Evarsky Blom: Mensen moeten weer leren leven opruiming MASSIEF EIKEN MEUBELEN WESIMNDM miïft,fzzzzLtr""cl'l,d"int Remy r°'<" opruiming yO(0)(5OQ opruiming opruiming P.T. BROUWER Maaltijdendienst zoekt vrijwilligers BONIMANTELS DE HAVENLOODS, DONDERDAG 24 JULI 1975 TANTRA-EXPOSITIE IN GEMEENTEMUSEUM Zit u slecht in de lakens? Dan geven wij u de kans ze nu bijzonder voordelig aan te schaffen. U bespaart harde guldens op deze witte één- en twee persoons lakens met bijpassende slopen. 2 pers. 180x235 cm h f 15,95 voor f 1Q,98 2 pers. 240x260 cm n f 21,95 voor f 17,98 slopen 60x70 cm, per 2 stuks van f 8,95 voor f 6,98. SCHIEDAM - De electriciteitscentrale aan de Waalhaven in Rotterdam heeft krach tens de wet inzake de luchtverontreiniging een vergunning aangevraagd voor de electri citeitscentrale aan de Waalhavenweg 50. De stukken liggen bij het stadskantoor ter Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. EVARSKY EN CAROLL BLOM Ook werk vullen wij elkaar TILBURG „In mijn werken probeer ik het mysterie dat we dagelijks aan raken, maar niet kunnen verwoorden, uit te laten komen. Ik kan het moeilijk uit leggen, ofschoon ik weet dat Vele mensen het begrijpen. Ik kan wel zeggen dat ik weet dat we onder weg zijn, onderweg naar het vol groeien Dat is ons doel, het leven is groeien, is gelukkig zijn, het leven is leven te zijn". Aan het woord is Evarsky Blom, kunstschilder; Op dit moment exposeert hij in het gemeentelijk museum in Maassluis. Deze ex positie mag gezien worden als primeur voor het westen des lands. Zijn eerste expositie in Nederland, na zijn terugkeer uit Parijs, New York en als laatste Londen, hield hij onlangs in Til burg zijn huidige woonplaats. Meer nog dan met het schildere.. houdt Evarsky zich bezig met het leven te leven zoals hij dat zelf kort maar erg mooi zegt. Zijn leven heeft in de vijfendertig jaar dat hij leeft, fysiek, zo stelt hij zeer nadrukkelijk, nogal eens een keer een hele andere draai en kleur gekregen. Een ding heeft altijd wel vastgestaan, vanaf zijn zesde jaar ongeveer; zou hij gaan schilderen! In Nederland bezocht hij na de H.B.S. de Kon. Academie voor kunst en vormgeving in Den Bosch. Hierna kreeg hij een beurs om in Parijs te gaan studeren. New York was de volgende stad. Daar heeft hij wel een groot aantal jaren „gewoond", maar niet Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. Kon. Wilhelminahaven NZ 27 VLAARDINGEN VLEUGELS 'KLEININSTRUM BLADMUZIEK PIANO'S'GITAREN VLAARDINGEN In het district van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord (omvattende Hoek van Holland, Rozenburg, Maasland, Maassluis, Schiedam en Vlaardingen) waren op 30 juni 1975 (1974) 1259 (1117) werkloze mannen, waarvan 144 (131) tewerk waren gesteld bij sociale werkvoorziening. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg 521 (389), waarvan 26 (23) bij de sociale werkvoorziening arbeid verricht ten. Het aantal openstaande aanvragen be droeg voor de mannen 1455 (1687) en voor de vrouwen 184 (410). VLAARDINGEN Op een zijmuur van een woning in de Markgraaflaan heeft de Vlaardingse kunstenaar Jan de Winter een muurschildering gemaakt. Oorspronke lijk zou deze muur door Jan van Reeven worden beschilderd, maar zijn ontwerp tonnde°erer,\et gemee.ntfbesutuur °p Politieke gronden afgekeurd. Zijn ontwerp een vZJfZt y huizen en bewoners platwalste. Op de stoomwals zat een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. Waarschijnlijk met de minder In plaats van Jan van Reeven werd Jan de Winter uitgenodigd zich creatief od de muur uit te leven. Met deze keus heeft het gemeentebestuur een gelukkige greep vat vl?an!w- '?hl!derlng var} Jan de Miter is ongetwijfeld de beste van de serie en een afgew^nVeZ'gM. d°°T geli'kmatige