HAVENLOODS .■«SSÖfc Knelpunten In Vlaardingse wijken Oostwijk: Duidelijk woningbeleid ontbreekt VOP: WONEN NIETIDEAAL Holy: Sociale scheidingen CentrumBelangen botsen Jainvaindcrhulstbchang. iffl Meubelfabriek Oisterwijk WEST: ZEER STERKE MILIEUBELASTING inspraak stadsplan TlffUrTTlfc POO-POO SLAAPKAMERS donderdag 24 juli 1975 24e jaargang no. 55 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. editie P SCHIEDAM Verschijnt op dinsdag en donderdag in ROTTER DAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAAR- DINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE EN NIEU WERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERG SCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o. TOTALE OPLAAG 270.000 VLAARDINGEN Hoogstraat 122 010-352911 KRIMPEN A/D IJSSEL - Veld en Beemd 25 01807 16899. lilLL Provincies HET vorige week door de minister en staatssecretaris van Binnenland se Zaken gepresenteerde „Concept ontwerp van de wet reorganisatie binnelands bestuur", zal in de ko mende maanden in bestuurlijke kring wel een best-seller worden. Geen wonder: dit boekwerk (in getypte vorm ongeveer tweehon derd bladzijden) toont aan hoe de regering de toekomstige bestuur lijke organisatie van ons land ziet. Als het aan 't kabinet-Den Uyl ligt zullen de schoolkinderen van 1980 af niet elf maar zesentwintig pro vincies moeten kunnen noemen. Of 't zover komt is een tweede. Wat nu in Den Haag is gepresen teerd is een vóórontwerp waarop belanghebbenden commentaar kunnen leveren; pas daarna wordt een wetsontwerp over deze materie bij de Tweede Kamer ingediend die er op haar beurt de nodige tijd voor zal nemen. En vervolgens komt het wetsontwerp ter behan deling in de Eerste Kamer. Het is nog zéf de vraag hoe de tekst zal luiden van de wet die te zijner tijd (minister De Gaay Fortman hoopt in 1977) het Staatsblad zal berei- In het nu aangeboden wetsontwerp is duidelijk sprake van een zekere mate van centralisatie; bewinds lieden van Binnenlandse Zaken streven naar een forse versterking van de bevoegdheden van de pro vinciale besturen-nieuwe-stijl. Deze zullen tal van zaken overnemen, die nu nog in gemeentelijke han den zijn. Het is jammer dat het voorontwerp en het daaraan ge hechte memorandum aanzienlijk minder duidelijk zijn over de taken en bevoegdheden die het rijk straks naar de provinciale besturen zal kunnen overhevelen. Hoewel we de emotionele onder toon van de Vereniging van Neder landse Gemeenten wel begrijpen vinden we haar toch betreurens waardig. Van de VNG zijn we rustige, zakelijke en duidelijke re acties gewend. Dat er het nodige moet gebeuren in de bestuurlijke organisatie van ons land is zonneklaar. Dat tal van beleidsgebieden, die nu verbrok keld aangepakt worden, bij boven- gemeentelijke besturen thuishoren eveneens. Maar we vragen ons af of het allemaal zo rigoreus moet als het voorontwerp nastreeft; alles wordt overhoop gehaald en dat lijkt ons wat te veel van het goede. Het voorontwerp toont sporen van haastwerk en die sporen moeten er in de komende inspraakperiode en tijdens de parlementaire behande ling uit gehaald worden. We zijn er erg blij mee dat de vierde bestuurslaag nu uit het zicht is; wat men ook van het nieuwe voorontwerp kan zeggen, het is wat dit betreft in elk geval duidelij ker dan het oude ontwerp-gewest- wet van de vroegere bewindslieden Beernink en Van Veen. Wat de voorgestelde indeling be treft: we zijn mét het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond van mening dat een kop peling van de rayons Gouda en Dordrecht tot