DE HAVENLOODS =T Onduidelijkheden rond Metro blijven bestaan wees nr.l ^üü^BUJDonp In memoriam „COCKPIT" Mr. Dr. K.P. van der Mandele t>e sluitvorming van gemeente pas in september de nieuwe Ford Escort 1975 NIEUW DISCOTHEEK DE NIEUW Woensdagavond om 22.00 uur BIERTAP wedstrijd opgeven aan de bar NIEUW BIERAVOND ook op woensdag 29.1/75 van 21.00 tot 22.00 uui BIER voor 0.50 dit is iedere woensdag NIEUW Als eerste in Vlaardingen onze nieuwe barman aüas ROOKO KUNG-Fll discotheek DE COCKPIT FULTONSTRAAT 98—100 VLAARDINGEN (Bij station West) Industriegeb. De Vergulde Hand Wij draaien vanaf 14.00 tot 2.00 uur 's NACHTS MAASSLUIS Drie zeer oude karakterbepalende panden aan de Hoogstraat respectievelijk de nummers 13, 13 en 17, zullen als de bestaande plannen doorgang vinden omgetoverd worden tot woonhuizen met daarbij een klein specialiteitenrestaurant. De totale kosten komen op ruim f 300.000, Gezien het aantal (3) Chinese restaurants in Maassluis is het aanmerkelijk dat het toekomstige eethuisje speciale gerechten Zal voor schotelen afkomstig uit een ander land. Rij de ministeries van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk en van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, alsmede bij de Provincie Zuid-Hol land, zullen subsidie-aanvragen worden ingediend voor de renovatie. 3 DAAGSE CARNAVALSREIS 7 t/m 9 februari per luxe rijnboot M.S. Rijnhaven incl. volledige ver zorging, verzekering, levende muziek, hut met toilet/douche p.p. fl. 199.— ANTHONY VEDER EN CO Westblaak 4, R'dam, tel. 361244, toestel 176. W dinsdag 28 januari 1975 VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN SCHIEDAM ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.1 nieuwe verkeersweg wmdt'aangellgd ^Ztw-bouw^te laten 'onderbinden °6 metw'mtion aan het Oostplein De Rotterdamse gemeenteraad heeft allen die gehoopt hadden dat het debat van donderdag j.l. duidelijkheid zou brengen in de uitvoerings mogelijkheden voor de metroplannen danig teleurgesteld. Door de aanvaarding van de motie van de socialist J. M. Linthorst is de feitelijke beslissing tot september uitgesteld. Vóór 1 september moeten B. W. de raad alle gegevens verschaffen voor een definitief besluit. Daarbij dienen ook de mogelijkheden voor een sneltramnet betrokken te worden. Tot vorig jaar leek het allemaal zo duidelijk wat er met de metro zou moeten gebeuren. De noord-zuidlijn was voor een groot deel klaar en met de uitvoering van de tunnel voor de oost-westlijn was begonnen. In juli 1974 bracht de raad een nieuwe fasering in de aanleg van de oost-westlijn aan. Eerst zou het traject Eendrachtsplein-Marconiplein tot stand moeten komen en pas daarna het traject naar Ommoord, met dien verstande dat het gedeelte naar Ommoord uiterlijk in 1985 klaar zou moeten zijn. Het gemeentebestuur overwoog bij het nemen van deze beslissing dat de groei van de woningbouw in de noordooste lijke stadswijken tegenviel (in vergelij king met de prognose) en dat het van groot bglang zou zijn om het.westelij ke traject van de oost-westlijn snel aan te leggen omdat daarmee een groot aantal arbeidsplaatsen bediend zou kunnen worden. Westerterp De door Rotterdam gekozen volgorde schoot bij minister Westerterp (verkeer en waterstaat) in het verkeerde keel gat. Op zijn departement wordt sinds jaar en dag geijverd voor een optimaal openbaar vervoer tussen buitenwijken en groeikernen enerzijds en de centra van de grote steden anderzijds. Daarop is ook de policy van de Nederlandse Spoorwegen gericht. Een van de voor beelden: de forse aanpak van rijkswege van de nieuwe spoorlijn tussen Den Haag en Zoetermeer. Volgens minister Westerterp zou Rot terdam nu prioriteit dienen te geven aan de aanleg van het traject Rotter dam C.