Geef (opnieuw) 'n Kooi 2a50 wutktt 299, 8?5 termeulen -149 termeulen nu 198.-- Erunott Onderzoek kinderjournaal 49004975- termeulen Een vernieuwende eVvaring I termeulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 29 MEI 1975 Er is badzeep en badzeep Nu kan iedereen zich de luxe van Vinolia badzeep veroorloven. Kies uit de vijf heerlijke geuren: Trés Chic, Witte Seringen, Perfection, Blue Rose en Green Cologne. Een stuk weegt 180 gram en kost u nu geen f 2,10 slechts En u Heeft u uw zomer- en winterkleding in één kast hangen? U kunt beter een deel van uw garderobe (b.v. uv wjnterkleding) voorlopig in deze ruime hangkast opbergen. Het is overzichtelijker en komt uw kleding ten goede. Deze hangkast in een leuk dessin (afm. 140x75x50 cm) sluit u met twee stevicje ritsen. Jubileum aanbieding grote zaanlander 63 cm lang. Fraaie noten houten uitvoering, 8-daags lopendsolide uurwerk met slagwerk, volledige garantie. BINNENWEG 45 - ROTTERDAM TELEFOON 11.66.15 Koopavonden geopend De Nationale Vereniging „Het Zeilend Zeeschip", „De Eendracht" en „Papen- drechtse Frans": het zijn namen, die vele lezers van De Havenloods zich zullen herinneren. In de zomer van het vorig jaar kwamen de namen, eerst van de vereniging, later die van het schip en tenslotte die van Frans veelvuldig in ons blad. Waar ging het vorig jaar om, waar gaat het nu opnieuw om? De genoemde landelijke vereniging wil (vooral) jon geren vertrouwd maken met de zee. Door Nederlandse jeugdigen de zee te laten bezeilen zo vindt de vereni ging leren zij niet alleen de vaart kennen en het water beheersen, maar ook hoe zij met hun maten aan boord moeten samenwerken om het schip in goede vaarwegen te sturen. Daarbij leert de zeilende deelnemer een zoda nige verstandhouding met zijn metge zellen op te bouwen, dat hij - terug op de wal - van zijn scheepservaringen op dit gebied kan profiteren. Een reis met „Het Zeilend Zeeschip" is aldus een leerschool-voor-later. Voor de vaart op een zeilschip komt in principe iedereen in aanmerking. Ten minste, als hij de financiële middelen ertoe bezit. Dit is voor de nationale vereniging een onaanvaardbare beper king. Daarom vraagt „Het Zeilend Zee schip" aan vermogenden (personen zo wel als bedrijven) om de financiën voor de reis van iemand, die de kosten zelf niet kan opbrengen, beschikbaar te stellen. Tezamen met talrijke andere bedrijven heeft De Havenloods vorig positief op dit verzoek gereageerd. Dit jaar doet onze krant hetzelfde. Bij een positieve reactie (die ver schaffing van geld dus), alléén hoeft het niet te blijven. Het bedrijf, dat de reis van een persoon wil bekostigen kan deze deelnemer ook aanwijzen. De redactie van dit blad heeft vorig jaar besloten dit niet in eigen hand te houden, maar zijn lezers te laten mee-beslissen. De procedure van '74 zal ook nu gehanteerd worden. Ook dit jaar zullen lezers en redactie niet één maar twee gelukkigen kunnen aan wijzen. De reis van de tweede persoon wordt bekostigd uit het zogeheten „Jaski-Fonds". Met dit fonds, dat on der beheer staat van de organiserende vereniging, financiert „Het Zeilend Zeeschip" reizen voor jongeren die daar recht op hebben. De vereniging vraagt mensen en instellingen ook langs deze weg jongeren met weinig geld aan een zinvolle vakantie te hel pen. Daartoe kunnen zij een bijdrage storten op girorekening 34.31.00, t.n.v. Nationale vereniging „Het Zei lend Zeeschip", te Rotterdam, onder vermelding van „Jaski Fonds". Het is ook mogelijk geld over te maken via rekeningnummer 50.01.80.083 bij de ABN, Blaak 28 te Rotterdam. Evenals vorig jaar heeft onze actie de naam „Geef 'n kooi" meegekregen. De gelukkigen, die de kooi krijgen, zullen van 31 augustus tot en met 12 septem ber aan een reis op het schip „De Eendracht" mogen deelnemen. Dit schip in scheepvaarttermen een zee gaande gaffelschoener genoemd staat sinds juli '74 onder beheer van de Stichting „Het Zeilend Zeeschip". „De Eendracht" is