Voorlichting voor doe 't zeiver nog een groot probleem o m E <3 ctuenrfp Ook vrouw profiteert op kreatieve wijze van meer vrije tijd iSii Met Andere Woorden p P P®1 m66r dan 50Q PERSONEN-, BESTEL- en VRACHTWAGENS auto -truckverhuur MULTI COPV, vooral uw drukwerk ii C O Amerikaanse lof voor Edo c Q Efc ut LOODS, DINSDAG 28 JANUARI 1975 Vakbeurs Karwei en Kreatief in Utrecht Het klimaat waarin de vakbeurs Karwei te Utrecht wordt gehouden vertoont niet het beeld van een opgewekt commercieel leven. De berichten over stagnaties, oplopende werkeloosheid, inflatie, bedrijfssluitin gen, verstoringen in de handel, afnemende en stagnerende investeringen zijn de frequente thema's van alledag. Hoewel de doe-het-zelf sektor een belangrijk aandeel in het economisch gebeuren inneemt zijn de verwachtingen van fabrikanten, importeurs en groothandelaren die aan de komende Karweibeurs deelnemen, niet zo pessimistisch. De doe-het-zelf markt die de laatste jaren een vrij expansieve groei te zien heeft gegeven, zal ook in 1975 een sterke groei doormaken. Mede door het verder inzakken van de bouwmarkt zal echter het aantal deelnemers in die markt alsook de concurrentie niet on aanzienlijk toenemen. Volgens een re cente studie van het marktonderzoek bureau Ecoplan is de omzet van doe- het-zelf artikelen (ijzerwaren, gereed schappen, verf, behang, etc.) van 586 mifjoen gulden in 1972 opgelopen tot 890 miljoen in 1973. In 1974 groeide deze markt naar 1,4 miljard gulden. Uitgaande van een toenemende schaal vergroting en een verdere uitbreiding van het assortiment en aangenomen dat de welvaart de komende 10 jaar slechts gering zal stijgen, wordt voor 1980 gerekend op een zekere omzet van 2 miljard gulden. Verkooppunten Er waren per 1 januari 1974 in de branches behangselpapier, hout en houtwaren, verfwaren en vensterglas, alsmede ijzerwaren en gereedschappen branches die meestal tot de zgn. doe-het-zelf branche worden gere kend - in totaal 9.730 verkooppunten aanwezig, d.w.z. 23 minder dan in 1972 toen dit aantal op 9.753 uit kwam. Tevoren was het echter al duidelijk dat het aantal zaken uit deze branches, dat als hoofdbedrijf de ver koop van doe-het-zelf artikelen uit oefende, beduidend minder was, aan gezien volgens CBS-telling over 1968 in dat jaar slechts 5.775 dhz-onderne- mingen met 6.247 verkooppunten be stonden. Gezien de terugloop van het aantal verkoopplaatsen met uitzondering evenwel van de hout- en houtwaren- branche sinds 1968, kan als vast staand worden aangenomen dat het aantal vestigingen d^t de verkoop van dhz-artikelen als hoofdbedrijf uit oefende, thans zeker niet meer dan 6.000 vestigingen bedraagt. Hoewel het wel zo is dat het aantal vestigingen met een verkoopoppervlakte van 500 tot 5.000 m2 zich gestaag uitbreidt, kan hun werkelijke aantal op ten hoogste tussen 100 en 200 vestigings- punten geraamd worden. Warenhuizen Naast deze zgn. doe-het-zelf branche zijn er thans tal van bedrijfsvormen die zich toeleggen op de verkoop van doe-het-zelf artikelen. Zo zijn er al meer dan 150 showrooms voor sani tair, wand- en vloertegels, terwijl de zb-warenhuizen van Miro tot Maxis een steeds groter wordend assortiment doe-het-zelf artikelen opnemen. Van de meer dan 150 traditionele waren huizen in ons land zijn er ca. 115 die enige doe-het-zelf artikelen of een wat groter assortiment voeren. Zo is bijv. voor de doe-het-zelver de Hema een van de voornaamste leveranciers van gewone en zgn. muurverf. Voorts vindt afzet van dhz-artikelen, waaronder groot en klein sanitair, plaats via de zb-groothandel, waaronder de Makro. Informatie De voorlichting van de consument en de vakhandel (incl. personeel) is nog steeds een levensgroot probleem. Bij de grote verscheidenheid van materia len in de doe-het-zelf markt is het voor de vakhandel nauwelijks nog mogelijk de stroom van informatie, die op hen afkomt te reguleren en in goede banen te leiden. Hier ligt