-Ommoord. Hij maakte daarvan tegenover het Rotterdamse gemeente bestuur geen geheim. Daarop besloten B. W. dan maar de tering naar de nering te zetten en de gemeenteraad voor te stellen toch maar eerst het traject naar Ommoord gereed te maken. Unaniem was het college allerminst, maar er was gerede aanleiding om aan te nemen dat'de raad de Ommoord-prioriteit zou kie zen. Daarna kwam het raadslid J. M. Lint horst met zijn nota. „De tijd van het vrijblijvend metrolijntjes trekken waarbij het rijk geacht werd wel voor de financiering te zorgen - is voorbij. Nu onlangs gebleken is dat ook aan de vrijgevigheid van het rijk een grens is wordt de gemeenteraad geplaatst vor een nieuwe situatie om met de beschikbare geldelijke midde len een zo goed mogelijk openbaar vervoersnet te realiseren". De heer Linthorst is een realist en hij vindt dat Rotterdam onder de huidige omstandigheden naar alternatieven moet zoeken. Zo'n alternatief vindt hij de sneltram, een vervoermiddel dat in Nederland nog niet zo bekend is, maar elders zijn sporen verdiend heeft. Een bekend voorbeeld is de sneltram tussen Keulen en Bonn. Volgens de heer Linthorst is het niet perse noodzakelijk het hele geprojec teerde net met een metro te bedienen. Natuurlijk zal gebruik gemaakt moeten worden van de tunnel die nu in aanleg is, maar voor het overige trajectdeel kan er een sneltramnet komen. Door de nu in aanleg zijnde oost-westtunnel kan naar zijn mening een vervoer middel gaan rijden dat in feite een sneltram is. Door de kostenbesparing die als gevolg van deze beleidsombuiging optreedt kan het net aanzienlijk uitgebreid wor den. De heer Linthorst geeft in zijn nota mogelijkheden aan om de ooste lijke stadswijken nog beter te bedienen dan met een metro het geval geweest zou zijn. Hij stelt ook een lijn voor die -in Schiedam een aanvang neemt en via Kralingsezoom via Alexanderpolder en Ommoord langs de Rotte naar het Centraal Station leidt. Voor het traject Dijkzicht/Eendrachtsplein naar Kra lingsezoom zou de tram door de tun nel kunnen rijden. Door deze construc tie ontstaan er ook kansen om Capelle aan den IJssel op een redelijke termijn van een sneltramverbinding te voor- Omdat de sneltram door de tunnel moet zal speciaal daaraan aangepast materieel aangekocht moeten worden. De tram zou in de tunnel stroom moeten krijgen van de bekende „derde rail" en tevens voorzien dienen te zijn van een „beugel" die buiten de tunnel contact met een bovenleiding moet hebben. Die „beugel" moet in de tunnel uiteraard ingetrokken kunnen worden. Afwegen Al met al een interessant voorstel. Naar onze mening kan men het voor stel van de heer Linthorst niet afdoen met een verwijzing naar de discussies in de jaren vijftig. Sinds die tijd is er immers veel veranderd. Er is intussen een type sneltram ontwikkeld dat in veel opzichten met de metro kan wedijveren. Bovendien heeft het ministerie van verkeer en waterstaat nu over de finan ciële mogelijkheden en onmogelijk heden duidelijke taal laten horen. Daarom is het beslist wel verantwoord een nader onderzoek in te stellen om een aantal alternatieven af te wegen en een definitieve beslissing uit te stellen tot september. Maar dan mag het beslist niet later worden. En we zijn het met wethouder Mentink eens dat