Plannen Coolsingel volop in discussie Kamer van Koophandel bepleit spoortunnel Rijnmond ontbeert rijksuitkering voor recreatie GEEN BOTVLISME IN BLEISWIJK s:i-: -if Stichting overal op oorlogspad tegen lepra Nieuwe zegels Speciale boei voor ULC Carrier WIE WIL ZINGEN IN MANNENKOOR? DE HAVENLOODS, DINSDAG 8 JULI 1975 28-511 Nieuwe Willemsverbinding DE Kamer van koophandel en fabrieken voor Rotterdam heeft in een brief aan de minister van verkeer en waterstaat gepleit voor de aanleg van een spoortunnel als „Willemsverbinding'". Deze tunnel zou aangelegd moeten worden naast de nieuwe verkeersbrug (waarover de Rotterdamse gemeenteraad zich onlangs uitsprak). De Nederlandse Spoorwegen zijn van plan op korte termijn een keuze te doen tussen een brug en een tunnel. In Rotterdam wordt verwacht dat het een tunnel zal worden, maar er is nog geen zekerheid over. „Het spoorvervoer van Rotterdam naar het Zuiden wordt op dit ogenblik belemmerd door het openingsregime dat voor de brug over de. Koningshaven van toepassing is, een belemmering waarmee de spoorwegen en Rotterdam hebben leren leven, maar die zeker niet in de komende decennia gecontinueerd kan worden", aldus de Kamer van koophandel. „Dankzij het gereedkomen van de me troverbinding naar Hoogvliet is de openbare vervoersvoorziening naar het westelijke deel van Rijnmond aanzien lijk verbeterd. Wil men ook naar het Zuiden een optimale openbaar-ver voersvoorziening hehben dan zal de treinfrequentie tussen Rotterdam en Dordrecht en omgeving binnen afzien bare tijd moeten worden geintensi- Aanvaringen De railverbindingen van Rotterdam naar het zuidelijke deel van Neder land, België en Frankrijk mogen op geen enkele wijze in gevaar komen. Omdat de Willemsverbinding slechts een van de drie rivierkruisende noord- zuid-verbindingen is en voor Rotter dam verreweg de belangrijkste, zou een aanvaring van een van de Willemsbrug gen grote gevolgen kunnen hebben. Dat het hier niet om een theoretisch vraagstuk gaat hebben de recente aan varingen bij de Hembrug en de Zee- landbrug laten zien. Wat betreft de Hembrug heeft dit mede geleid tot een definitieve beslissing ten gunste van de Hemspoortunnel. Volgens de Kamer zullen in de toe komst de kansen op een aanvaring eerder toe- dan afnemen. De schaalver groting van de schepen en de off shore-objecten maken dat de doorvaart door de Koningshaven steeds meer nautische problemen met zich mee brengt. In geval een toenemende trein frequentie zou leiden tot een vermin dering van de openingsduur zou het daaruit voortvloeiende werk de kans op een aanvaring eveneens verhogen. Deze brugopeningen zullen een on overkomelijk obstakel vormen in geval de tweede nationale luchthaven in de nabijheid van deze regio zal worden aangelegd. Bij zowel de lokatie van een luchthaven bij de Maasvlakte als bij Dinteloord zal de Willemsverbinding de essentiële spoorverbinding voor deze luchthaven zijn. Werkgelegenheid de Willemsverbinding. De studie van het Nederlands F.conomisch Instituut maakt duidelijk dat het terugbrengen van het aantal brugopeningen enorme werfverliezen met zich mee zal bren gen. Gedurende de periode 1983-1992 zou een werfverlies van 869 miljoen gulden worden geleden, als het be staande brugopeningsregime wordt te ruggebracht tot zes openingen per et maal. De aanleg van tunnels zal daaren tegen voor dezelfde periode 161 mil joen aan extra baten opleveren. Bij vermindering van het aantal brug openingen tot zes zullen 1300 a 1400 mensen minder werk kunnen vinden dan bij handhaving van het bestaande regime. In deze cijfers zijn de effecten op andere industrietakken niet opge nomen, zodat de gevolgen voor de werkgelegenheid aanzienlijk groter moeten worden geraamd. De brief wordt aldus besloten: „De Kamer van koophandel Rotterdam is zich ervan bewust dat een dergelijk alternatief hogere investeringsbedragen met zich mee zal brengen. Wij zijn er echter van overtuigd dat het opheffen van wachttijden voor land- en water verkeer, de extra impuls aan de scheepsbouw- en