M'N MOEDER MAAKTE THUIS DE DIENST UIT ntn ll termeulen termeulen termeulen Nieuwe burgemeester Wim Kieboom: termeulen Uit Spijker s dagboek BV. Stijl meubelfabriek "Oud Vlaardingen v/hSprij DE HAVENLOODS, DONDERDAG 1 MEI 1975 Voor nog géén 7 gulden, koopt u nu een van deze mooie damesnachthemden. Ze komen uit een restantpartij, vandaar de uitzon derlijk lage prijs. U kunt kiezen uit diverse kwaliteiten, modellen en kleuren. Maten 36 t/m_48.JSIu_ per stuk f 14,95 voor XXL panties met een goede pasvorm geschikt voor de maten 46 t/m 52. Naadloze panties met een groot tussenstuk in het verstevigde broek je, in normale kousenkleur en middengrijs. Een groot assortiment voor een klein prijsje. Een grote partij beha's van bekende merken in meer dan 10 verschillende modellen en kleuren. In soft-look, met voorgevormde cups of vormvaste cups, uit de prijsserie van f 6,95 tot f 9,95. Maten AA 65 t/m 75, A 65 t/m 80 en B 65 t/m 80. UTRECHT - Wim Kieboom, de nieuwe burgemeester van Vlaardin- gen, is weer terug van weggeweest. Indertijd vertrok hij als arbeiders jochie uit de Afrikaanderbuurt in Rotterdam naar de afdeling personeelszaken van de NS in Utredfht. Nu keert hij terug naar het Rijnmondgebied als burgemeester van Vlaardingen. Tussen de om standigheden toen en nu ligt echter een hemelsbreed verschil. Toen Op het moment dat wij Kieboom ontmoeten, in een restaurantje in Utrecht, is hij merkwaardigerwijs offi cieel nog niet op de hoogte van zijn benoeming. „Den Uyl heeft het wel bekend gemaakt, maar officieel weet ik nog van niets. We zullen maar aannemen dat het doorgaat". Wanneer komt u naar Vlaardingen? Dat wordt waarschijnlijk 16 mei. Het ligt in de bedoeling dat ik per 15 mei benoemd word. Waarom hebt u naar Vlaardingen gesol- „Ik heb Vlaardingen niet in eerste aanleg uitgekozen om te solliciteren. Vanuit de politieke partijen is een beroep op mij gedaan of ik zou willen solliciteren. Men ging er binnen de PvdA vanuit dat, gezien de politieke samenstelling van de bevolking, dit een PvdA-plaats moest zijn". Hebt u ook naar andere gemeentes gesolliciteerd? „Ja, begin van dit jaar heb ik in Capelle a/d IJssel gesolliciteerd. Daar is echter de VVD'er Van Leeuwen be noemd". Eerder werden in Rotterdam en Schie dam de PvdA 'ers Van der Louw en Lems tot burgemeester benoemd. Nu, met uw benoeming, krijgt de derde belangrijke gemeente in het Rijnmond gebied ook een PvdA-burgemeester. Raakt de PvdA hierdoor niet wat oververtegenwoordigd in dit gebied? „De politieke samenstelling van de gemeenteraden moeten in sterke mate meebepalen hoe de samenstelling van het college van B en W er uitziet. Dus als in een bepaalde omgeving toevalli gerwijze de samenstelling zeer sterk progressief is, dan zit het er dik in dat een PvdA-er tot burgemeester be noemd wordt. Overigens moet je niet spreken van een PvdA-burgemeester, maar van een burgemeester die lid is van de PvdA. Een burgemeester is er natuurlijk niet alleen voor een stukje van de gemeente, maar hij moet de totale bevolking dienen. Dat wil nog niet zeggen dat hij de politieke keuze die hij vroeger heeft gemaakt moet verloochenen". zelf bepalen Daar ben ik sterk voor. De bevolking moet zelf kunnen bepalen wie de belangrijkste plaats in de gemeente inneemt. In wat voor vorm dat moet gebeuren, daar valt over te discussië ren. De bevolking kan de burgemeester rechtstreeks kiezen, of de gemeente raad kan