i nieuwe zomermode museJrhnieuws NATIONALE AKTIE VAN RAALTE VOOR GAMBIA Tennis jeugd bestrijdt open nationale titel „Electrisch" Circus komt naar Rotterdam Gemeente gewapend tegen botulisme Tiener-poptoer was weer succes De 25.000 Europeanen, die als.vakan tiegangers een bezoek brengen aan de nu tien jaar bestaande republiek Gam- bia in West-Afrika, vormen een dank bare bron van inkomsten voor het land, maar die inkomsten zijn bij lange na niet voldoende om Gambia er eco nomisch bovenop te helpen. Nog altijd is tachtig procent van de bevolking van een half miljoen Gainbianen afhanke lijk van de landbouw. President-rege ringsleider Sir Dawda Jawara, de niini- ters en de uit 36 leden bestaande volksvertegenwoordiging doen al het mogelijke om de landbouw van Gam bia te verbeteren en daardoor te be werkstelligen. dat er een eind wordt gemaakt aan één traditie: het tekort op de handelsbalans. Het Sallandsc Kaalte wil proberen Gambia een handje te helpen door ter gelegenheid van de vijfentwintigste vie ring van het oogstfeest „Stöppel- haene" van 20 tot 26 augustus a.s. een nationale aktie te voeren onder het motto „Graan doet leven als U wilt F.en comité „Sallandse bakkers" heeft met steun van de bakkersbonden en dank zij een garantie van de nederland- se meelfabrikanten, alle collega-warme bakkers in het land aangeschreven na mens het grote Stöppelhaencomité, dat het oogstfeest heeft gemaakt tot een in binnen- en buitenland bekend gebeuren. Aan dat oogstfeest wordt eind augustus een neiuwe dimensie toegevoegd door de verkoop van 500.000 zakjes siermais. Meer dan vierduizend warme bakkers in Neder land zullen de opbrengst van de ver- koopaktie storten op een centrale re kening van de Nederlandse Midden stands Bank, nr. 65.19.60.800, die ook graag giften in ontvangst neemt. Slaagt de aktie dan komt er een half miljoen gulden of meer binnen voor Gambia. De opbrengst wordt 28 augustus in Kaalte aan'geboden aan de direkteur- gerieraal van de Wereld1 Voedsel Orga nisatie FAO, de heer ir. A.H. Boerma, die met de ambassadeur van Gambia te Brussel, de heer Ebou Momar Taal, naar Salland komt om daar meteen te zien hoe de Sallandse geestelijkheid de symbolische oogstgave in ontvangst neemt en hoe eendrachtig de pastoor, dominee en burgemeester kunnen dor- Gambia is niet toevallig aan bod geko men toen Raalte voor „doe ook eens iets internationaals" zocht naar een Rotterdam krijgt 1 en 2 augustus een Electrisch Circus op bezoek, geen cir cus in de gewone zin van het woord en ook geen mechanische brullende tij gers, maar een aantal theatergroepen die samen met technische medewer kers op audio-visueel gebied een aantal voorstelling presenteert. Het Electrisch Circus, afkomstig uit Amsterdam, komt hier in het kader van de actie Gratis Zomer. De wijze waarop het Electrisch Circus werkt is verschillend, maar de basis komt neer op een aantal podia om ringd door schermen en een witte ballon voor de projectie van dia's en films. Soms vormen de geluids-, licht en projectie-effecten een onderdeel van het programma, soms ook vormen ze een zelfstandig programma tussen de voorstellingen door. projekt, dat kon bijdragen tot de aanpak van het wereldvoedselpro bleem - In overleg met de FAO is gekozen voor een oogstverbeteringsprojekt ten bate van het West-Afrikaanse Sahel-land, dat tien jaar onafhankelijk is en in die tijd oorlog nog revolutie heeft gekend. Gambia timmert niet aan de weg, maar het werkt wel hard om ook econo misch op eigen benen te kunnen staan. Het toerisme is een nieuwe mogelijk heid om de inkomsten te vergroten, maar de nadruk zal toch altijd blijven liggen op de landbouw. Het programma in Rotterdam ziet er als volgt uit: 's middags om twee uur en om half vier is er een kindervoor stelling onder leiding van Tom de Graaf en de groep Eventstructure Research Group (E.R.G.). Om half negen en half tien 's avonds komt de Instant Composers Pool op 1 augustus en het Jazzorkest De Boventoon op 2 augustus. Om kwart voor tien en kwart voor elf treedt het Onafhankelijk To- Het Onafhankelijk Toneel speelt op beide dagen een