op de eerste plaats een taak voor de fabrikant/importeur, die er voor zal moeten zorgdragen, dat zijn product voldoende informatie be vat en de presentatie in de winkel duidelijk is. Er zal een nauwe samen werking tussen de fabrikanten/impor teurs en de vakhandel moeten zijn om tot een goede effeptieve conseptie te kunnen komen. De vakpers en de consumentenbladen doen op dit stuk reeds zeer nuttig werk doch ook daar zou met nog meer samenspraak mogelijk tot een beter op elkaar afgestemde voorlichting kunnen worden gekomen. Mede gezien de ten dens naar kortere werktijden en een doelmatiger gebruik van de vrije tijd zou het wellicht aanbeveling verdienen het onderwijs meer en meer te betrek ken in de practijk van de doe-het-zelf activiteiten. In het buitenland met name in Engeland en Amerika zijn reeds enige tijd initiatieven op dit terrein gaande met verrassend goede resultaten. üe vrijetijdsbesteding van de vrouw richt zich de laatste jaren steeds meer op borduren, breien, weven en soortgelijke aktiviteiten. Vroeger veelal een bezigheid voor oudere dames: hoe verheugend is het te ontdekken, dat men nu in vrijwel alle leeftijdsgroepen hiermee intensief en kreatief bezig is. Eeuwenoude technieken worden weer in ere hersteld, nadat zij tientallen jaren niet gebruikt werden. Weliswaar worden zij nu meestal met grovere materialen op moderne wijze toegepast, zodat ze wel eigentijds genoemd kunnen worden. Hoe is dat nu ineens gekomen? Het antwoord op die vraag eenvoudig, omdat een groot aantal faktoren daaraan ten grondslag ligt: het verwerven van meer vrije tijd, het grotere gezinsbudget, is, die voornamelijk voor de man zal niet gelden. Dat is zeker juist, maar daar door heeft ook de huisvrouw in het algemeen vrije tijd gewonnen, al was het alleen al doordat de thuiszijnde man er een hekel aan heeft als de het grotere zelfbewustzijn van de vrouw steeds bezig is met huishoude- moderne vrouw, de verschuiving van het handwerk van „nuttig" naar „fraai". gewenning aan het medium televisie. Er zijn ongetwijfeld meer oorzaken, maar alle zijn licht versluierd Huishoudelijk lijk werk. De overige punten spreken eigenlijk voor zich, alleen over de gewenning aan de televisie zou nog gezegd kunnen worden, dat het niet een landelijk gemiddelde betreft, maar wel geldt, dat vrouwen vaak, terwijl meneer T.V. kijkt, aan 't handwerken en breien mm Konkurrerende prijzen. Vraagt prijslijst. ^erg betrouwbaar Walenburghof 17- tel. 010-65.64.00 (naast ANWB - technostation) Den Haag: tel. (070) 46.46.00 Op andere terreinen van de vrijetijds besteding is een gelijke ontwikkeling te konstateren, hetgeen natuurlijk niet verwonderlijk is, omdat hier dezelfde oorzaken een rol spelen. Een nog niet gememoreerde oorzaak zou toch ook nog kunnen zijn, het sterk veranderen van het levenspa troon. Steeds meer wordt onze arbeid gespecialiseerd en geprogrammeerd en tot onderdeeltjes van het grote geheel gemaakt; hoe economisch en logisch ook, het geeft weinig bevrediging om dat men weinig invloed heeft op het resultaat ën dit kan de noodzaak scheppen, om in de vrije tijd juist echt iets helemaal, van begin tot eind, zelf te maken. Behoefte Dat deze vrijetijdsbesteding in een dergelijke behoefte voorziet, behoeft geen betoog. Men ziet dan ook steeds meer, dat men op allerlei plaatsen, zoals het strand, in wachtkamers, in parken met handwerken bezig is. Vraagt men hand werksters, waarom zij handwerken, dan zijn de meest gehoor de antwoorden: het geeft zo'n bevrediging als je zelf iets moois gemaakt hebt; - het is zo geweldig om te doen; - je kunt dingen maken naar eigen smaak, inzicht en idee; dingen die niet te koop zijn. KARWEI EN KREATIEF TOT 2 FERREARI De 8e Vakbeurs voor doe-het-zelf artikelen KARWEI '75 vindt plaats tot en met zondag 2 februari in de Bernhard- en Irenehal te Utrecht. Tot en met woensdag 29 januari is de beurs speciaal gereserveerd voor de vakhandel, donderdag 