iemand uit z'n midden of daarbuiten aanwijzen". In Rotterdam zijn nogal wat moeilijk heden rond het uithangen van de rode vlag op 1 mei geweest. Gaat onder uw bewind" de rode vlag op 1 mei van het stadhuis wapperen? „Voor mij hoeft dat niet zo nodig. Je provoceert er een bepaald deel van de bevolking mee. Kijk, het is anders als in een bepaalde gemeente 80 90 procent van de bevolking het socialis me als hun levensideaal beschouwen. Maar dat is in Vlaardingen noch in Rotterdam het geval. Voor mij per soonlijk is het geen punt, ik hang op 1 mei al jaren de rode vlag uit. Ik heb enkele principes en één daarvan is dat ik op 1 en 5 mei nooit werk.". weinig inhoud „Ik vind het waanzinnig dat de bevrij ding maar één keer in de vijf jaar gevierd wordt. Het is jammer dat er in Nederland te weinig inhoud wordt gegeven aan het symbool dat mep hij indertijd naar Utrecht ging had hij „slechts" een HBS-diploma en een portie kantoorervaring op zak. Nu komt hij terug met bijna dertig jaar bestuurservaring, opgedaan in vakbondswerk en gemeenteraad. Het arbeiderswoninkje in de Afrikaanderbuurt wordt verwisseld door de riante ambtswoning van de burgemeester aan de Maasboulevard. „In het begin had ze er wel een beetje moeite mee te verhuizen naar Vlaar dingen, maar nu staat ze er wel positief tegenover. Ze heeft hier in Utrecht erg veel kennissen, ze is actief in allerlei instellingen en organisaties. Ze is on dermeer twaalf jaar lang secretaresse van de federatie Utrecht van de PvdA geweest. M'n vrouw is ons politieke geweten zeg ik altijd.". Wat is uw indruk van Vlaardingen? „Het is een zeer actieve stad. Dat merk je al snel aan de aard van de bevolking en het sociaal economisch leven. Ver der heb ik wat begrotingen uit vorige jaren en de meerjarenbegroting in ge keken, daaruit heb ik afgelezen dat het in Vlaardingen goed in elkaar zit". Als burgemeester staat u ook aan het hoofd van de politie. Wat zijn uw ideeën over uitoefening van macht? „Kijk, de politie moet temidden van de samenleving staan. Het moet geen tegenwerkende kracht zijn binnen die samenleving, maar een samenwerkende kracht. Dat neemt niet weg dat wan neer er bepaalde destructieve krachten binnen die samenleving zijn, die de democratie in gevaar brengen, de poli tie de instrumenten miet gebruiken om de democratie te waarborgen". Vroeger was de taak van de burgemees ter vooral een stad economisch op te stuwen in de vaart der volken. Hoe staat u tegenover het aantrekken van industrieën naar een stad als Vlaardin gen? goed leefmilieu Ik wil eraan meehelpen dat iedereen in een redelijk leefmilieu werkt. Tot een goed leefmilieu behoort ook dat men sen werk hebben. Werkeloos zijn kan psychisch erg naar doorwerken. Het aantrekken van industrieën is een kwestie van afwegen, de situaties met elkaar in goed verband brengen. „Normaal gesproken wel, hoewel je weet nooit. Toen ik in '70 wethouder in Utrecht werd dacht ik ook dat dat het sluitstuk van mijn carrière was. Ik ga in ieder geval in die negen jaar die me in Vlaardingen nog resten proberen er alles van te maken". Roel van Leeuwen. Oudhollands voor Holland's jongsten. Terug uit grootmoeders tijd deze solide houten kinderstoel met spijltjes en voetsteuntje. In bruin, groen en oranje gebeitst, nu voor een Oudhollands prijsje van f 62,50 In „De Havenloods" van vorige week wordt het Ned. Comité „REDT HET ONGEBO REN KIND" door de N. V. S. H. beschul