Tienduizend jaar brood DE HAVENLOODS, DONDERDAG 30 JANUARI 1975 5 556 brood werden geruild voor andere produkten die me'i wilde bezitten. Bakkerijen Ongeveer 7000 jaar voor Christus ontstonden in Jericho de eerste bakkerijen. Ook werden omstreeks die periode in Fatal Hujuk (Turkije) bedrijven gesticht, waar voor grote groepen mensen brood werd gebakken. Brood werd een beslissende faktor voor de verdere ontwikkeling van volken. Graantekorten hebben in het verleden komplete volksverhuizingen veroorzaakt. De aartsvader Jacob trok met zijn 12 zonen, nadat misoogsten jaar in jaar uit Kanaan teisterden, naar de Nijldelta in Egypte. Daar was graan in overvloed en dat betekende brood voor zijn nakomelingen. In de zeven vette jaren werden de korenschuren .de eerste graansi lo's gevuld om de zeven magere jaren het hoofd te kunnen bieden. Gist Van groot belang voor de ontwikkeling van de broodbak kerij zijn de ontdekkingen van onze landgenoten Antho- nie van Leeuwenhoek, Christiaan Huygens en van de Fransman Louis Pasteur gewéest. Pasteur ontdekte de gistcel en maakte het daarmee mogelijk het deeg te laten rijzen en een luchtig brood te bakken. De beide Nederlanders leverden belangrijke bijdragen aan de ont wikkeling van microscopen, die „brood" nodig zijn voor het moderne onderzoek dat aan de samenstelling van bloemsoorten vooraf gaat. 'Fiat Panis' Graan is een van de belangrijkste pijlers van onze wereldekonomie. In de vloer van hel gebouw van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties te Rome staan twee woorden, die oorlogen hebben ontketend en vrede gesticht. „Fiat Panis", wat „er zij brood" betekent. Woorden die slechts voor 1/3 deel van de wereldbevol king een konkrete inhoud hebben. Circa 2.4 miljard mensen hebben te kampen met ernstige voedseltekorten en lijden honger. Men verwacht dat rond het jaar 2000 de wereldbevolking zich heeft verdubbeld en ongeveer 7 miljard zielen telt. Gezien de verwachte stijging van de wereldbevolking is het wereldvoedselprobleem de eerste decennia zeker niet opgelost. Voor het grootste dee! van de mensen zijn „Fiat Panis" dan ook woorden die een ijdele hoop verkondigen. (Overgenomen uit het personeelsblad van de Graan Elevator Maatschappij ,,De Does".) In ons land wordt het meest wittebrood gegeten. Circa 62 procent van het nationale broodverbruik is wittebrood. Daarna volgen bruinbrood (30 procent), roggebrood (5 procent) en krentenbrood (3 procent). Uit gegevens van de Nederlandse Bakkerij Stichting in Den Haag blijkt dat vorig jaar ruim 632.492 ton bloem werd verwerkt. Van circa 612.492 ton bloem bakten de bakkers brood. De resterende 20.000 ton gebruikte men voor banket. Het broodverbruik per hoofd van de bevolking lag op 64,05 kg. Omgerekend in 8-ons broden is dat een gemiddelde van 80,07 brood per persoon per jaar. Na de tweede wereldoorlog vertoonde door verschuivingen in de eetgewoontes het nationale broodverbruik jaarlijks een geringe daling. Met de opkomst van de warme bakker in het begin van de zeventiger jaren is deze jaarlijkse vermindering een halt toegeroepen en vertoont het huidige broodverbruik een stabiel karakter. Aldus de Nederlandse Bakkerij Stichting. Meneba Broodfabrieken De broodpruduktie vindt plaats in een 13-tal broodfabrieken die alle een ei gen verzorgingsgebied hebben maar ge zamenlijk geheel Nederland bestrijken. In de bakkerijen wordt aan de Meneba- bloem, melk of water, gist en zout toegevoegd. Dit mengsel wordt in gro te kuipen automatisch tot deeg ge kneed. Na het rijzen van de deeg wordt in moderne bandovens binne|i 30-35 minuten brood gebakken. Het gehele verwerkingsproces van \Ve- gen, deegmaken, rijzen en bakken, duurt circa 4 uur. Op de moderne broodproduktielijnen vervaardigt men - per uur zo'n 3.600 vroden. De konsu- ment vraagt vers brood. Dat betekent dat dagelijks een snel distributieappa- raat de tientallen soorten grote- en kleine broden zoals knip-, casino-, streep en tijgerbrood, kadetten, tijger- bollen, maanzaadbroodjes, enz. enz. in enkele uren binnen bereik van de konsument moet brengen. Via de eigen Meneba-winkels-, broodverkopers in wijken, supermarkten en koude bak kers, belandt het brood tenslotte bij de konsument. Vanaf het moment dat een Canadese of Australische boer het graan zaaide