SPEEDBOAT-MCES RONDOM NET NOORDEREILAND Met Andere Woorden 3 augustus: uniek evenement in Rotterdam Verkeer en Openbaar Vervoer passen zich aan aan races lil J71 iHTWrarBOTTCHnH GIRAFFE MARIA 1 GEBOREN l»i BERBER tapijttegels Wandel-, fiets en autotochten in West-Brabant minui-Mi DE HAVENLOODS, DINSDAG 29 JULI 1975 31-510 Op zondag 3 augustus worden rondom h£t Noordereiland in het hart van Rotterdam de Internationale Powerboat Races gehouden. Dit spektakel dat plaatsvindt op de Maas rondom het Noordereiland is uniek in Rotterdam. De toeschouwers kunnen er van opaan dat het een groots schouwspel wordt want alle bekende Europese „snelheids duivels" zullen acte de présence geven omdat de uitslag van de race van invloed is op het wereldkampioenschap. Het Endurance - lange afstand - kampioenschap zoals de race ook wel wordt genoemd zal drie uur duren. Om twaalf uur wordt de spits afgebeten waarna om half twee een pauze (pit stop) volgt. Om half drie zullen de piloten de strijd weer met elkaar aanbinden; om vier uur zal het sluitstuk plaatsvinden van deze titelstrijd: de finale. Nederland zal zondag haar troeven op tafel gooien en het is te ho pen dat ze volledig worden uitge speeld. Cees van der Velden en Hans Pelster hebben zich gemanifesteerd als werelds beste „piloten" en het is te hopen voor het publiek dat de twee „vliegende kemphanen" met de con currentie zullen afrekenen. Vooral Cees van der Velden is gebrand op het eremetaal. Zijn grootste tegenstander is de Italiaan Renato Molinari met wie hij, om het zacht uit te drukken, geen vriendelijke relatie onderhoudt. Laatst genoemde presteerde het zelfs om in het Italiaanse Lecco de Nederlander overhoop te varen. Door een wilde, onsportieve en levensgevaarlijke actie werd Van der Velden het slachtoffer van de Italiaan. Cees belandde buiten bewustzijn in het water, zijn knieën werden zwaar beschadigd en zijn boot was total loss. Nog steeds is Cees geblesseerd maar toch zal hij aan de start verschijnen omdat de strijd in Rotterdam voor hem de „fijnste wed strijd van het jaar" gaat worden. Cees' erelijst mag er ongetwijfeld zijn, In 1972 en 1974 werd hij wereld kampioen in de O.N. klasse (Dit is de gpjotste klasse; combinatjes met een motorinhoud van I 500 tot 200Ócc, die ehri shelheid ontwikkelen van 200 km. per uur, varen in deze klasse). Verdere hoogtepunten zijn: Europees Kampi oen 1974, winnaar 6 uur van Parijs in '74 en de 3 uur van Amsterdam in 1974. Als enige professionele Neder landse „piloot" weet Cees natuurlijk wel wat te vertellen over de speedboat- sport. Het Vrije Volk de heer R. H. ten Cate kan beschouwd worden als de grote organisator van dit Rotterdamse ge beuren. Om de lezer enige notie te geven van wat er zich zo achter de schermen afspeelt knoopten wij een gesprek met hem aan. „De moeilijkheden bij de voorbereidin gen zijn verschillend van karakter. De grootste problemen zijn van verkeers- en scheeptechnische aard. Voor het kampioenschap wordt een deel van het waterverkeer stilgelegd in Rotterdam. Na de oorlog is zoiets nog nooit voorgekomen. Met de politie hebben we zeer goede contacten; zij zorgen ervoor dat er in het centrum 23.000 parkeerplaatsen worden gecreëerd. De Willemsbrug en de Koninginneburg zullen voor het verkeer gestremd zijn en dit brengt ook de nodige moeilijk heden met zich mee. Tijdens de race zal het water maagdelijk schoon moe ten zijn want een klein obstakel kan de boot doen flippen (de boot botst bijvoorbeeld tegen een stuk hout vliegt de hoogte in, maakt enkele salto's en komt met een klap op