laBfl DE HAVENLOODS Achtergrond van moet geanatiseerd worden H0G.EW DOR Verkeersomleiding reconstructie Nw. wegens Damiaan U. Modegids Jêoé Js M/QQ Open! Buurtwerker Jacques Thijssen: "Keuken POOPOO Bewoners on overlast van fabrie BANKSTELLEN 795— TiriUrT'tliSÜ SLAAPKAMERS Meubelfabriek Oisterwijk 21.- rUITLATENi donderdag 6 maart 1975 24e jaargang no. 19 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 VLAARDINGEN - Jacques Thijssen is sinds juli 1973 verbonden aan het Buurthuis 't Nieuwelant. De laatste tijd is hij vooral in de weer geweest tegen de verkeersoverlast in de Van Hogendorplaan. Aanvan kelijk leek het een uitzichtloze positiev maar verleden week heeft wethouder Bas Goudriaan toegezegd maatregelen te treffen. De actie, die door een aantal bewoners gehouden werd, was ondersteund door 800 handtekeningen. (In totaal wonen er 16.000 mensen in de Babberspolder en Vlaardingen-Ambacht). Toch is Jacques niet helemaal tevreden. Een probleem voor iedere buurtwer ker is om de mensen over de zogenaamde drempel heen te brengen om actief te werken aan hun omgeving. Jacqjues: „De mensen reageren wel positief op onze acties. Alleen de stap naar een vergadering of om in een comité te gaan zitten is erg groot.'Er zou een netwerk moeten komen van mensen die elkaar stimuleren. Toch komt er wel enige vooruitgang in, laatst waren twaalf mensen aanwezig bij de vergadering van de verkeerscom- missie, maar als alles werkelijk goed zou functioneren, zou het zo moeten zijn, dat allerlei toestanden van onder af opgebouwd worden. Misschien zou den de problemen zelfs per straat aangepakt moeten worden". Behalve Jacques is ook Jos v;d. Laan als vaste medewerker aan het buurt huis verbonden, daarbij werken 3 sta- gières van de sociale academie. Een ideaal zou zijn als op iedere 1000 woningen een buurtwerker beschik baar was. Alleen op die manier kan je betere contacten maken. Jacques: „Er zijn zoveel zaken, dié s®heef liggen in de samenleving, waaraan we niet toe komen. Momenteel behandelen we al leen die dingen,^xfie op ons af komen. door de beroepskrachten onderling overleg gepleegd over diverse zaken. Het werk in 't Nieuwelant wordt ge scheiden in het sociaal cultureel werk, zoals: filmavonden, cursussen, peuter speelzalen en middagen voor bejaarden en invaliden en het buurtwerk, waar onder verstaan wordt, die activiteiten, die betrekking hebben op verbetering van de woon- en leefsituatie. „Het maatschappelijk werk is individueel gericht. Het is echter juist belangrijk collectief te werken. Dan beperk je je ook niet tot één wijk, maar ben je gedwongen Vlaardingen als werkter rein te kiezen en zelfs landelijke con tacten te leggen. De GSD belangen organisatie wordt ondersteund door verschillende welzijnswerkers". toen wijeen fietspad op de Van Hogendorplaan wilden hebben, bleek dat niet mogelijk te zijn. Dan moet je niet praten over een net, maar dan moet je van te voren vaststellen waar". De geringe deelname van de bevolking komt waarschijnlijk doordat de bewo ners in Vlaardinger-ambacht in relatief gunstige omstandigheden wonen. Be halve de problemen met het verkeer zijn er weinig klachten. Jacques: „Toch moet je daar een kanttekening bij maken. Een socioloog heeft eens gezegd: Je mag wel een enquête hou den, maar daarbij moet je je ook afvragen in hoeverre de mensen gei'n- doctrineerd zijn. Als je vraagt of men tevreden is, krijg je van 80 pet. een bevestigend antwoord. Immers, je moet tevreden zijn, zo zijn wij opge-, voed. Maar