'Wij zijn van soort drift bezeten om iedereen mee te laten genieten' DE fjjjl HAVENLOODS "Kind van de Zon" in Schiedam in premiere fill I editie p SCHIEDAM A.G. Boxman van Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde De heer A.G. Boxman in zijt andere wilde" bloem Verschijnt op dinsdag en donderdag in ROTTER DAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAAR- DINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE EN NIEU WERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERG- SCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o. TOTALE OPLAAG 270.000 (13 edities) Bijkantoren: VLAARDINGEN Hoogstraat 122 -010-352911 KRIMPEN A/D IJSSEL - Veld en Beemd 25 - 01807 -16899. Dat wat groeit en bloeit nog steeds boeit, blijkt wel uit de steeds toenemende belangstelling van het publiek voor de meest uiteenlo pende beplantingen in tuinen en versieringen op balkons. De tendens is de laatste jaren duidelijk aanwezig af te wijken van de kunstmatig aangelegde tuinen met precies afgepaste paden. Er wordt steeds meer gepleit voor een natuurlijke groei zonder bespuiting, zodat allerlei „onkruid" als bijvoorbeeld paardebloemen, madeliefjes enz. zich weer kan herstellen. Ook de heemtuinen, die her en der worden aangelegd wijzen in die richting. Voer vele mensen is het echter een vraag hoe zij een optimaal „De Maatschappij is een geweldig aktieve organisatie.., aldus de heer Boxman. „Er zijn amateurs en vaklie den bij aangesloten. Wij verlenen ook altijd onze hulp bij tentoonstellingen, geheel pro deo. Ikzelf ben één van de mensen die nog aktief heeft meege werkt aan de bloemstellingen Prima- vera, die tot aan de oorlog werden georganiseerd. Hiervoor heb ik nog een erkenning ontvangen van de organisa tor van de Floriades". De heer Boxman, die jarenlang een eigen bedrijf heeft gehad, is een vak man tot in het topje van zijn vingers. „Ik ben een idealist en perfectionist", merkt hij op. „Eigenlijk een halve dwaas. Maar ik houd er niet van mensen vaktechnisch te benaderen. Het gaat er om de niet-vakmensen op eenvoudige wijze te vertellen hoe zij een en ander moeten uitvoeren en hoe zij met dingen kunnen spelen. Met alle respect voor deze mensen, want soms is het voor mij een wonder, als ik zie wat ze maken. Zo goed weten zij alle materialen te verwerken." resultaat kunnen bereiken, hetzij in hun tuinen hetzij met bloembak ken op balkons. Een instelling, die geheel gericht is op het adviseren van het publiek is de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, zoals zij tegenwoordig kortweg heet. Alleen in Rotterdam en omgeving telt deze maatschappij al 1300 leden. „Haar doelstelling is de plantenen de natuur uit te dragen naar de bevolking zonder winstbejag na te jagen", vertelt de heer A. G. Boxman, bestuurslid van de Maatschap pij- vragen. „Je gaat met zo'n tuin spelen", Jicht hij toe. „Dat is de liefhebberij en het aanvoelen. Het is zuiver de verwil dering die aanspreekt. Het prikt de gemeente wel dat deze tuin zo goed is, want de hele heemtuin in het park is naar de knoppen, evenals die in Om moord. Ik heb groot respect voor het gemeentewerk, maar het is uit de hand gelopen. Er v/ordt niet voldoende aan dacht aan besteed en de vakmensen krijgen minder interesse. Daarom waar deer ik het zo van de Nationale dat zij zo oog hebben voor deze tuin, evanals de bewoners hier rondom. Bij een rondleiding, die ik laatst georganiseerd heb ging één derde van de flatbéwo- ners mee. De heemtuin in Ommoord is door de gemeente aangelegd met in spraak van de bewoners, maar een vakman moet net spel spelen. Je kunt een tuin wel laten verwilderen, maar je moet er wel de hand aan houden. Geduld hebben Tuinieren is de heer Boxman zijn leven, maar ook vsn zijn vrouw, die tevens les in bloemschikken geeft voor de Volkstuinverenigingen Zuiderhof en Wielewaal. „Ik ben heel gelukkig", merkt hij op. „Met dit werk zou ik nooit kunnen ophouden. Wanneer ik later op de wereld zou terugkomen, zou ik weer in de grond gaan ploeteren. Je wordt geconfronteerd met het leven en de dood van de planten. Daarom sta ik zelf zeer loyaal tegenover het leven. Ik geloof in mijn vak. Maar ik ben een vechter, ik ga voor 300 man niet opzij. Je zou niet zeggen dat deze tuin pas één jaar oud is en van de winter helemaal onder water heeft gestaan. 