het water). Daags voor de wedstrijd maakt de ROTEB het water schoon zodat de baan in optimale conditie verkeert", aldus de heer Ten Cate. Van de politie wordt ook wel een en ander gevergd. Coördinator van alle politionele besognes is Commissaris Donkersloot, die zich zowel ter land, ter zee als in de lucht zal bezighouden met de veiligheid van toeschouwer en „piloot". Veiligheidstechnisch zal er niets aan het toeval worden oi laten want er zijn grootscheepse zorgsmaatregelen getroffen. Commis saris Donkersloot, die voor het evene ment de tussenpersoon is, tussen de gemeentepolitie, de brandweer, de marine en de havenpolitie, vertelt wat er allemaal komt kijken om een goede gang van zaken te waarborgen. „Neder land staat bekend als een veilig speed- boatland. Nog nooit is hier iets ernstigs gebeurd en natuurlijk willen wij die goede naani behouden. Alleen de mari ne heeft al 30 rubberboten langs het circuit gestationeerd. Deze boten die alle met een duiker bemand zijn, zor gen voor de „piloten", indien er onver hoopt ongelukken zouden gebeuren. Dan zijn er nog tientallen andere boten die eventuele drenkelingen kunnen oppikken. Met het verwachte toe schouwers-aantal is het echt niet denkbeeldig dat er toeschouwers in het water worden geduwd. Er zullen geen dranghekken bij de kade worden opge steld want als er langs de kant geduwd wordt dan vallen de mensen met hek en al in de Maas en dan is de schade niet te overzien. Boven het strijdtoneel zullen helicopters hangen om de ongelukkige drenkeling op te pikken (via de tussenkomst van de rubber boten) en naar het Dijkzigtziekenhuis vervoeren: in 1 minuut en 43 seconden zal de verongelukte bij de EHBO van het ziekenhuis zijn", vertelt de Commissaris. VLIEGEN OS de snelheidsduivels „Speedboatracen is eigenlijk geen evenwichtsgevoel hebben. Ligt de boot watersport", onthult Hans Pelster, die iets te diep in het water dan verlies je het toeval worden overge- momenteel op de derde plaats van de snelheid: indien het tegenovergestelde sport. „Speedboatracen is een sport van de laatste jaren. Na 1970 werd de beoefening in ons land duidelijk geïn tensiveerd. In enkele jaren beleefden we een onstuimige groei. In 1970 lag de top bij 125 pk., heden ten dage is het de normaalste zaak van de wereld als een boot 340 pk. kan opbrengen. Jammer echter is dat de sport hier, vooral bij de persmedia, niet voor vol wordt aangezien. Er zijn ook maar heel weinig mensen die veel van de sport afweten, hoe meer het publiek over een sport geïnformeerd is hoe attrac tiever het wordt. Kijk maar eens naar het rugby; na enkele flitsen Studio- sport bloeide de sport op. Als iemand naar een race gaat kijken raakt hij altijd geboeid door het grote spekta kel. Als kijkspel is speedboatracen een van de aantrekkelijkste sporten van de hele wereld". ORGANISATIE Dat de sport aantrekkelijk is hoeft geen nader betoog. De organisatoren - Het Vrije Volk is hoofd-organisator en wordt bijgestaan door de Neder landse Speedboat Club (N.S.C.) en de Dienst voor Sport en Recreatie van Rotterdam verwachten minstens een kwart miljoen toeschouwers en dat is te vergelijken met vier volle Feijen- oord-stadions. Adjunct-directeur van wereldranglijst staat. „We vliegen meer dan we op het water zitten. Als je goed koerst dan bevindt 98 procent van de boot zich in de lucht. Een bekwaam „piloot" moet daarom een uitgekiend het geval is - de boot verliest het contact met het water - dan gaat het vaartuig „flippen". Na de „flip" kun je de boot meestal wel afschrijven en dat is erg jammer want deze „waterschich- Voor het beoefenen van deze magni fieke sport dienen er wel financiële offers gebracht te worden. In onze familie hebben we een grote zuiper en dat is mijn Dannemann Cougar boot die 80 liter mengsmering (super met olie) per uur verslindt". Voorzitter van de N.S.C. Bert Huffe- ner haakt hier direct op in: „Het geld is de grote „bottleneck" bij het beoefenen van onze sport. Daarom telt de club slechts 80 leden waarvan 3S actief de sport beoefenen. Een boot voor een beginner kost al snel 6.000 gulden; we zijn nu druk doende het varen goedkoper te maken. Definitieve plannen zijn er nog niet, maar die kunnen wel over enkele weken worden verwacht. Het moet toch mogelijk zijn het racen voor een breder publiek toegankelijk te maken". TELLING n van de twee Nederlandse favorieten, Hans De puntentelling voor het kampioen schap is als volgt: een eerste plaats wordt gehonoreerd met 400 punten, een tweede levert 300 op en de bron zen medaille is goed voor 225 punten. Door zijn ongeluk in Italië zal Cees van der Velden waarschijnlijk de wereld titel niet behalen. Molinari staat momenteel aan kop met 2 overwinnin gen. Toch zal de Nederlandse toppi- loot er alles aan doen om alsnog een kentering te weeg te brengen. Alleen al de strijd tussen aartsrivalen Molinari en Van der Velden is een waarborg voor een spekjakulair waterfestijn. Hoewel het grote1 geld verdient in Europa is het vragen van startgelden taboe, de sport wordt nog erg amateuristisch aangepakt - beschouwt hij de races in Rotterdam als een van de belangrijkste uit zijn hele carrière. Nog even de adjunct-directeur van „de dikke vriend" aan het woord: „Dit is de eerste' keer dat we zoiets organiseren. Als het een succes wordt dan proberen we er een jaarlijks terug kerend evenement van te maken. De Koninginnebrug zal tijdens de race gesloten zijn (voor het verkeer) want de boten kunnen soms 10 meter boven het water vliegen en als de brug niet opgehaald is zal de piloot op het rijdek belanden wat natuurlijk desastreuser gevolgen met zich meebrengt. Ik hoop dat het publiek zich ordentelijk gedraagt; op het Noordereiland en op de kade is er genoeg plaats om de strijd te volgen. We hebben zelf voor 7 1/2 km. geluidswagen gezorgd (200 luid sprekers) zodat iedereen de strijd èn het commentaar kan volgen. Dit water feest is uniek in de wereld: slechts de 6 uur van Parijs op de Seine is met het gebeuren vergelijkbaar. Wat wil je eigenlijk nog meer? 90 toppiloten uit de hele wereld, volledige medewerking van de Rotterdamse instanties (hulde aan de heer Trees van Sport en Recrea tie) en een geweldige entourage zorgen er voor dat het iets onvergelijkbaars gaat worden. Een grote wens koester ik echter nog en ik hoop dat deze in vervulling gaat: mooi weer op 3 augus tus", aldus de enthousiaste organisator van de eerste en grootste internatio nale „grand prix powerboat races" te Rotterdam. RALPH VAN HESSEN De Internationale speedboat-races rondom het Noordereiland geven zondag 3 augustus niet alleen spanning voor deelnemers en toeschou wers, maar ook heel wat spanning voor politie en RET, want zowel het verkeer als het openbaar vervoer zal rekening moeten houden met deze races om et Noordereiland Zo zal het die dag, behalve voor bewoners, niet mogelijk zijn om met de auto op het Noordereiland te komen. In de binnenstad zullen een groot aantal parkeerplaatsen door middel van borden worden aangegeven. De Willemsburg zal voor alle verkeer, behalve weer bewoners van het Noordereiland, vanaf zeven uur 's morgens gesloten zijn. Bussen De