HAVENLOODS Arbeidsmarkt in Rijnmond nog relatief gunstig ilvanURK Meubelfabriek Oisterwijk Gecommitteerde F.van HeezikWel zorgen maar niet zo groot als elders Rechtstreeks van importeur 2245.- vöor3295 CORRESPONDENT tfroot) ^scuéett SoeéLj, TfodetKih Van Heezik: Rijnmond en Rotterdam BANKSTELLEN 795— 'Tlfhiif T ■Si'"" 7^^cE!nSS3!I SLAAPKAMERS donderdag 3 april 1975 24e jaargang no. 26 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891 -4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. Let op de uitgave van volgtMide week donderdag! Daarin een unieke quiz over '700 jaar Schiedam' hm met mm aantrekkelijke prijzen HUNTENBURG origineel deens junckers parket massief hardhout, 22 mm dik eiken, beuken, essen enz. 22 typen. Ook in zelf-leg- parket v.a. Q bij rnmmm muys& roggeband b.v. Gustoweg 41-47 Rotterdam voor informatie 010-264955 3 „De inzinking van de wereldconjunctuur heeft uiteraard invloed op de economische activiteiten in Nederland en dus ook in het Rijnmondgebied. Een van de gevolgen daarvan is een daling van het investeringsniveau en deze komt met name tot uitdrukking in terughoudendheid in de bouw van bedrijfsgebouwen. Daar komt bij dat ook de woningbouw een inzinking vertoont, de woningmarkt zakt in." Aan het woord is de heer F. van Heezik, lid van het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Hij is binnen dit bestuur in het bijzonder belast met economische aangelegenheden. Volgens van Heezik ondervindt een andere in Rijnmond sterk vertegen woordigde bedrijfstak, die van de scheepsbouw, op dit moment nog wei nig nadelen van de recessie. De werven werken aan al eerder geplaatste op drachten. Globaal kan men zeggen dat ze als Rijnmond-bedrijfstak nog voor ongeveer twee jaar werk hebben, maar de orderportefeuille gaat geleidelijk achteruit. Er is duidelijk sprake van een verminderde vraag naar grote sche pen. De economische teruggang in de wereld kan dus op wat langere termijn op de scheepsbouw invloed uitoefe- In de sector olie en chemie is sprake van een lage bezettingsgraad. Hier zijn de gevolgen van de energiecrisis merk baar, evenals de conjuncturele inzin king. Mede van invloed zijn de zachte winter en het interen op de voorraden van de oliecrisis. Werkgelegenheid In vergelijking met de werkloosheids ontwikkeling in ons land kan men, aldus de heer van Heezik, van een gunstig beeld voor het Rijnmondge bied spreken. De verreweg invloedrijk ste oorzaak daarvan is de vrij sterke positie van enkele belangrijke econo mische sectoren in ons gebied. Drie aspecten moeten met name genoemd worden: 1De vermindering van het produktie- niveau in de sector olie en chemie is niet van noemenswaardige invloed; 2. De sector metaal (waaronder de scheepsbouw) laat nog altijd een te kort aan aanbod zien. In februari van dit jaar stond hier een arbeidsreserve van 1.250 man tegenover een vraag naar 4.100 man. 3. De bouwsector. Het Rijnmondge bied „exporteert" werkloosheid naar de regio Noordelijk West-Brabant. Zo als bekend is er al sinds onheugelijke tijden een forse pendel in de bouw uit dit gebied naar Rijnmond. Van deze groep pendelaars zijn er nu velen als werkloos ingeschreven in hun woonge bied en dus niet in Rijnmond. Zonder deze factoren zou de arbeids markt van het Rijnmondgebied aan zienlijk slechtere cijfers laten zien. Men diene zich echter te hoeden voor een voorbarig al te groot optimisme. Van Heezik: „De werkloosheidscijfers van de laatste maandag geven grond aan de veronderstelling dat de werkge legenheid de komende tijd enigszins zal verslechteren." Ook deze Rijnmond-gecommitteerde heeft op langere termijn hoop op gunstiger cijfers. Hij maakt er melding van dat een verbetering van de werkge legenheidssituatie verwacht Wordt rond begin 1976. „Samengevat: ik heb wel zorgen over de werkgelegenheidssituatie in dit ge bied, maar deze zijn niet zo groot als die bestuurders in een aantal andere gebieden in ons land op dit punt hebben." Woningbouw Zoals gezegd: ook op de woningbouw markt heeft een inzinking plaats. Er zijn enkele oorzaken te noemen. Zoals ook elders in Nederland wordt men met de nieuwbouw voorzichtiger. Er