Polletje Piekhaar StLord Zeepsop na 40 jaar weer teruggekeerd 49T5 1495 VAN lEPENDAAL OVER DE ROTTERDAMSE VOLKSBUURTEN RIDDERKERK SPAANS AANGEKLEED jmpoM Geheel verzorgde reis naar Zwitserland Een nieuwe lente en een nieuw geluid termeulen termeulen Resultaten avondstudie sociologie bemoedigend termeulen termeulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 15 MEI 1975 20-550 dinsdagmorgen overhandigde burgemeester Van der Louw de eerste herdruk van Willem van lependaals romans Polletje Piekhaar Lord Zeepsop aan mevrouw Van lependaal. Een herdruk na 40 jaar de eerste druk was in 1935 en de tweede twee jaar later- onveranderd in dezelfde taal en tongval van de oude Rotterdamse volksbuurten uit die tijd. Jaap van der Merwe hield vervolgens een causerie over het leven en werk van deze bekende schrijver, die in 1391 in Rotterdam werd geboren, eigenlijk Willem van der Kulk heette, en de grote ontdekking van A. M. de Jong was. Hij was de meest vooraanstaande socialistische journalist en schrijver in de dertiger jaren. Een man die de zelfkant van het leven kende en de Rotterdamse „penoze", zelf enige tijd in een cel had doorgebracht en wist wat er in de misdadigerswereld te koop was. Een man echter die opkwam voor de sociaal-onderdruk ten in deze wereld: de gabbers van de gabroeze in hun taal tot leven kon wekken, de uitgekookte jongens en de tippelende meiden in de volksbuurten en de havens kende. Van lependaal kwam echter geheel voor deze mensen aan de zelfkant van het leven op en Ijet een fel protest horen in de crisisjaren. Hij doorspekt zijn verhalen echter met volkshumor. Willem van lependaal kon zijn verhalen putten uit de vele ervaringen die hij in zijn leven heeft opgedaan: hij was leerling-architect, timmerman in de bouw, zwalkte door Europa en Azië in dienst van een paardenhandelaar. en was tuindersknecht in het Westland. Toen hij tijdens zijn tuinbouwopleiding in 1914 in Engeland zat, nam hij als vrijwilliger dienst in de Entente- legers, waarmee hij aan het westelijk front vocht. Na zijn terugkeer in Nederland werkte hij als „koopman" (en koekeloerder in de onderwe reld). Uit deze tijd stammen zijn eerste bundels en boeken, waarin hij nooit brak met zijn vroegere milieus. „Verhalen en humor liggen op straat", zo zei hij, „ze dwarrelen niet zo maar neer op mijn schrijfbu- Na de oorlog kreeg Van lependaal extra bekendheid door een reeks hoorspelen voor de Vara („Denk om de bocht") en door o.a. het boek „De commissaris kan me nog meer vertellen". In 1970 overleed hij, nadat hij de laatste jaren teruggetrokken in zijn landhuisje in Laren had geleefd. Van lependaal oefent in het boek Polletje Piekhaar kritiek uit op bepaalde typen van gevangenisregenten en reclasseerders. Er zijn hele nobele mensen, zei hij, maar het gebeurt ook wel dat een reclasseerder tegen een gevangene zegt: „Laat je nou maar door mij zedelijk verbeteren, want die andere reclasseerder deugt niet". Een geboren misdadiger bestaat ook niet, aldus Van lependaal. De criminaliteit schommelt met de broodprijs, leder mens heeft zijn goede en slechte eigenschappen; men vindt bijvoorbeeld onder hen een kameraadschap zoals men nergens aantreft. Polletje Piekhaar Lord Zeepsop zijn twee romans, waarvan de delen echter wel bij elkaar horen. In het eerste deel maken we kennis met Daantje Schammer oftewel Polletje Piekhaar, een Rotterdams schoffie, dat later opgroeide tot de geduchte boef Pol alias Lord