NEDERLANDSE MILJARDEN IN SPAANSE OBJECTEN l t Zonnig I trekken Zuiden Waarom investeren Oorzaak en gevolg..... zichtbaar op de Canarische Eilanden. DINSDAG 25 MAART 1975 Het feit dat in deze zonnestad met straks vijfduizend zielen ook ontspan ning moet worden geboden, houdt verband met de hier toegepaste formu le. Wie aan de Costa del Silencio zijn geld belegt in een woning (prijzen tussen de 55.000 en 165.000 gulden) gaat functioneren als radertje in een vernuftige machine. Appeltjes van Oranje Volgens de heer M. C. van Hoeven, secretaris van de reeds genoemde vereniging „Buitenlands Bezit", staan reeds 200.000 bezittingen in Spanje op naam van landgenoten. Ze variëren van vrij gammele buitenhuisjes tot toren flats met honderden appartementen. Omspoeld doofde warme golfstroom, op vier graden ten noorden van de kreeftskeerkring, ligt het 2000 vier kante kilometer omvattende Tenerife in de branding van de Westeuropese jacht op geluk, eeuwigdurende zonne schijn en als het kan ook nog finan cieel voordeel. Hoewel Belgische eigenaren verre in de meerderheid zijn hebben landgenoten hier zeker al voor acht miljoen gulden gei'nvesteerd. Elke maand trekken er mee naar het beloofde land, onder leiding van de heer J.C. de Bie, die binnen onze grenzen de verkoop onder zijn beheer heeft. Deze bezichtigingsvluchten zijn niet extreem goedkoop en worden evenmin terugbetaald als koper en verkoper tot overeenstemming komen. Land van belofte? De tijd dat drommen mensen zich door lokprijzen lieten verleiden om een weekeindje naar Spanje te vliegen en op de heenreis al royaal met de champagne werd omgesprongen, be hoort langzamerhand tot het verleden. Enkele jaren geleden kwam de beun hazerij iri deze sector'tot een ongeken de bloei. Zeker honderd maatschap pijtjes, agenten en andere bemiddelaars wierpen hun spierinkjes uit om kabel jauwen te vangen. Voormalige hande laren in pornografie, vertegenwoor digers zonder werk en avonturiers hiel den er dermate kwalijke praktijken op na, dat zij veel wantrouwen zaaiden. Het misbruiken van Mies Bouwman's naam ais voorbeeld-koopster, was slechts een kleine variant in hun wervingsmethoden, die tal van mensen een financiële strop bezorgden. Of schoon ook nu nog verdachte bureautjes functioneren - zij oefenen soms aantrekkingskracht uit op men sen die hun „zwart geld" willen beleg gen - is er toch sprake van een stabili satie. Evenals in het toerisme begint zich het verschijnsel af te tekenen van een afvalrace, waarin alleen de grootste en betrouwbare organisaties zich weten te handhaven. Dit -wordt in de hand gewerkt door veel strengere voorschriften van de Spaanse overheid. Deze heeft lang de woekering van volslagen ordeloze ur banisaties toegestaan, maar legt nu in toenemende mate normen op aan bouwen en investeren en maakt veel meer werk van allerlei belastingaan slagen. Tweede huis In ons land heeft een vereniging als „Buitenlands Bezit" met thans 17.000 leden (voor driekwart in Spanje geïnteresseerd) veel malafide bemid delaars wind uit de zeilen genomen, door een betrouwbare voorlichting. Een zwarte lijst vermeldt de onbe trouwbare adressen. Ook daardoor is het aantal verkoopadressen sterk ver minderd. Een boek als „Uw tweede huis onder de zon" van George F. Haspels en het werkje „Vestiging als particulier in Spanje" (een uitgave van de Nederlandse Ambassade te Madrid) hebben ook velen voor een misstap behoed. Allerlei clausules, condities en situaties zijn dermate ingewikkeld, dat bijstand van deskundigen gewenst is, vooral nu drommen „amateur-beleggers" op deze markt hun