SG komt met cursussen voor oudere werknemers Expositie 'Beestenboel1 wijst mens op verantwoordelijkheid - SCHIEDAM ougustus Bouw centrum ri ainsaag 29 juli 1975 24e jaargang no. t>6 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. I editie P Verschijnt op dinsdag en donderdag in ROTTER DAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAAR- DINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE EN NIEU WERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERG- SCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o. TOTALE OPLAAG 270.000 VLAARDINGEN Hoogstraat 122 - 010-352911 KRIMPEN A/D IJSSEL Veld en Beemd 25 01807 16899. n Totale lessenpakket nauwelijks veranderd door ruimtegebrek SCHIEDAM - De afdeling Vor- mings- en Ontwikkelingswerk van de Stichting de Schiedamse Ge meenschap is een cursus aan .het voorbereiden voor pensionarissen in spé. Voor de meeste mensen is pensionering een ingrijpende ge beurtenis die veel veranderingen met zich meebrengt. Vooral bij de grotere bedrijven groeit het besef dat een pensionering een goede voorbereiding vereist. Ver schillende bedrijven organiseren voor hun oudere werknemers cursussen, waarbij het accent vooral op vrijetijdsbesteding ligt. In wat voor vat de cursus van de SG gegoten wordt is nog niet bekend. Daarover zijn nog con tacten met diverse instanties gaande. Wel is bekend dat de cursus volgend seizoen op be scheiden schaal start. De Schiedamse Gemeenschap heeft verder nog een cursus in petto die aansluit bij de actie „Ouders terug naar school". Deze cursus is bedoeld om de kennis van vroeger weer op het huidige schoolniveau te brengen. De ouders mogen zelf bepalen in welk vak zij bijgespijkerd worden. Werklozen De Schiedamse Gemeenschap wil ook op korte termijn cursuswerk voor lang durige werklozen gaan organiseren. Waarschijnlijk zullen het Rijk en de Gemeente deze cursus op fifty-fifty basis subsidiëren. Volgens de heer J. F'. Drent, voorzitter van de afdeling Vor- mings- en Ontwikkelingswerk van de SG is het niet de bedoeling aan om- scholingswerk tot een ander vak te gaan doen. „Om een ander vak te gaan leren is vaak eerst, wat basiskennis noodzakelijk. Die basiskennis willen wij graag bijbrengen". Wanneer de cursus precies begint is nog niet be kend. „Als we de richtlijnen van het Rijk volgen moeten we morgen nog beginnen", aldus de heer Van der Most, penningmeester van de SG. De mededelingen werden gedaan tij dens een presentatie van het cursussen- pakket van de SG voor het nieuwe seizoen '75-'76. Ten opzichte van het vorige seizoen is het totale cursussen- pakket niet veel veranderd. Diverse talencursussen zijn uitgebreid met een derde jaar en desinhoud van enkele andere cursussen zijn wat aangepast. De cursus „Schiedam 700 jaar in en boven de grond" is van het programma verdwenen. Schoollokalen Volgens de heer Van der Most zijn er weinig initiatieven ontwikkeld om nieuwe cursussen van de grond te krijgen omdat de afdeling Vormings- cn Ontwikkelingswerk met ruimtege brek kampt. „Het is niet mogelijk om op verantwoorde wijze tegen verant woorde vergoedingen lokalen te vinden waarin cursussen gegeven kunnen wor den. Misschien dat het idee van de PvdA om schoollokalen te gaan gebrui ken uitkomst biedt". Op het ogenblik vinden de meeste cursussen van de SG in Zalencomplex Irene en het dienstencentrum „de 4 Molens" plaats. Het is echter volgens de heer Van der Most beslist niet de bedoeling om de cursussen te centrali seren. „We willen graag naar de wijken toe, ruimtegebrek belet ons dat echter. We zijn niet ontevreden over de deel name uit de wijken, maar het kon Het totale cursussenpakket, dat de SG in samenwerking met het NIVON, de Stichting voor Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting Schiedam en de We tenschappelijke Kring Schiedam en Vlaardingen heeft opgezet ziet er in het kort als volgt uit: Engels voor beginners, tweedejaars en derdejaars. Duits voor beginners, Frans voor beginners en tweedejaars. Ita liaans voor beginners. Spaans voor beginners en tweedejaars. De talencur sussen omvatten 27 lessen voor ruim honderd gulden en worden gegeven in Zalencomplex Irene en dienstencen trum de Vier Molens. Verder staan op