DE HAVENLOODS 'Helpt uw medemens' verschaft woonruimte aan buitenlanders Telemannensemble viert jubileum met concert Officier van Justitie ziet af van vervolging JAC-Vlaardingen KUNSTGEBITTEN Meubelfabriek M Oisterwijk poo-poo BANKSTELLEN 'TlffUrTVwtm SLAAPKAMERS Ook Nederlanders krijgen hulp iZ/MËr~A~aLAAT"zich" NÏËfBÏSTÏLËN'.fj Noodgeval BOBBY VINTON tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. Eucharistie- avondmaaldienst in Kethel Ter afsluiting van de cyclus van oecumenische diensten zal op zondag 19 januari om 19.15 uur in de Dorpskerk in Kethel een eucharistie-avondmaaldienst worden gehouden. De dienst zal onder leiding staan van pastor H. Groeneveld en ds. S. Gerbrandy; eerstgenoemde zal de preek verzorgen. Het hervormd kerkkoor van Groenoord zal onder leiding van de heer F. van Rhijn haar medewerking verlenen. Boutique Pour Hommes Hoogst r. 60/ Schiedam Peuterparadijs op Pasar Valem SCHIEDAM - Het is dit jaar voor de vierde maal dat in sporthal Margriet de Randstad Pasar Dalem wordt georgani seerd en wel op 29, 30 en 31 maart. Naast een uitgebreid artiestenprogram ma, dansen, veel restaurantjes en ande re zaken voor de ouderen, zal dit jaar, nog meer dan in vorige jaren, gedacht worden aan de kinderen. Voor hen zal een peuterparadijs worden ingericht, terwijl ze tevens mee zullen kunnen doen aan een „Paasmaskerade". Kinderen tot 12 jaar kunnen aantrek kelijke prijzen winnen, indien ze door hen zelf te dragen, eigengemaakte, Paashaas-maskers in competitieverband zullen showen. Deze wedstrijd zal op zaterdag 29 maart worden gehouden voor kinderen tot 8 jaar, op le Paasdag voor 8-10 jaar en op 2e Paasdag voor kinderen van 10 'tot 12 jaar, terwijl dan ook de grote finale zal plaatsvinden. VLAARDINGEN - De Rotterdamse officier van justitie, mevrouw mr. A. G. Korvinus, ziet af van vervolging van medewerkers en opvangers van het Jongeren Advies Centrum Vlaardingen. Aldus heeft zij vrijdag 10 januari mee gedeeld aan een vertegenwoordiging van JAC-Vlaardingen en de advokaat, die zij voor een gesprek had uitgeno digd. De wet kent aan de officier van justitie de bevoegdheid toe om van vervolging af te zien, op gronden aan het algemeen belang ontleend. In de beslissing heeft onder meer meege speeld, dat een proces tot gevolg zou hebben dat politie en JAC veder uit elkaar drijven. In het gesprek met de officier van justitie bleek tevens, dat mr. Korvinus kwalitatief goed bevonden hulpverle ning uit de strafvervolgingssfeer zou willen houden. Binnen het kader van de wettelijke mogelijkheden heeft zij daarover ideeën ontwikkeld. Een probleem tussen ouders en kind, dat een wezenlijk karakter heeft, zou haars inziens eerder dan nu gebruike lijk is, in de beoordelings- en vooral bemiddelingssfeer van de kinderrechter moeten worden gebracht. Mr. Korvinus zal het bovendien toejui chen als thans ernst wordt gemaakt met het verlagen van de leeftijd van meerderjarig worden van 21 tot 18 jaar (waartoe reeds in 1970, onder het kabinet Biesheuvel, in beginsel is beslo ten). Het is bekend dat justitie en instelling en die hulp verlenen aan weggelopen minderjarigen al geruime tijd op ge spannen voet staan. Kern van het konflikt is, dat de huidige wetten het verlenen van de noodzakelijke hulp belemmeren. Nadat dit eerder al in Den Haag, Utrecht en Leeuwarden tot justitieel handelen had geleid, is in mei 1974 ook in Vlaardingen ingegrepen. Door het Jongeren Advies Centrum werd toen in drie gevallen geweigerd om de opvangadressen van de weggelopen minderjarigen, t.a.v. wie vertoeken tot opsporing, aanhouding en terugbreng ing van kracht waren, in enigerlei vorm aan de justitie bekend te maken. Dit om te voorkomen dat een door de ouders aan de politie gedaan verzoek tot opsporing, aanhouding en terug brenging van hun kinderen onmiddel lijk, dus nog tjjdens de lopende hulp verleningsfase, zou kunnen worden uit gevoerd. Door deze weigering kwamen de zaken van de civielrechtelijke sfeer mede in de