een zeer modern zeil schip, 32 meter lang en 8 meter breed, dat 470 vierkante meter zeil kan voe ren en dat over een hulpmotor van 400 pk beschikt. Het biedt plaats aan 38 mee-varenden, die voor mannen en vrouwen - gescheiden hutten en sani taire voorzieningen hebben. Een ieder die aan boord van „De Eendracht" stapt, weet slechts welke haven de uiteindelijke aanlegplaats zal zijn. De reisroute is afhankelijk van weersom standigheden en vooral van windrich ting en -sterkte. Van „onze" reis staat alleen vast, dat zij de laatste augustus dag begint in Delfzijl en dertien dagen daarna in de Noordduitse havenplaats Travemunde eindigt. De lezers van dit blad bepalen mee, wie er als deelnemers meegaan. Voor Bij de Staatsuitgeverij is verschenen het rapport „Nieuws in de kinder schoenen", een empirische scriptie in het kader van de doctoraal-studie in de andragogie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, opgesteld door drs. Anny Spekking-Matti. In het onderzoek „Nieuws in de kinderschoenen", dat in opdracht van het Ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk is uitgevoerd, zijn de mogelijkhe den bestudeerd van een journaal ge richt op kinderen van 6-12 jaar. Een dergelijk journaal zou moeten bijdrage tot een juistere informatie voor het kind en een aanzet moeten zijn om het kind belangstelling bij te brengen voor Mevrouw Spekking komt in haar rap port mede op grond van vele enquêtes onder kinderen in de betreffende leef tijdsklasse tot een positief advies ten aanzien van de invoering van een kin derjournaal. In het rapport wordt der halve gepleit voor de tot standköming van een commissie .tot voorbereiding van een kinderjournaal en de start van een experimentele periode kinderjour naal in de studio. Verkrijgbaar bij de Staatsuitgeverij, Chr. Plantijnstraat 1, Den Haag en de boekhandel (84 blz.; f7,-). Gedurende onze jubileum-maand Mei Een Fraai Geschenk bij aankoop boven f50.- BINNENWEG 45 - ROTTERDAM Ook als het niet regent dan toch een frisse en verzorgde tuin dankzij deze tuin/autoslang. 15 Meter geel/zwarte slang, ook ideaal voor het wassen van uw auto. Nu gemonteerd met spuitstuk en waterdief n f 14,75 voor Slangophangers v.a. f 2,49 het zover is, kunnen zij kandidaten aanbevelen. Met dit deel van de actie gaan we nu starten. Allereerst: voor aanbeveling komen in aanmerking jongeren in de leeftijds categorie van 16 tot 26 jaar, van wie in redelijkheid mag worden aangenomen dat zij de (forse) reiskosten niet zelf kunnen dragen. Er is van onze kant nog een belangrijke voorwaarde aan verbonden; de jongeren moeten zich op één of andere wijze verdienstelijk hebben gemaakt. Hun verdiensten kun nen bijvoorbeeld bestaan uit het ver lenen van hulp aan mensen, die hulp behoevend zijn: bejaarden, invaliden, zwakbegaafden. De verdiensten kun nen natuurlijk ook andere zijn. leder een kent in zijn naaste omgeving wel een jongere, die zich inspant voor de medemens. Lezers, die een 16- tot 26-jarige willen aanbevelen, kunnen dit als volgt doen. Zij schrijven een korte, duidelijke brief aan ons. Daarin vermelden zij: - naam, volledig adres en leeftijd van de betreffende jongere; - de wijze waarop deze zich inzet voor zijn of haar medemens, of waarop hij of zij andere daadwerkelijke hulp ver leent; - hun eigen naam (die van de aanbe- veler dus) en volledig adres; De brief dient daarna gericht te wor den aan: Redactie De Havenloods, Prins Hendrikkade 14, Rotterdam. In de linkerbovenhoek van de envelop vermeldt de afzender: „Geef 'n Kooi", onder welke naam de actie gevoerd wordt. De brieven dienen uiterlijk maandag 16 juni in ons bezit te zijn. Uit de inzendingen zal de redactie naar beste vermógen dié aanbevelingen halen, die het meest in aanmerking komen. Deze zullen in ons blad worden afgedrukt. Daarbij zal het tweede deel van onze actie starten: de verkiezing van de deelnemers door de lezers. Maar hier over volgen publicaties, als het zover is. In de envelop sluit de aanbeveler - indien enigszins mogelijk een pasfo to van de aanbevolene bij. 