is een verschuiving gaande naar een ac cent op het kwalitatieve aspect. Heden ten dage worden geen nieuwbouwwij ken meer zomaar uit de grond ge stampt. En een andere oorzaak is dat de stadsvernieuwing, wat de uitvoering betreft, nog echt van de grond moet komen. Van Heezik verwacht dat hierin binnen een paar jaar veel ten goede verandert. Voor al dit werk zijn dan heel wat bouwvakkers nodig. Dan moeten ze er zijn. En daarom moet een vlucht uit het bouwvak nü voorkomen worden. De gecommitteerde zou daarom graag zien - en hij doet er alles aan wat hij kan - dat er ook in de eerstkomende tijd voldoende werk in de bouw is. Er liggen in het Rijnmondgebied nogal wat besteksklare plannen. Met steun van het 'rijk moet met deze werken snel begonnen kunnen worden. Als de gemeenten deze plannen bij Rijnmond melden kan Rijnmond in Den Haag een advies uitbrengen ten behoeve van een extra financiering in het kader van het werkgelegenheids programma van het rijk. „Ik denk dat het rijk zo'n coördinatie wel op prijs zal stellen." door Den Haag wel de voorwaarden worden geschapen. We zijn bepaald NIET bereid het wingewest van Neder land te zijn." In dit verband maakt van Heezik nog eens melding van de wijze waarop het rijk de door Rotterdam ten gevolge van de oliecrisis geleden schade wilde compenseren, een compensatie die naar zijn mening véél te gering is. 'Den Haag' De Rijnmohd-gecommitteerde wil irt dit gesprek ook kwijt dat hij nogal wat kritiek heeft op de houding van het rijk ten aanzien van het Rijnmondge bied. Hij vindt dat „Den Haag" deze regio enigszins verwaarloost. Dat blijkt onder meer uit de achterstelling op cultureel gebied ten opzichte van Am sterdam en het rijksbeleid ten aanzien van de financiën van Rijnmond. „We zijn echt wel bereid om een nationale taak (haven etc.) op ons te nemen maar dan moeten daarvoor ook Geregistreerde arbeidsreserve. RIJNMOND OKTOBER 1974 - FEBRUARI 1975. oktober '74 november '74 december '74 januari '75 februari '75 8300 8000 7200 6700 6800 2500 2500 2500 2500 2600 Aant.: Bij een normaal verloop heeft in februari een daling van de arbeidsreserve plaats. Waarschijnlijk heeft in maart een verdere stijging van de arbeidsreserve plaatsgehad. Zoals uit bovenstaand overzicht blijkt, staat tegenover het aanbod (de arbeidsreserve) een vrij grote openstaande vraag. Men dient echter te bedenken dat deze vraag voor een belangrijk deel betrekking heeft op de metaalsector. Tegenover een arbeidsreserve van 1250 man in deze sector staat een vraas naar 4100 man. Het aanbod in de bouwsector beloopt 1100 man, tegenover een vraag naar 350 man. Werkloosheid naar leeftijd in februari 1975. Jonger dan 19 jaar 19—24 jaar 25-49 jaar 50—64 jaar mannen 8 pet. mannen 22 pet. mannen 54 pet. mannen 16 pet. vrouwen 20 pet. vrouwen 31 pet. vrouwen 37 pet. vrouwen 12 pet. Hij vraagt zich af waarom het bedrijfs leven zich, toen Rotterdam protesteer de tegen het bedrag van deze compen satie, niet aan de zijde van de gemeen te schaarde. „Maar hoe luid zou het protest klinken als de gemeente Rot terdam, als gevolg van de te geringe compensatie, het zeehavengeld zou moeten verhogen." Coördinatie Fel verzet van Heezik zich tegen de wijze waarop bijv, de Kamer van Koophandel en de Stichting Euro poort/Botlek Belangen op het ogenblik tegen het beleid van Rijnmond en de gemeente Rotterdam oppponeren. „Er is geen sprake van een antiindustrieel beleid onzerzijds. Wij zijn erop uit zó'n beleid te voeren dat de belangen van de gehéle samenleving in dit gebied worden behartigd. En als het erom gaat om ten behoeve van het bedrijfsle ven het vergunningenbeleid te coördi- Fred van Heezik, politiek gemotiveerd door problemen van de stedelijke samenleving. neren staan wij klaar om dat te doen. Laat men niet met schimmenverhalen komen, dat heeft geen enkele zin. Het gaat ons om een evenwichtig beleid." Van Heezik zou graag zien dat het bedrijfsleven zich aan de zijde van Rijnmond en de gemeente Rotterdam schaart als het gaat om een beroep op de nationale overheid. Terugkomend op de werkgelegenheids situatie constateert Van Heezik dat de tertiaire sector (kantoren etc.) nog een probleem is. De Rotterdamse wethou der Mentink heeft onlangs gezegd dat er in deze stad meer opgeleiden voor deze sector komen dan er plaatsings mogelijkheden voorhanden zijn. Dat is inderdaad een probleem en er is nu nog heel weinig inzicht in de mogelijk heden voor de aanpak hiervan. Ook hieraan moet het nodige gedaan wor- Al met al: Van Heezik is strijdlustig. Het zal bepaald niet aan hem gelegen zijn als er in Rijnmond-op het gebied dat hem toevertrouwd is - werk blijft liggen. Er ligt véél werk dat aangepakt moét worden! E.J.MATHIES CHERNY-pianos WAARDE 3500.