de helft van de Nederlandse bevolking gebruikt regelmatig kalme rende middelen; één miljoen is er aan verslaafd. Het ziekteverzuim in bedrij ven bedraagt al bijna 10 pet.; sommige bedrijven zitten al boven deze 10 pet. In veel bedrijven haalt nauwelijks de helft van de mensen „ongeschonden de eindstreep (pensionering). Oorza ken hiervan zijn vaak de onhoudbare woonsituaties, werkloos zijn, niet meer de weg weten in onze bureaukratie, afhankelijk zijn (van uitkeringen van de sociale dienst bijv.) geen zeggen schap over je woonomgeving, over je arbeidsomstandigheden, dreigend ont slag, tempo-opdrijving in bedrijven en fabrieken, niet begrepen worden door je omgeving, maar we blijven beweren dat we het goed hebben: want er is welvaart. Vertrouwen Mensen leggen deze problemen niet zomaar op tafel. Daarvoor is allereerst vertrouwen nodig. Dat is ook de richting waarin hel buurtwerk zich ontwikkelt: het vertrouwen winnen van de bevolking, de problemen op tafel brengen en dan misschien niet zozeer werken aan de oplossing van deze problemen (op wijkniveau vaak al niet mogelijk), maar werken aan het analyseren van de achtergronden van deze problemen". /AM iiAjri Jacques Thijssenproberen de klachten te bundelen,.. Onafhankelijk Het Buurthuis 't Nieuwelant is geen wijkvereniging die zich, als groepering, representatief kan noemen voor de wijk. Samen met clubhuis de Haven en de Oostwijk valt zij onder auspiciën' van de Stichting voor Club- en Buurt huiswerk Vlaardingen. Dat betekent dat er een onafhankelijke positie ten opzichte van de gemeente ingenomen wordt. De werkeenheden zoals Jacques de drie instellingen noemt, werken onafhankelijk van elkaar. Wel wordt er „Daar ben ik van overtuigd, als je maar voldoende mensen achter je hebt staan. Maar de gemeente verwacht dat wij, als buurtwerkers, een soort voor uitgeschoven post zijn in de wijk. Dat is een vergissing, want als buurtwerker heb je andere verantwoordelijkheden. Vanuit mijn taak moet ik stimuleren, ik heb een adviserende functie. Ik wijs de mensen de weg, stel vergaderruimte beschikbaar. Ik probeer de klachten te bundelen, maar als het project eenmaal draait, neemt mijn aandeel af". „De politieke partijen zijn vervreemd van de bevolking. Ze hebben vage programma's, praten in termen van algemeenheden. In het programma van de PvdA stond dat er een fietspaden- net in Vlaardingen moest komen. Maar Keukenstudio të Boutique Pour Hommes Hoogst r. 60/ Schiedam rï VLAARDINGEN De BHW heeft in een open brief aan de gemeenteraad, B en W en de direktie van Hollandia geprotesteerd tegen de overlast die de bewoners van de W. Beukelsznstraat en de Koningsstraat van het bedrijf ondervinden. Het bedrijf zou voor ondraaglijk lawaai van stoomafblazen, gedreun van installaties en hoge fluittonen zorgen. Hoewel geluidsoverlast niet gevaarlijk lijkt, blijkt het toch dat er hartkwalen door kunnen ontstaan, even wichtstoornissen, verstoring van de spijsvertering en veranderingen in de bloeddruk. Enkele bewoners zouden al bij de zenuwarts lopen, aldus BHW. Daarbij heeft men ook last van de grote tankauto's in de Koningstraat, die stookolie lossen. De omgeving is ook vergeven van de uienstank van de soepproduktie. Stoom en stank slaan regelmatig neer in de straten. Ook protesteert BHW tegen de plannen die er zouden zijn om opslagtanks voor een nieuwe koelinstallatie te plaatsen. De brief is door 74 handtekeningen bekrachtigd. met 5 jaar garantie op binnenwerk lormale prijs f 1350.