Koninginnebrug zal ten be hoeve van de races tussen twaalf en half twee 's middags en twee en vier uur 's middags open staan ten behoeve van de races, er zou an ders gevaar bestaan dat de boven het water scherende boten op het wegdek van de brug zouden belan den. Ook voor bewoners van het Noordereiland is er dan geen gele genheid om van deze brug gebruik te maken. De Spoorweghaven, de Binnenhaven en de Koningshaven zullen worden afgesloten, de afslui tingstijden zullen nog nader be kend worden gemaakt. Het scheepvaartverkeer zal in be perkte mate doorgang kunnen vin den, maar recreatievaartuigen wor den onder geen enkele voorwaarde toegestaan langs het parcours van de race. Het parcours zal worden gemarkeerd met boeien en pon- Ook de twee buslijnen die over het Noordereiland hun routes hebben worden zondag 3 augustus aange past aan de races. Lijn 32 zal als begin en eindpunt Station Blaak krijgen en dus niet op het Noorder eiland rijden. Lijn 49 zal uitslui tend op de linkermaasoever rijden, wie vanaf het Centraal Station naar het Clara-ziekenhuis wil kan met de metro naar Zuidplein en daar bus 70 nemen (hiervoor dient men een twee-zone kaart te gebruiken) of met de stoptrein naar station Lombardijen en daar bus 70 ne men. 's Avonds zullen de z.ieken- huisritten van bus 49 normaal wor den uitgevoerd. Het tijdelijk eind punt en beginpunt tijdens de ra van bus 49 is het Stieltjesplein. In Di de ac ren. Het is een meisje genaamd Maria, een dochter van Evelyn en Stanley. Het is het tweede kind van Evelyn, die voor 2 jaar een zoon ter wereld heeft gebracht die de naam Jozef meekreeg. Vader Stanley en moeder Evelyn zijn sinds 1967 in de Diergaarde. Stanley kwam rechtstreeks uit Afrika en Eve lyn is in Blijdorp geboren. Er staan nog meer giraffegeboorten in Blijdorp te wachten. Zo verwacht „Emma" dc volgende maand haar Ie kind en „Kathe" in september haar 7e. FABRIEKS PRIJZEN!! 50 x 50 5 jaar garantie ■175 per stuk van 15,95 NU g Nederlands Textiel Centrum Spanjaardstraat 41. Tel. 766246 ALLE HEUGAFELTTEGELS TEGEN ALLERLAAGSTE PRIJS De streek VVV van West-Brabant heeft in samenwerking met de VVV Bergen op Zoom en de VVV Roosendaal een brochure uitgegeven voor fietsers, wan delaars en automobilisten. In de folder „Lopen, fietsen rijden in en rond Bergen op Zoom en Roosendaal" is een aantal toeristische routes uitge stippeld zowel voor de wandelaar als fietser en automobilist. Nieuw in de folder is de combinatie van auto-wan deltochten. De afstanden zijn voor wandelaars tochten van één tot drie uur, voor de fietser maximaal 25 tot 30 kilometer en voor de automobilist hooguit 75 kilometer. De brochure is tegen de prijs van' f.2,50 verkrijgbaar bij de VVV Bergen op Zoom, Grote Markt, tel. 01640-35660; VVV Breda, Willemstraat 17, tel. 01600-32150 en VVV Roosendaal, Rozelaar 2, tel. 01650-41850. bliek gelegenheid om het zeilschip de l en- dragt te bezoeken. Het zeilend zeeschip is 's morgens van tien tot twaalf uur openge steld en 's middags van twee lot vijl' uur. Van bezoekers wordt een. overigens vrijwil lige. bijdrage van I 1.00 per persoon gevraagd. Hel geld van deze bijdragen wordt gestort in het fonds dat kinderen uit minderdraagkrach- tige gezinnen de gelegenheid wil geven een vakantiereis te maken met het schip. auto-truckverhuur I Walen burgh o'f 17 f tel.