rSI ••"ïr1! Gezondheidszorg zeer verontrust over bezuinigingen Structuurnota W termeulen Genade zonder iieuws termeulen Zilverkasten Cursus 'Levende Stenen' over Nederlandse Bouwkunst termeulen Prestatieloop termeulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 1 MEI 1975 Dubbellange speelduur, hebben deze cassettes van het be roemde orkest van Raymond Lefêvre. Op fantastische wijze wor den nummers vertolkt als Hey Jude, In the year 2525, Moon over Naples, Those were the days, Once upon a time in the West enz. Nu koopt u deze cassettes met dubbellange speel duur voor minder dan de halve prijs. Per stuk Velen die werkzaam zijn in de gezondheidszorg maken zich ernstig lening en op verbetering van de werk- zorgen over de Structuurnota van staatssecretaris Hendriks, waarover omstandigheden van de werkers, de Tweede Kamer zich een dezer dagen moet uitspreken. Het Rotterdamse Aktiekomitee, bestaande uit zeven personen (onderdeel De Structuurnota bevat nog meer van het Landelijk Komitee) spreekt in het onderstaande artikel haar voorsteHen tot „herstructurering" dan grote ongerustheid over de nota uit all?en op het bestuurlijke vlak. Ook dybeddenvermindering tot 4 bedden Ondanks de stormen van kritiek uit alle lagen van de gezondheidszorg per 1090 inwoners voor algemene zie- heeft staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid besloten de kenhuizen> de stopzetting van de groei Structuurnota Gezondheidszorg zonder wijzigingen aan het Parlement zkkenhuS^ voor te leggen. Op 6 en 7 mei zal hij de Tweede Kamer vragen deze tingen, en de afremming van de groei nota te accepteren als uitgangspunt voor het toekomstig beleid. Dit van de eerste lijn (van 5,5 procent zou verregaande consequenties kunnen hebben In de Structuurnota groei per Jaar naar 4 procent) behoren wordt immers het terugdringen van de sterk gestegen kosten van de gf etcenl'hk"™™ X'kerTvTa" gezondheidszorg als uitgangspunt genomen voor het beleid, wat bij hele nota Hendriks neerkomt op het afremmen van de groei van de eerste lijn en het inkrimpen van de ziekenhuisvoorzieningen met bijna 30 Immers, het zijn de meest uitgewerkte procent van 5,6 bedden per 1000 inwoners naar 4)' maatregelen in de gehele nota en men Wanneer de Tweede Kamerleden de nota kritiekloos accepteren, kan zich met aan de indruk onttrekken kunnen de beleidsvoornemens in de Structuurnota worden uitgewerkt tot concrete wetsvoorstellen en regeringsmaatregelen. NIEUW UNIEK IN ROTTERDAM I I BODYBUILDING P0WERLIFTINg| dinsd. donderd. i sauna Simon de Goey Sportschool: Adrien Milder Tel. 010 - 76 Rotterdam. Mededeling In verband met de feestdagen van komende week worden de volgen de wijzigingen in de verschijning van de uitgaven van De Havenloods aangebracht: - de uitgave van dinsdag 6 mei verschijnt niet; - de donderdaguitgave verschijnt op vrijdag 9 mei. De sluitingstijden voor de inzen ding van advertentie- en redactie kopij voor de uitgave van 9 mei zijn niet veranderd. Onze kantoren zullen maandag 5 mei en donderdag 8 mei gesloten Bijna 100 gulden voordeel 1 Dat betekent dat u nu voor een belachelijk lage prijs deze gewel dige tienerkamer kunt kopen. De kamer is uitgevoerd in bruin met oranje front, en bestaat uit een ledikant (90x190 cm), een secretaire en een nachtkastje met drie laden. Nu koopt u deze mooie tienerkamer van f 298,- voor Polyether matras 90x190 a. f 99,80 De Structuurnota Gezondheidszorg verscheen met een vertraging van 9 maanden op 9 augustus 1974, vlak voordat de personeelsstop werd inge trokken. Hij is vervaardigd door een aantal deskundigen op het ministerie van Volksgezondheid onder auspiciën