DE HAVENLOODS Zalencentrum blijft nog 6 jaar staan Grafisch liefhebber kan drukken in Drents dorp Bewoners Bakkershaven tegen slopen II.UÜIIIJ.-U1I Wethouder Han Hummelen tegen voorstel Wijkwerkers op de bres voor gastarbeiders Actie dekenaat voor projecten in DerdeWereld bracht f. 75.000 op Burgemeester opent Slaven burg's Bank Verschijnt op dinsdag en donderdag in ROTTER DAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAAR DINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE - EN NIEU- WERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERG- SCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o. TOTALE OPLAAG 270.000 (13 edities) Bijkantoren: VLAARDINGEN - Hoogstraat 122 - 010-352911 KRIMPEN A/D IJSSEL - Veld en Beemd 25 - 01807-16899. umaudê 1 iuii i9/o -c4e jaargang no. 4ö editie p SCHIEDAM HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. I SCHIEDAM - Indien de raad het advies van het college van B en W opvolgt zullen de 21 pandjes aan de Bakkershaven nabij de Buitenhaven weg gesloopt worden. De huizen zijn 130 jaar geleden gebouwd. De huisjes zullen dan al begin oktober onbewoonbaar verklaard worden, ter wijl met de sloop een half jaar later aangevangen zal worden worden. In een brief aan de bewoners schrijven B en W dat slopen noodzakelijk is, omdat het rijk voor verbetering van de huizen geen subsidie wil geven. De bewoners zijn zeer verontwaardigd De panden aan de Bakkershaven op de nominatie om gesloopt te worden. over dit plan. Ze hebben gezegd op de komende gemeenteraadsvergadering aanwezig te zullen zijn en bovendien zullen zij bij Gedeputeerde Staten pro testeren. Zij zijn van mening dat de panden, waarvoor de huur 35 gulden per maand bedraagt, helemaal niet zo slecht zijn als de gemeente doet voor- komen, buitendien zijn zij bereid de opknapwerkzaamheden zelf te verrich- De raad van de gemeente om de huisjes tijdig te verlaten zal door de bewoners dan ook niet opgevolgd worden. auto-truckverhuur Walenburghof 17 1 tel.(010)656400 station/ Hinderwetvergunning aangevraagd VLAARDINGEN - Bij het gemeente bestuur is de volgende aanvrage om vergunning ingevolge de hinderwet in gediend: Seybolt-van Duijn B.V., Net- tenboetsterstraat 1 te Vlaardingen, ten behoeve van het aan voormeld adres gelegen handelslaboratorium. Voor nadere bijzonderheden, ook voor wat betreft de procedure bij bezwaar schriften en beroep, wordt verwezen naar de officiële aankondiging in de publikatiekast vaii het stadhuis of op de afdeling algemene zaken ter sekreta- rie. Openingstijden Holybad VLAARDINGEN - In verband met de vakanties zijn de openingstijden van het Holybad aan de Reigerlaan gewij zigd. De uren voor het vrij zwemmen zijn gedurende de gehele maand juli aanzienlijk uitgebreid. Vrij zwemmen in het Holybad is gedu rende de maand juli op de volgende tijden mogelijk: Maandag 9.00—11.00 uur; 11.30-13.30 uur; 14.00-16.00 uur; 16.30-18.30 uur; 19.00-21.00 uur; dinsdag 9.00-11.00 uur, 11.30-13.30 uur, 14.00-16.00 uur, 16.30-18.00 uur; 19.30-21.00 uur woensdag 9.00-11.00 uur, 11.30-13.30; 14.00-16.00 uur. 16.30-18.30 uur; 19.00-21.00 uur, donderdag 11.30-14.30 uur, 19.30-21.00 uur; vrijdag 9.00-11.00 uur; 11.30-13.30 uur; 14.00-15.30 uur; 16.00-17.30 uur; 19.30-21.00 uur; zaterdag 10.00-17.00 uur. Zomeravondconcerten op Oranje-carillon VLAARDINGEN - Op initiatief van de Culturele Raad Vlaardingen zullen er ook dit jaar weer zomeravondcon certen op het Oranje-carillon in de toren van de Grote Kerk op de Markt worden verzorgd. De serie begint op vrijdag 11 juli en eindigt op vrijdag 29 augustus daaraanvolgend. Alle concerten beginnen om 19.30 uur en duren één uur. De uitvoerenden zijn: Kees van Eersel, Strijen, op II juli; Hein de