Verdeling Een warme slaapzak kun je niet missen als je gaat kam peren. Deze lichtgewicht nylon slaapzak heeft een polyether vulling Juist door de kombinatie nylon/ polyether is hij zo heerlijk warm. De snijmaat is 160x190 cm. Deze geheel uitritsbare slaapzak is er in vele vrolijke kleuren en dessins. Nu van f 37,50 voor Per 2 stuks f 50,--|£^^ De uni-lakenzak voorkomt dat de slaapzak snel vuil wordt en vlug slijt Nu vanf 11,50 voor f7,80. Schiedamseweg 73 Tel. 010 - 713320 Vlaardingen Ook als het niet regent dan toch een frisse en verzorgde tuin dankzij deze tuin/autoslang. 15 Meter geel/zwarte slang, ook ideaal voor het wassen van uw auto. Nu gemonteerd met spuitstuk^en waterdief vanf 14.75 Slangophangers v.a. f 2,49 Triest „Ik merkte dat pas toen ik daar weg was, en niet alleen ik, ook Caroll, mijn vrouw. Je leeft daar heel anders, je komt niet aan jezelf toe. De werken die ik daar maakte beeldden toen meestal mensen uit met lange, trieste gezichten, waarvan ik me later reali seerde dat ik dat zelf was. New York is een hel. Op aanraden van een goede vriend, die me zei mijn geboortegrond weer te gaan opzoeken ben ik uit New Yofk weggegaan. Ik ben niet meteen naar Nederland gegaan, gelukkig maar want die over gang zou te groot geweest zijn. Ik ben naar Nederland gekomen om mijn wor tels te zoeken. Het is met een mens net als een boom, hij groeit niet alleen van boven. De wortels zijn minstens zo belangrijk, ik had geen kontakt meer met mijn wor tels. Mijn geest en lichaam waren twee afzonderlijke dingen geworden. Ik was geen eenheid meer, dat kwam na tuurlijk ook tot uitdrukking in mijn werk". De vriend die Evarsky naar Nederland terugstuurde, maar hem daarbij zei terug te komen na deze Nederlandse periode, was Lefèvre, één van de in vloedrijkste mannen op het culturele vlak in de VS. Lefèvre is eigenaar van een grote galerie in New York. Met slechts een enkele koffer kwam het gezin van Evarsky in Londen aan. Het laatste schilderij dat hij in New York schilderde draagt de titel „We have no answers". Duidelijker kon het niet. Ontwikkelen „In Londen ben ik eigenlijk pas echt gaan werken. Na Londen kwam ik in Nederland, in Tilburg, aan. Hier zagen ze mijn werk eerst niet zitten, ik kreeg het advies mezelf technisch beter te laten ontwikkelen. Dat heb ik gedaan. Ik moet zeggen dat het mijn werk ten goede is gekomen. Momenteel werk ik zeker 10 a 14 uur per dag, dat is veel, maar ik kan het niet laten. Ik wordt' door iets gedreven dat me belet te stoppen. Het huidige werk van Evarsky kan men zien als een vorm van de zogenaamde Tantrakunst. verandert als mens, maar je wordt er geen ander mens door, wat zovelen denken te willen. Waarom zou je een ander mens worden, je kunt beter jezelf worden". De werken van Evarsky zijn voor hem oefeningen. Niet dat ze onaf zijn maar in het proces waar hij momenteel in zit, zijn zij stappen op de weg die hij voelt te moeten gaan. Het zijn als het ware voetafdrukken van zijn ziel. „Ik ben me er als artiest van bewust dat je een grote taak hebt, je bent al begenadigd de mysteriën in het leven te aanschouwen en sommigen ervan te verwerken, van binnen en in je werk. De taak die ik me stel is het naar buiten dragen, anderen ervan in kennis te stellen. Mijn werk mag je religieus noemen, er staan geen bijbelse afbeel dingen of iets in die geest op, maar ze willen een boodschap aangeven. Ik geloof in eehogere macht, noem het god, ik heb daar trouwens wel moeite mee om dat zo te noemen. Ik vind bij voorbeeld dat de image, die nog steeds heerst, van Jezus, die aan het kruis hangt over dient te zijn. Jezus aa kruis betekent lijden, we hoeven niet te lijden". Aanvullen „Die tijd is voorbij, we moeten leven. Als je voortdurend stil blijft staan