digd van sentimentaliteit. Dit wil zeggen, dat het Ned. Comité „REDT HET ONGEBO REN KIND" een overdreven betekenis zou hechten aan het gevoel ter beoordeling van de zedelijke waarde van een daad. Dit moeten wij ten ene male ontkennen. Nu het nl. gaat over het doden van meer dan 500 jonge mensenlevens per dag in Neder land, en dat op de meest afzichtelijke wijze, nu kan men geen overdreven waarde hech ten aan het feit dat het misleide volk, de massa, zich dit bewust wordt, wat nl. in ons eigen midden gebeurt. Het is geen sentimen taliteit die ons hiertoe aanzet, maar gewoon christelijk bewustzijn en elementaire mede menselijkheid. Ondanks dat een groot deel van de massame dia sinds jaar en dag, en dag in en dag uit aktief is tegen het „ongewenste kind" en zij in hun reportages veelal de indruk wekken, als zou het willen beschermen van zulk ongeboren leven een ouderwets, sentimente el vooroordeel zijn, waarover nieteens be hoeft te worden gesproken. Desondanks moet de plaatselijke voorzitter van de N.V.S.H. bekennen, dat het veel mensen moeite kost om openbaar te maken, dat zij voor legalisering van abortus zijn. Het staat wetenschappelijk vast, dat vanaf het ogenblik van de conceptie daar een nieuw individueel menselijk wezen met zijn leven is begonnen, uniek, zoals er nog nooit geweest is en nooit meer zal zijn. Dit onschuldige weerloze leven doden is tegen Gods gebod en een slag in het gezicht van een liefdevolle Schepper; het is tegen de natuurwet en tegen de bestaande nederland- se wet. Als men zo doet men jong groen hout, het prille leven, dat nog alle mogelijk heden, talenten en gaven voor de toekomst bevat, wat zal men dan doen met het hout. Deze misdaad te legaliseren is het doodvon nis voor onze maatschappij, en de ondergang van iedere samenleving, alle respect voor het leven gaat verloren, en wat denkt U wat zal gebeuren met bejaarden, zwakken en ge- brekkigen? Dan krijgen wij een maatschappij waar met het kind alle emotie gedood is, koud en kil. Slechts drie zinnen van abortus wil ik U laten horen: - DE HAAGSE POST van 24 maart 1973: „Een paar duizend heb ik er toch wel gedaan zelfIk haalde er echt stukjes uit, armpjes en beentjes en zo...ik vergeleek het met het slachten van een konijn". - VRIJ NEDERLAND van 2 november 1974: „...de tang glijdt verder naar binnen, pakt de vrucht beet met met de tang en verpulvert het in de baarmoeder, het hoofd je wordt stukgekraakt". wat je emoties betreft, het is afstom pen. Gewoon afstompen". - HET PAROOL van 15 juni 1974: na de 18e week bestaan er elegante technieken. Men spuit een zoutoplossing in de baarmoe der. Het kind dat moet slikken vergiftigt en komt verbrand en gedood ter wereld". Het volk bewust maken van deze monster achtige misdadigheid in ons eigen land heeft met sentimentaliteit niets te maken. Wat er in ons midden gebeurt, iedere dag, en met meer dan 500 jonge mensenlevens is ten hemel schreiend, is ondemocratisch, is è-so- ciaal - anarchistisch, discriminerend en de gruwelijkste ongerechtmatigheid. Wij willen niemand angst aanjagen, maar wat op het ogenblik in Nederland gebeurt is angstaanjagend, en de gevolgen zullen niet op zich laten wachten als wij blijven zwijgen en ons niet bekeren. Er zijn problemen, en grote problemen, maar sociale, psychische of economische problemen oplossen met het doden van het kind is nooit een oplossing, integendeel, dan ontlui: