'Je staat er perplex van wat mensen kunnen missen' T wee verpleegsters brengen zieken naar Lourdes MU1TI COPV vooral uw drukwerk Mini - markt van "oude" kleding Parkeren bij stadion Feyenoord moeilijker MUYS™CO Is er in Maassluis een culturele raad nodig? Bomen worden verplaatst De heer Van der Hout onderscheiden fóntokt- lenzen dinsdag 18 februari 1975 24e jaargang no. 14 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 SCHIEDAM/VLAARDINGEN Twintig jaar lang maakten twee verpleegsters het mogelijk dat driemaal per jaar vele zieken een reis naar Lourdes konden onderne men. Door middel van het verzamelen van alle mogelijke zegeltjes en bonnetjes brachten en brengen zij nog steeds geld bijeen voor die zieken, die zo'n reis niet of slechts gedeeltelijk kunnen betalen. De twee verpleegsters, de dames Janssen en Melchers (resp. 70 en 62 jaar oud) kwamen 20 jaar geleden op het idee door een bericht in de krant over een kelner in Utrecht, die reizen organiseerde voor ouders Waarom een reis naar Lourdes? Zuster Janssen: „De eerste keer dat ik in Lourdes kwam was in 1924. Mijn ouders waren toen 25 jaar getrouwd en als cadeautje werden de vier kinderen naar Lourdes gestuurd. Dat was ten minste vertrouwd vonden zij. Wij voel den er niet veel voor. Maar toen we daar waren heeft alles zo'n grote in- drük op mij gemaakt en ben ik zo enthousiast voor Lourdes geworden, dat ik er nadien ieder jaar naar toe ben gegaan. Daar is ook het idee geboren om verpleegster te worden. Zo is het ook zuster Melchers vergaan". Wat ik van Lourdes vind, is dit: Vele zieken liggen vaak jaren op bed en worden erg opstandig. Je haalt ze met zo'n reis een poosje uit die sfeer. Ze worden naar Lourdes vervoerd in spe ciaal ingerichte zickcntreinen. Toen ik als verpleegster meeging nu ga ik vanwege mijn leeftijd mee om de helpende hand te bieden - hoorde ik op de heenweg nogal wat klachten. Het is opvallend dat je op de terugweg niets meer hoort dan alleen de opmer king: Wij hebben Lourdes gezien en hebben bemerkt dat we toch geen vergeten groep zijn. Lourdes staat namelijk helemaal in het teken van de zieken. Of je nu mijnwer ker, advocaat of industriëel bent, ie dereen werkt daar samen. Lourdes zou van zieka kinderen in Zwitserland. Zij begonnen geld te verzamelen voor één zieke en toen dit bedrag snel bijelkaar was gebracht, gingen zij varder voor anderen. In de afgelopen 20 jaar is door de verpleegsters zo'h slordige ton bijeen vergaard, gemiddeld f 4.000,- a f 5.000,- per jaar. De zieken worden begeleid door een hele staf van verpleegkundigen: artsen, verpleegsters, diëtisten en andere hulpen voor alle voorkome nde werkzaamheden, die dit werk geheel belangeloos doen en er zelfs hun vakantie voor opofferen. een goed voorbeeld zijn van het juiste communisme, iedereen werkt.voor el kaar en heeft alles voor elkaar over." Gelover\ de zieken dat zij genezen worden wanneer zij naar Lourdes „Velen wel", antwoordt zuster Jans sen. „Maar de zieken zien ook ander mans lijden en vinden dan zichzelf niet zo ziek meer. Een dokter zei eens tegen me: „Wat heet wonder? Het belangrijkste is dat zij geestelijk op knappen." Het fijne is ook dat onder deze zieken vriendschapsbanden ont staan, zij blijven elkaar schrijven en onderhouden kontakt met elkaar. Er zijn wel zieken die genezen terugko men, maar dit is vaak psychisch; er zijn ook mensen die niet in wonderen geloven, maar dan zeg ik altijd, dar. geloof je ook niet in de almacht van God alleen er gebeurt echt niet iedere dag een wonder. Er zijn zieken