Zeepsop. Zoon van een Rotterdams advocaat Stuimel, die echter pas 20 jaar later van het bestaan van zijn zoon op voor hem zeer onaangename manier op de hoogte wordt gesteld en van Leentje, die werkte op de snoepgoedfabriek van meneer Janse. Polletjes eerste bed was een schilleschuur en een ouwe krant zijn eerste flanelletje. Daarna groeit hij op met zijn vriendjes Balletje, Scheelelijk en Snoekie van Blommehektonia, die ook door stelen en dieven in het leven weten te blijven. Maar onder de vrienden is de sfeer goed en zij zullen elkaar nooit „verlinken". Totdat echter ook Polletje een keer voor anderhalf jaar in de „lik" belandt en zijn tijd moet uitbrommen. Als de latere Lord Zeepsop gaat hij in „zaken", een zwarthandel in peper en haring, de firma Broekhorst Co., die later de schandaalkrant „De Volle Maat" gaat uitgeven. Wanneer Pol ruzie krijgt, gaat hij voor zichzelf beginnen en zet hij zich in voor de vrijlating van Okkeleen (Stella's vader, Polletjes stille liefde) die door een vroegere streek van hem op zijn beurt is gepakt en voor een moord moet opdraaien. Polletjes vader, mr. Stuimel, wordt tenslotte gedwongen hem op het laatste ogenblik uit de gevangenis te redden, om op die manier het onrecht goed te maken dat hij zijn moeder heeft aangedaan. HANNY VROEGH Polletje Piekhaar Lord Zeepsop telt 418 blz. en wordt uitgegeven door Querido in Amsterdam voor de prijs van f 24,90. Burgemeester Van der Louw met mevrouw Van lependaal. Niet alleen Rotterdam is in staat een grote manifestatie, zoals „Water '75", te organiserenhet naburige Ridderkerk kan het óók. Komende zaterdag vindt daar, in en rondom het centrum, de Pinkster-jaarmarkt plaats. Om 10.30 uur geeft burgemeester Verplanke in samenwerking met de ongetwijfeld illustere, maar ons onbekende en wellicht fictieve jonkheer Groeninx van Zoelen het startsein voor deze manifestatie, die tot in de avonduren zal voortduren. Als thema voor de Ridderkerkse Pinkstermarkt is dit jaar „Don Quichotte" gekozen. De aan deze figuur verwante windmolens zullen zeker niet ontbreken; meer informatie aangaande het thema wil de organisatie, „Stichting Evenementen Ridderkerk", in haar aankondiging niet prijsgeven, het Ridderkerkse „Huijs ten Donck" bij zijn 85-jarige moeder, douairière Groeninx van woont met zijn gezin in de Spaanse hoofdstad, maar verlaat zijn domicilie regelmatig om in het Ridderkerkse „Huijs ten Donck" bij zijn 85-jarige moeder, douarrière Groeninx van Zoelen van Weideren, baronesse Rengers op bezoek te gaan. Toen hij van de Pinkstermarkt hoorde, bood hij spontaan aan deze te openen, mede wegens zijn relatie met Spanje èn Ridderkerk". Temidden van alle onzekerheid staat één ding vast: de markt zal een Spaanse sfeer ademen. Op de Kerksingel, het oude gedeelte van de gemeente, worden veertig kramen opgezet, waar in oud-Spaanse kostuums gestoken marskramers antieke en hedendaagse sieraden en gebruiksvoorwerpen proberen te slijten. In het nieuwe deel van het n de Rotterdamse Daarbij blijft het niet. Liefhebbers van Spaans eten en drank kunnen terecht in een restaurant, waar maaltijden door Spaanse gastarbeiders bereid worden, en in een sherry-proeverij. De welbekende sangria is niet vergeten, evenmin de welluidende Spaanse muziek. De flamenco-dans zal vaak te bewonderen zijn, net als andere folkloristische dansen. Muziek zal de Pinkstermarkt ook uitluiden: om 18 uur begint in de muziektent op het stadhuisplein een verzoekprogramma