DE HAVENLOODS Eenvoudige diefstallen kan men voorkomen 81% De dood verzachten Gids Rotterdam Kasbiljetten aan toonder van Bank Mees Hope 't vergelijken waard SCHIEDAM Politie: publiek is mede-verantwoordelijk Bibliotheek weer open Kreatieve kinderen bij konsumentenbeurs Bank Mees Hope nv OPVANG FAMILIE 3an van der hulst behang dinsdag 8 april 1975 24e jaargang no. 27 EDITIE VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 ,,De verantwoordelijkheid voor een veilige samenleving ligt niet alleen bij de politie maar ook bij het publiek", is adjudant S. Baarda van de afdeling Voorlichting van de Rotterdamse gemeentepolitie van mening. „Is het publiek bij ernstige misdrijven altijd bereid zo veel mogelijk medewerking aan de politie te geven, bij kleine misdrijven, vooral de zogenaamde eenvoudige diefstallen, neemt men zelfs de moeite niet om de diefstal aan te geven. Als er geld uit een jas in een garderobe, of een voetbalbroekje verdwenen is, dan vindt men het vaak de moeite niet waard om de politie in te schakelen". Het afgelopen jaar vonden er in Rot terdam 6600 eenvoudige diefstallen plaats, dit betreft echter uitsluitend gevallen die aangegeven werden. In werkelijkheid schat men bij de Rotter damse politie het aantal vele malen hoger. Sinds kort wordt er door de MAASSLUIS - Op 29 april zal de Maassluise Gemeentelijke bibliotheek weer geopend zijn. Zij heeft dan haar intrek genomen in het ontmoetings centrum Koningshof. Tot deze datum zijn alle leden aangewezen op de Ge meente bibliotheken van Schiedam en Vlaardingen waar zij hun Maassluise" boeken terug kunnen brengen en „Vlaardingse" en „Schiedamse" boe ken terug mee mogen nemen. De definitieve openingsuren voor de „Koningsbibtiotheek" zullen nog be kend gemaakt worden. afdeling Politie van de ministeries van binnenlandse zaken en justitie in de kranten een actie gevoerd waarmee het publiek gevraagd wordt ook de kleine diefstalletjes te melden. „Het is var) belang te weten waar er zich concen traties van diefstallen voordoen, zodat de politie kan ingrijpen en zelfs pre ventief kan gaan werken", vertelt de heer Baarda. „Het publiek heeft niet alleen de verantwoordelijkheid ten opzichte van hun eigen bezit, maar ook ten opzichte van hun „zwakkere" medemens. Het spreekwoord „de gelegenheid maakt de dief" gaat vooral bij de eenvoudige diefstallen op. Maar al te vaak zijn de mensen er zelf medeschuldig aan dat er iets gestolen wordt. Doordat men niet voldoende of geheel geen maatregelen neemt. Het wordt de dief maar al te gemakkelijk gemaakt. Zeker in tal van openbare gelegenheden krijgt een' dief alle kansen", aldus de heer Baarda. „De mensen zijn vaak zo zorgeloos met hun spullen, dat het lijkt of ze helemaal geen waarde aan hun bezit hechten. Dat zie je ook bij de afdeling gevonden voorwerpen, daar wordt jaar lijks voor f6.000,- aan artikelen ge veild, die de mensen nooit zijn komen ophalen. Eigenlijk kan men al door eenvoudige maatregelen iets tegen deze diefstallen doen. In feite zijn die regels bij iedereen overbekend, men past ze alleen niet toe. Maar daardoor brengt men wel mensen in de verleiding en is men eigenlijk mede-verantwoordelijk als zij van kwaad tot erger komen op het gebied van de misdaad". Regels „Neem nooit meer geld mee dan je nodig hebt, of beter nog betaal cheques, maar houdt dan wel betaalpas en cheques gescheiden. Leg bij het winkelen de portemonnee niet bovenin de tas, of laat die tas niet ergens onbeheerd staan. Als je een schouder tas hebt, draag deze, vooral als