Politieke spanning in Vlaardingen houdt aan zz: SCHIEDAM 1 L s Tuberova-onderzoek in Schiedam Bouw spoorbrug over Poldervaart i/opkif Begin van bouw N.S. halte te Nieuwland Aanleg Rijnpoorthaven is nu onwaarschijnlijk Ouders leerlingen de "Schutse" betrokken bij onderwijs dinsdag 4 februari 1975 24e jaargang no. 10 EDITIE VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 VLAARDINGEN beleeft in politiek opzicht weer spannende tijden. Woensdag moet de gemeenteraad voor de tweede maal bijeenkomen om o.a. een wethouder te kiezen in de vacature die ontstond door het aftreden van mevrouw L. van Duijn-Spruijt. Alle tekenen wijzen erop dat het ook dan in de raadszaal geen pais en vree zal zijn. De spanningen tussen „coalitie" en „oppositie" zijn de laatste tijd eerder verhevigd dan afgenomen. Dc achtergronden zijn bekend. Na de laatste raadsverkiezingen werd in Vlaardingen niet. zoals in 1970, een afspiegelingscollege (met stum i an een grote meerderheid in de raadt gevormd maar een programcollege dal in de gemeenteraad zou kunnen rekenen op een minimale meerderheid. PvdA en PPR, die de wethouders ..leverden", hebben samen 19 van de 37 raadszetelsals het dus om zukefi gaat waar de oppositie zich tegen verzet hoeft er vri/wel mets te gebeu ren om een impasse te laten ontstaan. Dergelijke situaties zijn in de laatste maanden al enkele malen voorgeko- Voor mevrouw Van Duijn (PvdA) een vrouw met grote bestuurlijke ervaring was deze situatie aanleiding om een punt achter haar werk in het Vlaardingse gemeentebestuur te zet ten. Vorige week kwam, na de nodige interne schermutselingen, de gemeen teraad bijeen om een nieuwe wethou der te kiezen. Bekend was geworden dat de PvdA bereid was om de vacature-mevrouw Van Duijn desgewenst te laten vervul len door een raadslid uit de protes tants-christelijke fractie, maar van christen-democratische zijde was daar tegenover opgemerkt dat naar haar mening twéé van de vijf wethoudersze tels bezet zouden moeten worden door de huidige „oppositie". En dat na overleg over een beleidsprograni. Kandidate De ledenvergadering van de PvdA was onvermurwbaar: alleen in de vacature- mevrouw Van Duijn „mocht" een op positioneel raadslid gekozen worden. Als mogelijke nieuwe PvdA-svethouder werd mevrouw J. Vermeule-van Dijk genoemd. De meerderheid kwam woensdag in grote moeilijkheden door ziekte van twee van haar leden, waardoor de meerderheid minderheid werd. Nadat de prot.-chr. fractie te kennen had gegeven dat zij er niets voor voelde om onder deze omstandigheden de wet houderszetel zelf te doen bezetten moest er gestemd worden. Uit protest liep de oppositie de zaal uit en moest burgemeester mr. J. Heusdens vervol- de grootste kollektie, "de meeste stijlen,speciale prijzen, waar vind je die? ^AN VAN DER HULST BEHANG Schiedam - broersvest 85 rotterdam mathenesserdijk 261a tel. 010-269702 tel. 010-370947 donderdagavond koopavond vrijdagavond koopavond maandag na 13.00 uur geopend dat er geen quorum In de komende raadsvergadering zal de vervulling van de wethoudersvacature opnieuw aan de orde komen. Dan is géén quorum meer vereist en kan mevrouw Vermeule gekozen worden. Daarmee zal aan de politieke spanning in Vlaardingen nog geen eind gekomen zijn. De meerderheid blijft uiterst wan kel en dat zal ongetwijfeld het bestu ren van de gemeente bci'nvlocdcn. Burgemeester Onafhankelijk van deze problemen is er ook nog de komende burgemeesters- vacature. /.oals bekend gaat mr. Heus dens dit voorjaar met pensioen en zijn er