'toonaangevende jazz- label uit de jaren '50 en begin was „VERVE" waarbij ook de la bels CLEF en NORGRAN Vele platen uit de catalogus VERVE zijn jarenlang noch in Euro pa, noch in de U.S.A. leverbaar geweest, maar u kunt ze NU terug vinden bij DANKERS! In de originele hoezen en samen stelling als in de jaren '50. Ella Fitzgerald Lester V Astrud Gilberto Co Ie mat Anita O'Oay Junior H BiIIie Holiday Gerry M Mel Torme DiZzv G Chris Connor Lionel Hampton Sonny Stitt Benny Carter George Wellington Ben Webster Art Tatum Bill Evans Count Basie Buddy de Franco Oscar Peterson Teddy Wilson Jazz at the Philharmonic Jazz Giants '56 Harry Edison mome AH Stars Wes Montgomery Charlie Parker e. v. a. c Bij aankoop van 3 VERVE jazz LP's uit deze unieke serie (prijs per plaat 22.00) krijgt u tegen inleve ring van deze bon 10.00 REDUK- TIE!^^ Geldig t.m. 31 juli a.s. Het Museum voor Land— en Volken kunde heeft onlangs een bijzondere aanwinst kunnen toevoegen aan de collectie van de afdeling Oceanië. Het gaat hier om een zeldzaam maskerstuk van een soort kwaliteit, die men in Nederland tevergeefs zal zoeken. Dit exemplaar, dat zich het beste laat beschrijven als een parasol masker, van wege zijn reusachtige schijfvormige be kroning (1,85 meter middellijn), is afkomstig van de Soelka—stam van het eiland Nieuw—Brittannië. Het werd in 1885 tezamen met een aantal andere spektakulaire voorwerpen van de Soel- ka-kultuur ter plaatse verzameld en naar Europa gebracht. Van dit soort maskers zijn slechts weinige overgeble ven. Over de hele wereld zijn er nog slechts acht a negen bekend, die even eens in volkenkundige musea terecht zijn gekomen. Nieuw-Britannië, het grootste eiland van de Bismarck—archi pel, ligt in Melanesië, het eilandenrijk dat zich van Nieuw—Guinea oost waarts uitstrekt tot in de Stille Zuid zee. De Soelka, die het noordoostelijke deel van Nieuw—Brittannië bewonen, hadden een kuituur, waarin geheime mannenbonden een belangrijke rol ver vulden in de samenleving. Deze gehei me genootschappen, die ook uit Nieuw-Guinea bekend zijn, hebben bij vele Melanenische volken een hoge graad van ontwikkeling bereikt. Hun leden waren georganiseerd in een aan tal strenge gereglementeerde rangen, waarin men slechts kon opklimmen als men bepaalde beproevingen had door staan. Na Pinksteren - dan verwacht je graag allerlei tekenen van geestelijke vernieuwing, van ontwaken van fris leven, van opwekking tot bloeiend geloof. Deze tekenen ontbreken Goddank niet. Persoonlijk ben ik b.v. blij, bezit te mogen zijn in de z.g. Charismatische beweging - een wereldwijde stroming die alle nadruk legt op een vernieuwende ervaring van de Geest van Christus en op de geestesgaven (charismata) die deze wil schenken. Deze vernieuwing werkt in alle ketken door, en ook ver daarbuiten. Zo zijn er b.v. in de Katholieke Kerk verrassende stroomversnellingen. Zo werd in Rome met Pinksteren een internationale conferentie voor charismatische vernieuwing in de katholieke kerk gehouden met 8 a 10 duizend bezoekers uit 50 verschillende landen. Op tweede Pinksterdag was er een speciale Eucharistie-viering voor en met de conferentie-gangers, waarin 10 bisschoppen en 700 priesters met de bekende progressieve kardinaal Suenens van Mechelen aan de Tafel des Heren dienden. In een toespraak van de paus tot de deelnemers in deze vernieuwing zei deze o.a„U bent hier in Rome vergaderd in het teken van het Heilig Jaar; u streeft samen met de hele Kerk naar vernieuwing, geestelijke vernieuwing, echte vernieuwing, vernieuwing in de Heilige Geest. We zijn verheugd tekenen van vernieuwing te zien: een vreugde in gebed, contemplatie, prijzen van God, opmerkzaamheid voor de genade van de Heilige Geest en ijveriger lezen van de Heilige Schrift. Wij weten eveneens dat u uw harten wenst te openen voor verzoening met God en uw medemensen". Na