van staatssecretaris Hendriks. De Structuurnota bevat een aantal voor stellen en ideeën om de besturing van de gezondheidszorg te herorganiseren, hetgeen men over het algemeen her structurering pleegt te noemen. Deze komen neer op het indelen van het land iij regio's met een grootte van circa een halve provincie met een inwonersaantal van gemiddeld 500.000 inwoners. Deze gewesten zouden bestuurd moe ten worden door regionale raden. Hoe deze tot stand zouden moeten komen (gekozen of benoemd? en uit welke groepen zij zouden moeten worden samengesteld zegt de Structuurnota niet. Onlangs heeft Hendriks in een inter view aangegeven dat hij veel voelt voor gedeeltelijk gekozen, gedeeltelijk be noemde raden („deskundigen"). Deze herstructureringsvoorstellen hebben vele bezwaren opgeroepen. Dit bleek op de discussies op de Studiedag van het Landelijk Aktiekomitee Gezond heidszorg 19 oktober 1974 te Amster dam). De conclusie op die dag was, dat de herstructureringsplannen van de Struc tuurnota eerder de inspraak verminde ren dan vermeerderen. Aan de extreem grote gewesten heeft geen werker wat. Het is zelfs de vraag of hier geen sprake is van volledige schijndemocra- tie die bedoeld is om diverse bezuini gingsmaatregelen, zoals ziekenhuisslui tingen, gemakkelijker te kunnen „ver kopen" aan bevolking en werknemers. Voor een werkelijke democratisering van de gezondheidszorg moeten we denken aan het samenwerken in eenhe den van buurt- en wijkgrootte. Op dat niveau is grote behoefte aan meer structuur, voor overleg, samenwerking en afstemming van de voorzieningen op elkaar. Deze overlegstructuren in de wijken en buurten zouden dan plaatselijk of voor een bepaalde streek overkoepeld kun nen worden door overlegraden, waarin voor de werknemers in de gezond heidszorg een belangrijke plaats is be stemd. Ook deze raden zouden tot taak móeten hebben de afstemming van de voorzieningen op elkaar te dat de rest maar franje is. Dat is zomaar een vermoeden van het LAK, Landelijk Aktiekomitee Gezondheids zorg, maar diverse andere organisaties hebben zich ook in deze zin uitgelaten. Dit bleek op de hoorzitting die de Kamercommissie voor Volksgezond heid op 25 en 28 oktober belegde. Uit alle sectoren van de gezondheidszorg toonde men zich zeer verontrust met name over de bezuinigingskant van de Structuurnota. Woorden als „onverantwoord", „een zijdig bezuinigingsbeleid", „groot ge vaar voor de werkgelegenheid", waren niet van de lucht. Tot nog toe heeft Hendriks er zich niet veel van aange trokken. Terwijl de Tweede Kamer zijn nota nog niet eens had besproken, stelde Hendriks al diverse commissies in, die plannen ontworpen voor een grootscheepse beddenvermindering in een bepaalde stad of streek. En zijn de werkers in de gezondheids zorg ook niet dringend aan de verbete ring van hun werkomstandigheden toe? Hebben de salarissen en rechtsze- kerheden van met name wijkverpleeg sters, maatschappelijk werk, ziekenver- zorgsters, laboratoriumpersoneel en verpleegkundigen niet nog een grote achterstand in te halen? Bovendien zal er veel meer personeel moeten komen om aan de eisen van de moderne verpleging en aan de behoefte van de patiënt/cliënt meer tegemoet te kun nen komen. Dat is een ontwikkeling die door de bezuinigingspolitiek in gevaar dreigt te komen. Door de te zware omstandig heden en door het gebrek aan begelei ding van leerlingen raken velen overbe last. Het verloop onder verpleegkun digen is dan ook zeer groot (bijna 40 procent! zodat het zelfs hier en daar, bijvoorbeeld in de Randstad, voor komt dat ziekenhuizen kampen met een groot aantal vacatures die niet vervuld kunnen