Drs. R. Bar vicaris bisdom Rotterdam muséum niéuws mm Vicarissen Braun en Van den Ende vertrekken termeulen termeulen termeulen Rotterdam Promotie brengt "Ecole Beige du Violon" Rode Kruis op pad voor hulp en geld Er ts Goddelijke genade! parket termeulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 22 MEI 1975 21-550 I Draagbare radio in "Military style". Een trend die niet te stuiten is, een draagbare radio (afm. 12,5x18x7,5 cm) die uiterlijk op een militaire zender lijkt. De radio speelt op licht- net en batterijen, heeft middengolf en FM band. Ook de aansluiting voor een oortelefoon ontbreekt niet. Uitvoering in slagvast grijs plastic met antenne en draagriem, 4 batterijen en oortelefoom voorlichtnet en batterijen Alleen vrijdag en zaterdag, verkopen wij deze prachtige L.P.'s voor 'n speciale introduktieprijs. De e bestaat uit 25 klassieke L.P.'s waarop internationaal aan de top staande solisten en orkesten mees terwerken van de beroemdste kom- ponisten uitvoeren. O.a. Eine kleine Nachtmusik van Mozart, het Viool concert van Mendelssohn, de 9e Symphonie van Beethoven, de Notenkrakerssuite van Tchaikovsky v.a. Nu 'per stuk slechts Introduktieprijs 1V\I 1 belangrijke wijzigingen op. Twee vica rissen-generaal, dr. C. G. F. Braun en drs. W. M. I. van den Ende, beiden al jarenlang aan het bisdom verbonden, treden terug, de eerste omdat ij een functie heeft aanvaard bij de KRO en de tweede omdat hij weer in het basispastoraat wil gaan werken. Bis schop dr. A. J. Simonis heeft nu tot vicaris benoemd drs. R. Ph. Bar o.s.b., hoofdaalmoezenier van de koninklijke luchtmacht. In een brief aan de priesters van het bisdom Rotterdam schrijft mgr. Simo nis o.a. dat in eén aantal besprekingen de interne organisatie in het bestuur van het bisdom en van het secretariaat een grote rol heeft gespeeld. „Uit de ervaringen van de laatste jaren is met name gebleken, dat mede gezien de voortdurende maatschappelijke veran deringen in de steden, de vraagstukken van kerkorganisatorische aard en die van het benoemingenbeleid steeds meer raakpunten krijgen". „In toenemende mate komt daarom de wenselijkheid naar voren dat deze twee taken meer in onderling verband wor den uitgeoefend, zo mogelijk door één vicaris, die in het benoemingenbeleid geassisteerd blijft worden door drs. G. J. J. M. Toussaint".- Mgr. Simonis betreurt het vertrek van de vicarissen Braun en Van den Ende ten zeerste. Beiden waren al in deze funktie werkzaam toen dr. Simonis tot bisschop werd benoemd. Naar de me ning van het bestuur van het bisdom zal de huidige stijl van overleg bewaard moeten blijven. „Het beleid dient door onderling overleg te blijven geken merkt. Dit zal onder meer blijken bij de besprekingen over het pastoraal beleidsplan, dat naar wij hopen, nog dit jaar zijn afronding zal vinden", aldus de bisschop. Aalmoezenier De nieuwe vicaris pater Bar werd 29 juli 1928 in Menado (Indonesië) gebo ren. Hij studeerde theologie aan de Utrechtse universiteit; deze studie werd in 1953 beëindigd. Het jaar daarop trad hij in in de Benedictijne rabdij in Chèvetogne en in 1959 werd hij priester gewijd. Hij studeerde nog in Rome en Parijs, was van 1960 tot 1965 econoom van de abdij in Chève togne en werd in 1965 luchtmachtaal moezenier. Sinds 1972 is hij hoofd- luchtmachtaalmoezenier. Verder is pa ter Bar lid van de Bisschoppelijke Beheerscommissie en vice-voorzitter van de Nationale Raad voor liturgie. Zijn benoeming tot vicaris van het bisdom gaat dit najaar in. Vicaris Van den Ende blijft nog enkele maanden in funktie. Drs. J. A. J. Verheijen is benoemd tot secretaris van het bisdom Rotterdam. Dé huidige algemeen secretaris pater J. A. A. M. Wierts (55), heeft de wens te kennen gegeven pastoor te worden E.J.M. Aan het Koningin