdag 4 januari naar de Stadsgehoorzaal met „Hé... mag ik mijn echtgenote terug". Naast Lanting zelf, speelt als een der hoofdfiguren Georgette Hagendoorn mee. Overige rolbezetting is: Paul van Corcum, Marjan Berk, Bruni Heinke, Annelies Balhan en Floris van Spron- sen. De regie is in handen van de engelsman Alexander Doré. Na afloop wordt in de wandelgangen en de Harmonie een groot nieuwjaars- bal gehouden. Aanvang 20.15 uur. Dc voornaamste reden om de Stich tingsvorm te adviseren is, dat alléén in deze vorm. zoals ontworpen door de Commissie, deelneming van alle be trokkenen, ook het personeel, in liet beleid en bestuur van het ziekenhuis mogelijk is Het derde uitgangspunt van de studie, namelijk de eis dat gestreefd moet worden naar democra tische beheersvorm, komt zodoende volledig tot zijn recht Daarnaast biedt deze vorm de zo zeer gewenste slag vaardigheid Het grieft de Integratie-commissie bi zon der dat in de extra uitgave van de „loep" gesuggereerd wordt dat de personeelsleden van het Gemeentezie kenhuis in de kou worden gezet en dat zij de sluitpost van de integratie zullen worden. In de eerste nota van de Integratie-commissie'zou juist bizon- dere aandacht worden geschonken aan de belangen van het jrersoneel Aivorens definitief te beslissen advi seert de commissie immers advies uit te laten brengen Moor een commissie uit het personeel van beide ziekenhui zen. Dit is al eerder op de vergadering van personeel van beide ziekenhuizen door de Inlergratie-cöijimissie uitdruk kelijk gesteld. REACTIE In de nota zijn verdere suggesties vervat om te bewerkstelligen dut, mocht besloten wórden de heide zie kenhuizen onder te brengen in een Stichting, het personeel van het Ge meenteziekenhuis geen nadeel van de- ze vorm van samengaan zal ondervin den. dit overeenkomstig het tweede uitgangspunt voor de studie van de Volgens de Integratie-commissie zou met deze soort acties van de redactie van Loep de integratie Verhinderd kun nen worden war wel eens zou kunnen betekenen dat een (of beide) zieken huis binnen afzienbare tijd gesloten moet worden. PPR wil wethouder van PvdA VLAARDINGEN In een brief aan de ledenvergadering van de PvdA heb ben leden van het PPR actiecentrum Vlaardingen verklaard, dat zij achter het beleid staan van het linkse college. Hoewel zii begrijpen dat de basis van het cqllege breder wordt wanneer iemand van de oppositiepartijen de vcthouderszetel, van Mevrou1 Duyn-Spruyt toch liever zie PvdA gekozer alleen een ee piogiamcollcgi stimulans bete samenwerking aldus de ledei ïeemt, zouden z.ij aat er iemand van de wordt. Dit zou niet het PPR-actieefi Zondag 12 januari in de Doelen Zondagmiddag 12 januari aanstaande staat de Rotterdamse jeugd een geweldige gebeurtenis in de Doelen te wachten als daar, georganiseerd door het Theatercen trum Carla Flink, een reeks artiesten de beste beentjes voorzet. Daar is dan in de eerste plaats een apart optreden van het bekende televisie-duo Peppi en Kokki dat ongeveer 30 minuten zal duren. Deze leuke matrozen die aan wal alles verkeerd doen hebben op de tv een eigen plaats ingenomen en een grote kijkdichtheid gekregen. Daarnaast staat een eigen optreden van Kluk-Kluk, de populaire indiaan, in een gevarieerd jeugdfestival met boeiende attracties, daaruit noemen wij: Meneer HarTy, de orgelman; Ome Coos, de goocheloom; Tante Emmy op de hippe toer; Sheila, het tovervrouw- tje; Ben-Ali-Ko. Oosters Maharadja en een geweldig ballonnummer Emmy Rijnbergen, Harry Hamilton, Herbert Joeks en Coos van de Velde zijn de namen van de artiesten die borg staan voor een erg plezierige kinder middag. De kaarten zijn uitsluitend verkrijgbaar aan de kassa's van de Doelen dagelijks van 10.00-16.00 uur en telefonisch van 12.00-16.00 uur onder nummer 13.24.90 De prijzen zijn f 4, f5. en f 6,-, maar als u gebruik maakt van bijgaan de reductiebon worden de prijzen met één gulden per stuk verlaagd. Fons Jansen in Visserijmuseum VLAARDINGEN - Maandag 6 januari geeft Eons Jansen een recital in de Muziekkamer van het visserijmuseum. Naast zijn cabaretprogramma is Fons Jansen aan een experiment bezig met een programma dat een kruising is van een „klassieke" liederavond en caba ret. Van huis uit is Fons Jansen al vroeg in aanraking met de klassieke muziek gekomen. In dit recital neemt zijn oude liefde voor Schubert, Schu mann, Bra hms;:en Mozart weer op door de melodieën van verknipte Neder landse teksten te voorzien, onderbro ken door toelichtende conference. Daarmee probeert hij het zangrecital uit zijn ivoren toren te halen. Een poging de melodieënschat van liederen en aria's langs een andere weg te doen klinken. „Waarom", zo vraagt Fons Jansen zich af, „moet je voor nieuwe teksten nieuwe melodieën laten klin ken, wanneer de oude nog goed zijn". Aanvang 20.00 uur. SECRETARESSE THUISWERK Brieven aan mevr. J. Tricht, v.Hogendorplaan 162A Vlaardingen. Weg.afwezigheid van mijn WERKSTER met spoed gevraagd een TIJDELIJKE VERVANG STER voor schoonmaken van praktijkruimte. Dinsdag van 13.01 18.00 uur. Mevr. Staring, Alb.Agnes- laan -172, Vlaardingen, tel. 358225.

De Havenloods | 1975 | | pagina 1