speciaal voor het Electrisch Circus gemaakt programma met de titel Zani Gros Assortimento Intermezzi Scandali. Een bizarre show waarbij de meest wonderlijke circus artiesten uit alle delen van de wereld bijeenkomen op het podium van het Electrisch Circus, daar in eikaars armen vallen en gezamenlijk een geni aal orkest vormen. Alleen en gezamen lijk laten ze het publiek dan de meest schandalig'e nummers uit hun wereld repertoire zien. Na deze „schandalige" uitverkoop gaan de bizarre artiesten op in een film die op de grote witte ballon boven het circus geprojecteerd zal wor- Het Jazzorkest De Boventoon en de Instant Composers Pool zijn over bekende jazzformaties, die zich beide inzetten voor de verbetering van de omstandigheden waaronder in Neder land jazzmuziek wordt gemaakt. De Instant Composers Pool werd al in 1967 opgericht door Han en Peter Bennink, Willem Breuker en Mischa Mengelberg. De Boventoon is de baby van de twee, dit orkest werd in mei 1974 opgericht door Herman de Wit en Willem van Manen met de bedoeling kansen»te scheppen voor jonge veel belovende musici. Het huidige orkest telt twintig musici, die overal veel succes hebben. Kinderreis Het kinderprogramma tenslotte omvat een merkwaardige reis voor de kinde ren met Tom de Graaf als leider door niet bestaande landschappen, over werelddelen en steden, via het heelal en de Niagara watervallen, sprookjes bossen en 2000 mijl onder de zee spiegel, om daarna weer veilig terug te keren op het podium. Het Amsterdams Electrisch Circus staat op 1 en 2 augustus aan de zuid-west kant van het Schouwburg plein. De toegang tot de voorstellingen is uiteraard gratis. Deze week worden in het Nenijto-park aan de Stadhoudersweg in Rotterdam de open Nederlandse jeugdtenniskampioenschappen gehouden. Aan het evenement, dat de naam „Holland International Junior Tennis Week" heeft gekregen, nei bijna 330 jongeren van zes verschillende naties deel. Bij de omvangrijkste afvaardiging, die uit eigen land, bevinden zich tennissers de vaderlandse top, onder wie enkele Rotterdammers. De overige deelnemende naties iijn Frankrijk, Spanje, de Bondsrepubliek, Pakistan en de Verenigde Staten, die een delega tie waaronder een Californisch topta lent sturen. Tot en met zaterdag 2 augustus komen de tennissers, die in leeftijd variëren van 10 tot 19 jaar, dagelijks op de baan. Het programma wordt afgewerkt tussen 9 en 17.30 uur. De finalewed strijden op de slotdag zijn evenals alle voorgaande ontmoetingen gratis toe gankelijk. De zittribune, die in gereed heid is gebracht door de gemeente Rotterdam, biedt plaats aan 600 toe- schoüwers. Naast het centre-court telt het park nog 22 banen, die alle door het publiek redelijk te overzien zijn. Behalve de gemeente Rotterdam heeft ook Assurantiekantoor Van Harskamp belangrijk bijgedragen aan de verwe zenlijking van het evenement. De orga niserende vereniging, Toeg - Hillegers- berg, heeft zorg gedragen voor opvang en onderdak van de deelnemers. De organisatie biedt Hen bovendien drie feestavonden aan, waarvoor optredens van een muziekgroep en een disco en vertoning van films zijn geprogram- Operette-groep zoekt zangers Het Rotterdamse Operette Gezelschap start 4 augustus met de repetities voor een nieuwe operette, „Die Förster- christel". Geen operette die erg be kend is bij de liefhebbers, maar wel een vrolijke operette met fijne muziek. Om die operette waar te kunnen ma ken kan het Rotterdams Operette Ge zelschap nog tenoren, sopranen en bassen plaatsen. De repetities worden gehouden in de Oranjeboomstraat 295, de contributie bedraagt f.10,00 per maand. Inlichtingen kan men verkrij gen bij de secretaresse, mevrouw Blom, tel. 191107 of bij F.B. Lauwigi, tel. 810103. Het Museum voor Land- en Volken kunde te Rotterdam heeft de vorige maand onder auspiciën van de Sticusa - Stichting Culturele Samenwerking met Suriname en de Antillen in Willemstad op Curapao een tentoon stelling van Afrikaanse batikdoeken gehouden die een groot succes is ge worden. Deze kleine reizende expositie „Afro-textiel" stond onder leiding van Roelie Breimer, hoofdassistente