Woningen in Slachthuisbuurt worden verbeterd Angola actie T MENS(HE DIENST 149® Nieuwe orgel Grote Kerk vrijdag in gebruik Uit Spijkers dagboek Gemeente geeft informatie-bundel uit Historische jaarmarkt Feike Asma bespeelt Carrelorgel termeulen Maand overzicht bureau Huisvesting termeulen Telefoon- keten termeulen DE HAVENLOOPS, DONDERDAG 3 APRIL 1975 14-553 140x200 van f 372,50 - r !~r ongev. 9 struiken f 2,45. HOUTMAN Ik was bij C.K. blijven slapen, nadat we laat in de nacht uit Amsterdam teruggekeerd waren. Al om 8 uur werd ik wakker met hevige buikpijn. Ik had reeds enke le dagen last van konstipatie, dank zij een medicijn dat ik innam vanwege overdadig maagzuur. Ver geefs zat ik op het toilet. De kramp in mijn buik werd steeds heviger. Ik besloot naar de apothe ker te gaan voor wonderolie. De pijn nam met iedere stap toe. Het zweet liep met dikke druppels langs mijn gezicht. Vooroverge bogen stamelde ik om wo.. wo..„ als een woestijnreiziger, die bad Voetje voor voetje begaf ik me op terug. Ik huilde van de pijn. Het werd al druk op straat. Haastige mensen op weg naar het werk. Ze liepen mé voorbij zonder enig me dedogen te tonen. Ik verwonderde en ergerde me erover. Het moest toch op z'n minst een vreemd gezicht geweest zijn; een jongeling die zich op zo'n manier voortbe woog. Qf dachten ze soms dat ik m'n kontaktlenzen liep te zoeken? Ze zouden om me heenlopen als ik op straat zou sterven, wist ik. Het laatste restje fatsoen weerhield me een slok van het bocht te nemen en m'n broek te laten zakken. Ik voelde mee een waggelende eend toen ik het, door een ver keersagent vrijgemaakte, kruispunt overstak. De neus nu bijna op de grond. De automobilisten keken me verwonderd aan, vanachter hun veilig dichtgedraaide raampjes. Ook de dienaar had andere proble- Plotseling begon ik me ernstig zor gen te maken. Zouden m'n darmen kunnen scheuren? Afgrijselijke beelden zag ik voor me, met me zelf in een dubieuze hoofdrol. Drijfnat van het zweet, bijna over gevend van de pijn, bereikte ik eindelijk de deur. In de gang dronk ik de helft van het wondermiddel. Met de laatste krachtinspanning opende ik de deur van het toilet... gehouden worden, dat de plannen ook de goedkeuring van het Rijk moeten krijgen. Dit houdt verband met de subsidies, die nodig zijn om de zaak financieel rond te krijgen. De laatste jaren zijn de straten en tuinen in de Slachthuisbuurt ernstig verzakt. Dit had o.a. tot gevolg, dat de rioleringen braken en de toegangen tot de portieken steeds verder boven de straat kwamen te liggen. Om hier verbetering in te brengen, zal binnen kort worden begonnen met vernieu wing van de riolering en op het opho gen van de grond. Dit heeft tot gevolg dat er opnieuw zal moeten worden bestraat en dat er nieuwe groenvoor zieningen (vooral struiken en gras) moeten worden aangebracht. Deze werkzaamheden bieden de mogelijk heid om verbeteringen aan te brengen in de indeling/inrichting van de woon omgeving. Gedacht wordt aan speel- voorzieningen, verkeersdrempels, maatregelen t.a.v. het verkeer van en naar het slachthuis enz. Bij het maken van de schetsplannen worden de wen sen en suggesties zoals die uib de vorig jaar gehouden enquête naar voren zijn gekomen, verwerkt. Met de werkgroep van bewoners wordt hierover overleg gepleegd. De plannen zullen op een bijeenkomst van de buurtbewoners (aankondiging volgt in het tweede informatieblad) ter discussie worden gesteld, waarna het definitieve plan wordt gemaakt. SCHIEDAM In het kader 700-jarig bestaan van de stad Schiedam organiseert de Huis te Rivieregroep onder auspiciën van de Stichting Nat. Feest- en Gedenkdagen op 5 mei een historische jaarmarkt. De opbrengst n dit evenement zal worden gebruikt i de groep te voorzien van materiaal. De jaarmarkt staat in het teken van Graaf