waarvan uiteindelijk ons brood werd gebakken, is een onnoeme lijk aantal handelingen en bewerkingen verricht. Ook de Graan Elevator Maat schappij heeft in deze aaneenschake ling van werkzaamheden een zeer be langrijke funktie. De homo sapiens ging de zaden van wilde gewassen verzamelen en pootte ze in omwoelde aarde. Steeds beter leerden de eerste wereldbewoners het proces van zaaien en oogsten beheersen en zij ontdekten dat o.a. bepaalde wilde grassoorten konden worden gekruist. Zo ontston den veredelde graszaden, die wij nu onder de noemer „granenrangschikken. Tarwe, haver, rogge, gerst, rijst e.d. behoren alle tot de wijdvertakte graan familie. Gebakken brood De graankorrels werden door de vrouwen en slavinnen met een stenen vijzel kapot gestampt en op een platte, schuinliggende steen opengewreven. In stenen potten mengden zij de verbrijzelde graankorrels met water en zij aten het mengsel als pap. Later bemerkten ze dat de brij in de zon kon worden gedroogd. Zo maakten zij de eerste koeken. Door deeg op platte, in een vuur voorverwarmde stenen te pletten, verkregen de aardbewoners van zo'n tienduizend jaar geleden gebakken brood. Ook tegen woordig wordt nog door verschillende primitieve stam men op deze wijze brood gebakken. Volgens de overleve ring moet een Egyptische slaaf op toevallige wijze de bereiding van zuurdeeg hebben ontdekt. Hij bereidde teveel deeg voor de hoeveelheid brood die hij moest bakken en verborg, bevreesd dat zijn meester hem zou straffen, het ongebruikte deeg in een bak met meel. Enkele dagen later was het verzuurd. Juist toen hij dat zag, naderde zijn heer en om ontdekking tot het laatste moment uit te stellen, wierp de slaaf de verzuurde deegmassa, in zijn Ogen onbruikbaar was, toch in de hete oven. Tot zijn verbazing werd het een prachtig geurend brood, dat heerlijk smaakte. Hij toonde het gedesemde brood aan zijn meester die hem beloonde. De Egyptena- ren hebben belangrijke vorderingen in de broodbereiding gemaakt. Zij bouwden de eerste bakoven, hoewel ook de Romeinen meesters in de bakkunst moeten zijn geweest. Bij opgravingen te Pompei in Italië is een bakoven aangetroffen van dezelfde konstruktie als onze voorou ders in de 18e eeuw gebruikten. Geleidelijk aan ontstonden er specialisaties in de voedsel voorziening. Boerenfamilies gingen zich uitsluitend bezig houden met het verbouwen van graan, terwijl andere families het graan maalden en brood bakten. Meel en De grootste Europese meel- (bruin- brood) en bloem- (wittebrood) fabri kant is de N. V. Meelfabrieken der Nederlandse Bakkerijen MENEBA. De onderneming beschikt over meelpro- duktiebedrijven te Rotterdam en Lei den. Gezamenlijk verwerken ze jaarlijks cir ca een half miljoen ton tarwe. In de binnenlandse markt heeft Meneba een aandeel van ruim 40 procent, terwijl de eigen broodfabrieken een aandeel van circa 17 procent van de brood- markt opeisen. Dagelijks vervaardigen de Meneba-hakkerijen ongeveer ,525.000 broden, die onder de merkna men King Corn, Volkoren All-ln en Bakker Bas worden-, verkocht.Dit jaar verwacht de Meneba-groep een omzet van f 900 miljoen te behalen. De per- soneelsterkte bedraagt omstreeks 6.000 man, verdeeld over bijna 50 werkmaatschappijen. De grondstof voor de produktie van de gigantische hoeveelheden bloem en brood is tarwe. Tarwe, hoofdzakelijk afkomstig uit de Verenigde Staten en Canada. Om de juiste kwaliteit zo nauwkeurig moge lijk te kunnen vaststellen worden in de M ene ba-laboratoria wel zo 'n tien tot vijftien proeven per lading uitgevoerd. In zeeschepen worden de goudgele korrels bij duizenden tonnen tegelijk aangevoerd in de Rotterdamse haven. Elevatoren van de GEM' zuigen de kostbare lading uit de graanschepen cn storten de tarwe in lichters, die het naar de Meneba-fabrieken transporte ren. Daar worden van de tarwe circa 40 verschillende soorten bloem en meel gemaakt. Er is een groot verschil in tarwesoórten. De voornaamste onderscheiding is in „harde en zachte" tarwe. De tarwekor rel bestaat vóór een groot gedeelte uit zetmeel en eiwit. Dit tarwe-eiwit wordt ook wel gluten of „kleefstof" genoemd. De kleefstof is de bindstof van het deeg. Als straks, bij de deegbe reiding, water of melk aan de bloem wordt toegeva/egd, zal het eiwit dit vocht opnemen en het deeg