Perspectief voor hen die op 'n visje azen Met Andere Woorden Gesprek met NWS-voorzitter Joh. Arentsen STIEFMOEDERLIJK BEDEELD SPORTVISSERSLEGIOEN IS MET DE N.V.V.S. AL IN HET OFFENSIEF GEGAAN Y 1. Provinciaal Groninger Fonda 2. Fed. Friesland J. Drentse Federatie 4. Ver. Oost-Nederland 5. Fed. De Noordkop 6. Fed. Midden Noord-Holland 7. Fed. Noord-West Nederland 6. Fed. Gooi en Eeoland 9. Fed. Randmeren 10. Fed. Veluvezoom 12. Fed. Zuid-Holland 1}. Fed. Randstad 14. Fed. De Betuwe 15. Fed. Eendracht 16. Fed. Delta Vissers 17. Fed. Oost-Brabant 18. Bengelsportkr. De Vriendschap "U 19. Kring Midden Limburg 20. Combinatie Juliana 21. Combinatie Oostelijke Mijnstreek 1 een torenhoog overheidsbastion („Het Landbouwcentrum") te Gro ningen heeft de 58-jarige rijksambte naar Johannes Arentsen zijn kamer op de zesde verdieping. Zijn secreta resse brengt me naar een kantoor, waar ik eerste rang zit voor het uit zicht op stad en ommelanden. Slechts de wandplaat „Wat is dat voor een vis" getuigt er van een liefhebberij, die deze inwoner van Leek aan een (onbetaalde) topfunctie heeft gehol- Hij bekleedt als eerste het voorzit terschap van de pas opgerichte NWS, de Nederlandse Vereniging van Sportvisserfederaties. Mijn be zoek brengt hem niet in extase. Vaar dig een halfzware draaiend reageert het hoofd algemeen beheer bij de Landinrichting te Groningen aanvan- kelijk wat stroef op de hem gestelde vragen. Hij zit als een wat ontheemde „man des velds" achter zijn schrijf bureau, met het gezicht als door weer en wind gelooid van een bui tenman. Er gaat iets weerbarstigs van hem uit. Later blijkt de schijn in alle opzichten te bedriegen. De heer Arentsen werkt veel binnenskamers en hij verwisselt al bij de tweede si garet zijh wat ongemakkelijke kan toorkruk voor de praatstoel. Hij neemt mij mee uit vissen in dp omgeving vain Oosterburen, waar zijh stekkies liggen. In tegenstelling tot het gedrag van veel sportvrienden is elke snoeverij hem vreemd. Na lang nadenken bekent hij ooit een zestien ponder te hebben gevangen, een wei nig opzienbarende trofee in het visrij ke noorden. Basis voor de beoefening van de hengelsport is Groningen-stad, waar de voorzitter van Nederlands grootste vereniging (400.000 leden) staat inge schreven als doodgewoon lid van de sportvissersclub „Het Westen". Een naam die verklaarbaar wordt, als men weet dat de drie andere windstreken zijn opgeëist door zusterverenigingen, terwijl men er ten overvloede lid kan worden van „Het Centrum". De onopvallende bezitter van drie werphengels en evenveel vaste hengels met toebehoren, wiens voorkeur gede cideerd uitgaat naar het vissen met kunstaas ter verschalking van roof vissen (snoek, baars enz.), heeft niet temin een training in leiderschap achter de rug. Hij is al een jaar of tien voorzitter van het „Provinciale Gro ninger Fonds", één van de oudste or ganisaties in den lande. Er zijn 180 verenigingen bij aangesloten. Bovendien omvatten de werkzaam heden op ambtelijk niveau contacten met de visserij. Hij heeft dus geleerd om alle problemen op dit gebied van twee kanten te bekijken. „Ik zal ook dit voorzitterschap streng gescheiden moeten houden van het overigens ge ringe deel van mijn werkzaamheden, dat op visserij betrekking heeft", al dus de heer Arentsen. Als „landin richter" werkt hij, meer in de admi nistratieve sector, mee aan ruilverka velingen, het beheer van staatsgron- den en -bossen enz. Als ik hem vraag naar de nimmer opgehelderde drijfveer voor zo'n an derhalf miljoen hengelaars in ons land, moet ook hij het antwoord schuldig blijven. „Ik vis zeker al vijftig jaar. Je kunt wel allerlei factoren opsommen die het hengelen aantrekkelijk maken. Het sjouwen langs de waterkant bij voorbeeld. Als je nooit door de Gro ninger klei hebt gezwoegd weet je niet wat bekaf thuiskomen is. Het buiten zijn en je