9 Let op Havenloods! I geven de -1 spacetower De Havenloods biedt u en uw gezin Om het u mogelijk te maken alles, eens met eigen ogen te zien moet u gebruik maken van de onderstaande bon. Daarmee kunt u uw ruimtereis gratis met 85 meter verlengen. Een uniek en levend beeld van Rotterdam, zijn Maas en vele havens. Voor maximaal 4 personen Inleveren bij de kassa Aantal personen Aangeboden door DE HAVENLOODS GELDIG t/m 30 SEPTEMBER 1975 Een bijzonder decoratieve plant is de Bere' lauw. bakken, die vooral veel oudere mensen aan hun balkons hebben aangebracht. Schandalig toestand waarin vaak de tuinen van nieuwe huizen worden opgeleverd. „Ik vind dit schandalig. Over de bouw grond is dan maar een laag aarde gestort en de grond is toch de basis. Het beste is dan de grond zo'n 60 cm om te spitten, zodat het water op en neer kan. Nieuwe planten moeten ge scheiden worden in zomer-, twee- -jarige- en vaste planten. De laatste categorie adviseer ik meestal omdat deze erg goedkoop is. Uit den boze Spuiten is voor de heer Boxman uit den boze. „In mijn tuin wordt niet gespoten", merkt hij op. „Zelfs mijn tuinvuil spit ik hier weer terug voor bacteriën en omzetting van de grond. Als wij financieel zouden mogen delen in het bedrag dat de gemeente Rotter dam heeft uitgegeven aan bespuiting zouden we heel wat kunnen doen. Dat is om van te schrikken. Maar ook van gemeentezijde komt de wens naar voren minder te spuiten om weer allerlei bloemen van vroeger terug te krijgen. De heer Boxman kreeg zijn opleiding in de bloemisterij. „Ik werkte vroeger toen ik 14 jaar was van 6 tot 10 uur 's avonds voor f 1,50 alleen om iets te leren; Ik vond het heerlijk. Nu is het enthousiasme er op de scholen veel af, terwijl het tuinbouwonderwijs in Rot terdam het hoogst gekwalificeerd staat in Nederland. Daarom zeg ik ook altijd tegen mensen, wat zij ook doen, bloemschikken, tuinieren of iets derge lijks: Blijf doorgaan, het is zo fijn bezig te zijn met zulke dingen. Het leidt af. Je hebt voor jezelf dan een wapen tegenöver deze harde maat schappij. Daarom is de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde van een soort drift bezeten om alle mensen mee te laten genieten". HANNY VROEGH. i de heer Broxman, waar de natuur met vaste hand Spelen Hoe een tuin in wildernis er kan uit zien, toont de heer Boxman voor zijn woning in een hoog flat aan de Van Everaertstraat in de Alexanderpolder. Voor de flat ligt een groot 6tuk ge meentegrond, waarvoor de eigenaar van de flats de Nationale - echter geld ter beschikking heeft gesteld om een en ander te realiseren. Door de gemeente is een plan ontworpen voor de tuin, maar de heer Boxman heeft in overleg vele verbeteringen toegepast. Het resultaat na een jaar is verbluf fend. Het is een zeer afwisselend op elkaar afgestemd „Landschap" van planten, bloemen en bomen, die echter veel van de héér Boxman's aandacht SCHIEDAM - De laatste Nederlandse film die onlangs is uitgebracht: Kind van de Zon gaat deze week in het Passage-theater II in Schiedam in pre mière. Deze film van René van Nie van de Brugwalfilms kreeg ook jn het buitenland goede kritieken. Het is het verhaal van Anna een kind van keurige middenstandsouders. De vader is een onbuigzame eerlijke harde werker, een beetje nors en thuis veelal in zichzelf gekeerd. Geen man om bij op schoot te kruipen. De moeder van Belgische afkomst - is kleintjes en onder invloed de vader, schippert tussen de een Door de groen- en bloemenvoor ziening heeft het geheel een totaal ander uiterlijk gekregen. Vingerhoedskruid. Maar we hebben wel geploeterd mijn vrouw en ik. Je moet geduld hebben en dat ontbreekt nogal eens bij de mensen. Het is uit zuiver idealisme dat mijn vrouw en ik dit doen. We komen dan ook altijd tijd tekort". De heer Bo:;man werkt ook nog aan allerlei andere projecten en zit boven dien in het bestuur van Tuinbouw school Prof. Hugo de Vriesstraat aan de Bosdreef n Rotterdam. Hij is zeer aktief voor de Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde op het gebied van voorlichting. Jaarlijks worden er zeven lezingen gehouden, er is maandelijks een bloemschikclub in de Simonstraat en in Groot-IJsselmonde, die grote belangstelling geniet. Er worden regel matig demonstraties gegeven. Zo trok de tentoonstelling „Tuinplezier", die vorig jaar t.g.v. van het 100-jarig bestaan van de Maatschappij in Blij- dorp werd georganiseerd 78.000 be zoekers. Ook wordt maandelijks het blad „Groei en bloei" uitgegeven met alle mogelijke adviezen en tips. Onder het motto „Laten wij Rotterdam gaan verkennen" worden excursies georgani seerd in Rotterdam maar ook naar andere provincies. Leerzaam ,ieer Boxman: ,,Deze excursies zijn niet alleen gezellig, maar ook zeer leerzaam evenals de lezingen die wor den gehouden. De mensen krijgen dan adviezen over de aanleg van tuinen, de keuze van de planten en de behande ling van