één provincie niet door argumenten wordt gestaafd en een gelegenheidsoplossing lijkt. Het is vrijwel ondenkbaar dat de voorgestelde provincie Dordrecht- Gouda een samenhangeld geheel wordt. Gunstig is wél dat de Krim- penerwaard nu als één geheel wordt beschouwd, inclusief de grootste gemeente in deze streek Krimpen aan den IJssel. In bestuurlijk opzicht is er de komende tijd heel wat werk aan de winkel. Niet alleen dit vooront werp staat ter discussie, ook de herindelingsplannen van de provin cie (waaraan we onlangs een be schouwing wijdden) staan op het program. We hopen dat de bevol king met deze belangrijke ontwik keling van harte zal meeleven. E.J.M. (vrije i tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten ToonzaalBerkel (Z.H.). Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur Vrijdagavond tot 21 uur Uw kopje koffie staat klaar. VLAARDINGEN - Door de gemeente Vlaardin- gen wordt op het ogenblikkeen structuurplan (duur woord voor Stadsplan) gemaakt. Een stadsplan geeft algemene hoofdlijnen aan voor de toekomst van Vlaardingen en het biedt zekerheid over de globale indeling van de stad. In een structuurplan worden doelstellingen en uitgangs punten geformuleerd voor het planologisch be leid in de toekomst. Bij het ontwerpen van een stadsplan komen vragen aan de orde als: Welke toekomst hebben de oude woonwijken? Waar is plaats voor gemeentelijk groen? En welke plaats kennen we toe aan het wegennet, het openbaar vervoer, het langzaam verkeer en de voetganger? Verschillende werkgroepen houden zich met deze problemen bezig. Zo zijn er werkgroepen die zich met de specifieke problemen van een wijk bezighouden en er zijn groepen die de meer algemene problemen zoals „verkeer" aanpakken. Deze groepen worden begeleid door het z.g. inspraakteam. Alle op- en aanmerkingen uit de werkgroepen gaan naar het Technisch Team. Als dit team suggesties niet in het uiteindelijke plan opneemt, gaan ze door naar de Gemeenteraad en B. en W. Er is toegezegd dat niet één voorstel zonder duidelijke motivatie wordt verworpen. Alle werkgroepen (waarvoor men zich nog steeds op kan geven) hebben een informatiepakket ontvangen, dat regelmatig wordt aangevuld. In dit informatiepakket wordt o.a. een overzicht van de wijken met de diverse knelpunten gege ven. In de meeste gevallen zijn de knelpunten door de wijkopbouwwerkers zelf aangegeven. Een kort overzicht van de specifieke problemen van de verschillende wijken geven wij hieronder De Westwijk is waarschijnlijk de wijk met de minste problemen. Er zijn voldoende winkels en de verkeersvoorzieningen zijn goed. De groenvoorzieningen zijn opti maal. Elke straat heeft een groot grasveld vlakbij en bij ieder flat behoort een flink stuk groen. Het pakket onderwijsvoorzieningen is het beste van alle wijken: lagere scholen, kleuterscholen, peuter speelzalen, een huishoudschool, een detailhandelschool en een scholengemeenschap. In alle delen van de wijk zijn dure en goedkope -woningen en hoog- en laag bouw vrij goed gemengd. Het enige probleem ligt in de verandering van de wooncultuur. De economisch sterkere groepen in de wijk zijn momenteel bezig door te stromen naar eengezins woningen elders, zwakkere groepen nemen de vrijkomende plaats in. In de Westwijk bestaat een gebrek aan ruim ten voor activiteiten van de bewoners op het sociale en culturele vlak. Moge lijk kunnen de vele schoolgebouwen beter voor dit doel worden gebruikt. De wijk kent eigenlijk slechts één, maar dan ook zeer ernstig probleem: De enorme luchtverontreiniging. De Westwijk is de