al heel wat geruchten geweest over zijn opvolging. Verscheidene namen alle van CDA-bestuurders werden genoemd, maar zekerheid over de op volging van de heer Heusdens is er nog allerminst. De laatste naam die ge noemd werd was die van de oud-wet houder van Rotterdam de Vos. E.J.M. Een plaatje van de Rotter damse haven met tegenwind. Met 'tegenwind zult u zeggen, hoe is dat nu mogelijk? Tsju, dat heet een nieuwe vakterm van onze fotograaf te zijn. want zoals hij ons vertelde was het een hele toer voor Item zich op de Euromast staande te houden. Geen wonder met dat rotte klimaat in ons land. Ondanks alle tegenstand is het de fotograaf toch gelukt een lekkere" plaat van de haven te maken, en dat blijft je als Rotterdam mer toch altijd iets doen. Of niet soms? SCHIEDAM - Wederom zal in Schiedam het periodieke röntgenonderzoek door de Stichting Tuberova worden gehouden. Het begint met de bewoners van de wijk Nieuwland en omgeving, waarbij op maandag 10 februari om 14.00 uur in een zaaltje van het Dienstencentrum „De 4 Molens" aan de Nieuwe Damlaan 766 de eerste röntgenfoto's van de borstorganen zullen worden gemaakt. Dit zal een officieel tintje krijgen. Het vorige Tuberova-onderzoek had ongeveer twee jaar geleden plaatsen daarbij is in de praktijk het nut en de noodzaak van een regelmatige controle wel gebleken. Werd indertijd dit onderzoek ingesteld voor het opsporen van lijders aan tuberculose, thans wordt daarnaast ook bijzonder aandacht besteed aan SCHIEDAM De rtalep spoorbrug in de lijn Schiedam-Vlaardingen over de Poldervaart, ter hoogte van de Spieringshoek, zal plaats gaan maken voor een geheel betonnen brug. De reden is, dat de fundering van de bestaande spoorbrug dringend aan vernieuwing toe is. Daar komt nog bij, dat bij verlaging van het waterpeil ir het daar gehandhaafde deel van de Poldervaart, wat de bedoeling is in verband met het polderbemalingsplan, de houten heipalen onder de hrug-pei- lers de verlaagde stand van het water niet kunnen hebben. Daarom hebben d. Ned. Spoorwegen, in overleg njet de gemeente, besloten de peilers van de brug met beton te versterken en bovendien de stalen brug met de hoge opbouw te vervangen door een nieuwe betonnen brug. Dit biedt het voordeel van een beperking van de geluidshinder, daar het rijden van de treinen over een betonnen brug minder lawaai geeft. De nieuwe brug krijgt een eenvoudige, strakke vorm en wordt bijna 90 meter lang, waarvan ruim 30 meter boven het water van de Poldervaart. In het brug- gehoofd blijft aan de westzijde van het Problemen met vuilniszakken SCHIEDAM Enkele raadsleden heb ben het gemeentebestuur vragen ge steld naar aanleiding van de strub belingen die in de wijken Oost en West ontstaan zijn. De VROM-diensl heeft daar alle vuilniszakken, die niet voor zien waren van Komo-keur, laten De raadsleden vragen zich af of er wel voldoende voorlichting is geweest over het tijdstip van invoering en waarom. Het zou volgens hen beter geweest zijn de voorraden, die door de „olie-crisis" ontstaan z.ijn, op te laten maken. Tenslotte vragen zij B. en W. of er wel voldoende aandacht aan de aspecten van de volksgezondheid door vervui ling van de straten (mede in verband met de rattenbestrijding) is besteed. Volgens het college is op 24 april 1972 een motie aangenomen waarbij, in afwijking van een voorstel f/van het college, maar in overeenstemming met het standpunt van de commissie VROM-dienst, werd aangedrongen op een verplicht gebruik van plastic zak ken met ingang van 1 