van Spaanse platenIn het jongerencentrum De Singel, geeft een Haagse popgroep om 21 uur een optreden. De naam van deze groep, die het gebéuren afsluit, is in overeenstemming met het raadselachtige karakter van de jaarmarktope ning: „Sphinx". "POLLETJE PIEKHAAR €t LORD ZEEPSOP door Willem van lependaal Na 40 jaar een •- schitterend uitgevoerde - herdruk van twee romans in één band - 418 pagina's voor de prijs van f. 24,90. Elke boekhandel heeft 't. Willem van lependaal, de Rotterdamse Volksjongen, gebo- dekking van de schrijver A. M. de Jong, schreef beide verhalen om mee te lachen mee te huilen, dus méé te leven. Tientalle jaren waren zijn boeken uitverkochtmoge Rotterdam anno 1975 zijn werk opnieuw ontdekken j 'ïMSpS inToUerX, van Perzische tapijten DERAG interessant? prijzen in alle liteitsklassen. Wij leveren uitsluitend PERZISCHE TAPIJTEN van betrouwbare kwaliteit i 100 pet. tar an tie. Rubensplein 12 Schied tel. 261975 Maandags 7 tot en met 14 juni a.s. Van 7 tot en met 14 <juni a.s. organiseert ons blad voor zijn lezers een achtdaagse reis naar Zwitserland. Tijdens deze reis, zullen wij logeren in het bekende Hotel Schmid in het zeer aantrekkelijke Brunnen. Hotel Schmid ligt direct aan het Vierwoudstedenmeer, waar zich ook de grote terrassen bevin den. Tijdens' ons verblijf in Brunnen zullen wij diverse tochten maken: een middagtocht naar Luzern, een boottocht op het Vierwoudstedenmeer, een volledige dagtocht naar de Sustenpas, Meiringen en Interlaken, waarbij de lunch onderweg gebruikt zal worden en een middagtocht naar Rapperswil, Zürich en Zugesse. Kortom wij zullen u met een groot deel van Zwitserland kennis laten maken. De prijs voor deze 8-daagse reis bedraagt f. 513,- per persoon, eenpersoonskamer f.25,- toeslag en is inclusief alle lunches, diners en logies met ontbijt onderweg, volledige verzorging in Brunnen en alle vermelde dagtochten. Bovendien zullen wij zowel op heen- als terugweg verschillende routes door het Schwarzwald rijden, hetgeen een attractie op zich is. Op de heen- en terugweg zal gelogeerd worden in Hotel Greif te Karlsruhe. De lunches op heen- en terugweg worden 1 E - gegeven bij Wiesbaden, in Hotel De Engel in Liestal, in Hotel Ketterer in Villingen en in Alt Köln te Keulen. Groot afscheidsdiner in „De Piasmolen" te Mook. Ver trek zaterdag 7 juni om 7.30 uur vanaf de Westblaak te Rotterdam. Aankomst Rotterdam zaterdag 14 juni 21.30 Wonderlijk, dat mensen, die je altijd als tegenpolen hebt beschouwd het soms opeens roerend met elkaar eens lijken te zijn. Neem nu mr. Anneke Goudsmit, van D'66 (o.a. fel voorvechtster van vrije abortusen burgemeester Schakel uit Noordeloos, geheid Antirevolutionair. Sonja Barends was met hen voor de t.v. in gesprek over de diepe gronden van het verzet. Beiden zeiden uit diepe overtuiging: Je njoet niet vor een betere samenleving strijden, omdat je daardoor betere mensen verwacht. Je moet het doen omdat het eenvoudig een zaak is van gerechtigheid. Anneke Goudsmit zei het heel nuchter: in elke samenleving, hoe goed of hoe slecht ook, zal je altijd goede en slechte mensen hebben. Schakel had even tevoren over een wonderlijke redding van de dood getuigd, die zijn leven radicaal had veranderd. Anneke Goudsmit had daar begrip voor, maar erkende ruiterlijk, dat zij zo'n ervaring nooit had gehad. Ze waren het J~' ~"~n geen verzetswerk moet doen, om de mensen beter te Ik heb het gevoel, dat dergelijke opmerkingen