wijk met de sterkste milieubelasting. In de wijk is zelfs een z.g. rampenfolder verspreid, waarin staat wat te doen bij een acute, ernsti ge bedreiging (bijv. gifwolk). Nog steeds is niet bekend wat er met de kaalslag in de Oostwijk gaat gebeu ren, hoewel bewoners zich uitspraken voor goedkope woningbouw. De verkeerssituatie is één van de voornaamste knelpunten in de Oostwijk. De twee doorgaande wegen, de Van Leyden Gaelstraat en de Schiedamse Weg, veroorzaken veel overlast. Bewoners van de Van Leyden Gaelstraat voerden met succes actie tegen het doorgaand vrachtverkeer. Deze straat is nu afgesloten voor zwaar verkeer. Dit had overigens wel tot gevolg dat er een toename van het vrachtverkeer is te merken op de Schiedamse Weg. Incidenteel zijn er plannen door bewoners ontwikkeld om te komen tot een andere indeling van de straat. Enkele straten zijn nu ingericht als speelstraat, waar het gemotoriseerd verkeer „ondergeschikt" is gemaakt aan de voetgan gers. Vooral in het oudste gedeelte van de Oostwijk, waar bovendien op een klein gebied veel mensen wonen, zijn nauwe lijks of geen groenvoorzieningen. So ciëteiten en sportruimten zijn er nau welijks. Alleen op de Schiedamse Weg is een grote sociëteit, maar die heeft een stedelijk karakter. Industrie In het oude gedeelte van de wijk zijn veel brandgevaarlijke en geluidsoverlast producerende bedrijfjes. Tevens ligt dit gedeelte ingeklemd tussen de industrie aan de andere kant van de spoorlijn, zodat er terecht gesproken kan worden van een onevenredig zware belasting van de bewoners van deze wijk. Op het gebied van de woningen ontbreek het aan een duidelijk beleid. Nog steeds is niet bekend wat er op de kaalslag wordt gebouwd, hoewel de bewoners duidelijk de voorkeur heb ben gegeven aan woningbouw. Er is geen wijk in Vlaardingen die Westwijk. Iedere straat heeft wel een zoveel groenvoorzieningen heeft als de groot grasveld. VLAARDINGEN - Zondag a.s. vindt in het Hof bij de Muziektent een aangepaste kerkdienst voor geestelijk minder begaafden plaats. De dienst wordt verzorgd door het Leger des Heils. Voor vervoersproblemen kan men de heer J. Minnaard bellen (tel. 353587). Het Ce trum valt duidelijk in twee gedeelten uiteen: het win kelcentrum en het gebied met een woonfunctie. Het is begrijpe lijk dat de belangen,van winke liers en bewoners vaak botsen. Het winkelgebied trekt veel auto verkeer aan, dat gedwongen is door nauwe woonstraten de par keerterreinen in de directe omge ving te bereiken. Als bovendien binnenkort het nieuwe stadskan toor wordt geopend zal dit slechts de verkeerssituatie verer geren. Verkeersvrije voetpaden en wandelge bieden kent het Centrum nauwelijks. Slechts de omgeving van het Liesveld, dus het koopcentrum is verkeersvrij. De openbare groenvoorzieningen zijn minimaal. Speciaal ingerichte speelter reinen voor de jeugd zijn nauwelijks aanwezig. De jeugd is vaak genood zaakt op straat te spelen. De groen voorziening in het Centrum is ver beneden peil. Andere voorzieningen in het centrum, zoals onderwijs, be jaarden- en jongerensociëteiten zijn.mi- nimaal. Het Centrum is de enige wijk die geen peuterspeelzaal heeft. De Hoogstraat is een duidelijk voor beeld van een gebied waar de belangen van winkeliers en bewoners botsen. Een deel van de Hoogstraat is op voor de winkeliers gunstige tijden (vrijdag avond en zaterdag) afgesloten, maar het grootste deel van de week heeft het verkeer hier vrij spel. Spelen op het trottoir is hier levensgevaarlijk. Het grootste deel van de beschikbare woonruimte wordt door de winkeliers