scheepsreparatiebe- drijven, de extra arbeidsplaatsen en de grotere veiligheid een dergelijk hoger investeringsbedrag volledig zullen rechtvaardigen". „Ons inziens zou dan gelegenheid te baat genomen kunnen worden om het gevaarlijke en la waaierige tracé van de spoorweg door middel van een viaduct door de bin nenstad aan de moderne eisen aan te passen", aldus de Kamer. Voor grote projecten HET bezoek dat de staatssecretarissen W. Meijer (CRM) en W. Polak (binnen landse zaken) vorige week aan het openbaar lichaam Rijnmond brachten is voor Rijnmond en de daarin gelegen gemeenten teleurstellend verlopen. De beide bewindslieden deden geen con crete financiële toezeggingen ten be hoeve van het beheer van grote projec ten in het kader van de buitenstedelij- ke recreatie in dit gebied. Hét was allemaal voortreffelijk georga niseerd. De staatssecretarissen zouden met bestuurders van Rijnmond en le den van de colleges van B. en W. in dit gebied met het motorschip Koningin- neplaat een bezoek brengen aan zo'n groot project, de Rhoonse Grienden. Tijdens deze excursie zou heel duide lijk naar voren moeten komen dat een gewestelijke aanpak van grote recrea tieprojecten de meest aangewezen weg zou zijn en dat juist in een gebied met een zo grote milieubelasting als Rijn mond het rijk over de brug zou moe ten komen ten aanzien van een stuk medefinanciering bij uitbouw en be heer van deze projecten. Met enige spanning werd afgewacht of de staats secretarissen deze mening eveneens toegedaan zouden zijn. Maar nee, staatssecretaris Meijer toon de nog wel enige mildheid met betrek king tot een eventuele medefinancie ring bij de investeringen, maar van subsidiëring voor het beheer wilde hij niets weten. En zijn collega Polak, die de gemeentefinanciën in zijn porte feuille heeft, liet niets na om de Rijnmondbestuurders duidelijk te ma ken dat het rijk kampt met moeilijke financiële problemen en de prioriteiten liggen in die gebieden waar grote"werk loosheid heerst. Van een concrete financiële toezeg ging, bijv. voor een doeluitkering aan Rijnmond, was dus geen sprake. Dat was een teleurstelling voor de be stuurders uit deze regio die gehoopt hadden op een stuk reële financiële medeverantwoordelijkheid van het rijk voor de uitvoering van het integratie plan buitenstedelijke recreatie Rijn- Naar het zich laat aanzien zal deze financiële medewerking zich beperken tot een bijdrage in de financiering van de investeringen. DE Coolsingel, hoofdader van de Rotterdamse binnenstad, is de laatste tijd stevig in discussie. Aanleiding vormt het plan van het gemeentebe stuur om het rijgedeelte van deze boulevard aanzienlijk te versmallen. Begin vorige maand werd het aantal rijstroken teruggebracht van tweemaal drie tot tweemaal twee rijstroken, begin oktober blijven er nog twee rijstroken (tweemaal één) over. Het gaat om een proef, waarvan het al of niet geslaagd-zijn straks in de gemeentelijke colleges bestroken zal worden. Tegenover B. en W. staat de Kamer van Koop handel, die deze proef met grote bezorgdheid gadeslaat. Vorige week stond de situatie op de Coolsingel op de agenda van de Kamer. Deze had kort tevoren een enquête laten houden in het bedrijfs leven. De eerste uitslagen duidden bepaald niet op een goede ontvangst van het gemeentelijke plan en de uitvoering daarvan. De banken uitten in hun reactie vrees voor de zo noodzakelijke veiligheid van de geldtransporten; de afstand tussen bank en auto mag niet te groot worden. Verder is gebleken dat de aan- en afvoer van de Aert van Nesstraat stagneert. Vanuit het Scheepvaartkwartier (Scheepstimmermanslaan en omge- singel (Meent-Hoogstraat e.o.) waarop ving) klonk de klacht dat het verkeer belemmerd wordt door de we nog uitvoeriger zullen terugkomen. metro-werken op de Mauritsweg, de Schiedamsedijk en de Wester singel. Er is een kans, zo werd verder gezegd, dat winkelende mensen-met-een-auto gaan uitwijken naar andere winkelcentra (en dat is beslist ook niet de bedoeling van de proef). Velen klagen dat de Coolsingel