Emmaplein in Rotterdam zijn de k dom Rotterdam gevestigd. Uren, nee dagen brengt u luierend door in deze in diverse standen verstelbare relax fauteuil met voetsteun. Het zalig zachte 5 cm dikke polyether kussen heeft een fraaie overtrek. Deze ge heel inklapbare fauteuil met houten armleggers en solide buisframe kost u nu geen f 65,- maar slechts Culturele manifestatie België Een jaar of twintig geleden kwam de Duitse musicoloog H. J. Moser tot de conclusie, dat Wallonië, als deel van de Belgische staat, de bakermat der violis ten is. Hij constateerde dat de ont plooiing van talrijke talenten op een zo klein grondgebied wel een der merk waardigste verschijnselen van de „mu- sicografie" van Europa mag heten. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat er zich in de 19e eeuw een specifieke „Belgische vioolschool" heeft ontwik keld, waaraan door de oprichting van het Koninkrijk België en de daaropvol gende politieke versteviging in het ver dere verloop van de eeuw kracht werd bijgezet. Musicologen hebben de aard en het karakter van deze school op verschil lende manieren getypeerd. „De Belgi sche school onderscheidt zich van de Franse door een krachtiger en expres siever spel, door een rijkere en meer gevarieerde sonoriteit, die eigen is aan een meer ontwikkelde streektechniek" en „De Belgische violisten hebben een volmaakt evenwicht bereikt tussen de Franse en Duitse school, die zij uitein delijk zullen overvleugelen dankzij de glans van hun talent", zijn maar enkele van de kwalificaties waarop de „Ecole Beige du Violon" kan bogen. Een culturele manifestatie waarin Bel gië centraal staat zou dan ook ondenk baar zijn zonder dat het muzikale deel ervan iets van deze terechte trots van onze Zuiderburen zou etaleren. Dit gebeurt dan ook tijdens een concert dat op zaterdag 24 mei wordt gegeven in de kleine zaal van de Doelen door L'Orchestre de Chambre de la R.T.B., het kamerorkest van de Belgische radio en televisie, dat met vier vioolsolisten vrijwel het gehele programma voor de pauze zal wijden aan de Belgische vioolschool. Componisten als Vieux temps en Y say e I I kennen velen van horen zeggen, de eerste is bij sommigen nog wel bekend door zijn vioolconcerten. Maar wie heeft nog ooit gehoord van Charles de Bériot, de bereisde violist, die in 1843 een Brusselse conservatoriumklasse krijgt voor geperfectioneerde vioolstu die en die de man is geworden die zijn stempel op de volgende generatie van violisten zou drukken, een stempel, dat later door Vieuxtemps weer een nieuwe kleur zou krijgen? U kunt ze alle drie horen tijdens het concert in de Doelen, Vieuxtemps en Ysaye in kleinere werken, De Bériot in zijn Zevende Vioolconcert. Daarvoor brengt het Belgische orkest vier viool solisten mee. Daarnaast klinkt de trompet van Jean- Claude Deside in Purcell's Trumpet Voluntary en speelt het orkest Mozarts Symfonie nr. 39 KV 543 en de ook weer Belgische Ouverture Joyeuse van Marcel Poot. Lezers van De Havenloods genieten bij dit concert, dat onder leiding staat van Edgard Doneux en waarin vioolsolisten zijn: Marcel Debot, Rudolph Werthen, Carlo van Neste en Maurice Raskin, nog een bijzonder voordeel. Met de hierbij afgedrukte bon kunt u aan de kassa van de Doelen 2 kaarten kopen voor f. 3,50 per stuk, terwijl de normale prijzen van f. 5,— tot f. 10,— lopen. Een goede gelegenheid om het kamerorkest van onze Belgische buren eens te gaan horen. PERSONEN-, BESTEL len VRACHTWAGENS auto-truckverhuur „Welke invloed oefent reclame op ons uit? Hoe komen we aan deze vorm van reclame en hoe komen we er van af? Dit is het thema van een discussie-bijeen komst, die morgen, 23 mei, op initiatief van de Centrale Hervormde Jeugdraad plaats vindt. Het forum, waar deelnemers hun mening kunnen uiten, is