— gQg( Massief eiken C)()B) Rotterdam, Industriegebouv Oostzeedijk 234, Bleiswijk, Hoefweg 129. Geopend dinsdag t/m zaterdag 10-17 uur Vrijdag koopavond tot 21.00 uur SCHIEDAM Zoals reeds eerder aan gekondigd is, zal wegens reconstructie werkzaamheden om en nabij de nieu we N.S.-halte Nieuwland, de Nieuwe Damiaan, voor wat betreft het gedeelte tussen de Burg. van Haarenlaan en de Sportparkbrug, voor alle gemotoriseer de verkeer worden afgesloten. Na het voorbereidende werk deze week, zal de wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61. de grootste kollektie, de meeste stijlen,speciale prijzen, waar vind je die? ^IAN VAN DER HULST BEHANG Schiedam - broersvest 85 rotterdam -mathene?serdijk 261a tel. 010-269702 tel. 010-370947 sïé donderdagavond koopavond vrijdagavond koopavond maandag na 13.00 uur geopend SCHIEDAM - Vrijdag 7 en zaterdag 8 maart om 21.00 uur komen Jules Croiset en Coen Flink met „Grote bek en grote buik" in het Zoldertheater in de Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam. Deze toneelrevue is gebaseerd op het bizarre boek Gargantua en Pantagruel van de 16e eeuwse schrijver Rabelais. Grote Bek en Grote Buik is een aaneenschakeling van de meest krankzinnige kluchtsituaties gespeeld door 2 acteurs in 20 rollen. afsluiting beginnen op maandag 10 maart a.s. en duren tot de reconstruc tie gereed is. Dat zal naar men hoopt op zaterdag 17 mei a.s., dus vóór Pinksteren, het geval zijn, doch dan moet het weer wel meewerken en geen andere vertraging optreden. De afsluiting houdt in dat alle gemoto riseerde verkeer tussen Schiedam- Noord, maar ook uit Blijdorp (en eventueel Holy-Vlaardingen) en het centrum van Schiedam, in beide rich tingen omgeleid zal worden via de Rijksweg 20. Voor voetgangers, fiet sers en het langzame verkeer (dat niet op de Rijksweg mag komen), is een regeling getroffen dat zij toch gebruik kunnen blijven maken van het afgeslo ten deel van de Nieuwe Damiaan. Dat geldt ook voor Blijdorp. De bussen van de R.E.T. zullen, voorzichtig rijdend, eveneens van deze mogelijkheid ge bruik maken. Op het Plein 1940-45 en de Churchill- weg zullen duidelijke verwijsborden naar de Rijksweg 20 worden geplaatst, met voor-verwijsborden op de Hor- vathweg, Burg. van Haarenlaan en 's Gravelandseweg. Daarnaast komen op vele plaatsen in de stad waarschuwings borden. Op het Plein 1940-45 zal, in de tijden dat dit nodig is, de verkeers regeling door de politie „met de hand" geschieden om een snelle verkeersdoor- stroming te bevorderen. Bij de afrit van de Rijksweg naar de 's Graveland seweg zal eveneens politiebegeleiding komen. Voor deze regeling is de erva ring benut opgedaan tijdens een soort gelijke verkeersomleiding een paar jaar terug. Het gemotoriseerde verkeer uit en naar de wijk Blijdorp zal gedurende de werkperiode gebruik moeten maken van de dam in de voormalige Polder vaart nabij de Blauwe Brug, waarvoor de hier ingestelde verkeersmaatregel zal worden ingetrokken. Wat de reconstructie van de Nieuwe Damiaan betreft het volgende. Het gaat om een verbetering van het kruis punt Nieuwe Damiaan met de Schie- damseweg en de aanleg (-voornamelijk bestrating) van het parkeerterrein di rect ten noorden van de N.S.