daarop kleden, de spanning of het lukken zal, het zijn voor mij de belangrijkste dingen. Als je dan bo vendien wat vangt is dat meegeno- De nieuwe bundeling van zo'n Nederland gebruik te maken van 50.000 400.000 sportvissers in ruim hectare viswater. Thans is dit territo- twintig federaties, komt tegemoet aan rium zo groot geworden, dat het reeds de wensen van overheidsfunctionaris- 75.000 hectare omvat, de helft van alle sen die het liefst met één, gezagheb- binnenwateren met uitzondering van bende gesprekspartner aan tafel zitten, het IJsselmeer. Als aan de toch redelijk bedachtzame Deze 400.000 „paspoorten" bieden NWS-voorzitter J. Arentsen wordt ge- dus een perspectief, dat tot tevreden- vraagd waar die gesprekken in eerste heid aanleiding kan geven. Toch wordt instantie over zullen gaan struikelt er nu sterk op aangedrongen, om ook de zelfs hij bijna over zijn woorden. andere helft in snel tempo voor ieder- ,Er leven zeer veel wensen onder de le- een bevisbaar te maken. Maar volgens 'gioenen hengelaars. Zij voelen zich in de heer Arentsen zal men nog even ge- vergelijking met andere sportbeoefena- duld moeten hebben, ren slecht bedeeld door de overhe- „Het wachten is op tal van ingewik- den. „Wij komen er bekaaid af', aldus kelde procedures. Wij zitten met ver- de voorzitter als woordvoerder van tus- enigingen, die volgens hun contract al- sen de zeven- en achthonderd aange- leen met de eigen leden van het water sloten verenigingen. „Zelfs de Domei- gebruik mogen maken. Het vergt tijd nen eisen van ons bijvoorbeeld fikse en dus geduld, om die oude verhoudin- bedragen om in de rijkswaren te mogen gen uit de wereld te helpen. Bovendien vissen, terwijl de watersporters er vrije- is een verdere uitbreiding van het lijk ój. los mogen varen. Onze belang- areaal sterk afhankelijk van het tempo rijkste opgave is om de hengelsport de waarin de beroepsvissers worden uitge- plaats te geven die haar toekomt. Ons kocht. In een aantal provincies spelen devies blijft: zoveel mogelijk sportvis- deze vissers om den brode nog een rol sers in zo veel mogelijk water tegen zo van betekenis. De Friezen onder hen redelijk mogelijke kosten". dat zijn er nogal wat voeren toch al tijd nog zo'n 150.000 kilo snoekbaars W, aan, gezwegen van de rest", ordt in aanmerking genomen dat Het uitkopen van deze vissers, in to- njk, provincie en gemeenten taal tussen de 600 en 700, zal miljoenen veel bronnen van inkomsten aan de gaan kosten in welke transactie de sport visserij ontlenen, dan is het met overheid iets goed kan maken tegenover de subsidies en andere inveeringen ten de sportvisserij. Al jarenlang is er over- bate van de hengelaars droevig gesteld. (eg gaande) waarbij met name wordt De Landbouw en Visserij-begroting legt onderzocht in hoeverre de visserij op daar getuigenis van af. XT,n,0 aal voorbehouden kan blijven aan de Bestuuren personeel van de NVVS beroepsmensen, terwijl „de sport" zich (onder leiding van directeur mr. C. J. dan kan ontfermen over de schubvis. Kamphuis) hebben daarom op zich ge- Volgens de heer Arentsen zullen beide nomen een beleidsnota samen te stellen categorieën in redelijk overleg de vis- over positie en wensen van de sportvis- wateren onder hun hoede moeten ne- serij. Daar wordt al druk aan gewerkt. men Het moet hun niet moeilijk vallen om De verhoudingen zijn niet slecht, deze liefhebberij, die gigantische pro- Zeer waarschijniijk wordt 1976 een his- porties heeft aangenomen, in een helder torisch jaar omdat dan reeds het IJs. daglicht te stellen. Het aantal Neder- sejmeer ook voor de sportvissers be landere dat zich af en toe of regelmatig schikbaar zal komen. Zij krijgen dan de aan de hengelsport wijdt wordt geschat beschikking over maar liefst 200.000 op anderhalf miljoen. Al jaren geleden hectare water, afgezien van de reeds te is aandacht gevraagd