september 1972. Hen rapport van de PPR van augustus 1973 over de gezondheidsaspecten van het gebruik van de plastic zak is door de commissie VROM-dienst voor ken nisgeving aangenomen in haar verga deringvan 6 februari 1974. De olie-crisis in het najaar van 1973 leidde echter tot een hamstergolf van plastic zakken; de hieruit ontstane moeilijkheden werden opgevangen door tijdelijk het gebruik van vuilnis emmers en ;.ndere dan, goedgekeurde zakken toe te staan. Na de crisis werd met ingang van 1 september het ge bruik van plastic zakken weer verplicht gesteld. Om de aanwezige merkloze zakken nog te kunnen gebruiken, werd besloten om pas met ingang van 1 januari 1975 alleen het gebruik van Komo-keur toe te staan. De terugkeer tot de door de algemene politie verordening voorgeschreven ge dragslijn is op ruime schaal gepubli ceerd, aldus B. en W. Het college zal nagaan, of het mogelijk is deze overgangstijd te verlengen. SCHIEDAM l ike derde zaterdagmiddag iri. Museumbezoeker water het viaduct bestaan voor het fiets- en voetpad van de Spieringshoek naar het Sportpark Hargu. Hier is het voorbereidende werk reeds aan de gang, uitgevoerd door de B.V. Articon Bouwbureau Rotterdam (vroeger „Spoorwegopbouw" geheten). Nu is het de bedoeling dat in de nacht van zaterdag 8 op zondag 9 februari het deel van de stalen brug boven het viaduct verwijderd wordt en vervangen door een betonnen plaat, die reeds gegoten aanwezig is. Dit tijdstip is gekozen omdat er dan geen treinverkeer is. Het werk moet dan wel in één ruk door gebeuren tussen 0 30 uur, na het passeren van de laatste boottrein en 6.00 uur, wanneer de eerste boottrein weer aankomt. We wordt met nadruk op gewezen dat dit nachtelijk werk niet geruisloos can gebeuren, ook al wordt er naar ge- Ge wijzigde spreekuren MAASSLUIS Met ingang van 1 maart 1975 zullen de spreekuren van de afdelingen Maatschappelijk Werk, Financiële Dienstverlening en de Ge meentelijke Volkskredietbank Maas sluis gewijzigd worden. De spreekuren zullen voortaan zijn van 9.00 - 12.00 uur. Natuurlijk blijft de mogelijkheid telefonisch een afspraak te maken, wanneer men niet in de gelegenheid is op de spreekuren te komen. Verder wordt er op de avondspreckuren gewe zen, die op de eerste en de derde maandag van de maand van 19.00 - 21.00 uur gehouden worden. Op andere avonden en in het weekend is het mogelijk via de telefoon bean t- woorder mededelingen voor een van de medewerkers van de dienst te doen. Op deze informatie zal spoedig gerea geerd worden. Op dit bandje kan gedurende 35 seconden tekst worden ingesproken. Verder hoort men hoe men één van de maatschappelijk werk(st)ers van de afdeling Maatschap pelijk Werk van de dienst kunt berei ken. Het telefoonnummer van de Ge meentelijke Sociale Dienst is tel. 01899-12700. streefd het lawaai zoveel mogelijk te beperken. De bewoners in de wijk Spieringshoek worden per circulaire hiervan op de hoogte gebracht. De doorgang onder de brug, thans langs een tijdelijk pad, zal op zaterdag 22 februari weer geheel bestraat zijn. De vervanging van de stalen brug zal plaats hebben ongeveer in de periode eind mei - begin juni. Ook dat werk wordt uitgevoerd in de avonduren, maar dan op werkdagen, wat wederom gepaard zal gaan met lawaai. De Ned. Spoorwegen hebben het bezwaar van stremmingen in het treinverkeer in de nachtelijke uren van de werkdagen geaccepteerd, omdat hel werk dan in 4 a 5 weken gereed kan zijn. Bij werken gedurende de trein-loze weekeind- nacht zou de uitvoering aanzienlijk