Ligt, !Jrrtuiden,op 18 juli, Todd Fair, U.S.A., op 25 juli; Hessel H. de Harder, Hoogeveen Op 1 augus tus; Arie Abbenes, Asten, op 8 augus tus; Wim Franken, Amersfoort, op 15" augustus; Laura Meilink-Hoedemaker, Rotterdam, op 22 augustus en Cor Don, Vlaardingen op 29 augustus. Jeugdland in Margriethal SCHIEDAM - Ook dit jaar is er voor de Schiedamse jeugd een Jeugdland georganiseerd in de Margriethal. De grote hal is ingedeeld in een hele boel kleine „kamertjes", waar de kin deren kunnen knutselen en spelen met hout, klei, verf, papier, touw. Er kun nen sieraden gemaakt worden, of pof fertjes gebakken, bloemstukjes ge maakt. Er komt een leeshoek met boeken, een gezellige spelletjeshoek, een naaihoek met echte electrische naaimachines, een doorlopend film programma, een aparte hoek voor de kleintjes (kleuters). Er kunnen maskers, vliegers, garages, poppenhuisjes en kleine dorpjes ge maakt worden. En er worden speur tochten, balspelen, tekenwedstrijden, modeshows georganiseerd. Jeugdland duurt van maandag 14 juli tot en met vrijdag 25 juli. In het weekend is jeugdland gesloten. De openingstijden zijn van 9 tot 16.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f.2,50. CONCLUSIES RAPPORT BINNENSTAD PAS IN AUGUSTUS OP TAFEL MAASSLUIS - Het Buurtkomité Be houd Oude Binnenstad Maassluis heeft onlangs vergaderd met wethouder J. A. Hummelen en de vertegenwoordigers van de gemeente in de werkgroep „Renovatie en sanering oude binnen stad". Besproken werd het concept rapport van de genoemde werkgroep, dat twèe weken geleden werd uitge bracht aan het college van burge meester en wethouders en het Buurt komité. In de bespreking konden nog geen conclusies worden getrokken, omdat nadere uitwerking van het concept rapport in aanwezigheid van de overige leden van de werkgroep (de vertegen woordigers van het openbaar lichaam Rijnmond, de provinciale direktie vari volkshuisvesting en bouwnijverheid in Zuid-Holland en het Landelijk Om- budsteam Stadsvernieuwing), wenselijk werd geacht. Begin of medio augustus a.s. zal worden vergaderd met de vol tallige werkgroep, waarna burgemees ter en wethouders en het Buurtkomité de dan getrokken conclusies gezamen lijk in de openbaarheid zullen brengen. VLAARDINGEN - De persberichten over huisvesting van buitenlandse werkne mers in de Holy wijk, zijn voor het beroepskrachtenoverleg aanleiding om zich te beraden over de taak, die beroepskrachten, werkzaam bij de wijkcentra, herin hebben. De veelal negatieve opstelling van met name de belangencommissies brengen hen ertoe om voorlichting te organiseren over de maatschappelijke positie en de leefwijze van buitenlandse werknemers. De negatieve opstelling, die vaak uit gaat van vooroordelen, staat volgens hen iedere vorm van begrip en samen leven in de weg. Omdat „gasf'arbeid een zaak is die iedereen aangaat in alle wijken, hebben de wijkwerkers geza menlijk het besluit genomen hier iets aan te doen. Het ligt niet in de bedoeling om gastarbeiders in een be voorrechte of bijzondere positie te plaatsen, maar wel om een gelijkbe rechtigde plaats in de samenleving te verwezenlijken. Overigens ontgaat hen geenszins, dat ook voor veel Nederlanders deze gelijk berechtigde plaats in de samenleving nog niet is verwezenlijkt. Om derhalve een juist oordeel te kun nen vellen over diverse groepen in de samenleving, is het van belang inzicht te krijgen in hun leefomstandigheden, en hun geschiedenis. De wijkwerkers zien het als hun taak, daaraan bij te dragen middels voorlichting en even tuele bemiddeling tussen tegengestelde groepen. Daarom zal vanuit de wijkcentra in het nieuwe seizoen gezamenlijk een bro chure uitgegeven worden over de posi tie van de buitenlandse werknemer. Daarnaast wordt