- desgewenst zonder aanbetaling voor 50.- per maand p.l. IRMBACH-PIANO'S WAARDE 4700.- TCHAIKA-PIANO'S WAARDE 5900.- voor 419 5." Gratis thuisbezorging' Vijf jaar garan tie. Stemmen door geheel Nederland. SINDS 1098 Westersingel 42. ROTTERDAM telefoon (010) 36 35 00 Dagelijks geopend van 9-6 uur. Vrijdag koopavond van 7-9 uur. rdXDdriiiG TEKENMATERIAAL PASSAGE 7 SCHIEDAM de grootste kollektie, de meeste stijlen,speciale prijzen, waar vind je die? ^AN VAN DER HULST BEHANG Schiedam - broersvest 85 tel. 010-269702 donderdagavond koopavond maandag n rotterdam-mathenesserdijk 261a tel. 010-370947 vrijdagavond koopavond 13.00 uur geopend SCHIEDAM - Bij i/an Zuid-Holland is werking Rijnmond ee 'oor het uitbreiden gedeputeerde Staten door N.V. Afvalver en wijzigen van de akglasreiningsinstalla- exemplaar van de ingediende aan t voor iedere belangstellende vanaf inzage bij het Stadskantoor, Em- gd voor alle gebeurtenis: eenschapsleven afspelen. Keukenstudio ft» l. (1 Boutique Pour Hommes POO-POO Hoogstr. 60 Schiedam HAARIMPORT Mr.Heusdens i het commentaar in De Havenloods van 27 laart stond naar aanleiding van het afscheid m mr. Heusdens als burgemeester van ambachtsperiode... technische fout; u periode" moeten st De Westelijke wereld kampt op het ogenblik met een forse economi sche teruggang. Ook Nederland heeft daarvan zijn deel gekregen, wat vooral tot uiting komt in een bijzonder verontrustende stijging van de werkloosheidscijfers. Men hoort nogal eens dat het Rijnmondgebied op dit punt gun stig afsteekt bij de rest van Neder land. In hoeverre komt deze uit spraak overeen met de realiteit van vandaag? Met deze vraag hebben we ons gewend tot de heer F. van Heezik, dagelijks bestuurder (ge committeerde) van het Openbaar Lichaam Rijnmond, wiens porte feuille „economische aangelegen heden en openbare nutsbedrijven" bevat. Fred van Neezik (in 1942 in Rot terdam geboren) is in de politiek pijlsnel omhooggeschoten Hij werd lid van de Partij van de Arbeid naar aanleiding van de gebeurtenissen in de „Nacht van Schmelzer", eind 1966. „Ik werd toen uit piëteitsge- voelens lid van de P.v.d.A.", zegt hij ons.Vervolgens sloot hij zich aan bij de FJG (de jongerenorgani satie van de P.v.d.A.), waarvan hij later landelijk secretaris werd. Hij kwam in het bestuur van het ge west Rotterdam van de P.v.d.A. en werd assistent van de gemeente raadsfractie. Daarna werd hij voor de P.v.d.A. lid van de Rotterdamse gemeente raad. Hij is thans tweede voorzitter van deze fractie. „Als lid van de Rotterdamse raadsfractie realiseer de ik me dat de regionale ontwik keling een punt van voortdurende attentie moet zijn. En daar kwam bij dat de centrumgemeente van Rijnmond naar mijn mening in regionaal verband te weinig aan dacht kreeg". „Ik ben politiek erg gemotiveerd door de problemen van de stede lijke samenleving," zegt Van Heezik, die zelf bewoner van de wijk Ommoord is. Hij werd vorig jaar lid van de Rijnmondraad en kwam direct in het dagelijks be- „Van een z.g. conflict tussen be langen van Rijnmond en Rotter dam heb ik geen last.Wat ik poli tiek in Rotterdam wil verschilt niet van wat ik in Rijnmond wil," aldus Fred van Heezik, die daarom geen probleem ziet in de combinatie bestuurder van Rijnmond en raads lid van Rotterdam. Hoek bankstel ir Massief eiken 001% m. Industriegebouw ostzeedijk 234, Bleiswijk, Hoefweg 129. eopend dinsdag t/m zaterdag 10-17 uur Vrijdag koopavond tot 21.00 uur wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dani. Tel. 010-12.64.61.

De Havenloods | 1975 | | pagina 1