Floris en Gravin Aleida die „persoonlijk" aanwezig zullen zijn. Ook de overige groepsleden verschij nen in historische kledij. De jaarmarkt is een mengeling vkn fancy-fair met rad van avontuur, balle gooien etc. en een historische markt compleet met oude ambachten in ac tie, zoals wolspinnen en tegelschilde ren. Dit alles gaat plaatsvinden op het terrein ten oosten van de rui'ne kasteel Oud-Mathenesse aan de Huis te Rivie- MAASSLUIS Op 5 april gaaf de concertserie van start voor het jaar 1975. Als bijzonderheid kan vermeld worden dat voor het eerst de uitbrei ding te beluisteren zal zijn van het beroemde Carrelorgel van de Grote Kerk van Maassluis. Veel werk is hier voor verzet en vooral ouderwetse vak manschap om dit te volbrengen. Op zaterdag 5 april zal dan ook Feike Asma het orgel bespelen. De aanvang van dit concert is 20.15 uur. Marinus Monnikendam heeft ter gelegenheid hiervan een speciale com positie gemaakt, die hij de titel heeft gegeven van „Postludium super Feike Asma". Van de grote Bach staat op het programma Passacaglia in c. kl.t. en van Alexander Guilmant diens Choral et Fugue. Ook is er in dit concert een massale samenzang. De kerk is open vanaf kwart over zeven. Parkeergelegenheid is er voldoende rondom de kerk, ook 1 op deze avond de discotheek aanvullen met platen die in de kerk verkrijgbaar zijn. De toegangsprijs be draagt f 3, Houders van een c.j.p. en 65-plus betalen f 2,-. SCHIEDAM AKTIE MOEDERS VOOR MOEDERS: Mevr. Verkaik- Mennen, Diepenbrockstraat 8, Schie dam, tel. 702646. E.H.B.O.: Weekenddiensten van vrij dagavond 22.30 uur tot maandagoch tend 7.30 uur Noletstichting, Stadhou derslaan 98, tel. 260080. HUMAN1TAS: Spreekuren woensdag middag van 14 tot 15 uur in het Bejaardencentrum Thurlede, Nieuwe Damlaan 759, tel. 707044. BUREAU VOOR RECHTSHULP: Nieuwstraat 12, tel. 264356, geopend elke dinsdagmiddag vanaf 14.30 u Maak zelf overgordijnen. Wij bieden u unistoffen aan in rib, satijn en acryl uitvoering. Verkrijgbaar in de kleuren: bleu, havanna, goud, lichtgroen, linde groen, donkergroen, beige, rood en geel. De stoffen zijn 120 tot 150 cn breed. Per meter betaalt u SCHIEDAM Een gemeentelijke documentatie-map die huis-aan-huis in de Slachthuisbuurt is verspreid kondigde onlangs een grote opknapbeurt in de straten, huizen en plantsoenen in die buurt aan. De gemeente wil samen met de bewoners trachten er iets moois van te maken, zo schrijven de wethouders Van der Wilk en Zijdeveld bij het inleidend woord. De woningen in de Slachthuisbuurt behoren tot de eerste, die na de oorlog door de gemeente zijn gebouwd. Ge middeld zijn deze woningen zo'n 25 jaar oud. In die tijd was er grote behoefte aan woningen, die snel moes ten worden gebouwd. Eerst veel later is men rekening gaan houden met nieuwere woonwensen. Ondanks grote bedragen, die in de loop der jaren aan het onderhoud van deze woningen zijn besteed, is niet een woonsituatie ontstaan, waarmede de huurders tevreden zijn Nu wil sinds kort ook het Rijk meehel pen aan het verbeteren van woningen, die na de oorlog gebouwd zijn. Dit gebeurt dan in de vorm van financiële steun. Voorwaarde hierbij is, dat de verbeteringsplannen en de daaraan ver bonden kosten aanvaardbaar zijn voor het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Het ligt in de bedoeling, dat in Schie dam de woningen in de Slachthuis buurt als eerste na-oorlogse woning wetwoningen zullen worden verbeterd. Schetsplannen In overleg met de werkgroep Slacht huisbuurt worden thans schetsplannen gemaakt door de afdeling Onderhoud van de Woningdienst. Deze zijn o.m. gebaseerd op tekenen van de werk groep. Deze schetsplannen zullen bin nenkort in de vorm van verschillende ontwerpen (zgn. varianten) ter bespre king worden voorgelegd. Tijdig vooraf gaande aan deze bijeenkomsten, die