intrede hebben gedaan. Evenals op andere levensterreinen is er sprake van een zekere nivellering. Vroeger bleef het kopen van onroeren de goederen voorbehouden aan een kleine kring van welgestclden, dikwijls zelf begiftigd met voldoende zakelijk inzicht om de eigen boontjes te dop- Dc nieuwe lichtingen adspirant-kopers hebben temeer omdat een taalbar rière overwonnen moet worden op dit terrein hulp nodig. Velen van hen zoeken zon en rendement in Spanje, voor hun in de detailhandel of het vrije beroep vergaarde spaarcenten. Voor de groepering die niet veel meer daji een halve ton kan uitgeven waren en zijn er tal van aanbiedingen. De nieuwste of ferte is financiële deelneming in een gigantisch caravanpark aan de ('oio d'Azur in Frankrijk. Certificaten van f. 4500,- geven recht op een staan plaats, die^n de toekomst veel geld De kleur van het bij voorkeur met azuur verge leken water van de Atlantische Oceaan voldoet al evenzeer aan de verwachtingen als de tempera tuur. Direct na het ontbijt buigt verier knie zich voor het opperwezen van een nieuwe cultus: de zon. Glimmend van zonnebrandoliën en sprays en pasta's liggen de gisteren met een Boeing 707 aangevoerde gasten op hun roosters, de ogen gesloten" en krachtens hun gelaatsuitdrukking bereid tot een totale overgave aan het mysterie. Want een wonder blijft het. Ruim vier uur vliegen waren toereikend om sneeuwvlokken en gure wind te vervangen door een paradijselijk klimaat, waarin Celcius' graadmeter het 25 plus streepje reeds vóór de lunch overschrijdt. In deze subtropische tuin van de Hesperiden bekommert niemand zich meer om de toenemende werkloos heid, fabriekssluitiogen, grillige beursnoteringen, de barre inflatie en onheilsprofetieën van de Club van Rome. Aan het tafeltje naast mij wordt aan deze duizelingwekkende som weer zo'n f. 75.000,- toegevoegd. Een tot welstand gekomen banketbakker uit 'sGravenhage tekent het contract, dat hem eigenaar maakt van een compleet ingerichte woning aan de zuidkust van Tenerife. Aan de lunch in het open restaurant „Bar B.Q" wordt deze transactie onder het genot van een fles wijn beklonken, terwijl buiten mans- hoge cactussen een nog lieflijker ac cent geven aan een minder stekelige, exotische bloemenweelde. De beleggings- en verhuizingsdrift ge richt op zuidelijke landen, duurt voort. Het wordt door velen ervaren als een verbazingwekkend teken des tijds, dat huidige ontwikkelingen daar geen ver andering in hebben gebracht. Noch de oliecrisis en recessie verschijnselen in het welvarende deel van Europa, noch onlusten in bestemmingen als Spanje en Portugal hadden een sterk negatief effect. Toen Franco's beulen onlangs hun middeleeuwse worgpalen gebruikten om slachtoffers van het regiem te executeren, hielden alle makelaars even de adem in. Maar na ee"n korte aarzeling vroegen weer nieuwe klanten om informatie. Zelfs het Sofico-de- bacle bleek geen afschrikwekkende in vloed te hebben op adspirant-kopers, hoewel het failliet van deze beleggings maatschappij - de grootste in Spanje - - voor tal van mensen catastrofale gevolgen had. Tot de gedupeerden behoren honderden Nederlanders. Beleggingen en toerisme bezorgen veel Spaanse arbeiders werk De Canarische Eilanden oefenen een magische aantrekkingskracht uit op beleggers en toeristen, omdat zij een zonnegarantie kunnen geven voor twaalf maanden per jaar. Het klimaat van welke Costa in Spanje dan ook moet in vergelijking met deze vanouds „Gelukzalige Eilanden" van enige wis pelturigheid beticht worden, zeker in winteren voorjaar. Op dit evenwicht in de natuur heeft