voor het econo- bevissen 75.000 hectare. Het is toch mische belang van hun ontspanning en geen onredelijk verlangen, om dan met reeds toen bleken zij per jaar zestig de rest even geduld te oefenen. De miljoen gulden te besteden aan mate- NWS werkt nu eenmaal niet zo snel naai, aas en andere benodigdheden. In a|s wonderolie", dit technologische tijdperk worden ook voor deze groep steeds nieuwe behoef ten geschapen. Wie daar lust toe ge- ^ok in andere opzichten koesteren voelt en er de uitgave voor over heeft, de Men grote verwachtingen kan zich voorzien van snufjes als de van de nieuwe organisatiestructuur. Al dieptemeter (een soort echolood) ter het oude is voorbijgegaan, inclusief de vervanging van het simpele peilloodje. bijna zeventig jaar oude AHB, de hen- gelaarsbond met als laatste voorzitter De cijfers duiden in deze sector van burgemeester K. J. Vrijling. Na zich de vrijetijdsbesteding op een zeer verdienstelijk te hebben gemaakt, weliswaar vrij onschuldige doch om- heeft deze organisatie zich op 24 mei vangrijke criminaliteit. Het aantal 1975 ontbonden. De historisch gegroei- „zwartvissere" dat bewust of onbewust de verhoudingen bleken niet langer be- alle loketten mijdt, wordt geschat op stand tegen het snel wassende aantal 400.000. Zij voorzien zich noch van bij- recreanten in deze sector. De keus tus- dragebewijs, noch van een visakte en sen een ingrijpende reorganisatie of het vergunning, nodig voor hen die niet fungeren als „aangever" voor een nieu- willen volstaan met het gebruik van de °Pzet werd sportief beslecht in het gewone vishengel. voordeel van laatstgenoemde taak. De nieuwe voorzitter acht een strenge controle op deze wetsontduikere ge- vaH vraagstukken die nu wat, wenst. Zij profiteren van wat anderen ^chter bij een oplossin zijn gekomen, ondernemen om de sportvisserij in goe- had, def ,^HB reeds aangesneden, de banen te leiden. Sinds de algemene z0?ls h* u,ltk°Pen vande schubvissta- inspectie bij deze controle is ingescha- Pel en bestrijding van de waterveront- keld en de boetes omhoog zijn gegaan, reiniging. In de al jarenlang functione- is er sprake van een verbetering. rende stichting ter voorbereiding van ..Wellicht", zegt de heer Arentsen, een landelijke hengelsportorganisatie- „zouden ook de circa duizend hengel- dl£*hans 18 °Pgeheven - speelde de sportwinkeliers er iets aan kunnen AHB eveneens een grote rol. doen, door alle klanten attent te maken Bestuurlijk en organisatorisch gezien op de voorschriften". 18 nude grondslag gelegd voor een ont plooiing, die mogelijk sterker tot de verbeelding van nog niet georganiseerde Wat verwachten de aan hun stek- hengelaars zal spreken, met als gevolg kies verknochte honderdduizen- een nog grotere achterban. De groei tot den van hun nieuwe organisatie? Mis- een half miljoen leden moet er inzitten, schien te veel.. Als bij toverslag is de Helaas hebben de langdurige onder- lang gekoesterde wens van het engel- handelingen er niet toe geleid, dat men paspoort verwezenlijkt, in de vorm van ook het Centraal Nederlandse Henge de Grote Vergunning. Vorig jaar kwam laars Verbond (CNHV) méé kon krij- dit boekje voor het eerst van de pers, gen in de nieuwe organisatie. Deze ook toen de federaties besloten hadden hun tot het overleg toegelaten groep met visvergunning zoveel mogelijk en gratis tussen de vijftien- en twintigduizend uit te wisselen. leden, gaf de voorkeur aan een zelf- Reeds aanstords werd het de aange- standig voortbestaan. Was de vrees sloten leden mogelijk gemaakt om alle voor een zekere massaliteit de achter- grenzen te overschrijden en waar ook ir. grond van deze beslissing? Als dat zo is acht de heer Arentsen deze weerstand onjuist. De individuele hengelaar heeft recht op inspraak via zijn vereniging die in één van de 21 fe deraties is vertegenwoordigd. Die fede raties maken met