naar wordt verwacht in april zullen worden gehouden, ontvangen de bewo ners de ontwerpen (varianten) die be trekking hebben op het type woning waarin men woont. Vooruitlopend op de plannen deelt de gemeente mede, dat bij de verbeterin gen wordt gedacht aan de keukens, de badruimten, de toiletten, en andere wensen, die bij de destijds gehouden enquête geuit zijn. Overleg De verbeteringsplannen zullen worden opgesteld in overleg met de bewoners. Daarbij moet er wel rekening mee SCHIEDAM - Bij het gemeentelijk Bureau Huisvesting, Korte Haven 27, stonden per 28 februari 1975 in totaal 3.733 woningzoekenden ingeschreven, tegen 3.652 op 1 februari. Het betreft dan 3.279 ingezetenen van Schiedam en 454 woningzoekenden van elders, die zich in Schiedam willen vestigen. Het Bureau kreeg in februari 1.109 bezoekers. In februari is in 85 gevallen een ver gunning verstrekt voor het betrekken van een woning, eigendom van de gemeente of van een woningbouwver eniging (voor particuliere woningen worden de vergunningen verstrekt door de afd. Alg. Zaken in het Stads kantoor). Onder de geholpenen waren 69 Schiedamse woningzoekenden w.o. 17 niet-ingeschrevenen en 16 vestigin gen w.o. 7 niet-ingeschrevenen (hou ders van een z.g. Rijnmond-paspoort worden gerekend tot de niet-ingeschre venen). Van de geholpenen kregen 15 een nieuwe woning (van een bouwver eniging) toegewezen, 65 kwamen in een vrij-gekomen woning en 5 kregen vergunning voor inwoning. Verdelen we de woningzoekende Schiedamse ingezetenen naar de ver schillende categoriën, dan zijn dit 197 aanstaande echtparen (gezamenlijk min. 44 jaar), 68 inwonende gehuwden (gezamenlijk minstens 44 jaar), 112 alleenstaanden (minstens 28 jaar), ter wijl van de reeds zelfstandig wonenden 1.419 voldoende zijn gehuisvest doch een andere woning zoeken, 382 onvol doende gehuisvest, 378 een GGD-rap- port hebben, 135 bejaarden met een GGD-rapport en 463 bejaarden zonder GGD-rapport. Dan zijn er de 125 overige gevallen (als a.s. echtparen en inwonenden beneden de gezamenlijke leeftijd van 44 jaar en alleenstaanden jonger dan 28 jaar). Van de vestigingen zijn 169 woning zoekenden in de huidige woonplaats inwonend, 261 zelfstandig wonend en 24 „overigen". Rondom het bezoek van de MPLA-de- legatie voeren het Angola-Comité en de Eduardo Mondlane Stichting tot 12 april a.s. de landelijke aktie „GEEF OM ANGOLA", die.gesteund wordt door een kleine honderd plaat selijke aktiegroepen, waaronder de We reldwinkel Vlaardingen, in samenwer king met de PPR en verschillende kerkelijke groeperingen en de WZA- -Schiedam. Er zal een collecte worden gehouden op zaterdag 12 april, boven dien zal op het Liesveld een stand gerichte informatie over Angola ver strekken. Collectanten kunnen zich opgeven bij de Wereldwinkel, Hoogstraat 39, op -woensdag van 2 tot 5 uur, vrijdag van 7 tot 9 uur en zaterdag van 10 tot 1 uur en 14 tot 17 uur. Het is de bedoeling dat het hoogtepunt van de aktie plaats vindt op vrijdag 4 april tijdens een manifestatie in Kras- napolsky, Amsterdam. Een deel van het programma zal door de VARA-te- levisie rechtstreeks worden uitgezon den als onderdeel van het programma „De woelige wereld van Vogel Vrij dag", dat grotendeels aan de situatie in Angola gewijd zal zijn. Bijdragen kunnen gestort worden op gironummer: 26655 „Geef om Ango la", Amsterdam. Wilt u een hele goede matras? Zoek dan niet verder, maar koop deze brillant matras van Draka polyether. Hij is 16 cm dik, heeft stevige handgrepen en aan een zijde een schapenwollen afdekking. Kleur: blauw en goud. Nu met ruim 40 tot 82 gulden voordeel, de maten (in cm), 80x190 van f190,- 90x190 van f215, - voor f 1 90x200 van f 237,50 voor f 189,80 120x190 van f 287,50 voor f 229,80 130x190 van f 315, - voor f 249,80 140x190 van f345, - voor f 269,8( SCHIEDAM - Ter gelegenheid van de totstandkoming van het nieuwe orgel in de Grote Kerk wordt vrijdagavond een concert gegeven door Willem Büls- mann en Jacques P. Bekkers. Aanvang 20.00 uur. De oudste vermelding van een orgel is uit 1498, toen Allaert Dircksz. werd herbenoemd tot organist in de Grote Kerk. Dit orgel is in het midden van de 16e eeuw vervangen door een instru ment, dat gebouwd is door Heyndrick SCHIEDAM - In navolging van een initiatief van Humanitas in Rotterdam wil men vanuit de Stichting Raad van Bejaardenwerk te Schiedam proberen te komen tot een telefoonketen voor bejaar den en gehandicapten. Het doel van zo'n keten is om ingeval van nood snel hulp te kunnen bieden. Deelnemen aan zo 'n telefoonketen kunnen bejaarden en gehandicap ten die ééns per dag worden opge beld en ééns per dag zelf iemand opbellen. Als vrijwilligers zijn no dig enkele dames en/of heren die slechts één uurtje 's-morgens zich beschikbaar willen houden om eventueel hulp te verlenen. Natuurlijk beseffen we dat dit voor beiaarden en gehandicapten zonder telefoon nog geen oplossing is, zodat we ook voor deze mensen naar een mogelijkheid zoeken. T.z.t. hoort u hier meer van. Be langstellenden voor een dergelijke keten (zowel bejaarden als vrijwilli gers) kunnen zich bij voorkeur schriftelijk aanmelden door een briefje te sturen met naam en adres en telefoonnummer, vermelden „telefoonketen", of te bellen naar Dienstencentrum De Vier Molens, tel. 705500 en vragen naar de heer Van Mansum. Nijhoff, in zijn tijd een bekend orgel bouwer, die o.a. orgels in de St. Janskerk te Gouda en de Oude Kerk te Delft op zijn naam had staan. Van het door Nijhoff vervaardigde orgel resten nog slechts de kassen van hoofdwerk en rugpositief. Het overige is in de loop der eeuwen vervangen door nieu we onderdelen. De bestaande zijkassen zijn uit het einde van de 17e eeuw. De voorlaatste ingrijpende wijziging vond plaats in het begin van deze eeuw, toen de firma Standaart te Rotterdam in de bestaande kassen een geheel nieuw orgel bouwde. Zeer ri goureus is men toen te werk gegaan, van het oude instrument slechts enige onderdelen intact latend, te weten de frontpijpen van hoofd- en rugwerk, een register Quintadeen en een aantal pijpen van het register Octaaf 4' in het pedaal. Bedenkelijk ook was, dat het gebruikte materiaal inferieur was ten opzichte van het historische pijpwerk. Zo gebruikte men in plaats van tin het veel goedkopere zink en blik! Het Standaart-orgel uit 1919 is geen lang leven beschoren geweest. Reeds na 50 jaar was het zo slecht geworden, dat gezocht werd naar middelen om het door een nieuw te vervangen. Het aanwezige orgelfonds van de Hervorm de Gemeente was te klein om een orgel uit te bekostigen, maar toen een instel ling te Schiedam bereid bleek om financiële steun te verlenen, kon in 1971 aan Flentrop Orgelbouw B.V. te Zaandam de opdracht voor de bouw worden gegeven. Qua klank sluit het nieuwe instrument zoveel mogelijk aan bij de oud-nederlandse traditie. Daar toe is o.a. het pijpwerk vervaardigd uit orgelmetaal met een hoog loodgehalte. Nu, vier jaar later, is het orgel geheel gereed en kan het officieel in gebruik worden gesteld. 'n "Rooskleurige" aanbieding. Knoei toch niet langer met stijfsel. Gebruik dit voorgelijmde wand- vinyl. Het is krimpvrij, onbeperkt afwasbaar, en u kunt kiezen uit diverse kleuren en dessins zoals: granol, kurkdessin, strepen enz. Per rol (lengte 8,5 mtr, breedte 50 cm) betaalt u nu vanwege de kleine schoonheidsfoutjes in de rug slechts Veredelde rozenstruiken, vanaf 3 tak, reeds gesnoeid voor het voor jaar, om de hele zomer van een rozenfestijn te genieten. In de kleur en rood, rose, blauw, geel, oranje, wit en dubbelkleurig. Grootbloemige struikrozen, nu per stuk mest voor

De Havenloods | 1975 | | pagina 3