Schrijnend leed van huurders blijkt uit overvolle agenda van spreekuur Het jaar van de vrouw termeulen Werkgroep behandelt huurdersklachten in Bouwcentrum MUITI COPV vooral uw drukwerk Uk Spijker's dagboek termeulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 13 FEBRUARI 1975 7-551 JOUDEN ^AMPOO Nog geen 7 gulden per stuk! Juist nu zijn deze blouses van 100 procent acryl'n uitkomst. Ze zijn eindeloos te kombineren met spencers, vestjes e.d. We hebben ze in diverse kleuren, en de maten 38 t/m 46. Deze fijne blouses komen uit een grote voorraadpost van 'n bekende fabrikant, daarom koopt u ze nu per stuk voor slechts Iedere maandagmiddag vindt in het Bouwcentrum aan het Weena in Rotterdam van 14.00-17.00 uur het spreekuur voor huurders plaats. Heeft een huurder klach ten of wil hij een afspraak maken dan kan hij hiervoor dagelijks te recht bij de twee assistentes van de werkgroep, die alles noteren en doorgeven. Het telefoonnummer van het Bouwcentrum is 11.61.81, toe stel 2130. Wil een huurder of huurdersvereniging zich aanslui ten bij het Nederlandse Verbond van Huurders Organisaties of zijn hierover vragen, dan kan men zich wenden tot de heer J.M.G. Saers, Ceramstraat 12, Capelle a.d. IJssel, tel. 010 - 50.23.74 of de heer B. van Arend, Borneveld 134, Rotterdam-Zuid, tel. 010 - 80.00.86. Vele huurders van woningen, maar ook kleine middenstanders die een bedrijfsruimte moeten huren, worden veelvuldig geconfronteerd met de meest kwalijke praktijken van sommige woningbouworganisaties en huiseigenaren. Het vragen van o.a. vaak hoge sleutelgelden, het opdrijven van de servicekosten en huren met daarachter het dreige ment van „als je niet betaalt word je op straat gezet", (regelrechte chantage dus), hebben tot gevolg dat de betrokkenen zonder meer betalen. Een grote verbetering is reeds de oprichting van de diverse huurders verenigingen, maar toch zijn er altijd nog velen die niet weten waar ze met hun problemen terecht kunnen. Dit blijkt wel uit de duizenden vragen, die jaarlijks het Bouwcentrum in Rotterdam bereiken. Om hierin verandering te brengen is er sinds enkele weken voor huurders een spreekuur gestart, waar iedereen zijn of haar problemen aan een werkgroep kan voorleggen. Hoe nuttig deze instelling is, blijkt wel uit het feit dat de agenda tot eind april is volgeboekt. Spoedgevallen krijgen echter altijd voorrang. De ruimte, waarin het spreekuur ge houden wordt, is door het Bouwcen trum gratis ter beschikking gesteld aan de werkgroep. Zelf kon het Bouwcen trum de problemen van alle mogelijke huurders niet behandelen. Daarom is dit overgenomen door een werkgroep, die bestaat uit de heren J.M.G. Saers en B. van Arend, terzijde gestaan door enige assistentes. Saers: „Wij zijn een commissie uit het Nederlands Verbond van Huurders Or ganisaties. Een overkoepelende lande lijke organisatie, die op algemene basis de belangen van de huurder en het recht van de huurder bekijkt en behar tigt. Deze bond, die twee jaar bestaat, is statutair gevestigd in Hilversum en werd na één jaar koninklijk goedge keurd. Het secretariaat van de bond is gevestigd in Alkmaar, ikzelf ben pen ningmeester. Het ligt in de bedoeling om op ons congres in Utrecht op 22 maart, waarbij alle huurorganisaties van Nederland aanwezig zijn, een juri disch adviseur aan te stellen. De bond wordt geheel bemand door vrijwilligers. Wij zijn beslist geen hob byisten, want de zaak ligt wel iets ernstiger. Van het huidige kabinet heb ben wij een aflopende subsidie gekre gen, wat inhoudt f.80.000,~ voor 1974, f.60.000,- voor 1975 en f.40.000,— voor 