-halte Nieuwland. Op en nabij het kruispunt moeten de auto-rijbanen en de fiets- en voetpaden opgehoogd en de daarin gelegen kabels en leidingen opgehaald. Gelijktijdig worden de verkeerslichten met de bekabeling aangebracht. Er komen bij het beveiligde kruispunt zebrapadenfietsers-oversteek banen vluchtheuvels op de middenberm en extra-opstelstroken. De rijbanen wor- den geasfalteerd en van rijbaan-marke ringen voorzien. Aan weerszijden van de spoorwegovergang komen bushalten met opstelstroken. Van de Schiedamseweg wordt het wes telijk deel de in- en uitrit van het parkeerterrein bij de N.S.-halte. Op het oostelijke deel zal na gereedko ming van het werk, het gemotoriseerde verkeer wel uit Blijdorp naar de Nieu we Damiaan kunnen rijden, doch van de Nieuwe Damiaan mag het gemotori seerde verkeer niet de Schiedamseweg naar Blijdorp inslaan. Dit verkeer zal dus via de dam in de voorm. Polder vaart naar Blijdorp moeten komen. Fietsers kunnen wel de Schiedamseweg inslaan. Om het werk zo snel mogelijk te kunnen uitvoeren en de hinder te beperken, is het noodzakelijk de Nieu we Damiaan tijdelijk gehéel af te slui ten voor het gemotoriseerdewerkeer en bovenomschreven Mkrkeersomlei- tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Vla t/m za 9-18 uur /rijdagavond tot 21 uur. v kopje koffie staat klaar. ren jager uit sloten zei eens op een dag zeer verdroten: jij met je geweer! nou heb je alweer dwars door het behang heen geschoten! HUNTENBURG behang is een schot in de róós! Karei Doormanstraat 151 Tal. 11.51.02 Samuél Esmeijerplein 3 Tel. 20.68.93 SCHIEDAM Lezing over aanleg siertuinen SCHIEDAM - In het gebouw van Chr. Soc. Belangen, Lange Haven 73, zal maandag 10 maart voor de Commissie van de samenwerkende verenigingen: Kon. Ned. Maatschappij voor tuin bouw en plantkunde, de Volkstuinder- sverenigingen Vijfsluizen en Thurlede, alle te Schiedam een lezing worden gehouden door de heer L. Bosloper, chef buitendienst van de afdeling plantsoenen te Dordrecht. De heer Bosloper zal spreken over de aanleg van de siertuin, assortimentskeuze enz. Aanvang 20.00 uur. HAARIMPORT BROERSVELD 169 - SCHIEDAM Telefoon 26.82.89 tegenover onze dameskapsalon. tientallen soorten plavuizen perm2 verder keuze uit 600 soorten tegels bij muys& roggeband b.v. BROERSVEST 33 b SCHIEDAM IN 30 MINUTEN Toch woningen in Haydenlaan MAASSLUIS Werd er een paar jaar geleden nog toestemming geweigerd door het Openbaar Lichaam Rijnmond voor bebouwing in de Haydnlaan om dat er te veel stank zou zijn, nu worden er plannen gemaakt om ook alsnog daar huizen neer te laten zetten. Han Hummelen gaf enige uitleg over de haastige voorbereidingen. Hij zei dat er in Rijnmond een groot gebrek bestaat aan woningen. Het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft het college van B W te Maassluis verzocht in haar gemeente spoed te zetten achter de bebouwing in de Steendijkpolder omdat men uitgerekend had dat ef slechts 15 procent van het geplande aantal huizen zouden kunnen worden gebouwd, zoals de situatie er tot nu toe uitzag. Als Maassluis meedoet aan de snelle woningbouw zal het percen- tagecijfer oplopen tot 23 procent, wat nog geen kwart van het gewenste aantal woningen bedraagt. De bezoekers juichten niet, hadden veel, zeer veel bezwaar als de Rijn- poorthaven er toch zou komen. Hoe dan ook: de huizen komen er. Dat stond al lange tijd vast. Maassluis wordt op zo'n manier meer en meer langwerpig van struktuur. Er werd nogal eens van slaapstad ge sproken, nu lijkt het er op alsof Maassluis zich aan het uitrekken is. Straks misschien uitge(st)rekt maar ook wakker? MAASSLUIS - Op dinsdag 11 maart wordt van de leerlingen van de vijfde klassen van het basisonderwijs het schriftelijk gedeelte van het Schoolver- keersexamen 1975 