de taaie samenhang geven. De gevormde kleef- stofstrengen omsluiten het door de gist ontwikkelde koolzuurgas. De kleefstof maakt het mogelijk, dat straks een mooi brgod gevormd kan worden. De kleefstof is te vergelijken met een luchtballon. Hoe beter de kwaliteit van de ballon, des te groter zal hij opgeblazen kunnen worden. De kleefstof van „harde" tarwe is elas tischer dan die van „zachte" tarwe. Nu groeit er in Nederland zachte tarwe. De geschiedenis van het brood begint duizenden jaren voor onze jaartelling en is bijna zo oud als de mens zelf. Groepjes oermensen zochten de aardbol af naar gebieden waar zij voedsel aantroffen. Zij leidden een nomadenbe- stabn. Vruchtbare streken als de Nijldelta, de Jordaan- vlakte en de stroomgebieden van de rivièren Eufraat en Gigris bleven voor lange tijd hun verblijfplaats. Het zijn ook deze streken waarin voor het eerst een primitieve vorm van landbouw ontstond. „De morgen schuimt als wijn, de felle hanen kraaien gelijk voor duizend jaar, en zie ik ben gezond als d'akkerman die glanzend koren staat te maaien Jan Engelman. Dit is een gevolg van het hier heerden- de zeeklimaat. Amerika heeft een land klimaat, waardoor de daar groeiende tarwe tot de harde soorten gerekend kan worden. Bewerkingen De tarwe, die bij de meelfabrieken aankomt, wordt eerst voorgereinigd. Tijdens deze voorreiniging worden groVe verontreinigingen, zoals- stro, stukjes hout en ook stof verwijderd. Dit gebeurt respektievelijk door mid del van zeven en luchtstromen. Dan wordt het graan in silo's opgesla gen, gereed voor de hoofdreiniging. In de hoofdreiniging worden door middel van zeefmachines en luchtstromen alle vreemde bestanddelen verwijderd die groter of lichter dan een tarwekorrel zijn, bijv. erwten, mai's en zand. Mag neten halen de ijzerdeeltjes eruit. „Steenuitlezers" sorteren steentjes uit, die de grootte van een tarwekorrel hebben. In de zogenaamde trieur (dit is een draaiende trommel, waarvan de wand van gaatjes is voorzien) worden kleinere onkruidzaden, halve 'korrels en haver en gerst uitgëselekteerd. In de conditioneur wordt de tarwe d.m. v. warmte en vocht op de voor de verma ling gunstige konditie gebracht. Bor stelmachines verwijderen vervolgens de buitenste celluloselaag van de tarwe korrel en ook de zgn. baardharen van de korrel.Hierna wordt de tarwe weer in silo's opgeslagen. Door het mengen van de verschillende tarwesoorten verkrijgmen vervolgens de voor een bepaalde bloem- of meel- kwaliteit gewenste melange. Hierna be gint het uiteindelijke malen, wat op te splitsen is in schroten en vermalen. Men hanteert ook het systeem dat de melange achteraf, als de tarwe reeds tot bloem is vermalen, wordt samenge steld. Veevoeder Van de reststoffen, molen-bij-produk- ten genoemd, worden brokjes geperst, die men in de veevbederindustrie ge bruikt. De diverse bloemstromen - gereed produkt - belanden voor tijd elijke opslag in silo's. Tenslotte volgt de distributie in papieren balen van elk 50 kilo of in bulk. De Meneba-groep beschikt voor de distributie van o.a. de bloemprodukten over een eigen tran sportbedrijf. Deze onderneming is met 14 buikwagens, met elk een laadcapa- citeit van 12 tot 28 ton, uitgerust. Ze behandelen gezamenlijk 55 procent van de totale binnenlandse bloemver- deling. De Meneba organisatie beweegt zich niet ajleen op het gebied van meel en brood, maar ook in de sektoren rekreatie, milieu, dierprodukten en overige (assurantie, chocolade en bis- Schroten gebeurt tussen twee tegen elkaar in draaiende gietstalen walsen, voorzien van groeven. De ene wals draait sneller dan de andere. Nadat de schil van de graankorrels is gebroken, houdt de langzame wals als het ware de korrel vast, is een onnoem lijk aantal handelingen en bewerkingen verricht. Ook de Graan Elevator Maat schappij heeft in de omhulsels van de bloemkernen gescheiden. Deze stukjes bloemkernen worden dan verder ver malen tot bloem. Vermalen gebeurt tussen gladde wal sen, waarbij de ene wals ook weer sneller dan de andere draait. Na prak tisch iedere walsgang wordt de bloem over een serie zeven gevoerd. De ver schillende eind- en halfprodukten wor den afgescheiden en kunnen verdert hun eigen weg gaan. Dit proces her-' haalt men acht tot tien maal.

De Havenloods | 1975 | | pagina 11