bloem hakken op balkons in de zomer. Ik vertel waar en hoe de verwildering in de tuin kan worden toegepast en wjelke soorten planten gebruikt kunnen worden. Je hebt zo veel mogelijkheden. Maar je moet weten hoe je kunt experimenteren. Na de lezing wordt er vaak een forum samengesteld, waar de mensen hun vragen kunnen afvuren en hiervan wordt druk gebruik gemaakt. Ik maak de mensen ook attent op het feit dat wij winterbakken oj> balkon kunnen maken. Dat weten velen nog niet. Over het groen in de Alexanderpolder is de heer Boxman erg te spreken. Enthousiast is hij ook over de bloem- r biedt weinig hou- Anna wordt in 1945 geboren. Zij heeft dan al een broer en een zuster. De broer zal in haar verdere leven een kameraad blijven. Teveel misschien. Met de zuster is van geen enkele relatie sprake. Ze draagt de uiterlijke schijn van het middenstandsmilieu met zich mee en streeft ernaar zich daarboven te verheffen. Anna heeft artistieke kwaliteiten en gaat onder protest van haar ouders naar een kunstnijverheids school in het Zuiden van het land. Ze is dan 17 en op dat moment begint de film. Samen met haar schoolvriendin Marjan zoekt zij een kamer die ze vindt in een nieuwbouwwijk. Op deze eerste „vrije dag" geeft ze een feest waar Anna's jongere vriend Peter en Marjans vriend Gerrit ook aanwezig Problemen Vanaf dat moment openbaren zich in meer of mindere mate eigenschappen bij Anna die haar omgang met anderen bemoeilijken. Zo gaat Anna in haar vriendin tal van angstwekkende karak tertrekken zien, waardoor zij van het meisje wegvlucht om vervolgens alleen in een boerderij te gaan wonen, waar opnieuw de boer een bedreiging voor haar wordt. Haar problemen manifes teren zich ook op school. Anna ver trekt naar Amsterdam. Peter, haar vriend, blijft regelmatig komen. Zij klampt zich aan hem vast en behandelt hem als een prins, overdreven en kin derlijk. Op een avond gaat zij voor het eerst (zij is dan 21) met de jongen naar bed. Het wordt een mislukking. Vanaf dat moment houdt zij een panische angst om zich te laten gaan. Gerrit, vriend van Marjan, komt een keer met Peter mee. De al wat oudere Gerrit trekt zich het lot van het meisje steeds meer aan. Ondertussen ontmoet Anna een Amerikaanse jongen, dic voor kor te tijd bij haar intrekt. Maar dat biedt weinig steun want Dave heeft het veel te druk met magie en hogere machten en „droomt" ervan naar de woestijn te gaan. Hij is dan ook plotseling verdwe nen. Anna zal hem later in de film volgen maar komt niet verder dan de Amsterdamse haven. Ze vereenzaamt steeds meer. Ze ligt dagen op bed, vervuilt, zwerft door de stad en dat, terwijl zij „nergens" heen wil. Op een dag, al maanden eenzaam op haar kamer, verft zij de nele ruimte hagelwit, alles. Dan gaat zij op het bed liggen.... Polikliniek en inrichting. In de eerste wordt zij geshockt en blijft ze maar kort. De inrichting zal de eerste stap op weg naar genezing bete kenen. Een lange weg. Na een moeiza me observatieperiode komt ze uitein delijk terecht in de groepstherapie, waar ze gekonfronteerd wordt met de soms identieke problematiek van de ander. Een schokkende ervaring, waar door ze in eerste instantie nog meer op zichzelf wordt teruggeworpen. De ge wenning duurt drie maanden, de „ge nezing" twee jaar. Ondertussen zijn er relaties opgebouwd en verstoord. Ondertussen durft de een het leven weer aan en heeft de ander zelfmoord plannen. Angst Langzamerhand mag ze weer naar Am sterdam om haar lessen aan de kunst nijverheidsschool weer te volgen, ter wijl zij in de inrichting blijft wonen. Maar meer en meer gaat ze op eigen benen staan en uiteindelijk breekt de dag aan dat ze voorgoed terug kan naar haar kamer in Amsterdam. Ze komt aan op het station. Opeens hoort ze iemand schreeuwen. Ze ziet een kleine opstoot van mensen en als ze dichter bij komt stuit ze op een vrouw die totaal in de war en .gillend in het rond schreeuwt. Geen van de mensen die rondom haar staan grijpt in. Niemand helpt. Even lijkt het of Anna een angst moet overwinnen, dan stapt zij reso luut op de vrouw af en probeert haar te kalmeren. Dat lijkt te lukken, maar meteen daarop gaat het nog erger mis. De vrouw valt Anna aan en slaat op haar in, voordat zij zich panisch ver wijdert. Het wanhopige gezicht van Anna blijft beeld-vullend achter. De rol van Anna wordt gespeeld door José Ruiter, verder spelen onder meer een rol: Ramses Shaffy, Huis Broos, Johan ter Slaa en Dora van der Groen en Michel van Rooij. dinsdag 8 juli 1975 24e jaargang no. 50 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. I

De Havenloods | 1975 | | pagina 1