elk één afgevaardigde in het NVVS-bestuur de dienst uit en kunnen alle wensen kenbaar maken. Ziet de nieuwe voorzitter desondanks geen moeilijkheden in het ver schiet door de verbazingwekkende om vang van het hengelaarelegioen? Hun aantal is dermate groot, dat de com mercie er steeds gretiger op egint te azen en het technisch vernuft komt niet altijd de sportiviteit ten goede. „Er is inderdaad sprake van een ver fijnde techniek, waar ieder op zijn wijze van profiteert", aldus de voorzitter. „Wie gooit niet graag de stugge en zware bamboehengel aan de kant en schakelt over op een licht holglas- exemplaar? Maar alle hulpmiddelen ten spijt, blijft de techniek ondergeschikt aan de man die er gebruik van maakt. Zijn er varing, geduld en vindingrijkheid zijn doorslaggevend, of hij nu in een super- visboot van 10.000 gulden zit of met een gewoon hengeltje op de steiger staat". Een ander gevolg van de massale sportvisserij zijn de pogingen van be drijven om zoals in andere takken van sport hun naam bij allerlei ak- ties te betrekken. Een recent voorbeeld daarvan is de opzet om meer vissteigers voor gehandicapten beschikbaar te krijgen. Een verzekeringsmaatschappij nam hiertoe het initiatief, bijgestaan door de grootste importeur-fabrikant van hengelsportartikelen. De namen van beide ondernemingen komen daardoor op veler lippen, mede dank zij het fiat van de NVVS, die aan de aktie meewerkt. De voorzitter: „Sponsering is tegen woordig in de sport een normaal ver schijnsel. Ook wij zullen daar, afhan kelijk van de doelstellingen wel meer bij betrokken worden. Het commerciële element mag echter niet gaan over heersen. Zo is het geenszins de bedoe ling om kleine hengelsportwinkeliers te benadelen ten gunste van de grotere zaken. In principe houden wij ons zo veel mogelijk buiten de concurrentie". De toenemende massaliteit behoeft volgens onze zegsman al even min aanleiding te geven tot overbevis- sing. Deze zal in bepaalde, populaire gebieden misschien wel eens kunnen dreigen maar dan moeten maatregelen tot spreiding worden genomen. De vis stand geeft geen reden tot zorgen, mede dank zij de voorziening met pootvis. Een zaak die wel nauwlettend in de gaten moet worden gehouden is de wa terverontreiniging. Tal van vrijwilligers trekken er regelmatig op uit om mon sters te nemen. Evenals de jacht staat de sportvisse rij meer dan ooit in de belangstelling van kritische waarnemers. De toene mende zorg om ons milieu, pogingen om lief te zijn voor elkaar en alles wat groeit en bloeit, leiden tot de vraag, of de vis niet te duur wordt betaald. „Het terugzetten van de vangst is een vrijwel algemeen verschijnsel geworden. Ook al als gevolg van de welvaart is het ge bakken visje geen lekkernij meer. Heeft een vis die aan de haak hing te sparte len later kans op een onbekommerd voortbestaan? Daar heeft nog nooit ie mand een antwoord op kunnen geven. Het terugzetten is lang aanvaard als de beste oplossing; nu zijn er weer deskundigen die het tegendeel be weren. Vast staat, dat wij veel stefker aandacht moeten gaan vragen voor het „weidelijk vissen", een zorgvuldig en zo goed mogelijk behandelen van de vangst. Persoonlijk ben ik van mening, dat uitsluitend het vissen met de enkele haak moet worden toegestaan. Veel hengelaars zweren nog bij de meertan- dige fleur of dreg, maar in een aantal federaties zijn die al verboden. Thans worden vakproeven genomen, om na te gaan of een algeheel verbod wenselijk is. In de huidige situatie is het zo, dat wij georganiseerden het ge bruik van dit vistuig kunnen verbieden, maar ongeorganiseerden niet. Een wet telijke regeling kan daar een einde aan Intussen is enige „wildvorming" op een zo uitgebreid terrein ook door de NVVS niet te voorkomen. De visserij is ge deeltelijk onderhevig geworden aan mode- en statusverschijnselen, die ook aan gelegenheidshengelaars