het ergens druk is, met de sluiting naar binnen. Laat nooit geld in een jas in een openbare garderobe, sluit indien mogelijk de garderobe af. Vooral op plaatsen waar veel mensen aan recrea tie doen, zoals zwembaden en voetbal velden, vindt veel diefstal plaats. Vaak door de schuld van de menser, zelf. Meestal is er daar de gelegenheid om geld en kostbaarheden af te geven, maar slechts weinig mensen maken daar gebruik van", vertelt de voorlich tingsambtenaar. omdat alleen zo de toename van deze vorm van diefstal kan worden Tegen gegaan. Weet men eenmaal waar er concentraties van eenvoudige diefstal len zijn, dan kan de politie controleren en daarmee mogelijk verdere diefstal len voorkomen. Gelegenheidsdief Bij eenvoudige diefstallen is er vooral sprake van de gelegenheidsdiéf, de verleiding wordt te groot. Het soort mensen dat een dergelijk diefstalletje pleegt is niet te omschrijven, ze kpmen in alle leeftijdsgroepen en milieus voor. Hoe men ertoe komt heeft een reeks van oorzaken, maar de politie heeft wel moeten vlststellen dat geldgebrek dikwijls geen rol speelt. Hebzucht ech ter wel of de zucht naar avontuur, gezinsmoeilijkheden, het woonklimaat en zo zijn er nog vele oorzaken op te noemen. Hoofdzaak is toch wel de gelegenheid die men krijgt om iets te stelen. „En", zo meent de heer Baarda, „het veranderde norm-besef. Men is veel gemakkelijker over een aantal dingen gaan denken, de straffen zijn lichter geworden. Tegenwoordig krijgt men slechts zelden gevangenisstraf bij een eenvoudige diefstal, meestal komt men er met een geldboete van af". Juist deze eenvoudige diefstallen zijn voor de politie erg moeilijk op te lossen, meestal worden er geen sporen nagelaten. Toch blijft men er op aan dringen dat het publiek aangifte doet, ER!KA CALAME WILT U EENS WAT ANDERS I.P.Y. BEHANG? Prachtige sierbepleistering GRANOL. SPACHTELPUTZ, MOZAÏEK of MARMER. 50 verschillende soorten, de mooiste uit 4 collecties plm. 300 kleuren. Buitengevels óók de oudste maken wij weer als nieuw met een OUDDUITSE PUTZ, OOSTEN RIJKSDECOR of ZWITERSE PLEISTER, in prachtige pasteltinten en gegarandeerd waterdicht. Op al onze produkten jaren garantie en service. Restauratie, verbouwing (schoon metselwerk), (open haarden), tegelwerk (plavuizen) timmerwerk, stucadoors- werk, sauzen, zandstralen van buitengevels, spauwisolatie (bespaart ca. 30 pet. stook kosten) enz. Bel gerust voor inlichtingen of prijsopgave. DECORATIE -.GEVEL-WAND EN PLAFONDBEKLEDINGEN. ADRIE DE KREEK B.V. Goidschalxoordsedijk 23 HEINENOORD Tel. 01862-1487 85? m „Orakel 1975" Bij de uitgeverij Semper Agendo in Apeldoorn is dezer dagen verschenen: „Orakel 1975, Gids voor Rotterdam". Het boekje bevat tal van gegevens over rijks- en gemeente-instellingen, kerken en scholen, verenigingen en instellingen,, maar ook de nieuwe wijkkaarten, een stratenlijst en enkele interessante artikelen over Rotterdam. ders al op de nodige ervaring kan bogen, schrijft in zijn voorwoord dat hij in dit boekje een groot aantal gegevens (een momentopname) heeft willen verstrekken, een gids heeft wil len vervaardigen die dagelijks zijn dienst bewijst (door de plattegronden etc.) en een en ander heeft willen uitgeven voor een prijs die het boekje voot ieder bereikbaar maakt. I Geef geld en kostbaarheden af als je naar het zwembad gaat. MAASSLUIS - Tijdens de in Maassluis te houden konsumentenbeurs, van 22 tot 26 april, wordt aan alle kinderen uit Maassluis en direkte omgeving de mogelijkheid geboden mee te doen aan diverse kreatieve