educa tieve dienst van het museum, en had vooral ten doel bezoek(st)ers aan te zetten om ook de techniek van het bedrukken van textiel te leren. Er was zoveel belangstelling, niet alleen van scholen maar ook van particulieren, dat een assistente moest worden aange trokken die Roelie Breimer kon bij staan bij het opvangen en begeleiden van de groepen die meestal te groot waren om door één persoon te worden voorgelicht en geïnstrueerd. Deze „workshops" werden dagelijks gegeven, ook op zondag, van negen tot vijf met een korte lunch-onderbreking. Op Willemstad bezochten ruim vijf honderd mensen de tentoonstelling plus workshop in de negen dagen dat deze daar was. Van verschillende kan ten is vernomen dat men vcornemens is door te gaan met het experimente ren in de diverse technieken van tex- tieldruk, met name op huishoudscho len. De tentoonstelling is inmiddels in Paramaribo te zien en gaat vervolgens naar de districten. L>l. iiAVLivLüüi>ö, ÜiiMaüAG 29 JULI Ï97ó' Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland heeft de gemeentebesturen, recreatie schappen en waterschappen op de hoogte gesteld van de recente ontwikkelingen met betrekking tot het botulisme. Vorig jaar hebben Gedeputeerde Staten een soortgelijke brief verstuurd, maar verandering en uitbreiding van het ziektebeeld hebben een nieuw schrijven noodzakelijk gemaakt. In de brief worden de verschijnselen van botulisme uiteengezet, richtlijnen aangegeven en methodes ter beschrijding aangevoerd. Botulisme is gedurende de jaren '70-'74 geconstateerd in een vijftiental Zuidhollandse gemeenten, waaronder Rotterdam Schiedam en Vlaardingen. Dit jaar zijn opnieuw sporen van de ziektekiem aangetroffen in verscheide ne watergebieden, verspreid over Ne derland. Vooral in Friesland en Gro ningen, later ook in deze provincie, benadeelde botulisme de recreatie mogelijkheden. De ziekte is, —zo schrijft het College van Gedeputeerde Staten een vorm van voedselvergiftiging, die wordt ver oorzaakt door besmetting met de bac terie „Clostridium Botulinum". Het beruchte diertje ontwikkelt zich in de bodemslib van water, dat temperatu ren van tenminste twintig graden be reikt. Wanneer de vergiftiging haar eerste slachtoffers heeft geëist, kan zij zich in hoog tempo uitbreiden tot (nog) in leven zijde dieren. De grote aantallen eenden in watergebieden ver groten de kans op snelle uitbreiding van de infectie. In 1970 werd voor de eerste maal in Nederland botulisme geconstateerd. Het verversingskanaal van het Gemeen telijk Energiebedrijf van Den Haag was de eerste vindplaats van besmette ka davers. De ziekte werd vervolgens in meer plaatsen waargenomeb: Hilvaren- beek, Warmond, Amsterdam, later in watergebieden van Groningen en Zui delijk Flevoland. Uit onderzoekingen bleek, dat één bepaald voor mensen ongevaarlijk - type van de bacterie verantwoordelijk was voor de steeds massaler sterfte onder watervogels. Sporen van drie andere types van de bacterie zijn totnogtoe in aanzienlijk geringere mate aangetroffen. Maar om dat deze soorten wèl beduidend gevaar voor de mens opleveren, is uiterste waakzaakheid geboden. In principe dient men ervan uit te gaan, dat elk gestorven waterdier schadelijke gifstof fen kan bevatten. Aanraking ervan, zonder voorzichtigheid in acht te ne men, is derhalve riskant. Gedeputeerde Staten doen schriftelijk voorstellen, welke voorzorgsmaatrege len kunnen worden getroffen. Met nadruk vragen zij om ieder kadaver onmiddellijk na vondst uit het water of van de oever te verwijderen. Het gebruik van plastic handschoenen hier bij is vereist. Enkele kadavers dienen met spoed te worden verstuurd naar het Centraal Diergeneeskundig Insti tuut, Professor Poelslaai*35 te Rotter dam (tel. 010- 153911); de resterende lijken dienen terstond te worden ver brand.. Het is dringend gewenst oplet tend te blijven en regelmatig naar dierlijke slachtoffers te zoeken. Mel ding van botulisme kan worden gedaan bij de Provinciale Waterstaat te Den Haag, tel. 070- 264111, toestellen 2901 en 2904. Gedeputeerde Staten hebben ook richtlijnen uitgevaardigd voor