Speciale noviteit: mosterd in trek Handwerken voor mannen neemt een grote vlucht Creatieve zelfarbeid: naaimachine in ere MEER CREATIVITEIT 2? Slorurx? gehuwde dames voor parttime thuiswerk t DE HAVENLOODS, DINSDAG 25 FEBRUARI 1975 De voornaamste winkelstraat in het aantrekkelijk plaatsje Norwich „Apart" steeds meer in trek NORWICH - Aan het toenemende verlangen naar exclusief winkelen wordt op velerlei wijze toegemoetgekomen. Dat zelfs het kopen van een potje mosterd verheven kan worden tot een selectieve en schier geadeldj bezigheid bewijzen de Engelsen in het stadje Norwich. De daar op het adres Bridewell Alley 3 gevestigde Mustard Shop is de enige op hun territorium en mag zelfs beschouwd worden als een wereldprimeur. Kort voor allerlei gespecialiseerde boetieks hun opmars begonnen heeft manager Ben Cook hier de Victoriaanse sfeer geschapen, waarin zijn produkten aan de dagelijkse werkelijkheid ont stijgen. Hier wordt een zo eenvoudig ingedriënt als mosterd verkocht vanuit een museum. Achter de toonbank staat geen man in een stofjas, maar de onberispelijke gentleman Cook altijd een verse bloem in het knoopsgat van zijn jaquet, de boord hagelwit, een horlogeketting guirlandegewijs op de buik. Mustard Shop is gevestigd in een gerestaureerd pand uit de regentlende eeuw en herinnert ook wat de aankleding betreft aan dit tijdperk Hier kan men, zoals in grootmoeder's tijd, het soort mosterd kopen dat, aan het badwater toegevoegd, de circulatie van het bloed stimuleert. In de regeringsperiode van koningin Victoria werd dit preparaat als zeer heilzaam beschouwd. Elm Hill, typisch Engels straatje in Norwich Het verleden herleeft hier dankzij een initiatief van de in Norwich gevestigde industrie Reckit en Colman. Deze zet de traditie voort van de reeds in 1804 met de fabricage van mosterd begon nen Jeremiah Colman. Het stadje in Oost-Engeland is in de fabricage van deze pasta- en poet' rvormige lekkerijn e<:n grote rol blijven spelen, vandaar dat deze aan de romans van Dickens herinnerende winkel hier werd geves tigd. In het smalle steegje weten vrijwel alle toeristen de weg te vinden naar het domein van Ben Cook. Zij kunnen er hun mosterd kopen in porceleinen potten, hebben de keuze uit uiterst pittige, normale of wat flauwere meng sels en kunnen zich bovendien magni fieke posters aanschaffen, zoals re producties van de door John Hassell een beroemde affiche-ontwerper uit de Victoriaanse tijd - voor Colman ontworpen prenten. Sortering Interessanter wellicht dan het assorti ment Engelse, Franse, Duitse en Ame rikaanse mosterd is de uitstalling her innerend aan het glorieuze verleden van de fabriek. Sterk de aandacht trekt het blikje, waarin captain Scott op zijn expeditie naar de Zuidpool in '907 Colman's mosterd heeft meegenomen. Tal van andere blikjes vormen met hun etiketten een illustratie van de geschie denis. Zelfs de kroning van Edward VII is vereeuwigd op een mosterdver pakking. Oude gebruiksvoorwerpen, school boekjes, reclameborden, uitstalkasten, een pronkstuk van een ouderwetse kassa, de toonbank met het marmeren blad, bronzen weegschalen, kelklam pen, alles draagt er toe bij om aan de musterdshop een unieke sfeer te verle nen. Ben Cook geeft aan deze am biance de finishing touch. Het spijt hem te moeten vernemen dat in Nederland het produkt van de in Engeland tot wasdom gekomen mos terdzaden, geen groot afzetgebied heeft. Zeker zestig procent van alle tubes en potjes die op tafel komen bevatten de bekende Franse prepara - ten, de eigen mosterd bezet een goede tweede' plaats en Groot Brittannië moet, na aan Duitsland voorrang te- hebben verleend, met een uiterst ge ringe omzet genoegen nemen. Proberen Misschien komt daar verandering in, als de faam van Norwich's mosterd museum meer mensen er toe brengt om de proef op de stom te riemen. Er gaan al tamelijk veel landgenoten win kelen in deze historische stad, dankzij de gunstige luchtbrug tussen Amster dam en Norwich. Air Anglia heeft nu dagelijks drie vluchten op het program ma. Als gevolg van een vakkundige propaganda, verzuimen maar weinig vreemdelingen om een