strafrechtelijke sfeer. Immers, hij die opzettelijk een minderjarige die zich onttrokken heeft aan het wette lijk voor hem gestelde gezag verbergt of aan nasporing onttrekt, wordt straf baar gesteld, ook als hij hulpverlener Visie Kritische vragen in het parlement over het justitiële optreden en beschouwen de artikelen in de pers deden het bewustzijn groeien dat er ruimte ge maakt moet worden voor de mogelijk heid tot effektieve hulpverlening. Inmiddels is vrijwel algemeen aanvaard de visie, dat direkte terugbrenging van weggelopen minderjarigen in een onge wijzigde opvoedingssituatie, niet vere nigbaar is met probleem-oplossende hulpverlening, die nu eenmaal vaak enige tijd vergt. Deze visie heeft tevens sterk bijgedragen tot méér begrip voor de hulpverlener die met de strafwet in konflikt komt, omdat hij tracht te voorkomen dat de wegloper naar huis teruggebracht zou kunnen worden, nog vóórdat er voldoende gewerkt is aan de oplossing van het probleem dat tot het weglopen heeft geleid. lormaie prijs f 1350.— 095, Hoek bankstel in 7AB ribcordvoor f*J 0, Massief eiken QQ0 Rotterdam, Industriegebouw Oostzeedijk 234, Bleiswijk, Hoefweg 129. Geopend dinsdag t/m zaterdag 10-17 uur Vrijdag koopavond tot 21.00 uur REPARATIES 1ste klas werk 20-karaats GOUDEN KROON f25,- U kunt er op wachten. INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met trams 1, 3 en 9 en buslijnen 32,34,39 en 49 VLAARDINGEN - De commissie van financiën houdt op donderdag 16 januari een openbare vergadering in het stadhuis. Als enig punt zal de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1975 worden behandeld. Aan vang 20.00 uur. John Lee in de Jeugdhaven MAASSLUIS- Het Open jongeren centrum de Jeugdhaven ontvangt vrij dag 17 januari de zanger/gitarist John Lee. John Lee speelde enige jaren geleden mee in de musical Hair en de film Jesus Christ Superstar. Verder leverde hij zijn bijdrage aan het concert voor Bangla Desh als gitarist van George Harrison, Leon Russel en Eric Clapton. Momenteel probeert hij een solocarriè re op te bouwen. Eigentijds folk en rock staan op het programma van John Lee dat hij vrij dag om plus minus 20.00 uur brengt in het gebouw de Jeugdhaven aan de Pres. Steijnstraat. Kaarten a f2,50 verkrijgbaar aan de zaal. Zaterdaga vond vertoont de Jeugdhaven de be kende film King Kong. In deze bepaald niet geweldloze film speelt een reus achtige gorilla, King Kong de hoofdrol. Kaarten voor deze film, die omstreeks 20.00 uur begint kosten f 2,50 en zijn aan de zaal van de Jeugdhaven verkrijg baar, VLAARDINGEN - De commissie i sociale aangelegenheden vergadert op don derdag 16 januari in het Stadhuis. Aanvang wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66. R'dani. Tel. 010-12.64.61. «§>©dring TEKENMATERIAAL PASSAGE 7 SCHIEDAM donderdag 16 januari 1975 VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 \ÊmJÊmJKm üi!ff2LnLL2?l_—l Eén van de huizen van dé Stichting „Helpt uw medemens". SCHIEDAM - Ook al heet Ne derland een welvaartsstaat, er zijn nog veel mensen die leven in omstandigheden die verre van i- deaal genoemd kunnen worden. Naast een groep sociaal zwakkere mensen is er sinds enkele jaren in ons land ook een grote groep bui tenlanders die nu niet bepaald in ideale omstandigheden moet le ven en weiken. Pas enkele jaren geleden kwamen deze problemen aan de oppervlakte en werd er daadwerkelijk gewerkt aan een oplossing. Eén van de problemen waar o.a. gastarbeiders mee geconfronteerd worden is de huisvesting. Vaak komen zij terecht in dure kleine woningen, zodat er niet veel geld voor ze over blijft om naar het moederland te steunen. Gedurende enkele jaren al zijn er in Schiedam verschillende mensen, dus ■ook Nederlanders, geholpen aan een goede woning door de stichting „Helpl uw medemens". Deze stichting werd ir 1971 opgericht toen mevrouw Meulen- dijk uit Schiedam een buitenlandei onderdak wildé verschaffen. Het bleek dat dit niet zo eenvoudig was en eer ruimte huren was