worden, omdat vele gediplomeerden het werk niet willen of kunnen voortzetten, zeker niet als ze eenmaal kinderen hebben. Zo wordt het ook vele gehuwde vrouwen onmo gelijk gemaakt hun beroep uit te oefe nen. Daarbij komt, dat in veel zieken huizen het promotiebeleid slecht ont wikkeld is, zodat mensen hun heil elders gaan zoeken omdat het zieken huis hun niet die persoonlijke ontwik keling kan bieden waar zij behoefte aan hebben. Dan blijkt ook weer hoe moeilijk het is om verder te gaan in de eerste lijn als wijkverpleegkundige: men moet dan twee jaar lang zijn studie zelf bekosti- 'S"u,ï ,17.'dan ,u"ein?,elUk °,p,een i j salaris uit dat in vp.ip. opvallpn vppI iooor ren en een goede verdeling en bereik baarheid van alle gezondheidsvoorzie ningen voor alle lagen van de bevolking mogelijk te maken. Herstructurering - of misschien is het beter te zeggen: het aanbrengen van meer structuur in de gezondheidszorg - is noodzakelijk. Echter, gericht op structurele verbete salaris uit dat in vele gevallen veel lager ligt dan het inkomen dat verdiend werd in het ziekenhuis. De maatregelen, die Hendriks voorstelt in de Structuurnota, lossen al deze knelpunten niet op, maar verslechteren de zaak nog meer. Daarom heeft het ring van de kwaliteit van de hulpver- Landelijk Aktiekomitee Gezondheids- In mijn jeugd werd er in kerkelijke kring nogal eens een vraagteken gezet achter het lezen van detective-romans. (Of plechtiger en in beter Nederlands „speurder romans Was al dat lezen over misdaad wel „degelijk? En was de tijd, daaraan gegeven, wel „nuttig" besteed? Velen vonden het vreemd dat de oer-degelijke, dood-nuchtere A.R.-staatsman dr. H. Colijn zich voor het slapengaan met het lezen van detectives placht te amuseren. In zijn biografie „Een groot vaderlan der staat weliswaar, da/ Colijn detective-romans alleen maar meenam op reis privé-speurder internationale conferentieom zijn spreekvaardigheid ,.c< i runs en Engels te vergroten. Maar de Uitgever Bruna heeft ons pas geled'n in een boekje „Hoogst merkwaardig - Alles over Havank" onthuld, dat Colijn van tijd tot tijd bij hem informeerde of er weer een nieuwe Havank bij hem uitkwam. En dat was rust wordt dus met om het Engels of Frans! motief het bewijsmateriaal een hoofzaak. Vandaar dat in een rechtse of linkse dictatuur detective-romans en boeken zoals Kafka's „Het Proces" niet floreren of zelfs verboden zijn. De goede detective versterkt ons geloof in de menselijke waardigheid. In deze romans is een mens een mens. Mensen zijn belangrijk, ze tellen allemaal mee en zijn stuk voor stuk uniek. Voor elk vermoord mens, hoe onbelangrijk" ook, komt zo niet het hele politie-apparaat dan toch de beweging. Vaak steken de privédetectives en zelfs de We leven nu in een heel andere tijd. Het feit, dat de grootste theoloog v tijd, Karl Barth, ook dol was op detectives, zal wel niemand meer voorliefde voor zulke boeken over misdaad versterken. Toch doet het ons wel typisch Hollands-degelijk aan, als we in „Trouw" een artikel lezen Slomp zoon van de bekende Frits de Zwerver") over „Het lezen van detectives heeft een grote ethische waarde" (de auteur is staflid van het Christelijk Tebode^m"^lëve'n ieZëheZZ studie-centrum te Rawalpindi in Pakistan). lamnderenL beschermen Slomp begint op te merken dan Chesterton's Father Brown één der weinige kort schieten geestelijken is, die een plaats heeft gevonden temidden van beroemde speurders jg heb zelfs wel eens het Frans en de politie de loef af. De privé-speurder komt namelijk vaak voor de rechten de gewone mens op, ook wanneer de politie geneigd mocht zijn vooral de rechten de belangrijke