(010)656400 station/ Uw oplossing van deze puzzel zien wij uitsluitend per briefkaart, tegemoet aan ,,Met andere woorden", postbus 5204 te Rotterdam. De oplossing moet uiterlijk 5 aug. in ons bezit zijn. De prijswinnaars wor den dan bekend gemaakt in de krant van donderdag 7 augustus. Indien in deze kruiswoordpuzzel ach ter de omschrijving een nummer tus sen haakjes staat,moet de eerste letter van het in te vullen woord tevens worden geplaatst in een vakje van het dikomliinde middenstuk, gen. 1 t/m 49. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden ,,koraaleiland"(24), dan moest worden ingevuld „atol", waarvan de eerste letter, de A dus, tevens zou moeten worden geplaatst in vakje 24 van het dikomlijnde. middenstuk. Bij Juiste oplossing vart de gehele opgave vormen de 49 letters uit het midden stuk, achter elkaar gelzen een uit spraak. Als oplossing moet alleen deze uitspraak van E.W. Howe worden inge zonden. HORIZONTAAL: 1 telwoord; 4 ze nuwstillend middel; 12 verfrissend gasl (23); 15 roodhuid (48); 17 spijkeren; 19 als voren (afk)(20); 21 driekroon; 22 oribep. vnwoord; 23 pers. vnwoord; 24 puntig voorwerp; 26 slagwerker (35); 28 gewicht; 29 ordezuster; 30 dorp op Ameland(31); 31 nieuw (voorvoegsel( 11); 33 bezitt.v.n.woord; 34 tweetal; 35 lidwoord(42); 36 ver pakking^); 38 deel van dak; 40 in- sektenpoeder (afk.)(9);42 iets; 44 gebergte; 46 wijze; 48 overtrek; 49 raamscherm(16); 50 honingdrank; 52 bijwoord; 53 grammofoonplaat (afk.); 55 jongensnaam; 56 soort wijn; 58 getij(4); 59 onb.v.n.woord(25); 61 en 62 pers. v.n.woord; 64 rauw; 65 snuffelen; 67 v!ammen(39); 69 poel; 70 deel van gebit; 72 jong roof- dier(43); 75 hof(8); 79 a!om(28); 81 soort vonnis; 83 knaagdier; 84 en 85 deel van hoofd; 86 voorzetsel; 87 pers. v.n.woord(36); 89 vrucht(22); 93 kleur( 15); 97 ongeveer (afk.); 98 opening(45); 100 droog(41); 101 Europeaanf 18); 102 tijdmaat(34); 104 scherp uitkijken; 107 bede(5); 109 be schroomd; 111 lichaamsdeel; 112 domme /rouw; 114 alvorens(46); 115 gezond; 116 bekeuring; 117 metaal- voeg; 1 18 krachteloos; 120 hoofd; 121 wedloop(47); 122 tevens(24); 124 ge zantschap; 126 zeepwater(21128 anonymus (afk.)(49); 129 verdikt sap(37); UI meisjesnaam(2); 134 mastbalk: 135 in staat van tegenweer brengen(3); 137 niets uitvoeren; 139 schildergerei(44); 140 verbinding(40); 141 landstrook, 10 II IX VERTICAAL: 1 uitstapje; 2 voed- sel(29)3 twijg(10); 4 langs, per; 5 wennen(12); 6 schoeisel; 7 voegwoord (17); 8 voorzetsel(7); 9 liefkozen; 10 actie voeren(38); 11 Europ. land (afk.); 12 grondsoort; 13 zoon (afk.); 14 middag; 16 afbeelding( 19); 18 moed; 20 uniform; 23 jammer; 25 bij woord van tijd; 27 doch; 28 bijtijds; 30 snijkant van mes; 32 familielid(33); 34 vergissing; 35 boom; 36 grafsteen; 37 gevecht; 39 keukengerei; 41 plaats in stadion; 43 boosheid; 44 handvat; 45 pausennaam; 47 gevangenis; 49 en 5 1 plaatsaanduiding; 54 biet; 55 erken- telijkheid(l57 soort vet(26); 58 ach ting; 60 verzot; 61 onderwereld; 63 ge bouw in Amsterdamfafk.); 64 verhoog de toon; 66 deel v/h jaar; 68 zeegod; 71 soort aap; 72 vaste regel; 73 glans middel; 74 voornemen; 75 spraak; 76 ex-eiland(6); 77 fatsoenlijk; 78 schitte ren; 80 beroep; 82 tijdmaat(afk-); 88 bloeiwijze; 90 en 95 Duitse rivier; 91 deel van gezicht; 92 deel van trap; 93 vogel; 94 gelofte(30); 95 zie 90; 96 sterke drank; 98 comfort; 99 seconde; 102 voorzetsel; 103 heester(13); 105 kunstvezel; 106 cijfer; 108 Griekse let ter; 109 wenk; 110 (bloed)gever; 113 begaafdheid; 115 specerij; 119 pach ter; 120 orgaan van vis; 122 bezitt. v.n.woord; 123 boom(14); 125 afge- legen(32); 127 portie; 129 levervocht; 130 lering; 132 eierproduktie; 133 li chaamsdeel; 135 pers. v.n.woord; 136 voorzetsel; 137 mil. rang (afk.); 138 bijwoord van tijd.

De Havenloods | 1975 | | pagina 3