de sociëteitsruimte in gebouw „De Heuvel" aan de St. Laurcns- plaats 5. De deuren gaan om 20 uur open, de discussie begint om 21 uur. Sociale verzekeraar krijgt klanten-tips Het voorlichtingscentrum Sociale Ver zekering geeft een boekje uit, dat is bedoeld om de uitvoeringsorganen van deze verzekering in te lichten over mogelijkheden van communicatie met de cliënt. Onder de titel „Sociaal verkeer(d)" worden in dit boekwerkje praktische tips aan de hand gedaan. Belangheb benden en belangstellenden kunnen het informatieve drukwerk voor 'n prijs van één gulden bestellen bij het VSV, Rhijnpoortplein 1 in Amster dam. Het telefoonnummer van het centrum is: 020- 927474. Het Nederlandse Rode Kruis houdt van 26 mei tot en met 7 juni haar jaarlijkse geldinzameling. Duizenden collectanten zullen verspreid over het gehele land rondgaan om daarna hun bussen - hopelijk welgevuld - in te leveren. Het Rode Kruis heeft véél geld nodig om zijn nationale en internationale activiteiten met succes te kunnen voortzetten. Verscheidene van deze activiteiten zijn bij de bevolking welbekend. Dat Het Kruis frekwent hulp biedt bij oorlogen en na natuurrampen, weet een ieder. In een kwart eeuw tijds ging voor ruim 45 miljoen gulden aan hulp naar het buitenland; vorig jaar kwam daar nog eens ruim 4 miljoen bij. In nationaal verband zijn de bloedtransfusie-dien sten, de wekelijks georganiseerde vaar ten van de Henry Dunant voor chroni sch zieken en invaliden, en de twee vakantiehuizen voor deze groep men sen, de meest aansprekelijke voorbeel den van het werk. Het Rode Kruis, dat alleen al in deze provincie bijna 2750 actieve leden telt, doet veel meer. De nog minst bekende voorziening is die van hulpcentra, die in 17 Zuidhollandse gemeentes (waar onder Rotterdam en Maassluis) zijn gevestigd. Vanuit deze centra kan bij een eventuele ramp in de provincie onmiddellijk hulp aan de getroffenen worden geboden. Wanneer de nood zaak zich voordoet, kunnen in een noodziekenhuis direct honderden slachtoffers opgenomen worden. Maar ook bij dagelijks voorkomende ongelukken is Het Rode Kruis paraat. Talrijke hulpposten kunnen bij elk ongeval, van welke aard dan ook, meteen bijstand verlenen. Vervoer naar ziekenhuizen en verzorging van zieken en gewonden horen in het hulppakket. In de weekeinden staan tien eigen ambulances gereed om voor snel ver voer te kunnen zorgen. Dit is nog maar een klein deel van de activiteiten. Om enkele andere te noe men: Het Rode Kruis verstrekt medi sche adviezen voor door ziekte of ongeluk getroffen zeevarenden, zendt voor duizenden kilo's lectuur aan een zamen en hulpbehoevenden, helpt zie kenhuizen en revalidatiecentra via the rapeuten en andere vrijwilligers, die allerhande diensten verlenen. De steeds in aantal en kwaliteit toe nemende vormen van hulp van Het Rode Kruis kosten steeds 'meer geld. Daarom vraagt de organisatie ook veel geld. In dit verband heeft de inzame lingscampagne de afbeelding van een olifant als mascotte meegekregen. De zwaarlijvige viervoeter dient om de mensen op symbolische en zachtzinni ge wijze bij de lurven te pakken, opdat zij een royale gift doen. Het bijgaande motto: „Laat Het Rode Kruis niet tekort schieten in zijn hulp aan men sen, die tekort komen". Voor wie met gemak vijf Kruis-activiteiten op een rij kan zetten, mag een grote financiële bijdrage niet moeilijk vallen. REDUKTIEBON Bij inlevering van deze bon kassa van de Doelen ontvangt u J maximaal twee toegangsbewijzen a I I f. 3,50 voor het concert van L'Or- chestre de Chambre de la R.T.B. I op zaterdag 24 mei 1975 in de ^kleine zaal van de Doelen. In de nieuwe aanwinsten vitrine van het Museum voor Land- en Volken kunde zijn sinds kort een aantal Perzi sche koperen gebruiksvoorwerpen uit de eerste helft