30 ja nuari tot en met zondag 2 februari heeft ook het publiek toegang. Op deze beurs worden in totaal 629 firma's vertegenwoordigd, waarvan 271 met Nederlandse en 358 met buitenlandse produkten. De inzendingen zijn afkomstig uit 23 landen, beslaan een netto ex positie-oppervlakte van 13.000 m2 en zijn als volgt verdeeld: De 2e vakbeurs voor handwerken, breien, zelfmaakmode en andere handvaardigheden KREATIEF '75 vindt plaats tot en met zondag 2 februari aanstaande in de Marijke- hal te Utrecht. Donderdag 30 januari tot en met zondag 2 februari heeft het publiek toegang. Op KREATIEF '75 worden in totaal 143 firma's vertegen woordigd, waarvan 74 met Neder landse en 69 met buitenlandse produkten. De inzendingen zijn afkomstig uit'17 landen, beslaan een netto expositie-oppervlakte van 2500 m2 en zijn als volgt verdeeld: De openingstijden van beide beur zen zijn van 10 tot 17 uur. KREATIEVE EVENEMENTEN De 2e beurs voor handwerken, breien, zelfmaakmode en andere handvaardigheden KR LA Tl HF, zal worden omlijst door een aantal aantrekkelijke evenementen. De bekende Nederlandse naald- kunstenaresse mevrouw Cécile Dreesmann exposeert in de zaal naast de entree van de Marijkehal een interessante verzameling naald- skulptuur aangevuld met een uitge breide serie merklappen. Op stand nummer 100 zijn de resultaten tentoongesteld van een door het handwerkblad Ariadne uitgeschreven wedstrijd met het werken". Dagelijks worden op het podium fstandnr. 340) enige modeshows gehouden van zelfmaakmode. In lichtingen over de geloonde model len en stoffen bij her tijdschrift Marion slandnr43 7), Boussac (standnr. 26 7) en ('los en Leem bruggen b.v. fstandnr. 36b). A anvangstijden modesho vvs: woensdag 29 januari tot en met zondag 2 februari: 10.43 uur. 13.30 uur. 13.30 uur. In de naaikamer standnr332) is te zien en te ervaren hoe eenvoudig het maken van kleding kan zijn. VggVW 1 wot wot. familie- en handels- Broersvest 7 Schiedam tel. 010-26 35 86 het meest komplete grafisch service centrum 2 iara „Muzikaalhad deze „Rosenkavalier" veel te danken aan het energieke en hoogst gedisciplineerde, maar ook vriendelijke dirigeren van de dirigent van het Rotterdams Philharmonisch, Edo de Waart, die opmerkelijk gaaf spel aan het orkest wist te ontlokken met name in de zeer veeleisende strijkerspassages van de opera. De Waart hield de teugels van de tempi strak, zodanig dat de muziek nimmer achterbleef en ofschoon hij er in zijn uitbundigheid soms haast toe kwam de zangers door de orkestrale klank te laten verzwelgen, was hij bijna doorlopend een hogelijk attent orkestraal begeleider." Dat schrijft de Amerikaanse muziekcriticus Carl Cunningham o.m. <in zijn in deHoustonPost van woensdag jongstleden verschenen recensie over de première van Richard Strauss' opera Der Rosenkavalier", welke een avond tevoren in Houston (Texas) plaatsvond. De kunstredactrice van The HoustonChronicleAnn Holmes is veel korter van stof, maar is niet minder lovend. Zij schrijft kortweg over de uitmuntende Nederlandse dirigent Edo de Waart. Als hij de operavoorstellingen in Houston achter de rug heeft gaat Edo rechtstreeks naar Boston (Mass.), waar hij niet minder dan 12 concerten met het wereldvermaarde symfonieorkest uit 'die stad zal doen, waarvan twee in New Vork City. Van de resultaten van zijn werk daar wordt u op de hoogte gehouden. Ferdinand Leitner Met ingang van gisteren is de periode Leitner van dit seizoen die drie weken duurt, begonnen. Zoals bekend is Ferdinand Leitner al enige jaren „vaste" gastdirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Dat die vastigheid overigens maar relatief is bleek het vorige jaar toen Leitner wegens ziekte verstek moest laten gaan. Hij werd toen vervangen door Franz-Paul Decker. Daarom is het des te meer verheugend dat deze uitgesproken vakman/kunstenaar Rotterdam weer aandoet. Hij zal dit seizoen acht concerten van het Philharmonisch