ook niet mogelijk. Wel was er toen een huisje te koop er samen met enkele andere mensen werd besloten een stichting te vormen en een huisje te kopen. Zo zijn er in de loop der jaren al tal van mensen geholpen. Vooral mensen die geen woning hebben of ergens wonen op een kamer zonder verwar ming en licht. In de statuten van de stichting staat te lezen dat men zich als doel stelt de naastenliefde tussen men sen te bevorderen en in het bijzondei de huisvesting van buitenlandse arbei ders te verbeteren. Daarom werd enke le jaren geleden een pan aan de Alb. Thijmstraat gekocht. Hier hebben in de loop der jaren verschillende buiten landers een „home" gevonden, maai na enige tijd bleek dat de buitenlan ders liever een eigen woning kochten dan dat ze een ruimte huurden. Hier door liep het aantal bewoners terug tot drie en was het voor de stichting geen haalbare zaak meer het huis te gebrui ken als plaats voor gastarbeiders. Daar om is het pand het vorige jaar ver kocht. Verschuiving Intussen viel er een duidelijke verschui ving waar te nemen van het werkter rein van de stichting. Ging het in het begin hoofdzakelijk om de huisvesting van buitenlanders in een pension, na verloop van tijd kwamen er steeds meer probleemgevallen van buitenlan ders, maar ook Nederlanders, die woonruimte zochten voor een gezin. Dit kwam doordat veel buitenlanders vrouw en kinderen lieten overkomen. Om in deze behoefte te voorzien wer den er in de afgelopen jaren verschil lende huisjes door de stichting ge kocht. Het ging hoofdzakelijk om hui zen van enkele duizenden guldens. Nu heeft de stichting een huisje dat leeg staat en bestemd is voor noodgevallen. En deze noodgevallen zijn er. Mevrouw Meulendijk: „Regelmatig bellen er mensen om te vragen of ik niet iets voor ze kan doen. Het zijn over het algemeen buitenlanders en onder el kaar horen ze dan dat ik misschien wel wat voor ze weet te vinden." Advies Vaak is er kontakt nodig met de gemeente om mensen te helpen aan een woonruimte. Mevrouw Meulendijk komt dan ook regelmatig bij verschil lende diensten om hulp en/of advies te vragen. Eén van de weinige Nederlan ders die door de stichting „Helpt uw medemens" geholpen zijn is een onder wijzer die vanuit Terneuzen naar Schiedam kwam om les te geven. Hij woont nu in een klein huisje in Schie- dam-Zuid, dat door de stichting is aangekocht. Bij iedere aankoop door de stichting wordt door de bank een lening van 100 procent verleend. Ieder half jaar wordt er een klein deel terugbetaald. Het meeste geld komt van de huur die de bewoners betalen. Maar ook zijn er partikulieren die geld geven aan de stichting. Twee jaar geleden kreeg de stichting subsidie voor de verbouw van een huisje. Deze subsidie bedroeg 3750 gulden. Jaarlijks worden er enkele mensen geholpen. Het is beter dan niets en gezien het grote aantal buitenlanders dat in Schiedam woont en werkt is het een belangrijke taak. Er zijn altijd wel mensen die de boot missen en gehol pen moeten worden. Wie het doet is niet zo belangrijk, als er maar iets gedaan wordt. JAN VAN DER VEN SCHIEDAM - In juli van het vorig jaar kwam de Turk Gül naar Schie dam. Enkele maanden geleden liet hij zijn vrouw, die in verwachting is van haar eerste kind, ook over komen. Maar een goede woonruim te had hij nog niet. Het gevolg was dat Meleh Gül dagen op een kleine kamer zat zonder stroom en ver warming. Het kind had er fond de kerstdagen al moeten zijn en daar om klopte haar man aan bij me vrouw Meulendijk. Nu wonen de twee ergens in Schie- dam-Zuid en wacht mevrouw Mül nog steeds op de komst van haar kind. De vreemdelingenpolitie heeft haar verblijfsvergunning met enkele maanden verlengd en het ziet er naar uit dat het gezin Mül na de geboorte van het kind uit elkaar zal moeten gaan, of er moet toestemming komen van de vreem delingenpolitie voor een langer ver blijf in Nederland. Normaal wordt zo'n vergunning ook wel verleend, maar er is één probleem: de man moet dan mini maal één jaar in