mensen te verdedigen. De algemene verdenking die op iedereen wordt weer goed gemaakt om een arme drommel te helpen die beroofd en halfdood aan de kant van de weg ligt. De detective treedt in vele boeken op als de barmhartige Samaritaan, die vaak zelfs niet om betaling vraagt. De detective versterkt ons in de overtuiging dat ongeacht welke plaats het slachtoffer bekleedt (of bekleed heeft) in de maatschappij, hij het als mens verdient dat uitgezocht rtr< Inn Trdt' wie hem voortiidi« aan zi>" einde wilde doen komen. Elk mensenleven is dle inspanning waard. Daarmee hangt ook de overtuiging samen dat het niet de bestemming van de mens is dat hij beroofd of vermoord wordt. God gaf de tien geboden om het leven te beschermen en om de vrijheid van de mens te garanderen. De detective helpt Hem daarbij een handje.... voorat waar anderen te als Maigret van Simenon, HerculePoirot van Agatha Christie en Lord Wimsey Dorothy Sayers. Chesterton is een groot Brits schrijver en een zeer geestig De Saint - klas Jezus met de „Saint" vergeleken, de bekende figuur uit criminele romans met een aureooltje boven zijn dandy-achtige gestalte. is iemand, die het altijd belangeloos voor de bedreigde onschuld de zaak tot in de diepste holen van de misdadigerswereld uitvecht, snel mogelijk met het risico van eigen leven in het hol van de ontsnapt nog maar ternauwernood de dans. Het happy end is dat hij verdediger van het Christelijk geloof, dat hij scherp van alle bijgeloof en opneemt lichtgelovigheid wil onderscheiden. Zijn „Vader Brown" komt telkens weer Ilii begeeft'z'ich „ongelovigen" tegen, die geneigd zijn onverklaarbare misdaden aan bovenna- leeuw en nntcnn tuurlijke en geheimzinnige machten toe te schrijven. Maar als „waar gelovige" toch nog net oThèt nmnerTié nh 'r7XZl'ena '1 n,L Slomp betoogt, dat de detective-roman pas kon opkomen in de moderne rechtstaat,, waarin politie-rapporten publiek eigendom zijn en waarin het zoeken van de ware schuldige niet belemmerd wordt door klasse-justitie en vriendjes politiek. Dat in Duitsland de detective-roman nooit zo'n plaats heeft gekregen, wijt hij aan het feit, dat de democratische vrijheden daar pas laat tot ontwikkeling zijn gekomen. In zo'n detective-verhaal vindt telkens weer een verbijsterende ontmaskering plaats: de mensen, die helemaal onverdacht lijken te zijn, vallen door de mand en lieden, die iedereen erop aankijkt, gaan plotseling vrijuit. Als het erop aan komt. i i korreltjes zout nemen, want Jezus is een heel ander karakter dan de i/dele, hardhandige arrogante luxe-verlosser, die „Saint" (heilig) heet En onschuld is als we onder de machten komen toch vaak niet zo helemaal vriend,es- onverdacht als in de roman. En de happy end is dat Jezus niet alleen zijn leven ons waagt maar het Zich voor ons laat nemen. Maar het punt van toch wel: recht als rechtzetten, recht als bevrijding. Het vergeving vragen, van echt berouw komt echter in al die verhalen uiting. Het viel me b.v. een paar jaar geleden op, dat in boeken Agatha Christie (waarin soms eën religieuze ondertoon klinkt) misdadigers vergelijking bevrijdende een verbijsterende ontmaskering Soms weinig weien. Iniénmn de roman-, ran Agatha Chrtslte Mat zLffr. el'büschlfondtlaü doodft'raf 'mie?' 