het programma: Moderne Letterkunde 1tien lessen die een overzicht geven van de moderne literatuur na de twee de wereldoorlog en Moderne Letter kunde 2, vijf lessen die de hedendaagse schrijvers vanaf '60 belichten. In de Vier Molens worden twee ci sen volksdansen gegeven in overleg met de wijkvereniging Groenoord is ook een dergelijke cursus in boerderij land- vreugd georganiseerd. In de cursus Besturen en Vergaderen zal naast de vergadertechniek ook aan dacht worden besteed aan de uitoefe ning van de verschillende bestuurs- s het afgelopen jaar erg populair, vandaar dat de SG dit plaats van twee cursussen funkties. In de Vier Molens worden vijf cursus sen Yoga georganiseerd. Wat de crea- fotografie op het programma. Naast bridge voor beginners is er voor „ge vorderden" nu ook de mogelijkheid Macramé vervolgcursus „groot slem" te ken, Gymnastiek en Macrame. Tot slot staan er diverse dia- en film voorstellingen en lezingen van het NI VON en de Wetenschappelijke Kring op het programma. Een boekje met daarin het volledige cursussenpakket is te verkrijgen bij de Schiedamse Ge meenschap (telefoon 268043). De Stichting voor Huishoudelijk Gezinsvoorlichting Schiedam verzorgt de cursussen Naaien, Koken, Indisch Koken, Visite Ontvangen, Poppen ma- Een onderdak voor pony's. Voor wie er de ruimte (en het geldvoor heeft. Op de tentoonstelling is een compleet muizenhuis met verdiepingen t i II Btjenk (I zoals di Met het aanschaffen van dieren neemt men een stukje verantwoordelijkheid op zich: het dier is van de mens afhankelijk voor zijn verzorging en huisvesting. Een aantal dingen die door een bepaalde groep van de bevolking de laatste maanden maar al te graag wordt vergeten wanneer zij op vakantie ^aan. Een huisdier is er voor hun genoegen, zo redeneren zij, en moet vooral geen overlast veroorzaken. Het resultaat is dan ook dat vele dieren tijdens vakantieperiodes zonder meer op stille plaatseri worden achtergelaten of zelfs soms zwaar worden mishandeld. Een De expositie laat huisvesting zien die qua grootte en aard is afgestemd op de verschillende diersoorten. Niet alleen goede methoden van huisvesting wor den getoond, maar ook speelse oplos singen zijn te zien. Naast de bekende huisdieren als katten, honden, sierdui- ven, vogels, knaagdieren en vissen be- V steedt de expositie ook aandacht aan het onderdak van insecten (bijen en bosmieren), slangen, kikkers, hagedis sen en diverse schildpadden. Ook' ziet men huisvesting voor (dwerg)geiten en pony's. Daarnaast wordt er aandacht besteed aan diverse apparatuur, zoals voorzieningen voor verlichting, verwar ming, bevochtiging, schoonmaken en de luchtvoorziening. Dit laatste is in sommige gevallen nodig om er voor te zorgen dat het verblijf van het dier jZoveel mogelijk aansluit bij de natuur lijke omstandigheden waarin het dier gewend is te leven. Consequenties De opzet van deze tentoonstelling is niet alleen de huisvesting en verzorging van dieren te laten zien maar ook de mensen ervan te doordringen dat het in huis nemen van dieren ook bepaalde consequenties met zich meebrengt. Een aantal punten waarmee men reke ning moet houden bij het kiezen van een huisdier zijn o.a.: de ruimte die men heeft voor de leefwijze van het dier; benodigde voorzieningen voor beestachtige manier van handelen, want er is altijd wel een mogelijkheid huisvesting voor een dier te vinden. Daarom is het een zeer verheugend feit dat in het Bouwcentrum momenteel een expositie gaande is die alle mogelijke voorlichting geeft op het gebied van huisvesting van dieren en de juiste verzorging daarvan. De expositie „Beesten boel" kwam tot stand in samenwerking met een groot aantal verenigingen en clubs, die zich met dieren bezighouden en met de medewerking van leveranciers van onderkomens en de daarbij passende apparatuur. verlichting, verwarming, bevochtiging en ventilatie en de aansluit mogelijkheden voor eventueel vereiste apparatuur en de geluidsproduktie hiervan. Verder moet men zich afvra gen bij bepaalde diersoorten of er een afvóer is voor stof en vuil; bij de aanschaf van een groot aquarium op een houten vloer is de vloerbelasting erg belangrijk. IVil men een onderkomen voor dieren buitenshuis bouwen