bezoek te bren gen aan het pand in de Bridewell Alley. Het feit dat Colman's mosterd tot in de koninklijke keukens is doorgedron gen - tal van reclameplaten vestigen daar de aandacht op - is er wellicht de oorzaak van, dat zij daar zo vorstelijk worden ontvangen. Thuis bezig blijven va" h?ntlwerl<en een gro,ere O" Asters kregen er het eerst genoeg van Zij »nL f'evoren trach' 20chtt" "aer combinatiemogelijkheden tu*m de strand, op een bankje in het,.park, in de wachtkamer bij de dökter laten vrouwen weer de pennen tikken en hun bezigheden vormen de nieuwste gesprekstof op verjaardagsvisites, als men is uitgepraat over de opleiding van de kinderen, de auto en het huis. Sindsdienmoet de beeldbuis in duizenden gezinnen met een minder intensieve aandacht genoegen nemen. Een nieuwe handwerkrage grijpt zo snel om zich heen, dat ook mannen er door bevangen worden. Werd er vroeger wat meesmuilend neergezien op een breier die zgn eigen sokken op de pennen had, thans bewondert men zijn creativiteit. Cécile Dreesman Hun werklust wordt gestimuleerd door "rTw" "J""~ coryfeeën als de naaldkunstenares C- catie „Door het oog van duizend naal den" onlangs ten doop is gehouden. Dit internationale merklappenboek is maar één voorbeeld van hetgeen er loskomt aan uitgaven op dit gebied. rend op menselijke eigenschappen als haast en gemakzucht, in wezen vijan dig - vroeger avonden op gestikt werd nu klaar in vijftig seconden" lijkt een slechte aanbeveling voor een produkt in deze sector. Toch worden dergelijke kreten al geslaakt. Handwerken wordt in sommige milieus zelfs als een statussymbool be schouwd, de nieuwe uitdrukkingsvorm voor een scheppend vermogen. Het stond vanouds al in vrij hoog aanzien bij hen die niet tot deze werkzaamhe den verplicht waren uit economische overwegingen. Was het zelf maken van kleding typerend voor minderbedeel den, het handwerken bleef voorbehou den aan de dames. De grote doorbraak heeft er nu toe geleid, dat alle sociale klassen om strijd handwerken en naaien, zich aldus gedeeltelijk ont worsteld aan de slavernij van de T V. Aarzelender nog voltrekt zich de inte gratie van mannen in dit proces. Men herinnert zich nu plotseling dat schaapherders vroeger al breiend over de heide liepen en bekwaam waren in het afhechten van wanten en kousen. Vissers uit Bretagne kregen een zekere vermaardheid door hun borduurkunst en op Jutland waren de mannen in de weer met hun haakpennen. spel en er toe veroordeeld om altijd de grote praalhans uit te hangen. Zijn kracht, uithoudingsvermogen en moed ontmoeten in een geïndustrialiseerde maatschappij vol automaten niet vol doende weerstanden, die overwonnen moeten worden. Hij kan er mee vol staan zich te verlustigen in zijn kwali teit als automobilist; aan zijn laatste bolwerk van mannelijke superioriteit waar vrouwen terecht om glimlachten. Kortom, de weg is vrij voor een vorm van unisex in de hobbysector. Vrou wen trekken de tuin in om te spitten, terwijl de echtgenoot zich bezig houdt met de eerste beginselen van het ma cramé of de geheimen van het batik ken. En samen wijden de echtlieden zich urenlang aan het leggen van kno pen in smyrnawol, zodat te eniger tijd een wandkleed of tapijt zal kunnen getuigen van hun creativiteit. Niet iedereen is er trouwens van over tuigd, dat er sprake is van een creativi teitsgolf. De grootste bevrediging wordt ontleend aan het „zelf maken" van een eindeloze variatie aan hand werken, maar ook poppen en allerlei andere zaken. Leerbewerking. lino- leumsnijden, het bewerken van edel stenen, allerlei touwknoperijen en soortgelijke bezigheden (zoals het zelf bekleden van stoelen) komen steeds meer in trek. Eeuwenoude technieken zijn opnieuw ontdekt en worden in een nieuwe vorm toegepast. In het kille noorden kan men mensen bezig zien met het soort vlechtwerk dat al eeuwen gele den in oosterse landen werd beoefend. Niet alleen thuis, maar ook aan het Een steeds wassende hoeveelheid boe ken, tijdschriften en brochures geeft "rorlichting over vrijwel alle sectoren van deze nieuwe speeltuin voor volwas senen. De damesbladen puilen al even zeer uit vdn