er een serie van voor lichtingsavonden georganiseerd over dit onderwerp. SCHIEDAM De aktie. die het dekenaat Schiedam in het kader van de vastenaktie Nederland voerde voor een school in Cochabamba in Bolivia, heeft f. 75.000,- opgebracht. De opbrengst overtreft die van alle voorgaande jaren. Dit is overigens een geschat bedrag, omdat nog niet alle bijdragen binnen Het projckt voor de school in Cochabamba kan gefinancierd worden en het geld f. 30.000,- is inmiddels overgemaakt. Hetzelfde geldt voor het tweede projekt. Dit betreft een land- bouwprojekt in Zaire, waar een grote groep jonge mensen, de landbouw op poten wil zetten. Het geld, benodigd voor dit projekt f. 33.000,- is ook overgemaakt. Het meerbedrag wordt besteed aan een projekt in Burundi, waar in Gataria een molen met motor voor het malen van mais, graan en mariok wordt ge bouwd. Hiervoor is f. 8.750,- nodig. Afhankelijk van het bedrag dat nog binnen moet komen, zal bekeken wor den hoe de rest van het meerbedrag besteed zal worden. Inlichtingen en aanmeldingsformulie ren zijn verkrijgbaar bij J. van der Meulen, Tapuitlaan 27 te Hoogeveen (tel. 05280 - 66 503) of bij het gra fisch werkcentrum, Schoolstraat 3 te Orvelte (tel. 05934 - 225). De grafi sche weken hebben als toepasselijk motto: „Druk je eens uit in Drente" Dc Spaarbank in Rotterdam en de aangeslo ten spaarbanken in Gouda, Delft en Maas sluis hebben de hypotheek-rente met ingang van 30 juni opnieuw verlaagd. Het tarief voor particuliere woningen wordt gesteld op 9 procent, voor beleggingspanden op 9 1/4 MAASSLUIS - Het Maassluise college, onder aanvoering van burge meester Theo van Dijke, kan van een onbezorgde vacantie genieten. Met zo'n milde raad is het goed besturen en kun je met een gerust hart uitzien naar een nieuwe start in september. Dat mildheid ook zijn grenzen kent vergat de raad even aan het slot van de vergadering van vorige week dinsdag toen van Dijke een overigens op het laatste moment aan de agenda toegevoegd - voorstel om het Zalencentrum aan de Lijsterlaan tot eind 1981 te laten staan, het te verhuren aan het Christelijk Vormingswerk voor Jeugdigen en er bovendien voor bijna achttienduizend gulden aan te laten vertimmeren, duidelijk te snel door de raad loodste. Het voorstel op zich was du.Jelijk genoeg. Onderwijswethouder Koos Smit (Partij van de Arbeid) hield de raad voor dat door vóór het voorstel te stemmen er een onderwijsvorm aan de bestaande zou worden toegevoegd. Hij had er begrip voor dat veel mensen van mening zijn dat het onooglijke gebouw maar zo spoedig moet verdwijnen, maar, rekende hij voor „het vervroegd beëindigen van. de huurovereenkomst met Jarino b.v.. de eigenaresse van het gebouw, komt ons zeker op een af koopsom van zestigduizend gulden te staan.. De overeenkomst met Jarino is aangegaan voor 15 jaar en eindigt 31 december 1981. Door nu te verhuren tot die datum worden twee doelen gediend - er wordt onderdak geboden aan het vormingswerk en we vermijden de afkoopsom". Bovendien zou het ministerie van onderwijs en weten- -- schapen aan het toekennen van rijks- Smit contra Hummelen. vergoeding voor deze vorm van onder wijs de voorwaarde hebben gekoppeld dat men voor een periode van minstens vijf jaar verzekerd moest zijn van een dak boven het hoofd. Verwarrend werd het pas toen collega wethouder Han Hummelen (Stadsont wikkeling, eveneens Partij van de Ar beid) zich uitdrukkelijk distantieerde van het collegevoorstel. Hij verklaarde het ontoelaatbaar te vinden dat het noodgebouw tot eind 1981 zou blijven staan. Als uiterste datum waarop met het afbreken zou moeten zijn begon nen noemde hij 1 januari 1978. Aan een afkoopsom tilde hij duidelijk min der zwaar: „dat zal zeker geen bedrag