langer duren. andere ziekten van de borstorganen, zoals longkanker e.d. Gezien de resul taten van vorige onderzoeken mag aan een dergelijk onderzoek een preven tieve waarde worden toegekend, om dat bij het in een vroeg stadium onrdekken van afwijkingen, de kans op genezing groter is. Tuberova blijft de technische ontwik kelingen op de voet volgen. Had Schie dam bij het vorige onderzoek de pri meur van het in gebruik nemen van een nieuwe röntgen-uitrusting, nu .brengt Tuberova een nieuwe camera in de strijd, die voor het eerst in Schie dam zal worden gebruikt. Alle Schicdamse inwoners van 30 jaar en ouder zullen met medewerking van de afd. Burgerzaken een persoonlijke oproep ontvangen, waarop vermeld staat wanneer en waar men voor het onderzoek verwacht wordt. De erva ring leert dat 75pct het grote nut inziet en ook komt. Is het beslist onmogelijk om op-de aangegeven tijd te komen, dan kan men zich op een ander tijdstip melden, binnen de ope ningstijden die op de oproepkaart ver meld staan. Wanneer men niet aan het THEOD. KERSSEN Binnenkort gaat het Bouwbureau Rot terdam van de B.V. Articon beginnen met de bouw van de halte Nieuwland van de Ned. Spoorwegen in de spoor lijn Schiedam Vlaardingen, gelegen naast de spoorwegovergang in de Nieuwe Damlaan. Zoals bekend zal de halte eind mei a.s. gereed zijn, wanneer de zomerdienstregeling van de N.S. ingaat. Dit eenvoudige station, te vergelijken met de halte Vlaardingen- West, zal bestaan uit twee perrons van 210 meter lengte en 3 meter breed, aan weerszijden van de bestaande spoor rails. Tussen de beide perrons komt geen verbinding. Aan elk van de per rons wordt een abri of schuilplaats volgens het „Leidse"- model gebouwd van 12 meter lang en 2,60 meter breed; op de perrons komen nog een aantal banken. Bij elk van de perrons komt op het lager gelegen terrein een overdekte fietsenstalling, die, evenals de perrons overigens, een directe; verbinding krij gen met de Nieuwe Damlaan, aan weerszijden van de spoorwegovergang. Van de stallingen kan men via trappen op de perrons komen. Ten noorden van de halte komt een parkeerterrein, met weer een trap naar het perron. Ook aan de Van der Duyn van Maas- R'dam(W) tel. 25.31.21. I SCHILDERIJ WINNAAR I BEKEND VLAARDINGEN Ten bate van de aktie „Houd Portugal Vrij" heeft de kunstschilder Dirk Haddeman een ex positie gehouden in gebouw „De Lijn draaier" te Vlaardingen. Bezoekers aan deze tentoonstalling ont vingen een entreebewijs met kans op een schilderij van Haddeman's hand. De bezitter van entreebewijs I 27 mag zich de gelukkige winnaar noemen van het schilderij. Nadere inlicluingen worden telefonisch (010-35291 1) verstrekt. damstraat (het stuk voormalige Schiedamseweg) komt een trap naar het perron. De bouw van de pre- fabricated per rons gaat heel eenvoudig: om de vijf meter wordt een stevig betonnen juk geplaatst, waarop dan weer betonpla ten van 5 meter lengte en één nieter breed komen te rusten. Een deel van het werk en dat begint al met het lossen van de zware betonnen jukken van de aanvoerende treinstellen inet behulp van een kraan, zal in de nachtelijke uren gebeuren. Dat is n.l. de periode dat er weinig treinverkeer is. Dat nachtelijke werk zal helaas niet geruisloos kunnen geschieden. De be woners van de Van der Duyn van Maasdamstraat (en eventueel van de aangrenzende straten) moeten daarom in de komende weken rekening hou den met geluidshinder in de nacht. Verkeersveiligheid in Zuidbuurt MAASSLUIS In november 1974 heeft de Werkgroep