informatie. Sommige psychiaters zien deze ont wikkeling met welgevallen aan, omdat het handwerken rust kan geven, de gedachten afleidt en zowel tijdens als na het gereedkomen voldoening schenkt. Het is als tranquillizers verre te verkiezen boven sherry en valium, waar thans zoveel vrouwen hun onlust gevoelens mee trachten te bedwingen. Leo J. Leeuwis Grote onderneming vraagt: in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Gorinchem, Papendrecht, Pernis en Botlek. Zij dienen als interviewster mensen thuis te kunnen ontvangen. Voor deze funktie is het beslist noodzakelijk dat men over goede kon taktuele eigenschappen beschikt, minimaal een middelbare schoolopleiding heeft en tenminste enige jaren kantoorervaring, opgedaan in een verantwoordelijke positie. Eveneens is een representatieve ruimte met telefoon en de beschikking over eigen vervoer vereist. Zij die in bovengenoemde plaatsen goed bekend zijn genieten de voorkeur. Schriftelijke sollicitaties voorzien van recente pas foto, richten aan ALLICK/VAN ENGELAND N V POSTBUS 3586, AMSTERDAM. DE HAVENLOODS verschijnt 2 maal per week huis-aan-huis in GROOT ROTTERDAM verhoog uw Inkomen 1 Waarom zou u, als huisvrouw, de vrouwen benijden die door hun werk een eigen inkomen hebben. U kunt ook geld verdienen, in uw vrije tijd. Mevrouw E. VAN RHIJN Krammerstraat, 13 B - Amsterdam zal u graag uitleggen hoe. wil £0^, 'K iedereen laten indelen in het grote succes^ PERZISCHE TAPIJTEN k al jaren in Nederland mocht ervinden. Vandaar dat ik tij- ff dens Binnenhuis '75 zeer voorde- i lige aanbiedingen heb. En alles met onze bekende Derag garantie. Zowel op Binnenhuis l i in onze feestelijke stand (nr.29- :i> 30. tel. 813219, als in onze 3 za- ken. Wii heten u allen van harte ken. Wij he welkom. S.A. Derakhsha DERAG i Boezemweg 136-138 R'dam tel. 140619 a. .\y S ;V Freericksplaats 9. Hillegersberg V... «"f-Vt, tel. 187700 i&V.- r-!-VVS-'"Rubensplein 12 ^iyaK'!T Juist voor mannen Tapijtknopen en weven, het vlechten van matten, leerbewerking, alsmede het vlechten en verwerken van touw behoorden al sinds onheugelijke tijden tot de beroepsbezigheden voor man nen en hebben daarom in de vrijetijds- sector minder weerstanden te overwin- Wie ooit een Arabisch land als Marok ko heeft bezocht zal daar hebben waargenomen, hoe duizenden mannen en jongens naai- en borduurwerk ver richten om aan de kost te komen. Langzamerhand vervaagt nu ook in het westen het oerbeeld van de man, be kwaam op de jacht en in het dobbel- Creatief werken Als oorzaak van deze toch revolutio naire ontwikkeling in het levenspa troon worden tal van factoren ge noemd. Meer vrije tijd, een gezinsbud get dat ruimte laat voor hobby's, gewenning aan de televisie en met name de aandrift om uitdrukking te geven aan de eigen identiteit, in een wereld vol naamloze, aan uniformiteit ondergeschikte mensen. Naarmate veel arbeid minder bevredi ging geeft kan de behoefte aan een andere uitdrukkingsvorm toenemen. Maar ook in deze sector ontkomen miljoenen mensen op zoek naar hun persoonlijkheid, niet aan een gelijk schakeling. De industrie heeft zich meester gemaakt van hun verlangens en tracht de impulsen te bundelen, teneinde een zo massaal en goedkoop mogelijke produktie te verwezenlijken. Nieuwe markt In toenemende mave komen kant-en- klare toverdozen op de markt, specule- Verstel naai ster verleden tijd le verstelnaaister ppn hpkIaoRncu/oarHina fimm» j* Eens was de verstelnaaister een beklagenswaardige figuur in tal van romans, die als weduwe met naald en draad haar schamele boterham moest verdienen. Bezat zij haar man nog dan bracht die zijn geld naar de kroeg. Tot diep in de nacht zat deze naaister bij de petroleumlamp, terwijl haar kinderen waar zij voor werkte zachtjes ademden in hun sponden. Bestaat zij nog? Waarschijnlijk evenmin als haar welvarende opdrachtgeefsters, wier handen te teer waren om zelf het naaigerei in de vingers te nemen. algemeen gaat de belangstelling niet in de eerste plaats uit naar goedkopere couponnetjes, waarin de schade verkeerde manoeuvre met de schaar tot enkele rijksdaalders beperkt kan blijve- Het