'f! hfffamd Slomp wijst hierbij op een uitspraak van een bekend Zwitsers theoloog E. Zëg ge^ntZord) h"">ver breven, maar Brunner ovfir de rechtstaat: „Het rekening houden met de boosheid, die in de Voor alle duidelijkheiddrs llnmn erkent rint ha ,u,.htw mens schuilt, is een karakteristiek merkteken van iedere goede rechtsorde". detective-romans heeft 'uitaekozeë fc.v JL slechts een deel van de inaere sporen. Dr. KJ. Kraan I zorg (LAK), dat vorig jaar zo succesvol de acties tegen de personeelsstop voer de, nu het initiatief genomen tot het bijeenroepen van een grote landelijke manifestatie in Den Haag op 6 mei, aanvangstijd: 10.30 uur, plaats: ge-' 15, Den Voor verdere inlichtingen en eventueel gezamenlijk reizen kunt u terecht bij Frits Hoogvorst, St. Agathastraat 64a, Rotterdam: Marjan den Hertog, Brede- rodestraat 14b, Rotterdam, tel. 151468 en Tony Hak, tel. 361000, tst. 4108, aldus het Rotterdamse Aktieko mitee Gezondheidszorg. v.a. 1995.- tot 5995.- Anker Stijlmeubelen Het Marmerpaleis Putselaan 58-62 ROTTERDAM-ZUID Tel. 010-840684 In mei van dit jaar - Monumenten jaar - komen de eerste lessen van de pers van de cursus „LEVENDE STE NEN". De Stichting Nederlandse Bouwkunst is hiertoe in staat gesteld door subsidie van de minister van CRM van'perzTsch^tapilten DE RAG t* collectie tegen /.eer v'i mte prüzen in alle kwa- iZ isaen. Wii leveren uitsluitend PERZISCHE TAPIJTEN H DERAG arfd'SeT#.136-138 R'darf' Freericksplaats 9 HUI te:. 187700 Donkerblauwe konifeer (Cham. Alumi), pyramidaal groeiend. Zeer geschikt als haagplant, 's winters kleurhoudend. Nu in de maat 40-60 cm, met forse aardkluit. Normaal f 5,48. Brem in pot (Genista-Cytisus). Doet het op iedere grond. De hele plant geeft in het voorjaar een fon tein van bloemen. In de kleuren geel, rood of dubbelkleurig. Normaal f 4,98. Vuurdoorn in pot (Pyracantha Orange Glovy). Een klimmer die in de herfst en winter uw gevel in gloed zet met massa's oranje/rode bessen (schimmel- en rotvrij). Normaal f 4,85. Éénmaal geplant... jarenlang genot voor nog geen drie gulden. Pak ASEF stalmest (gedr. koemest) f2.25 en de werkgroep Leven in en met het monument van de Stichting Nationaal Monumentenjaar '75. De cursus bestaat uit 48 lessen met een veelheid aan illustraties en foto's. In de eerste 24 lessen worden bouwkunst en samenleving, bouwtechnieken van vroeger en nu, bouwstijlen in verschil lende tijden en streken behandeld en wordt veel praktische informatie gege ven. De volgende 24 lessen behandelen elk een speciaal onderwerp zoals: het woonhuis en zijn ontwikkeling, straat en straatmeubilair, landschappen, ker ken, boerderijtypen, raadhuizen. De lessen zijn zo geschreven, dat ieder die voor het onderwerp belangstelling heeft er veel van zijn gading in zal aantreffen. De kosten van de gehele cursus bedragen f. 120,- en f. 10,- in schrijf ge ld. Voor verdere informatie kunt u een studiegids aanvragen bij het bureau van de Stichting Nederlandse Bouwkunst postbus 736 te Leiden, tel. 071- In het kader van de Sport Week Overschie organiseert de Atletiek Ver eniging Rotterdam op 5 mei een Pres tatieloop voor iedereen in het nieuwe park bij vliegveld Zestienhoven. De afstanden die men kan lopen zijn vier en acht kilometer. Startplaats is bij het vliegveld, de vier kilometer-lopers star ten om elf uur, de acht kilometer lopers starten om kwart over elf. Het inschrijfgeld voor deze prestatieloop bedraagt f 2,50, vanaf half tien 's mor gens kan men zich in laten schrijven in speeltuin Schiewijk, nabij het vlieg veld. Iedere deelnemer ontvangt aan het einde van de tocht een herinne ringsmedaille. De prestatieloop wordt georganiseerd in samenwerking met de Wijkraad Overschie. b Wij zijn de ellebogenwringers Wij zijn de douwers en de dringers U Wij willen steeds de eersten zijn Wij knokken ons in tram of trein J Wij laten niemand ooit passeren u Wij zullen ze wel mores leren Wij wachten onze beurt niet af Wij stormen op een ingang af 1 Wij malen niet om educatie Wij missen discipline, gratie