van de negentiende eeuw geëxposeerd. Met uitzondering van een wierookbrander zijn alle stuk ken gemaakt in Kirman, Midden Iran. Evenals Sjiraz, Isfahan en Jazd is Kir man een centrum van metaalbewer- WANDMEUBELEN Modern klassiek: Klassiek: Beyerlandselaan 3-9 Mathenesserweg 1 R'dam-Z. (010) 84 32 29 R'dam-W. (010) 37 00 32 king. Deze voorwerpen worden bijna altijd gemaakt van een enkele koperen plaat, die in vorm gehamerd wordt. Op de luxere voorwerpen werden versie ringen gegraveerd, waarna deze vertind werden. De zeer dunne laag tin is meestal door het vele gebruik afgesle ten. Naast eetgerei zijn er een aantal mooie voorwerpen die voor gebruik in het badhuis bestemd waren. Het wekelijk se bezoek aan het badhuis was een belangrijke gebeurtenis voor de in af zondering levende Perzische vrouwen. Hier ontmoetten zij vriendinnen en kennissen; werden er nieuwtjes uitge wisseld en mogelijke huwelijkspartners voor de zoons uitgezocht. Het is te begrijpen, dat bij een gelegenheid waar men zoveel mensen ontmoette, men ook probeerde met de beste (bad- )spullen voor de dag te komen. In een vorige Havenlood-s heb ik iets geschreven over de morele waarde van goede detectiveverhalen. Maar ik uitte kritiek op Agatha Christie, die telkens vertelt, hoe speurders en politiemensen misdadigers liever zelfmoord laten plegen, dan dat zij hen aan de autoriteiten ter berechting overgeven. Ik wees erop, dat zelfs als de berechting op een doodvonnis uitloopt, het afwachten van de naderende doodstraf kan gebruikt worden tot een diepe vernieuwing, waardoor men Gods genade ontvangt, ook al wordt er door mensen geen gratie verleend. Tevens wees ik hierbij op de processen in Neurenberg, waarbij in het gezicht van de terechtstelling allerlei Nazi's God en de mensen vergeving hebben gevraagd. Dat is toch beter dan zelfmoord! De redaktie zette boven het artikelGenade zonder gratie". Een lezeres, H. A. M. Br. reageerde als volgt: ,,Uw laatste stukje is huiveringwek kend, dominee; vooral wanneer iemand erg BANG voor de Dood is. Die iemand hoopt nu nog slechts op: GRATIE (zonder genade)! Gisteren b.v. voelde ik wat gratie" betekende, toen, door onoplettendheid, een golf bijna kokend-hete koffie tegen mijn onderbeen gutste. Kermend van pijn bette ik de plek met koud water. Dat hielp even, maar alweer die pijn! Nog net kon 'k met een vinger vaseline opsmeren, maar moest verder de hele dag zonder kous lopen vanwege die gevoeligheid. 't Is gratie, dat vandaag die pijn weg is en er weer een kous gedragen wordt, zij het dan met een verbandje eronder. „Genade (ZONDER) GRATIE??" Ik verdien GEEN VAN BEIDE: alleen al omdat ik m'n zieke man zijn dagelijks verzetje (n.l. de krant) AFGENOMEN heb. (Door ziekte vorig jaar te gauw opgezegd). 't Zou misschien „Genade VAN de gratie" kunnen zijn als één en ander weer goed komt? Graag antwoord ik in een paar punten. 1. Mijn opmerking over het toelaten van zelfmoord na misdaad was wat terzijde en kan misverstand wekken. Persoonlijk ben ik blij dat de doodstraf in ons land is afgeschaft en ik hoop, dat deze straf nooit meer wordt ingevoerd. Ik geloof zelfs, dat een volk, dat de doodstraf laat voltrekken, hierover tegenover God schuld moet belijden en Zijn Genade moet ontvangen, om voortaan gratie te verlenen. 2. Het punt is: mensen kunnen genadeloos zijn en gratie weigeren. Goddank, er is Goddelijke genade, ook als de anderen niet van gratie weten. Is dat huiveringwek kend? Of is dat een diepe troost? 