tring v v. Wij w helemaal niet de moraal van een groep opleggen aan het geheel, maar wel komen wij op voor iedereen, ook voor de zwaksten, die zich niet kunnen verdedigen. Tot red ding van het ongeboren kind en tot bewust making van het volk zet het Ned. Comité „REDT HET ONGEBOREN KIND" zich onvoorwaardelijk met hart en ziel in. bevrijd is. Ik heb zeer bewust de strijd tegen het facisme meegemaakt. In de oorlog heb ik actief aan de Spoorweg staking meegedaan. Dat vergeet je niet zo licht. Iedereen moet voor zichzelf uitmaken hoe hij die dag viert. Als het vrij zijn als zodanig maar gevierd wordt". Er is een nieuwe lichting binnen de PvdA, die een nogal radicale koers vaart. Waar stelt u zich op binnen de PvdA „Ik stel me op die plaats op het op dat moment noodzakelijk vind dat ik er een oordeel over heb. Ik heb nooit negatief tegenover nieuwe stro mingen, zoals Nieuw Links, gestaan. Ik hoorde zelfs bij de groep van 48 (de groep De Galan), die vóór Nieuw Links met Tien over Rood ging spelen, hun onvrede betuigden met de gang van zaken binnen de partij. Wij hebben toen wat punten aangegeven die moes ten veranderen". kweekschool Wat voor figuur is Wim Kieboom? „Ik ben in de eerste plaats een arbei dersjongen, geboren in de Afrikaander buurt in Rotterdam als enige zoon van een los havenarbeider. Dat betekende dat je iedere dag maar moest afwach ten of er eten op tafel stond. Ik had het geluk dat mijn moeder me naar de HBS stuurde. Dat was een unicum in zo'n milieu. Het werd ook door de wijk als een unicum ervaren, maar dan in negatieve zin. „Juffrouw" Kieboom, m'n moeder dus, stuurde haar zoontje naar de HBS. Mijn moeder maakte thuis de dienst uit. Zij had ook be paald dat ik naar de Kweekschool moest. Met drie jaar HBS kón je naar de tweede klas van de Kweekschool, dus dat was een jaar winst. Dat is er echter niet van gekomen. In '36 deed ik eindexamen HBS. Volgens de direc teur van de HBS was ik bestemd voor Delft, omdat ik zo goed in wiskunde was. Daar waren echter geen centen voor. Overigens heb ik later nog wel in m'n vrije tijd de akte MO Wiskunde gehaald. Na m'n HBS ben ik als kantoorbedien de bij Ruys en Co in dienst getreden. In die tijd had ik o.a. bij de NS gesolliciteerd. Op een goede dag kreeg ik van de NS een oproep om me aan te melden voor de Hogere Bedrijfsschool van de NS. In '39 kwam ik bij de NS. Eerst kwam ik in Maastricht terecht, in '43 keerde ik terug naar Rotterdam bij de afdeling personeelszaken van de NS. Daar bleef ik tot de Spoorwegstaking. Na de oorlog begon mijn vakbonds loopbaan. Ik begon in 1946 als secreta ris-penningmeester van de afd. Rotter dam van de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en ben opgeklommen tot algemeen secre taris van de Ned. Bond van Vervoer personeel. In 1970 werd ik benoemd tot wethou der in Utrecht. Intussen had ik van 1953 af al deel uitgemaakt van de Utrechtse gemeenteraad. In dienstjaren ben ik de oudste in de gemeenteraad". Kent u Vlaardingen? „Ja ik ken Vlaardingen uit mijn Rot terdamse tijd en als bondsbestuurder heb ik enkele keren met Vlaardingen te maken gehad. Ik heb o.a. de CAO voor Havenbedrijf Vlaardingen Oost getekend. Enkele weken geleden ben ik met m'n vrouw weer eens in Vlaar dingen wezen kijken. We hebben toen o.a. de burgemeesterswoning vanaf een afstand bekeken. Of we er in gaan wonen moet m'n vrouw maar bekij ken, die is in dat soort zaken veel