de Belg Michel A. Huygen zijn betrouwen gesteld, toen hij als eerste naar de verlaten zuidkust van Tenerife trok om voor zonaanbidders een tehuis te stich ten. Dit project nadert nu de vol tooiing. Het wachten is nog op fantas tische elementen als een onderwater- spijszaal in de zee met een duikboot- verbinding naar de wal, waarin de gasten van hun spijzen kunnen ge nieten terwijl buiten vissen in schit terende kleuren waarneembaar zijn en op gezette tijden mogelijk een ballet van waternimfen. Een 36-graden bioscoop en conferen tiezaal zoals nu alleen Moskou en Disneyland nog maar bezitten, het Bouw en beplanting hand in hand Ten Bel koopt niet alleen de bouw grond, zorgt zelf voor electriciteit, water, wegen en trekt via een eigen aannemerij de complexen op, maar behartigt ook de exploitatie. De meeste eigenaren kunnen zich nog-niet permitteren om hier voorgoed hun tenten op te slaan. Daarom geven zij hun bezittingen aan Ten Bel in beheer. Van heinde en ver stromen vakantie gangers toe, om zich tijdelijk in deze woningen te vestigen en zolang het evenwicht tussen vraag en aanbod niet verbroken wordt, levert dit systeem een aardig rendement op, variërend van zes tot acht procent netto. Alle kosten zijn dan reeds betaald door de organisatie, die een heel leger van kamermeisjes in muisgrauwe schorten tuinlieden, onderhoudsmonteurs, was vrouwen en bewakers in dienst heeft, alle belastingen aan de Spaanse over heden betaalt en op tijd zorgt voor vernieuwing of reparatie van het com plete interieur, dat bij de koop is inbegrepen. Restaurants, zwembaden, sportaccommodaties, bars, sauna's, duikscholen enz. veraangenamen het verblijf voor vaste bewoners en huur- Inflatie De grote buit verwachten veel mensen met speculatieve neigingen van een waardevermeerdering. Ook in Spanje schrijdt de inflatie voort (vorig jaar tot het schrikwekkende percentage van 17,5) en derhalve stijgen onroerende goederen snel in waarde. moet gaan opleveren voor de belegger. Portugal Voor de beter-gesitueerde blijft er an derzijds de mogelijkheid om zich met terwoon te vestigen aan goudkusten, zoals in het Portugese vissersdorpje Carvoeiro, waar 130 stijlvilla's worden gebouwd van gemiddeld tweehonderd duizend gulden. Pakhorst International heeft daar al f. 20 miljoen in geïnves teerd. Het merendeel van de kopers Komt uit Nederland en neemt de on zekere politieke situatie in Portugal kennelijk voor lief. Bij verhuur als vakantiewoning kost zo'n villa f. 700,- per maand. Angst voor een links bewind met als uitvloeisel daarvan nationalisatie, wil de zon wel eens even verduisteren, ook in het domein van Ten Bel, waar men volgens een landgenoot gehuisvest is „aan de voet van Gods Troon". Zo immers wordt de met sneeuw bedekte Teide genoemd, Spanje's hoogste berg, die tezamen met een langgerekte keten als uitloper, het eiland verdeelt in twee lange repen. Aan de zuidkant schijnt altijd de zon, in het noorden valt de regen, met als gevolg een véefl grotere vruchtbaarheid. Het overwegend dorre landschap noch de afwezigheid van een strand, kunnen hier echter de stemming bederven, evenmin als nieuwe geruchten over stakingen op het Spaanse vasteland. „Een uiterst rechts regiem zou vesti gingen als deze wel eens meer kwaad kunnen doen dan een links", aldus de heer J. C. de Bie. Hij kan wijzen op een duidelijke economische integratie. Ten Bel bestaat uit een ingewikkelde bundeling van allerlei maatschappijen, die deels als puur Spaans (de bouwon derneming b.v.) staan ingeschreven en de werkgelegenheid sterk bevorderen, gezwegen van andere