materiaal werd grotendeels ge kocht in speciaalzaken (stoffenwin- kels) of op de markt. Deze beide met de leveranciers eisten elk veertig procent van de omzet voor zich op, de rest kwamen ten goede aan manufacturen zaken en warenhuizen. Het naaien, bij voorkeur op een ge stroomlijnde welvaartsmachine, heeft zich plotseling onttrokken aan deze wat sloverige image en bestijgt de hoogste toppen van de creativiteit. Uit Amerika komt het merkwaardige bericht dat daar hei aantal mannen, zich bezig houdend met de vervaardi ging van kleding op een eigen machine, sneller stijgt dan men ooit voor moge lijk had gehouden. Procentueel gezien laten zij in deze toeneming de vrouwen reeds achter zich. Was het vroeger een bewijs i heid en vlijt of armoede als men zelf' de kleding vervaardigde, na op de markt goedkope lapjes te hebben uit gezocht, thans overheerst een geheel andere motivatie: het geluk van de zelfwerkzaamheid. De aandacht is ver schoven van het doel naar het middel. De kosten doen er minder toe. De naaimachine is voor duizenden vrouwen een instrument geworden, dat het midden houdt tussen een schilders palet en een boetseertafel. Een blijk baar onstuitbare aandrift heeft de Ne derlandse vrouw reeds recordhoudster gemaakt onder haar Europese zusters, /net een stofverbruik per hoofd van vijf en een halve meter. De Francises vallen daarbij volkomen in het niet met hun 0,8 meter. In West-Duitsland komt de score niet verder dan twee meter en de Engelse naaisters nemen elk zo'n 3.5 meter stof voor hun rekening. Dure stoffen Onze voorsprong leidde er toe, dat hier te lande in 1973 ruim 42 miljoen meter stoffen is verhandeld. Over het Er is een veel grotere vraag naar stoffen in de duurdere prijsklasse, die aan het actuele modebeeld beantwoor den, gemakkelijk wasbaar zijn, krimp- vrij, kreukherstellend, strijkvrij, ge makkelijk in het dragen en - met name als het om kinderkleding gaat - bestand tegen stoei- en klimpartijen. Aan dessins en patronen worden hoge eisen gesteld. De zelfmaakster wil er niet op achteruit gaan, als zij de confectie laat hangen om haar eigen creativiteit te kunnen uitleven. Eigen maaksel Recente onderzoekingen hebben uitge wezen, dat 65 procent van onze vrou wen zelf in 1973 zomerjurkjes heeft gemaakt, 62 procent een rokje, 35 procent nachtkleding, eenzelfde per centage bloesjes en een kwart kleding stukken voor één of meer kinderen. Zal deze ontwikkeling zich voortzet ten? Marktverkenners hebben er ster ke aanwijzingen voor, dat dit het geval zal zijn. De Amerikaanse vrouw ver bruikt nog altijd vier meter stof méér dan de Nederlandse (9 1/2 tegen 5 1/2 en aangezien bijna het complete le venspatroon van de Verenigde Staten langzamerhand naar ons land komt overwaaien, zal het aantal „huisnaai sters" ook hier nog wel sterk gaan toenemen. Zelfarbeid Dat wordt in de hand gewerkt door tal van fabrikanten. Zij geven aan hun stoffen steeds meer allure, de voorlich ting wordt geperfectioneerd en men legt sterk de nadruk op het „scheppen de" element in de werkzaamheden die men vroeger verafschuwde of uit sta- tusoverwegingen aan de beroepsnaai ster overliet. Wat de stoffen betreft, in het voorjaar pleegt men op dit gebied met steeds weer nieuwe creaties steeds meer da mes te werven voor de zelfmaakmode. Volgens één van de grote fabrikanten gaat de Granny Patch met ruches en kantjes en bandjes een mooie lente tegemoet, in pastelkleuren en écru. Andere figuratieve dessins maken hun entree onder de naam „London Pub Style", de „Gatsby Look" en (voor kinderen) de ndian Look", stgffen bedrukt met complete indianenverha len. Een nieuwe „story" noemt men ook bedrukte, lichtgewicht „Cour- telle". Tal van nieuwe hulpmiddelen snellen de naaisters te hulp. De instrijkbare voering bijvoorbeeld, een geweven stof met plak-coating die kragen, voorpan den. manchetten e.d. blijvend kan ver stevigen. Voor de strijksters is een veilig „hitteschild" beschikbaar in de vorm van een de persdoek vervangende strijkzool Invochten, glimmen en schroeien behoren daarmee volgens de fabrikant tot het verleden.

De Havenloods | 1975 | | pagina 4