Ommoord uiterlijk in 1981 van een sneltram of metro moet zijn voorzien. En we zouden er nog aan willen toevoegen dat op korte termijn ook duidelijkheid moet komen in de plan nen voor de verbinding met Spükenis- se. De burgemeester van deze gemeen te beklaagt zich terecht over de vaag heid die daarover nog steeds bestaat. E.J.M. Bouwplan Havo vleugel in raad MAASSLUIS Vanavond tijdens de gemeenteraadsvergadering zal aan de raad gevraagd worden een bedrag van f. 25,000 beschikbaar te stellen ten behoeve van een bouwplan voor de Mavo-vleugel van de openbare scholen gemeenschap in de Dijkpolder. Volgens het college van B. en W. ver dient het aanbeveling de uitbreiding van het bestaande gebouw te versnel len, zodat tijdig over voldoende ruimte beschikt kan worden voor het onder brengen van alle leerlingen. De staats secretaris van Onderwijs en Weten schappen, de heer Veerman, heeft onlangs bij een bezoek een Maassluis te kennen gegeven dat er meer geld be schikbaar zal komen voor de bouw- aktiviteiten van het voortgezet onder wijs. Hiervan kan pas worden geprofi teerd als het bouwplan gereed is. VANDAAG is een van de grootste Rotterdammers van deze eeuw ten grave gedragen: mr. dr. K. P. van der Mandele. De begravenis had in stilte plaats na een herdenkingsbijeenkomst in de Grote of St Laurenskerk, die een grote plaats in het hart van mr. Van der Mandele innam. Karei Paul van der Mandele werd 1 november 1880 in Delft geboren. Hij was de zoon van een bankier. Na zijn studie in Lausanne en Leiden vestigde hij zich op jeugdige leeftijd - hij was toen 22 - als advocaat in Den Haag. V,er jaar later volgde hij de voetsporen van zijn vader en koos hij het bankvak; hij kwam in dienst van de Rotterdamsche Bankvereeniging in Rotterdam. In 1910 werd hij al directeur van deze instelling. Dertig jaar lang maakte hij deel uit van de directie van de Robaver (zoals de bank in die tijd genoemd werd). Op 60-jarige leeftijd nam hij als zodanig afscheid nadat hij twee jaar tevoren gekozen was als voorzitter van de Kamer van Koophandel. Hij bleef de bank trouw als voorzitter van de raad van commissarissen. Mr. Van der Mandele's naam werd als voorzitter van de Kamer van Koophandel wijd en zijd bekend. Het was een honoraire (niet-gehonoreer- de) functie, maar mr. Van der Mandele zag haar bepaald niet als een erebaan. Hij ontplooide als Kamervoorzitter een ongelooflijk grote activiteit ten dienste van het Rotterdamse bedrijfsleven, maar ook ten dienste van de stad in haar geheel. Het was geen wonder dat tal van bedrijven hem als commissaris en adviseur aanzochten. Zijn giganti sche kennis van zaken kwam menig bedrijf te stade. Ik herinner me hem nog levendig van de vele aandeelhoudersvergaderingen waar ik hem mocht ontmoeten. Zijn inbreng in de beraadslagingen was nooit opdringerig maar altijd uiterst waardevol en to the point. Mr. Van der Mandele werd wel eens de „ongekroonde burgemeester van Rotterdam" genoemd, niet omdat hij de burgemeester van de Maasstad wilde verdringen (hij vertoonde geen enkele neiging daartoe), maar omdat zijn invloed in het hele stadsgebeuren bijzonder groot was Een invloed die hij niet alleen dankte aan de grote plaats van het bedrijfsleven in deze stad, maar ook aan zijn indrukwekkende capaciteiten en zijn brede interesse. Mr. Van der Mandele had immers niet alleen oog voor de belangen van de onderne mingen in Rotterdam maar ook voor allerlei andere sectoren. Dat kwam bijvoorbeeld tot uiting direct na het verschrikkelijke