het smo ren van de kiemen van botulisme. Daarbij is de hulp van het publiek nodig. Het doorgeven aan gemeentelij ke instanties van waargenomen sterfte onder de waterdieren is een welkome vorm van hulp. Het is raadzaam het voederen achterwege te laten, omdat daarmee grote aantallen eenden naar enkel plaatsen worden samengetrok ken. Zeker in gebieden, waar eerder botulisme is opgetreden, kan een con centratie nadelige gevolgen hebben. De gemeenten krijgen nog een belang rijk advies van het provinciaal bestuur: wateren uit te diepen tot tenminste een halve meter en niet langer ondiepe wateren aan te leggen. Stoffelijke res tanten van watervogels, die naar ondie pe bodem zijn gezakt, zijn ommers gemakkelijk bereikbaar voor levende dieren, die naar voedsel zoeken. De kiem voor nieuwe infecties is dan al gelegd. De Amerikaanse schrijver Keith Lau- mer is geen onbekende voor de Neder landse Science-Fiction liefhebber. Bij uitgeverij Meulenhoff verschenen al drie boeken van hem: twee verhalen bundels en een roman. Bij uitgeverij Luitingh is onlangs een nieuwe roman uitgekomen die als titel „Het ingeblik te geheugen" (a trace of memory) heeft. Een avonturier, Legion, komt in con tact met Foster die bewoner van een andere planeet blijkt te zijn. Foster is al duizenden jaren op aarde op zoek naar zijn geheugen en Legion komt hem te hulp Na talloze avonturen weten de vrienden te ontkomen aan de buitenaardse achtervolgers »van Foster. Ze reizen gescheiden naar zijn thuispla- neet, waar de eens vergevorderde tech nologische kennis plaats heeft gemaakt voor een middeleeuwse beschaving. Na veel omzwervingen weet Legion Foster terug te vinden maar hij moet eerst nog de duizendjarige kennis van een „ingeblikt" geheugen trotseren. „Het ingeblikte geheugen" is een typi sch Laumer-boek. Snel geschreven, spannend en getuigend van de grote fantasie van de schrijver. Toch is Lau- mer in zijn latere werk (dit boek stamt uit 1963) nog beter op dreef. „Het ingeblikte geheugen" bevat 197 pagina's en kost f.5,95. Tezelfdertijd verscheen bij dezelfde uitgever „Dood tij" (The tide went out) van de Engelse schrijver Charles Eric Maine. Ook deze pocket xkost f.5,95. De Tienertoer-Poptoer 1975 overtrof zelfs het succes van vorig jaar. Trok de poptoer toen 5955 jonge bezoekers, nu waren dat er 7269. De popcon certen werden, evenals ook vorig jaar, gegeven in De Doelen in Rotterdam. In totaal traden dertien groepen op in de periode dinsdag 1 juli tot en met vrijdag 18 juli, elke middag tussen een en drie uur in de grote hal van De Doelen. 1 In Jeugdland worden regelmatig modeshows gehouden, die een groot succes zijn. De door de kinderen in zeer korte tijd zelf ontworpen en in elkaar gezette kleding wordt op zo'n show met zeer veel flair door de jeugdige deelnemcrtjcs geshowd en het is werkelijk verrassend wat bij zo'n show uit de bus komt. Vorige week vond de derde presentatie plaats, waaraan ditmaal negen mannequins deelnamen en wel: Monique van de Graaf (10 jr.), Ingrid Dinkwaard (12 jr.), Truus van Ommen (12 jr.), Silvia Ouwcrkerk (9 I jr.), Willy van Ommen (9 jr.), Bianca 10 jr.), Joke van Ommen (14 jr.) Tineke Jurens (II jr.), Ellen Ouwerkcrk (4 jr.) en Sandra Kempen (12 jr.). Winnares werd Joke van Ommen 14 jr.). I Het was voor de jury echter een moeilijke opgave de best geklede i mannequin te kiezen. Stuk voor stuk getuigden de geshowde model len van veel fantasie en smaak. Ongetwijfeld stal de jongste deelneem ster, de 4-jarige Ellen Ouwerkcrk. de show met haar „Rotcb"-pakje, een grijs ontwerp van plastic. Met onder haar arm een grote pop geklemd en met veel élan een grote paraplu boven haar hoofdje draai- j end, huppelde zij zonder schroom over het podium. Zij was geen j officiële deelneemster en kon daarom ook niet in de prijzen vallen. De show werd gepresenteerd door Marion Wardenaar en muzikaal begeleid door pianist Gerard Lambernon met veel bijval van hel Jeugdland-„koor", dat enthousiast de speciale Jeugdland-liederen ten gehore bracht, toen de jury zich moest beraden over de uitslag., H.V.

De Havenloods | 1975 | | pagina 4