zijn van zestigduizend guldenn - we moeten daarbij ook rekening houden met de te verwachten exploitatiete korten op het Zalencentrum in de komende jaren. Bovendien vind ik dat een zeker financieel nadeel geen on overkomelijk bezwaar mag zijn om het voor 1981 af te breken, we brengen voor minder belangrijke zaken - ik denk aan het vanavond goedgekeurde krediet van f 45.900,-. voor een beeld van de kunstenares Sybille Krosch - ook vlot geld op tafel. Wat betreft die ministeriële voorwaarde om voor minstens vijf jaar verzekerd te zijn van huisvesting - dat kan ik onmogelijk in de stukken terugvinden". Compromis Een compromis-voorstel van Koos Smit (ga accoord met het voorstel om te verhuren tot 1981, dan zullen wij proberen al over drie jaar vervangende ruimte te vinden) leverde een tegen voorstel op van HanHummélen (laten we verhuren tot 1978, daarna wil ik hard meedenken over andere oplossin gen). Ook de tamelijk uitvoerige be handeling door de raad (die overigens wel moest leiden tot opmerkingen „als over welk voorstel moeten we eigenlijk stemmen?en „slapen ze op het ministerie ai?kon geen klaarheid brengen: de raad was duidelijk in verwarring gebracht. Des te onbegrijpelijker is het dan ook dat toen Wil van Dinter (CDA) terecht om een schorsing vroeg om in de fractie de zaken op een rijtje te kun nen zetten, dit door burgemeester Van Dijke werd geweigerd met het oog op het tijdstip: tien over twaalf. Waardoor het niet alledaagse beeld ontstond van raadsleden die, toen hun naam weer klonk, nog zichtbaar twijfelden of ze vóór danwel tegen zouden stemmen. Een zwakke beurt. Het collegevoorstel is overigens met 16 stemmen voor en 4 tegen aangenomen. Discussienota De discussienota „communicatie" bracht, eerder op de avond, niet de discussie die ervan kon worden ver wacht. De raad was vrij unaniem in het probleemloos accepteren van het stuk, al werden hier en daar wel wat kant tekeningen geplaatst. De heer Wester- hof, namens het CDA, bleek moeite te hebben met de taak die de overheid in het stuk is toebedeeld: een uitsluitend dienstverlenende taak. Dat ging Wes terhof duidelijk te ver; staat er immers niet in de Schrift dat de burgers onderworpen zijn aan het gezag van de overheid? Sprekend over de in de nota genoemde actiegroepen meende hij dat er toch ook maar eens dankbaarheids- groepen moeten komen:... „ik meen dat van al die mensen die een huis op het Verto-terrein hebben gekregen, er maar één is geweest die bedankt heeft". Het bracht hem tot de wel duidelijke maar niet zo fijnzinnige vergelijking met de tien melaatsen die, naar de Schrift verhaalt, werden genezen en waarvan er ook slechts één zijn dank uitte. De raad was verder van mening dat de paragraaf waarin veel lof wordt toegezwaaid aan de ambtenaren tame lijk overbodig was, en plaatste veel vraagtekens bij de aangekondigde „huisstijl". Het CDA diende nog een motie in met als strekking alle raadsleden vroegtij diger te betrekken bij de besluitvor ming. De motie werd door het college ontraden, door Wustrow (progressieve partijen) als te wantrouwig bestempeld en met 14 tegen 6 verworpen. Verder uit de raad: de reinigingsrech ten worden met ingang van 1 oktober met gemiddeld dertig procent ver hoogd; het tarief per maand voor een woning wordt gebracht van f 4,25 op f5,50. Er zijn kredieten beschikbaar gesteld van f41.550,- en f 13.703, - om het voormalige bibliotheekgebouw aan de Rozenlaan geschikt te maken als peu terspeelzaal en wijkgebouw. R.P. Nieuwe secretaris Jeugdgemeenteraad VLAARDINGEN Per 1 juli 1975 heeft de heer W. Voogt, ambtenaar op de afdeling algemene zaken ter ge meentesecretarie, van het college van burgemeester en wethouders op' zijn verzoek ontheffing gekregen als secre