1976. Daarna worden wij geacht zelf-supporter te worden. wordt verbeterd. Dit kabinet voert eèn duidelijke lijn. De verhuurder gaat ervan uit de huur verhoging evenredig te laten lopen met de inflatie. In dit spanningsveld tussen huurder en verhuurder willen wij be middelen. Je kunt het vergelijken met de situatie werknemer/werkgever. Ons eerste doel in streven naar huur recht: ons tweede doel het leveren en verkrijgen van werkelijke woonwaarde, waarbij de speculatieve factoren moe ten worden uitgeschakeld. Er zijn orga nisaties die een zeer rechtmatig prijsbe leid voeren, maar het gaat ons juist om de dwarsliggers. Met z'n allen sta je sterker dan dat een ieder voor zijn eigen straatje of flatje vecht. Zoals je ook sterker staat wanneer je met 1400 gemeenten naar het kabinet stapt. „Het is duidelijk", vervolgt de heer Saers, „dat er gemeenten zijn waar de wethouder de zaak uitstekend weet te runnen en de huurder niet ongerust hoeft te zijn omdat het beleid goed is, maar bij wisseling van wethouder in die gemeente kan een totaal ander klimaat ontstaan. Da moet niet mo gelijk zijn. De wet moet dit vastleg gen". Bemiddelen De bond is spontaan opgericht door een 60-tal aktiegroepen, die het zinvol vonden zich te bundelen om op die manier het parlement binnen te ko men. Wij willen niet met spandoeken de straat op, maar het gaat er uiteinde lijk om dat het huurrecht parlementair familie- en handels- Broersvest 7 Schiedam tel. 010-26 3586 het meest komplete grafisch service centrum Huurcontract Het Nederlands Verbond van Huurders Organisaties streeft naar een standaard- -huurcontract, waarin een standaard- -huurruimte is vastgelegd. Een soort waardebewijs dus van de ruimte die men huurt. Vergelijkend voorbeeld: wanneer je voor een vijf sterren-hotel boekt, dat als zodanig door de ANWB is gekwalificeerd, weet je wat je krijgt. Dit is eigenlijk wat wij willen doen voor de huurder, om excessen te be strijden en noodverbanden te leggen". Van Arend: „Om een en ander te on derstrepen zal ik enige praktijkgeval len noemen, die in de drie keer dat wij nu spreekuur gehouden hebben, naar voren zijn gekomen. Er kwamen twee heren in het bezit van aandelen a f 25,- van een woningbouworganisa- tie, gedateerd van voor de oorlog. Plotseling hoorden zij, dat zij hun aandelen wel konden vergeten; zij kre gen geen uitkering, want deze aande len moesten maar gezien worden als een soort lidmaatschap. Dezelfde orga nisatie gaf in 1965 dezelfde aandelen uit van f 25,- met coupons, die dus rente opleveren - zoals ook bij de vorige het geval was - maar nu stond Het huurdersspreekuur in het Bouw centrum. Links de heer Van Arend, rechts de heer Saers. er met kleine lettertjes onder: „Hlerr bij vervallen alle vorige uitgegeven aan delen". Dit zijn schandalige praktijken. Ik heb nu ook ontdekt dat er in een andere wijk in Rotterdam door een zusterver eniging hetzelfde gebeurt., Deze organi saties wordt een proces aangedaan. Bij navraag beroepen ze zich er op dat er sinds 1924 zoveel besturen zijn ge weest. Wij krijgen ook vragen van mensen zoals: Wat betekent nu eigenlijk reno vatie en stadsvernieuwing? Wat kost ons dat nou? Soms blijkt dat de huur door renovatie 50 procent omhoog gaat". Saers: „Naast de huurverhogingen heb je dan nog de servicekostenverho gingen, die varieren van 32-120 pro cent, terwijl de Economische Controle Dienst schriftelijk bevestigd heeft dat dit maximaal 18 procent mag zijn. Speculatie „De gevolgen hiervan zijn", aldus Van Arend, „dat de mensen angst krijgen dat, wanneer hun huis wordt verkocht, zij binnen bepaalde tijd gedwongen