Nederland werken en dat is niet het geval. HOST(ESS) MANNE0UIN DRESSMAN FOTOMODEL MAASSLUIS: „Eigenlijk zijn we één grote familie," zegt Aad Sluyter en hiermee bedoelt hij het Telemanen- semble - waarvan hij de muzikale lei der is - dat op 24 januari haar jubile um concert geeft ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. De groep die nu uit twaalf leden bestaat nam op 17 februari 1965 voor het eerst, als kwar tet, deel aan een muziekconcours in Vlaardingen, waarbij zij een gedeelde eerste plaats behaalden met het kwar tet van de komponist Teleman. Iedere week wordt intensief gestu deerd in de Cleoschool in Maassluis. Aad Sluyter: „Je werkt er iedere week naar toe. Momenteel is het bijzonder spannend. Behalve dat ik de leiding heb, speel ik zelf ook mee. Ik doe het graag, maar al met al gaat er veel tijd inzitten. Als er muziek uitgezocht is, gaan we er met elkaar over praten. Het gaat heel democratisch, iedereen kan zijn zegje zeggen". An Hamakers, één van de leden, voegt er aan toe: „Er heerst inderdaad een goede sfeer. Ik zit er vanat het begin in. We zijn begonnen met Aad Sluyter, en Lenie en Gert van der End. Er is veel gebeurd in de afgelopen jaren". In de jaren die volgden na het succes in 1965 werden er concerten gegeven o.a. in de Sint Jan te Gouda, in Delft, in Dordrecht in Utrecht en natuurlijk ook vele keren in Maassluis. Er is inmiddels een echte fanclub ontstaan in Maassluis. De liefhebbers van het Telemannensemble komen niet alleen op de „thuisconcerten" maar reizen ook naar andere plaatsen, als het en semble daar zijn kunnen toont. Zoals in elk gezin lopen ook hier de leeftijden nogal uiteen. De jongste is 15 jaar en de oudste is de 65 al gepasseerd. Eén van de jongere leden, Alex van Boessenkol, (Hobotót) zegt hierover: „De leeftijden spelen geen rol. Ik merk er tenminste nooit iets van. We maken op een fijne manier muziek met elkaar. Ik heb er ontzettend veel plezier in, moet ik zeggen. Zo veel zelfs, dat ik hierdoor naar het conservatorium ge gaan ben. Niet alleen de leeftijden, maar ook de beroepen lopen sterk uiteen. Er zitten o.a. onderwijzers bij, een operator, diverse scholieren en (zoals dat ge noemd wordt) huisvrouwen. De barokachtige muziek, waarmee in '65 begonnen is, voert nog steeds de boventoon. Een enkele keer wordt er van af geweken, maar dat is dan echt een uitzondering te noemen. In de afgelopen jaren heeft het Tele- manensemble nogal wat kritieken kun nen lezen in de dag-en weekbladen uit de regio waar zij een concert gaven. Om het even zwart-wit te stellen, het was meer „witte dan „zwarte" kritiek. Je zou eigenlijk, de kritieken nog eens nalezend, het woord vleiend als de meest juiste beschrijving kunnen noe men. Afgaande op het enthousiasme van de „Telemanner" mag wel ver wacht worden dat er minstens nog tien jaar bij komen. Het programma van het jubileumcon cert ziet er als volgt uit: 1. kwartet (Teleman, 1681-1767; 2. Een Suite van Handel; 3. Aria, Johan. Sebastian Bach; 4. Kwintet (Loeilles); 5. Cantat (Teleman); 6. Fluit-en hobo concert (Fasch). Vrijdag 24 januari, in de zaal de Ark, aan de Rembrandtlaan. Aanvang 20.00 uur. Kaartverkoop aan de zaal. Bijeenkomst van Philatelica SCHIEDAM - Dinsdag 21 januari houdt de Internationale Vereniging „Philatelica" afdeling Rotterdam en omstreken wederom een bijeenkomst in de grote zaal van gebouw Irene aan de Nieuwe Haven 155, Sehiedam. Aan vang 20 uur. Op het programma staat o.a. een vei ling van postzegels van Nederland en een filatelistisch-praatje. Voor verdere inlichtingen de secretaris van de vereni ging de heer Aden Otter tel. 257775. Ruim 15 gulden voordeel per stuk. Dat is opruiming in de ware zin van het woord. Op deze musicassettes met louter populaire nummers hoort u artiesten en groepen zoals: Bobby Vinton, Ray Connif, Johnny Rijk (dubbele speelduur), Los Mayas, de Kilima Hawaians, Redbone, e.v.a. Deze cassettes l^oopt u nu per stuk varrf^T^voor

De Havenloods | 1975 | | pagina 1