wedstrijden als tekenen, plakken, schilderen, enz. Alle ingeleverde voorwerpen zullen gedurende deze beursdagen tentoongesteld worden in het restaurant van de beurs. Wel is het de bedoeling dat tekeningen, knipsels en andere kreatieve uitingen ingeleverd moeten worden vóór IS april, dit kan gebeuren bij het Gildehuisje van het V.V.V. kantoor aan de Zuiddijk. Op de tekeningen enz. moeten duidelijk naam en adres vermeld staan. Eveneens de leeftijd, want er zijn twee leeftijdsgroepen ingedeeld: de eerste van 8,9 en 10 jaar, de tweede van 11 en I2 jaar. Het onderwerp voor deze wedstrijd is LENTE en VOORJAAR. De enige eisen die de organisatoren stellen is dat het formaat ongeveer 20 bij 30 cm. moet zijn. Op woensdagmiddag 23 april om 15.00 uur zullen de winnaars bekend gemaakt worden in het restaurant. De hoofdprijzen zijn twee transistorra dio's. Gedurende deze konsumentenbeurs is er voorde kinderen ook een ponybaan waar ze d.rn.v. een toegangsbewijs gratis in mogen. Inmiddels is de beurs, genaamd Maassluis '75, wat ruimte betreft vol. Er zullen modeshows gehouden worden in oosterse kleding, van antieke tot zeer moderne meubels zijn er te zien. Verder honderd en één nieuwe snufjes op huishoudelijk gebied- Een klein podium wordt er neergezet voor het optreden van artiesten, het houden van modeshows enz. Gestreefd is naar een zo groot mogelij ke volledigheid, maar de uitgever houdt zich aanbevolen voor eventuele aanvullingen. Ook staat de uitgever open voor kritiek die de volgende uitgave van het Orakel ten goede kan Het 312 pagina's tellende boekje is verkrijgbaar bij de boekhandel tegen een prijs van f4,50. Lezers van De Havenloods of Het Zuiden kunnen het boekje tegen inlevering van de in deze krant geplaatste bon kopen voor de gereduceerde prijs van f3,90. Deze bon kan ingeleverd worden bij de kantoren van De Havenloods (Prins Hendrikkade 14, Rotterdam) of Het Zuiden (Dordtselaan 139, Rotterdam), dan wel een van de agentschappen (adressen op de ,,Duo"-pagina). MAASLAND - Het zeventiende-eeuw- se pand „De Pynas" heeft een nieuwe eigenaar gevonden. Dit is de heer H. van der Zon, uit Monster, die het monumentale pand de bestemming van galerie/antiekhandel/café wil geven. Tijdens de raadsvergadering van vana vond zal aan de raad voorgesteld wor den het pand te verkopen. Met deze bestemming voldoet de nieuwe eige naar aan de eisen, omdat een horecabe- stemming was opgenomen. De kasbiljetten aan toonder van Bank Mees Hope onderscheiden zich steeds in gunstige zin. De ene vorm van sparen is nu eenmaal beter dan de andere. De rente bij een looptijd van 2 jaar is 63/4%, bij 5 jaar 8V2%, en bij 8 jaar zelfs Aankoopbedrag Looptijd Coupures 877.53 f 665.05 511,17 2 jaar 5 jaar 8 jaar 1.000,- ƒ4.387,67 3.325,23 2.555,85 2 jaar 5 jaar 8 jaar 5.000,- ƒ8.775,34 6.650,45 ƒ5.111.71 2 jaar 5 jaar 8 jaar 10.000,- Werkgroep begeleiding stervenden „We duwen onze eigen dood, of althans de gedachte daaraan weg. Zo in de trant van daar denk ik later nog wel eens aan" aldus professor D. C. den Haan, naar aanleiding van het vraag stuk van stervensbegeleiding in een ziekenhuis. Er is op het ogenblik een Werkgroep, die zich intensief bezig houdt met het probleem, dat het wenselijk is zich nader te bezinnen op de wijze, waarop men de patient, die gaat overlijden, het einde kan verzachten. Bij de opleiding van artsen, maar tevens van het verplegend personeel wordt tegenwoordig meer aandacht besteed aan dit dilemma, dan vroeger het geval was. De Werkgroep belegde enkele besprekingen