bij het lijden vergeet je de boodschap hiervan". In het kleine huisje, ergens midden in Tilburg, waar Evarsky nu nog woont, ook hiervandaan zal hij weer verhuizen met slechts enkele kof fers „dat doen we altijd", wordt de theepot, met kruidenthee, leegge schonken. Aan de wand hangen enkele werken van hem, maar nog verrassen der zijn de werken van Caroll. Zij werkt met draad en lapjes stof. Zonder al te grote kenner te zijn zie je in één oogopslag de overeenkomst tussen Evarsky en Caroll. Ik maak er een opmerking over. „Klopt, we vullen elkaar niet alleen aan als mens, maar ook in ons werk. Zonder Caroll zou ik niet hebben kunnen maken wat ik r gemaakt heb, ze balanceert me uit". De tentoonstelling „Keynotes" van Evarsky Blom duurt tot en met 10 augustus. De openingstijden van het Gemeente museum aan de Zuiddijk zijn van dinsdag t.m. zondag van 14.00-17.00 uur, dinsdagavond 19.00-21.00 uur. Annemieke van der Houwen EEN KEYNOTE VAN EVARSKY BLOM Blijf schoon tijdens al uw huishoudelijke werk zaamheden, in keuken of kamer. Deze 100% katoenen huishoud schorten beschermen uw kleding tegen spetters en spatten. In diverse kleuren en dessins. Maten 38 t/m 50 Nu niet voor f 16,95 en f 14,95 maar voor slechts Per 2 stuks f 17,50 Tantra Tot en met deze week worden er in Amsterdam toevallig twee Tantra exposities gehouden, één in het Tro penmuseum, de andere in Galerie K276. Tantra, een Sanskriet woord, ver wijst naar de begrippen weven, draad en weefsel, of in andere bewoor dingen: het verwijst naar de ecologi sche samenhang der verschijnselen, ge zien vanuit een uitgebreid en alles omvattend gezichtspunt. Bij de Indiase filosofie en de yoga-me- thoden gaat het er om zichzelf te onttrekken aan het fijngeweven web der illusie (maya) dat gesponnen wordt door de ervaringen der zintuigen. Evarsky die dagelijks mediteert, - niet alleen hij, maar ook zijn vrouw en hun zoon Sasha doen dit zegt gegrepen te zijn door het transcedentale medite ren. Daarom bezoekt hij regelmatig een meditatieleraar in Tilburg. De schilderijen van Evarsky zijn te vergelijken met yantra's, geometrische tekeningen die gebruikt werden om de ervaring van het gezicht te transfor meren door oefeningen in visualiseren Meditatie Evarsky: „Ik geloof dat als we deze eeuw nog af willen maken ons moeten gaan richten op het geluk van mensen. De mensen moeten gewezen worden op de werkelijke waarden van het leven, ze moeten leren leven, door de meditatie. Wij, Westerse mensen, denken alles met het verstand te kunnen bereiken. De wetenschap heeft voor grote gaten gezorgd tussen je ziel en je geest. We kunnen het niet meer aan elkaar vast- breien. We zijn onszelf kwijtgeraakt, nou en door te mediteren, dat is van buitenaf in je binneste te kijken, ga je de gaten vullen. Het zaad dat daar is moet tot ontkieming komen. Ik ben erg gelukkig geworden hierdoor, je KUNST EN ANTIEKHANDEL Hoogstraat 199-201 Vlaardingen tel. 010-346221. Ook inkoop van kunst en antiek. azt nouveau Zonder enige verplichting tot koop, tonen wij U graag onze uitgebreide kunst en antiekcollectie. SCHIEDAM - Het comité „Warme Maaltijden" heeft op het ogenblik een tekort aan medewerkers. Het comité is een onderdeel van de Raad voor Bejaardenwerk in Schiedam en brengt regelmatig bij bejaarden maaltijden rond. De Warme Maaltijdendienst zoekt ca. 20 mensen die één keer in de 14 dagen een uurtje vrij kunnen maken om eten rond te brengen. De maaltijdendienst voorziet een hon derdtal bejaarden drie keer in de week van een warme maaltijd. De bezorgtij den liggen tussen 11.15 uur en 13.00 Zomerprijzen volkomen vrij te zien iedere dag van 2-6 uur. Bonthandel „Broadway9 Schiedamseweg 10, Tel. 010 -34.62.27. ^^^^/laardingerL^^^

De Havenloods | 1975 | | pagina 7