als pakhuis gebruikt. De geluidsover last van verschillende bars maakt het wonen op de Hoogstraat er niet aan trekkelijker op. Het laatste deel van de Hoogstraat (naar de kant van de mo len) is sterk aan verpaupering onderhe vig. Enkele verlaten pandjes zijn verkrot. Tot nu toe weigerde de ge meente in te grijpen. Schiedam: broersvest 85, tel. 010 - 269702 donderdagavond koopavond Rotterdam: mathenesserdijk 261a, tel. 010 - 370947 vrijdagavond koopavond 1 HAARIMPORT BROERSVELD 169 SCHIEDAM Telefoon 26.82.89 tegenover onze dameskapsalon. BANKSTELLEN met 5 jaar garai DRALON RIBCORD Toonzalen geopend dinsdag t/m zaterdag van 10 - 17 uur,, vrijdags koopavond tot 21 uur. Bleiswijk, Hoefweg 129, Rotterdam, Industrie- gebouw. Oostzeedijk 234. Boutique Pour Hommes Hoo^str.BO Schiedam Rond het Lijnbaancomplex in de VOP is een verkeersvrij wandelgebied, wat in de toekomst uitgebreid kan worden tot in de wijk De problemen in de Vettenoord- se Polder liggen voornamelijk op het gebied van het wonen. Voor al aan de vooroorlogse woningen mankeert nogal wat. Op het ogenblik wordt er echter gewerkt aan een omvangrijk rehabilitatie- pan: De woningen worden opge knapt en de straten krijgen een ander karakter. Hier en daar zijn reeds straten heringericht tot vol le tevredenheid van de wijkbewo ners. aangemerkt worden als een goed en met veel groen beplant speelterrein. Het is echter te klein >m voor de hele wijk te kunnen fun< 'itmeren. Rond het Lijnbaancomplex is een verkeers vrij wandelgebied, wat in de toekomst uitgebreid kan worden tot in de woon wijk. De voorzieningen op sociaal-cul tureel gebied zijn minimaal. In de wijk liggen wel de Lijnbaanhallen, maar die hebben een stedelijke functie. Sinds kort heeft de wijk een eigen peuter speelzaal en informatiecentrum in het voormalig badhuis. Veel bewoners heb ben last van de omliggende industrie. Er komen echter niet al te veel klach ten, waarschijnlijk omdat men er in berust en deze overlast beschouwd als een van de niet te veranderen dingen aan het wonen in Vlaardingen. Het vignet van het inspraakgebeuren rond het stadsplan f WAM'; MN Holy kent een duidelijke indeling naar sociale groepen. De rijkste mensen wonen in riante bungalows aan de Vlaardingse Vaart. Holy is een echte nieuwbouw wijk: flats, rechte straten en ste riel groen. Holy kent als wijk een duidelijke indeling naar sociale groepen. De rijkste mensen .wo nen in het^westelijk gedeelte (de Goudkust)* allemaal eengezins woningen gelegen langs de Vaart. De middengroep woont in de duurdere flats en huizen in het middengedeelte en in het ooste lijk gedeelte staan voornamelijk woningwetwoningen en een hoog percentage flats. Het verkeer in Holy levert (zoals ge bruikelijk in nieuwe wijken) geen .pro blemen op. Er gaat een buslijn door de hele wijk, maar met name een bejaar dentehuis ligt ver van de bushalte. Een bloeiend verenigingsleven kent Holy niet, hoewel het wijkcentrum De Hei paal van alles organiseert. De door de gemeente in het leven geroepen werkgroep „Holy Verfraai ing" is o.a. bezig de Lepelaarssingel leefbaarder en aantrekkelijker te ma ken door het een slingerend verloop te geven. Verder wil deze groep rond de hele wyk een wandelroute creëren. Het gebied langs de Vlaardingse Vaart is voor heel Vlaardingen een waardevol fiets- en wandelgebied. De drukke Ho- lysingel en Lepelaarssingel en de tuin van het Holy-ziekenhuis vormen echter onoverkomelijke blokkades. wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, ^'dani. Tel. 010 64.61.

De Havenloods | 1975 | | pagina 1