worden hun huis te verlaten. Wij advi seren daarom ook als Nederlands Ver bond wanneer de huurder komt over een huurverhoging van een huis dat in goede staat verkeert, deze te betalen. Misbruik Dan heb je de factor speculatieve winstnemingen. Betaalbare woningen tussen de f 100, en f 200,— worden herhaaldelijk tussentijds uit speculatie -overwegingen doorverkocht, waardoor de huur achterblijft op de bereikte transactieprijs en moet worden opge trokken, zgn. vanwege het achterblij ven van de huur bij de reële handels waarde, maar deze heeft niets tneer te maken met de stichting^kosten. Stich- tingskosten en huur moeten met elkaar in overeenstemming blijven en door de overheid worden voorgeschreven, voor al in tijd van schaarste". „Ander voorbeeld: misbruik maken van woningschaarste", vervolgt Van Arend: „Wanneer er een huurder op een leeg huis afkomt, moet hij een formulier invullen. Hierbij wordt er door de verhuurder van uitgegaan dat Volkshuisvesting ,ja" zegt. Tegelijker tijd moet gestort worden: waarborg som, twee maanden stookkosten plus een maand huur. Maandhuur wordt terugbetaald wanneer men de woning niet krijgt mèt derving van de dagen dat de woning heeft leeggestaan, slechts in sommige gevallen worden de stookkosten en waarborgsom terugbe taald". Woonwoeker ,,Het komt ook voor dat bewoners van dezelfde blokken huizen verschillende huren betalen", aldus Saers, .omdat de ene bewoner zich heeft verzet bepaalde verhogingen te betalen, ter wijl de ander direkt zijn portemonnee heeft opengedaan. Dit gaat ook op voor de kleine zelfstandigen die soms huurverhogingen krijgen van f250, tot f 1000, - per maand. Dit werd tot in de hoogste instantie redelijk ver klaard, omdat de buurman links of rechts die huur zonder meer betaalde. Wanneer de buurman nu failliet gaat, is het de vraag: wat moet de nieuwe huurder gaan betalen? Is een kosten stijging van 18 procent niet hoog genoeg? Dit noemt men vrijheid. Het is woonwoeker, chantage dus". Van Arend: „Ook het achterstallige onderhoud van woningen is verschrik kelijk. In deze gevallen adviseren wij wèl de huurverhoging te weigeren en nemen dan kontakt op met de woning bouwvereniging (gratis). Dan is er ook nog het schrijnend leed bij mensen die willen ruilen omdat ze veel te klein of te groot wonen en ons vragen te bemiddelen en de mensen die illegaal (onderhuurder) wonen en bij legalisa tie in pure armoede een beroep op ons doen". Bundelen „Bij vele woningbouwcorporaties is de democratie totaal zoek. Het bestuur maakt alles uit, terwijl de opzet is dat huurder en verhuurder met elkaar be ziet wat er gebeuren moet. Wij zouden daarom zo graag mankracht en be stuurders willen hebben voor de alge mene huurdersvereniging in Rijnmond, die de individuele huurder wil bunde len en daarnaast willen inzien dat bestaande huurdersorganisaties in het Rijnmondgebied, die nog niet zijn aan gesloten bij het Nederlandse Verbond van Huurders Organisaties zich tot ons wenden. Ook individuele huurders kunnen zich met ons in verbinding stellen. Als iedere huurder en huur dersvereniging de noodzaak van bun deling zou beseffen, zouden wij nog veel sterker komen te staan in onze strijd om het huurrecht te verbeteren en wettig vast te leggen". HANNY VROEGH 1975 is het jaar van de vrouw. Het is onze bedoeling wekelijks een aantal vragen te stellen, die op de verhouding vrouw-man-maatschap pij betrekking zullen hebben, zodat we een beeld kunnen krijgen waar het zwaartepunt ligt van deze problematiek. Indien u zich aan deze vragen wilt „onderwerpen", dan stellen wij dat bijzonder op prijs. U