gesproken te hebben over de „onmetelijke uitdaging van echt sacramenteel Christelijk leven" sprak de paus in één adem verder over „de uitdaging van uw harten te openen voor uw broeders in nood". „Er zijn geen grenzen voor de uitdaging van liefde: de armen en behoeftigen en geteisterden en lijdenden over de wereld en vlakbij roepen allen tot u als broeders en zusters van Christus, vragend om het bewijs van uw liefde vragend om het Woord van God, vragend om brood, vragend om leven. Zij vragen een weerspiegeling te zien van Christus' eigen, Zelf-gevende liefde voor Zijn Vader en liefde voor zijn broeders. Dit is inderdaad een geestelijke vernieuwing en alleen door de Heilige Geest kan zij worden volbracht. En daarom houden wij niet op u ernstig op te wekken te streven naar de hogere geestesgaven" (1 Cor. 12:31). De paus wees hierbij naar zijn preek, die hij op eerste Pinksterdag in de Sint Pieter hield, waarin hij o.a. elkaar, maar ook de vele duizenden gewone aanwezigen. Er waren allerlei profetische uitingen, het „zingen in de Geest" was vol wonderlijke, „hemelse" melodie en de paus werd verwelkomd met een veelvuldig zingen van „Hallelujah, hallelujah". En met het bekende opwekkingslied: „Geest van God, maak in dit uur al Gods kinderen vrij". Er was maar één beperking: we mochten in de Sint Pieter niet „huppelen van zielevreugd". Iets, wat we overigens tijdens het eigenlijke congres, op de groene velden bij de catacomben aan de historische Via Appia (de weg waarlangs Paulus indertijd als gevangene Rome betrad) overvloedig hebben gedaan Karl Barth moet een keer gezegd hebben „Als de Katholieken charismatisch worden, dan zal je wat zien". En met grote dank en bewondering mogen we daarvan getuigen. Kardinaal Suenens zei in een welkomswoord, dat het typerend was, dat we samen waren vlak bij de catacomben, waar eens Petrus en Paulus begraven werden. Petrus, de man van het kerkelijk instituut en ambt. Paulus, de charismaticus, de man met enorm veel Geestesjaren. Het charismatische bleek ook in Rome alle kerkelijke grenzen te relativeren: op de voorconferentie van 220 leiders uit de hele wereld, ontmoetten we ook verschillende protestantse voormannen, die met de katholieke broeders en zusters een diep-oecumenisch contact mochten oefenen. Tenslotte de vraag: waarom deze onstuimige ontwikkeling juist in de Rooms-Ka- tholieke Kerk? Wat zouden we anders zeggen dan: „de Geest waait waarheen Hij wil". En dan kunnen we toch ook erop wijzen, dat Rome altijd weer vernieuwingsbewegingen een plaats gegeven heeft binnen de kerk, terwijl zij in de Protestantse wereld helaas vaak buiten de kerkmuren zijn geraakt. Feit is ook, dat de katholieke charismatische vernieuwing vooral als een groepsbeleving, als een beweging van gebedsgroepen de wereld doorgaat (hun leiddraad: „Nieuw Leven in de Geest" wordt in heel de oecumene in vele talen met veel vrucht en zegen gebruikt), terwijl in de protestantse wereld de vervulling met de Geest veel meer als een strikt-persoonlijk gebeuren werd gezocht en gevonden. We lazen in Rome, dat paus Paulus VI bezig is aan een encycliek over de vreugde. Karl Barth heeft na een audiëntie op het Vaticaan sympathiek gesproken over de open en klaar getuigde van de zegenvolle kracht van het spreken in tongen" of diepe bezorgdheden van deze eenzaam-hooggeplaatste Moge"ook aan deze de 'b ",g,eest*stalen'de z'g' gl°"olalie), dat door de Pinksterbeweging weer in het Pinksterpsalm bevestigd worden: „Laat ons verheugd, van zorg ontslagen, Hem roemen die ons blijdschap geeft... beeld gekomen is. Geen wonder dat de Italiaanse kranten de volgende dag met grote koppen aankondigden: „De paus erkent de charismatische vernieuwing". Deze erkenning is ongetwijfeld voorafgegaan door een zeer zorgvuldig onderzoek, maar voor ons gevoel toch ook een daad van persoonlijk, moedig getuigen. uc De sfeer in de Sint Pieter was Tweede Pinksterdag zeer bijzonder: Heel de dienst gegeven