bombardement van mei 1940, toen mr. Van der Mandele zich volledig inzette voor het herstel van zijn zwaar getroffen stad. En na de oorlog gaf hij zich geheel aan de wederop bouw van Rotterdam en zijn economisah en maatschappelijk leven. NIET alleen in het bedrijfsleven maar ook daarbui ten bekleedde hij tal van functies. Hij was onder meer kamerheer in buitengewone dienst van H.M de Koningin, president-curator van de Nederlandse Economische Hogeschool (hij behoorde tot de oprichters van dit instituut), voorzitter van het' Leids Universitëitsfonds, ere-voorzitter van de Stichting Het Zuidhollands Landschap en commis- saris van de N.V. Maatschappij voor volkshuisves ting Vreewijk. Wat dit laatste betreft: hij was indertijd een van de stichters van het tuindorp Vreewijk. Deze opsomming is uiterst onvolledig, maar geeft aan hoe veelzijdig mr. Van der Mandele was. Hij had intense belangstelling voor het hoger onder wijs, de kunst en de stedebouw en was ook op die gebieden gezaghebbend. Zijn grote verdiensten werden verscheidene malen gfefd, hij was o.a. commandeur in de Orde van de Nederlandsche Leeuw en ere-doctor van de N.E.H. Ook internationaal had mr. Van der Mandele gezag. Ik denk in het bijzonder aan zijn voorzitter schap van de Unie van Kamers van Koophandel in het Rijngebied. Lang na ziin afscheid als voorzitter van de K.v.K. kwam hij nog vele malen naar het gebouw aan de Coolsingel om op de achter grond zijn inbreng te leveren. En insiders weten dat daarvan een dankbaar gebruik gemaakt werd! Mr. dr. Karei Paul van der Mandele is overleden. De Rotterdammers en de talloze anderen voor wie hij enorm veel heeft betekend gedenken hem met grote dankbaarheid en respect. E.J. MAJHIES MAASSLUIS - De zomervakantie van de Maassluise scholen voor kleuter- en basison derwijs loopt dit jaar van maandag 30 juni tot en met maandag 11 augustus. De gemeente Maassluis heeft haar mede- werking verleend aan het verzoek van het listcric van Onderwijs en Wetenschappen de vakanticspreiding van het onderwijs bevorderen. vrijaag Z4 januari opende Willem van Hanegem de tentoonstelling van Dirk um Haddeman, die in het teken stond van W'"em °pent exP°»'"- de aktie „Houd Portugal vrij". Aan vankelijk was het de bedoeling dat Willem en Truus elkaar zouden schilde ren, maar de beroemde echtgenote was (bestemd voor Portugal) f800 - odec- wegens ziekte afwezig, zodat Willem in bracht. De tentoonstelling is'iedere plaats van haar beeld schilderde „Houd avond van 19.00 tot 22.00 uur ge- VoofloniEJ heeft de °Pend- Zaterdag van 10.00 tot 16.00 voorlopig neeit deze eenmansaktie uur. de grootste kollektie. de meeste stijlen,speciale prijzen, waar vind je die? "^AN VAN DER HULST BEHANG Schiedam - broersvest 85 tel. 010-269702 donderdagavond koopavond maandag na 13.00 rotterdam-mathenesserdijk 261a tel. 010-370947 vrijdagavond koopavond n """geopend De verkoop van de nieuwe Ford Escort 1975 begint officieel op 12 februari 1975. De landelijke verkoop wel te verstaan Deze nieuwe Escort is werkelijk iets speciaals. Als u op die datum al m zo'n splinternieuwe Escort wilt rijden moet u nu" bij Ford-Blijdorp kopen, f oro-Blijdorp is volledig gedocumenteerd, geeft u deskundig advies ei een top-inruilprijs. Zie wat uw wagen ons nu waard is als u een nieuwe Ford Escort 1975 koopt. Profiteer van deze unieke voor-verkoop die u veel extra voordeel oplevert. official dealer Laagjes 4 (Lombardijen) tel. 199635 Stadhoudersplein 135, tel. 654147

De Havenloods | 1975 | | pagina 1