beter thuis dan ik.". Hoe staat uw vrouw tegenover de Nieuw bestuur E.H.A.V. HOEK VAN HOLLAND - De Hoekse Accordeon Vereniging heeft een nieuw bestuur gekozen. Tot voorzitter is me vrouw Van Spronsen-Koppert be noemd, haar man B. van Spronsen is penningmeester geworden. Tot gewone bestuursleden zijn be noemd: mevr. Boon-Hartmann en me vr. Van Rooy-Veldhoen. Het secretari aat is gevestigd bij mevr. Hessels-Hart- mann, Rjjpstraat 33, Hoek van Hol land, tel. 01747-3430. Verder is de E.H.A.V. 17 april j.l. officieel gestart met de repetitieavon den van het jeugdorkest. Men zou graag accordeonisten willen inschrij ven, zowel voor het jeugd- als het A-orkest. Voor de jeugddeelname moet men 1 1/2 jaar les genoten, of nog steeds studerend zijn, voor het A-orkest ca, 4 jaar. Iedere donderdaga vond repeteert de jeugd van 18.45-19.45 uur en de grojen van 20-22 uur in de noodschoor aan de Tasman weg. Beide orkesten hebben 23 april j.l. gespeeld in de KREEK te 's Graven- zande en zullen ook een programma verzorgen in Sonnevanck, eveneens te 's Gravenzande. Ik stond stil voor een zebrapad om de overstekenden ongekwetst de overkant te laten halen. Plotseling schoot een agent op brommer langs mij, net voor een bejaarde Even later hield ik de agent aan. Ik draaide het raampje van mijn wa gen open en zei: „U weet toch wel dat Uj voor een zebrapad moet stoppen als zich daar mensen op begeven? Hij staarde me aan. Ik herhaalde m'n woorden. Ook nu was er geen beweging waar te nemen. Ik vroeg me al af of de gemeentepolitie gastarbeiders in dienst had geno men. Maar het bleek zijn helm te zijn, die mijn woorden tegenheild. Na enig gefriemel met riempjes slaagde hij erin zijn hoofd vrij te maken. Nou, aan oren geen gebrek, het zou een hele toer worden om de helm daar weer overheen te krijgen. Ik herhaalde de zin nog maar een keer, enigszins lusteloos. „Maar u had daar helemaal niet mogen staan", was zijn botte re- „Niet mogen staan? zei ik ver baasd. Ik had spijt aan het avon tuur begonnen te zijn. Hij ging verder: „Nee u had daar helemaal niet mogen stoppen". „Kijk", zei ik met onwaarschijn lijk veel geduld, maar daar zal zijn uniform wel aan meegeholpen heb ben - „het is natuurlijk niet erg als u een verkeersovertreding maakt, maar dan moet u niet zulke onzin gaan uitslaan". „Onzin uitslaan? riep hij hard, alsof dat een onmogelijkheid voor een agent was. „U kunt een bekeu ring krijgen, omdat u zomaar op de middenweg bent blijven staan". „Niet waar", begon hij, maar voor dat hij verder kon gaan met zijn weerzinwekkend betoog, gaf ik gas. In mijn achteruitkijkspiegel zag ik hem een machteloos gebaar met zijn vuist maken. "VLEUGELS "KLEININSTRUM. "BLADMUZIEK "PIANO'S "GITAREN ...bij stijlmeubelfabriek Oud-Vlaardingen. Op niet minder dan 3000 m2 aan toonkamers vindt U 'n enorme kollektie woon-, slaap- en zitkamers van verschillende houtsoorten. Let U vooral op onze speciale kollektie massief grenen die best uniek genoemd mag worden. Kom vrijblijvend genieten en... kies klassiek, er is al genoeg modern in de wereld. 50 Jaar meubelfabriek "Oud Vlaardingen". Kom de sfeer proeven van een halve eeuw vakmanschap. In een speciale jubileum show met de laatste nieuwe kollektie, vol sfeer en warmte. Openingstilden Dagelij (ook zaterdag) vrijdagavond geopend tol Levering via de detaillist 1 Westhavenkade 71 - Vlaardingen Tel 010=340122 1

De Havenloods | 1975 | | pagina 3