die 30 jaar lang ziek liggen." Perplex De verpleegsters nemen ook van tijd tot tijd zieke missionarissen mee. De kloosters hebben hiervoor geen geld en de zusters zijn van mening dat juist deze mensen zo'n reis hard nodig hebben, omdat zij hun gezondheid in de armoedigste omstandigheden heb ben opgeofferd. Rond kerstmis is er gedurende zes weken een aktie voor Psychisch deze mensen gevoerd die f 1.500,- J opbracht. Zuster Janssen: „De mensen lezen zo|n mededeling en geven dan al gauw iets omdat er soms een bepaalde band bestaat, doordat zij die pater kennen. Zo is er bijvoorbeeld ook een onder wijzer die al jarenlang geld opstuurt voor een vrije reis voor een zieke. Een jongen gaf in de bus zijn vakantiegeld ter waarde van f 300,- af met een briefje, waarin stond dat mensen dank baar moesten zijn voor hun eigen gezondheid. Je staat er perplex van wat mensen kunnen missen. In Lourdes is een ziekenhuis geheel door vrijwilligers opgericht. Het wordt grotendeels ook gerund door vrijwilli gers, enkelen werken er maar vast. Er zijn nu twee opvangcentra voor zieken, het derde is in aanbouw. Het geheel is internationaal georiënteerd. Zuster Janssen: „Lr wordt weieens gepraat over dat langharig tuig, dat te beroerd is om te werken. Maar ook die gaan mee op onze reizen er. werken zich ongelukkig, evenals alle andere Éénmaal in de drie jaar wordt er een kinderbedevaart voor zieke of ongeluk kige kinderen tot 14 jaar georgani seerd. De bedevaarten worden georga niseerd door diverse bureaus in Neder land. .De eerste in dit jaar zal plaatsvin den op 30 april. Aanbevolen Zuster Janssen en zuster Melchers hou den zich van harte aanbevolen voor alle zegels en bonnetjes, die mensen aan hen willen afstaan. Ook elke gift, hoe klein ook, wordt dankbaar aan vaard. Het geld dat binnenkomt, wordt vastgezet op een bank. Het gironum mer van zr. Melchers is nummer 412917, Schiedam (Huize Liduina), zuster Janssen's adres is Mariniersweg 175, Rotterdam. onlangs vier den .de zusters in alle stilte het 20-jarig bestaan van hun aktie. Zij wUden hieraan beslist geen ruchtbaarheid ge ven. Veel liever bezorgen zij van even tuele gaven zieken die dit zelf niet kunnen betalen een fijne vakantie. HANNY VROEGH. familie- en handels- Broersvest 7 Schiedam tel. 010-26 3586 het meest komplete grafisch service centrum GROTE SCHEEPSLUIKENORDER VOOR HVO VLAARDINGEN - H.V.O. b.v. te Vlaardingen zal voor Duitse rekening 170 stalen luiken voor kontainersche- pen bouwen. Met deze opdracht is circa twintig miljoen gulden gemoeid. H.V.O. zal de luiken vervaardigen en voorzien van dé nodige isolatie in haar vestiging te Bergum (Friesland) in de periode medio 1976-najaar 1977. H.V.O. met vestigingen in Vlaardingen, Bergum, Botlek, Oss, Brussel en Peter head, heeft ruim 1100 medewerkers en is werkzaam op het gebied van staal bouw, scheepsreparatie en milieube- heersingstechnieken. H.V.O. maakt deel uit van Thyssen- Bornemisza Europe te Amstelveen. SCHIEDAM De bewoners van Schiedam kunnen zich volop in de nostalgische kledij steken. Als één der voorlopers van de manifestatie 700 jaar Schiedam staan er tot en met 8 maart iedere zaterdag van elf tot vijf uur zes kraampjes op het Broersvest ter hoogte van café Het Vierkantje. Twee andere kramen hebben een plaatsje gevonden op de Hoogstraat dichtbij de „klaagmuur". Er worden oma-achtige' stojfen verkocht, fournituren en het vrouwem comité en leerlingen van de huishoudschool leveren de bijbehorende patronen. Om het helemaal feestelijk te houden worden op deze