bevrijdend kunnen werken. Een aantal jaren geleden verscheen er in Amerika een boek van een bekend theoloog, Reinhold Niebuhr: „Moral man in an immoral society" (De morele mens in een immorele samenleving). Hij stelde, dat de mens vaak beter is dan de maatschappij waarin hij leeft, en dat het individu zich vaak niet tot een hoog zedelijk niveau kan verheffen, omdat de kwade machten zich vooral in de samenleving breed maken en de mens verhinderen, zijn persoonlijk geweten te volgen. Tegenwoordig hoor je echter vaak de verzuchting, dat het niet veel zin heeft te vechten voor verbetering van het mensenlot, omdat de mens door lotsverbetering vaak innerlijk helemaal niet beter wordt. In de oorlog leefden we in een samenleving, waarin welvaart en welzijn al meer problematisch werden. Maar waren we in de nood vaak niet meer solidair met elkaar dan in de huidige wereld? Tegenwoordig wordt er voor welvaart en welzijn heel veel gedaan, maar is daardoor het menselijk klimaat meer leefbaar Natuurlijk zijn er rotte toestanden, waardoor de mensen bedorven worden, maar het verderf zit vaak te diep, dan dat het door allerlei maatschappij-verbetering kan worden gesaneerd:De „betere" standen zijn vaak helemaal niet „beter" en mensen, die het goed hebben, worden er vaak'helemaal niet goed door. Ik had eens een gesprekje met prof. De Gaay Fortman, en hij stelde daarin, dat de kracht van de politiek is, dat daardoor het goede door betere wetten en structuren algemeen kan worden opgelegd en tot stand gebracht. Maar de Bijbel spreekt over de onmacht van de Wet, om het góede te bewerken. Dat kan alleen de Geest. De wet kan wel een premie zetten op het goede en een rem betekenen voor veel kwaad, maar een echt nieuwe wereld hebben we er niet van te wachten. Die breekt overal door, waar de Pinkstergeest (de Geest van Jezus) ruimte maakt en ruimte krijgt. Waar Hij komt waaien, is er heel diep en heel breed, „een nieuwe lente en een nieuw geluid". Hij schrijft de liefdeswet van God in een nieuw hart, waardoor we „levende brieven" van God worden. Dan gaan we keihard ook voor lotsverbetering van anderen strijden. Ik denk even aan het machtige woord van Jezus in de z.g. „Bergrede": Matth. 5:44, 45, 48: Maar ik zeg u: Hebt uw vijanden lief en bidt voor wie u vervolgen, opdat gij kinderen moogt zijn van uw Vader, die in de hemelen is; want Hij laat zijn zon opgaan over bozen en goeden en laat het regenen over rechtvaardigen en onrechtvaardigen. Gij dan zult volmaakt zijn, gelijk uw hemelse Vader volkmaakt is". Merkwaardig: God doet eenvoudig goed aan goeden en aan slechten. Hij moraliseert niet. Hij is geen zedenverbeteraar. Hij doet spontaan goed, omdat Hij goed is, een goede Vader. En wie volmaakt wil wezen, moet vooral geen volmaaktheidsdrijver worden of een fanatiek wereldhervormer. De Geest van Jezus leert je, eenvoudig goed te zijn, en je leven over te hebben voor gerechtigheid, ook al stellen de menselijke gevolgen je soms danig te leur en al lijkt de wereld vaak verder te komen met het slechte dan met het goede. Als er slechte machten zijn, dan moeten ze eenvoudig met Gods man en macht, met Jezus worden bestreden, ook al wordt Jezus elke dag opnieuw gekruisigd in de velen, die zich offeren in het goed-zijn net zoals Hij. Heerlijk, dat juist de Heilige Geest van Jezus de Trooster wordt genoemd. Het recht op aard is jelkens iets om erover te huilen. Die tranen raken we voorlopig niet kwijt. Maar daaruit