voor Rooms-katholieken Dr. K. J. Kraan LeVe" df. (feest"is hier Rotterdam al verschillende malen d 0og voor aiierie( oecumenische groepen. straalde van vreugdeVlak voor de commune klonk de nodiging: „geeft elkaar (Telkens ongeveer 6 morgens, middagen of avonden). De deelnemers ziin meestal een teken van vrede Toen omarmden niet alleen de dienstdoende geestelijken enthousiast. Informatie bij H. Cornelder aktie opbouw, tel. 215844. Helaas zijn er van het gebruik van de grote Soelka—maskers slechts schaarse gegevens bekend. Toen de eerste missi onarissen zich tegen het eind van de vorige eeuw in dit gebied vestigden, duurde het niet lang, of het oorspron kelijke religieuze wereldbeeld van de Soelka stortte spoedig ineen. Wat wij wél weten is, dat de grote parasolmas kers geesten van voorouders uitbeeld den, die tijdens de ceremoniën plotse ling op spektakulaire wijze uit het woud tevoorschijn kwamen om zich aan de mensen te manifesteren. Het gehele masker is vervaardigd van een geraamte van gespleten bamboe, afgedekt met aan elkaar genaaide stro ken boommerg. Door het toegepaste materiaal is het masker relatief licht van gewicht. Het gehele gevaarte moet immers op het hoofd gedragen wor den. Het masker bestaat uit een kegelvormi ge onderbouw. Deze kegel rust op het hoofd van de danser. De rand van de kegelopening is rondom afgezet met een lange, dichte franje van palmblad slierten, waardoor hoofd en gelaat van de drager onzichtbaar worden opdat oningewijden niet weten wat zich on der het masker bevindt. Op de punt van de kegel is een grote schijf aange bracht, die aan de bovenkant en langs de rand versierd is met kleine veertjes. De basiskleur van het gehele masker is rose-rood. De ondèrzijde van de schijf is versierd met forse meandervormige motieven in een levendig blauw en geel. Alle kleuren zijn plantaardig. De buitenrand van de schijf wordt aan weerszijden met de rand van de kegel verbonden door een brede baan, die naar boven toe smaller wordt en ein- Uit het tegemoetkomend voetver keer Maakte hij zich los, de onbehouwe- Ung f Hij stormde op mij af I Als een Rhinoceros Die eenmaal vaart genomen heeft. Ha, die Jacjques riep hij En hij gaj mij een dreun op schouder. Terwijl ik lichtelijk scheefgeslagen Mij weer te rechten poogde Greep hij mijn beide handen En zwengelde aan m 'n armen Alsof het schip op zinken stond. Ik probeerde wat te zeggen. Die Jacques, riep de opgewonden Nog steeds dezelfde Kan niet uit z'n woorden komen Maar laat hem schuiven Hé, ouwe schuinsmarcheerder Weet je nog van vroeger? Ik kreeg een stomp van verstand- houding Recht in m 'n maag m Zodat ik naar adem te happen m Z stond 1 Toen.... He, je bent Jacques toch 'M wel? En ik... Nee, die ben ik niet Ik heet Piet en ik ken je niet! ft Verrek, zei de man, had dat ineens gezegd Hij gaf mij een slordige zet I Zodat ik tegen een winkelruit We/| Toen liep hij door, mompelend Leen de Zwart Pallas projektor voor een haar scherpe prijs. De Pallas HS 1200 voor super 8 en normaal 8 films nu bijna 200 gulden voordeliger. Metalen projektor in kompakt koffermodel met mono- knopbediening voor vooruit-, achter- uit- en enkelbeeldprojektie, regel bare snelheid, automatische film- inleg tot in de spoel en turbinekoe- ling. Met 12V/100 Watt halogeen koudlicht spiegellamp. digt in een opengewerkt bamboe—or nament. Halverwege deze geboden baan bevindt zich op het diepste punt aan weerszij den een houten varkentje in rood, blauw en geel. Het masker heeft voorlopig een plaats gekregen in de entree van het museum, waar het zodanig opgesteld is, dat het ook van buitenaf goed zichtbaar is. Om het masker echter volledig tot zijn recht te laten komen zou het meer ruimte om ich heen moeten hebben. Jammer genoeg is dat vanwege de ruimtenood, waarin het museum reeds lange tijd verkeert, niet mogelijk. Om verschillende redenen is het mu seum zeer verheugd met deze nieuwe aanwinst.

De Havenloods | 1975 | | pagina 15