mini-markt ook jiog bloemen en fruit verkocht. Zeker is dat geen Schiedammer zonder kostuum op straat hoeft te lopen, straks De Werkgroep parkeerproblematiek Feyenoord-stadion heeft zich opnieuw bezig gehouden met mogelijkheden om bij extra druk bezochte wedstrijden van Feyenoord de parkeerchaos in de omringende wijken voortaan te voor- De moeilijkheden doen zich in het algemeen voor bij wedstrijden die meer dan 45.000 bezoekers trekken. Wan neer het stadion vol is, zijn de 6500 parkeerplaatsen rond de Kuip lang niet voldoende; bij topdrukte zijn er 3000 tot 4500 te weinig. Het gevolg is dat de auto's worden neergezet in straten en plantsoenen in de omringende wij ken Hillesluis, Vreewijk en Sportdorp. Dat levert, behalve hinder voor de bewoners en schade aan de groen-voor- zieningen, ook gevaarlijke situaties op doordat de brandweer de wijken niet kan bereiken. Het gemeentebestuur vindt, dat een situatie die het niet langer voor zijn verantwoordelijkheid kan nemen. Om te trachten daar verbetering in te brengen is kortgeleden de Werkgroep parkeerproblematiek Feyenoord-sta dion gevormd, waarin onder voorzit terschap van wethouder J. Mentink van Verkeer, vertegenwoordigers zitten van het stadion, de Verkeerspolitie, de Verkeersdienst, R.E.T., brandweer en de wijkorganen Hillesluis, Vreewijk en IJsselmonde. Na een eerste bijeen komst begin december heeft wethou der Mentink bij overleg met Van Gend en Loos vernomen dat diens naburige terrein wegens verzekeringsvoorwaar- den niet beschikbaar kan worden ge steld voor het parkeren van stadionver- keer. Hij hoopt nu nog op beperkte mogelijkheden (voor circa 700 auto's) bij de Kreeksehaven. Van de vele suggesties die nog werden gedaan, zullen er nu twee nader wor den uitgewerkt. De politie zal worden gevraagd bij de extra druk bezochte wedstrijden in het stadion de auto's geheel uit de omringende wijken te weren. Tegelijk zou de R.E.T. regelin gen moeten treffen voor extra busver voer naar het stadion vanaf grote parkeerplaatsen, waarheen het stadion- verkeer wordt verwezen. Als mogelijke parkeerplaatsen met busverbindingen werden genoemd het terrein van het sportpaleis, de Rijnhaven en het stads centrum. De eerste keer dat deze maatregelen zullen worden beproefd is 6 april, wanneer Feyenoord tegen Sparta speelt. De Verkeerspolitie, de Verkeersdienst, R.E.T. en de stadion- direktie zullen er de plannen voor uitwerken. Op 7 april komt de Werk groep opnieuw bijeen om de ervarin gen te bespreken. n heidens karwei, maar zuster Janssen flinks op de jota) en zus verrijk uw interieur met een gezellige open haard. Als u ook van die ingezel- lige sfeer houdt. Komt u zich eens orienteren bij: «TEGELS «SANITAIR bouwmaterialen Alphagroep Schoola rtsendienst verplaatst MAASSLUIS De Schoolartsendienst Kring Maassluis, die de gemeenten Maasland, Maassluis, Schipluiden/Den Hoorn en Rozenburg omvat, wordt met ingang van donderdag 27 februari 1975 verplaatst naar het Dennendal 5 in Maassluis. De schoolartsen houden daar iedere woensdagmiddag vanaf 14 uur spreek uur. Afspraken daarvoor kunnen op dinsdagmiddagen tussen 16 en 17 uur telefonisch worden gemaakt onder nummer: 01899- 14065. De administratie van de Schoolartsen- dienst blijft gehuisvest in de gemeente secretarie, Govert van Wijnkade 30 in Maassluis, tcl.nr. 01899- 19111 toestel 121. SCHIEDAM - Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland hebben de goedkeu ring verleend aan de volgende besluiten van de gemeenteraad van Schiedam waarbij kre dieten zijn verleend: f. 98.650,- voor de vervanging van de huis- telcfooninstallatic van de Gem. Technische Bedrijven f. 21.792,- voor de aanpassing van een woning voor een mindervalide f. 1.851.500,- voor gas-, water- en elektrici teitsvoorzieningen i.v.m. de woningbouw in Woudhoek f. 110.000,- voor de aanschaf van een pers/kraakvuilniswagen voor de V.R.O.M- -dienst f. 110.350,- voor de aanschaf van twee vrachtauto's voor de dienst Gemeentewer ken afd. Bestratingen f. 37.000,- als aanvullend krediet voor de de Noordmolcn. SCHIEDAM - Op de gemeentesecretarie afd. Openbare Werken, Stadskantoor 5e etage, Emmastraat 1ligt voor een ieder ter inzage het Streekplan Rijnmond dat, met uitzondering van richtlijn 4 sub c van de beschrijving, is goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland bij besluit van 8 januari 1975, G.S. no. 218. MAASSLUIS - liet maandelijks spreek uur van wethouder mevrouw G. van Eck- Grootveld in het dienstencentrum aan de P.C. Ilooftlaan wordt op maandag 17 l'cbru- maandag 24 februari a.s. van 14 tot 15 uur. Daarna wordt dit spreekuur weer zoals gebruikelijk op elke derde maandag van de maand gehouden. Uit B. en W.: MAASSLUIS Op de vorige week gehouden vergadering van B. en W. is van gedachten gewisseld over de vorming van een culturele raad in Maassluis. Men wil zo spoedig mogelijk de mening van. de plaatselijke verenigingen peilen of zo'n raad gewenst wordt. De gedachten gaan uit naar een opzet, zoals de sportraad die al kent. Om één en ander een stevige rugdekking mee te geven zal de gemeente raad worden voorgesteld een commissie van advies en bijstand voor culturele zaken in te stellen. Andere punten die door B. en W. besproken zijn: - Aan de gemeenteraad zal worden voor gesteld een crediet viui f137.000, beschikbaar te stellen voor de aankoop van een nieuw blusvoertuig voor de Maassluise Vrijwillige Brandweer. Dit voertuig is uitgerust met een water-en schuimtank en met hoge en lage druk. Het zal dienen ter vervanging van een verouderd blusvoertuig. Verordening begraafplaats Begraafplaats, die de gemeenteraad öp 3 december 1974 heeft vastgesteld, koninklijk goedgekeurd. Deze verorde ning, en ook de nieuwe beheersveror- dening voor (je begraafplaats, zijn met ingang van 29 januari 1975 in werking getreden. Regionale Zwakzinnigenzorg De directeuren van de gemeentelijke sociale diensten van Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis hebben een geza menlijke nota opgesteld waarin wordt gepleit voor de oprichting van een overlegorgaan zwakzinnigenzorg voor de sub-regio Waterweg-Noord. Het ge hele Rijnmondgebied achten de direc teuren voor een zinvol overleg te groot. In het orgaan zouden de ge meentebesturen vertegenwoordigd moeten worden. Burgemeester en wet houders van Maassluis hebben de nota aanvaard en besloten de inhoud er van ter kennis van het openbaar lichaam Rijnmond Ie brengen. Verkeersplan voor Noordvliet Burgemeester en wethouders hebben zich beraden over een verkeersplan vooH de Noordvliet N.Z. Het omvat instelling van eenrichtingverkeer in de richting Maasland, aanleg van verkeers drempels en een haakse uitmonding op de Rozenlaan. Het plan zal worden voorgelegd aan de buurtvereniging Noordvliet-Prinsekade. SCHIEDAM Nu de Ned. Spoorwegen gaan beginnen met de aanleg van de N.S.