Verkeersveiligheid het college van burgemeester en wet houders met klem verzocht maatre gelen te nemen die een optimale ver keersveiligheid voor fietsers en voet gangers op de Zuidbuurt waarborgen. Hen rijverbod voor auto's of voor langzaam verkeer achten burgemeester en wethouders niet realiseerbaar in verband met de bedrijfsvoering van een aantal bedrijven en de« bereikbaarheid van de in de Zuidbuurt gelegen wo ningen. B. en W. zullen de minister van verkeer en waterstaat verzoeken de op de Zuidbuurt toegestane maximum snelheid terug te brengen tot 50 kilo meter per uur. Zij zullen hun ambtsge noten van de gemeente Vlaardingen uitnodigen eenzelfde verzoek te doen voor wal betreft ligt Vlaardingse ge- Zuidbuurt. liddel u I lei: infill tekst borden r fietsende k inde- onderzoek wil deelnemen, dan wordt men verzocht de oproepkaart aan Tu berova terug te zenden, met vermel ding van de reden. Van het publiek wordt voor het onder zoek een vrijwillige bijdrage in de kosten van f.2,50 gevraagd, te voldoen bij het onderzoek. Maar de kosten mogen nooit een belemmering zijn om aan het onderzoek deel te nemen, daarvoor is het te belangrijk voor de volksgezondheid. Het Tuberova-onderzoebegint in Nieuwland, daarna komen de andere stadsdelen aan de beurt. Voor Kethel/- Groenoord heeft het onderzoek plaats in een zaal van de St. Martinuskerk aan de Willem Andriessenlaan; voor Schie- dam-Oost in de Prinses Beatrfxschool aan de Buys Ballotsingel 108 en voor Schiedarh-Zuid in een zaal van de Bcthelkerk aan de Oude Maasstraat. Aanvrage voor hinderwetvergunning SCHIEDAM De Dok- en Werfmaatschappij Wilton Fijenoord B.V. heeft een vergunning aangevraagd voor' de hebben van 7990 liter voor het ontvangen, bewaren en aftappen van LPG; de bestaande propaanpomp zal worden aangedreven door een nieuw te plaatsen electromotor met een vermo gen van 1,36 pk. Het is mogelijk binnen tien dagen schriftelijke bezwaren voor het verle nen van een vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien is er op maandag 24 fe bruari om 11.30 uur een openbare zitting op het gemeentesecretarie, afd. Algemene zaken, Emmastraat 1, waar bij men mondeling bezwaren tegen het toestaan van het verzoek kan inbren- Al in dc tweede helft van de zestiger jaren werd in alle hevigheid over de mogelijke aanleg van een haven tusSen Maassluis en Hoek van Holland gesproken. Direct na de publikatie van het plan kwam er fel protest uit het Westland, met name van de kant van dc gemeente Naaldwijk. Ook hel provinciaal bestuur toonde zich allerminst gecharmeerd van dit project Burgemeester W. Thomassen toonde zich een geharnast voorstander van de aanleg van deze nieuwe haven, met name in verband met de toekomstige containerontwikkcling. Hen keerpunt trad vorig jaar op toen dc gemeenteraad het principebesluit ham om ten behoeve van de containerontwikkcling op de Maasvlakte de nodige voorzieningen te treffen. Maar daarmee was dc Rijnpoorthaven bepaald nog niet van dc baan. In dc bcleidsnota-'75 van het Rotterdamse college van B. W. stond n.l.: „Uw besluit om de toekomstige containerontwikkeling niet in Rijnpoort maar op dc Maasvlakte tot stand te brengen betekent niet dat wij zonder^ meer dc mogelijkheid om tussen Maassluis en Hoek van Holland t.z.t. een haven aan te leggen zouden willen opgeven". „Dit gebied biedt immers de enige mogelijkheid om in de toekomst nog een nieuwe haven aan te leggen. Bij de snelle wijzigingen die zich bij transport van goederen overzee voltrekken is het van groot