dan moet er reke ning mee worden gehouden dat - wan neer de oppervlakte meer is dan 6 m2 en de hoogte meer is dan 1,50 m. boven de grond - een bouwvergunning van het Gemeentelijk Bouw- en Wo ningtoezicht is verreist. Ook moet re kening gehouden worden met het uit zicht van de buren. Voorlichting Op de expositie is bijvoorbeeld een vijver te zien (doorsnede oppervlakte 164 cm., diepte 35 cm.) van gewapend polyester met een eendenkorf waar omheen diverse siereenden lopen. Op hetzelfde stuk grasland dat de vijver omgeeft, staat ook een konijnenberg, die in elk soort tuin met kippegaas kan worden aangelegd. Er staan verder diverse aquaria, zoals een tropisch exemplaar op standaard, waarvan de hoogte door middel van onderbouw op de gewenste hoogte kan worden ge- Tegenwoordig zijn de bijen gehuisvest in een houten bijenkast met een ko ningin, 10.000 tot 60.000 werkbijen en in de zomer enige honderden dar ren. De traditionele bijenkorf van stro is in deze tijd voor modern en econo misch imkeren minder geschikt. De gewonnen honing in deze korven is minder zuiver, omdat er bijvoorbeeld geen scheiding tussen broedkamer en honingkamer kan worden aangebracht. Bij een bijenkast kan dit wel. De broedkamer waarin ook het vlieggat is aangebracht, bevat een aantal raampjes waarin zich de raten bevinden waarin de koningin de eitjes legt. Deze raamp jes kunnen door de imker makkelijk worden uitgenomen, zodat de controle vrij makkelijk is te houden. In de honingkamer, waarin ook weer raamp- zelfbouwspeelhuizen voor muizen met trapjes naar de diverse verdiepingen, waarin „kamers" zijn ingericht met een potkachel, bad en toilet. Verder zijn er kunststof-laboratoriumbakken met kleurratten en woestijnratjes; er staan ook caviabakken en hamster- kooien. Door de Nederlandse Vereniging voor Herpetologie en Terrariumkunde „Lacerta" is een kleine collectie van reptielen, amfibieën en insecten sa mengesteld. Een fascinerende hobby volgens de Vereniging, maar voordat men hieraan begint moet men zich van tevoren terdege laten informeren om grote teleurstellingen te voorkomen. Tijden Wie een aquarium wil aanschaffen moet zich door een deskundige goed laten voorlichten over het soort glas dat voor een aquarium moet worden gebruikt, afhankelijk van het soort vissen dat men wil aanschaffen, de plantengroei, verlichting, temperatuur Bijenkorven Een bijzonder leuk onderdeel van de expositie zijn de bijenkorven zoals deze in vroeger tijden werden gebruikt voor het verjagen van boze geesten. Verder is er een observatiekast met bijen, waarin men het inwendige van een korf laat zien. De honingbij speelt in ons milieu door zijn bestuivingsar- beid nog steeds een belangrijke rol. jes hangen, wordt de honing opgebor gen. Tussen broed- en honingkamer wordt een zgn. „moerrooster" gelegd, waarin openingen zitten die net groot genoeg zijn voor de werkbijen maar waardoor de koningin niet kan passe ren en dus geen eitjes kan leggen. Deze ingenieuze inrichting zorgt er voor dat de imker een bijzonder zuiver produkt kan oogsten. Het bovenstaande is slechts een greep van de expositie „Beestenboel" in het Bouwcentrum, die tot 23 augustus blijft en waarvoor de entree f 1 bedraagt. Hiervoor krijgt de bezoeker ook een zeer uitgebreide catalogus waarin alle bijzonderheden over de tentoongestelde dieren en hun huisves tingen zijn terug te vinden met de namen van de leveranciers, de afmetin gen van de tentoongestelde voorwer pen en de prijzen hiervan. De expositie is geopend van dinsdag t/m zaterdag van 9 tot 5 uur en op maandag van 1 tot 5 uur. HANNY VROEGH Leefregels Ook diverse soorten knaagdieren zijn in „Beestenboel" te aanschouwen. Eni ge algemene leefregels voor deze dieren zijn: ontneem hun nooit het daglicht' anders worden ze schuw en ziekelijk; geef hun voldoende leefruimte anders krijgen opgroeiende dieren vergroeide of slecht ontwikkelde ledematen en voorkom tocht en vocht in het verblijf; de hokken moeten regelmatig worden schoongemaakt om een nare reuk te voorkomen. Ook de voerbakken en drinkflessen moeten zo bevestigd' zijn dat zij niet kunnen worden omge- In het Bouwcentrum ziet men o.a. Een zeer handig poezendeurtje

De Havenloods | 1975 | | pagina 1