op sommige momenten het verkeer te langzaam verwerkt. korf worden verlevendigd en zouden er meer paviljoens moeten komen, o.a. bij de Kruiskade. Verder heeft de werkgroep plannen uitgewerkt voor het gebied ten oosten van de Cool- problematiek binnenkort met verkeers wethouder mr. J. Mentink bespreken, weet ligt nog altijd een Qok kan ket trottojr voor De Bijen- met een Haar commissie bereikbaarheid stads centrum heeft hiertoe opdracht gekre gen. Zoals men stuk van deze interessant advies van prof. Bakema op tafel waarin nogal wat mogelijkhe den voor de Coolsingel worden ge noemd. Daarnaast heeft ook de ge meente (een werkgroep van gemeente werken en stadsontwikkeling) plannen op tafel gelegd voor een „herbergza mer" Coolsingel, o.a. de plaatsing van 45 platanen, de aanleg van een grasveld vóór het stadhuis en een plateau voor het postkantoor dat een verbinding met het stadhuis kan accentueren. Ook bij de verkeersdienst van de ge meente (die indertijd de proef aan zwengelde bij de stadsbestuurders) zit men niet stil ten aanzien van een beoordeling van de proef. De dienst laat regelmatig tellingen verrichten, maar die geven in deze vakantietijd natuurlijk niet zo'n zuiver beeld. De voorlopige resultaten van de tellingen wezen uit dat het aantal auto's op de Coolsingel met ongeveer 30 procent is afgenomen. De Kamer van koophandel gaat deze Overleg Om althans te trachten tot een ge meenschappelijke visie van gemeente en Kamer van Koophandel op de Coolsingel te komen zal er veel overleg nodig zijn, in eerste instantie wellicht tussen de betreffende commissie van de Kamer en de al genoemde gemeen- telijke werkgroep. De vrees voor tweemaal één rijstrook, die bij het bedrijfsleven leeft, lijkt ons reëel, maar anderzijds spreken ons ook de plannen van de gemeentelijke werk groep erg aan. De totstandkoming van een gemeenschappelijke visie lijkt ons niet helemaal irreeël, maar dan moet men ook het gehele gebied rond de Coolsingel met zijn verkeersmogelijk- heden in de overwegingen betrekken. Men mag van de Coolsingel geen voor het verkeer te nauwe straat maken, maar ze zal als boulevard ook - ruim telijk gezien aantrekkelijker moeten worden. Nu er twee alternatieven op tafel liggen zou het interessant zijn om naast de stemmen van het bedrijfsleven en de gemeente ook die van de „overige" Rotterdammers te horen! E.J.M. - i De Nederlandse Stichting vóór Leprabestrijding (NSL) heeft in de eerste helft van dit jaar voor bijna 1 1/2 miljoen gulden aan giften ontvangen. Onder deze opbrengst bevindt zich een belangrijke gift van de koningin. Eind dit jaar hoopt de NSL voor de uitvoering van.haar werk over een ontvangst van 2 1/2 miljoen gulden te kunnen beschikken. en om tot uitbreiding van haar werk terrein te kunnen overgaan, dient de NSL over ruime financiële middelen te beschikken. Behalve in de reeds ge noemde landen en deelgebieden, waar de stichting werkzaam is, verricht zij ook onderzoeken en treft zij voorbe reidingen voor de uitvoering van nieuwe projekten. Dit najaar vertrek ken drie artsen naar het noordelijk Tanzania alsmede delen van Oeganda gedeelte van Nigeria, waar naar schat- De stichting levert een belangrijke bij drage aan de bestrijding van de lepra. Zij baseert haar werk niet alleen op de stelregel „Voorkomen is beter dan genezen", al is dit wèl het einddoel dat ze nastreeft. Maar haar streven is voor alsnog gericht op rechtstreekse genees kundige hulp aan lepra-lijders in Afri ka. Tot de door de NSL „geadopteer de" landen behoren Kenia, Zambia en en Nigeria. Bovendien neemt de stich ting deel in zestien projekten in zeven andere Afrikaanse, Aziatische en Zuid- amerikaanse landen. De NSL werkt binnen het kader van de Wereld (ge zondheidsorganisatie voor leprabestrij ding. Deze organisatie heeft in haar 28e Assemblee, die onlangs in Genève werd gehouden, opleiding van specia listen bepleit teneinde het leprapro bleem structureel te kunnen aanpak ken. Alleen op deze manier acht de organisatie effectieve strijd tegen de ziekte