kunt zich in verbinding stellen met De Havenloods, Hoogstraat 122, Vlaardingen, tel. 010- 352911. „Daag", zei de stem: zangerig. Zij behoorde aan een oude vrouw. „Hallo", met wie? vroeg ik. „Ben je daar eindelijk? Wat gezel lig zeg". Met wie spreek ik?" herhaalde ik. Even dacht ik aan een grap. Maar iemand op die leeftijd, met zo'n stem, schertst toch niet op dergelijke wijze? Wat gezellig dat je gekomen bent. Het is maar niets hoor, zo'n hele dag alleen". „Wat voor nummer heb ik ge draaid? "probeerde ik. „Een ogenblikje, ik pak even een stoel. De hoorn werd neergelegd. „Zo, daar ben ik weer. Ik ben echt blij dat je er bent". Er volgde een lange monoloog, waarvan het doel mij ontging. Maar haar stem was vriendelijk. „Ik moet nu op hangen onderbrak ik haar na een poos. „Hè, ga je nu al weg? Joh, blijf nog even „Nou, even dan", gaf ik toe. Na haar weer enige tijd aangehoord te hebben, zei ik: „Nu moet ik toch echt opha... gaan", daarmee toege vend aan haar wil mij in haar kamer te hebben. Hoewel ik nieuwsgierig was geworden, stelde ik haar geen vragen; van de zinloos heid overtuigd. „Je hebt het zeker druk? „Ja", loog ik, „tot ziens dan maar". „Tot ziens, fijn dat je gekomen bent". „Ik vond het ook prettig, tot ziens mevrouw". „Je moet gauw weer eens op visite komen, beloof je dat? „Dat zal ik vast doen besloot ik. „Daag". Nadat ik A. verteld had wat was voorgevallen, werd ik me pas van de ernst bewust. Ik probeerde haar weer te bereiken, door het num mer dat ik aanvankelijk had willen draaien iets te wijzigen. Steeds zonder succès. Geen van de abon nees was verheugd mijn stem te Opgeruimd staat netjes zeker wanneer het om afval gaat. U kunt er heel wat van kwijt in deze swing-topper. Hij heeft een inhoud van maar liefst 50 liter, en is ver krijgbaar in paars. Nu met ruim 7 gulden voordeel, van fyèr^t voor Grote familieflacon frisruikende Palmolive shampoo in wel vijf soorten: ei-, proteine-, glans-, kruiden- en anti-roos. Deze 400- grams flacon nu sterk in prijs verlaagd. Van f^95<oor T57D Gebruikt u make-up? Heel weinig. Hoe bent u opgevoed, ten opzichte van mannen? Bijzonder traditioneel. Ik kwam uit een paternalistisch gezin, wat Pa zei, dat gebeurde. Uw kleding wordt er niet mooier op. Draag daarom deze huishoud- jurkjes. We hebben ze in diverse modellen, dessins, kleuren, en zowel met- als zonder mouwen. Maten 38 t/m 58. Deze jurkjes van een zeer bekend Duits merk kosten u normaal f 29,95 t/m f 43,50 per stuk. Nu echter slechts Hoe oud bent U? 40 jpar, ik ben in Den Haag geboren. Bent u getrouwd? Ja, ik heb drie kinderen. Heeft u een beroep? Ik ben lerares Nederlands. Ik ben M.O. Nederlands gaan studeren, toen ik drie kinderen had. Momenteel geef ik les op de kweekschool voor kleuterleid- Op welke partij stemt u? Op de PPR. Ik ben actief bij het raadswerk betrokken, eerste vervanger op de lijst. Verder ben ik de coördina trice van de achterban. Wat vindt u van het jaar van de vrouw? Ik vind het vreselijk, het wordt zo misbruikt. De hele dag hoor je oubolli ge opmerkingen. Het is toch het jaar van de vrouw, dus dat kan je wel alleen doen. Ze begrijpen er niets van. De opzet is dat de aandacht op de positie van de achtergebleven vrouw wordt gevestigd. Maar je kan de rollen van de vrouw niet los zien van de verkeerde maatschappij. Merkt u iets van een achterstelling in het dagelijks leven? Nee, maar ik ben waarschijnlijk be voorrecht. In mijn beroep is de salarië ring gelijk en word ik nooit achterge steld. Eventueel wel, ja. Als het beter uit zou komen, zou ik best kostwinner willen zijn en hij het huishouden