wordt eenvoudige menselijke goedheid geboren. Toch wel iets om over naar huis te schrijven. Naar Vader! v Dr. K. J. Kraan Een stevig ledikantje van gestoomd beuken met leuke spijltjes in bruin, groen of rood gebeitst. De panelen zijn geschroefd, de bodem is van gaatjesboard (55x120 cm). Nu met ruim 65 gulden voordeel. Van f 115,- voor Matrasje f 19,50 Veelgevraagd, zijn de kleur en het model van deze fijne spijkerbroek. De gewassen blue denim pantalon heeft uitlopende pijpen, riemlussen, stevige rits en op gestikte zakken. Maat 38 t/m 46. Nu van f 27,95 voor Erasmus Universiteit De experimentele avondopleiding aan de sociale faculteit van de Rotterdam se Erasmus Universiteit lijkt levensvat baar te zjjn. In het universiteitsblad Quod Novum van 9 mei staat dat de resultaten van de eerste groep avond studenten bij de tentamens in januari „ronduit bemoedigend" zijn geweest. De helft van de kandidaten die aan alle tentamens hebben deelgenomen zal naar verwachting de propaedeuse wel halen. Daarmee slaan de avondstuden ten een goed figuur ten opzichte van de dagstudenten, van wie in het alge meen 50 a 60 procent het propjes in één jaar haalt. Als de ramingen uitkomen zal het aantal avondstudenten aan de sociale faculteit in het tweede jaar (140 man) de dagstudenten overtreffen. „Het is kennelijk mogelijk een vol waardige sociologische opleiding in een gecondenseerde vorm in de avonduren te geven", aldus het verslag van de afdeling onderzoeksassistentie. Het is gelukt een potentieel aan te boren van gegadigden die alleen in hun beschik bare tijd afwijken van de groep die overdag studeert. Zoals al werd verwacht is de selectie bij de avondstudenten heviger dan bij de dagopleiding. Van de grote groep belangstellenden voor de avondoplei ding heeft zich uiteindelijk slechts dertig procent ingeschreven. Van de 120 ingeschreven avondstudenten gaven zich er 99 op voor de tentamens van hen schreef zich 71 procent in voor alle tentamens. Hoewel de afvalpatronen nog nader worden onderzocht bestaat het ver moeden dat de afval bij de avondstu denten nog niet eens zo ongunstig afwijkt van het landelijk gemiddelde. Marjan, 't gebeurt bepaaldelijk Niet één keer, maar herhaaldelijk Dat je je bed deelt r éven aardig vindf Marjan, wees nou toch redelijk Ik vind je niet onzedelijk Maar je bent te gemakkelijk Ik vind jou spel wat hachelijk. Jij met je „morning-after" pil j 't Is gauw bekend, dat jij wel wil Die jongens spelen graag met /'oij ...en trouwen dan een anderm Marjan, je lacht wat smadelijk Toe, spreek nou toch niet dadelijtm Van vrije sex en levensvreugd Zeg, hoe lang denk je, duurt jM jeugd? Marjan, 't gaat niet onmiddellijk Doch tijd is onverbiddelijk Een jaar of vijf, nou goed, zeg tieM En daarna... sta je toe te zien. S Leen de ZwarJ Hoe oud u ook bent blijf modebewust en koop modieuze stropdassen bij ter meulen. Naast stropdassen van kreukvrij Trevira in vele moderne dessins hebben we ook wollen geruite stropdassen in tientallen kleuren. Normaal betaalt u f 9,95 - f 13,95, maar nu slechts milIJI.lll.IJH De prijswinnaars van de puzzel, ge plaatst in de krant van 29 april, zijn: L. Gerritsen, Johan Poststraat 113 te Zwijndrecht; D. Breebaart, Astronau- tenweg 88, te Hoorn en A. van Stern- poort, Van Moorselplaats 178 te Rot terdam. De gelukkigen krijgen van onze administratie een tientje thuisge stuurd. Dit gaat alle perken te buiten dens (pl volgende

De Havenloods | 1975 | | pagina 1