Wij hebben ons niet in de hand Wij zijn beslist onelegant Wij zijn de klauwers en de kluwers Wij zijn de doelbewuste duwers IWij hebben aan manieren lak I Wij letten niet op oud of zwak j Wij kennen geen consideratie Wij kennen slechts één doel., het plaatsje I Het plaatsje in de tram of trein Waarom voor zijn en niet voor Leen de Zwart In een paar seconden, snijdt u uien fijn zonder een traan te laten. Maar niet alleen uien, ook andere groentes en vruchten of noten krijgt u razendsnel klein met deze alleshakker. Het kunststof kapje en de metalen 'messen' zijn makkelijk te reinigen. Nu koopt u deze alleshakker die in geen enkele keuken mag ontbreken van f 12,90 voor In een vorige „Havenloods" werd bericht dat in het september te openen museum „De Dubbele Palmboom" te Delfshaven (een afdeling van het Historisch Museum) onder meer een Rotterdamse brandspuit te zien zal zijn. Hoewel een dergelijk antiek voorwerp een lust is om naar te kijken, is er natuurlijk meer nodig om een beeld te geven van het verleden in dit geval wat betreft het brandgevaar en de brandbestrijding. Hierbij zouden we bijvoorbeeld gebruik kunnen maken van het vanaf 1870 in Rotterdam verschenen „Maandblad aan de belangen van het Brandwezen gewijd". Wat de kleding betreft: fraai gelakte en met koper versierde leren helmen af komstig uit Duitsland werden geleverd door de Rotterdamse firma W. C. Pas teur Co. De „Pijphouders" konden hier terecht voor hun „gomelastieke handschoenen". Om de moed er in te houden geeft het blad tenslotte iedere maand een opsomming van allerlei branden. Onder de rubriek „binnen land" van het oktobernummer uit 1870 lezen we: „Dat eksters dieven zijn weet men al, ware het maar uit de geschiedenis van de ekster en de dienstmaagd. Maar dezer dagen is ge bleken dat een ekster ook brand stichter kan zijn. Een landbouwer te Bathnen had een tam gemaakte ekster, deze had een doosje met lucifers ge stolen en was daarmede boven op de de met riet bedekte schuur gevlogen. Nadat hij hier eenigen tijd aan de lucifers gepikt had, ontvlamden deze, en geraakte vervolgens het dak in brand. Gelukkig is de brand spoedig gebluscht". In dit blad vinden we onder meer beschrijvingen van de gebruikte ap paratuur. Zo deelt men mede dat er in de met riet bedekte schuur gevlogen. Nadat hij hier eenigen tijd aan de lucifers gepikt had, werkte de machine reeds en bereikte de straal eene groote- re hoogte, dan bij steenkolen-verhit- ting". Rotterdam schafte in totaal drie van zulke spuiten aan. De stank die deze apparaten verspreidden moet ver schrikkelijk zijn geweest. Men hand haafde naast deze nieuwigheid de stoomspuiten die op steenkool werk- Wat zo'n gevaarte kostte vinden t de advertenties. Een stoomspuit die „per minuut 5 a 500 kan water tot 35 m hoog wierp", kostte 2500 gul den. Een nog krachtiger brandspuit kwam op 4000 gulden. Het blad geeft ook nog allerlei techni sche uiteenzettingen over het gebruik van de apparatuur. Zo maakte men om bevriezing te voorkomen in Rotterdam gebruik van kleine cylindervormige keteltjes met gaatjes. Deze keteltjes liet men gevuld met gloeiende houts kool in de cylinders en pofnpstukken zakken. Na het ontdooien werden de apparaten met een doek droog gewre ven. Als „anti-vries" gebruikte glycerine. Er werd ook reclame maakt voor ladders die met behulp van waterdruk konden worden uitgeschoven tot een hoogte van 20 meter: „Om bij brand de gevels der hoogste huizen te bestijgen". Afbeelding van brandblusmateriaal in een advertentie in het „Maandblad aan de belangen van het Brandwezen ge wijd". Rotterdam, september 1870.

De Havenloods | 1975 | | pagina 13