mogelijk. De SNL onderstreept de wensen van de Assemblee als een reële bijdrage tot afname - en uitein delijk tot het uitbannen epidemieën. Om aan haar taak te kunnen voldoen ting een half miljoen lepra-patiënten woont. De medische hulp in het be treffende landsdeel wordt direct ge coördineerd vanuit Nederland. Eind vorige maand is een arts vertrokken naar Maleisië in Zuidoost-Azië, waar hij deelneemt aan onderzoek voor be strijding van lepra en waar hij ook zal meewerken in medische teams. Voor financiering van activiteiten bin nen het kader van haar totale hulppak ket, vraagt de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding om bijdragen. Wie het werk wil steunen, kan een gift lepra- storten op gironummer 50500, ten name van de NSL bij het Tropeninsti tuut, te Amsterdam. Op 29 juli 1975 zal de Nederlandse PTT een serie van twee bijzondere postzegels zonder toeslag uitgeven die aan gebeurtenissen van internationale betekenis zijn gewijd. De zegels zullen bij alle Nederlandse postinrichtingen verkrijgbaar zijn zolang de voorraad strekt. Een in acht kleuren uitgevoerde zegel, waarde 35 cent, vestigt de aan dacht op het internationale Jaar van de Vrouw. De ontwerpster, Ans Bockting-van Genderen uit 's Gravenhage, debuteert hier met een zegel gei'nspireerd op een speelkaart, waarop in de ene helft een vrouw en in de andere helft een man is afgebeeld. Beiden hebben een pen in de ene hand en een duif op de andere. Inherent aan het gegaven van de speel- egejven v kaart is op de zegel de waardeaandui- ding dan ook tweemaal vermeld. De voorstelling symboliseert de drie thema's van het internationale Jaar van de Vrouw: gelijkheid, ontwikkeling, De kleuren zijn: zwart, grijs, rood, oranje, groen, roze, lichtgeel en bruin. Het honderdjarig bestaan van de Inter nationale Meterconventie (Convention du Mètre) wordt met de uitgifte van een vierkleurige, liggende zegel in de waarde van 50 cent geëerd. Het ont werp drukt het abstracte begrip maat uit door een schaalverdeling, die zowel vóór meten als wegen kan gelden. De zegel is uitgevoerd in de kleuren lichtblauw, groen, donkerblauw en De prijs per serie bedraagt f 0,85. Naar een ontwerp van Shell Internatio nale Petroleum Maatschappij B.V. in Den Haag heeft IHC-Gusto B.V. op haar werf te Slikkerveer voor rekening van Shell UK Ltd. een boei gebouwd. Deze boei met een diameter van ruim 17 meter en een totale hoogte van ruim 11 meter één der grootste in zijn soort - is speciaal ontworpen en geconstrueerd voor het lossen van ru we olie uit ULCC's (ultra large crude carriers), tankschepen met een draag vermogen van meer dan 50Ö.000 ton. De boei komt te liggen in de Ierse zee voor de kust van Wales bij het eiland Anglesey. Aan de boei zullen de ULCC's afgemeerd worden die de ruwe olie aanvoeren uit het Midden Oosten voor de Stanlow-raffinaderij van Shell bij Liverpool. Aangezien schepen van deze omvang in geen enkele haven in Europa kunnen bunkeren, is de boei zodanig uitgerust dat deze tankers via de boei ook brandstof kunnen in- Aan het eind van de onderwaterpijplei ding van het vaste land naar de boei zal op de bodem van de zee een zoge naamd „manifold" (een staalconstruc tie met leidingverdeelstukken en afslui ters) worden geïnstalleerd. Dit mani fold, een van de grootste ter wereld, werd gebouwd door HVO B.V. (voor heen Havenbedrijf „Vlaardingen Oost") in Vlaardingen. De hypotheek-rente bij De Spaarbank te Rotterdam en de aangesloten spaar banken te Gouda, Delft en Maassluis is opnieuw verlaagd. Het tarief voor particuliere woningen is met ingang van 1 juli 1975 gesteld op 8 3/4 procent, voor beleggingspan den op 9 procent. De Rijkspostspaarbank zal met ingang van 1 juli 1975 het rentepercentage voor woninghypotheken verlagen. Voor normale hypotheken wordt het percentage op 8 3/4 procent gebracht en voor top-hypotheken op 9 procent. Nieuwe speelkans in Oude Westen Vanmiddag (dinsdag) is in het Oude Westen op de plaats van de voormalige Josephkerk, hoek Kruiskade en Maria- straat, een