voordelen. In het belendende vissersdorpje Las Galletas wonen nu bijna uitsluitend werk nemers van Ten Bel. Winkels en café's doen er betere zaken. Ergens rust De grote promotor is Michiel A. Huygen, bij wie alle draden van de in meerdere landen gevestigde organisa ties samenkomen, is toevallig ook op het eiland. Zijn droom i$ bijna ver wezenlijkt. „Rust zal ooit koopwaar worden", voorspelde hij al jaren gele den, toen in Spanje de grote woekering van urbanisaties in working trad, „koopwaar, die snel in prijs zal gaan stijgen". Straks zullen over dat bijna 50 hectare grote terrein (waarvan slechts 15 pro cent wordt bebouwd) volstrekt ge luidloze, electrische wagentjes rijden, die in beweging komen zodra een munt in de gleuf is geworpen. Dan worden alle auto's geweerd. Nu al meen ik 's avonds een spook te zien, als plotseling de bewaker in mijn pueblo „Frontera" opdoemt als be stuurder van een snelle electrische fiets. Er zullen nog miljoenen ten koste worden gelegd aan groenvoorzieningen in dit kunstmatige paradijs, waar on danks de aanwezigheid van nachtclubs en discotheken de rust blijft overheer sen, voor wie daar de voorkeur aan De afstand tot het straks in gebruik te nemen nieuwe vliegveld, waar ook de grootste Jumbo's kunnen landen, is toereikend om die stilte in de toe komst te waarborgen. Terwijl de mid denstanders uit Aalst en Brussel zich laten rondleiden ^n een dokter (medici •••zijn Ms groep Bêflstótkst vertegëftwoor- digd) zich buigt over de blauwdrukken van Maevilla (een complex hoog op de rotsen met schitterend zeezicht) voel ik me zon en azuurblauwe oceaan ten spijt even op bezoek bij een industrie. Ten Bel wordt immers geregeerd door computers, van de bouw (met door deze breinen voorgeschreven prefabri cated elementen) tot aan de maal tijden, overigens uitstekend van kwali teit en vergezeld van gratis wijn. Maar het zijn de toeristen die de zaak in evenwicht moeten houden. Als zij niet meer komen, is het gedaan met de rendementen. Niets wijst er overigens op, dat zij thuis zullen blijven, zolang zich geen ernstiger complicaties voordoen. In tegendeel, de trek naar met name de Canarische Eilanden neemt toe. Waar elders krijgt men tenslotte zomer en winter 150 peseta's uitgekeerd, voor elke dag dat de zon niet schijnt? LEOJ. LEEUWIS Is het een vlucht uit de werkelijkheid, die deze 185 middenklassers er toe heeft bewogen om zich naar het zuiden te spoeden om daar eventueel hun spaargelden te investerenAlle sombere voorspellingen ten spijt duurt de hausse in zonne-beleggingen voort. De toch niet als roekeloos bekend staande Nederlanders hebben naar een ruwe schatting van de vereniging „Buitenlands Bezit" te Zoetefmeer nu al enkele miljarden in onroerend goed in Spanje gestoken, afgezien van hun belangen in andere naties met doorgaans gunstige klimatologische omstandigheden. amfitheater, de jachthaven en een vijf sterrenhotel (350 bedden) met de naam „Los Guances" gaan een neder zetting completeren, tot op heden uniek in de toch wel vindingrijke wereld van hen die ons zonnesyn- droom exploiteren. Kermisvermaak Ten onrechte zouden deze zaken de indruk kunnen wekken, dat hier op de vulkanische bodem kermisvertier wordt geboden. 4 ét complex van Ten Bel is dermate verschillend van welk toeristengetto ook, dat velen het als een herstellingsoord beschouwen. In zeven afzonderlijke wijken (pueblos) is vrijwel uitsluitend laagbouw toegepast en dank zij miljoenen, voor aanleg en onderhoud beschikbare peseta's, ont spruit aan de eertijds dorre grond een waar lutthof.

De Havenloods | 1975 | | pagina 5