om in open discussie de vragen te bezien, die in de praktijk rijzen. Een onderwerp, dat alle aandacht verdient. Ons allen wacht immers éénmaal de dood. moeilijke materie. De gezonde mens verplaatst zich zo moeilijk in de wereld van de zieke om maar niet te spreken van de stervende mens". Professor Den Haan stelt, dat eigenlijk de huisarts een De conclusie is, dat stervensbegeleiding in het opleidingspakket moet grotere rol zou moeten kunnen spelen. worden opgenomen. Er zou bovendien op elke afdeling een ruimte Hij kent zijn patient vaak lang of zeer moeten komen, waar de familie na het sterven van de patient kan lang, zo ook de echtgenoot of echtge- worden opgevangen. Bovendien zou er aan die begeleiding zoveel "ote. mogelijk tijd geschonken moeten worden, aldus de Werkgroep. Een groot aantal vragen blijft bestaan. Moet een patient bijvoorbeeld wel of niet worden verteld, dat hij gaat ster ven en zo ja, in welk stadium. De arts moet het vertellen. Maar daarmee is het vraagstuk natuurlijk niet opgelost. Je merkt bij sommigen dat zij het beslist niet wilien weten. Moet je bij zo'n patient, die de waarheid niet onder ogen wil zien, meepraten. Moet je hoop blijven geven? In welke fase wel, in welke fase niet. Het zijn moei lijke problemen omdat tot voor kort geen enkel onderwijs over dit punt werd gegeven. Professor Professor Den Haan stelt, dat er in vele gevallen (zowel bij doktoren als verple gend personeel) nogal wat weerstand is op te merken tegen verdere verdieping in de problematiek. „Wij zijn er niet mee opgegroeid en duwen het weg. Onbegrijpelijk, dat wegduwen. Het is immers een confrontatie met onze eigen tijdelijkheid", schrijft hij hier- Wel stelt de professor, dat begeleiding in een ziekenhuis vaak moeilijk is, omdat de mensen in onze zieken huizen slechts vrij kort verblijven. Er is dus weinig gelegenheid om de mens te leren kennen en individueel te begelei den. Men weet gewoon te weinig van de achtergronden van de mens. Overleg met familie, die overigens vaak zeer goede stervensbegeleiders zijn, is een besliste noodzaak. Huisarts mij een zeer Er wordt nu inderdaad r aan het onderwerp besteed dan voor heen, al zit het dan ook nog niet „panklaar" in het opleidingspakket. Er is in ieder geval een basis om op te werken. Overigens is het vanzelfspre kend een probleem, waarover nog veel gedacht en gesproken zal worden. Het is evenwel beslist een vooruitgang, dat er een jongere generatie is, die zich in deze vragen wil verdiepen. Doorspreken Zoals de situatie nu ligt is er een vaste groep jongeren, die zich opgaven om regelmatig bij elkaar te komen om over de problematiek van gedachte te wisse len. Werk- en patientenbesprekingen zouden van veel nut kunnen blijken. We zullen er in de praktijk nu eenmaal allen mee te maken krijgen. Hoe je het ook keert of wendt, de tijd komt voor iedereen. Daarom heeft het geen zin als een struisvogel de kop in het zand te steken. Wij hebben bewon dering voor de jongere mensen, die zoveel tijd willen besteden om het laatste leed van de mens te helpen opvangen. De Werkgroep verdient dan ook aller aandacht en steun. Maar het probleem blijft voorlopig bestaan Tonny Bok de uitgave van donderdag! Daarin een unieke quiz over '700 jaar Schi*»dani' niet aantrekkelijke prijzen de grootste kollektie, de meeste stijlen,speciale prijzen, waar vind je die? Schiedam broersvest 85 tel. 010-269702 donderdagavond koopavond rotterdam-mathenesserdijk 261a tel. 010-370947 ^vrijdagavond ^koopavond

De Havenloods | 1975 | | pagina 1