-halte Nieuwland, gelegen direkt ten westen van de spoorwegovergang in de Nieuwe Damlaan, begint ook de dienst Gemeentewerken met het aanpassen van de Nieuwe Damlaan aan de nieuwe situatie. Zo zullen er bushalten komen zowel aan de zuidelijke als de noordelijke kant van de spoorwegovergang en daarvoor moeten in- en uitrijstrokeh gemaakt worden. Voor de uitvoering hiervan staan 9 iepenbomen in de weg. Deze vrij forse iepen, met een stam- -doorsnede van 25 cm., worden uitge graven en overgebracht naar de groen strook langs de Mozartlaan, op de plaats waar de laan versmald is van vier-baans tot tweebaansweg. Voor dit specialistische werk heeft de afd. Plantsoenen van Gemeentewerken de Firma van Iersel uit Noord-Brabant ingeschakeld, die de beschikking heeft over een speciale zware machine die de bomen met kluit en al uit de grond kan scheppen en overbrengen naar de nieuwe plantplaats. Dit werk zal uitge voerd V/orden op donderdag 13 en vrijdag 14 februari a.s. Ook van het parkeerterrein de Broersvest zullen drie, midden op het terrein staande bomen verwijderd wor den. In verband met de viering van het 700-jarig bestaan van Schiedam zal op dit terrein de grote feesttent worden geplaatst en daarvoor staan de drie bomen in de weg. Twee platanen (met een stamdoor- snede van ca. 15 cm.) zullen door de fa. Van Iersel overgebracht en herplant worden aan de rand van de parkeer plaats. Doch de in het midden staande oude lindeboom, die in een slechte staat verkeert, kan deze ingrijpende „operatie" niet overleven en zal ver wijderd worden. Vernieuwing riool Amalia van Solmsstraat SCHIEDAM - In de Amalia van Solmsstraat zal de riolering vernieuwd worden, een werk dat ongeveer 5 weken zal duren. Op vrijdag 14 febru ari zijn de voorbereidingen getroffen, zoals het aanvöereri van het materiaal waarna begonnen wordt met het gra ven van de 2 meter brede sleuf, waarin de rioolpijpen komen te liggen. Zoals gebruikelijk is bij de dienst Gemeentewerken wordt de sleuf niet inééns gegraven, doch bij gedeelten, voor zoveel nodig is voor het leggen van de pijpen, waarvóór een rijdende kraan is ingeschakeld Ligt de pijp in de sleuf dan zal de sleuf weer gedicht worden en met bestrating dichtge- blokt Hjerdoor blijft het verzorgende verkeer mogelijk, voor en achter hel straatgedeelte waar gewerkt wordt. Men kan zo van beide kanten de Amalia van Solmsstraat inrijden, doch doorgaand verkeer is gedurende hel werk niet mogelijk. De bewoners zijn als gebruikelijk per circulaire tevoren op de hoogte gesteld. VLAARDINGEN Onder grote be langstelling heeft burgemeester mr. J. Heusdcns vrijdagmiddag in het Delta Hotel de versierselen uitgereikt verbon den aan de rang van Officier in de Orde van Oranje-Nassau aan de heer J. H. van der Hout. De heer Van der Hout is accountant in algemene dienst bij het Verificatie bureau van de Vereniging van Neder landse Gemeenten te 's-Gravenhage. Na een dienstverband van bijna 41 jaar heeft hij met ingang van 1 februari 1975 de dienst verlaten wegens het bereikt hebben van de pensioengerech tigde leeftijd. De hec'r Van der Hout is een man van uitzonderlijk kaliber, die gedurende tientallen jaren een zeer belangrijke bijdrage aait de vakuitoefening van het Verificatiebureau heeft gegeven. Zowel wat zijn karakter als zijn vakbekwaam heid betreft, onderscheidt hij zich van zijn collega's. Daarnaast speelt hij een belangrijke rol in het sociale leven van Vlaardingen. SCHIEDAMSEWEG 73 VLAARDINGEN TEL. 010-71.33.20. de grootste kollektie, de meeste stijlen,speciale prijzen, waar vind je die? ^JAN VAN DER HULST BEHANG Schiedam broersvest 85 tel. 010-269702 dondérdagavond koopavond maandag na 13.00 uur geopend rotterdam-mathenesserdijk 261a tel. 010-370947 vrijdagavond koopavond

De Havenloods | 1975 | | pagina 1