taris van de Jeugdgemeenteraad. In zijn plaats werd benoemd de heer D. Vredenbregt, eveneens werkzaam op de afdeling algemene zaken. VLAARDINGEN - Vrijdag 27 juni opende burgemeester Kieboom officieel het nieuwe pand van de Slavenburg's Bank aan de Westhavenplaats a5, bij de wijkcentra, hierin hebben. De verhuizing van de Schiedamseweg naar de Westhavenplaats was noodzakelijk, omdat het zakenvolume van de Slavenburg's Bank vorig jaar aanzienlijk (1000 procent) was toegenomen. Eén van de negentiende eeuwse drukpersen, waarop deelnemers aan een grafische werkweek hun kunstzinnige aanleg kunnen beproevenDrie affichesdie op deze pers zijn gedrukt, hangen ernaastde foto is gemaakt in het Orveltse grafisch werkcentrum Een experimenteel grafisch werkcentrum is een wat moeilijke naam. Het is „op z'n Hollands" gezegd een ruimte, waarin men eigen drukwerken kan maken. Drukwerk heeft hierbij een ruime betekenis; het omvat alle produkten, die van de drukpers komen. In het Drentse Orvelte krijgen belangstellenden in de maand juli de kans om naar eigen inzicht en fantasie grafische ontwerpen te maken en uit te voeren. Want in dat plaatsje bevindt zich zo'n experimenteel grafisch werkcen- Orvelte komt slechts op een kaart van gehuchten voor. Het ligt ongeveer tien kilometer ten oosten van het stadje Bcilen. Toch geniet Orvelte wat meer bekendheid dan talloze andere buurt schappen. Het werd in het kader van het Monumentenjaar '75 uitgeroepen tot één van Nederlands meest karakte ristieke dorpsgemeenschappen. In de rust en ruimte, die het Drentse landschap biedt, kunnen alle in grafiek geïnteresseerden aan de slag. Het gaat hier bijvoorbeeld om redacteuren van schoolkranten, maar ook om jongeren, die hun toekomst in grafische richting willen zoeken. Algemeen gesteld: iedereen, die zich creatief wil ont plooien, is in het Orveltse werkcen trum welkom. De organisatie berust bij de Stichting „Pro-Graph", die onder deel uitmaakt van de Bond van Beel dende Kunstenaars. Deze BBK wil, zoals bekend, de mens en de kunst nader tot elkaar brengen. Het werkcen trum biedt een mogelijkheid hiertoe. De activiteiten worden georganiseerd in vier aparte werkweken. Voor al deze weken is een omvangrijk programma opgezet. Daarbij staan de deelnemers een scala van benodigde materialen en tal van klassieke drukpersen, die het mogelijk maken het ambacht op oude wijze uit te oefenen, ter beschikking Ter zake kundige grafici verzorgen de begeleiding. Iedere werkweek begint zondagmiddag en duurt tot de daaropvolgende zater dagmiddag. De werkweken beginnen op 6, '13 en 20 juli. De deelnemers werken in de daarvoor -bestemde ateliers. Zij leren er - indivi dueel of groepsgewijs - allerlei voor werpen van grafische kunst te vervaar digen. Enkele avonden per week wordt met behulp van film, dia en video een overzicht van de ontwikkelingen in de grafiek gegeven. Voor ontspanning bui ten het werkcentrum is voldoende gelegenheid. Het dorp Orvelte zelf en zijn omgeving zijn een bezichtiging méér dan waard. Daarnaast geldt ook Westerbork, op drie kilometer afstand, als een attractie. In deze gemeente wordt iedere donderdag een folkloristi sche markt gehouden. De deelnemers aan de grafische zomer weken eten en overnachten in „De Borckerhof", een gerestaureerd com plex van twee Saksische boerderijen.. De kosten voor een werkweek, met. inbegrip van volledige verzorging, be dragen 200 gulden per deelnemer. In de weken, die beginnen op 13 en 20 juli, wordt er een crèche ingericht, waardoor ook ouders in de gelegenheid zullen zijn om deel te nemen. Voor kinderen beneden drie jaar wordt een weekgeld van 18 gulden gevraagd, voor peuters en kleuters daarboven 64 gul den.

De Havenloods | 1975 | | pagina 1