speelterrein geopend. In vakantietijd zullen hier kinderactivitei ten worden georganiseerd; daarna gaat het terrein als „echte" speeltuin draai en. De speelmogelijkheden hebben geen definitief karakter; op deze plaats zal over één tot twee jaar een bejaar dencentrum worden gebouwd, waar door de speeltuin zal moeten wijken. Met een programma van feestelijke activiteiten, waaronder een optocht, verkleedpartij, spelletjes en liedjes, is de nieuwe recreatieve mogelijkheid "oor de jeugd van het Oude Westen van start gegaan. In de vakantie zullen elke maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag tussen 10 en 16 uur ontspan nende bezigheden worden georgani seerd. Woensdag 9 juli is het spelletjes- dag, waarbij balspelen de hoofdmoot zullen vormen. Vrijdag 11 juli staat een hopsie-topsie spel, waarvan de organisatoren de bedoeling geheim houden, op het programma. De activi teiten worden verder van week tot week vastgesteld. De uiterst merkwaardige diefstal van een Condor uit dierenpark Wassenaar, waar deze vogel medio juni verdween, is nog altijd niet opgelost. De directie heeft niet achterhaald, hoe de onbekenden de gevaarlijke roofvogel hebben kunnen ontvreemden. Het mannelijke dier is zó onmenselijk sterk, dat ettelijke specialistenhanden er werk mee moeten hebben gehad. Bijkomend raadsel is de diefstal van drie steenuilen, die in dezelfde nacht heeft plaatsgevonden. Want ook deze diersoort staat bij dreigend gevaar z'njmnnetje. Het dierenpark is dus in dubbele zin pijnlijk verrast. Daarom heeft men besloten .een „opsporingsprijs" uit te loven voor diegene, dankzij wiens aanwijzingen de Condor kan worden herkregen. De som is vastgesteld op drieduizend gulden, een hoog bedrag, dat aangeeft hoe graag de Wassenaarse dierentuin haar reuzen bezit terugkrijgt. Deze prijs zullen de dieven vermoedelijk kunnen incasseren; alle Europese dierentuinen zijn op de hoogte gesteld van de diefstal. Een voorzorgsmaatregel is ook de instelling van verscherpte bewaking in de dierentuin teneinde herhaling van het vreemde incident te voorkomen. De verdwijning van de roofvogel is extra spijtig, omdat deze soort met uitsterving wordt bedreigd. Totnogtoe heeft Wassenaar zich niet kunnen verblijden met de geboorte van jongen van het Condor-paar. Daarom was men hier van plan bij een eventuele nieuwe tiroedperiode het gelegde ei machinaal te doen uitbroeden. Dit plan is door de diefstal voorlopig doorkruist. BLEISWIJK - In de vijvers aan de Bleiswijksezoom komt géén botu- I lisme voor. Dit heeft een onder- zoek, waarvan de uitslag eind vori ge week werd bekendgemaakt, uit gewezen. Vrijdag 27 juni waren in de vijvers dode eenden en vissen gevonden. Bij de lijkschouwing zijn geen sporen van de infectie botulis- me aangetroffen. Het Recreatieschap Rottemeren, beheerder van het gebied waarin de vijvers centraal zijn gelegen, heeft het zwemverbod hiervoor opgehe ven. Dit gebeurde onmiddellijk na vaststelling van het feit, dat zwem men in het vijverwater geen gevaar oplevert. De verbodsborden, die in allerijl waren aangebracht, zijn in middels verwijderd. Het Christelijk Pelgrims Mannenkoor uit IJsselmonde heeft zich in de loop der jaren een klankvol en kleurrijk repertoire aan liederen eigen gemaakt, zowel bestaande uit geestelijke liede ren, voor o.a. medewerkingen en uit voeringen bij kerkdiensten, als andere soort muziek. Met regelmaat worden er concerten en zanguitvoeringen gegeven. Men heeft het Pelgrim's Mannenkoor eveneens via radio en televisie kunnen beluisteren. In de Pelgrimskerk aan de Reijerdijk wordt elke maandagavond gerepeteerd ter voorbereiding van een nieuw pro gramma. Deze repetities vinden tot 11 augustus geen doorgang. Wanneer er mannen zijn die interesse hebben te komen zingen bij het koor kunnen zich direkt na de vakantieperiode op geven. Nieuwe zangers kunnen dan direkt mee gaan werken aan het op stapel staande programma. Inlichtin gen bij de secretaris de heer W. Klap wijk, Rederoord 82, tel. 010-326067.

De Havenloods | 1975 | | pagina 4