doen. Hoe staat u tegenover groepen als Dolle Mina, Man Vrouw Maatschappij of de Ned. Vrouwenvereniging? Niet helemaal afwijzend, maar ik vind wel dat ze vaak de zaken overtrekken. Eigenlijk was ik 20 jaar geleden al 'eministe. Toen vond ik al dat een vrouw niet zo maar huisvrouw "moest worden als ze trouwt. Welke groepering(en) zou(den) na de vrouw geholpen moeten worden? Er zijn zo veel groepen achtergesteld.. Er zou nog meer aandacht moeten komen voor de sociaal zwakkeren in de hele wereld. Ook het onderwijs zou verbeterd moeten worden, meer ge richt op de arbeiderskinderen. Wat ik wel vreemd vind, is toen Am nesty International 1973 tot het jaar van de marteling uitriep, daar weinig aandacht aan werd besteed. Maar het jaar van de vrouw krijgt wel veel belangstelling. Wat zouden de mannen moeten doen om,de positie van de vrouw te verbete- Eerst zichzelf veranderen, maar dat kan alleen in de context van de totale mentaliteitsverbetering. Dat moet al beginnen in de opvoeding, zolang er mensen zijn, die vinden dat jongens met auto's moeten spelen en meisjes met poppen. Die verkeerde instelling vind je ook in de kinderboeken. Overi gens heb ik laatst op een kleuterschool een sterk staaltje meegemaakt hoe de vrouw afgeschilderd wordt. De duim was opa, kort en dik, de ringvinger oma, die draait van rikketikketik, de middenvinger vader, groot en sterk en dat is moeder, die doet al het werk. Wat zouden de vrouwen moeten doen om de positie van de vrouw te verbete ren? Ach, je moet het samen doen. Bij studenten zie je dat al vaak. Als de vrouw eerder afgestudeerd is, gaat zij werken. Wort u wel eens lastig gevallen door mannen? Nee, daar heb ik nooit last van, geluk kig. Hoe doet u dat zelf? Wij hebben een democratisch gezin. Alle beslissingen nemen we met z'n vijfen. Zo hebben we met z'n allen besloten dat we geen auto nodig had den, daarom hebben we hem Wegge daan. Mijn dochter zou best een tradi tioneel mannelijk beroep mogen kie- Wat is de rol van uw man in het gezin? Gelukkig is hij niet alleen de kostwin ner. Ja, hoe moet ik dat precies zeg gen? Hij denkt in alles mee. We hebben eigenlijk geen specifieke rolver deling, we doen beiden het zelfde. Hoe zou u het vinden als in een gezin de man en de vrouw halve dagen zouden werken? Als het mogelijk is, vind ik het een mooie oplossing, dat zou ook beter voor de kinderen zijn. Maar mijn man is ambterïaar, en daar is het niet mogelijk dat je halve dagen werkt. Als een man complimenteert, wat denkt u dan? Dat vind ik wel leuk, ik complimenteer ook wel een man. Wat vindt u van abortus? Het is moeilijk om daarover met een paar woorden iets te zeggen. Iedere vrouw moat zelf beslissen wat ze doet. Als het gelegaliseerd wordt, zullen heus niet meer vrouwen zich laten aborteren, zoals verondersteld wordt; het is een noodgreep. Door het te legaliseren kan je een eind aan die dubieuze praktijken maken. Wat vindt u een nare eigenschap van de mannen in het algemeen? Daar geloof ik niet in. Er zijn mannen en vrouwen met nare eigenschappen. Als een man één van uw taken zou moeten overnemen, welke zou dat dan zijn? Mevrouw Eggermont Wat ik het liefste kwijt wil is de huishouding. We doen het zo veel mogelijk samen, maar omdat ik een part-time job heb, doe ik het meeste. Wat vindt u van alimentatie? Als een vrouw kan werken, vind ik het niet nodig. Het ligt natuurlijk anders wanneer ze kleine kinderen heeft. Maar als mannen evenveel kansen moe ten hebben in deze maatschappij, is het natuurlijk onzin om de man voor de vrouw op te laten brengen. Rob van Olm.

De Havenloods | 1975 | | pagina 3