afgenomen. AUTOMATISCHE TELEFOON REGISTERS Brandgevaar met oud-papier SCHIEDAM - In een rondschrijven aan alle hoofden van gemeentelijke scholen in Schiedam zullen B en W wijzen op het brandgevaar van het aanwezig zijn van grotere hoeveelhe den oud-papier in de schoolgebouwen. Deze waarschuwing is in het bijzonder bedoeld voor die scholen waar inzame lingen van oude kranten worden geor ganiseerd voor een of ander doel. Met klem dringen B en W aan om toch voorzichtig om te gaan met die par tijen oud-papier en om zo enigszins mogelijk het papier elders op te slaan. Studie voor bestemming Lindehof SCHIEDAM - B. en W. hebben beslo ten een studiecommissie in te stellen onder voorzitterschap van wethouder C. Visbeen-Stroman voor het vinden van een juiste bestemming voor zowel de Lindehof als voor het Proveniers huis. Daarbij zullen niet alleen de in een nota verwerkte plannen voor het Proveniershuis in aanmerking genomen worden, maar eveneens de discussieno ta over het communicatie-beleid. Want B. en W. zijn van mening dat er een duidelijke relatie gelegd dient te wor den tussen de toekomstige functie van het Proveniershuis en het Stadskan toor. Vandaar dat wethouder J. v.d. Wilk zal optreden als plaatsvervangend voorzit ter van de studiecommissie, waarin verder zitting zullen hebben vertegen woordigers van het Stedelijk Museum, de dienst Gemeentewerken en de Stichting^ De Schiedamse Gemeen schap, eventueel aangevuld met ande ren. Het secretariaat zal berusten bij de afdeling Algemene Zaken van de ge meentesecretarie. Poppentheater in de Teerstoof SCHIEDAM Zaterdag 8 maart om 14.30 uur komt het poppentheater van Anneke Strack-Bennik met „het putje van Jan Klaassen" in Zoldertheater in de Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schie dam. Anne Strack speelt al 20 jaar poppenkast. In de loop der jaren heeft zij een groot repertoir opgebouwd van sprookjes tot hoofdzakelijk Jan Klaas sen en vrolijke dierenverhalen voor kinderen van 4-10 jaar. Zij speelt regelmatig op scholen en in ziekenhui zen in Rotterdam. Kaartjes kunnen worden gereserveerd bij het VVV Schiedam, tel. 010-266000. Opgeven voor T uberova-onderzoek Het Tuberova-onderzoek in Schie dam, dat op 10 februari j.l. is gestart, zal voor wat betreft de wijk Nieuwland en omgeving afge sloten worden op vrijdag 7 maart om 12.00 uur. Na een korte onder breking zal het onderzoek worden voortgezet, maar dan voor Schie- dam-N«^ op donderdag 20 maart «^4.00 uur, waarvoor in een zaai van de St. Martinuskerk aan. de Willem Andriessenlaan een onderzoekruimte is ingericht. Wie geen oproep heeft ontvangen voor het onderzoek in Nieuwland» k!an, mits men nog geen dertig jaar oud is, nog tot vrijdag 7 maart terecht in het Dienstencentrum „De 4 molens" aan de Nieuwe Damiaan 766. Commissie voor aanvullende werkgelegenheid SCHIEDAM - Nu de rijksoverheid ter bevordering van de werkgelegenheid extra gelden via het Gemeente-fonds beschikbaar heeft gesteld, hebben B. en W. besloten een commissie -ad hoc in te stellen, die in het kader van de mogelijkheden van aanvullende werkgelegenheid in Schiedam B. en W. zal adviseren bij het stellen van priori teiten. Van het besluit van B. en W. zal mededeling worden gedaan aan Gede puteerde Staten. In de commissie ad hoe zullen zitting hebben de wethou ders C. Zijdeveld en C. J. M. Bolmers en vertegenwoordigers van de dienst Gemeentewerken en van de secretarie afdelingen Financiën, Openbare Wer ken en Algemene Zaken.

De Havenloods | 1975 | | pagina 1