ruim schoots gelegenheid geven zich uit te leven. Het zijn niet allemaal ervaren mensen, die de dure visreisjes naar het buitenland maken of een broodwinning verschaffen aan de exploitanten van zo'n tweehonderd schepen ten dienste van de zeevisserij. Het dagje zeehengelen is een attrac tie geworden voor jaarlijks zeker driehonderdduizend mensen, compleet met aan boord de romantiek van mos selmaaltijden en kruidenbitters of an dere alcoholica. Veel clubs die in hun onderafdelin gen ook vissers hebben gebundeld (per soneelsverenigingen bijvoorbeeld) zijn niet bij de federaties aangesloten. De NVVS heeft commissies in het leven geroepen om allerlei verschijnselen te bestuderen en begeleidt aldus ook de snel om zich heen grijpende zeevisserij, alsmede de concoursen, waar per jaar zo'n 100.000 mensen aan deelnemen, vooral in het zuiden des lands. De in 1973 verschenen ministeriële nota over de sportvisserij biedt tal van aanknopingspunten voor overleg over een vorm van recreatie waarin alle so ciale lagen van onze bevolking zijn ver tegenwoordigd. Hun nieuwe maand blad „Hengelsport" wordt het grootste van Europa genoemd en bovendien het goedkoopste. LEO J. LEEUWIS Uw oplossing van deze puzzel zien wij uitsluitend per briefkaart, tegemoet aan „Met andere woorden", postbus 5204 te Rotterdam. De oplossing moet uiterlijk 3 juni in ons bezit zijn. De prijswinnaars wor den dan bekend gemaakt in de krant van donderdag 5 juni. Bij juiste oplossing van deze kruiswoordpuzzel leest men in de uitstekende randvakjes - boven en onder van links naar rechts, rechts en links van boven naar beneden - de namen van vier kledingstukken. HORIZONTAAL: 8 eega; 9 deel van huis; 12 gang; 13 geschenk; 15 para dijsfiguur; 17 vaar; 19 lidwoord; 21 bijwoord; 22 vóór; 23 getij; 25 vol groeien; 28 Frans lidwoord; 29 lengte maat; 31 massa; 32 apostel; 34 tijd maat; 35 bijbelplaats; 37 Europeaan; 38 pulverig; 39 grondsoort; 40 kruide rij; 42 vreemde munt; 43 kathedraal; 44 herstelplaats; 45 boom; 46 medi cijn; 50 schaakterm; 51 voorzetsel; 52 achteruit; 53 bijwoord; 54 soort riet; 56 pias; 57 Ital. componist; 59 deel van arm; 60 balk op wapen; 61 Ned. rivier; 62 insekt; 63 Egypt, zonnegod; 64 Engels bier; 65 manspersoon; 67 orgaan; 69 eetketel; 70 schort; 71 genotmiddel; 72 voorzetsel; 73 verte ring; 74 scheepszijde; 75 telwoord; 76 ontwerpen; 78 Engels telwoord; 79 zeehond; 80 roofdier; 81 holte; 82 metaal; 83 mal; 84 voorzetsel; 85 seconde; 86 schaakstuk; 87 slaap plaats; 88 rivier in Limburg; 89 groot bedrag; 90 landbouwgod in; 91 voor zetsel; 92 schaap; 93 Engels voeg woord; 94 vlaktemaat; 95 bevestiging; 96 in 't jaar der wereld (afk.); 97 Friese jongensnaam; 98 nakomeling; 100 emmer; 102 meubelstuk; 103 bloem; 105 huidverharding. VERTICAAL: 1 visbak; 2 eierproduk- tie; 3 waterkant; 4 vogel; 5 grond; 6 boom; 7 zanggroep; 10 bijwoord van graad; 11 bevel; 14 ten bedrage van; 16 voertuig; 18 stekelige plant; 20 deel van varken; 22 soort bode; 24 schel; 26 metaal; 27 moutoven; 28 traag; 30 muziekstuk; 33 strijdperk; 35 bijna; 36 bijtijds; 39 deel van hoofd; 41 familie lid; 45 keukengerei; 47 individu; 48 tijdperk; 49 moed; 50 stoot; 51 voed sel; 53 telwoord; 54 Griekse letter; 55 beroemde Zweed; 57 kanaal; 58 rivier monding; 59 streep; 60 vogel; 65 plas; 66 pek; 67 visnet; 68 telwoord; 69 voedster; 70 bijgerecht; 71 wak; 73 deel van mond; 74 schenken; 75 keur, bloem; 76 vis; 77 deel van huis; 78 toorn; 81 godsd. gemeenschap; 82 diplomatiek stuk; 83 aanw. v.n.w.; 84 kleur; 85 watering; 86 kijf; 87 vogel; 92 telefoonroep; 93 bediende; 94 bloem; 95 pers. v.n.w.; 96 pers. v.n.w., 97 deel van accordeon; 98 getemd; 99 pers. v.n.w.; 100 uitroep; 101 wed loop; 104 maanfase (afk.). Als oplossing moeten alleen de namen van de vier kledingstukken worden ingezonden.

De Havenloods | 1975 | | pagina 3