dirigeren, waarvan zes in Rotterdam een in het Eindhovense Philips Ontspanningscentrum en een in het Paleis van Schone Kunsten te Brussel. Het laatste concert van deze reeks is het jaarlijkse Havenpromenadeconcert op zaterdag 15 februari In de week daarop komt nog voor Edo de Waarts terugkomst uit Amerika, Bernard Haitink een weekje naar Rotterdam. Hij dirigeert drie concerten van het R.Ph.O. Solist In de eerste twee concerten van Ferdinand Leitner op donderdag en vrijdag wordt de solistische medewerking verleend door de achtentwintigjarige Amerikaanse pianist André Watts. Hij speelt het vijfde pianoconcert van Beethoven, zodat er die avonden wel weer grote drommen Doelenwaarts zullen gaan. Wie een los kaartje wil kopen zal er dan ook drommels gauw bij moeten zijn. donderdag 30 en vrijdag 31 januari, 20.15 uur de Doelen - Abonnementsconcerten F en A. dirigent; Ferdinand Leitner solist: André Watts, piano Beethoven - 5e Pianoconcert Haydn Symfonie nr. 102 Wagner - Ouverture „Tannhauser" vrijdag 7 februari, 20.15 uur de Doelen Abonnementsconcert Z dirigent: Ferdinand Leitner solisten: Chartefo de Madrigalistas de Madrid, zang Mozart - Divertimento in C, KV 188 Anoniem Madrigalen a cappella ,l Reimann-Loqui Martin - Concert voor 7 blazers, slagwerk en strijkers Falla - El retablo de maese Pedro dinsdag 11 en woensdag 12 februari, 20.15 uur de Doelen - Abonnementsconcerten CD en CW dirigent: Ferdinand Leitner Soliste: Christiana Edinger, viool Tsjaikowski - Vioolconcert Brahms - Vierde symfonie zaterdag 15 februari, 20.15 uur de Doelen Promenadeconcert dirigent: Ferdinand Leitner solisten: het Rotterdams Philharmonisch Kwintet Weber - Ouverture „Der Freischütz" Lindpaintner - 2e Symfonie concertante Smetana - Die Moldau Schubert - Achtste symfonie (Onvoltooide) Wagner - Voorspel „Tanhausen" Zoals gebruikelijk zien wij uw in zending weer tegemoet, uitsluitend per briefkaart. U moet de kaart adresseren aan: ,,Met andere woorden", Postbus 5204, Rotterdam. De oplossingen moeten uiterlijk 4 fe bruari in ons bezit zijnDe prijswin naars worden bekend gemaakt in de krant van donderdag 6 februari. Links en rechts in dit drieluik moeten woorden van 5 letters worden ingevuld en middenin woorden van 10 letters. Hik woord van 10 letters is samenge steld uit de heide woorden links en rechts van 5 letters. Voor beeld: zou de omschrijving lui den „verkoudheldsvcrschijnsel - geneeskrachtige plant - arts", dan moest worden ingevuld hoest - kruid - huisdokter" Bij juiste oplossing van de gehele opgave leest men in de cirkeltjes, per tweetal letters van links naar rechts naar heneden, de namen van vijf schepen. 1. gewicht - hoge zetel - aandoening 2. soort hert -'oogziekte - in aller ijl 3. dwaze praat uitslaan - hees - muziek term (luimig) 4. rangtelwoord - prijzen - volledig, volmaakt 5. slang - zieden - kerkhof 6. vlot - uitspansel - hoofddeksel 7. onbeschreven - bescherming - literair 8. sterke gemoedsbeweging - verzetten schoeisel nimmer - schichtig - ark 0. drukte - ooft - opera van Mozart (Nederlands) 11. rondgang - fel - naaigerei 1 2. voorgaand - afgemat - driest 13. met geweld stelen - aandringen op betaling - overmeesteren 14. scliildergerei zwalen rotting 0 0 O O O O O O O 0 0 0 O O O O O z 0 O O O O O O 0 Q 0 O O 0 O 0 O 0 O 0 0 O O O O O O Lil 15. schip vastleggen - be/.;t van boer - controleinstelling v/h Rijk 16. metaal - familielid - één van de oceanen betreffend I 7. gerecht - buit - vervoermiddel 18. vage gestalte - oude inhoudsmaat- vaartuig 19. jongensnaam - plotselinge stoot - geluid van ontploffing 20. soort bacchanaal - zweer - onge controleerde beweging van baby 21. beleefdheidsbetuiging - vogel - neerslag 22. verder - keurregiment - familielid 23. vlies van graankorrel - dier - soort handvat 24. omslagdoek - kortschrift - zonder nationaliteit 25. plaats in N.-Holland schaakstuk- gerecht

De Havenloods | 1975 | | pagina 3