belang over een dergelijke mogelijkheid te beschikken om te voorkomen dat belangrijke toekomstige ontwikkelingen aan ons voorbij gaan". „Rijnpoort kan wellicht een goede opvangmogèlijkheid bieden voor het rij-op/rij-af-verkeer, een wijze van transport die, naar wij verwachten, nog een grote toekomst tegemoet gaat. Zou dit vervoer of ander vervoer in de toekomst naar Rijnpoort kunnen worden geconcentreerd, dan zou voorts een mogelijkheid geschapen kunnen worden voor enige verschuiving, nodig voor de herstructurering van het oude havengebied". Tot zover B. W. in de beleidsnota. De laatste redenering staat ook min of meer te lezen in recente betogen van o.a. de directeur van het gemeentelijk havenbedrijf drs. F. A. F. Scheurleer, die zich in het college gestcunJ weet door haven-wethouder Van der Pols. Zij pleiten voor reservering van het betrokken gebied langs de Waterweg. De gemeenteraad zal straks een definitieve uitspraak moeten doen. MAASLAND Vrijdagavond organi seerde de oudercommissie van de basis school de Schutse een feestelijke avond voor alle ouders die meewerken aan de integratie op deze school. On der integratie moet worden verstaan het leerprogramma aanpassen aan het tijdstip waarop een kind rijp hiervoor Sinds anderhalf jaar zijn een aai ouders van de leerlingen van Schutse dire kt betrokken bij het derwijs. Vanaf augustus vorig jaar is de intensi teit hiervan sterk toegenomen. Mo menteel zijn er diverse werkgroepen, waarin de ouders plaats genomen heb ben. Er is een bibliotheekgroep, een exkursiegroep, een dokumen- tatiegroep. een sport groep enz. De integratiegroep is een van de be langrijkste omdat deze een deel de verantwoordelijkheid van de integratie in handen heeft. In deze groep zitten acht moeders, die overal bij assisteren. Ze zijn dus als het ware een direkte aanvulling van het onderwijspersoneel. Het personeel moest er in het begin aan wennen, maar nu zijn de leraren en leraressen erg blij met deze ouderparti cipatie. Het is nu zelfs zo, dat als er een moeder ziek is deze direkt gemist wordt. In de meeste groepen zitten moeders. Dc vaders bezetten de techni sche groep. In totaal zijn er plusminus 120 ouders die op de een of andere wijze meedoen aan deze ouderpar ticipatie en integratie. Naast de Schutse staat de kleuter school de Schuttertjes. De kleuters die hier op zitten worden nu al gepeild waar zij al dan niet rijp voor zijn. Als deze kleuters de kleuterschool verla ten, en op dc basisschool komen, heeft men al uitgezicht welk program zij als eerste gaan volgen. Het A-program is het leesvoorwaardenprogram. Het B-program is het speelwerkprogram. De peilingen die gedaan zijn, worden landelijk verricht. Ver doorgevoerd Maasland is echter wel een van de weinige plaatsen in Nederland waar de ouderparticipatie en integratie van het kind al ver doorgevoerd wordt. Het kontakt tussen het onderwijspersoneel en de ouders wordt bevorderd doordat in elke groep 1 oudercommissielid zit en 1 personeelslid. Tijdens de ouder commissievergaderingen en de perso neelsvergaderingen wordt altijd de sa menwerking tussen ouders en perso neel goed doorgesproken. Op deze wijze houden de ouders en het onder wijzend personeel elkaar voortdurend op de hoogte over de gang van zaken. MAASSLUIS Op vrijdag 7 en zaterdag februari a.s. viert Maassluis karnaval in lu Gemeenschapshuis. Zaterdagmiddag is er or 14 kinderkarnaval in dit gebouw. Muzikale medewerking wordt verleend dor valsleest leiden. De organ

De Havenloods | 1975 | | pagina 1