3. Ik zeg niet, dat iemand die zelfmoord pleeft, niet door God begenadigd kan worden. Wie ben ik, dat ik in Gods rechterstoel zou gaan zitten? Ik zeg alleen: Wie in een drang tot zelfmoord Gods genade zoekt en vindt, zal tot een diepe vernieuwing komen en beseffen, dat hij de weg tot zelfmoord NIET behoeft te gaan, wat hem ook verder nog aan leed en schaamte te wachten moge staan. Gods trouw is beter dan het leven, maar ook beter dan de dood.' 4. Fijn, dat de lezeres „gratie" in haar eigen leven ervaart en daarvan getuigt. Maar dan zal ze inderdaad die krant voor haar man maar weer moeten laten komen. Dat kan dan ook voor hem „gratie" zijn. Fijn, dat we als mensen samen gratie kunnen beleven! Dr. K. J. Kraan. Dezer dagen is een belangrijke restau ratie voltooid, die mogelijk werd ge maakt door een gulle gift uit het liquidatiefonds van de Rotterdamse Vereniging van Oud-Wezen aan het Historisch Museum. Het betreft hier het herstel van een levensgroot beeldhouwwerk, dat zich destijds bevond boven een ingang van het in mei 1940 verwoeste Weeshuis aan de Goudsewagenstraat. Het kunstwerk is opgesteld temidden van gevelstenen en fragmenten van andere Rotterdamse huizen in een afdeling van het in september 1975 te openen historisch museum „De Dub bele Palmboom" aan de Voorhaven te Delfshaven. Het beeldhouwwerk dat destijds om kranst was met een reeks wapenschil den, is een allegorische voorstelling met onder meer vrouwenfiguren die van links naar rechts voorstellen: het geloof, de christelijke naastenliefde en de overvloed. Met Hebreeuwse letters staat boven hun hoofden geschreven: Jehova. Het gehéel werd omstreeks 1763 ver vaardigd door de Haagse beeldhouwer Johannis de Graef, die ook werk uit voerde voor de Delftse Poort. Behalve dit reliëf is ook één van de 17de eeuwse figuren, die boven de ingang van de meisjesafdeling stonden gerestaureerd, terwijl een groot aantal fragmenten van dit bij vele Rotterdam mers nog zo bekende weeshuis wach ten op een restauratie. 'lederen bankstellen! Modern klassiek: Klassiek: Beyerlandselaan 3-9 Mathenesserweg 1- R'dam-Z. (010) 84 32 29 R'dam-W. (010) 37 0C 32 JlïkiLH=IJI=llU Ik kom van de bond 19 in oprichting jj die zich ten doel stelt g de verbetering van de geestelijke gezondheid van de mens als individu if in de hedendaagse samenleving zei de man aan de deur. ff Een enquête, meneer jfl we kozen ook u uit wilt u medewerken? mag ik vragen stellen? Kom binnen zei ik 1 Scheef zat de man aan de tafel en hij vroeg: m Leest u veel? ja Houdt u van muziek? ^Hebt u een brede belangstelling? daarmee was hij aan 't eind ypan zijn Latijn. mJa meneer, zei de man 3in dan heb ik ook nog deze offerte mEen leesportefeuille! Voelt u iets voor een leesporte feuille? Rf/ komt binnen onder valse voor- Rwendsels Ipei ik streng, maar ik was niet eens boos. ~ljk vond het allemaal een beetje mzielig. Colporteur zijn is ook niet alles. ■7e doet 't verkeerd man, zei ik; Hij zei: 't moet zo, van m 'n baas. **Met gebogen schouders schuifelde Uhij de deur uit. Leen de Zwart. In de „Met Andere Woorden" van vorige week kwam 43 maal de let ter „R" voor. De prijswinnaars zijn: mevrouw Egt, Omloopdijk 72, Rot terdam; M. de Bruijne, Liesvelt 39, Vlaardingen; en mevrouw Löke-Har- toe, De Wildestraat 11, Schiedam. In Finland worden de berken net zo dik en hoog als hier de eiken. Al eeuwen maken de Finnen er prachtige'blonde'vloeren van. Uniski is de enige die ze verkoopt in Nederland. Ook Fins Grenen en Fins Gerookt Eiken parkeuky vindt u in onze ver- \J J koopfilialen, broeder- lijk naast de donkerder P""! tropische vloeren. Komt u 'es kijken? TerveTuloa! IJl IDIVd. (Van harte welkomI) We delen geen lakens uit... maar we geven u wel de kans ze nu bijzonder voordelig aan te schaffen. Wanneer u geen c.v. in uw slaapkamer heeft, hoeft u toch geen kou te lijden. Daar zorgen deze heerlijk warme, zachte flanellen lakens wel voor. In de warme tinten: rose, bleu, geel, groen en lila. 2-persoons 175/240 van f 20,95 voor f 13 l FLANEL l

De Havenloods | 1975 | | pagina 13